Spoorwegen hebben oog voor Tropenmuseum vertelt verhaal van de mens Joop Boshoff (79): Je moet even kunnen afzier PZC/ Streek NIEUWE ROUTES VOOR DE LANGE AFSTAND Fietsen naar de Middellandse Zee Gert-Jan Boekamp wint wedstrijden windsurfen Groede Jeugdvakantieweek in Hontenisse Lichtgewonden bij botsing Oostburg KOEWACHTENAAR LIEP ZIJN 17DE VIERDAAGSE Canadese ploeg aan de start in Philippine 6 Bondsrepubliek V*; Uitvallers Dia-avond van VVV-Cadzand ALGEMENE BEGRAFENISONDERNEMING ZEEUWSCH-VLAANDEREN V. QUATAERT MAANDAG 21 JULI 1986 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De NS komen de vakantievier- der ook nog met enkele brochu res tegemoet. Zo is daar de folder NS-Dagtoerisme, met negentig voordelige eendagsvakanties per trein. Daarnaast is er de brochure 'NS Sportief met informatie over wandelen, fietsen, zwerven gedu rende een vijfdaagse fietsvakantie en kanoën en zeilen met NS. Het vijfdaagse fietsarrangement (kosten 240,-) bevat voor die prijs vijf dagen onbeperkt per trein rei zen door Nederland, een huurfiets voor die tijd, vijf keer de verstrek king van een lunchpakket en vijf maal een diner in de stationsrestau ratie op het eindpunt van de dag. Reserveren, tot tien dagen voor vertrek, kan via 030-354275. Het per fiets afleggen van grote afstanden is de laatste jaren erg toegenomen. Dat wordt vooral ver oorzaakt door 'conditiefanaten' die wel veel asfalt onder zich zien wegfiitsen, maar die van het na tuurschoon niet veel zien. Fietsen van Maastricht naar de Middellandse Zee is voor een ande re categorie weggebruikers, voor fietsers die voldoende getraind zijn om 1400 kilometers te pedaleren, maar die er in eerste instantie op uit zijn om pp een heel bijzondere ma nier van de natuur te genieten. Met hulp van tientallen vrijwilligers van de Fietskaart Informatie Stich ting is er met de grootste zorg een route uitgestippeld, die autoschuw is. De hoogteverschillen zijn mini maal gehouden. De route loopt door Oost-België en Oost-Frankrijk. Na Luik worden er geen grotere steden gepasseerd dan Toul, Luxueil-les-Bains en Pontar- lier. De route is verkrijgbaar in elke goede boekhandel 29.50). N_E D E R L A N D -~J/i Maastricht BELGIË Lu;}| m*- M ^Durbuy J r' tfb ,'w- DUITSLAND WC 1 'O r b N I n l N«u)ch»t«iu i7v\ I LUX X M3 <v Montmédy - K J Luxemburg Ook dit jaar is er voor 4,25 per dag bij ongeveer honderd NS-stations een prima fiets te huren. Wie niet kan aantonen dat aan de fietshuur een treinreis is voorafgegaan be taalt zes gulden. Op een veertigtal verhuurstations is dit jaar ook een a toerfiets met versnelling en trom- melrem in de aanbieding. Die is bij tijdige reservering te huur voor 5,75 per dag voor wie per trein op de fietsbestemming arri veert. De Duitse spoorwegen hebben met de invoering van een weekenretour het maken van een uitstapje naar de Bondsrepubliek een stuk aan trekkelijker gemaakt. De kortin gen bedragen circa 20 procent voor één persoon en vijftig procent voor medereizigers. Het gebied waarnaar met dit biljet gereisd kan worden, wordt be grensd door Hamburg in het noor den, Bad Harzburg in het oosten en Mainze en Trier in het zuiden. De heenreis is geldig vanaf donder dag 16.00 uur en de terugreis moet uiterlijk op dinsdagochtend vier uur zijn beëindigd. De vorig jaar ingevoerde zogenaam de Jumbokortingen zijn nog tot het eind van het jaar van kracht. Het gaat hier om twaalfdaagse retours die in heel Duitsland geldig zijn. De prijs varieert naar seizoen, maar is onafhankelijk van de afstand die wordt afgelegd. Dus: hoe verder men reist des te groter is de korting. Voor een verre reis kan die oplopen tot circa 75 procent. Het zal niet vaak voorkomen dat een tentoonstelling een periode van 35 miljoen jaar omvat. Toch heeft het Amsterdamse Tropenmu seum er van 3 juli tot en met 19 oktober een in huis: The Human Story. Deze expositie volgt de ontwikke ling van De Mens. aan de hand van foto's, teksten, kaarten en video- produkties. Het evolutieverhaal wordt verder aanschouwelijk ge maakt door levensechte, glasfiber- modellen van de eerste mensen. Zo kunnen de bezoekers kennisma ken met Lucy, twee miljoen jaar oud, 1.35 meter lang en zo minitieus geconstrueerd, dat ze zelfs met haar ogen kan knipperen. Andere bijzon dere trekpleisters zijn een afgietsel van de oudst bekende voetafdruk, gevonden in lava en vele replica's van de meest recente archeologi sche vondsten, die nu voor de eerste maal buiten Afrika te zien zijn. Aan het eind van de reis door de menselijke geschiedenis kan ieder een de haalbaarheid van zijn toe komstscenario testen met behulp van zeer geavanceerde computers. The Human Story, een ingewikkeld verhaal in een begrijpelijke vorm, is geschikt voor (kleine) mensen vanaf 13 jaar en zal voorzien zijn van Nederlanse - en Engelse bijschrif ten. 22b VIDOELLAMDSE Lange afstandwande laars kunnen de laat ste tijd hun hartje wel ophalen, dank zij de activiteiten van de Stichting Lange Af stand Wandelpaden. Er is nu ook een wan delpad te betreden dat is uitgezet rond het IJsselmeer. Het betreft hier het Zuiderzeepad dat van Lage Vuursche naar Vollenhove loopt. Men komt er over de kleinste paadjes en soms eeuwenoude han delswegen. Door com binatie van het Zuiderzeepad en het Flevo-Schoklandpad is het mogelijk rondwan delingen te maken van 85 tot 340 km. Voor meer informatie kan men terecht bij de ANWB en de VVV-kan- toren. Ook in België zijn er instanties actief om lange afstandpaden uit te zetten. Recentelijk is pad nr. 128 in ge bruik gesteld. Een rou te die vanaf de Frans- Vlaamse grens naar de hoogten van het West- vlaamse Heuvelland klimt om via Kemmel en de oude spoorweg bedding leper Roese- laere de streek van Ro- denbach te bereiken. Vandaar gaat het naar het hart van het Mo- lenland dat zich gol vend uitstrekt tot Tielt. Zo komt men in Oost-Vlaanderen te recht. Het is voor het eerst in België, dat er een lange afstand wan delpad door een stad voert. In dit geval is het Gent. Het nieuwe bewegwij- zerde traject wordt op 10 augustus 'ingewan deld' tijdens de zes tiende Begoniawandel tocht te Laarne. Voor meer inlichtingen over het nieuwe wan delpad kan men con tact opnemen met 'Grote Routepaden', Van Stralenstraat 20, 2008 Antwerpen, tele foon vanuit Nederland: 09-32 32327218. HET ZUIDERZEEPAD -WANDELEN OVER DE NOORDWEST-VELUWE - Wondelroufe B NQcuurvriendenhuis Spoorlijn I kA I Tfl Jeugdherberg Stahon NS a a - Weg Kampeerterrein GROEDE - Gert-Jan Boekamp uit Terneuzen heeft zondag de Matour- trofee gewonnen tijdens de windsurf- wedstrijden in Groede. Chris Corne- lissen uit Biervliet werd tweede en Peter Rijk uit Vlissingen derde. De 14-jarige Mario van de Velde uit Cadzand nam een opvallende vierde plaats in. gevolgd door Wim Gort uit Terneuzen (5), Henk Willem van Leeu wen (6) uit Hoek en Michel ten Hoven (7) uit Oostburg. HONTENISSE De werkgroep 'Jeugd-Vakantieweek' in de gemeen te Hontenisse houdt van 4 tot 8 augustus de jeugd- vakantieweek 1986. De deelnemers kunnen zich da gelijks vanaf 8.45 uur inschrijven. Maandag kunnen zij zich opgeven voor de gehele week. De spelen begin nen elke dag om 9.00 uur. Maandagochtend bouwen de kinde ren in Kloosterzande zandkastelen en 's middags is er een alternatieve sport- en spelmiddag. De tweede dag staat Lamswaarde in het teken van twee spelen; 'levend stratego' en het 'parelvissersspel', die 's ochtends wor den gespeeld. In de middaguren kun nen de kinderen tekenen en knutse len. Woensdag worden de activiteiten verplaatst naar Vogelwaarde. Daar staat 's ochtends en speurtocht op het programma. Aansluitend wordt het spel 'Op zoek naar de spookschat' gespeeld. Bij het dorpscentrum begin nen om 13.00 uur fietscrosswedstrij- den. Donderdagmorgen kunnen de kinde ren terecht in Hengstdijk voor een 'levende' bingo en 'Het spel met de dobbelsteen en de peperkoek', 's Mid dags zijn er in Ossenisse allerlei bal spelen. Vrijdag wordt de week in Kloosterzande afgesloten met een rommelmarkt en een geluidenspel, gevolgd door een 'waterspellen-fes- tijn' in zwembad 'De Honte'. Tot slot kunnen de deelnemers meedoen aan een lampionoptocht. OOSTBURG - Bij een aanrijding zon dagmiddag op de kruising Oostburg- sestraat-Bruggendijk in Oostburg zijn een moeder en haar zoontje licht gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde toen automobi liste C. J. uit Wachtebeke (B) voor rang wilde geven aan J. B. uit Zeve naar die over de Bruggendijk reed. In plaats van te remmen trapte ze echter op het gaspedaal en kon een aanrij ding niet meer voorkomen. De be stuurster liep een lichte verwonding op aan haar linkerbeen en haar zoon tje een schaafwond aan het gezicht. Dokter Bruggeman verleende eerste hulp. De auto's werden allebei zwaar beschadigd. De nieuwe reddingsvlet in actie voor de kust van Nieuwvliet. NIEUWVLIET De reddingsbrigade van de strand- post Nieuwvliet heeft zaterdagmiddag een nieuwe reddingsvlet in gebruik genomen. Dat gebeurde in aanwezigheid van landelijke en districtsbestuurders van de Koninklijke Nederlandse Bond voor het Red den van Drenkelingen KNBRD Het gaat om de voormalige reddingsvlet van de gemeente Oostburg die door de leden van de reddings brigade volledig is gereviseerd en uitgerust met onder meer mobilofoon en een 40 pk motor. De werkzaamhe den werden gefinancierd door het regionale bedrijfsle ven, de gemeente Oostburg en verschillende verenigin gen en instanties. De kosten van de opknapbeurt bedroegen 8000 gulden. De nieuwe reddingsvlet wordt volgens secretaris G. Christiaansen van de reddingsbrigade gebruikt ter beveiliging en assistentie bij onder meer zwemevene- menten en surfwedstrijden. Ook krijgen leden van de brigade een opleiding op de vlet. KOEWACHT „Niets bijzonders zo'n vierdaagse, je moet gewoon we ten wat je in je mars hebt en dan tippel je die gewoon uit", stelt Joop Boshoff. En de 79-jarige, in Middel burg geboren en thans in Koewacht woonachtige Zeeuw, kan het weten. Afgelopen vrijdag was hij een van de eersten, van de totaal 26.485 deelne mers die de zeventigste editie van dit Nijmeegse wandelfestijn volbrach ten, die de finish passeerden. Iets wat hij reeds zestien keer eerder had gepresteerd. Zeker geen gering aan tal als men weet dat Boshoff pas in 1962 aan deze sport begon. Met deze zeventien vierdaagsen op zijn naam, loopt hij er overigens nog steeds twee achter op zijn 81 jarige zus Greet, die dit jaar voor de negentiende keer de tocht volbracht. Het was ook Greet die haar broer wist over te halen, om de wandelsport - wat hij nu noemt de ideale sport voor mensen op leeftijd - te gaan beoefe nen. „Ik heb tot mijn pensioen een zaak gedreven in Den Haag en toen ik daar uitstapte had ik niks om handen. Ik zat maar voor het raam en groeide zo wat dicht. Tot het moment dat mijn zuster me aanraadde om eens mee te doen aan een wandeltocht. Dat beviel me zo goed, dat ik al snel aan die korte tochtjes niet zo veel meer aanvond en overschakelde op de de wat langere afstanden". Wat de Koewachtenaar met de wat langere afstanden bedoelt, blijkt als zijn herinneringen aan deze tochten op tafel komen. Het gaat dan meestal over afstanden van ongeveer 100 km en meer. Zo is hij er bijzonder trots op, dat hij behoort tot de Centurions, in Engeland het neusje van de zalm van de wandelsport. „Je moet dan binnen 24 uur. een afstand van 100 mijl afleg gen, wat neerkomt op 163 km. Ik liep toen bovendien nog verkeerd ook, wat me een half uur kostte, maar toch was ik ruim voor de tijd binnen. Je krijgt dan een embleem en speld waar te vens je lidmaatschapsnummer op staat. Ongeveer zestig deelnemers gaan er ieder jaar van start en nog geen vijftig procent bereikt de finish, hoewel het toch allemaal getrainde wandelaars zijn die eraan beginnen". Boshoff heeft wel een verklaring voor het groot aantal uitvallers op dergelijke tochten en tijdens de vier daagse. „Natuurlijk heeft het ook iets met training te maken, maar dat is beslist niet de grootste oorzaak. De meesten weten niet wat ze in hun mars hebben en vergalopperen zich dan. Men gaat met mensen meelopen, die een tempo draaien dat veel te hoog voor hen is en dan komen ze in de problemen. Men moet afhaken en dan moet je op karakter verder en jammer genoeg moet ik constateren dat het bij de hedendaagse jeugd daar nogal eens aan ontbreekt. Van daar ook mijn inziens het groot aan tal uitvallers". Aan karakter omtbreekt het Boshol zeker niet, want deze vierdaagse gin| hij zonder voorbereiding van start ei toch wist hij vier dagen lang zijn 3 km te volbrengen. „Ondanks mij] leeftijd heb ik het nog elke dag er) druk in mijn tuin en kwam de voorbe reiding totaal in de knel. De eerst dag had ik het dan ook moeilijker dai anders, maar dan moet je even kun nen afzien en dan is het de andere c gewoon over en loop je weer alsof j het dagelijks doet. Overigens lijk il wel een beetje een 'oermens', want bi het krieken van de dag sta ik op ei ben altijd een hele dag bezig. Ik vo? me dan ook pas lekker, als ik m werkelijk moet inzetten om iets i> bereiken en daar leent de sport ziel bijzonder voor". Ook hier spreekt de oud Middelburge weer uit ervaring, want in 1928 reel hij al als wielrenner mee in de voor wedstrijden voor de negende Olym piade in Amsterdam, waaraan herinnering een Delfts Blauw bord m nog de kamer in Koewacht siert. „II was toen lid van 'De Kampioen' ii Utrecht, reed als nieuweling mee ei werd zevende. Helaas lukte het di organisatie niet om mij als amateur tl laten inschrijven, anders had ik mis schien wel een kansje gehad om dee te nemen. En je moest toen heel wa meer in je mars hebben dan tegen woordig. Als ik nu al die verzorgini zie.... Wie plat rijdt steekt zijn handjf omhoog en meteen is er een nieun wiel, dat was bij ons wel even anders Twee banden rond je nek en een onde je zadel en als je plat reed, moest ji zelf een nieuwe band leggen en pom pen of verzuipen. Toch heb ik er geer spijt van, want ik ben mening da deze sport veel aan mijn karaktervor ming heeft bijgedragen. Iets waar il heden ten dage nog steeds de vruch ten van pluk. Waarschijnlijk is hel ook daardoor, dat ik mij nog steeds fi' genoeg voel om op deze hoge leeftijc nog steeds de vierdaagse te lopen" Waar tot besluit zijn vrouw lachenc aan toevoegt: „En hij nog altijd bijdf eersten aan de finish wil zijn". Joop Boshoff met de eretekenen die herinneren aan zijn wandelprestaties. PHILIPPINE - De wielerwedstrijd voor amateurs die vandaag (maan dag, 19.00 uur) in Philippine gehou den wordt, krijgt een internationaal tintje. Naast een aantal Belgische renners die jaarlijks in dit bouwvakcriterium van start gaan, komt waarschijnlijk ook een Canadese ploeg aan het ver trek. Vorige week werd secretaris Jo- han van Steenberge benaderd voor een eventuele inschrijving van dit team, dat uit 7 renners bestaat. De Canadezen zijn op dit moment bezig aan een Europese 'tour', ter voorberei ding op de Gemenebestspelen in Edinburgh. „Ik heb gezegd dat ze welkom waren, verder niets gehoord. Maar ik verwacht dat ze maandag in Philippine arriveren" aldus Van Steenberge. CADZAND - De VVV van Cadzand houdt zondag 27 juli een dia-uurtje in de sporthal van Cadzand. Er worden dia's vertoond van Cadzand en omge ving. Aanvang: 19.30. Bedroefd delen wij u mede dat geheel moegestre den op 51-jarige leeftijd van ons is heengegaan mijn lieve en zorgzame vrouw, onze moeder en dochter SUZANNA WILLEMSEN echtgenote van Jan van Kampen Sas van Gent: J. van Kampen Jack en Carolina M. Willemsen Familie Willemsen Familie Van Kampen Sas van Gent, 20 juli 1986 Oranjestraat 3 Donderdag 24 juli a.s. om 13.00 uur vindt de crematie plaats in het crematorium te Middel burg. Sluis, tel. 01178-1918. L. KEULERS Oostburg, tel. 01170-3107 of 4242 F. SCHOUT Aardenburg, tel. 01177-1496 J. VAN DE LIJKE Breskens, tel. 01172-2121 Enige en algemene kennisgeving. Bedroefd, maar dankbaar dat we haar zo lang in ons midden mochten hebben delen wij u mee dat na een geduldig gedragen lijden en een liefdevol le verzorging in het Verzorgingstehuis 'Ter Schelde' van ons is heengegaan onze lieve moeder, zuster, behuwdzuster en tante JANNA CORNELIA OOSTERLING weduwe van Jacob Marinus de Gardeijn in de ouderdom van 88 jaar. Sluis: J. I. de Gardeijn M. D. de Gardeijn-Focke Familie De Gardeijn Familie Oosterling Breskens, 20 juli 1986 Ringlaan 4 Correspondentieadres: J. I. de Gardeijn, Handboogstraat 2, 4524 BG Sluis. De begrafenis zal plaatshebben dinsdag 22 juli a.s. om 14.45 uur op de Algemene Begraafplaats te Groede, na voorafgaande samenkomst in 'Ter Schelde'. Zij die de samenkomst en de begrafenis wensen bij te wonen, worden verzocht om 14.00 uur aanwezig te zijn. Gelegenheid tot condoleren in 'Ter Schelde' na de begrafenis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 22