Tropenmuseum vertelt verhaal van de mens Mosselen gingen vlo t van hand op feesten Bruinisse Gemeente Brouwershaven :3> NIEUWE ROUTES VOOR DE LANGE AFSTAND Lichtgewonde bij aanrijding op rijksweg 18 Zware schade bij botsing Serooskerke Diefstal uit auto's Schouwen-Duiveland Gewonde bij ongeval in Burgh-Haamstede Aanrijdingen met schade in Renesse Diefstal uit woning Man zwaargewond bij botsing op Grevelingendam HAMLAPPEN Fietsen naar de Middellandse Zee 19 Bondsrepubliek GRENSWACHTERS l-AJAX I MAANDAG 21 JULI 1986 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De NS komen de vakantievier- der ook nog met enkele brochu res tegemoet. Zo is daar de folder NS-Dagtoerisme, met negentig voordelige eendagsvakanties per trein. Daarnaast is er de brochure 'NS Sportief met informatie over wandelen, fietsen, zwerven gedu rende een vijfdaagse fietsvakantie en kanoën en zeilen met NS. Het vijfdaagse fietsarrangement (kosten ƒ240,-) bevat voor die prijs vijf dagen onbeperkt per trein rei zen door Nederland, een huurfiets voor die tijd, vijf keer de verstrek king van een lunchpakket en vijf maal een diner in de stationsrestau ratie op het eindpunt van de dag. Reserveren, tot tien dagen voor vertrek, kan via 030-354275. Het per fiets afleggen van grote afstanden is de laatste jaren erg toegenomen. Dat wordt vooral ver oorzaakt door 'conditiefanaten' die wel veel asfalt onder zich zien wegflitsen, maar die van het na tuurschoon niet veel zien. Fietsen van Maastricht naar de Middellandse Zee is voor een ande re categorie weggebruikers, voor fietsers die voldoende getraind zijn om 1400 kilometers te pedaleren, maar die er in eerste instantie op uit zijn om op een heel bijzondere ma nier van de natuur te genieten. Met hulp van tientallen vrijwilligers van de Fietskaart Informatie Stich ting is er met de grootste zorg een route uitgestippeld, die autoschuw is. De hoogteverschillen zijn mini maal gehouden. De route loopt door Oost-België en Oost-Frankrijk. Na Luik worden er geen grotere steden gepasseerd dan Toul, Luxueil-les-Bains en Pontar- lier. De route ls verkrijgbaar in elke goede boekhandel 29,50). NEDERLAND - i 1 Maastricht^ 3ELGIE Lüj| Maas- pDurbuy 2! ^W-DUITS L~A ND l I A. 1 NvtrfchAUCU TJUS 1 LUX Montmédy 4a' Luxemburg 'erdun^l Fr«sn»»-en-Woëvre 5a\ 5 b C 6a Epinal LangresQ RANKRIJK l'l»l*-»ur-l«-Doub» J AvoudrayJ 10é Pontarller1 11 .„O la ZWITSERLAND Let Rousse» X' J2a 12 &-12b i2c Ij o: Champfromiar^A Geneve v, 13 I I Seyssel 15a ISb<fl5 q Grenoble f 16 ITALIË Vvignon Fontaine-de-Vaucluse Lourmarin^ \21a Monaco CannesOvc 211 Garéou^ ,22 a 22 6,s' 22b MIDDELLANDSE Le Lavandou Ook dit jaar is er voor 4,25 per dag bij ongeveer honderd NS-stations een prima fiets te huren. Wie niet kan aantonen dat aan de fietshuur een treinreis is voorafgegaan be taalt zes gulden. Op een veertigtal verhuurstations is dit jaar ook een 5! toerfiets met versnelling en trom- melrem in de aanbieding. Die is bij tijdige reservering te huur voor 5,75 per dag voor wie per trein op de fietsbestemming arri veert. De Duitse spoorwegen hebben met de invoering van een weekenretour het maken van een uitstapje naar de Bondsrepubliek een stuk aan trekkelijker gemaakt. De kortin gen bedragen circa 20 procent voor één persoon en vijftig procent voor medereizigers. Het gebied waarnaar met dit biljet gereisd kan worden, wordt be grensd door Hamburg in het noor den, Bad Harzburg in het oosten en Mainze en Trier in het zuiden. De heenreis is geldig vanaf donder dag 16.00 uur en de terugreis moet uiterlijk op dinsdagochtend vier uur zijn beëindigd. De vorig jaar ingevoerde zogenaam de Jumbokortingen zijn nog tot het eind van het jaar van kracht. Het gaat hier om twaalfdaagse retours die in heel Duitsland geldig zijn. De prijs varieert naar seizoen, maar is onafhankelijk van de afstand die wordt afgelegd. Dus: hoe verder men reist des te groter is de korting. Voor een verre reis kan die oplopen tot circa 75 procent. Het zal niet vaak voorkomen dat een tentoonstelling een periode van 35 miljoen jaar omvat. Toch heeft het Amsterdamse Tropenmu seum er van 3 juli tot en met 19 oktober een in huis: The Human Story. Deze expositie volgt de ontwikke ling van De Mens, aan de hand van foto's, teksten, kaarten en video- produkties. Het evolutieverhaal wordt verder aanschouwelijk ge maakt door levensechte, glasfiber- modellen van de eerste mensen. Zo kunnen de bezoekers kennisma ken met Lucy, twee miljoen jaar oud, 1.35 meter lang en zo minitieus geconstrueerd, dat ze zelfs met haar ogen kan knipperen. Andere bijzon dere trekpleisters zijn een afgietsel van de oudst bekende voetafdruk, gevonden in lava en vele replica's van de meest recente archeologi sche vondsten, die nu voor de eerste maal buiten Afrika te zien zijn. Aan het eind van de reis door de menselijke geschiedenis kan ieder een de haalbaarheid van zijn toe komstscenario testen met behulp van zeer geavanceerde computers. The Human Story, een ingewikkeld verhaal in een begrijpelijke vorm, is geschikt voor (kleine) mensen vanaf 13 jaar en zal voorzien zijn van Nederlanse - en Engelse bijschrif ten. ZEE Lange afstandwande laars kunnen de laat ste tijd hun hartje wel ophalen, dank zij de activiteiten van de Stichting Lange Af stand Wandelpaden. Er is nu ook een wan delpad te betreden dat is uitgezet rond het IJsselmeer. Het betreft hier het Zuiderzeepad dat van Lage Vuursche naar Vollenhove loopt. Men komt er over de kleinste paadjes en soms eeuwenoude han delswegen. Door com binatie van het Zuiderzeepad en het Flevo-Schoklandpad is het mogelijk rondwan delingen te maken van 85 tot 340 km. Voor meer informatie kan men terecht bij de ANWB en de VVV-kan- toren. Ook in België zijn er instanties actief om lange afstandpaden uit te zetten. Recentelijk is pad nr. 128 in ge bruik gesteld. Een rou te die vanaf de Frans- Vlaamse grens naar de hoogten van het West- vlaamse Heuvelland klimt om via Kemmel en de oude spoorweg bedding leper Roese- laere de streek van Ro- denbach te bereiken. Vandaar gaat het naar het hart van het Mo- lenland dat zich gol vend uitstrekt tot Tielt. Zo komt men in Oost-Vlaanderen te recht. Het is voor het eerst in België, dat er een lange afstand wan delpad door een stad voert. In dit geval is het Gent. Het nieuwe bewegwij- zerde traject wordt op 10 augustus 'ingewan deld' tijdens de zes tiende Begoniawandel tocht te Laarne. Voor meer inlichtingen over het nieuwe wan delpad kan men con tact opnemen -met 'Grote Routepaden', Van Stralenstraat 20, 2008 Antwerpen, tele foon vanuit Nederland: 09-32 32327218. HEI ZUIDERZEEPAD -WANDELEN OVER DE NOORDWEST-VELUWE BRUINISSE - Bij een botsing tussen twee personenauto's op de rijksweg 18 ter hoogte van de brug over het Grevelingenmeer is zondag om streeks 12.45 uur de 22-jarige J. B. uit Rotterdam zwaar gewond. Hij is met onbekend letsel opgenomen in het ziekenhuis in Zierikzee. B. zat in een auto die een tegemoetkomende auto uit de richting Zierikzee in de flank ramde. De vrijwillige brandweer van Bruinisse moest B. uit zijn benarde positie bevrijden. Beide auto's wer den volledig vernield. De bestuurder van de auto waarin B. zat. de 24-jarige R. H. uit Rotterdam kwam uit de richting Oude Tonge en werd geconfronteerd met een voor hem rijdende file. Hij week uit naar links, waarbij hij op de andere rijbaan terechtkwam. Door die manoeuvre botste hij op een auto. bestuurd door de 35-jarige C. J. M. O. uit Middelburg. O., zijn 31-jarige vrouw J. O. en hun 6-jarig kind K. O. moesten voor onder zoek naar het ziekenhuis in Zierikzee, maar konden daarna weer naar huis. De Rotterdammer H. de de derde inzittende, W. H. uit Rotterdam, moesten ook voor medisch onderzoek naar het ziekenhuis in Zierikzee, maar konden later huiswaarts keren. SEROOSKERKE (SCH) - Bij een aan rijding op de Deelingsdijk in Seroos kerke zijn vrijdagmiddag twee auto's zwaar beschadigd. De botsing ont stond toen de 38-jarige M. J. H. P. uit Dordrecht rechtsaf wilde slaan in de richting van Brouwershaven op de Schelpweg. Op hetzelfde moment was de 42-jarige J. B., eveneens uit Dor drecht, bezig met een inhaalmaneou- vre. Bij de klap die daarop volgde raakte B. in de linkerberm. De auto van B. is totaal vernield, het voertuig van P. is aan de linker voorzijde zwaar beschadigd. ZIERIKZEE - De rijkspolitie van de groep Schouwen-Duiveland heeft het afgelopen weekeinde diverse inbra ken in auto's en diefstallen te verwer ken gekregen. De dieven waren meestal op zoek naar radio's, bandjes en ander geluidsapparatuur. In een aantal gevallen werd flinke schade aangebracht door portier ruitjes te vernielen. Uit een auto op de Brouwersdam werden twee video recorders ontvreemd. A. A. K. uit Kerkwerve deed bij de politie aangifte van de diefstal van vier fuiken met toebehoren uit de Weversinlaag bij Scharendijke. De waarde van het gestolene bedraagt ongeveer 3000 gulden. E. N. S. T. uit Renesse deed aangifte van diefstal van zijn autoradio-casset terecorder met een waarde van 1500 gulden. De schade aan het ingeslagen portierruitje bedraagt ook ongeveer 1500 gulden. Op de Grevelingendam werd even eens een auto het doelwit van inbre kers. Uit het voertuig van de 60-jarige L. L. M. uit Vleuten verdwenen een brandblusser, een verbanddoos en een waadpak. De waarde van de buit is onbekend. BURGH-HAAMSTEDE - Bij een een zijdig ongeval op de Vroonweg in Burg-Haamstede is zaterdagnacht, vermoedelijk door te hoge snelheid, een auto uit de bocht gevlogen. Het voertuig kwam tot stilstand tegen een boom en raakte zwaar bescha digd. De bestuurder van de auto, de 19-jarige R. R. van G. uit Spijkenisse, werd een bloedproef afgenomen. Eén van de inzittenden, B. H. uit Spijke nisse, moest voor onbekend letsel naar het ziekenhuis in Zierikzee wor den overgebracht. RENESSE - Bij een aanrijding op de Vroonweg/Hogeboomlaan in Renesse zijn zaterdag twee auto's zwaar be schadigd. De botsing gebeurde toen de 21-jarige M. J. V. uit Stolwijk geen voorrang verleende aan de 21-jarige W. A. P. J. uit Dorenberg, die linksaf de Kabbe- laarsweg wilde inslaan. Een soortge lijk ongeval vond vrijdagavond plaats op de Vroonweg toen de 22-jarige H. J. H. uit Rotterdam een inrit wilde inrij den. De 25-jarige G. van D. uit Rhenen ramde bij een inhaalmanoeuvre de rechter voorzijde van de auto van H. OOSTERLAND - Uit een woning aan de Van de Abeelestraat in Oosterland zijn vrijdagavond tus sen 21 en 23 uur 1500 gulden, gouden sieraden, paspoorten en betaalkaarten gestolen. De totale waarde van de buit is nog niet bekend. Ook is nog onduidelijk hoe men de woning is binnengeko men. De bewoners waren op het tijdstip van de inbraak niet aanwe zig. NIEUWERKERK - Bij een aanrijding tussen drie auto's op de rijksweg 18 richting Rotterdam-Zierikzee is vrij dagmiddag de 29-jarige W. van G. uit Utrecht licht gewond. Van G. stond stil met zijn auto voor de verkeerslichten bij Nieuwerkerk, toen de 77-jarige C. de G. uit Klundert de auto van de 38-jarige H. A. A. Z. uit Alkmaar ramde, die ook stil stond voor de verkeerslichten. Daarop schoof de auto van Z. tegen het voer tuig van Van G. Alle drie de auto's zijn zwaar beschadigd. Het uitvaren van de vissersvloot van Bruinisse trok grote belangstelling BRUINISSE De verse mosselen vissers. Honderden namen de gele- bleven ietwat verveeld op hun s' mochten dan de eerste dag van de genheid te baat om het Grevelingen- staan om zoveel mogelijk nieuwe visserijfeesten in Bruinisse ontbre- meer nu eens niet vanaf de weg, maar den te werven. De visserijfeesten w ken, de tweede en derde dag konden vanaf het water te bezichtigen. De den besloten met een optreden van de duizenden dagjesmensen zich te- promotiemeisjes van het TROS A- Goese band 'Enterprise' in de fee goed doen aan deze lekkernij. Ruim team zagen alles met lede ogen aan en tent in het midden van het dorp 600 kilo gekookte mosselen, zo verze kerde een tevreden verkoper, vond de eerste dag van het mosselseizoen - 18 juli - aftrek bij de liefhebbers. Met een grote schep in een zo moge lijk nog grotere ketel gingen bakjes voor de somma van slechts één gul den van de hand. Mensen die de lekkernij niet ter plaatse wilde nutti gen, konden de mosselen mee naar huis nemen. Een plastic zak bracht daarvoor uitkomst. „Ik schat dat ik vandaag zo'n 1000 kilo zal kwijtra ken", aldus de mosselman. Hij was slechts één van de velen die zaterdag deel uitmaakten van de braderie in Bruinisse, ter gelegenheid van de Bru- se visserijfeesten. Naast traditionele kraampjes met sui kerspinnen en planten, was er ook een standwerker die klompen te koop aanbood. Met 25 kilometer garantie, zoals een bord met opschrift duidelijk maakte. De klompen vonden, vooral bij de Duitse toeristen, gretig aftrek. De Oudestraat in Bruinisse was de gehele dag toneel van winkelend pu bliek, waardoor de Bruse bevolking bij wijze van spreken over de hoofden heen moest lopen op weg naar de kermis in het midden van het dorp. Hoogtepunt van de visserijfeesten vormde zonder meer de uittocht van de gepavoiseerde vloot van de Bruse 23-07-'86 AANVANG 19.00 UUR Jubileumwedstrijd Grenswachters Sportpark De Buizerd te Putte. Entree tot 12 jaar 5,-, vanaf 12 jaar 10,-. Ontwerp vijfde planverandering bestemmingsplan Zomerdorp Den Osse Burgemeester en wethouders van Brouwersha ven brengen ter openbare kennis, dat met ingang van 22 juli 1986 gedurende 14 dagen voor een ieder ter gemeentesecretarie ter inzage ligt het ontwerp van de 5e planverandering van het bestemmingsplan Zomerdorp Den Osse. Deze planverandering heeft betrekking op het nog niet gerealiseerde gedeelte in de zuidoostelij ke hoek van het plangebied, waaraan de bestem ming UZ 1 is toegekend (nog uit te werken zomerhuisgebied). Het betreft de voorgenomen bouw van 480 zomer woningen en diverse daarbij behorende recreatie ve voorzieningen, zoals tennisbanen en een zwembad. Ingevolgde artikel 16 der voorschriften van het oorspronkelijke bestemmingsplan be treft deze ontwerp-planverandering een uitwer kingsplan door ons college vast te stellen, zoals bedoeld in artikel 11 van de wet ruimtelijke ordening. Gedurende bovengenoemde termijn, van 22 juli tot en met 4 augustus 1986, bestaat voor een ieder de mogelijkheid schriftelijk bezwaren in te dienen tegen de ontwerp-planverandering bij burgemeester en wethouders, postbus 28, 4318 ZG Brouwershaven. Brouwershaven, 21 juli 1986 Burgemeester en wethouders van Brouwershaven, De burgemeester, C. Slabbekoorn De loco-secretaris, T. H. A. Egberts jaargang 1986 VOORDELIG EN GEZELLIG WINKELEN Van Doornestraat 2 GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 16