Biesbosch: veelzijdig recreatiegebied Ronald van Remortel wint in Kloosterzande Dubbele overwinning voor Patrick Tolhoek Zeeuws-Vlaamse jeugd erg succesvol in Axel IBBUWS' W!&andlQiv*$i Museumbus rijdt door Den Haag Expositie over inrichting Tweede Kamer Diefstallen uit geparkeerde auto's in Terneuzen College Oostburg wil meer geld voor dorpsraden Tweede veemarkt in Biervliet NA UITERST ENER VERENDE FINALE TEGEN ASSELMAN Geslaagd Handgranaten in Groede gevonden TIJDENS TENNISTOERNOOI Geluidsinstallatie ontvreemd uit auto in Terneuzen LAMSWAARDE Bridge OOSTBURG TERNEUZEN Bridge W. L. Ra an je IS AFWEZIG ALGEMENE BEGRAFENISONDERNEMING ZEEUWSCH-VLAANDEREN V. QUATAERT MAANDAG 28 JULI 1986 Tot en met 31 augustus is het koninklijk paleis op de Dam in Amsterdam weer dagelijks te bezichtigen. Van 12.30 tot 16.00 uur kunnen bezoekers weer rond dwalen in de indrukwekkende Burgerzaal, de Vier schaar en de vele kleinere zalen. De toegang bedraagt 1,50 voor volwassenen en 0,50 voor kinderen tot en met zestien jaar. Gedurende de zomeropensteïling van het paleis loopt er een expositie die is gewijd aan de 18e eeuwse schilder Jacob de Wit. Uitgangspunt van de expositie is zijn ontwerp voor de Amsterdamse Vroedschapskamer van het Paleis. Daartoe behoorde de schildering 'De uitverkiezing van de zeventig oudsten door Mozes', een doek dat vijf bij twaalf meter beslaat. Zin om een dagje in een veelzijdig natuurgebied te verpozen? Dan op naar de Biesbosch, want daar kunt u een hoop recreatieve kanten uit: varen door metershoge wilgenvloedbossen, wandelen door de laatste getijdegriend van de Biesbosch, kanoën door slingerende kreekjes of de intense stilte proeven tijdens een vogelobservatïetocht. Dat kan alle maal zowel in de Hollandse helft als in de Brabantse Biesbosch. De Biesbosch ontstond in de nacht van 18 op 19 november 1421, ten tijde van de Sint-Elisabetsvloed, waarbij de dijken doorbraken en 42.500 hectare land onderliep. Een oude geschiedschrijving melcft: ,,Twee en zeeventig dorpen met zoveel kerken versiert, zijn door de wateren ingeslokt welker torenspit sen nauwelijks den volgenden dag te zien waren. Bij de honderdduy- zend mensen verdronken door de overwateringh". Minder pessimistische geschriften gewagen van het wegvagen van 22 dorpen. Maar één ding staat vast: het was een ramp van grote om vang, die het hele Zuid-Hollandse waard deed verdwijnen. Daarmee werd een uitgebreid en welvarend land tussen Dordrecht en Werkendam in het noorden en Deze zomermaanden rijdt er een speciale museumbus langs een aantal musea en attractiepunten in de residentie. Het doel is het ber zoek aan de attracties te stimule ren door het publiek een eenvoudi ge en voordelige vervoersmogelijk- heid te bieden. De route die afwijkt van de gewone ritten wordt aan gegeven met op vallende halteborden, waarop rou te, rijtijden en andere halteplaat sen staan vermeld. Vetrek- en eindpunt is het VVV- kantoor in Babybol, bij het Cen traal Station. Daarvandaan rijdt de museumbus naar miniatuurstad Mardurodam, het Omniversum, het Museon, het Haags Gemeentemu seum, Panorama Mesdag en het Postmuseum. Ook wordt er halt gehouden op het Buitenhof waar een ruime keus wacht: de regerings- bouwen, schilderijenzaal Prins Wil lem V, de Gevangenpoort en de Mauritshuiscollectie. Wie de mu seumbus neemt kan zo ook gemak kelijk bij de vele warenhuizen en speciaalzaken komen in het Haagse stadscentrum. De museumbus rijdt tussen 10.30 en 16.30 uur. De toerist kan met een dagkaart in- en uitstappen bij de halte van zijn keuze, daar een ge noeglijk halfuurtje doorbrengen en bij de volgende ronde weer opstap pen om een stukje verder mee te rijden. In het overheidsvoorlichtingscen trum aan de Lange Poten in Den Haag is een nieuwe permanente tentoonstelling ingericht, die is ge baseerd op de her- en nieuwbouw- plannen rond de Tweede Kamer. Praktisch het hele blok tussen het Binnenhof, de Lange Poten, de Hof weg en het Plein ondergaan een ver- of herbouw. Daarbij zal Den Haag een markant pand verliezen: het gebouw van de Hoge Raad met de imposante beelden gaat weg en de gevel wordt op één lijn gebracht met de rest van de bebouwing. Een en ander is zichtbaar gemaakt met een grote maquette. Daarop wordt duidelijk hoe het gebouw er moet gaan uitzien, met veel natuur steen en glas. Ook via fotopanelen is de voortgang van de bouw te volgen. De expositie is gratis. De openingstijden zijn van maan dag tot en met vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur. Geertruidenberg in het zuiden door dé golven verzwolgen. Na indijking van het ondergelopen land bleek dat de zee niet alleen neemt, maar ook geeft. Door de werking van eb en vloed ontstonden er schorren en slikken. Zo werden er gaandeweg eilandjes en platen gevormd. Een van de meest ingrijpende ver- anderingen in het Biesbosch-gebied vond plaats toen in 1970 met het afsluiten van het Haringvlied een einde kwam aan het spel van eb en vloed binnen het gebied. Die afslui ting behoorde tot een van de gigan tische karweien in het kader van de uitvoering van de Deltawet ter af wending van het gevaar van over stromingen. Het verschil tussen hoog- en laagwater dat eerst 1.90 m bedroeg, werd teruggebracht tot hooguit dertig centimeter, waar door gronden langs de oevers per manent droog kwamen te liggen. Zo veranderde van het ene op het andere moment het karakter van de Biesbosch. Oude Biesbosch-ken- ners blijven het volhouden: er is door de afsluiting van het Haring vliet een onherstelbare schade aan gebracht aan de Biesbosch. Maar voor de argeloze bezoeker die niet gehinderd wordt door kennis over hoe het vroeger was, is er nog een boel moois te genieten. Een ideaal uitgangspunt voor een Bies- boschtocht is een bezoek aan het Biesbosch-bezoekerscentrum Mer- welanden. bereikbaar vanaf de rondweg Dordrecht-Papendrecht en dan de borden Merwelanden volgen. Een uitgebreide expositie toont daar heden, verleden en toe komst van de Biesbosch. Vanaf dat centrum zijn ook bijzondere wan delroutes uitgestippeld. Een ander centrum ligt in het Bra bantse deel van de Biesbosch aan de Dorpsstraat in Drimmelen. Beide centra zijn dagelijks - dus ook op zondag - geopend. De toe gang is gratis. Ook van hieruit zijn natuurwandelpaden uitgelegd. Vanaf verschillende plaatsen is een rondvaart te maken. Tijdens een rondvaart door het Biesbosch-gebied kunt u het treffen een unieke postale dienstverlening tegen te komen: het postbootje, dat dagelijks een bestelroute uitvoert langs de afgelegen aderessen in dit natuurgebied. Dat betekent dagelijks vier uur varen om bij vijf brieven bussen te kunnen komen. Nationaal Automobielmuseum. Raamsdonksveer. Hondertwintig automobielen - 40 motorfietsen - rijwielen - rijtuigen - arresleden - brandspuiten - race-auto's - filmvoorstellingen - café-terras. Open: dagelijks van 09.00 tot 16.45 uur. Op zondag van 11.00 tot 16.45 uur. Entree: volwassenen ƒ7,-: kinderen tot 13 jaar ƒ4,-. Speelgoedmuseum. Sint-Vincentiusstraat 86. Oosterhout. Collectie oud speelgoed, onderverdeeld in onderwerpen: het leven van alledag, het leven op school, de lange winteravonden thuis en in de kerk. Voorstellingen toverlantaarn en poppenkast. Open: elke vrijdag en zaterdag en le en 3e zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur. Entree: volwassenen 3,50; kinderen tot en met 12 jaar ƒ1.75. Zijdemuseum Ter Zijde, Schoolstraat 3, Wouw. Zijde-telerij in bedrijf - zijdemuseum - diashow - poppententoonstelling - parelexpositie - winkel met zijden stoffen en garens - koffie thee gelegenheid. Open: van 1 april tot 1 november dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur, op zondag van 13.00 tot 17.00 uur Entree: volwassenen 5.-: kinderen 2,50; 65-plussers 4.-. TERNEUZEN - Uit de auto vail L. L. uit het Zwitserse Munchwilen zijn in de nacht van zaterdag op zondag een paspoort, een rijbewijs en een kente kenbewijs gestolen. De auto stond geparkeerd op een parkeerterrein aan de Westkolkstraat in Terneuzen. Op hetzelfde parkeerterrein werd ook ingebroken in de auto van mevrouw E. S. uit Terneuzen. Zij had verzuimd haar auto af te sluiten. Uit het voer tuig wordt overigens niets vermist. OOSTBURG - Burgemeester en wet houders van de gemeente Oostburg willen de subsidie voor dorpsraden in Nieuwvliet en Schoondijke op trekken van 500 naar 750 gulden. De commissie financiën zal tijdens haar vergadering, vrijdag, bekijken of een verhoogde subsidie wenselijk is. Het college stelt de verhoging voor op verzoek van de dorpsraden van beide kernen. De besturen van deze raden hebben het college te kennen gegeven niet meer van 500 gulden per jaar te kunnen rondkomen. Het toenenemde aantal activiteiten brengt ook een hoger kostenpatroon met zich mee. B en w vinden het verzoek om een hogere subsidie terecht. Goed functio nerende dorpsraden verhogen immers de leefbaarheid in de kernen. De financiële commissie behandelt ook een voorstel om een jaarlijkse subsidie van 8000 gulden toe te ken nen aan de dorpsraad in Nieuwvliet voor het exploiteren van een dorps huis. De vergadering van de financiële commissie wordt vrijdag in het ge meentehuis van Oostburg gehouden en begint om 14.00 uur. BIERVLIET - Vandaag, maandag, wordt er voor de tweede maal in Biervliet een veekeuring en vee markt gehouden. De keuring begint om 13.00 uur op een terrein aan de kruising Braakmanlaan. Middenweg bij Biervliet. Er wordt zo'n 100 stuks vee aangevoerd. In het kader van de veemarkt kan de jeugd van Biervliet tochtjes maken met koetsjes of op pony's. De afdeling 'Braakman' van de vereniging voor plattelandsvrouwen, zal een hele mid dag wafels bakken. De veemarkt wordt rond 16.00 uur afgesloten. KLOOSTERZANDE Ronald van Remortel is dit weekeinde winnaar geworden van het C-toernooi van tennisvereniging Hontenisse uit Kloosterzande. Hij won in een zeer spannende finale van Gyon Assel- man. Evert van Kampen en Ria Ster- renberg waren de winnaars van de D-groepen. Met een finale partij als die tussen Ronald van Remorten en Gyon Asselman had de organisatie zich geen betere kunnen wensen. De jonge tennissers waren volkomen aan elkaar gewaagd, al startte Van Remortel met een (te) ruime 6-0 over winning in de eerste set. Asselman, die als eerste gesplaatst was. deed echter niet voor zijn tegen stander onder. En begon ook zijn punten te scoren. Opvallend was dat pas in de negende game van de twee de set een eigen service gewonnen werd en wel door Gyon Asselman, die vervolgens met 6-4 de tweede set op zijn naam schreef. De beslissende set ging ook weer gelijk op. Van Remortel pakte een 5-4 voorsprong en kreeg bij een stand van 40-0 drie match-points. Zijn tegenstander maakte deze alle maal ongedaan, waarna de kansen een tijdje op en neer gingen. Pas het zesde wedstrijdpunt gaf de doorslag. Van Remortel won een finale, die eigenlijk twee winnaars kende. Paul Boeijkens kan terugzien op een bijzonder geslaagd toernooi. Hij presteerde het om onder meer de als tweede geplaatste Leo van Hoye uit te schakelen. Een drie-sets overwin ning op Mare Arens resulteerde in een finaleplaats, waarin hij zich moest meten met Evert van Kampen, de gedoodverfde winnaar van deze groep. Boeijkens startte ijzersterk en kwam GROEDE - Nabij het Paviljoen De Groe in Groede zijn zaterdag weder om twee handgranaten gevonden. De rijkspolitie te Oostburg waarschuwde de Explosieve Opruimingsdienst (EOD) van de Vlissingse marine. Deze liet de granaten aan de zeezijde van de dijk ontploffen. VLISSINGEN - Amateurwielrenner Patrick Tolhoek uit Yerseke heeft een zeer succesvol weekeinde achter de rug. Zaterdag won hij een wed strijd in het Wallonische Flobecq en zondag was hij de sterkste in Waas- Münster, waar hij vorige week ook al zegevierde. In Flobecq, een lastige klimkoers over 122 kilometer, ontsnapte Tolhoek vijf kilometer voor het einde uit een kop groep van vier man om vervolgens met eeb minuut voorsprong te finis hen. Er waren 72 vertrekkers. Pierre Raas eindigde als elfde en Antoine Goense als vijftiende. In Waas-Münster ging Tolhoek een dag later weer alleen aan de haal. Ook hier finishte hij met een voorsprong van een minuut. Er waren 50 vertrek kers. Tolhoek boekte zijn zesde zege dit seizoen. Kees Vleugel uit Wemeldinge reed in het Belgische Hamme naar een ver dienstelijke derde plaats in een wed strijd over 112 kilometer. Thijs Fase uit Oud-Vossemeer werd zevende. De Belg Jean Marie Vermie zegevierde in deze wedstrijd. Arjan de Ridder uit Arnemuiden is gisteren derde geëindigd in een wed strijd voor nieuwelingen in Schijf. De koers werd gewonnen door de Hage naar Danny Overgaag. Zij maakten deel uit van een kopgroep van zes man. Bij de junioren werd John van de Ameele uit Terneuzen zevende, Jacco Schroevers uit Arnemuiden elfde en Richard de Vrieze uit Goes 17e. A. van Dijke uit Tholen werd 15e bij de nieuwelingen. Nico van de Klundert uit Hoogerheide won in Schijf de koers bij de amateurs voor Rudie van Vlimmeren uit St Willebrord en Henri Rovers uit Roo sendaal. op een onverwachte 5-2 voorsprong maar met de eerste setzege in zich waren de volgende games voor zijn tegenstander, die vijf keer achter el kaar een punt pakte en alsnog de se met 7-5 voor zich opeiste. De tweed set liep vlotter voor de Kloosterzande naar, al vocht Boeijkens voor ell punt. Terecht was het dan ook da Van Kampen met 6-3 de partij won Ria Sterrenberg trof in Marie-Josi Baggen geen gemakkelijke tegen standster in de fmale dames D. Bag gen, die zich via een 7-6, 2-6 en 6-4 zege op Loes Asselman voor de eindronde gekwalificeerd had. slaagde er bijna in om een 5-2 achterstand in de eerste set op te halen. Verder dan 5-4 en 15 kwam ze echter niet, waarna Sterren berg (Sluiskil) het karwei afmaakte 6-4. In de tweede set nam Marie-Jose Baggen een 5-2 voorsprong. Vervol gens kreeg ze op eigen service twee setpunten, maar wist deze niet te pakken. Sterrenberg kwam terug en pakte de volgende vier games om op haar beurt 2 set- (en match-) ballen te verspelen. Een tie break besliste de partij uitein delijk met 7-3 in het voordeel van de Sluiskilse. Overige uitslagen: Herenenkel E: Willian] Goethals-Erik Hendrickx 6-0 en 6-2; dame enkel E: Monigue Goossen-Conny Huis en 6-3; gemengd dubbel D: Asselman Vai Kampen-Danckaert/Van Goethem 6-2 ei 6-1; gemengd dubbel E: Salomé/Van Meele Huis/Wentzler 1-6, 6-1 en 6-3. Vlnr: Patrick Kint, Sebastian Rottier, Tim van Veldhoven en Jeroen Everling. AXEL Isabelle Leenhouwers slaag de er als enige Zeeuwse in om in het jeugd-tennistoernooi te Axel een eer ste prijs te behalen bij de meisjes- groepen. Tegen Annemarie Mekkers won zij op knappe wijze haar slotpar- tij. De jongensgroepen werden volko men beheerst door de Zeeuws-Vla mingen. Patrick Kint, Sébastian Rot tier en (tweemaal) Tim van Veldho ven eisten dan ook hoofdprijzen voor zich op. Isabelle Leenhouwers (Sluis) wist zich goed te handhaven tegen de sterke niet-Zeeuwse deelnemers. Als enige Zeeuwse slaagde zij er dan ook in om door te dringen tot twee halve finales. In de oudste meisjesgroep lukte dit door een drie setsoverwinning op Ma- non Kienjèt (Schoondijke). Daarna lukte het echter niet om verder te komen. Leenhouwers won de eerste set tegen Anja Kramer weliswaar met 7-5, maar het vervolg was voor de Rotterdamse, die met 6-4 en 7-6 (7-4 in de tie break) en de fmale kwam, waarin ze strandde tegen op Annema rie Mekkers (Noord-Brabant). In de groep tot en met 14 jaar was er wel een finaleplaats voor Isabelle Leenhouwers weggelegd. Zij kwalifi ceerde zich door een moeilijke 6-3. 6-7 en 6-4 op Klaartje de Smit. Annemarie Mekkers, die haar tweede finale speel de. startte in deze groep als favoriet. Tegen een knap spelende Siuisse kon ze echter maar zelden in haar spel komen. Geheel volgens het vertoonde wedstrijdbeeld was het Isabelle Leen houwers die met 6-1 en 6-3 deze finale won. Tim van Veldhoven was bij de jon gens de succesvolste deelnemer. Hij won de twee oudste jongensfinales, beide keren van Jeroen Everling. Bij de 14-jarigen plaatste hij zich door een 6-2 en 6-3 overwinning op Bernd van gueckelberghe, terwijl Everling drie sets nodig had tegen Guido Tol hoek: 6-7, 7-6 en 6-1. Met veel machtsvertoon won Van Veldhoven de slotpartij van deze groep: 6-2 en 6-0. Ook de eindstrijd bij de groep tot en met 16 jaar werd een ruime overwinning (6-0 en 6-2) voor de Philippinenaar. Sébastian Rottier (Sint-jansteen) was ook een succesvolle deelnemer. Met Richard Hamelink en zus Stéphanie won hij respectievelijk het jongens- dubbel en het gemengddubbel, terwijl ook zijn enkelfmale in de groep tot en met 12 jaar goed verliep. Zij tegen stander. Milan Albicher (Axel) had weinig in te brengen: 6-0 en 6-2. Patrick Kint pakte voor de organise rende vereniging een eerste prijs. In de finale jongens tot en met 10 jaar won hij van de Belg Peter de Brest: 6-3 TERNEUZEN - In de nacht van za terdag op zondag is uit de auto van 1 B. uit Terneuzen een radio-cassette recorder met bijbehorende luidspre kerboxen gestolen. De auto stom geparkeerd aan de Korenbloemstraal in Terneuzen. De eigenaar werd rond vier uur ge wekt door een piepend geluid. He geluid kwam van de ruitewissers ziji auto, die door de dieven waren aange zet. Van de daders ontbreekt ell spoor. De bridgeclub 'Lamswaarde' speelt? in het kader van de zomercompetitii de negende clubwedstrijd in zaal 'D( Vier Jaargetijden' in Lamswaarde Er werd gespeeld in één lijn met eei draaiende Mitchell met dertien paren De uitslag: 1 de dames Biesbroeck-Goos sen, 2 echtpaar Baggen. 3 de heren Rade makers-Atkins. 4 de dames Van Esbroeck Van de Boogaert, 5 mevrouw Voet-de hee De Booy. 6 mevrouw De Kort-de heer D Schrijver, 7 mevrouw Van Hooteghem-d heer De Kort, 8 de heren Wouters-Van d Putte, 9 de dames Den Boer-Hillige. 10 d dames Van Puyvelde-Van Cauteren. Optreden muziekgroepen Tijdens het trimspektakel 'de 24 uu van Oostburg' dat vrijdag 1 augustu, wordt gehouden, treedt om 20.00 uu het blaasorkest 'de Lamsoren' ui Lamswaarde op. Zaterdag 2 augustu is er in Oostburg om 14.00 uur eei optreden van de Melody Makers ui V Vlissingen. De muziekgroep 'Awantina' uit Bol) via geeft woensdag 6 augustus ee uitvoering op de woensdagmarkt i Oostburg. Het optreden begint on 14.00 uur. en 7-6. Overige resultaten: eindstand meisjes tot en met 10 jaar: 1 Marjan Copier (Klinge. België); 2 Ciska Kra mer (Rotterdam). Finale meisjes tot en met 12 jaar: Klaartje de Smit-Esther Pastor 7-6 en 6-2. Uitslagen dubbelfmales: meisjes dubbel 10/ 12 jaar: Van SoestPastor-De Bres Kramer 6-4 en 6-3: meisjes dubbel 14/16 jaar: Kien- jetLeenhouwerd-Rottier Adriaansens 6-3 en 6-1; jongens dubbel 10 12jaar: Hamelink. Rottier-Bierings.Van Remortel 6-2 en 6-3; jongens dubbel 1416 jaar: Tolhoek'Van gueckelberghe-Everling Welle 3-6, 7-5 en 6-3; gemengd dubbel 10 12 jaar: Rottier Rottier-De Brest De Brest 6-0 en 6-0: ge mengd dubbel 14 16 jaar: Kramer Kramer- Blok Everling 6-1 en 6-2. De bridgeclub 'Emergo' uit Terneuzei speelde in het kader van de zomer competitie de zesde wedstrijd in ho tel-restaurant 'De Milliano' in Terneu zen. Er werd gespeeld in één lijn met eei draaiende Mitchell met zestien parer De uitslag: 1 de heren Dourleyn-Sandrim de heren Hoogenboom-Burm, 3 echtpa; Hamelinck en mevrouw Bruyns-de hee Van Wijnsberghe. 5 mevrouw Verloop-d heer Koek, 6 echtpaar Den Haan. 7 me vrouw Haak-de heer Remijn, 8 mevroir Borm-de heer Meulenberg, 9 de here Roodhuyzen-Geene, 10 de heer Van Leei wen-mevrouw Vogels. Buurtfeest De buurtvereniging ui de Terneuzense Dijkstraat houdt z: terdag 9 augustus het tweede Dijk straatfeest. De straat staat dan vi met kraampjes en is het toneel voo een rommelmarkt en sportiev krachtmetingen. Voor de jeugd staa er is er 's middags een play backsho) en diverse spelen. De volwassene treffen elkaar op sportief gebied inee kruiwagenrace en ringsteken op ee hobbelfiets. 's Middags valt er teven van een Turkse barbecue te genieter De feesten zijn van 9.00 tot 21.00 ui en worden afgesloten met een disco café Wilhelmina in Terneuzen. HUISARTS /an 2 t/m 15 augustus Dokter C. Verboom neemt waar iedereen leest de krant altijd en overal Sluis, tel. 01178-1918. L. KEULERS Oostburg, tel. 01170-3107 of 4242 F. SCHOUT Aardenburg, tel. 01177-1496 J. VAN DE LIJKE Breskens, tel. 01172-2121

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 20