BRONZEN MEDAILLE VOOR JOHN VERMEULE OP 5 KM Emiel Mellaard evenaart 30 jaar oude record verspringen KNAU zegt interland af Voortbestaan Gemenebest- spelen ernstig in gevaar PZC/ sportkrant Blakende vorm Prikkel Donkere wolken boven atletiek in West-Duitsland NEDERLANDS KAMPIOENSCHAP ATLETIEK Olyslager 14 MAANDAG 14 JULI 1986 Hoewel de foto de indruk wekt dat Els Vader rechts i als eerste over de streep gaat op de 100 meter, is dat niet het geval. Nelli Cooman was de sterkste op deze afstand in de nieuwe recordtijd van 11.15 seconden. AMSTERDAM (GPD) - De sprinters hebben de Nederlandse atletiekkampioenschappen gered. Het langdradige evenement, dat zaterdag zo sfeerloos was begonnen, werd gistermid dag op de valreep opgefleurd met twee nationale records op de 100 meter. Voor het eigen Amsterdamse publiek liep Achmed de Kom in het sportpark Ookmeer de nationale toptijd van Henk Brouwer uit de recordboeken, maar zijn 10,49 sec. stelt in internationaal opzicht helemaal niets voor. Dat geldt niet voor de 11,15 sec., waarmee Nelli Cooman op de 100 meter haar rivale Els Vader voor de vierde keer in successie versloeg en als recordhoudster (11,17) onttroonde. Haar eerste nationale record op een buitenbaan begroette Cooman met de opmerking: ..Het kind is geboren na een bevalling die niet zo zwaar is geweest" en leverde haar, pal boven Vader, een vijfde plaats op de Europe se en een elfde plaats op de wereld ranglijst op. Els Vader, die in Amsterdam over de 100-meterfmale vijf honderdste van een seconde langer deed dan Cooman, resten nog twee records (200 en 400 meter) waarvan er zaterdag één leek te sneuvelen. Met haar winnende 22,55 op de 200 meter bewees Vader niet alleen in blakende vorm te verke ren, maar deze toptijd had de AVR- atlete ook een recordverbetering op geleverd als de rugwind niet tot 3,3 meter per seconde was aangewak kerd. De tweestrijd tussen Cooman en Va der, die nu nog uitsluitend op de baan wordt uitgevochten, blijft uitermate boeiend. Ondanks de nog altijd voor spelbare winst van Cooman op de korte en van Vader op de verlengde sprint, is het vooral interessant om te zien hoe de verschillen tussen de nationale sprinttoppers steeds klei ner worden. Het verschil tussen Cooman en Vader op de 100 meter ontstaat bij het verlaten van de startblokken. „Nelli is misschien wel de beste startster ter wereld", beseft Vader, die tegenwoor dig tientallen trainingsstarts per week maakt. Specifieke trainingsar- beid die volgens de 27-jarige fysio therapeute wel degelijk lonend is. „Er zit duidelijk verbetering in mijn start. Hét is nu vooral nog een mentale kwestie. Als ik tegen Nelli loop, ben ik ben steeds overgeconcentreerd en als ik zie dat zij weer eerder weg is dan ik verkramp ik". Dat was gistermiddag niet het geval in de series van de 100 meter, toen Vader, bevrijd van Cooman. soepel uit de startblokken schoot en haar natio nale record nagenoeg evenaarde (11,18). Dat record ging er anderhalf uur later dus wel aan en werd scher per gesteld door een dolgelukkige Cooman, die opmerkelijk genoeg in het tweede deel van de finalerace versnelde. „Nu iedereen heeft gezien hoe goed mijn laatste stuk was, wil ik nooit meer het gezeur horen dat die 100 meter voor mij te lang zou zijn", glunderde de houdster van het nog altijd officieuze wereldrecord op de 60 meter indoor. De progressie die Cooman boekt op de 100 meter (vorig jaar werd zij bij afwezigheid van Vader nog nationaal kampioen in een tijd van 11,39) is het gevolg van een gewijzigde trainings- aanpak. Sinds het EK-indoor heeft de Rotterdamse veel aan krachttraining gedaan en haar loopafstanden ver lengd. Daar plukt zij ook op de 200 meter, tot voor kort een eindeloze lijdensweg voor de Europese indoorkampioene, de vruchten van. Volgens haar echtge noot en begeleider Hans Fiere stelt Cooman zich nu heel anders op een 200 meter in dan een jaar geleden. „Uit angst om moe te worden, begon ze altijd veel te langzaam en liep dan een achterstand op die in de tweede honderd meter nooit meer was goed te maken. Nu benadert ze de 200 meter alsof het om een afstand van 150 meter gaat. Die loopt ze voluit en die laatste 50 meter gaan dan meestal vanzelf'. „Een opmerking waarmee hij mij tot het uiterste heeft gemotiveerd", was De Kom zijn opponent dankbaar. „Toen daar nog dat akkefietje van gistermiddag bijkwam, raakte ik zo geprikkeld, dat ik zeker wist dat ik vandaag het 100-meterrecord zou ver beteren. Ik heb vanochtend dan ook tegen mijn vriendin gezegd dat ik ze allemaal de vernieling in zou lopen". Dames: 200 m: 1. Els Vader (AVRl 22.55 (3.3 mrwl, 2. Nelli Cooman (AVRl 23.03. 3. Martha Derby (Sparta) 23,68. 100 m: 1. Nelli Cooman (AVR) 11,15 (Ned ree, 1,09 m rugwind) 2. Els Vader (AVR) 11,20, 3. Martha Derby (Sparta) 11,65. 1500 m: 1 Elly van Hulst (PAC) 4.29,73, 2. Margreet Verbeek (Olympia '48) 4 30.68, 3. Carlien Harms (Sparta) 4.31.69. Heren 200 m (RW 2.1 m/sec): 1. Ahmed de Kom (AACl 20.88, 2. Dick Jorissen (Metro) 21.48. 3. Junior de Lain (Rapiditasi 21,48; 6. Alfons Frankevijle (Scheldesport) 21.65. 5000 m: 1. Rob de Brouwer (Unitasi 14.07.42, 2. Klaas Lok (Phoenix) 14.07.66. 3. John Vermeule (Dynamo) 14.09,62. 100 m (0,6 msec): 1. Achmed de Kom (AAC) 10,49 Nederlands record), 2. Chris Leeuwen burg (Sparta) 10,65, 3. Sam Monsels (V en L-TC) 10,82. 800 m: 1. Jaap van Treyen (AV Nijmegen) 1.51,04, 2. Robin van Helden (V en L-TC) 1.51,48, 3. Steven Sloof (Rapiditas) 1.51.86. 6. Gert van der Weele (AV'56) 1.52,39. Ver: 1. Emiel Melaard (AAC) 7,98 (evenaring Nederlands record). 2. Jeroen Bronwasser (PH) 7,46, 3. Jeroen Ooievaar (AAC) 7,37. Hoog: 1. Ruud Wielart (Haarlem) 2,17, 2. Henk Jan Gebben (Argo'77) 2.08. 3. Marco Schmidt (V en L-TC)) 2.08, 4. Erik Roden berg iHaarlemi 2,08. Dat was zaterdag ook het geval bij Achmed de Kom, die op het laatste rechte eind van de 200 meter genoeg wind ving om het record van Henk Brouwer (20,95) te verbeteren. Maar de 20,88 van de Amsterdammer vond geen genade bij de jury omdat de rugwind 2,1 in plaats van de toelaat bare 2,0 meter per seconde zou heb ben bedragen. „En daar word je na tuurlijk helemaal zeeziek van", vond de blessuregevoelige De Kom nader hand. Dat zijn clubgenoten niets voor hem hadden willen 'regelen', ergerde De Kom dus mateloos. Zijn wraak kwam een dag later, toen hij met een te verwaarlozen hoeveelheid rugwind Henk Brouwer het zeven jaar oude record op de 100 meter afhandig maakte. Opmerkelijk was het dat De Kom in zijn recordrace Chris Leeu- wenburgh ruimschoots voorbleef. De in Amerika studerende polsstokhoog springer had aangekondigd dat hij dit seizoen het nationale sprintrecord scherper zou stellen. WEST-BERLIJN (DPA/SID) De donkere wolken die twee dagen lang boven het Olympisch stadion in West-Berlijn hingen, bleken sympto matisch voor de toestand waarin het Westduitse atletiek zich bevindt. Zes weken voor de strijd om de Europese atletiek-titels in Stuttgart, waren de lichtpuntjes bij de nationale kam pioenschappen zeer schaars. Het weekeinde leverde slechts één Westduits record op. Speerwerpster Beate Peters plaatste zich met 69,56 meter als nummer vier op de wereld ranglijst van dit jaar. Behalve Peters zorgden alleen Ralph Lübke en Harald Schmidt voor rede lijke prestaties. Lübke won zowel de 400 als de 200 meter. Het hele rondje in het Olympische stadion legde hij als vijfde Westduitse af binnen de 45 seconden: 44,98. De halve afstand, een van de sterker bezette onderdelen, won de atleet uit Leverkusen in de licht teleurstellende tijd van 20,50. Schmidt veroverde zijn negende titel in een tijd die verbleekt naast de prestaties van de Amerikaan Moses: 48,59. AMSTERDAM Tijdens de Neder landse atletiekkampioenschappen heeft Dynamo'70-atleet John Vermeu le een bronzen medaille op de 5000 meter veroverd. De Middelburger, die tactisch erg sterk liep, moest alleen Rob de Brouwer (eerste) en Klaas Lok enkele secondes voor laten gaan en finishte in een tijd van 14.09.62 minuten. Alphons Frankevijle (Scheldesport) plaatste zich op de 200 meter heren voor de finale door in de serie als tweede te eindigen in 21.56 seconden. In de finale reikte de atleet uit Hulst naar een zesde plaats in 21.65 secon den. Gezien de tweede plaats van vorig jaar viel dat enigszins tegen. Op de 800 meter heren kwamen twee AV'56-atleten in actie. In de finale, waar erg onregelmatig gelopen werd, bemachtigde Gert van der Weele een zesde plaats in 1.52.39. Van der Weele had in de eerder gelopen series een tweede plaats behaald in 1.53.54. Eric Stigter liep in de tweede serie naar een vijfde plaats in een knappe tijd van 1.53.92. Bij de 3000 meter dames, die gewonnen werd door Elly van Hulst, behgaalde Jopie Daane (Mara thon) een tiende plaats in 10.05.75. A-juniore Kristal Logghe (Mar.) die uitkwam op de 1500 meter dames, werd in deze race veertiende in 4.49.56. John Vermeule. Cooman in boeiende strijd naar nieuw sprint record AMSTERDAM (GPD) - Er was heel wat rekenwerk voor nodig, maar uiteinde lijk mocht Emiel Mellaard zich gistermiddag toch Ne derlands recordhouder noe men. Bij zijn derde poging leek de 20-jarige versprin ger aanvankelijk een af stand van 7,99 meter te heb ben overbrugd, precies één centimeter verder dan Henk Visser dertig jaar geleden in Boekarest had gedaan. De vreugdesprongen die de jeugdi ge atleet uit Spijkenisse vervolgens maakte, bleken evenwel niet geheel op hun plaats, want na wat passen en meten werd de sprong van Mel laard gecorrigeerd tot 7,98 meter. De vrees dat hij te veel steun in de rug zou hebben gehad bleek onge grond want het windvoordeel be droeg slechts 1,4 meter per seconde. Zijn benadering van het oudste Ne derlandse atletiekrecord stemde Mellaard niettemin vreugdevol. „Vooral omdat deze sprong in tech nisch opzicht nog lang niet perfect was. Ik sprong eigenlijk veel te hoog, wat het gevolg was van een slechte afzet". Mellaard beseft dat 'het afzetten' nog zeer veel trainingsarbeid vergt alvorens hij kan gaan denken aan presteren op internationaal niveau. „Op dit moment is eigenlijk alleen mijn basissnelheid echt in orde". Edine van Heezik constateerde gis termiddag dat het haar nog juist aan basissnelheid ontbreekt. Na haar winnende sprong van 6 meter 49, waarmee de Amsterdamse slechts één centimeter verwijderd bleef van de limiet voor het EK in Stuttgart (eind augustus), kondigde zij aan in de komende weken bijna uitsluitend te gaan werken aan het opvoeren van haar snelheid. Hans Koeleman is daar in elk geval toe gedwongen nu hij bij de natio nale titelstrijd op de 3000 meter steeple ruim vier seconden had moeten toegeven op de EK-limiet (8.32,00). Maar daar toonde de naar Amerika uitgeweken geschiedenis student zich zaterdag nauwelijks teleurgesteld over. De afstandloper die twee jaar geleden nog nationale faam verwierf met zijn verbeten en mislukte aanvallen op de limiet voor de Spelen van Los Angeles, wil nog slechts 'ontspannen hardlo pen'. Voor Koeleman telde in Am sterdam louter de winst in de titel strijd. „Daar ben ik tevreden mee en aan die limiet heb ik geen moment gedacht". Dat zal morgen (dinsdag) wel anders zijn wanneer hij zich in Nice in een sterk internationaal deelnemersveld mag manifesteren. Behalve Koeleman komen in de Zuidfranse stad in elk geval ook Nelli Cooman, Els Vader, Elly van Hulst, die in Amsterdam bij gebrek aan tegenstand weer een gave hat trick scoorde met titels op de 800, 1500 en 3000 meter, en Marjan Olij- slager in actie. Overigens ontbrak Olijslager net als de 800-meterloper Rob Drup pers (kuitblessure), 5000-meterlo- per Cor Lambregts (achillespees blessure) en verspringer Frans Maas (blessure aan de hamstrings) in het Amsterdamse deelnemers veld. De 24-jarige hordenloopster bezocht de titelstrijd 'in burger'. „Omdat ik geen enkel risico wil nemen en liever in Nice loop dan in Amsterdam, want die nationale ti tel zegt mij niet zo veel", verklaar de de juist van een liesblessure genezen Bredase, die in Amster dam werd onttroond door zeven kampster Tineke Hidding. Een heel andere mening is discus werper en kogelstoter Erik de Bruin toegedaan: „Ik gun die titels aan niemand anders". De gespierde me daillekandidaat voor Stuttgart kampt met een lastige blessure die hij vorige week maandag tijdens de training heeft opgelopen. Bij het bankdrukken scheurde De Bruin een spier in zijn borst, maar dat kon hem er niet van weerhouden op het NK zijn zesde dubbel (discus en kogel) in de wacht te slepen. Op advies van bondsarts Peter Ver gouwen hield De Bruin zijn optre den in Amsterdam tot een mini mum beperkt. Gisteren had de 23- jarige geschiedenisstudent aan één stoot (18,51 m) genoeg om zijn titel bij het kogelstoten te prolongeren. Een dag eerder had hij zich na twee worpen met de discus (63,84 en 65,10 meter) bij de jury afgemeld. Emiel Mellaard AMSTERDAM (ANP) De Koninklijke Neder landse Atletiek Unie (KNAU) heeft de inter landwedstrijd voor da mes tegen Engeland en Polen, die zaterdag 16 augustus in Londen zou worden gehouden, afge zegd. De Engelse bond had de wedstrijd kort geleden verplaatst van zaterdag naar zondag. Arie Kaufman, de trai- ningscoordinator van de KNAU: door het ver plaatsen van de wed strijd was het voor ons niet mogelijk een repre sentatieve ploeg op de been te brengen omdat wij aan een aantal atle tes toezeggingen had den gedaan, dat zij 's zondags bij de Grand Prix wedstrijd in Keulen zouden kunnen starten. Dat wilden wij niet meer terugdraaien. Boven dien viel de wedstrijd ook wel erg kort voor de Europese titelstrijd in Stuttgart." LONDEN (AFP/REUTER) - Het voortbestaan van de Ge menebest-spelen is in ern stig gevaar. Zondag werd Tanzania het vijfde Afri kaanse land, dat geen ploeg zal afvaardigen naar Edin burgh, waar op 24 juli het dertiende onderonsje van de commonwealth zal begin nen. Tanzania zal niet de laatste zijn, die zich terug trekt. De verwachting be staat, dat Botswana, Zim babwe, Bangladesh en Guyana zich solidair met de vijf zullen verklaren. Kenia besloot zaterdag om zich te rug te trekken voor de Spe len. Het besluit van de presi dent Daniel Arap Moi was voor de geselecteerde atle- Zola Budd. ten overigens een heuse ver rassing. De ploegleiding was druk bezig alle atleten in uniform te steken en met voorbereidingen voor de oversteek. Kenia zou met 45 atleten de op een na grootste ploeg uit Afrika naar de Schotse hoofdstad afvaardigen. Al leen Nigeria overtrof de Kenianen. De reden voor Arap Moi's besluit lag in de hardnekkige weigering van Engelands premier Thatcher econo mische sancties te treffen tegen Zuid-Afrika. Bovendien had de pre sident bezwaar tegen de aanwezig heid van twee van origine Zuidafri- kaanse atleten in de Engelse ploeg. Hij doelde daarmee op loopster Zola Budd en zwemster Annette Cowley. Budd trok zich zaterdag onmiddel lijk terug uit de ploeg. Zij weigerde zich als politieke speelbal te laten misbruiken. Het is de eerste keer in de geschiede nis van de gemenebestspelen. dat een boycot-oproep zo'n brede weerklank vindt. De beslissing van de Keniase presi dent was zijn ondubbelzinnige ant woord op een oproep via de telex van de Schotse organisatie aan alle Afrikaanse landen het voorbeeld van Nigeria. Ghana en Oeganda niet te volgen. Daarmee bracht hij de Schotten in grote verlegenheid. Mil jardair Robert Maxwell, eigenaar van een dagbladenketen en van de voetbalclub Oxford en zakelijk nauw betrokken bij de spelen, was vrijdag nog van mening dat Nigeria en Ghana zeer ondoordacht tot boy cot hadden opgeroepen en dat hun impulsiviteit geen navolging zou vinden. De dertiende gemenebest- spelen zouden een financieel succes worden en dat zou vooral in zijn portemonnee te merken zijn. Maar zoals Ted Turner zijn verwach te 250 miljoen winst van de Good will-games in Moskou omgebogen zag tot een verlies van een miljoen per dag, zo moest Maxwell dit week einde zijn uitspraken haastig inslik ken. Hij moest zelfs de organisato ren inderhaast nog geld toestoppen om de financiële gaten te dichten. De Afrikaanse landen zouden 493 van de 3210 deelnemers leveren. De organisatie in Edinburgh peinst er niet over het evenement te annule ren, ook niet in het geval dat alle Afrikaanse landen zich terugtrek ken. Maar wel maken de Schotten en Engelsen zich zorgen dat een algemene boycot van de zwart-Afri- kaanse landen wel eens het einde van de commonwealth-games kun nen betekenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 14