Uitbrander voor Maarten Ducrot Iedere etappestart een complete show Positie Maria Canins blijft onaantastbaar DEBUTANT UIT DE PLOEG VAN HINA ULT Peter Winnen voor Parijs Twee Tourweken Wielerkampioen Binda overleden van dag tot dag PZC/ sportkrant 11 Spraakwaterval Adoreren Hoogtepunt 2S0 dagen Joop Solleveld Geen plaats Geelzucht Spel Uitslagen Duwen MAANDAG 21 JULI 1986 Door Dick Heuvelman GAP - Gap, een Alpenstadje van 35.000 inwoners gelegen aan de toeristische Route Napoléon, was zondagmorgen al vroeg bij de pin ken. Jong en oud, man en vrouw. Of men nou wilde of niet. Want wie een Tourkaravaan in huis haalt, moet een fantastische herrie op de (letterlijke) koop toenemen. Auto's uitgerust met drie- en meertonige hoorns, blikachtige en schetteren de muziek uit krakende luidspre kers, door merg en been piepende banden van haastig door de bocht scheurende volgers en wat dies meer zij. Daarbij vergeleken moet de intocht van Napoleon en zijn 1200 man tellend gevolg in Gap, na diens come-back van Elba, een rustieke aangelegenheid zijn geweest. Im mers, zo zegt de geschiedenis, op weg naar de confrontatie met de koninklijke troepen van Louis XVI- II, hoefde de kleine keizer geen degen te kruisen. Op 5 maart 1815, 's avonds om tien uur, kreeg Napo leon een gastvrij onthaal in het Koopmanshotel in Gap, ingeklemd tussen ruig begroeide rotsmassie ven. Zondagmorgen lag de plaatselijk bevolking massaal aan de voeten van Daniel Mangeas. Hij is sinds 1976 de officiële speaker van de Ronde van Frankrijk Mangeas, zo als het een goed speaker betaamt rap van de tongriem gesneden, houdt het volk bij start en aan komst bezig met een informatieve spraakwaterval. Aan het vertrek van de renners in de Tour zit een geheel eigen cul- tuur(tje) vast. Een etappestart is een complete show, die net zo lang duurt als een voetbalwedstrijd (an derhalf uur dus). Meestal kiest men voor deze happening de meest cen trale plaats van stad of dorp uit. In Gap was dat het Place de Verdun, een groot plein waarvan het hart is gereserveerd voor alles en iedereen die een functie heeft. Onbevoegden zonder macaron - een soort identi teitskaartje - om de nek moeten achter dranghekken plaatsnemen. Niet iedereen stelt zich daar tevre den mee en sluwe vogels proberen alle in de geest aanwezige listig heid aan te wenden om de bewa king van het 'heiligdom' te ver schalken. Voor het publiek is een Tour-start eigenlijk meer het bekijken waard dan een finish, die veelal in een flits tot het verleden behoort en waarna volstrekte chaos en idioterie troef is. Vergeleken daarbij is de vertrek- ceremonie een ordentelijke en ont spannen happening. Zeker in een land als Frankrijk, waar men van wielrenners houdt. Wil men bij ons snel aan warmte winnen, pakt hij de microfoon. De eerste refiners komen signeren. Ze zijn hem allemaal even lief, zegt hij met nadruk. Dat blijkt wederzijds te zijn, want verreweg de meeste coureurs drukken de gids van het publiek hartelijk de hand. Ook onze Joop (Zoetemelk), l'an- cien vainqueur du Tour (oud-Tour winnaar). De 'good old' van Hol landse makelij en Franse inslag krijgt een gul applaus. Eén voor één komen de coureurs nu het podium op. Jean-René Bernau- deau, in 1984 winnaar van een rit in de Dauphiné Libéré; Eric Caritoux, eens triomfator in de Ronde van Spanje. Acacio da Silvo, de Portu gese kampioen, en Jean-Claude Ba- got, zaterdag nog aanwezig in de groep die achter Jean-Francois Ber nard aanreed. Van alle renners die hij bij naam noemt, schudt hij de statistieken achteloos uit het korte mouwtje van zijn T-shirt. Hoe goed Mangeas dit voorlichten de werk beheerst, blijkt wanneer een coureur uit de ploeg van de Italiaan Silvano Contini het plan kier betreedt. ,,En hier, een equipier van Silvano Contini, de kopman van GIS, die vrijdag in Nimes twee de werd achter de Belg Frank Hos te". Vervolgens gaat Contini net zo lang over de tong bij Mangeas, totdat diens ploegmaat hem de rug toekeert. Met één oog kijkend op zijn deelne merslijst en de andere op het rug nummer van de 'onbekende', komt Mangeas er achter dat hij met ene Marino Polini van doen heeft. Als die het trapje afdaalt, hoort de Italiaan zijn naam roepen. Een prachtige manier om onwetend heid vloeiend te verpakken. Man geas: „Dat is een kwestie van erva ring. Als je het al tien jaar doet, zoals ik, kom je niet zo vaak meer verrassingen te staan". Polini zal het Mangeas deze week niet meer lastig maken. De Italiaan behoorde gisteren tot de uitvallers. Als een van de weinige Fransen weet Mangeas dat Eric Heiden in het verleden een groot schaatskam pioen is geweest. Hij somt de pres taties van de Amerikaan op. Het publiek blijkt daar niet voor ont vankelijk. De applausmeter slaat niet uit. Dat gebeurt uiteraard wel als Bernard Hinault zich in z'n gele trui bij hem meldt. Zoals het een goed vedette betaamt als laatste. Het hoogtepunt dient tot het laatst toe bewaard te blijven. Routineus steekt de 'de das' een hand omhoog. Daniel Mangeas sluit de met folklo ristisch amusement doorweven voorstelling om even over half tien af. De 'Gappenaars' zijn tevreden. Nu nog even twintig minuten wach ten op het startschot van de burge meester en een mooie, heel vroege morgen, is nog slechts een herinne ring. een hardfietser nog wel eens als zijnde 'niet goed bij zijn hoofd' kwalificeren, Fransen adoreren cou reurs. Een applausje heb je er als cyclist al gauw te pakken. Ook de krabbers. Voor de eerste grote Alpentocht van Gap naar Serre Chevalier wor den 'de slaven van de weg' tussen negen en half tien op de Place de Verdun verwacht - voor het ver richten van routineuze handelin gen, zoals het zetten van een hand tekening op de presentielijst, het afhalen van twee bidons en fruit bij de Cola-kraam, het te woord staan van journalisten en koffie drinken bij de kar van Cafe de Colombia, dan wel op het proviso rische terras van sponsor Banania, die de voornaamste blikvanger van de Tour, de gele trui, heeft geadop teerd. Ver voor dat tijdstip is het plein al grotendeels volgelopen met belang stellenden. De meesten proberen een plaatsje te vinden in de buurt van het podium, dat de renners moeten bestijgen om hun presentie met een krabbel te bevestigen. Op het plankier is Daniel Mangeas (37) de grote man. Hij houdt een gehoor van enkele duizenden in de ban met zijn verbale kwaliteiten. „Of ik de beste ben? Dat weet ik niet. Ik ben in elk geval wel de meest gevraagde. Behalve de Tour doe ik veel andere wedstrijden: Parijs-Roubaix. het Lentecriterium, andere klassiekers en alle grote etappewedstrijden. Ik ben er 250 dagen per jaar mee bezig". Dat is niet gering. Mangeas blijkt dan ook een professional te zijn. Een job waarmee hij gemakkelijk zijn vrouw en twee kinderen (een jongen van zeven en een meisje van vijf) kan onderhouden. En zichzelf uiteraard. Mangeas: ,,Ik weet niet hoe dat bij jullie is, maar hier in Frankrijk kan een wielerspeaker de kost verdienen. Niet zo veel als een goede wielerprof, maar toch wel meer dan Jan Modaal". Mangeas' passie voor de 'vélo' dringt in zijn woordenstroom door. Tegen negenen, als de zonnestralen Jean-Francois Bernard grote belofte in Tour VARESE (Reuter) - In zijn geboorte plaats Cittiglio, in de buurt van Varese, is zaterdagavond Alfredo Binda op 84-jarige leeftijd overleden. Binda was in de twintiger en dertiger jaren een begrip in de wielersport. Geboren op 11 augustus 1902 begon hij op 19-jarige leeftijd zijn sportieve loopbaan, waarin hij 112 overwinnin gen behaalde. Drie keer werd hij we reldkampioen op de weg, in 1927, '30 en '32. In 1925 won hij zijn eerste van vijf ronden van Italië. Het jaar daarop ontging hem die eindzege, maar ves tigde hij een zeldzaam ronde-record. Hij won twaalf van de vijftien etappes. Binda was ook de sterkste in de Giro's van 1927, '28, '29 en '33. Peter Winnen ondersteunde tijdens de zeventiende etappe de kandidatuur van Parijs voor de organisatie van de Olympische Spelen van 1992. Hij kreeg name lijk zaterdag de fair-playprijs. Winnen werd verplicht de sok ken met de wervende teksten te dragen, anders zou hem de bijbe horende premie van 700 gulden niet worden uitbetaald. Leo van Vliet, in februari plot seling gestopt met wielrennen, maakte zondag zijn opwachting in de Tour als gast bij de radio. Van Vliet was blij er niet meer als renner bij te horen. "Ik heb Lammertink zien vallen. Vrese lijk". Jean Francois Bernard toont zich blij met de overwinning in de zaterdag etappe. NIMES (ANP) Twee weken Ronde van Frankrijk hebben in vijftien etappes evenzoveel verschillende winnaars opgeleverd. Ook de gele trui kreeg een groot aantal verschil lende eigenaren: zeven. Hieronder een overzicht van de eerste twee Tourweken van dag tot dag. Proloog 4,6 km: 1. Thierry Marie (Fra). Gele trui: Marie, 2. Eric Vanderaerden (Bel) z.t.. Eerste etappe, 85 km: 1. Pol Verschuere (Bel). Gele trui: Alex Stieda (Can), 2. Vande raerden op 12 sec. Tweede etappe, 56 km: 1. Ploeg Guimard. Gele trui: Marie 2. Dominique Gaigne (Fra) op 3 sec. Derde etappe, 214 km: 1. Davis Phinney (VSt). Gele trui: Marie. 2. Charly Mottet (Fra) z.t. Vierde etappe. 243 km: 1. Pello Ruiz-Cabe- stany (Spa). Gele trui: Gaigne 2. Marie op 6 sec. Vijfde etappe. 124 km: 1. Johan van der Velde (Ned). Gele trui: Van der Velde. 2. Gaigne op 36 sec. Zesde etappe, 200 km: 1. Guido Bontempi (Ita). Gele trui: Van der Velde. 2. Gaigne op 36 sec. Zevende etappe, 201 km: 1. Ludo Peeters (Bel). Gele trui: Jörgen Pedersen (Den). 2. Van der Velde op 11 sec. Achtste etappe, 204 km: 1. Eddy Planckaert (Bel). Gele trui: Pedersen, 2. Van der Velde op 8 sec. Negende etappe: 61,5 km tijdrit: 1. Bernard Hinault (Fra). Gele trui: Pedersen, 2. Joël Pelier (Fra) op 1.03. Tiende etappe, 183 km: 1. Angel Sarrapio (Spa). Gele trui: Pedersen, 2. Pelier op 1.03. Elfde etappe, 259 km: 1. Rudy Dhaenens (Bel). Gele trui: Pedersen, 2. Pelier op 1 min. Twaalfde etappe, 217 km: 1. Pedro Delgado (Spa). Gele trui: Hinault, 2. Greg Lemond (Vst) op 5.25. Dertiende etappe, 186 km: 1. Lemond. Gele trui: Hinault, 2. Lemond op 40 sec. Veertiende etappe, 154 km: 1. Niki Rütti- mann (Zwi). Gele trui: Hinault, 2. Lemond op 34 sec. Vijftiende etappe. 225 km: 1. Frank Hoste (Bel). Gele trui: Hinault, 2. Lemond op 34 sec. GAP Van alle etappewinnaars in de Ronde van Frankrijk was Jean-Francois Bernard de grootste geluksvogel. De debutant uit de ploeg van Bernard Hinault behoefde in de finale van de zestiende etappe zijn twee medevluchters Julian Gorospe en Bernard Vallet niet van zich af te schudden. In de afdaling van de Col d'Espreaux kregen de Spanjaard en de Franse regionaal bijna tegelijkertijd een lek ke band. De algemene materiaalwa gen was zo ver achter dat herstel meer dan een minuut vergde. Gorospe en Vallet waren op slag kansloos. In de resterende dertig kilometer van een lange en warme rit uit Nimes liet Bernard wel degelijk zien geen toe- valswinaar te zijn. Met de souplesse van de ware tijdrijder zoefde 24-jarige Fransman naar de eindstreep in Gap. Het dozijn achtervolgers zag het mi nuutje verschil van de top van de Espreaux uitgroeien tot meer dan drie minuten. Klasse verloochent zich niet. In de eerste anderhalf jaar van zijn profloopbaan maakte Jean-Francois Bernard vooral naam als tijdrijder. Hij wordt steeds beter in het klim men, zodat hij mogelijk een grote van de Tour in de toekomst kan worden. Zo hij het al niet is. Jean-Francois Bernard werd begin vorig jaar beroepsrenner in de ploeg van Bernard Hinault. Hoewel hij een goed amateur was, kreeg hij geen enkel aanbod van een profploeg. Hij stapte daarom zelf op trainer Paul Köchli af en zei: "Ik ben Jean-Fran cois Bernard, ik wil prof worden, wilt U mij helpen Köchli deed het en kon geen spijt hebben. In zijn eerste profjaar won hij een etappe in de Ronde van Zwitserland en de Ronde van Limousin. Dit seizoen begon hij met de Ronde van de Middellandse Zee te winnen. Vervolgens won hij nog vier tijdritten. De erelijst van Jean-Francois Bernard is: 1985: 3e klimtijdrit Parijs-Nice, 9e Criterium International, 2e tijdrit Dauphiné Libéré, le vijfde etappe Ronde van Zwitserland, le tweede etappe en 10e eindklassement Ronde van Limousin, 10e eindklassement Ronde van de Toekomst, 5e Grote Landenprijs. 1986: 3e proloog, le klimtijdrit en le eindklassement Ronde van de Mid dellandse Zee, 2e slottijdrit en 7e eindklassement Parijs-Nice, 5e Crite rium International, le proloog, le slottijdrit en 3e eindklassement Ron de van Romandië, le proloog, le slottijdrit en 7e eindklassement Dau phiné Libéré, le proloog Ronde van Armor, le zestiende etappe Ronde van Frankrijk. Hinault vindt nog tijd om wat te keuvelen met zijn Amerikaanse ploegmaat Andy Hampsten. maar moest later flink buigen voor een andere ploegmaat Greg Lemond. De Fransman Alain Vigneron is twee keer gestart in de Tour. Zaterdag werd hij uit de koers gezet, omdat hij zich aan een auto had'vastgepakt. Na protest herzag de jury de beslissing en mocht de helper van Lemond en Hinault weer meedoen. Het etappeschema van de Tour van 1987, met start in West- Berlijn, wordt andersom opge bouwd. De renners rijden eerst over de Alpen daarna' over de Pyreneeën. Gerrit Solleveld raakte niet zo onder de indruk van de Alpen dat hij niet een beetje energie stopte in het verstevigen van de eerste plaats in het tussen- sprintklassement. Bij de tweede 'Catch' veroverde hij tien punten met een tweede plaats. Jean Houben. de Nederlandse politieagent in UCl-dienst bij de dopingcontrole, moest zaterdag vlak voor de start plotseling een andere volgwagen zoeken. Op gezag van Félix Lévitan moest Houben plaatsmaken voor een eregast van de Tour-directeur. Waaruit duidelijk wordt, hoe hoog Lévitan de officieel door de UCI iinternationale wielerbond) afgevaardigde juryleden heeft zitten. De ploeg van Jan Raas is dit weekeinde ook een mannetje kwijtgeraakt. Geen renner ech ter, maar mecanicien Jan Kon- raad. Hij is geveld door geel zucht. De coach van de Nederlandse damesploeg, Rinus Verboom, meende vorige week dat de me dedeling van Lévitan als zou de damestour worden geintegreerd in de Toekomstrondeallemaal roddels waren. Nu Lévitan het nog eens heeft bevestigd, zei Ver boom: ,,Dat is een spel van hem om een sponsor van twee miljoen gulden binnen te krijgen". GAP (ANP) - Maria Canins heeft het weekeinde in de damesronde ge bruikt om nog eens duidelijk te ma ken dat er slechts strijd mogelijk is om de tweede plaats. In de tijdrit van zaterdag, waarin zij „slechts" vierde werd, zette zij niet alles op haren en snaren. Zondag, in de voor dames barre klimmen over de Izoard en naar de Granon, was zij even voor zichtig als oppermachtig. Canins trippelde halverwege de Izoard weg van de concurrenten, van wie de Amerikaanse Inga Thompson door haar ijzeren wilskracht het langst aan het Italiaanse wiel kon blijven. Op de Izoard lag er al een gat van twee minuten tussen Canins en Jeannie Longo. De wereldkampioene gebruikte de afdaling om het verschil te verkleinen. Waar Canins de voor zichtigheid nimmer uit het oog ver loor, er kwam immers nog een klim naar de Granon, speelde Longo met de zwaartekracht. Zij heroverde de seconden met handenvol, maar werd in de klim heel nadrukkelijk op haar plaats gezet. kregen opmerkelijke steun van het publiek dat de indruk wekte met groter plezier de dames voort te duwen dan de zwoegers uit het later volgende mannenpeloton. Canins, 37 en pas vijfjaar echt aan het fietsen, voltooide haar vlucht door de Alpen met een voorsprong van bijna zes minuten op Jeannie Longo, Liz Hepple, de Australische die haar krachten goed had verdeeld, werd derde op ruim 8 minuten. In het algemeen klassement heeft Canins meer dan tien minuten voorsprong op Longo en Inga Thompson, het ver schil met de andere deelneemsters is tenminste twintig minuten. De uitslag van de achtste etappe is: 1. Jeannie Longo (Fra), 29 kilometer van Vreynes naar Gap in 38 minuten en 4 seconden, gemiddelde snelheid 45,696 km/ uur, 2. Inga Thompson (VSt) op 4 seconden, 3. Valerie Simonnet (Fra) op 0.36, 4. Maria Canins (Ita) op 0.49. 5. Virginie Lafargue (Fra) op 1 minuut en 7 seconden, 6. Sandra Schumacher IWDD op 1.14. 7. Mieke Havik (Ned) op 1.18, 8. Paula Westher (Zwe) op 1.28. 9. Carol Rogers-Dunning (VSt) op 2.16, 10. Debbie Stephan (VSt) op 2.21, 14. Moni que de Bruin (Ned) op 2.48, 21. Corrie Timmermans (Ned) op 3.28, 24. Petra de Bruin (Ned) op 3.34, 38. Heieen Hage (Ned) op 4.24, 40. Connie Meijer (Nedt op 4.24, 69. Thea van Rijnsoever (Ned) op 7.07. De uitslag van de negende etappe is: 1. Maria Canins 68,5 kilometer van Guille- stre naar Granon in 2 uur 48 minuten en 1 seconde, gemiddelde snelheid 24,462 km/u, 2. Jeannie Longo op 5 minuten en 48 seconden, 3. Liz Hepple (Aus) op 8.17. 4. Inga Thompson op 9.39, 5. Sandra Schuma cher op 11.47, 6. Nadine Fiers (Bel) op 12.32. 7. Paula Westher op 13.41, 8. Imelda Chiap- pa (Ita) op 13.44, 9. Cecile Odin (Fra) op 13.56,10. Pascale Ranucci (Fra) op 14.01,18. Monique de Bruin op 14.46. Algemeen klassement: 1. Maria Canins 18 uur 9 minuten en 36 seconden, 2. Jeannie Longo op 11 minuten en 23 seconden, 3. Inga Thompson op 12.17, 4. Sandra Schumacher op 22.23, 5. Valerie Simonnet op 23.25, 6. Liz Hepple op 23.49, 7. Virginie Lafargue op 25.21, 8. Carol Rogers- Dunning op 27.43, 9. Dany Bonnoront (Fra) op 27.49. 10. Dominique Damiani (Fra) op 28.24. 14. Monique de Bruin op 30.43, 15. Mieke Havik op 30.44. De 37-jarige Italiaanse leek tegen het einde van haar solovlucht over vijf tig kilometer steeds gemakkelijker te gaan rijden, terwijl de concurrentie de pijn van de helling voelde. Canins vloog weg, de meeste anderen dank ten de voorzienigheid die zo veel publiek voor de echte tour langs de route had verzameld. De dames zon der de echte klimmersbenen - alle deelneemsters dus behalve Canins - TOUf^ Ducrot, een dag eerder gekweld door maag- en darmstoornissen, had zijn antwoord gereed. „Ik voelde me goed en dan ga je mee met zo'n ontsnap ping". De ploegdokter, die was over gekomen. had hem geholpen met „diëtistische maatregelen". Ducrot voelde zich weer geweldig, maar klap te veertig kilometer voor het einde van de rit tussen Nimes en Gap in elkaar. „Het werd helemaal wazig voor mijn ogen", vertelde de Zeeuw. Maria Canins staat verslaggevers te woord nadat ze de concurrentie opnieuw achter zich heeft gelaten. De acht minuten voorsprong, die hij op dat moment samen met de latere ritwinnaar Jean Francois Bernard, Julian Gorospe en Bernard Vallet had, verspeelde hij volkomen en zelfs Maarten Ducrot rechtskreeg in het afgelopen weekeinde een uitbrander van verzorger Fons van Heel. De Zeeuwse coureur ging na een inzinking te overmoedig in de aanval. iDoor Peter de Jonge SERRE-CHEVALIER - Maarten Du crot kreeg op zijn kop. De altijd strijdlustige renner uit de Kwantum- ploeg van Jan Raas arriveerde vrij dag nog uitgemergeld aan de finish van de rit naar Nimes en meende een dag later toch weer in de aanval te kunnen gaan. Het werd een lijdens weg, die twee minuten na het peloton eindigde in Gap. „Je weet toch dat je dat niet moet doen, nazo'n dag", riep verzorger Fons van Heel zijn renner ter verantwoording. „Waarom doe je toch zo stom?". het grote peloton ging hem in de finale veel te snel. In de belangrijke bergrit van zondag kwam hij echter weer goed mee. waardoor de hoop op het halen van Parijs weer terug is. De Belgische krant 'Het Nieuwsblad' ten spijt. Die meldde zaterdag namelijk dat Ducrot het advies van de Tour arts om naar huis te gaan had opge volgd. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 11