PZC Man bedreigt vrouw met mes Beheerder slijterij met mes gestoken bij inbraak Oostkapelle Scholier legt stuk historie bloot Borsele houdt in elk geval twee ton over Eerste aanzet kolentransport van haven naar PZEM-centrale DALING VAN TIEN PROCENT IN Jongerenbeleid staat nog in kinderschoenen 'Stuurgroep werkloosheid verre van overbodig' Man gewond bij bedrijfsongeluk Fuiken gestolen uit Wester schelde MUNTENVONDST BEGROTING VOOR 1987: DEEL BORSELSE KOLENBAND-BRUG GEPLAATST Vrouw beroofd van handtasje PAGINA 5 I Dat er nog veel gebeuren moet, bleek tijdens de activiteiten die in het kader van het jongerenjaar 1985 werden georganiseerd. In het verslag van de Werkgroep Jongerenjaar 1985 wordt I geconcludeerd dat de meeste jonge- I renactiviteiten een vervolg verdienen. In sommige gevallen is daar reeds een begin mee gemaakt. Zoals met de workshops popmuziek, waar jonge I muzikanten technisch en muzikaal bijgespijkerd' worden. In het jonge rencentrum Brogum in Zierikzee I heeft de Zeeuwse Muziekschool dit I jaar een vervolgcursus gegeven. Ver- I der wil de projectgroep jeugdwerk loosheid proberen verdere activitei- I ten te ontplooien voor werkloze I schoolverlaters. Tevens is het de be- 1 doeling dat er een jongerenkrant gaat verschijnen, een vervolg op de krant die tijdens het jongerenjaar ver scheen. I De provinciale werkgroep bepleit leen betere promotie van de culturele [jongerenpaspoorten (CJP's). Veerboot MAANDAG 28 JULI 1986 zeeland: TERNEUZEN - De Terneuzense gemeentepolitie heeft zaterdagmiddag rond half vijf P. D in het woonwagencen trum in Sluiskil aangehouden. D. had kort daarvoor zijn vrouw -van wie hij gescheiden leeft- tijdens een hevige woordenwisseling met een mes bedreigd. De ruzie ontstond in de woonwagen van de vrouw. In zijn woede sloeg D. in de woonwagen de boel kort en klein. De ruiten sneuvelden en hij bewerkte het meubilair met een mes. Vermoedelijk heeft hij zijn vrouw ook geschopt en geslagen, zo liet de politie zondag weten. D. verliet daarna in overspannen toestand het woonwagencentrum. Toen hij enige tijd later terugkwam werd hij opgewacht door de politie en voor verhoor naar het politiebureau overge bracht. Vervolgens werd D.. die geen vaste verblijfplaats heeft, heengezonden. Minder cliënten bij Bureau rechtshulp MIDDELBURG - Het Zeeuwse bureau voor rechtshulp heeft vorig jaar met een terugloop van het aantal aanvragen te kampen gehad. Klopten er in 1984 nog 5782 Zeeuwen voor hulp aan, in 1985 waren dat er niet meer dan 5229. Een daling met bijna tien procent. Eén en ander blijkt uit het jaarverslag van het bureau voor rechtshulp over de jaren 1983 tot en met 1985. De afnemende belangstelling wordt in het jaarverslag een verrassende ont wikkeling genoemd. Als de voorteke nen echter niet bedriegen, dan neemt het aantal bezoekers van het bureau dit jaar weer toe. De cijfers over de eerste helft van 1986 geven een stij ging ten opzichte van vorig jaar te zien. Overigens heeft het geringere aantal hulpaanvragen niet tot een verminde ring van de werkdruk geleid. Per 1 januari 1984 werd de de Wet Tijdelijke Voorzieningen Rechtsbijstand inge voerd. Daarmee kwam er voor de minder draagkrachtigen een eind aan het recht op gratis rechtsbijstand door een advocaat of deurwaarder. De nieuwe wet bracht een hoop admini stratieve rompslomp met zich mee. Ten eerste omdat van elke klant de draagkracht moest worden berekend. En verder omdat er soms onduidelijk heid bestond over de financiële om standigheden van de klant, zodat een voorlopige of voorwaardelijke toezeg ging van rechtsbijstand noodzakelijk was. Het bleef bovendien druk voor de BORSSELE - Na een arbeidsongeval zaterdagochtend bij de nieuwbouw van de kolencentrale in Borssele, is de 38-jarige G. W. uit Wolphaartsdijk met meervoudige fracturen naar het ziekenhuis Bergzicht in Goes ge bracht. De man, een werknemer van het con structiebedrijf SAGRO in 's Heeren- hoek. werkte op een hoogte van onge veer 15 meter en viel, door nog onbe kende oorzaak, op een stapel ijzeren bouwmaterialen. De arbeidsinspectie zal de toedracht nog onderzoeken. MIDDELBURG - Het provinciaal jon gerenbeleid staat nog maar in de kinderschoenen. De komende jaren moet er een beleid worden ontwik keld, dat rekening houdt met de uiteenlopende behoeften van de jon geren in Zeeland. Voor de Zeeuwse Jeugdraad en andere steunorganisa ties is daarbij een taak weggelegd. I TERNEUZEN - Afgelopen weekend [werd uit het Schulpenhoekje in de I Westerschelde een viertal visfuiken lontvreemd. De eigenaar L. B. uit Terneuzen deed zondag aangifte bij [de Terneuzense gemeentepolitie. De fuiken zijn vermoedelijk gestolen toen I het laag water was. Het is algemeen bekend. De nieuive veerboot 'Prinses Juliana' op de dienst Vlissin- gen-Breskens vertoont nogal eens nukken. De vaste passa giers. die van de boot gebruik maken voor hun woon-werk- verkeer, vragen zich iedere keer als ze de dubbeldekker betreden angstvallig af of ze wel op tijd aankomen. Het is het gesprek van de dag op de boot. maar één van de passagiers heeft er wat op gevonden. In de salon stelde hij zijn medepassagiers gerust met de opmerking: "Vandaag zal het wel lukken, ik heb voor alle zekerheid m'n eigen ge reedschapskist maar meege nomen". werknemers van het bureau, omdat er in Zeeland te weinig instanties functioneren, waar de klanten naar verwezen kunnen worden. Gevolg was dat het doel voor de jaren tot en met 1985 -uitgebreide hulp voor rechtsproblemen op het gebied van vreemdelingenbeleid, wonen en werken- niet bereikt werd. In de loop van 1984 kon wel het decentralisatieplan worden voltooid. Behalve in Middelburg, Goes en Ter- neuzen zijn er nu ook wekelijks spreekuren in Vlissingen, Hulst, Oost burg en Zierikzee. OOSTKAPELLE Bij een inbraak in pension slijterij De Moerbei in Oostkapelle in de nacht van vrijdag op zater dag, is de beheerder J. door één van de inbre kers met een mes in de buik gestoken, waarbij hij lichtgewond raakte. J. moest zich onder be handeling van een huis arts stellen. De daders, een man en een vrouw uit Gent, konden later worden aangehouden. Omwonenden zagen rond drie uur in de nacht dat er in de slijte rij werd ingebroken. Ze alarmeerden de beheer der en de politie. Be heerder J. (33) ging naar de zaak en trof daar het inbrekersduo de 30jarige vrouw J. de V. en de 35-jarige R. M. de B.. aan. Bij de schermut seling die volgde, werd J. met een mes in zijn buik gestoken. Het tweetal vluchtte, de vrouw te voet en de man in een auto. De vrouw kon kort daarop door buurtbewoners worden tegengehouden, de man werd in Middelburg door de gemeentepolitie ingerekend. Er was voor zo'n duizend gulden aan geld en goederen gesto len. Het tweetal is door de rijkspolitiegroep Vee- re ingesloten. De 13-jarige Patrick de Jongh uit Meliskerke heeft beide handen nodig om zijn gevonden muntjes uit de 17e en 18e eeuw te tonen. MELISKERKE - Er kan in het Walcherse niet dat afgegraven wor den of de 13-jarige Patrick de Jongh uit Meliskerke is er bij. Kijken wat er nu weer uit de grond komt en zoeken naar 'oude dingetjes'. Ge wapend met een metaaldetector vindt hij altijd wel iets wat de moeite waard is. Was het vorig jaar op het Domburgse strand een gou den munt van respectabele ouder dom, deze keer was zijn werkter rein de dijk bij Westkapelle, waar de graafwerkzaamheden druk aan de gang zijn. De oogst van zijn speurwerk mag er zijn. Een verzameling munten uit de 17e en 18e eeuw. een gouden broche, tinnen bestek, bronzen en koperen gespen, musketkogels, vuurstenen en een hele verzameling knopen. Met de munten en knopen is de 13-jarige scholier het meest verguld. „Het zijn allemaal knopen van Franse soldatenjassen of -unifor men geweest", weet hij te vertellen. „In de tijd van Napoleon moeten hier in Westkapelle een aantal Franse regimenten gelegerd zijn ge weest. Het leukste is deze". Hij wijst daarbij op een knoop met het op schrift 'regiment Walcheren'. Het is overigens de enige knoop met een opschrift, want de rest vermeldt alleen de tekst 'regiment' gevolgd door een nummer. De munten zijn voornamelijk 'duiten' uit vrijwel al le provincies, zogenaamde 'pietjes' (één achtste dukaat) en nog wat Zeeuwse daalders. Dat het in die tijd aan de Westka- pelse kust nogal druk met Franse soldaten moet zijn geweest blijkt volgens hem uit de verschillende knopen die hij gevonden heeft, want elke knoop vermeldt een ander regi mentsnummer. Het hoe en waarom van de grote hoeveelheid munten uit heel Nederland die in de klei her en der verborgen lagen, weet hij niet precies te verklaren. „In ieder geval moet er een verband tussen de munten en de knopen zijn. Mis schien moesten die soldaten zich daar verzamelen, want de munten komen overal vandaan. Of mis schien werden ze wel daar geronseld of uitbetaald. Dat kan natuurlijk ook. Een andere mogelijkheid is dat ^ze gewoon wat 'slordig' met hun geld omsprongen en het lieten lig gen". Wat precies de waarde van de munten is weet Patrick niet en daar geeft hij trouwens niet zo veel om. „Er is weer een stukje geschie denis bloot gelegd en dat is eigen lijk veel leuker". - S SytA W Een deel van de reusachtige kolenband-brug voor de nieuwe elektriciteitscentrale in Borssele wordt op de juiste plaats getakeld. BORSSELE - Het Utrechtse kraanbe- drijf Van Seumeren heeft zaterdag een deel van de zogenaamde kolen- band-brug voor de nieuwe kolencen trale van de PZEM in Borssele op zijn plaats getakeld. Het zestig meter lange gevaarte gaat deel uitmaken van een 450 meter lange band, die de kolen van de opslagplaats bij de nieuwe kolenhaven tot aan de centra le moet vervoeren. De band kan in de toekomst 500 ton steenkool per uur te bestemder plekke brengen. Voor het plaatsen van het banddeel over de Wilhelminahofweg. zaterdag, moest Van Seumeren wel wat moei lijkheden overwinnen. Zo zorgden de hoogspanningsleidingen, van de kern centrale naar Hoechst, voor een aan zienlijke hobbel. Het brugdeel moest vlak eronder op zijn plaats worden getakeld, terwijl de electriciteitstoe- voer niet kon worden afgezet. Een nauwkeurig karweitje dus voor de twee kranen, die ieder aan een kant van het brugdeel het hijswerk deden. De brug. gemaakt door Stramproy BV uit Limburg, is met de heksentoer van zaterdag nog niet gereed. Morgen (dinsdag) klaart Van Seumeren nog een soortgelijke klus over de Europa- weg. Daarna moeten nog delen ge plaatst worden aan het uiteinde van de band bij de kolenopslag en vlakbij de centrale, waar de band flink om hoog gaat. De delen binnenin de cen trale zijn al bij de bouw op hun plek gebracht. Een van de kranen werd zaterdag ook gebruikt om een tien meter lang stuk van een rookgaskanaal, nodig de ontzwaveling plaatsen. in de centrale te HEINKENSZAND - De gemeente Borsele heeft, veel vroeger dan ge bruikelijk, de begroting voor 1987 uitgebracht. Ruim twee maanden na dat de voorjaarsnota 1986 een verhel derend licht wierp op de gemeentelij ke financiën, heeft de begroting wei nig nieuws te bieden. Nog steeds is niet duidelijk op welke uitkering uit het gemeentefonds Borsele kan reke nen en ook zijn de preciese onder- wijsvergoedingen nog niet bekend. In het ongunstigste geval houdt de gemeente echter een batig saldo over van ruim 230.000 gulden. Het is de bedoeling dat geld te parkeren in de zogenaamde restant-reserve. Al eerder voerde de gemeente een beleid waarbij die restant reserve voor verschillende doeleinden werd be stemd. Zo houdt Borsele wat geld achter de hand voor de toekomstige bedrijfsverplaatsing van het AMZ-be- drijf in Borsele, de verbouw van het Van Hattumhuis in Ellewoutsdijk. dat inmiddels gemeentelijk eigendom is geworden en voor extra afschrijvin gen, waardoor de kapitaalsdruk op de gewone dienstafneemt. Al met al kan Borsele, ook in de toekomst, goed rondkomen zonder dat de bevolking extra door gemeen telijke heffingen zal worden belast, een lijn uit het recente verleden, die zich voortzet. Opzienbarende beleids veranderingen op welk terrein dan ook zijn daarom niet te verwachten. Het zogenaamde driesporenbeleid voor de werkgelegenheid: extra wo ningbouw. een bedrijfsverzamelge bouw en een premie voor nieuwe arbeidsplaatsen in nieuwe bedrijfs takken, kan gewoon doorgang vinden. Zo er al onvoldoende geld voor in kas zou zijn, kan de gemeente ook de SEOZ revenuen aan het beschikbare kapitaal toevoegen. Inhaalacties heeft Borsele in petto voor de reconstructie van rioleringen en het groot onderhoud aan wegen. Ter bespoediging van de reconstruc tie en aanleg van het rioleringssys teem in de gemeente, moet nog eens een bedrag van 100.000 per jaar wor den toegevoegd aan de reeds beschik bare 4 ton. Ook blijft een calamitei tenpotje van 100.000 gulden tot aan de rand toe gevuld. Met het achterstallig onderhoud aan wegen wil de gemeen te binnen zes jaar rond zijn. Daarmee is een totaalbedrag van ruim 2 mil joen gulden gemoeid. Fasering en uitvoering zijn nog afhankelijk van de zogenaamde deflexiemetingen. die momenteel worden verricht en waar uit duidelijk zal worden in welke toestand de wegen zijn en wat wense lijk is. De algemene beschouwingen op de begroting, die evenals vorig jaar schriftelijk zullen worden ingediend, worden door het college beantwoord op dinsdag 14 oktober. De begrotings- raad, althans de replieken en de duplieken, wordt gehouden op dins dag 21 oktober. TERNEUZEN - Mevrouw E. D uit Terneuzen is zaterdagavond rond kwart voor elf door twee jongeman nen van haar schoudertas beroofd. De vrouw liep op dat moment door de Geraniumstraat in Terneuzen. Behal ve haar tas is mevrouw D. een para plu, een bril en een aantal bankche ques kwijt. GOES - Het regionaal project Mensen zonder Baan (MzB) op de Bevelanden heeft gedepu teerde staten gevraagd het plan om de Zeeuwse Stuurgroep Werkloosheid niet langer te sub sidiëren, spzij te zetten. Volgens MzB heeft de stuurgroep zich verre van overbodig gemaakt. Juist met de veranderende ta ken voor projecten als MzB. de herziening van subsidiestromen, het toenemende vrijwilligerwerk en het arbeidsvoorzieningsbe- leid, is de Zeeuwse stuurgroep, zo meent MzB, hard nodig. In het verleden heeft het Beveland- se werklozenproject vaak een beroep moeten doen op de stuur groep voor ambtelijke adviezen en bijstand. MzB ziet. met het nog steeds niet opgeloste pro bleem van de structureel gewor den werkloosheid, een duidelijke provinciale taak weggelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 19