Rfince MINA ULT OP ACHTERSTAND I f/ n\ weer beste Nederlander Steven Rooks PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT mphanen Intriges Puy de Dome Prominentste Henk Boeve Bewusteloos Reflex RRE-CHEVALIER - Zijn stemming sloeg binnen 24 uur volledig om. Greg Lemond, erdagavond nog boordevol wantrouwen over de loyaliteit van Bernard Hinault, jubelde pidag op de top van de col du Granon dat hij de dag van zijn leven meemaakte. Voor het st in de gele trui, na een zware Alpenrit, die Bernard Hinault op de knieën dwong. „Ik ben mn overtuigd", beweerde Lemond, „dat Bernard me nu zal helpen, zoals ik me vorig jaar er hem heb opgeofferd. Dit is een geweldige dag voor mij en Amerika. Het is een doorbraak, Int nu gaat het er ook in de Verenigde Staten op los". g Lemond maakte in elk geval zijn 'ering waar dat hij in de bergen ker is dan Hinault. De „das" ver- irde prompt last te hebben van linkerknie, waarvoor hij 's avonds de schriftelijke verklaring bij de Iter ging halen. Excuus na het lies, dat drie en een halve minuut Iroeg op zijn Amerikaase ploeg- pt, die het geluk had in Urs Zim- fmann een gelijkmatig draaiende elwagen te hebben. De introverte |tser keek bijna niet één keer om, hij Lemond naar het geel reed. lis geen-man van „Colombiaanse" Ipoversnellingen, maar een diesel. |n bastion als La Vie Claire sloopje op één dag", zei hij kalm. dan wel niet geheel bezijden de waar heid, feit is ook dat Millar inzicht mist. Puur op kwaliteit als klimmer zou hij zijn rol in de Tour kunnen meespelen, maar zonder oog voor de grillige bewegingen in het peloton wordt het wel moeilijk. Zaterdag zette zijn ploeg het tot op luchting van hem en niet te vergeten Lemond nog recht. Zondag capitu leerde hij. „Ik ben moe, vreselijk moe. Dat voelde ik al toen ik begon aan de beklimming van de col du Granon. Het enige wat me overeind hield was het gevecht om in de etappe voor Hinault te finishen. En ik wil derde worden in het eindklassement. Want nond gedroeg zich niet als een Eer. Want hoewel er steeds gezegd Êat hij in het hooggebergte zijn pn gang mocht gaan, nam hij het fimando niet over. „Ik kan dat best trijpen", vond Zimmermann, pnt als de leider van het klasse nt achter je zit, hoef je als ploeg- at geen werk te doen". Lemond akte de indruk blij te zijn met het |taan van die code. Had hij name- de kracht gehad om mee te Iken aan het uitbreiden van zijn Irsprong op Robert Millar en Ber- |d Hinault, dan zou hij dat zeker |housiast hebben gedaan. Daar be nd na zaterdag alle reden toe. inen de regels van het toelaatbare, ls Paul Köchli het telkens eist van cemphanen in zijn formatie, verde- ie de Breton toen zijn gele trui ten te van Lemond. Het gebeurde tus- Nimes en Gap, waar de mistral peloton aanvankelijk bijna van de blies. In het Amerikaanse kamp een orkaan van verontwaardi- op toen Hinault (met onder ande- Zimmermann in zijn wiel) een tervolging inzette op een groepje chters met zijn ploeggenoten Niki ttimann en Guido Winterberg. Het i duidelijk dat hij een dag voor de bte grote veldslag in de Alpen nog t ruimer in de trui wilde zitten. Een ntieke aanval als naar Pau. Lemond wint de Ronde van Frank rijk. Dat staat na vandaag wel vast", meende Millar. nond bleef sidderend van woede Iter in het peloton, hopend op de Itervolging van het team dat al de jle ronde uitblinkt in het missen beslissingen: de ploeg Post. Ro lt Millar, de iets te rustige Schot, i het gevaar weer eens niet onder- id en de mogelijkheden te profïte- van het gekrakeel in de gelederen i de tegenstanders volledig onder- at. Het geweeklaag, dat hij in de tide van Spanje tot tweemaal toe I slachtoffer is geworden van een henzwering van Spaanse teams, is Lemond raakte met Millar een con current kwijt. Als hij de intriges binnen zijn huidige team beu is, weet hij in elk geval wel een ploeg waar hij beter terecht kan, hoewel zijn prijs wel altijd een obstakel zal blij ven. Het gerommel in de formatie zit hem wel hoog. Elke dag moet hij omstandig uitleggen dat hij welis waar kwaad is geweest, maar dat alles is uitgepraat. Grote baas Bernard Tapie verscheen in Gap ook weer op het toneel om met allerlei tegenstrijdige verklaringen de tweespalt bloot te leggen. De slotcon clusie van Tapie is steeds dat Hinault en Lemond elk voor hun kans mogen vechten en dat Lemond, als betere klimmer, de grootste kans heeft. De ondertoon bij dergelijke verklaringen is echter dat het probleem zichzelf wel zal oplossen. Zondag op de col d'Izoard tekende die oplossing zich af. Hinault haakte af, Millar verloor het contact met de eersten en zoals al in de verwachting lag tuimelde de uitgeputte Luis Her- rera uit de top en kijkt tegen een hopeloze achterstand van bijna twin tig minuten aan. De rol van de Co- lombianen is daarmee uitgespeeld. Zelfs een ritzege, waar de in Spaanse dienst rijdende Samuel Cabrera op joeg, zat er zondag achter de ontke tende solist Eduardo Chozas niet in. Hij moest zelfs de diesel Zimmer mann met aanhangwagen Lemond laten passeren. De Amerikaan streek wel de eer op dat hij de beslissende vlucht inleidde. Op een moment dat Hinault al in moeilijkheden verkeerde. „De pijn in mijn linkerknie was ondraaglijk in de beklimming van de Izoard en pas nadat ik mijn zadel wat had verzet ging het beter. Al bleef het gevoelig", aldus Hinault, die nu kan laten zien hoe oprecht zijn toezeggingen van vorig jaar zijn toen hij Lemond „alle steun" beloofde. Voorsprong nemen was voor Lemond de enige kans om het nakomen van die belofte af te dwingen. Zoals hij het hele team zal wijzen op de verant woordelijkheden. Dat team bleef in tact, omdat een beslissing van de internationale clowns-groep, die zich uitgeeft voor jury, om zijn ploegmaat Alain Vigneron zaterdag wegens vast houden aan de wagen uit de wedstrijd te nemen, een dag later werd terugge draaid. Met dubieuze motieven. In de afdaling van de Izoard dook Lemond uit een groep met onder anderen Millar, Hampsten, Criquie- lion en Steven Rooks, de diepte in, op de hielen gezeten door Zimmermann. De Zwitserse kampioen talmde niet toen in de laatste klim het zware werk moest worden opgeknapt. In een ge lijkmatig tempo achterhaalde de stijl volle klimmer met Lemond eerder weggesprongen renners als Cabrera, Dominque Garde, Charly Mottet en Anselmo Fuerte. Dat Chozas niet meer werd ingelopen was van onder geschikt belang voor Lemond, die op slag zijn boosheid van de dag tevoren was vergeten. „Deze gele trui is me meer Waard dan de regenboogtrui van wereldkampioen, die ik in 1983 won". Op een afstandje keek de schuchtere Zwitser Zimmermann toe, die nu achter Lemond de tweede plaats in het algemeen klassement bezet. Als altijd fluisterend in een onverstaan baar dialect was hij eindelijk eens wat royaal met zijn commentaar. „Ik ben beter dan ooit. Minder vermoeid dan de rest. Ik zal proberen Lemond met een hoog tempo klein te krijgen. Pas vrijdag op de Puy de Dome valt de beslissing", voorspelde hij. """MAANDAGaiJui^igS^^^^j Sreg Lemond eindelijk n het geel IDoor Peter de Jonge Greg Lemond rechtssamen met Zimmermann op weg naar de top van de col du Granon, waar Lemond het geel pakte. rijk slaan. Volledig uitgeput zag hij onderweg van Nimes naar Gap het hopeloze van zijn zaak in. Op dat moment was zijn achterstand op het peloton al opgelopen tot 17 minuten. De dagen ervoor waren hem ook al zwaar gevallen. Voor het vertrek in Nimes zag de Nijverdaller het al problematisch in, alle wil om niet op te geven ten spijt. Boeve: „Ik ben wat koortsig geweest en kon geen hap eten door de keel krijgen. In de koers ging er alleen af en toe een stukje appel in. En als je je voeding niet meer kunt innemen, kun je het wel vergeten". De sterk verminderde conditie van de Twentenaar was het gevolg van de tweede Pyreneeënetappe „Daar ben ik eigenlijk niet goed meer van hersteld", aldus de teleurgestelde debutant, die zich gedurende een dag rode-lantaarndrager wist. „De Tour valt sowieso niet mee. en als je dan begint te sukkelen kun je het wel vergeten". Boeve weigert te geloven dat de omschakeling van (overjarige - 28) amateur tot prof met zijn opgave te maken heeft. „Nee, dat zie ik niet. Er zijn ook al heel veel ervaren jongens naar huis. In de Ronde van Spanje ging het nog goed. Reed ik met de middenmoot bergop. Nu moest ik gelijk lossen. Maar goed, het is niet anders. Eerst een paar dagjes rustig aan en dan zien we wel weer verder". De prominentste uitvaller van giste ren was de Amerikaanse olympi sche kampioen van Los Angeles, Alexi Grewal. Na een zwak begin bleek de onberekenbare kopman van de 7-Eleven-formatie in de Pyre neeën in betere doen. Hij klom van uit de achterhoede naar de 25e plaats in het algemeen klassement. Tussen Gap en Serre-Chevalier gaf Grewal echter weer eens niet thuis, tot grote treurnis van assistent ploegleider Mike Neel. „Het pro bleem met Alexi is dat hij nukkig is. Alleen als de moraal bij hem goed is, rijdt hij. Anders vindt hij het wel goed". Grewal, een afstammeling van de Sikhs, is dit jaar in de „eigen" 7- Eleven-equipe terechtgekomen na dat hij bij Peter Post volledig was geflopt. Hij kon zich niet aanpassen BRIANCON (ANP) - Bij de start van zaterdagochtend in botsing met Jan zestiende etappe van de Ronde van Gisbers en Adri van der Poel. Frankrijk in Nimes kwam Peter Post Post had de grootste moeite op het overvolle plein naast de arena uit de Romeinse tijd zijn ploegleidersauto op de goede plaats te parkeren. Toen hij uitstapte duwde hij Jan Gisbers van zich af. De assistent van Roy Schuiten vroeg zich hooglijk verbaasd af, wat er aan de hand was. "Hoepel op", kreeg Gisbers van Post te horen. Juist op dat moment probeerde Adri van der Poel zich een weg te zoeken naar de plaats waar hij het controle blad moest tekenen. "Verdwijn jij ook", hoorde Van der Poel Post zeg gen. Gisbers vertelde: "Post schopte tegen het achterwiel van Van der Poel". Van der Poel, wiens transfer naar Schuiten, de afgelopen week vast kwam te staan, ging er niet nader op in. "Ik sta hier boven. Ik heb een sterk achterwiel". Was er iets aan de hand? Peter Post: "Ze moeten me niet voor de voeten lopen". Was dit letterlijk of figuurlijk bedoeld? Post: "Figuurlijk". Dit antwoord en de irritaties bij Post zouden er op kunnen duiden dat Gisbers, voor PDM, renners van Pa nasonic heeft benaderd. De verstand houding tussen die twee ploegen is ronduit slecht. Gert-Jan Theunisse maakt de overstap zeker. Jan Gisbers ontkende met klem tijdens de Tour met een renner van Post te hebben gesproken. Ook pr-man Harry Jansen zei dit niet te hebben gedaan. COL DU GRANON (ANP) - Steven Rooks werd op de Col du Granon opnieuw de best geklasseerde Neder lander. De Colombiaan Cabrera op weg naar de top. en werd door Post in feite al na de Ronde van Spanje, waarin Grewal snel opgaf, afgeserveerd. Te midden van zijn landgenoten is Grewal nog even 'sikkig' waar het zijn instelling betreft. Vorige week ging de tweede kopman van Neel, Doug Shapiro, uit de Tour. Hij was vorig seizoen even eens in Nederlandse dienst (bij Raas), en ook Shapiro faalde. Net als vele andere klimmers had Hinault gisteren in de Alpen vaak meer last dan lust van zijn 'supporters'. De Breton streed tevergeefs om het geel te behouden. Rooks reed net als in de Pyreneeën een uitgekiende wedstrijd. In de slot fase maakte hij de fout te willen aanpikken bij de achterop komende Hinault. Hij moest het bekopen met een zware inzinking. „Ineens kon ik niet meer". Dat was Johan van der Velde al eerder overkomen. De Brabander kon zich niet inhouden toen in het begin aller lei renners in de aanval gingen. „Ik ben een keer meegegaan", vertelde Van der Velde, „ik kreeg er wel spijt van, maar ik kon moeilijk stoppen en omdraaien". reflex aan een dikke steen vast te klampen, kon hij voorkomen dat hij in een ravijn verdween en een twee de Wim van Est werd. Deze viel in 1951 met gele trui en al in een van de diepten die de Aubisque omgeven Waarna een horlogefabrikant er mei de volgende commercial profijt uit trok: „Zeventig meter viel hij diep. zijn hart stond stil, maar zijn horlo ge liep". Hermans' afscheid van de Tour was minder heroisch, al kan hij tevreden terugzien op zijn debuut in het cir- cus-Lévitan. In de vlakke etappes heeft hij menig woordje meegespro ken, wat in het puntenklassement (3e plaats) goed tot uiting kwam. In Bordeaux deed hij een oude, wat vervallen traditie (dat daar een Ne derlander wint) bijna herleven. Her mans gokte als laatste man van de kopgroep echter net verkeerd, waar door hij nipt te kort kwam ten opzichte van de Belg Rudy Dhae- nens. Zaterdag kon Henk Boeve een kruis je over zijn eerste Ronde van Frank Boeve en Hermans brachten het aantal Nederlandse uitvallers op acht. Eerder verdwenen Van Or- souw, Siemons, Lammertink, Nij- dam, Lubberding en Priem. Het to tale aantal uitvallers kwam in het weekeinde op 67. Dat aantal zal nog groter worden. Joel Pelier start maandag zeker niet meer. De Franse vluchtmakker van Johan van der Velde op weg naar Villers-sur-Mer raakte zondag direct na het einde van de etappe op de Col du Granon buiten bewustzijn. Pelier had een tekort aan suiker en kreeg in de ambulance suiker ingespoten. In het ziekenhuis werd zijn toestand zond avond bevredigend genoemd. Aanvankelijk streed Johan van der Velde gisteren in de voorste linies in de Alpen, maar hij forceerde zich en viel in de slotfase nog ver terug. iDoor Dick Heuvelman) SERRE-CHEVALIER - De rijen in het Tour-peloton beginnen nu toch danig uit te dunnen. Dit weekeinde verschenen er dertien renners op de lijst van uitvallers, die inmiddels reeds 67 namen telt. In Boulogne- Billancourt hadden ruim twee we ken geleden niet minder dan 210 profs het vertrek genomen. Tot de genen die zaterdag en zondag af haakten behoorden twee Nederlan ders: de sprinter Mathieu Hermans en Henk Boeve, een van de assisten ten van de Spanjaard Pedro Delga- do in de PDM-formatie. De durf waarmee Hermans zich van een berg pleegt te laten vallen is hem gisteren opgebroken. De Brabander in Spaanse dienst (Seat) schoof tij dens de afdaling van de Col d'Izoard onderuit. Hij hield daar een typische wielrenblessure aan over: een gebro ken sleutelbeen. Eerder in deze Tour, in de eerse Pyreneeënrit tussen Bayonne en Pau, was Hermans ook al zwaar ten gval gekomen. Door zich in een Mathieu Hermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 9