JAAP VAN TATENHOVEN NU TOCH WEER OP DE MOTOR Philippine weer in gunst van renners Edwin Post fietst in dertien uur 336 km JAAP LENSEN: PUBLIEK WORDT WINNAAR ONDANKS EEN GECOMPLICEERDE BEENBREUK GROOT PROGRAMMA IN CLINGE VAN MAASTRICHT NAAR DEN HELDER Publiek winnaar Ongedwongen Voorzichtiger Conditie Plakken Verkocht Kermiskoers Putten Luidspreker MAANDAG 21 JULi Axel zal zich tegen Ajax niet ingraven AXEL - De trainer en spelers van de jubilerende vereniging Axel hebben er werkelijk alles aangedaan om morgen (dinsdag) tegen Ajax zo goed mogelijk voor de dag te komen. De selectiegroep - bestaande uit zestien spelers - is drie keer per week bezig geweest op een oefenstrook achter de Axelse sporthal. Daar werd door trainer Jaap Lensen geschaafd aan de conditie. De amateurvoetballers van de zon dag-vierdeklasser hadden de vakantie voor dit absolute hoogtepunt in een vroeger stadium al opgenomen of an ders uitgesteld naar een latere datum. Slechts Mels Verhelst (op vakantie) en Renato Ambrosini (knieblessure) zul len het treffen tegen Ajax moeten missen. .Volgens Jaap Lensen zijn de spelers er 'klaar voor. „Ze hebben er alles aange daan. Slechts een enkeling moest een trainingsbeurt overslaan, maar voor de rest was de groep voltallig. Het leeft onder de spelers en begrijpelijk want zoiets maak je als 'amateurtje' maar één keer mee. Ajax, PSV en Feijenoord spreken hier nog altijd aan. We zullen trachten goed tegen spel te bieden, maalD0r wel 'meewer ken' aan de wedstrijd". De Axelse trainer bedoelt hiermee, dat zijn team zich beslist niet zal ingraven. Het publiek moet voor hem de grote winnaar zijn. „Het is van zelfsprekend, dat de ploeg door Ajax in de verdediging gedrukt zal wor den. Daar ontkom je niet aan. Aan de andere kant proberen we via tegen aanvallen er snel uit te komen. Daar om is het goed, dat we vooraf zes keer getraind hebben. Het is een onge schreven wet wanneer je als voetbal ler sprints moet maken van zestig meter, dat dit aan de conditie vreet. We zullen toch al genoeg achter Ajax aan moeten hollen". Jaap Lensen zal overigens gebruik maken van alle selectiespelers. Het strijdplan ligt klaar. Beginnen met de 'vaste' waarden en zien waar mogelijk spelers ingepast moeten worden. Dit naar gelang het verloop van de wed strijd. Het is niet de bedoeling om constant door te wisselen. Vier man doorwisselen geeft problemen met de opstelling. Spelers komen op andere plaatsen te staan. Plaatsen waar ze normaal niet spelen. Ik heb het vorig jaar gezien bij Vogelwaarde tegen Feyenoord. Het eerste half uur loopt het goed, maar na het wisselen word je met de neus op de feiten gedrukt. Ik begrijp, dat je als trainer een keus moet maken. De spelers, die tijdens de rust gewisseld worden, komen in de tweede helft als invaller op de bank. In een dergeliike wedstrijd wordt de conditie van de spelers op de proef gesteld, nou dan heb je in elk geval de mogelijkheid om zonodig een vermoeide speler te wisselen". Tijdens de trainig heerst er een onge dwongen sfeer bij de spelers. Bij het horen van de naam Van Basten wordt het even stil. Fonny Verstraeten en 'lange' Jan van de Broeke kunnen zich in de kopduels waarschijnlijk best aardig meten met de gevaarlijke spits, maar het voetenwerk zal meer problemen geven. De anders praat grage Van de Broeke trekt zelfs even 'wit' weg. Het illustreert alleen maar in hoeverre de gedachten al bij de wedstrijd zijn. Ajax voor de eerste keer op Zeeuwse bodem is ook niet niks. De naam Ajax heeft vooral door zijn rijk historisch verleden - bijvoorbeeld drie keer Europacupwinnaar - maar tegenwoordig ook door de aanwezig heid in het team van sterspelers als Marco van Basten. Frank Rijkaard en niet te vergeten de verantwoordelijke man Johan Cruijff nog steeds een magische klank bij het Nederlandse voetbalpubliek. De organisatie kreeg daarbij nog een onverwachtse meevaller. De Zeeuw Danny Blind werd aan het eind van het seizoen gecontracteerd door de Amsterdamse club. Het zal ongetwijfeld nog meer publiek naar het prachtig gelegen sportcom plex in het Axelse bos brengen. Een mooiere afsluiting van het 75- jarig jubileumfeest valt niet te beden ken. De wedstrijd begint om 19.00 uur. Trainer Jaap Lensen irechtsin actie met de selectie van Axel. AXEL - Vlak voor de Zeeuwse motor crosskampioenschappen vorig jaar brak, de 31-jarige Terneuzense mo torcrosser Jaap van Tatenhoven, zijn been. Hij verkocht zijn 500cc-machi- ne en dacht dat deze sympathieke coureur de motorcrossport was afge schreven. Maar het nieuwe seizoen is slechts enkele weken oud en Van Tatenhove heeft zich alweer aan het starthek van het Axelse Smitsschor- re-circuit gemeld, voor deelname aan de strijd om de RES-troffee. „Zeg maar, dat het bloed kruipt, waar het niet gaan kan", merkt hij op, als hem naar de reden van deze onverwachte ommezwaai wordt gevraagd. „Ik moet eerlijk zeggen, dat ik hier beslist niet op had gerekend. Ik moet toegeven, dat motorcrossen toch wel wat meer gevaar in zich bergt dan menige andere sport, maar tot vorig jaar was ik nooit ernstig geblesseerd geweest. En ook nu liep ik deze been breuk niet op in een wedstrijd, maar gewoon tijdens een training op het Axelse circuit, waar ik geweldig goed op thuis ben. Ik weet hier iedere knip en bocht te liggen en toch ging het die avond mis. Mijn motor schoot weg op een van die zandruggen en ik kwam ten val. Het ergste was dat ik die wegspringende motor op mijn been kreeg. Later bleek dat het been. op drie plaatsen was gebroken. De dok ter zette het met een plaat en twintig bouten, het verbrijzelde zaakje weer aan elkaar. In zo'n ziekenhuisbed heb je de tijd om alles nog eens de reveu te laten passeren. En dan vraag je je toch af of het dit allemaal wel waard is. Je bent niet meer van de jongste, je hebt een gezin, een langdurige gene zingsproces dat je in het vooruitzicht is gesteld, allemaal factoren die me deden besluiten er mee op te houden en mijn motor te verkopen". vrouw over praat en die toont er ook nog begrip voor. dat je weer begint, dan heb je toch weer snel een andere motor en sta je weer zo aan het starthek." Toch is er bij de Terneuzense cou reur, die zich drie jaar achter elkaar de beste toonde in de 500cc klasse van de RES-competitie, wel iets ver anderd aan zijn wedstrijdmentali teit. Jaap van Tatenhove: „Als ik van start ga wil ik nog steeds winnen, maar niet meer ten koste van alles. Als men blijft aandringen en ik moet keer op keer alles geven om de 'deur' voor zo'n tegenstander dicht te gooi en, dan zeg ik, nu ga je gang maar. Ik denk dat dit komt. omdat je onbe wust toch iets voorzichtiger bent geworden". Dat heeft beslist niets te maken met bang zijn, want dat been daar denk je tijdens de wedstrijd niet meer aan. Ik vind het een geweldige sport, om na je dagelijkse werk je eens lekker uit te leven op die motor. Ik noem dat de accu weer opladen voor de rest van de week. Maar dan moet je er ook voor zorgen, dat die accu gebruikt kan worden. En dat betekent voor mij dat je gezin op de eerste plaats komt. dan mijn werk. en daarna pas mijn hobbv. En voor dat laatste haal ik beslist geen halsbrekende toeren uit." Hoewel de regelmatige bezoekers van de wedstrijden voor de RES- competitie, het niet zal zijn ontgaan dat de Terneuzense motorrijder het zijn achtervolgers niet meer zo lastig maakt als voorheen, staat hij toch nog steeds te boek als een van de besten in deze competitie. Ook bij de licentiehouders - in de RES-competi tie mogen amateurs ook starten in de wedstrijden voor licentiehouders - weet Van Tatenhove zich onder de besten te klasseren. Heeft hij nooit overwogen om een licentie aan te vragen en in wedstrijden van de grote bonden van start te gaan. een 250cc machine. Dit terwijl ik toch wist, dat daar de tegenstand veel groter zou zijn" Van Tatenhove: „Dat heb ik zeker. Ik trek veel met Johan Scheele op en toen die als Grand-prix piloot vanuit de KNMB terugkeerde naar de Belgi sche Liefhebbersbond (BLB). vroeg hij mij of ik mee ging naar deze bond. Ik heb toen echt met plannen rond gelopen om deze stap te maken, maar uiteindelijk wonnen de amateurge dachten het en besloot ik om het niet te doen". Na drie jaar winst in de 500cc klasse ben ik nu overgestapt op Dat Van Tatenhove nu regelmatig iemand voor moet laten gaan, ligt overigens niet uitsluitend aan de klas se van de overige piloten. Hoewel de Terneuzenaar, bescheiden als hij is, daar beslist liever niet over praat, is het toch bekend dat hij nog steeds niets aan condititietrainig kan doen. Iets wat hem in de wedstrijd natuur lijk opbreekt. „Ik kan op dat been goed steunen, maar hardlopen en an dere conditieoefenigen doen, kan ik nog steeds niet en dat ga je tegen het einde van de wedstrijd toch duidelijk merken. Ik mis deze conditietraining overigens nog op een ander gebied. Daar ontstaan namelijk de onderlinge vriendschapsbanden en hoewel je tij dens een wedstrijd eikaars rivalen bent zijn deze banden onmisbaar. Jongens zoals Johan Scheele, Eddy Leenknecht, Johan Schelleman en nog een aantal behoorden bij die groep. Dankzij hun vriendschap zit ik toch weer op de motor. Ik kan mij weer uitleven in mijn sport en dan vind ik een overwinning minder be langrijk", stelt deze sympathieke pur- sang amateur tot besluit. 1 an Tatenhove had bij het nemen van dit besluit kennelijk één ding over het hoofd gezien. Als zijn gene- 2|ng nu eens voorspoedig zou verlo pen en hij als toeschouwer naar zijn eroegere rivalen zou gaan kijken, wat dan? De Terneuzenaar hierover: •Alles verliep erg voorspoedig, want na vier maanden kon ik alweer van a'les doen, wel met enige pijn, maar het ging. Toen maakte ik, laat ons ■naar zeggen de fout, om weer naar het crossen te gaan kijken en ik was meteen weer verkocht". ■Als je zo'n wedstrijd volgt, wil je er weer tussen zitten en je op het sportie- ve vlak weer meten met al die jon gens, die in zovele wedstrijden je tegenstanders zijn geweest. Dan is het net of je met een virus besmet bent, dat meteen de kop weer opsteekt. Daar kwam ook nog bij. dat mijn vnend, Eddy Leenknecht, me ook nog S'ng stimuleren. Als je er dan met je PHILIPPINE/CLIN'GE - Bij het begin van de bouwvakvakantie dingt een aantal comitees naar de gunsten van de wielersupporters. Met dat doel werd ondermeer de profronde van Ulvenhout (dit jaar op 23 juli) op de kalender gezet en kwamen de beroepsrenners gisteren ook al in actie in het avondcriterium van Bergen op Zoom. De Zeeuws-Vlaamse 'bouw vak-opening' is al jaren een zaak van de comitees Philippine en Clinge. Onafhankelijk van elkaar wordt in beide grensdorpen het startschot gegeven aan een - meestal omvangrijk en sterk - amateurpeloton, terwijl de organisatie in Clinge op zijn programma vaak ook nog een plaatsje inruimt voor dames en liefhebbers. Zo ook dit jaar: vandaag (maandag om 19.00 uur) worden in Philippine bijna tachtig amateurs op weg ge schoten voor een i avond icriterium over 80 kilometer, morgen brengt 'Clinge' vanaf half twee een dagvul- lend kermis-wielerprogramma met liefhebbers (13.30 uur), dames (15.00 uur) en amateurs (18.30 uur). Een ruim aanbod waarmee de suppor ters ruim aan hun trekken komen. Even dreigde die Zeeuws-Vlaamse amateur-tweedaagse echter ver stoord te zullen worden: in Philippi ne was de belangstelling van ren nerszijde vorig jaar zó minimaal dat het plaatselijk comitee meteen liet weten zich te zullen beraden over voortzetting van deze wedstrijd. „Toen we zochten naar oorzaken voor dat totaal onverwachte en dus verrassend kleine deelnemersveld kwamen we aan de weet dat ons parkoers daar een grote rol in speelde. Veel renners vonden dat door de vele bochten tamelijk ge vaarlijk" zegt secretaris Johan van Steenberge. Voldoende reden voor de organisa tie om terug te keren naar het 'oude' rondje van drie kilometer. Een par koers dat een aantal jaren geleden verlaten werd omdat men de ama teurs wat meer in het dorp zelf aan het werk wilde zien. Dat werd door het peloton niet goed ontvangen, de 'rechthoek' langs de oude Braak- mandijk is nu weer het strijdtoneel. Een kennelijk juiste beslissing, want met zijn tachtig deelnemers draait 'Philippine' weer 'vol'. En daarmee zit het comitee weer op de plaats die het zich door de seizoe nen heen veroverd had: een topposi tie die in Zeeuwsch-Vlaanderen al leen gedeeld werd met Kloosterzan- de. Sas van Gent en later ook Zuiddorpe. De organisaties van genoemde amateurwedstrijden staken elkaar jaarlijks naar de kroon met een schitterend rennersveld. Als Kloos- terzande Feder den Hertog liet aan treden wedijverde Philippine met de destijds vrij unieke Ketting- ploeg. De supporters voeren er wel bij, die zagen nationale kwaliteit als tegenstander van het selecte Zeeuwse kwartet Bal-Van de Bun der-De Waal-Raas. Met vaak zinde rende wielersport als resultaat. „Dat gekke is er alweer een tijdje af' weet comité-lid Pielaat. ..Philip pine is een modale organisatie ge worden" vervolgt hij en denkt dat zoiets ook wel voordelen heeft... Die concurrentieslag dreef de organisa tie telkens op. dat is nu voorbij. We doen met ons criterium als ieder een.„gewoon", aldus Pielaat. Dat 'gewone', gevoegd bij de terugkeer naar het vroegere parkoers en het betalen van een aanvaardbare reis kostenvergoeding (toen daar vorig jaar vanaf gestapt werd hield dat ook een aantal amateurs weg) heeft als gevolg dat vandaag weer een groot gezelschap aan de start komt. Een sterke Zeeuws-Vlaamse afvaar diging neemt het daarbij op tegen de rest van Zeeland en een selecte groep Brabantse prijsrijders. Philip pine heeft de zaken in één seizoen rechtgezet, als deelnemer in het Zeeuws-Vlaamse najaarsklasse ment is het vanavond gegarandeerd van een boeiend wielerspektakel. De wedstrijd in Clinge, morgen, is anders van opzet. Daar vormen de wielerwedstrijden een onderdeel van het kermisprogramma. Het wielergebeuren is met liefhebbers, dames en amateurs een daverende afsluiting van de kermis. Secreta ris Jo Verstraeten licht toe:„ We hebben tijden gekend dat we twee wedstrijddagen hadden, er op Clin ge zondag en dinsdag gekoerst werd. Erg plezierig natuurlijk, maar wel een enorme belasting voor de leden van het comité. Op de duur hadden we zelf niks meer aan onze kermis, en dat was toch wat teveel van het goede gevraagd" herinnert Verstraeten zich. Enkele jaren terug viel dan ook het besluit om alle wedstrijden op één enkele wedstrijddag te houden. Dat werd de dinsdag". En we zijn daar tot nu toe zeker gelukkig mee" zegt Jo Verstraeten. De wielerdag van Clinge loopt al jaren als een goed geoliede machi ne. Dat weten ook de renners: ter wijl andere organisaties het de laat ste jaren wel eens met een mindere bezetting moesten doen vliegen de inschrijvingen voor de kermiswed- strijden in Clinge massaal de brie venbus van Jo Verstraeten in. Ook de wedstrijden van morgen zijn alle maal goed bezet: de liefhebbers .komen met ongeveer 60 man aan de startstreep, ondanks concurrentie worden nog altijd 25 dames wegge schoten. terwijl het avondcriterium van de amateurs een zeventig man aan de start. Bij de liefhebbers tijdens Sam Broersma, Nout Westerbeeke, Leo de Jonge, Henk Vijfhoek en Hans van de Oever. Allemaal mannen die in die categorie de toon aangeven. Zij krijgen 60 kilometer lang de tijd om dat te bewijzen. Bij de,dames, die ruim 51 kilometer tijden, nemen de Zeeuwse Petra van Stel en Ma- riette Zoetewei het op tegen de rest. En in het amateurveld zijn zoveel kanshebbers op de overwinning dat Verstraeten geen favoriet vooruit durft te zetten. Toon van der Steen verdedigt zijn zege van vorig jaar. Hij krijgt als voornaamste tegen standers een Zeeuws-Vlaams pak renners dat zich voor het na jaarsklassement wil plaatsen (Ab Verplanke, Karei van Goethem, Eric Vereecken, lokaal favoriet Cy- riel Hoefnagels, Conno van de San- de en Guus Barhorst). En met ook de namen van Werner Wieme, John de Crom, Ad Prinsen, Rob Bijvank, Peter en Nico van de Klundert en Tommy Post op de deelnemerslijst is wel duidelijk dat 'Clinge' (in het spoor van Philippine waar de mees te van genoemde renmners ook in actie komen) een schitterend en select gezelschap ter opluistering van zijn kermisronde laat vertrek ken. BRESKENS Afzien is een van de bekendste termijn uit de wielersport. Sinds korte tijd kan Edwin Post precies uitleggen wat de betekenis van deze term is en hoe het is om zelf flink af te zien. De in Breskens woonachtige trimmer nam pas deel aan de fietstoertocht Maastricht-Den Helder, een door een Nederlands weekblad, speciaal voor trimmers georganiseerde rit met een afstand van 336 kilometer. „Een paar keer heb ik er flink doorge zeten", bekent de jonge Bressiaander. „En het is vooral aan mijn clubmaats te danken dat ik de hele afstand gereden heb Ik fiets nu drie jaren, maar Maastricht-Den Helder is mijn grootste tocht tot nu toe. Ofschoon ik regelmatig mijn kilometers pak. is het uitzondering dat er grote afstanden op mijn programma staan. Eenmaal reed ik Oostburg-Gerardsbergen- Oostburg en ook eenmaal Gent-We- velgem. die beide ruim tweehonderd kilometer lang zijn". Toen bekend werd dat de tocht dwars door Nederland dit jaar opnieuw ver reden zou worden werd de lts-scholier door enkele leden van Trimclub Bres kens enthousiast gemaakt om zich met hen in te schrijven. „Samen met Leen Jongman, Gerrit Smidt en Ber- tus Vilijn gaf ik me op. Ik wist in feite totaal niet wat me te wachten stond, maar daar ben ik inmiddels wel ach ter gekomen". Jaap van Tatenhoven: 'Ik kari het niet laten'. „Tweehonderdveertig deelnemers uit het hele land werden om de tien seconden vanuit Maastricht wegge schoten. Ik startte even na midder nacht. De eerste uren ben je lichame lijk volkomen fit, maar we troffen het in die periode niet met het par cours dat af en toe dwars door de bossen leidde. Zwakke plekken, zoals putten en dergelijke zie je in het donker niet, zodat het rijden beslist geen pretje was. Gelukkig bleef ik bespaard van materiaalpech en rond half vijf hadden we een goed zicht". „Na de eerste stop in Maarheeze ge had te hebben, gingen we richting Vianen. Het begon al wat harder te waaien en dat was nu niet bepaald.in ons voordeel. Bij Vianen zat ik er dan ook voor de eerste keer goed door en ik profiteerde dankbaar van het feit dat we daar een verplichte rust opge legd hadden gekregen. Jongman, Smidt en Vilijn hadden minder last van vermoeidheid, ook al omdat ze veel meer ervaring met dergelijke lange tochten hebben", vertelt Edwin Post. Tijdens het vervolg werd het weer er niet beter op. Een af en toe stormach tige (tegen)-wind en enkele fikse re genbuien maakten de weg naar Den Helder er niet korter op. „Daarbij kwam ook nog eens dat het een volkomen onbekend traject was, waarbij we vrij matig op de hoogte waren van de te volgen richting", vervolgt Edwin Post. „WeJiebben dan ook veel (teun gehad aan onze eigen volgwagen, die bemand was door Hans van Eijk en Piet Bouman, be stuursleden van Trimclub Breskens. Op het dak hadden zij een luidspreker gemonteerd om ons, en vele andere deelnemers, de nodige inlichtingen te verstrekken". Ook nu wogen de laatste loodjes het zwaarst. Tientallen keren vroeg Post, die naar alle waarschijnlijkheid met zijn zestien jaar de jongste deelnemer aan de tocht was, omdat de minimale leeftijd achttien jaar was. aan Gerrit Smidt hoe ver het nog was. „En die zei steeds maar weer dat het nog nog maar een paar kilometers was. Als we in de verte de omtrekken van een dorp of wat daar ook maar op leek zagen, dan beweerde Gerrit dat dit Den Helder was, waardoor hij mij weer wat moed gaf. Uiteindelijk be reikten we na dertieneneenhalfuur op de fiets gezeten te hebben de finish. Ik was doodop". Edwin Post denkt er voorlopig niet aan om nog eens aan dezelfde tocht deel te nemen: „De afstand is niet direct mijn grootste bezwaar, maar organisatorisch vond ik het nogal chaotisch. Over de route werd je bij voorbeeld slecht geiinformeerd. Bij iedere rustplaats kreeg je een of ander onduidelijk papiertje in je handen gedrukt met het vervolg van de tocht en daar hield het eigenlijk mee op. Je moest het dus zelf maar uitzoeken en dat valt niet mee, vooral als je al zo moe bent", besluit hij, al was hij na de lange terugreis niet te moe om naar de plaatselijke kermis te gaan. Ab Verplanke. een van de renners, die in Philippine en Clinge aan de start komen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 25