Schuldigen Tsjernobyl moeten terecht staan Deel giftige lading 'Olaf in zee SPERZIEBONEN EN BRAADWORST LOOS ALARM DOOR REDDINGSVEST f de PZC vandaag Kroonluchter van Titanic INDIA WACHT NIET LANGER OP THATCHER An American in Paris? Reactie Reagan op initiatief Aardenburger Ernstig gewond bij parachutesprong Taaiidioot Cocaïne Mosselen Onverslijtbaar Nijboer eldingsplicht oor schepen met evaarlijke ading op komst POLITBURO: GROVE MENSELIJKE FOUTEN BEGIN GEMAAKT MET BERGING Fris en wisselvallig 29e jaargang no. 170 aandag 21 juli 1986 Ontslagen Hollandse sperziebonen, 500 gram 75 Braadworst, 500 g 5.48 4.48 "7QQ kilo ï-3 4 9.98 O 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Eerst overwegend droog met af en toe zon. Vanavond af en toe regen. Zwak ke tot matige zuidwesten wind. Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant I M iMBB De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. PRQVIN TEXEL (ANP) - Een reddingsvest in de achterbak van een auto op Texel heeft zondag zonder dat de eigenaar zich van enig onheil bewust was een heel reddingsapparaat op het water en in de lucht in beweging gebracht. De marine ontving al enkele uren lang een vrij constant noodsignaal via een Franse en Noorse satellietzonder dat de herkomst duidelijk was. Daarom werd er, aldus een marinevoorlichtereen helikopter op uit gestuurd om ten westen van Texel de zee af te speuren. Daar bleef het niet bij: op een gegeven ogenblik kreeg de helikopter op het water gezelschap van de reddingsboot Suzanna uit Den Helder, een Iers schip, een patrouilleboot van de rijkspolitie en een rubberen speedboot van de marine. Een schip van de radiocontroledienst slaagde er tenslotte omstreeks twaalf uur in de zender te lokaliseren. Kruispeilingen wezen uit dat men niet op het water, maar op het droge moest zoeken. Zo belandde men bij de achterbak van een geparkeerde auto, waar een per ongeluk afgegaan zendertje in een reddingsvest de boosdoener bleek te zijn. WOODS-HOLE (API - Het door zoeken van het wrak van de oce aanstomer Titanic - die 74 jaar geleden zonk - levert keer op keer opmerkelijke beelden op. Zo ont dekten de onderzoekers die op vier kilometer diepte werken in een van de zalen van het schip een slechts enigzins scheefhan gende kroonluchter. Van de 'ont dekkingstocht' die de robot Jason jr. op aanwijzingen van een mini- onderzeeër maakt worden video opnamen gemaakt. ■■■■■■■■■Mi Greg Lemond, de eerste Amerikaan die in de geschiedenis van de Tour de France de gele trui veroverde, wordt op de Col du Granon gehuldigd. De door de Aardenburger Schei- te van J elg er huis ontworpen vre- depenning die hij in mei verzond aan de Amerikaanse en Russi sche regeringsleiders. AARDENBURG De Aarden- burgse vredesvoorvechter Schelte van Jelgerhuis heeft een persoonlijk dankbriefje gehad van president Ronald Reagan van de VS. Van Jelgerhuis had de Amerikaanse president en de Russische leider Michaïl Gor- batsjov in mei een vredesmunt gestuurd. Deze vredesmunt bestaat uit twee aaneengesmede munten: een zilveren dollar uit 1922 en een vredes vredesroebel uit 1985. In een begeleidend briefje vroeg de Aardenburger Reagan en Gorbatsjov geen wapens meer te smeden, maar in plaats daarvan hun beider munten, hun macht en het in beider landen aanwezi ge intellect aaneen te smeden. De snelle reactie van de Ameri kaanse president heeft Schelte van Jelgerhuis zeer verrast. Hoe wel het dankbriefje van Reagan kort en formeel is, is Van Jelger huis er toch zeer blij mee. „Het schenkt mij voldoening dat de vredesmunt Reagan heeft be reikt. Je kan natuurlijk niet van de Amerikaanse president ver wachten dat hij een lange brief terugschrijft". Helft Gemenebest niet naar spelen LONDEN/NEW DELHI (REUTER/AFP/AP) - India heeft zich officieel bij de landen gevoegd die de Gemenebest-spelen boycotten. Daarmee kwam in het weekeinde het aantal landen dat niet aan de sportevenementen deelneemt op 24, bijna de helft van de 49 Gemenebest-landen. De Indiase minister Margaret Alva van sportzaken verklaarde zondag dat de regering-Gandhi bewust heeft gewacht met het besluit om de Britse premier Thatcher de kans te geven enigerlei sancties te treffen tegen het bewind in Zuid-Afrika. De beslissing van de Afrikaanse Frontlijnstaten de Gemenebestspelen te boycotten heeft daarmee geresulteerd in een sneeuw bal-effect. Dit weekeinde stapelden de afzeggingen voor de spelen, die don derdag in Edinburgh moeten begin nen, zich in hoog tempo op. Inmiddels zijn de spanningen in de Britse politiek over de kwestie ook verder opgelopen na het bericht dat koningin Elizabeth weinig waardering voor premier Thatcher heeft door on der meer haar Zuid-Afrika-beleid. De Britse vorstin zou echter niet zo zeer ijveren voor sancties tegen Pretoria als wel voor een compromis binnen het Gemenebest. Berichten over het koninklijk onge noegen over Thatcher waren de afge lopen week al als geruchten in de media verschenen, maar zondag be richtte de Sunday Times dat de 60- jarige vorstin 'ontzet is over veel onderdelen van Thatchers beleid', ook op binnenlands terrein. Bucking ham Palace kwam evenwel onmiddel lijk met een ontkënning. De Sunday Times baseerde zich voor het artikel op gesprekken met adviseurs van de koningin, 'die zich er terdege bewust van waren dat het gepubliceerd zou worden en welke grote gevolgen het zou hebben'. De boycot van de Caribische landen van het Gemenebest werd zaterdag avond vrijwel compleet. Jamaicai, Trinidad en Bahamas hadden het voortouw genomen en werden ge volgd door Barbados, Guyana, St.Kitts, St.Lucia en St.Vincent. HOOGEVEEN (ANP) - De 26-jarige mevrouw I.V. uit Hoogeveen is zon dagmiddag in haar woonplaats ern stig gewond geraakt bij het parachu tespringen. Zij sprong van een hoogte van 1600 meter uit een sportvliegtuigje. Haar parachute ging wel open, maar een lijn bleef over het valscherm heenhan- gen, waardoor twee kleine parachutes ontstonden. Haar val werd daardoor onvoldoende geremd. WASHINGTON (ANPI EP A- De Britse minis ter Howe rechtsvan buitenlandse zaken heeft de afgelopen da gen overleg gevoerd met de Amerikaanse presi dent Reagan over het beleid ten aanzien van Zuid-Afrika. De presi dent ontving Howe op het Witte Huis. Beide landen staan onder druk economische straf maatregelen tegen Zuid- Afrika te nemen, maar lijken daartoe weinig genegen. Van de rede die Reagan morgen uit spreekt wordt niet ver wacht dat deze een ver dere verscherping van het standpunt inzake sancties bevat. De ploeg van St.Lucia was al onder weg naar Schotland, maar werd op bevel van minister-president Comp- ton teruggeroepen. Later op de avond voegden Dominica en Antiqua zich onder druk van de andere landen zich bij de acht. Lesotho, een volledig door Zuid-Afri ka omsloten koninkrijk, was zaterdag het tiende Afrikaanse land. dat zich terugtrok. Lesotho werd voorafge gaan door Ghana, Kenia. Nigeria, Zimbabwe, Zambia. Sierra Leone, Tanzania, Gambia en Oeganda. De drie Aziatische landen zijn Maleisië, Papua New Guinea en Bangladesh. Onder de 24 landen, die nog geen bericht van afschrijving naar de Schotse organisatoren zonden, bevin den zich enige twijfelaars. Zimbabwe en Zambia, beide lid van de frontlijn- staten, hebben laten doorschemeren bij een 'gebaar' van de kant van Thatcher hun boycot onmiddellijk op te heffen en alsnog in de Schotse hoofdstad deel te nemen aan de spe len. De afmeldingen brengen de organisa toren in Schotland ernstig in de problemen. In alle takken van sport dienen de schema's herzien te wor den. Het bokstoernooi wordt het zwaarst getroffen. Daarin zal slechts de helft aantreden van het aanyankelijk inge schreven aantal. Organisator Hendry heeft de deelnemers opgeroepen hun boksploegen zo mogelijk te verdubbe len. De organisatoren reageerden zon dag op de valreep met een paniekerig aandoende actie, kennelijk met de bedoeling het hoofd te bieden aan de snel groeiende boycot. Het zeven man tellende comité verbood Engeland de in Zuid-Afrika geboren Zola Budd en Annette Cowley in de ploeg op te nemen. Ruth met haar trotse vader, een onderwijzer die de succesvolle studente vanaf haar vijfde les gaf. OXFORD (AP) - De 14-jarige Ruth Lawrence heeft zaterdag aan de universiteit van Oxford twee bullen uitgereikt gekregen, voor wiskunde en natuurkunde. Vorig jaar voltooide het meisje na twee jaar haar opleiding wiskunde, hoewel die opleiding normaal driejaar duurt. Zij moest een jaar wachten op haar bul omdat de regels van Oxford voorschrijven dat de student daarvoor drie jaar op de universiteit moet hebben gewerkt. In afwach ting deed Ruth daarom in een jaar ook maar de opleiding natuurkunde en kon zaterdag dus twee bullen in ontvangst nemen. Ruth had op 10-jarige leeftijd haar toelatingsexamen gedaan. Het meisje zei zaterdag erg blij te zijn met haar dubbele graad, maar zei geen genie te zijn. „Genie is niet het juiste woord. Ik heb hard gewerkt en ervan genoten." De studente is nu op zoek naar een ondenverp voor haar doctoraalstudie en weet nog niet was ze wil doen als ze, mogelijk weer binnen tiuee jaar, met een dubbele doctorstitel van de universiteit komt. Greg Lemond werd gisteren de eerste Amerikaan in de ge schiedenis. die een gele trui in de Tour de France veroverde. Onmiddellijk ook is de 26-jari- ge renner de grote favoriet voor de eindzege in Parijs. Zijn ploegmakker en rivaal Ber nard Hinault verspeelde het geel op de flanken van de Vars, de Izoard en de Col du Granon, waar boven op de top de finish lag. Toch werd het geen echte triomftocht voor Lemond. Hij werd naar het geel gesleept door de Zwitser Urs Zimmermann. Tekstschrijver Jelle de Vries stopt er mee: ik ben eigenlijk een beetje een taaiidioot. PAGINA 2 In de haven van Rotterdam is ruim tien kilo cocaïne, waarde ongeveer vier miljoen gulden, in beslag genomen. PAGINA 3 De mosselaanvoer zal dit jaar maar ongeveer de helft van de aanvoer van vorig jaar bedra gen. PAGINA 5 De 37-jarige Maria Canins lijkt onverslijtbaar: de Italiaanse domineert de Tour Feminin. PAGINA 11 Gerard Nijboer is klaar voor het Europees kampioenschap in Stuttgart. Zaterdag bewees hij dat door in Goes met grote overmacht nationaal kam pioen op de 25 kilometer te worden in de snelle tijd van 1.15.44 uur. John Vermeule moest genoegen nemen met de tweede plaats. PAGINA 14 Radio en tv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5, 6 en 7 Sport: 9,10,11,12,13 en 14 ussische dissident - Serafim evsjoekov, een 53-jarige Russische issident die al acht jaar om een "itreisvisum vraagt, is overgebracht aar een psychiatrische inrichting, it heeft zijn vrouw zondag bekend- emaakt. Jevsjoekov en zijn vrouw erden zaterdag aangehouden toen ij in het centrum van Moskou protes- eerden tegen de veroordeling van un zoon Serafim. e zoon werd in mei tot drie jaar evangenisstraf veroordeeld omdat ij weigert zijn dienstplicht te vervul- en. ILVERSUM (ANP) - Volgend jaar 6 pril komt er een internationale mel- ingsplicht voor schepen met een ilieugevaarlijke lading. at heeft P. Bergmeijer, hoofd mari- ieme milieuzaken van het directo- aat-generaal scheepvaart van het mi- isterie van verkeer en waterstaat ondagavond voor de televisie meege- eeld. e Nederlandse wet voorkoming erontreiniging door schepen voert it internationale verdrag uit. Als die 'et niet wordt nagekomen en bewust ordt overtreden dan wordt dat aan- emerkt als een misdrijf waar gevan- enisstraf (dus geen boete) op staat, ldus Bergmeijer. r Bergmeijer zei dit naar aanleiding an het vergaan van de Britse kust- aarder „Olaf' op 7 juli, waarna bleek at het schip een giftige lading aan oord had. aast de meldingsplicht wordt er mo- enteel ook gewerkt aan verkeersbe- eleidingssysteem voor de scheep- aart. De besprekingen daarover in de uropese ministerraad moeten eind it jaar zijn afgerond. MOSKOU (AP) - Het Politburo het hoogste orgaan van de communistische verstoord. Bovendien zijn uit een ge- partij van de Sovjet-Unie heeft zaterdag verklaard dat de mensen die bied van ruim 1.000 vierkante kilome- verantwoordelijk waren voor de ramp in de kerncentrale bij Tsjernobyl, ter meer dan 100.000 mensen geëva- berecht zullen worden. cueerd. Volgens het Politburo is de ramp te wijten aan een reeks grove menselijke fouten. Daarom zijn inmiddels drie regeringsfunctionarissen zijn ontsla gen. In een verklaring die werd verspreid door het officiële persbureau Tass, maakte het Politburo bekend dat de openbare aanklager een onderzoek instelt naar 'de mensen die schuldig zijn aan het ongeluk' en dat zij terecht zullen moeten staan. Volgens het Politburo explodeerde reactor 4 van de centrale toen her personeel een slecht voorbereid en begeleid experiment uitvoerde met een turbinegenerator zonder acht te slaan op de veiligheidsvoorschriften. Het hoogste orgaan van de commu nistische partij liet blijken dat de veiligheidsprocedures en technische opleiding ook bij andere kerncentra les onvoldoende zijn. De Sovjet-Unie heeft nog 13 andere centrales van het type bij Tsjernobyl. Verder werd bekendgemaakt dat het aantal slachtoffers van 26 tot 28 is gestegen en dat nog 30 mensen in het ziekenhuis liggen en dat 173 anderen lijden aan stralingsziekte. Door het ongeluk, dat op 26 april begon, is voor 7 miljard gulden schade aangericht. Ruim 1.000 vierkante kilo meter grond in het noorden van de Oekraïne en het zuiden van Wit-Rus- land is besmet door radioactiviteit, plaatselijke fabrieken zijn gesloten en de stroomvoorziening in dat gebied is De functionarissen die zijn ontslagen, zijn Jevgeni Kulov, het hoofd van het staatscomité voor de veiligheid in de kernenergie-industrie, G. Sjasjarin, een onderminister van energietech niek en stroomvoorziening, en Ale xander Mesjkov, een eerste ondermi- ninister, eveneens voor de energiesec tor. Een vierde functionaris die is ontsla gen, is Ivan Jemeljanov. die onderdi recteur was van het instituut dat de centrale heeft ontworpen. Zijn ontslag kan erop duiden dat er gebreken waren in het ontwerp van de reactor bij Tsjernobyl. (Advertentie) DEN HELDER (ANP) - Uit de tachtig kilometer ten zuidwesten van Den Helder gezonken Britse coaster „Olaf' lekt sinds zaterdag giftige lading weg. Dat is gebleken uit de permanente metingen van Rijkswa terstaat bij het vergane schip. Een woordvoerder deelde mee dat vermoedelijk één van de luiken van het schip door zeebewegingen open is gegaan. Volgens een voorzichtige ra ming van Rijkswaterstaat is sinds het begin van de lekkage ongever vijfen dertig ton lading (één procent van de lading) in zee terecht gekomen. Zon dag werd vastgesteld dat deze lekka ge zich vooralsnog niet voortzette. De lekkage is voor Rijkswaterstaat aanleiding geweest bij het bergings bedrijf Smit-Tak op spoed aan te dringen. In de afgelopen nacht zouden volgens plan duikers van Smit Internationale 28 meter afdalen naar de gezonken Britse kustvaarder „Olaf'. Aanvankelijk was het de bedoeling het doodtij van zondag 18.00 uur te benutten voor de eerste onderwater werkzaamheden. De drijvende bok „Taklift 4" liep zondag op de reis naar de bergingslokatie door de straffe tegenwind echter een te grote vertra ging op om dit tijdstip te halen. Volgens woordvoerder DC. Krake- been van Smit Internationale zullen de duikers eerst trekkabels aanbren gen voor de latere stroppen, waarmee de „Olaf' zal worden gelicht. Een andere belangrijke taak is het dichts- jorren van alle luiken. Behalve de „Taklift 4" zijn het ber gingsvaartuig „Deurloo" en de „Smal Agt" van Rijkswaterstaat bij de voor bereidende bergingswerkzaamheden betrokken. Binnen enkele dagen zul len zich daar twee hefbakken bijvoe gen, die de aanvankelijk geplande inzet van nog twee drijvende „Takliff'-bokken waarschijnlijk over bodig maakt. Terwille van een snelle berging zal de „Olaf' hangend in de takels een Ne derlandse haven (waarschijnlijk IJ- muiden of Rotterdam) worden bin nengebracht en niet eerst drijvend worden gemaakt. Volgens Rijkswaterstaat is uit analy ses van de gifverbindingen in de lading van de coaster gebleken dat voor de circa 50 personen die bij de berging zijn betrokken geen extra veiligheidsmaatregelen hoeven te worden genomen. Elke maandagen dinsdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. - V" V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 1