Belforttoernooi: voortaan wellicht geen Zusjes Van de Acker: hoe meer tegenstand, hoe beter PZC/ sportkrant SUCCES OP DE LANGE BAAN Trimlopen De Wielingen NIEUWE TALENTEN BIJ RKHA V Tennistoernooi in Sas van Gent Strengere regels bedrijfsvolleybal afdeling Hulst Vertrouwen Doorbraak SPRINGRUITER TOM BOSCH: Uitersten SLUIS - Al jarenlang is het Belfort tennistoernooi in Sluis een van de hoogtepunten van het Zeeuwse tennisseizoen. Deelnemers uit heel Nederland, België en West-Duits- land zorgen ervoor dat de bezetting altijd goed is en bovenal sterk. Sluis mag trots zijn op een B- categorie, waarin tennissers ge speeld hebben die er uiteindelijk in slaagden om door te stoten naar de A-groep. Dit laatste is vooral bij de Duitse heren het geval geweest en het is dan ook beslist geen toeval dat deze de laatste jaren de dienst hebben uitgemaakt. Als geen ander evene ment is het Belforttoernooi een trekpleister voor de ware tennislief- hebber. Het moet dan ook wat ongeloofwaardig overkomen als verteld wordt dat het volgend jaar wel eens allemaal anders kan zijn. Geen groots opgezette happening meer, maar misschien een 'doodge woon' C/D-toernooi, waarin vooral de Zeeuws-Vlamingen acte de pré- sence zullen geven. John Leenhouwers, die samen met Guido van Daele de scepter zwaait gedurende het toernooi, legt uit waarom het Sluisse evenement wel eens kan gaan devalueren: Guido van Daele heeft aangekondigd dat dit zijn laatste jaar als organisator en wedstrijdleider is. Hij heeft, on der meer vanwege drukke werk zaamheden. andere ambities die de voorkeur genieten. Daar heb ik alle begrip voor. Als je al vanaf 1969 bij het tennissen in Sluis betrokken bent dan komt er eens een moment dat je er een punt achter moet zetten. Nu moet Guido's vertrek in theorie natuurlijk wel op te vangen zijn, alleen vraag ik me af door wie? Genoeg mensen zijn bereid om af en toe eens bij te springen, maar er wordt iemand gezocht die zich ten minste negen dagen vrij kan maken voor ons toernooi en dan praat ik nog niet eens over de voorbereidin gen". Leenhouwers, die in november 1985 Van Daele opvolgde als voorzitter van tennisvereniging Sluis (,,Een noodoplossing", zegt hij zelf.), acht het beslist onmogelijk om alleen als wedstrijdleider op te treden. Mocht er zich niemand aandienen dan moet er een oplossing gezocht wor den, waarbij het wegvallen van de B-categorie een mogelijkheid is, al realiseert Leenhouwers zich wel dat dit vele teleurstellende reacties te weeg zal brengen. „Maar wat moet er anders geschrapt worden? Hier in de buurt zijn het voornamelijk C- en D-tennissers en daar kan je hele maal niet omheen. Misschien is er binnen de vereniging toch nog ie mand die zich geroepen voelt". Leenhouwers' vereniging slonk de laatste drie jaren met ongeveer 500 leden tot een aantal van rond de 150. „Gelukkig stagneert het nu. Het ging op den duur wel erg hard Drie jaar geleden zaten we dan ook aan onze top. Een kleine 250 leden is niet niks voor een plaats als Sluis. In die tijd draaide het bijvoorbeeld bij de voetbalvereniging heel wat minder. Nu zie je dat alle sporters verspreid zijn over alle verenigin gen. Bang om nog meer mensen te verliezen ben ik niet. We hebben een goed jeugdbeleid. Er wordt veel voor de jeugd georganiseerd, de contributie is niet hoog, terwijl er ook nog eens getraind kan worden voor de halve prijs. Gekoppeld aan een goede sfeer zal het ons wat dat punt betreft wel lukken", besluit een tevreden voorzitter. MAANDAG 14 JULI 1986 John Leenhouwers, organisator van het Belforttoernooi, is in zijn dagelijks leven onderwijzer. Zwemclub Koewacht is bezig aan sterk seizoen twee weken uit en daarna gaan we er constant keihard tegenaan We heb ben veertien dagen als voorbereiding op de havenwedstrijd van Breskens". „Je kunt wel zien of sommigen tij dens hun vakantie bezig zijn ge weest", weet de 45-jarige trainer uit ervaring. „Toch mogen we over het algemeen niet klagen. Het is moeilijk te zeggen of de zwemmers daarna nog veel vooruitgang boeken. Maar het staat vast dat het lange baanseizoen dan pas begint". José van den Berghe ziet het vervolg echter met vertrouwen tegemoet. ,.Ik vind dat de trainingsopkomst de laat ste weken goed was. Op Wim den Engelsman en nog enkele anderen na was de groep niet zo gemotiveerd voor het Zeeuws kampioenschap als voor de lange baan. We hebben elke dag in het water gelegen, vijf dagen in de week. Iedereen van de startvergun ninghouders die wilde trainen, kon komen. De laatste weken was de opkomst beter. Mooi weer hè", ver klaart hij het grotere enthousiasme. De omstandigheden waaronder de zwemclub uit Koewacht moet trai nen, zijn vooral in de winter echter verre van ideaal. Er wordt getraind in het overdekte zwembad van Hulst als voorbereiding op het nieuwe seizoen. „We betalen 125 gulden per uur, dat is te hoog om optimaal te kunnen trai nen". Hij verduidelijkt: „Om de kos ten per zwemmer te drukken, probe ren we het bad echt vol te leggen, 's Woensdags bijvoorbeeld is er een groep van tachtig man. Ze zwemmen dan allemaal door elkaar: de startver gunninghouders, de niet-startvergun- ninghouders en degenen die nog moe ten leren zwemmen. Voor mij als trainer is dat niet gemakkelijk, maar ik heb hulp. De grotere jongens en meisjes verzorgen bijvoorbeeld de zwemles". Maar ondanks die gebrekkige voorbe reiding kan ZCK op een goed seizoen terugzien en lijkt de club ook in de toekomst nog wel van een succesje verzekerd. Bij de jeugd heeft José van den Berghe (die al elf jaar de training verzorgt) verschillende zwemmers achter de hand, die af en toe al bewezen hebben goed te kunnen pres teren. Met die eigen kweek gaat de trainer aan de slag. „Ik zeg niet dat ze talent hebben", merkt hij bescheiden op. „Maar we hebben wel voldoende aanvulling om mee te kunnen blijven doen". ABSDALE - De atletieksport in Zee land wordt vooral de laatste jaren gekenmerkt door aanstormend ta lent. Gelukkig maar, want dat houdt deze tak van sport zo levendig. De zusjes Van de Acker uit Absdale zijn zo'n typisch voorbeeld hiervan. Lies- beth (15) en Suzan (14) van de Acker leveren in hun eerste 'echte' atletiek- jaar schitterende prestaties bij diver se wedstrijden. Tijdens de open Zeeuwse kampioen schappen in Vlissingen behaalde Su zan zowaar de eerste plaats op de 200 meter in een tijd van 27.1 - notabene in haar eerste wedstrijd op die af stand. Liesbeth werd achter haar tweede met een tijd van 27.6 sec. Bij het verspringen werden de bovenste twee plaatsen ook door de zusjes bezet. Suzan werd winnaar met een sprong van 4.83 meter en Liesbeth werd tweede met als beste sprong 4.52. Overigens noteren de meisjes als per soonlijke records respectievelijk 5.13 en 4.96, terwijl ze op de 100 meter beiden dezelfde tijd (13.0) als beste prestatie achter hun naam hebben staan. De resultaten mogen zonder meer als bijzonder worden omschreven gezien het feit, dat de zusjes Van de Acker vorig jaar september pas met de atle tieksport zijn begonnen. Hun gymnas tiekleraar Jack de Booy adviseerde beide meisjes om zich aan te melden bij de Hulster atletiekvereniging RKHAV. Ze volgden dit advies op en kregen weldra de eerste onderrichtin gen van hun trainer Piet Lossie. De zusjes Van de Acker trainen twee keer per week, op zondag en woensdag, bij RKHAV, de Hulsterse vereniging, die jarenlang één van de toonaangevende clubs in Zeeland was. Die tijd komt misschien wel terug, nu plotseling deze nieuwe talenten zich aandienen. De Van de Ackers blijven echter nuch ter en bescheiden. Liesbeth vindt dat ze door het stude ren - beiden zitten op het St. Janse- niuslyceum in Hulst - nog te weinig kunnen trainen. „Studie krijgt nu eenmaal voorrang. Onze training is daarom beperkt. We doen het graag, maar we zijn buitenom dat nog ver bonden aan de Zeeuwse muziek school. Een hobby, waarin ook veel tijd wordt gestoken. Om goed te zijn zouden we elke dag op ons instrument (accordeon) moeten spelen". In sportief opzicht zijn de meisjes altijd bedrijvig geweest. Want voordat ze kennis maakten met de atletiek sport, deden ze aan turnen, zwemmen en tennis. Dit alles wijst erop, dat ze voorheen beslist niet stilgezeten heb ben. Maar nu is toch de meeste aan dacht op de atletiek gericht. Beiden hebben een zekere aanleg voor atle tiek. Suzan de jongste liep in haar eerste beste 200 meter wedstrijd toch al naar een acceptabele tijd (27.1). Een tijd, die volgens haar in de toekomst verbeterd kan worden. „Ik moet on der de 27 seconden kunnen duiken. Het was tenslotte mijn eerste wed strijd. Ik loop zelf graag deze afstand, omdat je altijd in het laatste gedeelte nog terug kan komen. Bij de 100 meter ligt dat moeilijker. Mijn start is minder dan die van Liesbeth". Liesbeth heeft met dat fenomeen aan het eind te maken. „Mijn start isj respectabel, maar het finishen gaat1 mij minder goed af. Dan val ik vaak terug. Zo'n 200 meter is voor mij nette: ver. Nee, geef mij de 100 meter maar' De nieuwe talenten van RKHAV, Liesbeth ilinksen Suzan van de Acker. De zusjes konden in de beginperiod -dus in het najaar- rustig aan opbouw werken. Tijdens die period werden ze wel ingeschreven voor d Zeeuwse indoorkampioenschappen De prestaties vielen niet tegen. He gevolg was, dat ze aan de voorwed strijden voor het Nederlands kam pioenschap meededen. In Utrech haalden ze het startbewijs voor f nationale titelstrijd. Een sneller doorbraak was ondenkbaar. Voor Sn zan werd het kampioenschap ee ramp, omdat ze plotseling inu he ziekenhuis moest worden opgeno men. Liesbeth kon echter de titel strijd wel meemaken. In Zuid-Lare behaalde ze bij de B-meisjes op zestig meter een zesde plaats in d tijd van 8.2 sec. „Het was voor mi een mooie ervaring. Ik heb daar oo' nog de 100 meter horden gelopen maar ik werd uitgeschakeld vooree ereplaats". Dit jaar willen de zusjes Van de Acke> meer aandacht besteden aan het in; doorwerk.,, In de winter wordt er o zondag op de atletiekbaan norma doorgetraind. Nu hebben we vernr men, dat er een zaal beschikbaar' om zodoende te trainen voor be 'indoor'. Dat is toch wel belangrijk' klinkt het in koor. Overigens zoude. ze graag een kunststofbaan Zeeuwsch-Vlaanderen zien. „We heb ben een uitnodiging gehad voor Pa pendal om met de Zeeuwse ploé tegen de andere provincies uit 1 komen. Het was jammer, dat het wet toen slecht was, maar wat een prac' tige accommodatie is dat. In Vlissit gen is de baan ook voortreffelijk, hf is ideaal, maar ja het zal wel te vet geld kosten om in Zeeuwsch-Vlaandf ren zoiets aan te leggen". De meisjes zien namelijk nog mee! voordelen. Een kunststofbaan in Tej neuzen of Hulst zal aanzienlijk me® concurrentie bieden, want verwacj mag dan worden dat er meer clu? van buitenaf naar de wedstrijden z len komen. Voor Liesbeth en Suz* van de Acker zou dit alleen maar go? zijn. „Hoe meer tegenstand, hoe 1 ter", vinden ze. De moeder van Liesbeth en Suzan aJ dan echter de problemen met W studeren aankomen. „Meer trainenz er voorlopig niet in, de studie mof bovenal voorrang krijgen", zegt Haar dochters knikken instemmen KOEWACHT - De zwemclub Koewacht (ZCK) staat al jaren in de schaduw van de toonaangevende verenigingen in Zeeland. De Oost-Zeeuwsvlaamse club pikt jaarlijks een graantje mee tijdens de kampioenschapppen en voldoet daarmee steeds aan de bescheiden verwachtingen. De kleine selectie van trainer José van den Berghe is dit jaar echter bezig aan een opvallend sterk seizoen. Na de promotie naar de E-klasse (vorig jaar) van de landelijke zwemcompetitie, presteerde de selectie van ZCK al tot tevredenheid van de trainer tijdens de zomerkampioenschappen in Breskens. Bovendien gaat de zwemclub uit Koewacht met de specialisten op de lange baan nu volop in de slag om de Zeelandbeker. Tijdens de openingswedstrijd in Sluis bevestigden de beste zwemmers van ZCK hun goede vorm. Anthon Thoen legde op de schoolslag beslag op de vierde plaats, terwijl Wim den Engels man hem op een fractie van een seconde volgde met een vijfde plaats in de eindrangschikking. De twee schoolslag-specialisten voeren daar mee het klassement om de Zeelandbe ker bij de heren aan. Maar naast deze twee gevestigde namen dienden zich ook twee aanstormende talenten aan. Zo was er succes op de vrije slag voor de 15-jarige Arno van den Bérghe. Hij zwom zich verrassend bij de 'top drie' van de Zeeuwen. Peter Claes en Mario Willaert bleven hem voor, „maar ik had Arno toch zeker ook nog achter Luc Claes, Tonnie Vinke, Peter van de Ruit, Arco Wagenvoort en Freddy Simpelaar verwacht", kijkt de trainer terug op de eerste kennismaking met de beste Zeeuwse lange afstandzwem mers. „De tijdwinst ten opzichte van de anderen was gering, maar hij heeft zelf ook maar elf seconden moeten prijsgeven aan Mario Willaert". Daarnaast tikte Auk de Maat op de schoolslag achter zijn clubgenoten Thoen en Den Engelsman als zevende Zeeuw op de drie kilometer aan. De pas 13-jarige krachtige zwemmer van ZCK moest weliswaar ruim vier minu ten toegeven op de snelsten van deze afstand, maar voldeed ruimschoots aan de verwachtingen van zijn trai ner. José van den Berghe beseft even wel dat de strijd om de Zeelandbeker in feite nog volstrekt open is en dat het klassement nog drastisch kan wijzigen. „We liggen nu veertien da gen stil in verband met de vakantie", legt hij uit. „Dat zijn we de laatste jaren gewend. Ik geloof dat het voor de zwemmers wel goed is. Ze zijn er SAS VAN GENT - Maandag begint (aanvang 17.30 uur) op de banen van tennisvereniging 'Drive' in Sas van Gent een D/E:tennistoernooi, waarin naast enkelpartijen ook dubbelpar- tijen het programma staan. De wed strijden zullen de gehele week gedu rende de avonduren gespeeld wor den, terwijl zaterdag vanaf 14.00 uur de finales op het programma staan. Leo van Hoye (Clinge) voert het sche ma van 32 aan in de heren D-catego- rie. Cor Deij (Hoek) wordt als verlie zend finalist in deze groep verwacht en Hannie Langeraard (Sas van Gent) en Jan Veraart (Terneuzen) staan als nummers drie en vier genoteerd. In de damesenkel D/E-categorie is Netty Deij (Hoek) favoriet met Hannie Colsen (Sas van Gent) als aanvoerder van de onderste helft van het schema. Plaatsingen overige categorieën: he- rendubbel D: 1 Reggie en Henk van de Berg, 2 Cor Dey en R. Edwards van Muyen, 3 Paul Boeijkens en Johnny Rottier, 4 Jan Veraart en Aart van der Sloot. Gemengd dubbel D: 1 Net ty en Cor Deij, 2 Anita van de Broek en Paul Boeijkens. Herenenkel E: 1 Donato Nanna (Sint-Jansteen), 2 Pe ter Maas (Sas van Gent), 3 William Goethals (Hulst), 4 J. Stam (Koe wacht). HULST „Bij de evaluatie van het afgelopen volleybalseizoen heeft het bestuur van de Bedrijfsvolleybal- bond Hulst een aantal reële proble men onderkend, welke een goed ver loop van de competitie nadelig heeft beïnvloed". Dit schrijft Gerrit Naes- sens, voorzitter van de Hulster BE- VOBO aan de verenigingen, die het afgelopen seizoen aan de volleybal competitie hebben deelgenomen. Volgens voorzitter Naessens hebben deze problemen niet alleen onnodig veel inspanning van de competitie leider gevraagd maar ook irritatie gewekt bij de deelnemende teams. Het bestuur van de Hulster Bedrijfs- volleybalcompetitie is dan ook van mening dat op een aantal punten stringenter zal moeten worden opge treden om daardoor te komen tot een acceptabel verloop van de competitie. Het BEVOBO-bestuur heeft een aan tal voorstellen gemaakt. De samenstelling van een competitie programma gedurende de periode van september tot en met december is de meest rigoreuze maatregel die het BEVOBO-bestuur neemt, omdat tot nu toe een tweewekelijks programma werd samengesteld, waarbij vooraf duidelijk met de wensen van de deel nemende verenigingen rekening kon worden gehouden. Naast de strenge maatregelen wil het bestuur dit jaar extra aandacht besteden aan het twintigjarig bestaan van de Bedrijfs- volleybalbond Hulst. In het najaar van dit jaar zal dit feit feestelijk worden gevierd. De afgekondigde maatregelen zullen overigens worden besproken tijdens de bijeenkomst van de leiders van de deelnemende vereni gingen, welke dinsdag 26 augustus zal worden gehouden. AARDENBURG De atletiekvereni ging De Wielingen heeft deze week weer twee trimlopen op het program ma staan. Woensdag wordt in Cadzand de twee de trimloop uit de serie van vier prestatielopen langs de kust gehou den. De start is nabij hotel De Wielin gen om 19.00 uur. Er kan worden ingeschreven op drie of zes kilometer. De inschrijving staat open vanaf 18.00 uur. Zaterdag houdt De Wielingen in sa menwerking met de winkeliersvereni ging in Aardenburg de Braderieloop. Er kan worden ingeschreven op diver se afstanden, variërend van 1,5 tot 9 kilometer. De inschrijving staat open vanaf 16.30 uur, nabij de start. Die is aan de Kaaipoort om 17.30 uur. Tom Bosch: „Ik heb eigenlijk te weinig tijd om te trainen". HULST - Tom Bosch berijdt inmiddels zo'n zes jaar zijn paard Sixtus. De blonde springruiter uit Hulst is bezig aan zijn derde seizoen in de M-klasse en beseft dat het tijd wordt dat de promotie naar de zwaarste klasse binnen afzienbare tijd wordt gerealiseerd. Maar op de weg naar de top moet Tom Bosch nog een paar hindernissen nemen. Hij is niet altijd in de gelegenheid om optimaal te trainen en beschikt bovendien over een paard met gebruiksaanwijzing. Daarom rekent de 23-jarige ruiter zich komend weekeinde zeker niet tot de kanshebbers voor de eindzege in de M-klasse tijdens het concours van Luctor et Emergo, maar diep in zijn hart hoopt de bescheiden Hulstenaar op een klein wonder. Hij loopt al vanaf zijn zevende jaar mee in de paardensportwereld. Tom Bosch meldde zich aan bij de LR Hulst en kreeg de eerste dres- suurlessen bij die club. „Dat stelde toen nog niet zo veel voor", weet hij nog. „Met zijn allen achter elkaar rondjes rijden, meer eigenlijk niet. Pas de laatste jaren van het pony rijden ben ik me er serieuzer op toe gaan leggen. Er kwamen meer clubs, meer concurrenten en daar om werd er meer aandacht aan de trainingen besteed". Toen hij zestien jaar was. stapte Tom Bosch over op een paard. „Ik was al tamelijk lang", zegt hij. „Sixtus was driejaar en nog groen. Het is een heel groot paard, vrij grof. In het begin had ik wel moeite met die overschakeling. Mijn pony had toch een hele vlakke galop, net een hobbelpaard, maar wel mak. Het was moeilijk om de bewegin gen van Sixtus te volgen. Hij wist niks. kon niks en het was allemaal heel kolossaal". Nadat hij enigszins vertrouwd was geraakt met zijn paard, stootte Tom Bosch als springruiter door naar de M-klasse. „Het wordt lang zamerhand wel tijd dat de overstap naar het Z gemaakt wordt", geeft hij toe. „Maar het moet kunnen ook. Ik heb eigenlijk te weinig tijd om te trainen, 's Winters komt er bijvoorbeeld niet veel van. De paar den staan niet aan huis. maar in een wei. Als ik thuis kom van mijn werk. is het al te donker. Boven dien is de grond behoorlijk zwaai en nogal eens nat. In de zomer train ik wel praktisch elke dag. Maar dat rijden in de week is vooral om het paard los te houden". Eén keer per week traint Tom Bosch niettemin specifiek op het springen. Met een kleine groep van zijn vereniging Luctor et Emergo traint hij aan de hand van de bekende instructeur Simon den Exter om de fijne kneepjes onder de knie te krijgen. „Om verder te komen moet je toch les hebben", weet hij uit ervaring. „Ik heb nogal een beetje apart paard en daar gaat hij goed mee om. Ik ben dan ook bepaalde din gen wijzer geworden. Het paard kan goed koppig zijn en het is er eentje van twee uitersten: óf het gaat heel goed, öf het gaat hele maal niet. Het is echt een paard met gebruiksaanwijzing. Bij het in rijden vlak voor een wedstrijd, merk ik dikwijls welke bui hij heeft", lacht hij. „Ik kan hem mo menteel al meer overrreden dan vroeger, maar het karakter van het paard kun je niet veranderen. Dat zit erin en dat krijg je er niet meer uit. Wat dat betreft zijn het net mensen". Het had er vorig jaar alle schijn van dat de Hulster combinatie goed op elkaar ingespeeld was. De 23-jarige ruiter behaalde met zijn paard tien winstpunten en mocht op grond daarvan promoveren naar de Z- klasse. Maar op het beslissende moment, toen Bosch voor alle ze kerheid nog een keer extra in de M-klasse uitkwam, faalde de com binatie zodanig dat de équipe dit seizoen nogmaals in de mid denklasse moet uitkomen. In de wedstrijden die hij dit seizoen daar in reed. presteerde Tom Bosch het best in Axel. Tijdens het sterk bezette pinksterconcours legde hij met Sixtus beslag op de eerste plaats in deze klasse. Die prestatie is geen garantie voor een vlekke loos optreden op het concours van zijn eigen vereniging. „De onder grond is voor mij heel onvoordelig", weet hij. „Het is er zware grond. Als het droog is. is het verschrikkelijk hard en als het nat is. ontzettend glad. Mijn paard heeft juist een voordeel bij een zware, losse grond. Maar ik wil eigenlijk helemaal niet vooruit lopen op mijn kansen, dat zie ik op de dag zelf wel. Maar natuurlijk hoop ik wel op een goed resultaat". ■ÉliiKi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 24