ataianak Waar recreatie kan, moet het Dubbele aanvaring Turks vrachtschip \PROVINCIE EN WATERSCHAP: ZEEüiym j Oude veerboten voor drie ton verkocht PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hond aan boom achtergelaten IrENESSE - Een stomdronken jonge automobilist heeft I in de nacht van donderdag op vrijdag op de Hogezoom in iRenesse een negentienjarig meisje aangereden en is I doorgereden zonder zich om haar ernstige verwondingen Ite bekommeren. Het meisje A. M. uit Genemonde is met leen gecompliceerde bovenbeenbreuk naar het ziekenhuis lin Zierikzee gebracht. De automobilist, R. N. (19) uit het I Duitse Mönchen-Gladbach, is aangehouden. I Deel Grappig Verbetering Aantrekkelijk Eierraen (Het meisje maakte deel uit van een groepje jongeren dat (op de Hogezoom een lift trachtte te krijgen. R. reed dwars Idoor het groepje heen en schepte A. M. Onder de getuigen Iwaren enkele personen die het kenteken van N.'s auto noteerden. Bovendien wist iemand op welke camping de bestuurder van de auto verbleef. Op die manier kostte het de politie weinig moeite de verdachte van het misdrijf aan te houden. De arrestatie ging geheel aan N. voorbij. Hij werd volkomen bewusteloos op de camping aangetroffen. De Duitser bleek zoveel alcohol te hebben genuttigd dat vergiftigingsverschijnselen bij hem werden geconstateerd. Daarom werd ook hij later naar het ziekenhuis in Zierikzee gebracht. N. zal waarschijnlijk rijden onder invloed, doorrijden na een aanrijding met achterlating van een zwaar gewonde en het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld ten laste worden gelegd. Nieuwe studie naar aanvoer zoet water [MIDDELBURG - Het provinciaal bestuur wil samen met het bestuur van het waterschap Ischouwen-Duiveland een studie verrichten naar de (on)mogelijkheden van zoetwatervoor- Iziening voor agrarisch Schouwen-Duiveland. Kernvraag: kan er voor 15 miljoen gulden [zoetwater - vanuit Krammer/Volkerak of Zoommeer - aangevoerd worden? Daarbij is de |keuze met name uit aanleg van een buisleiding of van een open waterleiding. IUiterlijk juni 1987 moet er duidelijk- Iheid over zijn. Eén en ander stelt (gedeputeerde J. de Voogd (water- staat), naar aanleiding van de beslis- Ising van minister drs N. Smit-Kroes (om het Grevelingenmeer zout te hou- |den. |Aan die voor de boeren op Schouwen- (Duiveland ongunstige beslissing Igeen zoet meer vlakbij om water uit (te halen), koppelt de bewindsvrouw |een subsidie voor een pijpleiding van ]l5 miljoen gulden (7,5 miljoen verkeer jen waterstaat, 7,5 miljoen landbouw |en visserij) én de eis dat de regio vóór ]l januari 1987 de nodige besluiten (moet hebben genomen. Tevens kan in (de aanlegkosten van een distributie- |systeem op het voormalige eiland (of (aanleg van een zogenaamd 'kwel- |scherm'), 50 percent subsidie ver dacht worden van het ministerie van (landbouw en visserij; toch altijd een |bedrag van zo'n 10 miljoen gulden. (Gedeputeerde De Voogd tekent aan (dat het besluit door het provinciaal (bestuur met bitter weinig enthousias- |me ontvangen is. Dat is inmiddels in |een eerste afwijzende reactie aan me ivrouw Smit-Kroes meegedeeld. Gede buteerde staten zijn teleurgesteld dat Ide keus over Grevelingen zout/zoet (zonder vooroverleg met 'Zeeland' ge- |maakt is, terwijl verschillende malen ('met klem' op vooroverleg is aange drongen. (Verder kan het college niet accoord Igaan met een subsidie van slechts 15 |miljoen gulden, omdat daardoor (maar een deel van de becijferde kos- (GOES In het dierenasiel 'Tussen- Ihaven' in Goes is vrijdag een nog Ijonge hond binnengebracht, die door lzijn baas aan een boom gebonden [was achtergelaten op de Kattendijk- Isedijk. [Volgens een asielmedewerker betreft [het een 1 a 2 jaar oude bastaard lachthondje, wit met zwarte spikkels. [Het dier was met een touw aan de |boom vastgemaakt. Het hondje naakte een verzorgde indruk, fomented kampen veel dierenasiels net plaatsqebrek, doordat in de |vakantieperiode veel mensen van hun dier afstand doen en veel dierenpen- Isions vol zijn. Het was gisteren helemaal mis met onze collega. Een humeur om op te schieten. Een klein beetje begrip hadden we er wel voor. U herinnert zich het vori ge almanakje, over de roodrij- der? Dat was van de hand van onze collega. Het was voor hem aanleiding om uitgebreid de loftrompet te steken over zijn eigen bestuurders-kwali teiten. Niet dat hij zelf altijd een brave Hendrik op de weg is. Maar de sterke arm der wet had hem in zijn twintigjarige rijloopbaan nog niet kunnen betrappen. Gisteren schijnt hij in Vlissin- gen een rood licht genegeerd te hebben. Nee, er stond geen camera, daar had hij op gelet. Een verdekt opgestelde motor agent verraste hem. Onze collega probeerde er met een grapje onderuit te komen. Hij wees de wetsdienaar op het almanakje in de krant. „Dat heb ik geschreven", voeg de hij er hoopvol aan toe. De agent kon er om lachen. En zei: „Hier hebt u een bon. Die heb ik geschreven. Grappig, hè?" Zoals we al schreven, we heb ben begrip voor de gemoeds toestand van onze collega. ten van de aanvoerleiding naar Schouwen-Duiveland door het rijk zou worden betaald. Uitgangspunt is namelijk een bedrag van 20 miljoen gulden voor de 'zoetwaterpijp' (en 20 miljoen gulden voor een distributie systeem). Gedeputeerde De Voogd merkt op dat het voor 100 percent betalen van de buisleiding door het rijk beslist geen overvragen vanuit het Zeeuwse is. „Wij vinden dat de regio daar op grond van gewekte verwachtingen recht op heeft. Alleen bij volledige subsidie door het rijk is een zoetwa tervoorziening bedrijfs-economisch en sociaal-economisch verantwoord". De Voogd noemt het 'uitgesloten' dat door de provincie 'een substantiële bijdrage' verleend kan worden in een zoetwaterproject. „Het gaat om mil joenen guldens. Dat geld is er niet". In dit verband herinnert de gedeputeer de aan uitspraken van de Tweede Kamer, die ook aandringen op volle dige rijksfinanciering. „Ik ga ervan uit dat er in de Kamer nog wel over gepraat zal worden, wanneer er geen tot tevredenheid stemmende afspra ken met de minister gemaakt kunnen worden", betoogt De Voogd. Hij maakt voor de goede orde duidelijk dat een extra bijdrage van de regio niet mogelijk is. Er wordt via het geschot al 10- miljoen gulden opge bracht en nog meer betekent een té hoge heffing, meent de gedeputeerde. Provinciale staten hebben zich uitge sproken voor een zoute Grevelingen, met als nadrukkelijke voorwaarde: verbetering van de zoetwatervoor ziening op Schouwen-Duiveland, gro tendeels door het rijk te financieren. In de wandelgangen: 'zout mét pijp'. Gedeputeerde De Voogd neemt aan dat de staten dit standpunt nog steeds huldigen en derhalve vasthou den aan een pijpleiding op rekening van het rijk. Helemaal afwijzend in de sfeer van 'alleen 20 miljoen gulden is aanvaardbaar' is de gedeputeerde niet. Hij vindt dat er ruimte moet zijn voor een bijstelling. „Of 15 miljoen gulden een volledige (Slot zie pagina 13 kolom 7) VLISSINGEN - De twee oudste veer boten van de Provinciale Stoomboot- dienst (PSD), de Koningin Juliana en de Prins Bernhard, zijn eindelijk ver kocht. Voor het tegenvallende bedrag van iets meer dan drie ton wordt de Rotterdamse in- en verkoopmaat schappij Intershitra eigenaar van de sterk verouderde en inmiddels ook verwaarloosde boten. Dat bedrijf is nog op zoek naar kopers. De provin cie heeft nu alleen nog de enkeldek ker Prinses Irene in de aanbieding. Dat schip zou 3,5 miljoen gulden op moeten brengen. Op grond van taxaties hoopte de provincie in totaal 4 miljoen gulden aan de verkoop van de drie oude veerboten over te houden. Dat bedrag is als stelpost in de PSD-begroting opgenomen. Met het rijk is afgespro ken dat eventuele tegenvallers door Den Haag worden opgevangen. „We kunnen ons als provincie in elk geval geen buil vallen", aldus gedeputeerde J. de Voogd. De Juliana en Bernhard werden vrij dagmiddag naast elkaar afgemeerd in de tweede binnenhaven van Vlissin- gen. Twee sleepboten haalden de Bernhard 's morgens op uit Kruinin- gen. De Juliana had Vlissingen sinds vorig jaar reeds als 'rustplaats'. In tershitra heeft voorlopig een maand lang een ligplaats in Vlissingen gere serveerd. Maar of de schepen binnen die termijn kunnen worden verkocht moet betwijfeld worden. Dick van der Kamp, vertegenwoordi ger van Intershitra, kwam gisteren een kijkje nemen in Vlissingen. Hij vertelde dat de schepen voor puur speculatieve doeleinden zijn opge kocht. De afgelopen twee weken heeft hij contact gezocht met mogelijke kopers. Tot nu toe zonder succes. Van der Kamp: „Het zal niet meevallen om de schepen kwijt te raken. Met een diepgang van ruim vier meter zijn ze (Slot zie pagina 13 kolom 7) De 'Prins Bernhard'. De 'Koningin Juliana'. ZATERDAG 26 JULI 1986 VLISSINGEN - Het Turkse vracht schip Yavuz Emre (3936 brt) is vrij dagochtend om ongeveer half vijf op de rede van Vlissingen in aanvaring gekomen met twee schepen die daar voor anker lagen. Het Turkse schip werd vermoedelijk het slachtoffer van wind en stroming, toen het zelf een ankerplaats zocht. De schade aan de drie schepen bleef beperkt. Assis tentie van sleepboten was niet nodig. Het Turkse vrachtschip kwam vanuit het Oostgat met de vloedstroom op draaien om ten anker te gaan. Voor het gestopt kon worden dreef het af over bakboord, in de richting van de Nederlandse chernicaliëntanker Phi lip Broere (2130 brt), die daar ten anker lag. Verdere manoeuvres moch ten niet meer baten en de Yavuz Emre ramde midscheeps de stuurboord voorzijde van de chernicaliëntanker, die leeg en ook ontgast was. Na zich te hebben vrijgevaren dreef de Yavuz Emre verder af over bakboord zijde en raakte de boeg van het Russi sche vrachtschip Baltysky (1987 brt), dat eveneens ten anker lag op de rede van Vlissingen. Na ook van dit schip vrijgekomen te zijn slaagde de Yavuz Emre erin ten anker te komen. Het Russische vrachtschip liep een deuk op van twee meter lengte. Ook werd de verschansing aan stuur boordzijde ingedrukt. Het schip kon even later echter de reis naar Antwer pen voortzetten. De Philip Broere kon de reis naar Dow Chemical in Temeu- zen ook vervolgen. Dit schip liep een deuk op in de bak en in de verschan sing op de bak, waar bovendien een gat in ontstond. De meeste schade liep de Yavuz Emre zelf op. Het schip was flink geraakt aan bakboord en met name aan de railing, gangway en ontluchtingspij- pen. Het kon zijn reis naar Turkije echter vervolgen. Ter Hooge: wandelen in fraai bos met eik, es en beuk en veel stinzenplanten. Natuurterreinen: rust en een mooi landschap Het aantal mensen dat opvallend zichtbaar van het Zeeuwse landschap houdt, is de laatste tijd aanzienlijk toegenomen. Dat komt overigens niet door een plotseling groeiend milieubesef - zie de rotzooi die wordt achtergelaten in steden en dorpen,-op stranden en in recreatiegebieden. De massale liefdesverklaringen aan het landschap zijn veroorzaakt door de stichting Het Zeeuwse Landschap. Die verstrekte ter gelegenheid van het gouden jubileum met gulle hand stickers (en kreeg er ruim 2300 nieuwe donateurs voor terug), die vervolgens op de achterruiten van vele automobielen - milieuvervuilers bij uitstek - belandden. „Ik hou van mijn Zeeuwse landschap", luidt de boodschap. Of dat gegrond is op veel feitenken nis, valt te betwijfelen. Vooralsnog is het meer liefde op afstand. Want langs de meeste natuurgebieden prijken nog altijd bordjes met de mededeling 'geen vrije toegang'. Volgens de organisaties die in Zee land de natuurgebieden beheren (naast Het Zeeuwse Landschap zijn dat de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten en Staatsbos beheer) is dat beslist noodzakelijk. De natuurgebieden herbergen erg kwetsbare levensgemeenschappen. Het 50-jarig bestaan is voor Het Zeeuwse Landschap echter meer dan een mijlpaal om even tegen aan te leunen. Het is ook een rustpunt om eens na te denken over de vraag: hoe kunnen we de Zeeuwen en de toeristen die Zeeland bezoeken nog meer laten genieten van het mooie Zeeuwse landschap? „Waar recreatie kan, moet het", zegt Chiel Jacobusse, medewerker van Het Zeeuwse Landschap. Hij voegt er eerlijkheidshalve meteen aan toe dat het vaak niet kan. „Wij hebben erg veel kleine, versnipperde terrein- tjes in beheer. Als je die openstelt krijg je snel scheefgroei van de situa tie: vertrappen van de vegetatie, verstoren van de vogels. Dat laatste is wel het grootste probleem. Het is dan ook met name om de vogels dat we natuurgebieden meestal moeten afsluiten. Vogels zijn heel gauw ver stoord, ai hangt het er wel van af wat ze in een gebied doen. De kreken en inlagen bijvoorbeeld zitten in de winter vol met vogels die daar rustig moeten kunnen recreëeren. In de vroege zomer heb je er de broed vo gels en daarna de ruiende vogels. Vervolgens begint de trek op gang te komen. De kreken en inlagen moet je dus met rust laten. Dat is ook voor de natuurliefhebber van belang". Jacobusse maakt duidelijk dat veel kleine reservaten (waaronder kre ken en inlagen) vanaf wegen en dijken - wél vrij toegankelijk - prima te overzien zijn. Juist natuur gebieden die verboden toegang zijn, bieden vaak veel aantrekkelijks voor het publiek. Vogels en andere dieren hebben namelijk snel in de gaten dat van mensen die over de wegen langs hun rustgebied wande len of rijden, geen gevaar te duch ten valt. Maar zodra er één stap in het reservaat wordt gezet, gaan alle vogels op de wieken. „Je kunt in de gebieden ook niks doen; je ziet meer als je op de weg blijft", vertelt Chiel Jacobusse. Het Zeeuwse Landschap gaat op een aantal plaatsen observatiehutten zetten, om zonder verstoring vogels in natuurgebieden gade te slaan. Ze komen bij het Grote Gat bij Oost burg, de Keihoogte op Noord-Beve land en ergens op Schouwen-Duive land. In het kader van het jubileum kreeg de stichting van de provincie informatieborden. Die komen bij het Zwin, de Paulinaschorren, Ter Hoo ge, de Yerseke Moer en de eendekooi op Sint-Philipsland. Jacobusse zegt dat Het Zeeuwse Landschap streeft naar uitbreiding van de 'recreatieve activiteiten'. Zo wordt gewerkt aan opzet van een gidsenteam voor de Yerseke Moer (ze zijn er al voor het Zwin en de Verdronken Zwarte Pol der). Bij de eendekooi moet een informatiepunt verrijzen. Het zijn vooral de grotere natuurter reinen, met veel uitwijkmogelijkhe den, die zich beter lenen voor mense lijk bezoek. Dat geldt ook voor de gebieden met veel dekking in de vorm van opgaande begroeiing. „Dan kun je er gemakkelijker wat paadjes door leggen voor wandelaar en fletser. Maar ook dan kan van ongelimiteerde openstelling geen sprake zijn", betoogt Jacobusse. Hij noemt als voorbeeld de Verdronken Zwarte Polder. Die was aanvanke lijk zonder beperkingen openge steld. Het gebied werd volledig on der de voet gelopen door recreanten. De broedvogels verdwenen, schor werd platgetrapt. De polder ligt tus sen een reeks campings en het strand en dat maakte het nemen van maatregelen niet eenvoudig. Tussen de drukste strandovergang en het strand is een plankier aange legd als verbindingsweg. De rest van het gebied werd afgesloten. Jaco busse tekent aan dat een groot deel toegankelijk is gebleven via een wandelroute. De medewerker van Het Zeeuwse Landschap stipt aan dat er enkele vanzelfsprekende dingen zijn die be zoekers in natuurgebieden moeten nalaten: geen onnodige herrie ma ken; nooit bloemen en planten pluk ken; geen vuur stoken; geen vuil storten. Jacobusse heeft de indruk dat het een 'bepaald soort recrean ten' is dat naar natuurgebieden komt. Vooral rustzoekers en natuur lijk de 'echte' natuurliefhebbers. Hij signaleert dat er, gelukkig in beperkte mate, ook onaangename vormen van 'recreatie' worden waargenomen. Zoals motorcrossen en eierrapen. „Voor bijzondere nes ten wordt door verzamelaars veel geld betaald. Dat neemt in hinder toe. Je hebt ook commerciële verza melaars, die weidevogeleieren ra pen om ze te verkopen. In de Yerse ke Moer en op Sint-Philipsland is dat steeds prijs. Enkele jaren gele den hadden we in een inlaag op Noord-Beveland een professionele raper. De dwergstern was er meteen uitgeroeid". Het lijdt geen twijfel dat de landschapbeheerders derge lijke recreanten kunnen missen als kiespijn. Jacobusse wijst erop dat een aantal terreinen regelmatig in groepsver band wordt bezocht. Zo zijn er erg veel excursies naar het landgoed Ter Hooge bij Middelburg: een parkbos in Engelse landsschapsstijl, omge ven door landerijen en een statig landhuis met waterpartij. Andere gebieden die in trek zijn: Yerseke Moer, Verdronken Zwarte Polder, inlagen Noord-Beveland, Verdron ken Land van Saeftinghe, Zwin. Er zijn excursies op aanvraag en zoge naamde open excursies (start op een bepaald punt en iedereen die zin heeft kan er naar toe). Het Zeeuwse Landschap krijgt aanvragen van de meest uiteenlopende groepen geïn teresseerden. Chiel Jacobusse: „Bij voorbeeld voor de Yerseke Moer varieert het van een familiereünie, tot artsen en professionele biolo gen". Op Zuid-Beveland zijn het landgoed Landlust bij Heinkenszand, de Yer seke Moer en de bloemdijken vrij toegankelijk. Op Walcheren is rond huis Ter Hooge een wandelroute uitgezet, die vrij toegankelijk is voor donateurs. De Hooge Platen in de Westerschelde en het Zwin in West- Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen gro tendeels vrij betreden worden. De Verdronken Zwarte Polder bij Nieuwvliet is open voor donateurs en houders van dagkaarten. Door de Kievittepolder bij Cadzand ligt een wandel- en fietspad. Voor de Clinge- polder gelden geen beperkingen. Het overgrote deel van Saeftinghe is alleen in excursieverband te bezoe ken. In de Zeepeduinen bij Haam stede kunnen donateurs vrij wande len. Open excursies naar Saeftinghe zijn er op 30 juli, 6 en 20 augustus en 17 september (vertrek 09.00 uur, Emmahaven). Het Zwin kan elke maandagavond (19.30 uur) en don derdagochtend (10.00) bekeken wor den (vertrek Zwinhoeve, Cadzand- Bad) en de Verdronken Zwarte Pol der elke woensdagavond (vertrek 19.30 uur, Panneschuur Nieuwvliet). Chiel Jacobusse beklemtoont dat het op pad gaan door de natuurge bieden vooral rust, vogels en plan ten biedt en uiteraard het totale landschap. „Voor kermisvermaak moeten de mensen er vanzelfspre kend niet zijn", stelt hij. Met name de excursies vormen naar zijn me ning een goede gelegenheid om na der kennis te maken met het Zeeuwse landschap. Dan heeft de bezoeker ook de minste last van de bordjes. Ook al ter gelegenheid van het gouden jubileum heeft Het Zeeuwse Landschap - dat in Hein kenszand kantoor houdt - een zak- gidsje uitgegeven (zij het niet op zakformaat, maar alla). Daarin staan alle natuurgebieden (ook die van andere organisaties) vermeld. Aan de terreinen van de stichting wordt wat uitgebreider aandacht besteed: ligging, ontstaansgeschie denis, en terreinbeschrijving. Rinus Anthonisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 9