Howe verhoogt druk regering Zuid-Afrika op Vliegende tempel Drie jonge Oostburgers in het verkeer gedood ANDIJVIE EN RUNDERTARTAAR BESPREKING VOORSTEL PERES de rLl vandaag Omwenteling in historie van de Tour Amerikaan in Libanom na 19 maanden vrij Rellen Munten SWAZILAND EN LESOTHO TEGEN SANCTIES BESTUURDER (20) IN COMA 'LAATSTE GEBAAR' VAN JIHAD Zomers |29e jaargang no. 176 laandag 28 juli 1986 Andijvie, QO kilo Rundertartaar,QQ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Bush wil gesprek met koning Hassan (Van onze correspondent JERUZALEM - De Amerikaanse vice-president George Bush die zondag is begonnen aan een twaalfdaagse rondreis door het Midden-Oosten, overweegt ook Marokko in het reisschema op te nemen. Dat meldde goedingelichte kringen rond Bush, na diens aankomst in Jeruzalem waar hij de eerste vier dagen van de trip hoofdzakelijk zal verblijven. Bush zal ook bij de regeringsleiders van Jordanië en Egypte op bezoek gaan. Een ontmoeting met koning Hassan hangt mede af van het advies van premier Peres van Israël die vori ge week tijdens een historische top in Marokko met de vorst het vredespro ces besprak. Koning Hassan is zondag als voorzit ter van de Arabische Liga afgetreden. De koning nam deze stap om een Arabische top niet in de weg te staan. De radicale landen binnen het ver deelde Arabische verbond, zoals Sy rië, Libië, Algerije en Irak hadden hem het gesprek met Peres ernstig kwalijk genomen en zouden vrijwel zeker een eventuele top onder leiding van Hassan hebben geboycot. Een zo kort op de Marokkaans-Israëli sche top volgende Amerikaanse visite aan Rabat zou de koning overigens in nog grotere problemen kunnen bren gen met het Arabische afwijzingsfront dat de Amerikaanse Midden-Oosten- politiek fel bestrijdt. Volgens politiek kringen in Jeruza lem zal premier Peres toch druk op Bush uitoefenen wel bij koning Has san langs te gaan om met hem een 'belangrijk' werkstuk te bespreken. Zondag lekte uit dat tijdens de top in Ifrane aan Hassan een Israëlisch tien punten tellend 'werkdocument' was overhandigd dat de vorst met 'inte resse' had geaccepteerd. Daarin bepleit Israël onder meer „een jaar van de vrede" uit te roepen waarin onderhandelingen tussen de partijen in het Arabisch-Israëlisch conflict kunnen plaatsvinden, op voorwaarde dat al het geweld tegen Israël zal worden gestaakt. Israël be looft in dat document op zijn beurt in dat jaar de bezette gebieden niet te zullen annexeren en dat „authentieke vertegenwoordigers van het Palestijn se volk" als onderhandelaars bij vre desbesprekingen aanvaardbaar zijn. Waarnemers zien in het laatste punt een opening naar leden van de PLO, als die maar niet een met terreur besmet verleden hebben. Vice-president Bush zal een dezer dagen ook met een Palestijnse dele gatie uit de bezette gebieden een gesprek hebben. Een aantal Palestij- nen uit deze afvaardiging vergaderde zondag in Arabisch Oost-Jeruzalem om te beslissen over een eventuele boycot van de ontmoeting met Bush, uit protest tegen de Amerikaanse pro-Israëlische politiek. Rellen tussen sikhs en hindus in New Delhi hebben aan zes mensen het leven gekost. PAGINA 3 De 13-jarige Patrick de Jongh uit Meliskerke, een verwoed speurder, heeft bij de dijk van Westkapelle een collectie munten gevonden. PAGINA 5 Binnen- en buitenland: 3 Rtv, kunst: 2 Provincie: 5 en 7 Sport: 9, 10, 11. 12, 13 en 14 Greg Lemond heeft wellicht voor een omwenteling in de geschiede nis van de Tour de France ge zorgd. Hij was gisteren op de Champs Elysées in Parijs de eerste Amerikaan die 's werelds belang rijkste wielerevenement op zijn naam schreef. Tour-directeur Fe lix Lêvitan verwacht nu, dat de commercie in de Verenigde Staten grote belangstelling voor de recla me-mogelijkheden in de Ronde van Frankrijk zal krijgen. Df fina le van de Tour 1986, gistermiddag in Parijs, werd al door naar schat ting 500 miljoen tv-kijkers gevolgd. Dat zullen er in de toekomst nog veel meer worden als de eindzege van Greg Lemond de belangstel ling in landen als de Verenigde Staten, Canada en Australië aan wakkert. De omwenteling is dat het wielrennen nu werkelijk een mondiale sport wordt. Tournieuws op de pagina's 11, 12, 13 en 14. PRETORIA (RTR/UPI/GPD) - De Britse minister van buitenlandse za ken Sir Geoffrey Howe heeft de druk TOKIO (APi - Een reusachti ge heteluchtballon in de vorm van de Japanse Kinkakuji- oj gouden tempel verhief zich za terdag boven een buitenwijk van Tokio. De 26 meter hoge en 15 meter brede ballon ver gezelt een Amerikaans zaken- gezelschap dat een reis door Japan maakt. op de Zuidafrikaanse regering om hervormingen door te voeren zondag verder opgevoerd. De minister, die zondag in Johannesburg verscheide ne gesprekken voerde met onder meer blanke zakenlieden, zou daar mee te kennen willen geven dat al leen Pretoria de impasse in het zoe ken naar een vreedzame regeling kan doorbreken. Howe heeft zaterdag eindelijk enige steun gekregen voor de houding van premier Thatcher in haar strijd tegen economische strafmaatregelen ten opzichte van Zuid-Afrika. Howe be zocht zaterdag Swaziland en Lesotho, twee landen die nagenoeg volledig afhankelijk zijn van de Zuidafrikaan se economie. Zowel de eerste-minister van Swaziland, als de militaire leider van Lesotho, dat volledig door Zuid- Afrika is omsloten zeiden tegen de Britse minister dat hun landen nog meer door economische strafmaatre gelen zullen worden getroffen dan Zuid-Afrika zelf. Howe is in Zuid-Afrika om namens de Europese Gemeenschap, te trachten een dialoog tussen blank en zwart op gang te brengen. Howe heeft zondag avond een ontmoeting gehad met zijn Zuidafrikaanse collega Pik Botha en zal morgen president P. W. Botha voor de tweede maal ontmoeten. Naar alle waarschijnlijkheid zal hij van daag (maandag) nog een ontmoeting hebben met de omstreden zwarte Zu- lu-leider, chief Gatsha Buthelezi. Het zwarte verzet in Zuid-Afrika, in de personen van bisschop Tutu. dominee Busak, Winnie Mandela en Nelson Mandela hebben geweigerd Howe te woord te staan. In Pretoria maakte zaterdagavond de politie bekend „een belangrijke slag te hebben toegebracht aan het gewa pende verzet van het ANC". Volgens het regeringsbureau voor informatie werden zaterdag bij Kathlehong. op 50 kilometer van Johannesburg, een zwarte man en vrouw door de politie doodgeschoten, toen zij het vuur openden op een zwarte politiepa trouille. Volgens de politie is de man, Zondi Roland Molapa, een van de meest gezochte ANC-guerrilla's in Zuid-Afrika en was hij betrokken bij minstens 17 bomaanslagen of andere sabotagedaden. De naam van de vrouw is nog niet vrijgegeven. Het informatie-bureau meldde verder nog drie doden door politiek geweld. De de slachtoffers zijn in Soweto bij Johannesburg om het leven gekomen. Hoe zij zijn gedood en wie zij waren, is echter niet vrijgegeven. Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. Greg Lemond middenwordt gehuldigd als winnaar van de Tour de France 1986. Bernard Hinault (links), tiveede en winnaar van het bergklassement, alsmede Urs Zimmermann, derde in het algemeen klassement, delen in de vreugde. Droog en zonnige perioden. Matige wind tussen zuid en zuidwest en een middagtemperatuur rond 25 graden. bleef niet meer dan een hoop schroot over van deze personenauto die zondagochtend vroeg op een Belgische jnelweg verongelukte. Drie jonge inzittenden kwamen om het leven, de bestuurder ligt in coma. DAMME/OOSTBURG - Bij een ernstig ver keersongeluk op de snelweg Antwerpen- Knokke/Heist zijn zon dagochtend omstreeks 05.00 uur Frank Fieret en Mark Haerens (bei den 19 jaar oud) uit Oostburg en de twintig jarige Jacobus Dekker uit Schoondijke om het leven gekomen. W. D (20) uit Oostburg, die de personenauto waarin het drietal zat bestuurde, is met zwaar hersenletsel overge bracht naar het zieken huis van Knokke-Heist. Hij verkeert in een co ma. Volgens een woord voerder van de rijks wacht in Brugge is D. niet in levensgevaar. Het ongeluk gebeurde toen D. met hoge snel heid een flauwe bocht nam ter hoogte van het plaatsje Hoeke. bij Lap- scheure (gemeente Dammei. Hij verloor daarbij de macht over het stuur en kon een frontale botsing tegen een lichtmast - die in tweeen brak - niet voor komen. De auto slinger de vervolgens tegen een duiker langs de weg en kwam tot stilstand te gen een tweede licht mast. Door de klap wer den de passagiers uit de auto geslingerd. Ze moe ten, zo zegt de politie woordvoerder, op slag dood zijn geweest. Uit onderzoek is geble ken dat de jongeman nen naar de Gentse Feesten waren geweest en dat ze op weg waren naar Knokke om daar -alvorens naar huis te gaan- nog wat te eten. Inmiddels is vast komen te staan dat de bestuur der van de auto niet onder invloed verkeer de. Wel is duidelijk dat hij veel te hard heeft gereden. De maximum snelheid op de snelweg Antwerpen-Knokke/He- ist is 120 km. Die snel heid werd ruimschoots overschreden, meldde de politiezegsman zon dag. De stoffelijke resten van de drie jongemannen zijn overgebracht naar het Algemeen Zieken huis in Brugge. De auto werd volledig vernield. DAMASCUS (AP) - Lawrence Jenco omhelst de zuster van de gegijzelde journalist Terry Anderson bij zijn aankomst in Damascus. FRANKFURT (AP) - De 51-jarige Amerikaanse priester Lawrence Jenco, is zaterdag na 19 maanden gevangenschap in Libanon door de extremistische groepering Islamitische Jihad vrijgelaten Jenco is zondag via Damascus in West-Duitsland aangekomen. In de Syrische hoofdstad zei hij „goede hoop" te hebben dat de drie overige Ameri kaanse gijzelaars in Libanon ook vrij zullen komen. Jenco is in een Amerikaans ziekenhuis in Wiesbaden onderzocht. De Islamitische Jihad kondigde dood zal zijn", als de Amerikaanse vrijdag aan dat Jenco zou worden vrijgelaten vanwege diens „ver slechterende gezondheid". Jenco, die na zijn vrijlating in de Ameri kaanse ambassade in Damascus een medisch onderzoek onderging en daarbij redelijk gezond werd bevonden, wilde niet op de omstan digheden van zijn vrijlating ingaan. Hij zei dat hij „nu een tijdje stil" moest blijven. De Islamitische Jihad gaf Jenco een boodschap mee met de waar schuwing dat de overige gijzelaars (David Jacobsen (55), directeur van het Amerikaanse academisch zie kenhuis in Beirut, Terry Anderson (38) Amerikaanse journalist en Thomas Sutherland (55). decaan van het landbouwinstituut van de Amerikaanse universiteit in de Li banese hoofdstad) „ernstige conse quenties" wachten, als de eis tot vrijlating van 17 Islamitische ka meraden in Kuweit niet wordt inge willigd. Ook had hij een videoband bij zich waarin Jacobsen waar schuwde dat „onze verlossing de regering niet met de Jihad wil onderhandelen. Jacobsen, deed in de videobood schap een beroep op de Ameri kaanse regering om de aanwijzin gen van Jenco op te volgen. De Islamitische Jihad gaf hem een afzonderlijke verklaring mee, waar in de organisatie benadrukte dat de vrijlating van de priester „het laatste gebaar van onze kant" was. „Van nu af aan zal de Amerikaanse regering de volle verantwoordelijk heid dragen voor de levens van de overige gijzelaars." Die eisen werden in de verklaring niet vermeld. De sji'itische organi satie, die naar wordt aangenomen trouw is aan de Iraanse ayatollah Khomeini, heeft haar oorspronke lijke eis tot vrijlating van 17 Isla mitische terroristen in Kuweit nooit gewijzigd. De 17 zitten vast in verband met bomaanslagen op de Amerikaanse en Franse ambas sades in december 1983. De rege ring van Kuweit weigert hen te laten gaan. IAdvertentie ROME (AP) - De politie van Rome heeft zondag zes met modder bedekte mannen gearresteerd die opdoken uit rioolputten in het wegdek. Het zestal bleek al weken lang tunnels te graven die moesten leiden naar de kluis van het hoofdpostkantoor. Op het moment van hun arrestatie waren de voorgeno men inbrekers de kelder van het postkantoor tot op enkele centimeters genaderd. Volgens de Italiaanse televisie zou de roof de grootste in de geschiedenis van het land zijn geweest. De inhoud van de kluis vertegen woordigde een waarde van meer dan 100 miljard lire 165 miljoen gulden). Voorbijgangers hoorden kort na middernacht gedreun van metaal onder het wegdek van het San Silvestro- plein, nabij het daar gevestigde postkantoor. Perso neel van het postkantoor lichtte daarop de politie in en vervolgens werd de omgeving afgezet. Met een plattegrond van het rioolsysteem slaagde de politie erin om alle putten in de buurt uit te kammen. Zij kwam zo op het spoor van de zes tunnelgravers. Een van de verdachten, die overdekt met vuil en gekleed in onderbroek uit een put kroop, probeerde zich er nog uit te redden met en smoes: „Ik lijd aan slapeloosheid en besloot een luchtje te cheppen voor het naar bed gaan". Onder de gearresteerden was ee oud-werknemer van het postkantoor, die werd ontsla gen vanwege zjn strafblad. Onder de grond trof de politie een vijf meter lange tunnel aan met een doorsnee van 80 centimeter. Bij de achtergelaten gereedschappen zijn ondermeer drilbo ren gevonden. Uit de verklaringen van de verdachten leidde de politie af dat zij al wekenlang ieder weekein de aan de tunnel werkten. Elke maandagen dinsdag hebben we groente en vlees in d£ aanbieding. 500 g 2 3 4 s J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 1