Een pak geld kan Maarten Ducrot niet motiveren Voor Van der Poel was Tour wk-voorbereiding PZC/ sportkrant BERNARD HINAULT HAD NIET TE VERLIEZEN Lemond wil Lammerts als knecht 11 Troetelkind Gelijkheid Pannekoeken Verrassing Slimmer Markt Gevangen Doorfietsen Gedrevenheid Vechtlust MAANDAG 28 JULI 1986 Gele-trui-drager Greg Lemond liet zich gistermiddag ook vaak aan de kop van het peloton zien tijdens de jachten op de Champs Elysées. PARIJS Ruim vijf jaar geleden meldde zieh tijdens de Zesdaagse van Rotterdam een negentienjarige jongeman bij Peter Post met het verzoek of hij „voor een broek en een trui" onderdak kon krijgen bij het toenmalige wereldteam TI Ra leigh. Meer gegevens dan dat het hier ging om Gregory Lemond, gebo ren op 26 juni 1961 in Lakewood Californië, die in 1979 wereldkam pioen bij de junioren was, kon hij de Amstelveense ploegleider niet ver schaffen. Post overlegde met de cen trale man van de equipe, Jan Raas, die neutraal de schouders ophaalde. Daarna kreeg Lemond de raad het eerst maar eens ergens anders te proberen. Gisteren werd hij in Pa rijs gehuldigd als de eerste Ameri kaanse overwinnaar van de Ronde van Frankrijk. Greg Lemond ontwikkelde zich na zijn prof-debuut in 1981 onder de vleugels van Cyrille Guimard als een uitstekend klassementsrenner. Hij had het vermogen langdurig een hoog niveau te houden, zonder echt veel te winnen. De Tour-zege was zijn 23e overwinning in zijn carrière. Een uitblinker in eendagswedstrijden was hij eigenlijk niet. Met uitzonde ring van het wereldkampioenschap. Hij pakte de titel in 1983 in Altenr- hein. werd tweede in 1982 en 1985. Het accent lag op de rittenkoersen. Hij won de Ronde van de Toekomst (1982), de Dauphiné Libéré (1983) de minder belangrijke Tour de l'Oise (1981) en twee keer de Coors Classic (1981 en 1985). Een potentiele Tour-winnaar, maar met de ijzersterke Bernard Hinault voor zich leek Lemond vooral door zijn mindere tijdrit echter nog in de wachtkamer te zitten voor een Tour zege. Vorig jaar kwam daarin veran dering toen hij eenmaal de beste was in een etappe tegen het horloge. Het was de Ronde van Frankrijk, die hij had moeten winnen, maar die zijn baas Hinault opeiste. Dit jaar wilde hij de rente ontvangen van zijn investering van 1985. Het incasseren kostte moeite. In het Bel gische Kortrijk. waar hij woont met zijn vrouw Kathy en zoontje Geof frey, staat sinds enkele dagen voor zijn huis een grote spotprent waarop Lemond het hcofd van Hinault triomfantelijk vasthoudt ..Ik hoop dat Bernard het niet te zien krijgt", zegt hij. De erelijst van Tourwinnaar Greg Le mond is: 1979: wereldkampioen junioren in Buenos Aires. 1980: Als amateur winnaar van het 'open' Circuit de la Sarthe. 5e in Coors Classic. 1981: profdebuut. 3e Ronde van Tarn. 9e Ronde van de Oise. 4e Dauphine Libere. Ie Coors Classic. Totaal 4 zeges. 1982: 2e Ronde van Middellandse Zee. 3e Tirreno-Adriatico met ritzege. 2e wereld kampioenschap achter Saronni. Ie Ronde van de Toekomst met 3 ritzeges. Totaal 5 overwinningen. 1983: le wereldkampioenschap voor Van der Poel. le Super Prestige-trofee. le Dauphine Libere met 3 ritzeges. 4e Ronde van Zwitserland. 2e Grote Landenprijs. 3e Grote Hertstprijs. 2c Ronde van Lombar- dije. le Criterium der Azen Totaal 7 zeges. 1984 5e Tirreno-Adriatico. 3e Luik-Baste naken-Luik. 3e Dauphine Libere met zege slottijdrit. 3e Ronde van Frankrijk. Totaal 1 zege. 1985: 2e Ronde van Baskenland. 7e Ronde van Vlaanderen. 4e Parijs-Roubaix. 3e Ronde van Italië. 2e Ronde van Frankrijk met 1 ritzege. le Coors Classic met ritzege. 2e wereldkampioenschap achter Zoete melk. Totaal 3 zeges. 1986 6e Ronde van Valencia met 1 ritzege. 3e Parijs-Nice. 2e Milaan-Sanremo. 3e Cri terium International. 5e Waalse Pijl. 4e Kampioenschap van Zurich. 4e Ronde van Italië met 1 ritzege. 3e Ronde van Zwitserland. 2e negende etappe, le der tiende etappe. 3e zeventiende etappe. 2e achttiende etappe. 2e twintigste etappe, le eindklassement Ronde van Frankrijk. Totaal 3 zeges. Greg Lemond voelde zich lange tijd een gevangene iDoor Peter de Jonge) PARIJS - De barman in het luxueuze hotel ruimt de glazen al op. Het zweet parelt over zijn voorhoofd, want zoveel drukte is eigenlijk te veel voor hem. De groene hals van een dure fles steekt nog net een stukje boven de champagnekoeler uit en de glazen zijn nog half vol. Greg Lemond heeft ervan gedronken. Een voorschotje op het grote feest van zijn Tour overwinning. Voor een wielrenner is het al laat, maar Lemond wil zwemmen in het succes. Vergeten is de kritiek, de wurgende spanning en de emoties na de zoveelste aanval van zijn liefhebbende vijand Bernard Hinault. aangevallen. Maar La Vie Claire is nog altijd mijn team. Misschien ben ik wel te aardig. Hecht ik te veel waarde aan de geest in de ploeg. Misschien ben ik wel te loyaal geweest". De eerste Amerikaan in het geel op de Avenue des Champs-Elysées in Parijs. Drie weken draaide Hinault hem geestelijk door de wringer en het scheelde niet veel of Lemond was er inderdaad geplet uitgekomen. Zonder dat het publiek medelijden met hem zou hebben gehad. Want een Breton, die voor het historisch record van zes Tour-overwinningen strijdt, mag zijn woord en zijn ploeggenoot breken. Nog altijd is Lemond daar verbaasd over. Verwondering die hij, terwijl de Amerikaan in zijn lichtblauwe Ber muda-short door de gangen van het hotel loopt, aan alle kanten uitstraalt. .Iedereen wilde dat Hinault dit jaar zijn zesde overwinning zou halen, maar iedereen was wel vergeten dat hij vorig jaar niet eens voor de vijfde keer de Tour de France had kunnen winnen, als ik hem daarbij niet ge holpen had. Want wanneer ik toen twee keer achter zijn rug om had aangevallen, had hij dit jaar nog moeten proberen de vijfde keer als eerste in Parijs te komen. Ik heb hem geholpen en daarom heeft hij me beloften gedaan. Toen de Tour begon riep-ie ineens dat we op voet van gelijkheid met elkaar stonden. En na de tijdrit in Nantes draaide het erop uit dat hij de kopman was en ik in tweede positie zat". De keuze van de ploeg, die je twee iaar geleden maakte, leek zich dus tegen je te keren. Had jij twee jaar terug gedacht dat de knieproblemen van Bernard Hinault zo groot zouden zijn. dat hij nooit meer dezelfde zou worden? Lemond: ..Dat is inderdaad zo. Ik heb nooit gedacht dat hij ooit nog zo goed zou worden. En vclgens mij hebben zij gedacht: als Hinault weer in orde is kan Lemond hem helpen, als hij dat oude peil niet meer haalt kan Lemond winnen. Ik wil niet zeggen dat ik er spijt van heb dat ik voor La Vie Claire heb getekend. Nu het in mijn voordeel uitpakt is het okë. Ik moet toegeven dat het moeilijk is geweest". - Omdat je het gevoel hebt dat je er helemaal alleen voor hebt gestaan? emond: „Ik heb me wel alleen ge voeld. Niet door Andy Hampsten, Steve Bauer, Guido Winterberg en Niki Ruttimann. Die zijn altijd ach ter me blijven staan. Wat de Fransen betreft... Die waren, met uitzonde ring van Jean Francois Bernard, neu traal. Al blijven het Fransen en het is normaal dat ze de voorkeur gaven aan Hinault. Ze hadden het er moei lijk mee dat ik als Amerikaan een andere levensstijl heb. Toen Andy, Steve en ik op een dag in Bretagne naar een erëperie gingen om er pan nekoeken te eten, wat bijna een Ame rikaans ontbijt is, was Hinault boos umdat we niet bij het team hadden gegeten". De stemming was dus eigenlijk van het begin af aan al gespannen. Omdat duidelijk was dat Hinault zijn woord niet zou houden. Wanneer heb jij je verste twijfels gehad? Lemond ..Het begon al tijdens de Ronde van Italië. Ik sprak met jour nalisten en ik las stukken in de krant. !k realiseer me nu dat Hinault. door die belofte aan mij. helemaal zijn eigen programma kon rijden en daar door in de beste vorm aan de Tour kon beginnen. Hij dekte zich helemaal m. Als hij zou winnen was hij de held. dij verlies had hij mij de overwinning beloofd". Toen kwam die aanval van hem op 'h-V naar Pau in de eerste Pyreneeën- dt. Was dat echt een verrassing? Lemond: ..Ja, een enorme verrassing. Hij had me nieVgezegd dat hij weg zou springen, anders zou ik zijn meege gaan. En als ik in een andere ploeg had gereden, was ik er achteraan gegaan. Weet je w at het is: op de eën andere manier kwam het toch steeds weer op zijn pootjes terecht. want de volgende dag werkte liet in mijn voordeel. Hij viel toen aan...". - Om jou terug te brengen in het klassement, verklaarde hij. Lemond: ..Om me op tien minuten achterstand te zetten, zul je bedoelen. Dat was hij absoluut van plan. dat heeft hij zelf toegegeven. Mijn tegen aanval heeft me de overwinning opge leverd, maar het had net zo goed averechts kunner. werken". - Je hebt deze Tour bijna niet aange vallen. Waarom heb je niet gepro beerd Zimmermann los te rijden naar de Col du Granon? Lemond: ..Dat was op de dag dat Hinault last had van zijn knie. Wat-ie me zelf verteld heeft. Ik besloot toen in de afdaling aan le vallen, omdat ik Zimmermann en Millar vreesde met nog twee aankomsten op de top van een berg. Op een bepaald moment kivam Paul Kochli me vragen niet meer op kop te rijden, omdat Hinault maar anderhalve minuut achter lag. Bovendien wilde ik wat reserves hou den. omdat de volgende dag Alpe d'Huez op het programma stond". - De fameuze rit. Nadat hij je twee keer bedrogen had in de Tour. ging je er toch mee akkoord om samen naar boven te rijden en hand in hand te finishen. Lemond: ..Het is niet echt bedriegen geweest. Hij probeerde het gewoon slimmer te doen Het is in zekere zin zo dat hij me gebruikt heeft. Alleen hadden we afgesproken dat het daar na voorbij zou zijn. Ik hoopte dat hij zijn woord zou houden". - Terwijl hij je in feite op jouw sterkste terrein met die afspraak de mogelijk heid ontnam om glans aan je Tour zege te geven? Lemond: ,.Dat is waar. Ik weet nu dat het zo is. Maar ik dacht dat ik de Tour had gewonnen en ik wilde hem die etappezege wel schenken. Ik wilde een einde maker, aan die hele toe stand en ineens zei hij voor de televi sie dat het nog niet voorbij was. Ik was shocked. Daarom hechtte ik zo veel waagde aan die tijdrit. Daar had ik kunnen laten zien dat ik beter was dan Bernard. En geloof me, dat was zo". van jouw belangrijkste tegenstanders voortijdig uitgeschakeld. Zou jij dat zelfde hebben bedacht en kunnen doen? Lemond: „Ik weet het niet. Zonder Bernard zou het een volledig andere wedstrijd zijn geweest. Zijn aanpak heeft me ongetwijfeld geholpen, maai er zijn ook zo veel momenten geweest dat het me hinderde. Vergeet niet dat ik onder een enorme mentale, psychi sche druk stond, omdat alles wat hij deed beslist niet was om mij te hel pen. En ik zat gevangen in de ploeg. Denk je werkelijk dat hij anders viel en een halve minuut had kunnen pakken in de rit naar Pau? Forget it. En in de bergen was ik beter. De beste van de ronde, want ik zie niet wie me op dat terrein los had moeten rijden. Voor mijn gevoel probeerde Bernard de klimmers voor de bergen op de knieën te krijgen omdat hij zich zelf niet zeker voelde voor de aankomsten bergop - Desondanks ben jij altijd braaj blijven zitten in het wiel van anderen. In dat van Hinault... Lemond: ..Als ik bij een andere ploeg had gereden, zou ik zeker hebben - We hebben de echte Lemond dus nog niet gezien? Lemond: ..Ja en nee. Ik moet zeggen dat wanneer ik dat had gewild, ik op Alpe d'Huez een minuut had kunnen pakken. Zoals ik dat bij elke aan komst bergop had kunnen doen. Ik ben een beetje te naief geweest. Maar aan de andere kant zijn er heel weinig atleten die in mijn positie de enorme stress zo goed zouden hebben opge vangen. Zeker als buitenlander in een Franse ploeg. Bernard Hinault is hier voor iedereen nog dè man. Wanneer ik volledig tegen hem had gereden, zou ik iedereen in Frankrijk tegen me hebben gekregen. Daar moet ik ook aan denken. Ik was niet in de positie om te zeggen: bekijk het maar met je zootje, Hinault. Je moet een beetje diplomatiek zijn". - Een weinig comfortabele situatie, die zich in de toekomst met het troetel kind Jean Francois Bernard achter de hand mogelijk zal herhalen. Is het niet de hoogste tijd om een eigen, Amerikaanse, formatie te starten? Lemond: „Ik heb nog geen plannen om op te stappen en ik ga alleen weg als ik mijn eigen team kan maken. Met een sponsor, die ik zelf aandraag. Dat is de enige manier om echt ergens de baas te worden. Hinault heeft het ook zo gedaan. En iedereen die bij de ploeg komt heeft respect voor hem, omdat hij de man is die ze heeft ingehuurd". - Maar zijn manier van koersen heeft de wedstrijd bepaald en een aantal PARIJS (GPD) - De Nederlandse profrenner Johan Lammerts staat hoog op het verlanglijstje van Tour de France-winnaar Greg Lemond. Die wil zijn ploeg volgend jaar ver sterken met helpers, die hem' van dienst kunnen zijn in de klassieke wegwedstrijden. ,.Ik moet Johan Lammerts nog opbel len, maar hem kan ik goed gebrui ken", aldus Lemond, die zegt nog andere Nederlandse en Belgische knechten te willen benaderen. De 25-jarige Lammerts uit het Westbra bantse Bergen op Zoom rijdt momen teel in de Italiaanse equipe Vini Ri- cordi. Hij won in 1984 de Ronde van Vlaanderen. (Door Peter de Jonge) PARIJS - In een knus hoekje van het hotel Ibis in Saint-Etienne probeerde ploegleider Jan Raas zijn streekgenoot Maarten Ducrot mentaal op te laden voor de laatste dagen van de Tour. „Denk aan je startgeld in de criteriums. Zorg dat je een rit wint, dan zit je goed. Straks ben je gestopt met wielrennen, heb je jezelf jarenlang kapotgereden en blijk je toch niks overgehouden te hebben", was het spookbeeld dat Raas zijn renner voorhield. Ducrot raakte er niet van onder de indruk. „Geld interesseert me niks. Het motiveert me meer als jij zegt dat ik moet aanvallen, dan dat je me tienduizend gulden zou beloven voor een overwinning". Maarten Ducrot - Dan is er ook nog de rol van Bernard Tapie. de geldschieter, die met zijn skibindingen Look de Ameri kaanse markt wil veroveren en Hi nault misschien wel heeft opgedragen jou niet meer aan te vallen? Lemond: „Ik hoor die theorie voor het eerst. Ik kan het me ook niet voorstellen. Tapie heeft zelfs altijd gezegd dat voor de Amerikaanse markt de overwinning van Hinault publicitair even goed zou zijn als de zege van mij. Maar dat betwijfel ik toch..." - Na je ivereldtitel in Altenrhein zei je dat het wielrennen in de Verenigde Staten zou doorbreken. Dat is niet gebeurd. Komt het er nu. met een uurtje televisiezendtijd per week, wel van? Lemond: „Het wereldkampioenschap heeft geen traditie. Maar de Tour is de Tour. Vergeet niet dat een uur televisie in Amerika door even veel mensen wordt bekeken als er hier een hele week langs de route staan. Dat is bijna ongehoord voor zo'n onbekende sport". Op dat punt is Ducrot een amateur gebleven, zoals hem wel vaker wordt verweten nog te onstuimig te rijden. Enthousiasme, wordt er beweerd, is zijn grootste vijand. Zelf heeft hij het idee dat hij al verschrikkelijk veel heeft bij- en afgeleerd. ..Waar het vooral om gaat is je instelling. Als die in orde is gaat je lichaam wel mee. want het is ongelooflijk wat dat aan kan", zegt de blonde Middelburger. Verder is hij tot ontdekking gekomen dat zuinigheid soms een heel nuttige zaak is. „Dertigste worden in het eindklassement en vijftiende in een tijdrit: het is in wezen heel goed. maar het zet geen zoden aan de dijk". De renner uit de Kwantum-formatie van Jan Raas, vorig jaar in Epinal ritwinnaar in de Tour de France, kreeg de afgelopen weken een paar keer de wind van voren. Zoals die dag dat hij de Amerikaan Ron Kiefel, een snelle finigher, naar een kop groep met zijn ploegmaat Ludo Pee- ters bracht. „Dat had ik niet moeten doen, maar ik wist echt niet dat Ludo al met een ontsnapping mee was. Als professioneel wielrenner mag dat niet gebeuren. Ik vrind het wel verve lend dat ik alleen daarop word aan gesproken. Dat ik vervolgens het tempo hoog heb gehouden, zodat Lu do kon sprinten, wordt vergeten". Renners, die eenmaal een rit op hun naam hebben, worden geacht dat in de daarop volgende Ronde te herha len. Een bijna onmogelijke opgave, want het aantal gegadigden is groot. „Daar komt nog bij dat ik de eerste tien dagen niet goed was. Pas na de Alpen ben ik weer super geworden", vertelt hij. De mogelijkheden om een etappezege in de wacht te slepen, waren toen echter gering. Ducrot met lege handen in Parijs, waar hij vorig jaar als de strijdlustig- ste renner van de hele Tour de France op het podium mocht verschijnen. Nu heeft het zelfs maar een haar ge scheeld of hij was voortijdig naai' huis gegaan. Dat hij de eindstreep heeft gehaald noemt hij een bewijs van zijn goede instelling. „Blijven doorfietsen terwijl je een half uur voor de koers nog heb staan overgeven en een hele nacht op de plee hebt gezeten... Dat zou ik bij de amateurs nooit hebben kunnen opbrengen". In de straten van Parijs had Greg Lemond irechtsi nog even tijd om vriendschappelijk een arm rond de schouder van één van ziin grootste rivalen, de Zwitser Urts Zimmermann. te leggen m l i r iDoor peter de Jonge PARIJS - Voor de meeste renners is de Ronde van Frankrijk het hoog tepunt van het seizoen. De vorm- piek moet in juli liggen, zodat de kans op een enorme publicitaire slag het grootst is. Adrie van der Poel denkt er. terugblikkend, an ders over. Natuurlijk was ook hij van start tot finish gebrand op een ritoverwinning. Nu dat niet is ge lukt, beschouwt hij de Tour de France als een voorbereidings- koers. „Als je de Tour hebt gedaan, heb je altijd wat over tegen de tijd dat de najaarsklassiekers worden verreden", luidt zijn opvatting. Eén ding is Van der Poel inmiddels wel duidelijk geworden. De jacht op een dagsucces in de Tour is eigen lijk niets voor hera. Ploegleider Jan Raas beweert: „Van der Poel kan zich voortreffelijk richten op één dag en op dat pur.t is hij te vergelij ken met mij. Maar ik kon er in de Tour tien dagen achter elkaar, ie dere rit opnieuw, invliegen. Dat kan hij niet opbrengen". Knechten hoever, het niet in hun hoofd te halen hun „superieuren" daar af te troeven. Zo'n gevecht is ook het wereldkam pioenschap in Colorado Springs. Van der Poel - die er gelet op zijn voorbereiding de enige aanvoerder van het Oranje-team zal zijn - is er al heel intensief mee bezig. Toen hij eind vorige week geplaagd werd door een aandoening van de lucht wegen zei hij: „Dat ik het nu heb is niet zo verschrikkelijk. Als het zes september maar over is". Zijn gedrevenheid is bijna beang stigend. De mondiale titelstrijd kan eigenlijk alleen nog maar een tegenvaller worden, want daar telt slechts één plaats. Van der Poel: „Juist daarom kan het niet tegen vallen. Je weet dat alleen de titel belangrijk is en dat je er alles voor moet doen om er voor in aanmer king te komen. Als je je goed voor bereidt, heb je tenminste een kans en anders niet". Blijven vervolgens de najaarsklas siekers over. Van der Poel wil waar dig afscheid nemen van de ploeg van Jan Raas. „In het begin van mijn carrière heb ik een heleboel geleerd van Hennie Kuiper. De laat ste jaren van Joop Zoetemelk en Jan Raas. Zoetemelk zegt bijvoor beeld dat ik de laatste tijd veel doelmatiger bezig ben en vertelt tevens hoe het nog beter kan. Ik vind het vooral voor de ploeg jam mer dat ik in de Tour niet heb gepresteerd zoals ik gehoopt had. Toch heb ik altijd gewerkt om een dagsucces te pakken en daarom zijn deze drie en een halve week ook om gevlogen. Al is.het niet gemakkelijk geweest en heb ik meer afgezien dan ooit tevoren. Maar ach. als ik in de najaarsklassiekers goed presteer, is alle ellende van nu weer vergeten". Van der Poel beaamt dat. „Al heb ik wel altijd de vechtlust gehouden om voor een ritzege te knokken. Ook toen het in het begin slecht ging. Zelfs toen ik op het laatst een keelontsteking kreeg. Dat wil niet zeggen dat ik nu teleurgesteld ben over deze ronde. Ik heb het in het voorjaar al dubbel en dwars ge compenseerd", aldus de Braban der. „Ik heb een paar keer in een ontsnapping gezeten en dat is steeds niet doorgegaan. Dat heb je als wielrenner niet in de hand". De winnaar van de klassieker Ron de van Vlaanderen heeft inmiddels de reputatie dat hij in de belangrij ke grote ronden geen rit kan win nen. „Dat is voor mijn type heel erg moeilijk geworden", meent hij. Het dagelijks aanvallen in het onrustige peloton bevalt hem slecht. Klassie kers. waarin de hiërarchische ver houdingen duidelijker afgetekend 'zijn. zijn geschikter voor hem. Het is een gevecht van kopmannen. fiiVPi Adrie van der Poel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 11