Val ringrijder zet domper op folkloristische dag IJzendijke Veel toeristen bezochten braderie in Aardenburg ad coppoolse brak scheenbeen tevredenheid bij organisatoren agenda Terneuzense dieven in Kruiningen gepakt Kledingdiefstal in centrum Terneuzen Drie aanrijdingen op kruispunt Axel Zware schade bij twee aanrijdingen Topper Oorlog Brandweer li .#*5. MAANDAG 21 JULI 1986 IJZENDIJKE Bij ringrijwedstrij- den, zaterdag in IJzendijke, is de ringrijder Ad Coppoolse uit Oostka- pelle van zijn paard gevallen. Hij brak daarbij zijn scheenbeen. De wedstrijd vormde een onderdeel van de jaarlijkse folkloristische dag in IJzendijke. Het ongeval gebeurde aan het eind van de middag. Bij het aanzetten van de galop verloor Cop poolse zijn evenwicht, waarbij hij met zijn been een paal raakte. De EHBO en de IJzendijkse huisarts H. van der Pas verleenden eerste hulp. Coppoolse werd per ambulance ver voerd naar het ziekenhuis in Oost burg en 's avonds laat naar het Bethesda-ziekenhuis in Vlissingen. In de loop van zondag is de ringrij der, die tevens doelman is van vv Oostkapelle, geopereerd. HAAMSTEDE - Ger. Kerk. 20 uur: Zangavond m.m.v. Jan van der Driest. MIDDELBURG - Molenwater, 9.30-18 uur: Miniatuur Walcheren. BERGEN OP ZOOM - Roxy I, 14, 19 in 21.30 uur: Cobra, 12 jr; Roxy II, 14, 9 en 21.30 uur: Back to the future. U; Jinem'Actueel I, 18.45 en 20.45 uur: Police Academy III, a.l.; Cinem'Actu- el II, 14, 19.45 en 21.45 uuraPolice Academy III, a.l.: Cinem'Actueel III, en 21.30 uur: A chorus line, a.l.; 14 jur: De troetelbeertjes, a.l. 10ES - Grand, 20 uur: Cobra, 12 jr. HULST - De Koning van Engeland, 14.30. 19 en 21.30 uur: Cobra, 12 jr.; i4.30,19 en 21.30 uur: Police Academy II. a.l.; 14.30, 19, en 21.30 uur: Hot Bubblegum de boot in, 16 jr.; 14.30 jur: Orgie in New York, 18 jr.; 19 en 1.30 uur: The jewel of the Nile, a.l. -IIDDELBURG - Meccano, 20.30 uur: lan, 16 jr.; Electro, 20.30 uur: Out of Mrica. a.l. 3UDDORP - De Dorpstienden, 13.30 jur: A view to a kill, a.l.; 13.30 uur: ran eagle, a.l.; 19.15 uur: Back to the uture, a.l.; 21.45 uur: Up the creek. 16 r. 1ENESSE - Dorpshuis, 13.30 uur: Jremlins, a.l.; 13.30 uur: Brewster nillions, a.l.; 19 uur: Military Acade- ny, 16 jr.; 21.30 uur: Rocky IV, 12 jr.; 3.45 uur: Tiroler slippertjes, 16 jr. 10STBURG - Ledel, 20 uur: Pikant ;ant, 18 jr. rERNEUZEN - Luxor, 20 uur: Cobra, 2 jr.; 20 uur: Out of Africa, a.l. 'LISSINGEN - Alhambra I, 14 uur: 3eter Pan, a.l.; 19 en 21.30 uur: Cobra, 2 jr.; Alhambra II, 14, 19 en 21.30 uur: 'olice Academy III, a.l. Zondagmiddag kreeg hij bezoek van streekmuseum-voorzitter Pol van de Vijver, die hem namens het museum als pleister op de wonde een bloem stuk en een fles wijn aanbood. Op uitdrukkelijk verzoek van Coppoolse ging de ringrijwedstrijd na het onge val gewoon door. Streekmuseumvoor zitter Pol van de Vijver: „Ook de aanwezige vertegenwoordigers van de Zeeuwse Ringrijdersvereniging ston den erop dat de wedstrijd normaal voortgang zou vinden". Het ongeval was wel een domper op de verder prima verlopen folkloristi sche dag. Van de Vijver: „In de vijftien jaar dat we nu in IJzendijke een folkloristische dag houden, is iets der gelijks nog nooit voorgevallen. Maar ja, het blijft natuurlijk een sport met zekere risico's". Het ongeval heeft, aldus Van de Vij-, ver, geen consequenties voor volgen de folkoristische dagen. De folkloris tische dag van 1986 zal de geschiede nis ingaan als een topper, althans wat de publieke belangstelling be treft. Volgens Pol van de Vijver, die zaterdag weer op zijn bekende en thousiaste wijze het programma aan elkaar praatte, is het nog nooit zo druk geweest in IJzendijke. De folkloristische dag, die werd geor ganiseerd door de streekmuseumcom missie, begon traditiegetrouw met een optocht. Onder muzikale aanvoe ring van de muziekvereniging 'Ge duld overwint' en de showband Jeugdbelang uit IJzendijke reden de ringrijders en de met bloemen versier de sjezen IJzendijke binnen. Burge meester mr C. T. Spijkerboer van Oostburg verrichtte op de Markt de officiële opening. Hij sprak een kort woordje, het Zeeuwse volkslied werd gezongen en de Zeeuwse vlag werd gehesen. De Oostburgse burgemees ter loste vervolgens een duif, daarmee het startsein gevend voor de duiven- loopvlucht. Die werd gewonnen door de IJzendijkse duivenmelker Staf de Boevere en zijn loper Jean-Paul van de Bunder. Tweede werd Herman Dellaert, derde Ronny du Pon. De ringrijwedstrijd bleef tot op het laat ste moment spannen. Er waren in totaal 24 deelnemers. Rinus Moens uit Aagtekerke werd na afloop als win naar gejonast. Hij stak alle 25 ringen. Moens werd op de voet gevolgd door Piet Brasser uit Koudekerke (24 rin gen), Piet-Jan Reijnierse uit Koude kerke (24) en Kees Minderhoud uit Westkapelle (23). Bij het ringrijden met versierde sjezen ging de overwin ning naar Joke en Cees Wisse uit Ritthem (zij staken 70 van de 74 ringen). De Wisse's hadden volgens de jury ook de mooiste sjees. Karin Francke en Simon van de Broecke (68) eindigden op de tweede plaats. De derde plaats werd in de wacht ge sleept door Corrie en Jan de Visser (65). Wethouder J. Vergouwe van Oostburg reikte de prijzen uit. Veel belangstelling bestond er ook voor de kunst- en ambachtmarkt. Op het Marktplein werd een groot aantal oude ambachten gedemonstreerd. Aanwezig waren onder anderen een touwslager, glasblazer, boekbinder, mandenvlechter en een nettenboeter. De heer L. Nijssen uit Biervliet toilet- teerde enkele trekpaarden, die ver volgens werden beslagen door de heer R. Everse uit Nieuw- en Sint Joosland. De heer Meppelink uit Bilt- TERNEUZEN/KRUININGEN - De rijkspolitie van Kruiningen heeft za terdagmiddag S. W (24) en A. S. (25) uit Terneuzen aangehouden in ver band met de diefstal van een auto. Aangezien de mannen een dag eerder in het garagebedrijf Van Putten in Terneuzen een home-computer en au to-radio's hadden gestolen, werden ze voor verhoor naar het politiebureau in Terneuzen overgebracht. Ze bekenden de diefstal. Op twee radio's na is alle gestolen waar inmid dels bij de eigenaar terug. De reste rende radio's werden vrijdag door het tweetal in de binnenstad van Terneu zen verpatst. Na verhoor konden de mannen terug naar huis. hoven toonde het aanwezige publiek hoe een midwinterhoorn werd ge maakt en bespeeld. Een nieuw programma-onderdeel was de wedstrijd spinnen. Alle zestien deelneemsters kregen 10 gram wol, met de opdracht er een zo lang moge lijke draad van te spinnen. Els de Mol uit Borssele won deze wedstrijd. Ze spon een draad van maar liefst 80,03 meter. Pol van de Vijver: „Een onge looflijke prestatie". Titia Geertman uit Waterlandkerkje werd met 79,7 meter tweede; Hannie Joosse uit 's- Gravenpolder met 71,83 meter derde. Velen luisterden in de hervormde kerk naar de uitvoering van het IJzen dijkse dameszangkoor 'Zanglust', de muziekvereniging 'Geduld overwint', de Terneuzense organist J. van Driel en de zanger/gitarist Eddy Musson uit IJzendijke. De plaatselijke midden stand en andere neringdoenden wa ren met kraampjes aanwezig in de omliggende straten. Het avondpro gramma, waarvoor het streekmuseum een sponsor, een groot chemisch be drijf uit de kanaalzone, had gevonden, was een succes. De Amsterdamse straattheatergroep 'Flint' verraste het publiek met een flitsende voor stelling, vol grappen met soms een ernstige ondertoon. Dansorkest 'The Evergreens' uit Kapelle sloot het avondprogramma op passende wijze af. De uitslag van de ringrijderij luidt: Sjezen: 1 Joke en Cees Wisse, 70 van de 74 ringen; 2 Karin Franke Simon van de Broe- ke. 68; 3 Corrie en Jan de Visser, 65; 4 Ina en Cor Coppoolse. 62; 5 Lenie en Simon Lous. 61; 6 Natasja Verhage en Hans van de Broeke, 55; 7 Koos en Kees Stroo. 53; 8 Alice Jacobse en Bram Francke, 53; 9 Christeanne en Eric Leendertse, 50; 10 Nelie en Adrie Verhage, 50; 11 Corrie Tilroe en Andries de Visser, 26. Ringrijden te paard over 25 beurten: 1 Rinus Moens, 25 ringen; 2 Piet Brasser, 24; 3 Piet-Jan Reynierse. 24; 4 Kees Minderhoud. 23; 5Henk Houterman 23; 6 Adrie Reynier se, 20; 7 Simon de Visser, 19; 8 Brigit Peper, 19: 9 Johnnie de Pagter, 18; 10 KoJan Provoost, 18; 11 Jan Crucq, 17; 12 Piet Cevaai. 15: 13 Jan Hendrikse. 15; 14 Her man Wondergem, 14; 15 Pieter Boone. 14; 16 Bert van de Broeke, 13:17 Ronnie Stroo, 13; 18 Lieneke Wondergem, 12: 19 Wim Geldof, 11. 20 Wilco Maranus, 10; 21 Arjaan Brasser, 9; 22 Adrie Stroo, 9: 23 Ad Coppoolse, 8; 24 Roswitha Suyk. 7. Tentoonstellingen RXEL - Kindergalerij, 10-18 uur: Te keningen van Annet Planten (t/m 16/ I). BURGH - N.H. Kerk, 10-12 en 15-17 liur: Werken leden Zeeuwse Kunst kring (t/m 2/8). J10ES - Grote Kerk, 10-16 uur: 'Ruim- le in ruimte' (t/m 30/7). pROEDE - 'De Twee Duiven', vanaf 1 uur: Werken Suzanne de Zwart en loost Heeren. JEILLE - Landbouwmuseum, 10-12 In 13-17 uur: Oude landbouwwerktui gen. HOOGELANDE - Kapel van St. kaarten, 13.30-18.30 uur: Werken Hel en Nielen en Florentine Haak. PULST - Streekmuseum, 14-17 uur: Oude haventjes' (t/m 6/9). [IELISKERKE - Gemeentehuis, 9- [6.30 uur: Schelpenwerken van Mw. P. J. Texter. |UDDELBURG - Zeeuws Museum, ,0-17 uur: Werken van Bob Pingen Jm 12/9); leeuwse Bibliotheek, 17.30-21 uur: Perken leden ABKZ. loSTKAPELLE - Zeeuws Museum Jlatuurhistorie, 10-17 uur: 'Fossiele Ichelpen' en werken Maria Burgs; Jlolenweg 36, 10-12 uur: Fossielenmu- leum. TERNEUZEN - Galerie Trouvaille, 13-18 uur: Foto's van J. Klein en R. liefting; jluseum, 9-12 en 14-17 uur: 'De jeeuws-Vlaamse natuur', werken di- lerse kunstenaars (t/m 1/8); |tadhuis. 13-17 uur: Oude archieven sept.). [LISSINGEN - Stedelijk Museum, H7 uur: 'Een panorama van Vlissin- |en anno 1618' (Urn 26/9); emeentehuis, 9-17 uur: Foto-werken |an Nabil Abdul Hussain (t m 1 8); Teptielenzoo 'Iguana', 14-17.30 uur: Jxpositie levende reptielen, amfi- |ieën en insekten; |t Jacobskerk, 10-12 en 14-16 uur: [erken Vlissingse kunstenaars (tm li 8); Taritiem Instituut, 10-18 uur: Maritie me Expo '86 (t/m 3/8); [m. Smederij De Schelde. 11-21 uur: plet zicht op zee' (t/m 10/8. PZENDIJKE - Museum, 10-12 en p.30-17 uur: 'De geschiedenis van de |erken in Zeeuwsch-Vlaanderen' (t m 10). I'ERIKZEE - Burgersweeshuis. 10-17 lur: Beeldentuin en klein antiek (tm 3'8l; Joorder Havenpoort, 13-17 uur: He- lendaagse ikonen (t/m 26/7). Tijdens de folkloristische dag in IJzendijke demonstreerde onder anderen een klompenmaker zijn ambacht. Hulpcentra [oord-en Midden-Zeeland, tel. 01184-14444 fok voor milieuklachten), leeu wsch-Vlaan d er en Alarmnummer ïnc° 12200 'brandweer en ambulance). ■OS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 1180-15551, dag en nacht bereikbaar, lp hulpdienst Zeeland voor mensen in hd, tel. 01180-36251, van 10.00-24.00 uur Iwkends van 20.00-24.00 uur. l'ichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. U84-14645, dag en nacht bereikbaar. P'chting 'Vrouwen bellen vrouwen', tel. 1100-32233. I'nder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. [180-7808P. dag. van 16-20 uur. AARDENBURG Tevredenheid overheerste na afloop bij de organi satoren van de braderie Aardenburg, die zaterdag en zondag werd gehou den. Men had niet te klagen over de publieke belangstelling. Er werden zaterdag en zondag een opvallend groot aantal toeristen in Aardenburg gesignaleerd. Volgens een woordvoerder van de organiserende winkeliersvereniging Warvo was het zeker zo druk als vorig jaar. Ook in commercieel opzicht had den de braderie-deelnemers weinig reden tot klagen. Burgemeester E. Jongmans van Aardenburg opende zaterdagmiddag de braderie. Bij de Kaaipoort knipte hij een lint door. In zijn speech wees de burgemeester op het belang van een goede samenwer king tussen het gemeentebestuur, de VVV, de winkeliersvereniging Warvo en het Aardenburgse evenementenco mité. Aardenburg had de toerist heel wat te bieden, vond hij. Burgemeester Jongmans wachtte met spanning de uitkomst van het toeristisch onder zoek af, het zogenaamde TROP-on- derzoek, dat in opdracht van de ge meente momenteel wordt uitgevoerd. De resultaten zullen naar verwach ting binnen een maand bekend wor den. De middenstand kwam met kraampjes naar buiten. Ook was er een aantal handelaren van buiten Aardenburg met een stand aanwezig. Tussen de kraampjes werd door jong en oud rommel verkocht. Op het Kaaiplein hield de West-Zeeuws- Vlaamse automobielclub een behen digheidswedstrijd. Wie daarvoor voel de kon met een koetsje een gratis rit maken over het braderieterrein. Bij de Kaaipoort waren enke^ kunstenaars aan het werk. In hotel 'De Roode Leeuw was werk van hen te bezichti gen. De pluimvee- en konijnenvereni ging Oostburg en omstreken hield een dierenshow. Veelbelangstelling was er verder voor de krulbolwedstrijd in café De Zwaan en een schieting op de liggende wip in café 's Lands Welva ren'. De West-Zeeuws-Vlaamse atle tiekvereniging De Wielingen hield za terdagmiddag een trimloop. Er waren in totaal 91 deelnemers. Men kon kiezen uit verschillende afstanden, variërend van 1,1 tot 8,8 kilometer. De laatste afstand werd gewonnen door Peter Picavet uit Hulst. Deze versloeg in de sprint Piet Westerweele uit Aardenburg. Derde werd Walter Snauwaert uit Eede. Op de Markt was ook het een en ander te doen. De hondenclub verzorgde een demon stratie. De plaatselijke scouting had er haar tenten opgeslagen. dag wera muziKaai opgeluisterd door de Koninklijke Aardenburgsche Fan faren, zondag hielden de Hulster Ba- reelen en de popgroep Terrific Tim er de stemming in. Een Griekse 'drollenraper' volgde het Paard van Troje om de straat van uitwerpselen te reinigen. GENT Het is zaterdagmiddag drie uur en aan het Gentse gemeen tebestuur en duizenden andere be langstellenden trekt onder een be wolkte hemel de ludieke traditio nele carnavalsstoet, die de 17e 'Gentse Fieste' inluidt, lawaaierig, maar zonder incidenten voorbij. De optocht is al een half uur bezig, echt spectaculaire dingen zijn er nog niet gebeurd, of het zou de confrontatie tussen de Gentse bur gervader Jacques Monsaert en een grizzlybeer moeten zijn. Het publiek wacht gespannen het hoogtepunt van de stoet af, maar er gebeurt niets. Het gezelschap van de Vereniging zonder Winstoog merk 't Trefpunt -dat vorig jaar het gemeentebestuur nog een beton blok van enige duizenden kilo's cadeau gaf- is al gepasseerd en ook de travestieten zijn al uit het ge zicht verdwenen. Een van de om standers blijft echter hoopvol ge stemd. „Ge moet geduld hebben, straks gaat ge nog iets pikants zien." Alle ogen zijn gericht op een viertal 'Magere Heinen' die een doodskist als bagage met zich meezeulen. Zou daar iemand uit tevoorschijn ko men? Nee, de kist blijft dicht en is waarschijnelijk nog leeg, want de dragers doen een dringend beroep op het publiek om 'plaasts te ne men'. Maar nee, niemand voelt iets voor een vervroegde ter aarde be- steUing. Een aaneenschakeling van muziek- gezelgeschappen volgt. Een uitzon dering daargelaten hebben ze alle maal hetzelfde nummer op het re pertoire staan: „Oh, when te Saints...." Gelukkig komt de promotiewagen van zanger Will Ferdy met een ander lied: „Gentse Fieste, tes moar veur te lachen, profiteer ervan, ha- hahahaha.." Drie narren roepen het jeugdige publiek op om naar hun show te komen kijken, maar bij gebrek aan respons geven ze op en gaan boos midden op straat liggen. „Als u niet naar onze show komt kijken, dan gaan we niet voort, we blijven hier liggen, vermits u niet komt kijken." De optocht zit er bijna op, als een van de laatsten passeert de vader van de Gentse geesten, Walter de Buck, in een oldtimer. De zon breekt plosteling door. De feesten zijn begonnen. In heel Gent is nau welijks meer een parkeerplaats te vinden en het centrum van de stad zit verstopt met feestgangers. Op de vrijdagmarkt kunnen duizenden mensen geen voet meer voor de andere zetten. De commercie is nog nadrukkelij ker op de feesten aanwezig dan vorig jaar. Op het St. Jacobsplein (het hart van de Gentse Feesten) wordt het podium in gereedheid gebracht voor optredens van Walter de Buck en het Willem Breuker Collectief. Grote pinten bier worden aan de lippen gezet en menigeen heeft alweer een hot dog met mos terd en zuurkool achter de kiezen. Tot maandag 28 juli worden in er de Arteveldstad geen vakantiekof fers gepakt. Het is tegen wil en dank feesten geblazen. De geketende geest van 't Graven steen komt voorbijgewandeld, ge volgd door 'de Gentse Dolfijnen' die het gemeentebestuur op verfrissing trakteren met behulp van een waterspuit. Dan lijkt het ineens oorlog. Een leger woest uit ziende Grieken, op pad met het Paard van Troje, maken de kas seien onveilig. Uit oogpunt van hygiëne veegt een strontraper in vol ornaat de uitwerpselen van 'het dier' bij elkaar. Omdat ze 'te weinig aandacht' kregen, gingen deze clowns in de carnavalsstoet ter opening van de Gentse feesten demonstratief op de grond liggen. TERNEUZEN - In het centrum van Terneuzen zijn vrijdagmiddag enkele kledingdieven aan het werk geweest. S. de M. eigenaar van een sportshop aan de Vlooswijkstraat en R. de H. exploitant van een kledingzaak in Noordstraat deden aangifte van dief stal van trainings- en joggingpakken. De M. zag twee jongemannen van ongveer twintig jaar er met een jog gingpak vandoor gaan. Hij ging ze ondmiddellijk achterna en kreeg het pak zonder al te veel moeite terug. De H„ die ook een trimpak uit een rek voor zijn zaak zag verdwijnen had wat minder succes. Ook hij volgde de dieven, twee jongens van ongeveer 18 jaar oud. Aan het Tuinpad achter de Terneuzense Noordstraat trof hij hij vier jongens aan met drie zakken vol kleding. Toen hij het trimpak terug eiste werd hij door de jongens wegge duwd. De winkelier drong niet langer aan en waarschuwde de politie. Die heeft inmiddels een onderzoek inge steld. Eén van de hoogtepunten van het zondagprogramma was ongetwijfeld de demonstratie van de vrijwillige brandweer van Aardenburg. Op een braakliggend terrein bij het stadhuis toonden de plaatselijke spuitgasten hun kunnen. Er werd onder andere een auto in brand gestoken (en uiter aard ook weer geblust). Op de Markt konden braderie-bezoe kers Aardenburg-doelman Inias Smit proberen te passeren. In totaal zo'n 70 goalgetters waagden een kansje. Bij de senioren (15-plus) ging de overwin ning naar de heer H. Meijer uit Hooge- zand. De beste jeugdschutter was Bart Jansen uit Aardenburg. Er was zaterdag en zondag ook het nodige muzikale vertier. De eerste braderie- Tijdens de braderie in Aardenburg konden bezoekers ook een poging wagen om de plaatselijke doelman Inias Smit te passeren. AXEL - Op het kruispunt Kanaalka de-Kinderdijk in Axel deden zich zaterdagmiddag drie aanrijdingen tussen personenauto's voor, waarbij aanzienlijke schade viel te noteren. Omstreeks één uur gaf C. H. uit Destelberghe (B), komende vanaf de Kinderdijk geen voorrang aan O. de W. uit Axel, die het kruispunt vanaf de Kanaalkade naderde. De auto van H. werd hierbij aan de voorzijde geheel vernield en het voertuig van W. werd over de gehele linkerzijde zwaar beschadigd. Rond tien over drie verleende de bestuurster M. V. uit Lokeren, komen de vanaf de Kinderdijk, geen voor rang aan de H. V. B. uit Hulst, die het kruispunt vanaf de Zuidsingel nader de. B werd hierbij in de flank aangere den, waardoor de auto in een slip raakte en tegen een lantaarnpaal aan de overzijde van het kruispunt tot stilstand kwam. De auto van B werd hierbij zo zwaar beschadigd, dat deze als vernield kan worden beschouwd. AARDENBURG - Twee auto's wer den zaterdagochtend rond negen uur zwaar beschadigd bij een 'kop-staart' aanrijding op de kruising Bogaard straat-Oude Kerkstraat in Aarden burg. J. van D. uit Aardenburg werd op het moment dat hij in de Oude kerkstraat wilde voorsorteren aange reden door S. T. uit Oostburg die achter hem reed. Op hetzelfde kruispunt was er zater dagavond rond kwart voor tien ook een aanrijding waarbij twee auto's zwaar beschadigd werden. Het onge luk gebeurde toen P. A. uit Aarden burg op de kruising geen voorang gaf aan F. G. uit Maldegem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 23