PZC ZOEKACTIE OVERBODIG Gewelddadigheden in Renesse ZOMERKAMP VOORBIJ Toename activiteiten Landschapsverzorging Steun voor Mozambique- project PvdA Sas van Gent Politie zoekt het hogerop IEVIBEL VOORZITTER J. VAN DEN BOS: Verwaarloosde hond bijt vrouw Statenleden op excursie naar Grevelingenmeer Man raakt bij bedrijfsongeval vingertopje kwijt STEEKPARTIJ EN MISHANDELING Jongen geschept door auto Illegaal kamperen Schouwen bekeurd PAGINA 5 Naam Sint-Joris gilde Verkoping Vernielingen STICHTING IN JAAR VERSLA G: MAANDAG 21 JULI 1986 zeeland: [AMPERLAND - De rijkspolitie te water heeft zondag een uigebreide zoektocht gehouden voor de kust van Schou- -tn-Duiveland naar opvarenden van twee catamarans, j:e 's morgens leeg op de Noordzee waren aangetroffen. Daarbij zijn ook een vliegtuig en een helikopter ingescha keld. De eigenaren bleken zich echter veilig aan land te bevinden, waarna de zoekactie kon worden opgeheven. De catamarans bleken eigendom te zijn van twee Duitse toeristen, die hun bootjes zogenoemde Hobie-catsi zater- iagnacht op het strand van Oostkapelle hadden achter platen. Onbekenden hebben volgens de rijkspolitie te water de catamarans de zee ingeduwd, waarna de stroom rich over de bootjes ontfermde. Sportvissers met 27-MC zendapparatuur aan boord trof fen een van de catamarans leeg op zee aan en meldden hun vondst, waarop de rijkspolitie en Schevingen-radio werden gewaarschuwd. Daarop volgde een uitgebreide speuractie. De daarbij ingeschakelde helikopter ontdekte een tweede catamaran, die eveneens onbemand en zonder tuigage voor de kust ronddreef. Beide bootjes zijn door particulieren naar een camping in Kamperland gesleept De badmeester op het strand van Oostkapelle slaagde erin het mysterie van de lege catamarans op te lossen. Hij had de berichten over de ronddobberende bootjes opge vangen en maakte de Duitsers daarop attent. Zij konden hun eigendom zondagmiddag met trailers ophalen bij de Roompotsluis. Mosselaanvoer veel kleiner dan in'85 BRUINISSE - De Zeeuwse vereniging ter bevordering van de visserijbelangen (Zevibel) verwacht dat in het mosselseizoen 1986/1987 slechts aan de helft van de vraag naar mosselen kan worden voldaan. Een aanvoer van een miljoen mosselton (richtlijn als het gaat om de aanvoer) zal dit seizoen bij lange na niet worden gehaald. De verwachting is juist gewettigd dat produktie slechts zestig procent zal bedragen van het vorig seizoen. De voorzitter van de Zevibel, J. van den Bos, uitte deze sombere voorspellin gen zaterdag tijdens de reünie van de Zevibel-mosselsector in Bruinisse. Als gevolg van de stormen van vorig jaar - een veel voorkomende oorzaak van stagnatie in de produktie - zal het aanvoercijfer ver achter blijven bij die van vorige seizoenen. Van den Bos verwacht dat dit seizoen circa 650.000 mosselton (één mosselton is 100 kilo) wordt aangevoerd door de kwekers. Dat cijfer komt overeen met de aan voer in het seizoen 1984/1985. De vraag naar mosselen bedraagt op dit moment per seizoen ongeveer 1,3 mil joen mosselton. Aangezien de prijs tot stand komt onder invloed van vraag en aanbod, wordt de mossel dit jaar duur betaald. Van den Bos vreest dat door deze ontwikkeling de import van mosselen HOEK - Een bewoonster van de Has- jesstraat in Hoek werd vrijdagmiddag aan de Noorddijk in haar woonplaats door een verwaarloosde hond gebe ten. De vrouw vond de hond. die was vastgebonden aan een paal. op een welland aan de Noorddijk. Toen ze hem los maakte hapte de hond met een toe. De vrouw waarschuwde de politie. Die heeft het dier naar het asiel gebracht. Volgens de Terneuzen- se politie gaat hem om 'gedumpte' hond. Het is een bruine reu van ongeveer twee jaar oud. MIDDELBURG De leden van Pro vinciale Staten gaan vrijdag 5 sep tember op excursie naar het Greve lingenmeer. De dag staat in het teken van de inrichting en het beheer van dit meer. Voorafgaand aan het bezoek aan het meer zelf, zullen de statenleden zich in Brouwershaven theoretisch voorbe reiden. Enkele deskundigen houden in het Tonnenmagazijn in Brouwers haven inleidingen over bijvoorbeeld de inrichtingsplannen, de bestuurlij aspecten voor het Natuur- en re creatieschap, het beheer van de Gre- velingen en de visserij aldaar. Om 11.30 uur vertrekt het gezelschap voor een zeiltochtje over de Grevelingen. De reis voert vervolgens naar Flak- kee, daarna varen de statenleden naar de Kabbelaarsbank. TERNEUZEN - Een werknemer van het staalbouwebedrijf 'Frezia' in Ter- neuzen is vrijdagmiddag gewond ge raakt tijdens het verplaatsen van ijze ren palen met een vorkheftruck. De man raakte met een van zijn vingers tussen palen beklemd, wat hem een vingertop kostte. Na behandeling in het Julianaziekenhuis mocht hij naar huis. uit Denemarken en Duitsland in ster ke mate zal toenemen. Daarnaast vreesde de Zevibel-voorzitter dat door de hoge prijs een zogenoemde 'vraag uitval' zal optreden, omdat de consu ment in dat geval op zoek gaat naar andere (goedkopere) visprodukten. „Beide factoren tasten de marktposi tie van de Nederlandse mossel aan", aldus Van den Bos. Om beide risico's te ontwijken, pleitte hij nogmaals voor verbetering van het aantal perce len. Verder vroeg hij om overheids maatregelen die ervoor moeten zor gen dat de Nederlandse mosselcul tuur niet verder verzwakt. Het hebben van jonge dieren is vaak leuk. Dat het niet altijd zo is, weet die man in Middelburg uit er varing. In een stukje tuin naast zijn huis stonden een paar lam metjes. 's Morgens vroeg begonnen zij te blaten. En de man, half wakker geworden riep gehoor zaam: „Ja, ik kom er aan hoor..." en stommelde zijn bed uit. Hij ging ervan uit dat iemand hem riep. Ach ja, zijn naam lijkt ook zoveel op het bè-geroep van de schapen. Voorzitter J. van den Bos van Zevibel. De Zevibel-voorzitter uitte tijdens de bijeenkomst felle kritiek op de ge meentebesturen op de Waddeneilan den. Die hebben onlangs bestem mingsplannen vastgesteld, waarin voor de mosselkwekers bezwarende bepalingen zijn opgenomen. Zo moet de kweker voortaan een vergunning hebben voor het aanleggen, verplaat sen of vergroten van mosselpercelen. „Met leedwezen moet worden gecon stateerd dat de Wadden-gemeenten blind zijn voor het feit dat de cultuur grond in het Wad, circa 6000 hectare,! door verzanding en wijziging van het geulenstelstel, achteruit loopt, zodat het om de totale mosselproduktie op gelijk peil te houden, noodzakelijk is regelmatig percelen te vervangen". Ook de motie van de Amelandse gemeenteraad, waarin wordt aange drongen op een onderzoek naar de mogelijke effecten van de mossel- en kokkelvisserij, kon in de ogen van Van den Bos geen goed doen. „Uit de motie blijkt een ontstellend gemis aan kennis van het mosselbedrijf aldus Van den Bos. Hij maakte be kend dat Zevibel om nadere informa tie heeft gevraagd bij het gemeentebe stuur van Ameland. De vereniging wil geruchten als zouden de kwekers on herstelbare schade aan het Wad heb ben toegebracht ontzenuwen. „Een dergelijke motie plaatst het mosselbe drijf in een verkeerd daglicht en dat kan niet worden gepasseerd". Zevibel is verder van plan om bezwaren tegen de bestemmingsplannen in te dienen bij gedeputeerde staten van Noord- Holland en Friesland in de hoop dat 'die bestuurscolleges een betere kijk op de mosselcultuur in de Waddenzee hebben door correctief op te treden'. De Spaanse dansgroep 'Sietemancas' oogstte veel succes met hun wervelende dansen SAS VAN GENT Een grote pu blieke belangstelling heeft het eer ste weekeinde van het twaalfde internationale folklorefestival in Sas van Gent gekenmerkt. Onge veer 800 bezoekers zaterdagavond in De Vlaanderen en vele honder den toeschouwers bij de optredens zaterdag en zondagmiddag op de Markt genoten van wervelende op tredens van binnen- en buitenland se dansgroepen. Vooral de groep 'Sietemancas' uit Valladolid oogstte bij de optredens veel succes. De temperamentvolle en zwierige dansers sloegen direct aan bij het publiek. Het festival werd zaterdagavond in De Vlaanderen officieel geopend door gedeputeerde mevrouw E. Ma- ris-Koster en waarnemend burge meester J. W. Platschorre van Sas van Gent. Zij overhandigden als openingshandeling de deelnemende groepen een vaantje. Zondag wer den de dansers ingescheept op ver schillende platbodemvaartuigen die afmeerden in de jachthaven aan de Oostkade. Daar stonden twintig ou de automobielen van de Autoclub uit Hulst hen op te wachten, waarna het hele gezelschap in optocht naar het festivalterrein op de Markt ver trok. Nieuw was de presentatie van het Sint Jorisgilde. Een onderdeel van de plaatselijke volksdansgroep De Grutmoole, die de platbodemvaar tuigen aan lange touwen door de jachthaven trokken. Het Sint Joris gilde was het oude Sasse gilde van schepentrekkers. Hoewel de festi valvoorstellingen in de middag ver plaatst moesten worden van de Markt naar De Speije vanwege de weersomstandigheden, bleven de toeschouwers in grote drommen kijken. Vandaag (maandag) worden de groe pen en diverse genodigden ontvan gen door het Sasse gemeentebe stuur. Bij de ontvangst zijn ook vertegenwoordigers van de ambas sades van de diverse groepen aanwe zig. Vanmiddag is er in De Vlaande ren een nieuwe festivalvoorstelling. De voorstelling is voor iedereen toe gankelijk. Het twaalfde internatio nale folklorefestival gaat door tot en met zaterdagavond. Op vrijdag is er een culturele avondmarkt, terwijl er zaterdag nog verschillende optre dens zijn. SAS VAN GENT De 'Actie derde wereld', een socialistisch samen werkingsproject tussen de PvdA in Sas van Gent en haar zusterpartijen uit het Franse Belle en het Duitse Werne, wordt op korte termijn uit gebreid. Het Belgische Drongen na bij Gent gaat zich ook aansluiten bij het project, dat ten doel heeft een pottenbakkerij in Xai-Xai in Mozambique levensvatbaar te ma ken. Ook de socialisten van het Spaanse Simancas hebben bij monde van hun burgemeester bekend gemaakt bijzonder geïnteresseerd te zijn in dit derde wereldproject. Dat bleek zondagmiddag in het gemeentehuis van Sas van Gent waar de drie deelnemers praatten met Drongen en Simancas om de aansluiting bij het project. De Sasse PvdA heeft de folklore- week in Sas van Gent, waar de Spaanse groep Sietemancas een van de deelnemers is, aangegrepen om de Spaanse contacten te leggen. De socialistische burgemeester van die stad is met de dansers meegereisd naar het folklorefestival in Gent. Vooral het Europese samenwer kingsverband sprak de Spaanse bur gemeester aan. Zeker nadat Spanje en Portugal onlangs zijn toetraden tot de Europese Gemeenschap. De socialistische samenwerking kent haar volgende activiteit in september. Zaterdag 13 september komen alle partners in het project in het Franse Belle bij elkaar. Dan worden plaatselijke produkten te koop aangeboden om geld in te zamelen voor Mozambique. Een dag later wordt de officiële toetredings akte van Drongen getekend in Gent. Verder staan er nog diverse andere activiteiten op het programma, zo als het meedoen aan de 1 mei optocht in Gent, een kunstveiling in Drongen een dag later en een grote tentoonstelling in Werne. RENESSE Twee personen zijn het afgelopen weekeinde opgenomen in het ziekenhuis van Zierikzee met verwondingen, als gevolg van gewel- dadigheden in Renesse. De 19-jarige R. A. van L. uit Numansdorp is met een messteek in de hals overgebracht W&mMi*::' De zeekadetten uit Maassluis hadden de reis naar de Kabbelaarsbank ondernomen met hun schip, de ms Rigel' GOES - Zo'n 250 zeekadetten uit het hele land hebben zondag hun jaarlijkse zomerkamp afgesloten. De jon geren hebben tien dagen vertoefd op de Kabbelaars bank in het GrevelingenmeerHet was voor het eerst dat de kadetten een gezamenlijk kamp doorbrachten in het Grevelingenmeer. Doel van een dergelijk kamp is de eenheid tussen de korpsen versterken en tegelij kertijd een competitiesfeer te creëren tussen de kadet ten onderling. Niet alle veertien korpsen namen overigens deel aan het zomerkamp. In totaal kwamen er negen met hun eigen schip naar de Kabbelaarsbank. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat iemand van het koninklijk huis de traditionale 'autoriteitendag' zou bezoeken. Howel er een uitnodiging was verstuurd kon geen van de leden van het koninklijk huis gehoor geven aan de uitnodiging. Wel verschenen vertegenwoordigers van de ministeries van defensie en van verkeer en water staat zaterdagochtend op de Kabbelaarsbank. Met die uitnodigingen willen de zeekadetten meer aandacht geven aan het doen en laten van de korpsen. De autoriteitendag viel samen met de ouderdag. Na een toespraak door de kampcommandant van het Vlissingse zeekadettencorpsH. D Buys, werden de genodigden uitgenodigd voor een tocht over het Greve lingenmeer aan boord van de Hr Ms "Van Bochhove'. De volgende happening voor de zeekadetten van Vlissingen zijn de nationale roeikampioenschappen die dit jaar in Vlissingen worden gehouden. naar het ziekenhuis, na een vechtpar tij. De 21-jarige J. D. G. van G. uit Nieuwerkerk aan den IJssel moest daar ook worden opgenomen, nadat hij was mishandeld door een tiental jongeren. L. stond zondagochtend om 2 uur samen met zijn vriend, de 20-jarige K. K. uit Goudszwaard, op de hoek van de Emmaweg en de Mauritsweg toen een woordenwisseling ontstond met drie andere jongeren. Bij het gevecht dat daarop volgde, werd Van L. met een stilette gestoken in de hals. K. werd enkel bedreigd met het mes. De rijkspolitie van Zierikzee stelt een onderzoek in naar de juiste toedracht van de steekpartij. J. D. van G. had ruzie gehad over een meisje. Hij moest aan zijn hand wor den gehecht en heeft vermoedelijk een hersenschudding. De drie vrien den van Van G. moeten nog door de politie worden gehoord. De politie van de groep Schouwen- Duiveland heeft zondagochtend de 19-jarige M. van B. uit Ridderkerk aangehouden wegens het verstoren van de openbare orde. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie in Zierikzee was de jongen 'lastig en vervelend en had hij te veel aan Bacchus geofferd'. Na het opmaken van een proces-verbaal werd de jon gen naar huis gestuurd. In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn J. D. van E. en J. H. uit Din- teloord aangehouden in Renesse. Zij bekenden dat zij een boom hadden vernield en een lantaarnpaal met autolak hadden besmeurd. Na een proces-verbaal konden beiden huis waarts keren. De 23-jarige J. W. van D. uit 's- Hertogenbosch heeft zaterdag aangif te gedaan van vernieling van zijn kofferdeksel van zijn auto. De auto stond geparkeerd op de Wilhelmina- weg in Renesse. De politie vermoedt dat baldadige jongelui over het voer tuig zijn gelopen. In de nacht van zaterdag op zondag werd een lantaarnpaal op het voetpad bij de Loane in Renesse uit de grond gerukt. De verlichting werd vervol gens vernield. Van de dader(s) ont breekt elk spoor. N. A. van H. uit Renesse deed diezelfde nacht aangifte bij de politie omdat het dak van zijn auto was ingedeukt. Het voertuig stond geparkeerd op de Jan van Re- nesseweg. GOES - De activiteiten van de Stichting Land schapsverzorging Zee land zijn vorig jaar aan zienlijk toegenomen. Dat betreft vooral het stimuleren van regiona le vrijwilligersorgani saties en het opzetten van baanlozenprojecten voor landschapsonder- houd. Zo is onder meer het aantal vrijwilligers vorig jaar toegenomen met ongeveer twintig percent tot 175. Dat schrijft de Stichting Landschapsverzorging Zeeland in het jaarver slag over 1985. Een belangrijk deel van de toename van het aan tal vrijwilligers is te dan ken aan de inzet van de werkgroep Landschaps- onderhoud Walcheren en door de Natuurbe schermingsvereniging De Steltkluut uit Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook bij het baanlozen- project valt een uitbrei ding te constateren. Dat is mogelijk gemaakt doordat het Gewestelijk Arbeidsbureau Zeeuwsch-Vlaanderen subsidie beschikbaar stelde in het kader van de werkgelegenheids verruimende maatregel. In totaal zijn in 1985 38 mensen zonder baan ge durende kortere of lan gere tijd aan het werk geweest in het land- schapsonderhoud. Het ministerie van land bouw en visserij heeft in het verslagjaar de sa menwerkingsovereen komst tussen de stich ting tot behoud van Par ticuliere Historische Buitenplaatsen en de Stichting Landschaps verzorging Zeeland goedgekeurd. De over eenkomst behelst de in zet van een halve ar beidsplaats voor het on derhoud van historische buitenplaatsen. Op 1 ju ni 1985 begon de partti me-hovenier met zijn werkzaamheden. Een belangrijk besluit noemt de stichting in het jaarverslag het af sluiten van overeen komsten met particulie ren. Iemand die een landschapselement on derhoudt, ontvangt daarvoor van de stich ting een kleine financië le tegemoetkoming. Zo kon in 1985 met 75 parti culieren een overeen komst worden gesloten. De mogelijkheden voor onderhoud en herstel van landschapselemen ten zijn hiermee duide lijk uitgebreid, aldus het jaarverslag. BRUINISSE - De 15-jarige C. B. uit Nieuwendijk is zaterdag omstreeks het middaguur door de 27-jarige au tomobilist F. van .E. uit Dordrecht geschept bij de brug bij Bruinisse. B. stak de weg over op het moment dat het verkeer zich in beweging zette, nadat de brug was geopend. B. raakte licht gewond, maar hoefde niet te worden overgebracht naar het ziekenhuis. Het voertuig van Van E. raakte beschadigd aan de voorzijde. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie in Zierikzee was B. bezig met het wassen van autoramen toen zich voor de brug bij Bruinisse een file vormde. Het zich bevinden op de hoofdrijbaan is overigens verboden, aldus de woordvoerder van de politie. De politie zal bekeurend optreden als een en ander vaker voorkomt. ZIERIKZEE - De rijkspolitie van de groep Schouwen-Duiveland heeft het afgelopen weekeinde een vijftal kam peerders op de bon geslingerd wegens illegaal kamperen. De meesten van hen bevonden zich bij het Watergat in Renesse. Na een bekeuring verwees de politie de kampeerders naar de overloopterreinen. Verdachte moord Axel uitgeleverd AXEL-MIDDELBURG - De Belgische autoriteiten hebben, naar pas zondag is meegedeeld, de 23-jarige Marok kaan H. E. donderdag uitgeleverd aan Nederland. De Nederlandse justi tie had daarom gevraagd, in verband met de gewelddadige dood van de Axelse bareigenaar W. J. Jansen, die op 30 november levenloos werd aan getroffen in zijn woning boven het café 'Lugano' aan de Zeestraat in Axel. De verdachte is begin april in het Belgische Dinant aangehouden. Verdachte H. E. wordt vandaag (maandag) voorgeleid aan de officier van justitie in Middelburg. Het onder zoek naar de moord was in handen van de rijkspolitie in Axel. in samen werking met de tactische en techni sche recherche van de rijkspolitie in Middelburg. Het lichaam van de 51-jarige Wim Jansen is enkele dagen na zijn geweld dadige dood gevonden. Sectie wees uit, dat hij om het leven was gekomen als gevolg van een ingeslagen schedel. Het politie-onderzoek leidde al vrij snel naar België, waar Wim Jansen in Antwerpen en Brussel regelmatig bars voor homo-sexuelen bezocht en daar met name vertoefde in Noord- afrikaanse kring. Na de ontdekking van de moord werd de auto van Jansen nog dezelfde dag in België aangetroffen op een parkeerterrein bj de weg naar Antwerpen. Een ongeveer 20-jarige man met een donkere huidskleur zou met die auto naar België zijn gevlucht en vanaf het parkeerterrein verder naar Antwer pen zijn gelift. Het onderzoek liep daar aanvankelijk dood, maar E. kon in april in Dinant worden aangehou den. Hij ontkent overigens iets met de moord op Jansen te maken te hebben. ZIERIKZEE - Twee agenten van de rijkspolitie van de groep Schouwen-Duiveland hebben za terdagochtend een gecombineer de recreatie milieuvlucht boven Schouwen-Duiveland gemaakt. Doel van dergelijke vluchten met een helikopter is vanuit de lucht te bekijken hoe het staat met het aanbod op de campings, illegaal kamperen en het opspo ren van illegale stortplaatsen. In het duingebied in de West hoek werden twee mensen op de bon geslingerd wegens het over treden van de natuurbescher mingswet. In Oosterland werd vanuit de lucht een illegale stort plaats ontdekt. De beheerder van het terrein is aangesproken en moet binnen afzienbare tijd het vuil verwijderen. Het is de bedoeling dat in de toekomst nog meer van dit soort vluchten wor den uitgevoerd. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 15