Henk Buijs op eenzame hoogte in 125cc-klasse WK-springen voor het eerst naar Amazone Nigel Mansell wint voor eigen publiek TON AKKERMANS DE SNELSTE Wereldtitel ichtzwaar voor Holyfield Arjan Jagt wint rit in Rijnland-Palts Arjen de Ridder Opnieuw Nederlandse junior wereldkampioen wielrennen Bekercross van MC Rilland GAIL GREENOUGH SCHRIJFT GESCHIEDENIS LAFFITE ERNSTIG GEWOND TIJDENS KETTINGBOTSING PZC/ sportkrant 13 nhoud Uitslagen Doorslaggevend Zwarte dag VlAANDAG 14 JULI 1986 Capitulatie van Zeeuwse amateurs in Poortvliet OORTVLIET Zelfs met assistentie van Kees de Nooijer uit Aagtekerke en Thijs Fase uit [)ud-Vossemeer kon prijsrijder Toon van der Steen uit Bruinisse zaterdagavond in Poortvliet nu eens niet een geslaagde greep naar de macht doen. Zoals velen miste dit drietal in deze ;evende ronde van Poortvliet voor amateurs de beslissende ontsnapping van zeven renners al roeg in de koers. De zeven bleven steeds uit de greep van de achtervolgers en tenslotte varen twee renners duidelijk de sterksten in de eindsprint: Ton Akkermans uit Zevenbergen n Peter Hofland uit Roosendaal. Met miniem verschil drukte Akkermans zijn wiel net iets erder over de eindstreep. 'eter Hofland, die vorig jaar zowel in 'oortvliet als in St. Maartensdijk ze- revierde, meende dat hij met enkele nilimeters verschil gewonnen had. ij tekende nog even protest aan. daar de jury was zo eensgezind dat lofland zich bij de zege van Akker- nans neerlegde. Deze ronde van Poortvliet had een ■norme aantrekkingskracht op de enners, want om zes uur stonden niet ninder dan 93 coureurs klaar voor de itart. Een enorm aantal, dat van de avorieten grote oplettendheid vereis- Want wie in het langgerekte pelo- ,on niet in één van de voorste rijen loerste, kon gemakkelijk de beslis- lende slag missen. Dat bleek al na ;eventien (van de 85) kilometers, toen n feite de beslissende demarrage een eit werd. Vijf renners ontsnapten uit iet peloton: de latere winnaar Ton Ikkermans. J. Bol. Toine den Braber, 'ohn de Crom en Hennie Rovers. VTLANTA (Reuter) - Evander Holy- ield heeft de wereldtitel boksen in et lichtzwaar veroverd. 22-jarige Amerikaan versloeg in Atlanta de regerend kampioen en andgenoot Muhammad Qawi op pun- en in een gevecht over 15 ronden, lolyfield. tijdens de Olympische Spe en van 1984 in Los Angeles gediskwa- ificeerd in de halve finales, werd door le jury unaniem tot winnaar uitgeroe- ien. CASABLANCA (ANP) - De 18- jarige Michel Zanoli uit Wilnis is zaterdag in Marokko wereld kampioen wielrennen bij de ju nioren geworden. Hij won de wegwedstrijd over 128 kilome ter. Richard Luppes uit Hooge- veen eindigde op de tweede plaats. Het succes van Zanoli beteken de de derde achtereenvolgende overwinning van een Nederlan der tijdens de wereldtitelstrijd voor junioren. Vorig jaar werd Richard Meijs wereldkampioen in Valkenburg. Tom Cordes was in 1984 in Caen de sterkste wiel renner. Dit seizoen richtte Zamoli zijn training op het wereldkampioen schap. Op de bloemenveiling in Aalsmeer werkte hij halve dagen om elke middag goed drie uur te kunnen trainen, veelal met vriend Cordes en op schema's van bondscoach Piet Kuijs. In de aanloop naar de wereldtitel strijd greep hij vijftien overwin ningen in dagkoersen. De laatste weken stemde hij zijn program ma volledig af op de wereldtitel strijd in Casablanca. In Marokko behoorde de talent volle Zanoli, die in de winter actief is in het B-peloton van het marathonschaatsen, tot de favorieten om de regenboogtrui van Meijs over te nemen. Kort voor de wedstrijd vertelde hij zijn yader, zijn trouwste sup porter, door de telefoon dat hij 'wereld-benen' had. In de koers hield hij zich rustig tot de laat ste omloop. Twee ronden voor de finish van de 128 kilometer lange rit, die ontsierd werd door vele valpartijen, ontsnapte een groep van zeven renners, onder wie de Nederlander Luppes. Die groep werd vier honderd meter voor de streep ingelopen. Zanoli en Van der Vin sprongen er gelijk over heen. Zanoli nam in een machtige rush vele leng tes voorsprong. Van der Vin kon die sprong niet volgen en werd achterhaald. Met een lengte voorsprong werd Zanoli de derde wereldkampioen uit Nederland in serie. Richard Luppes verdub belde de triomf met de tweede plaats. Van der Vin werd tiende, titelverdediger Meijs vijftiende. üe uitslag van het wereldkampioen schap wielrennen op de weg bij de iunioren is: 1 Michel Zanoli (Nedl 128 km in 3 uur 1 minuut en 13 seconden. 2. Richard Luppes iNedi. 3. Bart Leysen iBeli. 4 Mirco Gualdi (Ita). 5. Jan Svorda 'Tsji. 6. Patrick Muller (Zwi). 7. Joa chim Halubczok (Poli. 8. Scott McKinnley iVSti. 9. Roberto Maggio- ni iItaI. 10. Robert van der Vin iNedi allen zelfde tijd als Zanoli. samen met R. Brouwers er in slaagde bij de vluchters aan te sluiten. De voorsprong, die meestal rond 1 mi nuut en 15 seconden schommelde, kwam soms in gevaar, vooral door een gezamenlijke poging van Toon van der Steen, Kees de Nooijer en Thijs Fase. Maar ook zij moesten capituleren. Ruim twintig kilometer voor het ein de vormde zich nog een tweede groep: Beks. P. Bol. Nap Hage. Piet Hoon- dert, M. de Baat. Nico van de Klun- dert. Peter van de Klundert, Thijs Fase, Wil van Loenhout. Kees de Nooijer en Toon van der Steen. Zeven km voor het einde moest Piet Hoon- dert uit deze kopgroep lossen. In de kopgroep leverde Hennie Rovers uit Roosendaal nog een op merkelijke prestatie: hij reed lek. maar wisselde zo snel van fiets, dat hij ondanks het hoge tempo van de vluchtgroep toch weer aansluiting kon krijgen. Brouwers, die dezelfde pech kreeg, moest echter afhaken. In de eindsprint versloeg Akkermans op het nippertje Hofland. Nico van de Klundert was de snelste van de ach tervolgende groep, die 1 minuut en 4 seconden later over de eindstreep ging. Bij de dames reed het duo G. van Koert-C. Jansen vrijwel de gehele wedstrijd aan de leiding. Het tweetal ontsnapte al na 14 km en bleef tot aan de finish aan de leiding. Van Koert uit Nieuwkoop was tenslotte de snelste. Nico van de Klundert. Hoogerheide. op 1.04; 9 Toon van der Steen, Bruinisse; 10 P. Bol, Hoeven; 11 J. van de Luijtgaarden. St Willebrord; 12 Peter van de Klundert. Hoo gerheide; 13 Nap Hage. St Maartensdijk: 14 Kees de Nooijer. Aagtekerke; 15 Thijs Fase, Oud-yossemeer. DAMES: 1 G. van Koert, Nieuwkoop, 50 km in 1.25.33; 2 C. Jansen. Tegelen; 3 H. Lieverse. Hillegom. op 1.38; 4 M. Kauffman. Den Haag: 5 A. Jekel, Leusden; 6 P. Groen. Nieuw-Lekkerland: 7 I. van Otzel, Oude- Tonge: 8 G. van de Mosselaar. Schijndel; 9 J. Alting. Zevenbergen: 10 C. Beks. Wouw; 18 M. Zoetewei, Kapelle. AMATEURS: 1 Ton Akkermans, Zevenber gen. 85 km in 2.05.15; 2 Peter Hofland, Roosendaal; 3 John de Crom, Hoogerheide; 4 Hennie Rovers, Roosendaal: 5 Toine den Braber. Fijnaart: 6 J. Bol, Hoeven; 7 R Brouwers. Teteringen. op 34 seconden: 8 Ingetwijfeld een sterke kopgroep, ie enkele ronden later nog meer nhoud kreeg, toen Peter Hofland Tonny Akkermans wordt als winnaar van de zevende ronde van Poortvliet gehuldigd door rondemiss Miranda de Mol. KIRN (SID DPA/ANP) - John Talen blijkt in de Ronde van Rijnland-Palts niet de enige Nederlandse wielera- mateur te zijn die zich met succes met de internationale top kan men gen. Zijn etappe winst en het kort stondige beheer van de leiderstrui, blijken geen incidenten te zijn ge weest. Zaterdag, via een tweede plaats van Tom Cordes, en zondag, door een ritzege van Arjan Jagt, deed de Nederlandse ploeg weer van zich spreken. Gevolgen voor het algemeen klasse ment had het niet. De Oostduitser Thomas Barth behield zonder veel extra inspanningen te moeten ver richten zijn leiderstrui om de schou ders. De concurrentie, met de Noor Kvalsoll als eerste, op bijna twee minnuten. Voor Tom Cordes was er zaterdag slechts één rijder sneller. De vroegere wereldkampioen bij de junioren op de weg moest in de eindsprint van het volledige peloton zijn meerdere erken nen in een andere oud-wereldkam pioen. De Westduitser Kappes, win naar van de gouden medaille op het onderdeel puntenkoers, troefde de rij der uit Wilnis net af. Zondag liet Jagt zien hoe het wel moest. Na tien kilo meter vormde zich al een kopgroep. Door de eendrachtige samenwerking van het vijftal, waarin zich geen van de favorieten bevond, bleef het groep je uit de greep van het peloton. In Kirn bleef Jagt de Fransman Leblanc en de Roemeen Romascanu net voor. John Talen bleef de best geklasseerde Oranje-renner in het algemeen klasse ment. Hij schoof in het weekeinde op van de negende naar de achtste plaats. Uitslag vijfde etappe: 1. Kappes (WD1) 201 km in 4.52.57. 2. Cordes (Ned) z.t.. 3. Trinkler (Zwi) z.t., 4. Skaane (Noo) z.t., 5. Pedersen (Noo) z.t., 6. Lammer iOos) z.t.. 7. Wechsel- berger (Oos) z.t.. 8. Leblanc (Frai z.t.. 9. Goubin (Fra) z.t.. 10. Lurvik (Noo) z.t. De uitslag van de zesde etappe is: 1. Jagt (Nedl 161 kilometer in 4.13.46, 2. Leblanc iFrai z.t.. 3. Romascanu (Roei z.t., 4. Skaane (Noo) z.t.. 5. Lendt (ODD z.t.. 6. Muckenhu- ber (Oos) op 0.27, 7. Ludwig (OD1) op 0.31, 8. Popp (Oos) z.t:. 9. Vitali (Ita) z.t.. 10. Kappes (WD1) z.t. Algemeen klassement: 1. Barth (OD1) 19.41.07, 2. Kvalsoll (Noo) op 1.50, 3. Ludwig op 3.02, 4. Kappes op 3.25, 5. Bartkowiak (Pol) op 3.41, 6. Pedersen (Noo) op 4.39, 7. Theisen (WDll op 4.00. 8. Talen (Nedl op 7.42, 9. Radtke (ODD op 9.27. 10. Lammer (Oos) op 10.31. De motorcrossers, die de bekercross in Rilland beheersten. Vlnr: Kees Zuidhof. Henk Buijs. Marco Ovenveel en Bennie Poppe. RILLAND-B ATH Henk Buijs staat in Zeeland op eenzame hoog te in de klasse 125 cc motorcross. De Middelburger bewees dat zater dag in Rilland-Bath in de beker cross van de MC Rilland. Buijs, die in Vlissingen uitkomt in de su perklasse (250/500 cc), schreef de beide manches in Rilland met gro te overmacht op zijn naam. Twee keer finishte hij met ruim een halve minuut voorsprong op zijn concurrenten. Toch zag het er vooral in de eerste manche even naar uit dat er een aanval zou komen op de hegemonie van Buijs. Direct na het vallen van het starthek nam Erwin Berendsen direct de kop. Buijs kwam als derde door achter Rien van Liere die de tweede plaats bezetten. Na drie ronden kwam Buijs op de tweede plaats maar viel door een foutje weer terug naar een derde plaats. Maar toen trok Buijs de gashandel pas goed op en in minder dan twee ronden stootte hij door naar de koppositie. Ook Berendsen kon niets inbrengen tegen de ontketen de Buijs en moest hem laten gaan. Achter de twee leiders werden felle duels uitgevochten tussen Bram Verhage, Martin van de Weele en Diego Wong die rondenlang om de ereplaatsen vochten. Ook in de tweede manche nam Buijs al na enkele ronden de kop nadat eerst Berendsen en later Diego Wong de kop hadden genomen. Buijs finishte andermaal met voor sprong voor Diego Wong en Erwin Berendsen. Felle strijd om de twee de, derde en vierde plaats was er bij de 250 cc. André van der Graaf, Erik van der Wekken en Chris Markusse vochten in beide manches zeer felle duels uit. Bennie Poppe heerste van start tot finish Opvallend in de eerste manche was ook het rijden van Peter van de Weele. Na een zeer slechte start, waarbij Van der Weele pas van het startveld verdween na dat alle rijders al vertrokken waren, begon hij aan een geweldige remon te en finishte als zesde. De tweede manche leverde een identiek beeld op met weer een slecht startende Van der Weele die pas als tiende uit de startblokken kwam. maar zich toch als vijfde klasseerde. Chris Marukussen wist in de eerste ron den dicht bij koploper Bennie Pop pe te blijven en het leek erop dat hij zelfs een aanval op de koppositie zou doen. Maar voor Markusse sloeg de mechanische pechtduivel toe. In de vierde ronde trapte hij door zijn achterrem waardoor hij gas moest terugnemen en de strijd niet meer vol aan kon gaan. Ondanks dit mankement finishte hij toch nog als vierde. Bennie Poppe won beide manches met voorsprong. De 500 cc werd een dubbel voor Kees Zuidhof die ondanks het feit dat hij in de eerste manche zijn voet blesseerde beide manches met overmacht won. Voor Kees den Dekker eindigde de cross al bij de training. Door ontste kingsproblemen moest hij de cross in de 500 cc als toeschouwer bijwo nen. Veel spanning ook deze mid dag bij de 80 cc. Nadat de eerste manche een gemakkelijke overwin ning werd voor Maurice Huisman kreeg hij het in de tweede manche danig aan de stok met een sterke Marco Overweel. Nadat Huisman van kop vertrokken was kwam Overweel halfweg de wedstrijd in zijn wiel en zette aanval op in aanval in. Op enkele ronden van het einde, nadat beide crossers regel matig van positie hadden gewisseld plaatste Overweel de beslissende aanval en finishte met nipte voor sprong waarmee hij totaalwinnaar werd. Uitslagen: 80 cc eerste manche: 1 Mauri ce Huisman. 2 Marco Overweel. 3 Claudia Kerkhove; tweede manche: 1 Marco Overweel. 2 Maurice Huisman. 3 Claudia Kerkhove Bekerwinnaar: Marco Over weel. 125 cc: eerste manche: 1 Henk Buijs, 2 Erwin Berendsen. 3 Bram Verha ge, 4 Martin van der Weele, 5 Diego Wong. Tweede manche: 1 Henk Buijs, 2 Diego Wong. 3 Erwin Berendsen, 4 Rien van Liere, 5 Bram Verhage. Bekerwin naar: Henk Buijs. 250 cc: eerste manche. 1 Bennie Poppe. 2 André van der Graaf, 3 Chris Markusse. 4 Erik van der Wekken. 5 Wim Rademakers, tweede manche: 1 Bennie Poppe. 2 Erik van der Wekken, 3 André van der Graaf, 4 Chris Markusse. 5 Peter van der Weele. Bekerwinnaar: Bennie Poppe: 500 cc eerste manche: 1 Kees Zuidhof, 2 Frank Hontelé. 3 Sjaak Meulmeester. 4 Anton Hontelé, 5 Frans van Overveld; tweede manche: 1 Kees Zuidhof, 2 Frank Hontelé, 3 Frans van Overveld, 4 Stanny van Dorst, 5 Kees Dogge. Bekerwinnaar: Kees Zuidhof. De verbeten eindsprint tussen Tonny Akkermans (linksi en Peter Hofland. AKEN (GPD) Een paard, Mr. T. genaamd, heeft zijn berijdster Gail Greenough gisteren in Aken aan de wereldtitel bij de springruiters ge holpen. Het uitgerekend uit West- Duitsland gefokte en door niemand minder dan Paul Schockemöhle ver kochte dier begon dit weekeinde pas fouten te maken, toen het in zijn eigen straatje paste. In de formule van de mondiale titelstrijd is het nog steeds zo dat de vier finalisten als ontknoping op eikaars paarden moe ten klimmen en toen Mr. T. met Pierre Durand en Nick Skelton te maken kreeg deed hij, alsof het afge sproken werk was. ineens van alles fout. Gail Greenough zelf hoefde ver volgens alleen nog maar af te reke nen met de Amerikaan Conrad Hom- feld en dat deed zij uiterst bekwaam. In hoeverre de vaak spectaculaire, maar evenzeer vreemde formule die bij het wereldkampioenschap geldt de 26-jarige amazone in de kaart heeft gespeeld, blijft een open vraag. In alle springwedstrijden van formaat, de Europese titelstrijd en de Olympische Spelen incluis, gaat het er om wie met zijn paard de beste eenheid vormt. Bij de vierjaarlijkse mondiale happening is het altijd gebruikelijk geweest, dat alleen de beste ruiter uit de bus moet komen. Vandaar dat hij moet laten zien ook op paarden die hij niet kent. redelijk uit de voeten te kunnen. Als enige slaagde Greenough erin tijdens alle vier extra 'vreemde' rondgangen zonder fouten te blijven. „Misschien dat ik over een maandje of twee kan geloven dat ik wereldkampioene ben", riep ze onmiddellijk na dit kunststukje en kreeg vervolgens spontaan de slappe lach. Gail Greenough, die na het eerste jachtspringconeours van woensdag nog 24e stond maar daarna niet één fout meer maakte, kon het niet gelo ven. Met alle paarden, behalve dan dat van haar zelf, had ze grote proble men verwacht. „Maar toen ik ze eenmaal bereed", probeerde ze haar eigen succes te verklaren, „bleek dat ik in mijn loopbaan eerder met een paard te maken had gehad dat om BRANDS HATCH (RTR/SID/AFP) - „Geef ze een pak slaag, Nigel", stond zondagmiddag op een spandoek dat een van de 200.000 toeschouwers op het circuit van Brands Hatch om hoog hield. Nigel Mansell, wiens po pulariteit voortdurend toeneemt, voldeed voor eigen publiek volledig aan de verwachtingen. De Brit won met overmacht de Grote Prijs van Engeland in de Formule 1-klasse. Manseli's teamgenoot Nelson Piquet maakte het succes voor het Williams Honda-team compleet. De Braziliaan eindigde op de tweede plaats voor Alain Prost. die vorig jaar op Brands Hatch zijn wereldtitel zeker stelde. De negende van zestien races in de wereldtitelstrijd Formule 1 moest na de start worden afgevlagd vanwege een kettingbotsing. De ravage werd veroorzaakt door Thierry Boutsen. die zondag zijn 29e verjaardag vierde. De Belg verloor in de Paddock Hill Bend'. de eerste bocht naar rechts op het circuit, de macht over het stuur van zijn BMW. De bolide stuiterde via de vangrail terug op het wegdek en kwam in botsing met de Zakspeed van Jonathan Palmer en met de Osei- la van de Canadees Alan Berg. Ook Huub Rothengatter. gestart vanaf de laatste rij, was een van de negen coureurs die bij het ongeval betrok ken waren. Jacques Laffite probeerde het slag veld aan de rechterzijde voorbij te komen, maar reed in volle vaart tegen de vangrail. Zondag 13 juli had een feestdag moeten worden voor de 42-jarige Fransman. In Groot-Brit- tannié zou hij het record van Graham Hill - deelname aan 176 Grote Prijs- races - hebben geëvenaard. Het werd een zwarte dag voor de meest erva ren Formule 1-coureur. Met breuken aan beide dijbenen en een gebroken knie werd hij per helikopter naar een ziekenhuis in Londen overgebracht. Daar onderging Laffite een anderhalf uur durende operatie. Vastgesteld werd dat de coureur ook een breuk in zijn bekken had opgelopen. Artsen noemden de toestand van het slacht offer. dat op de intensive care-afdeling werd geplaatst, bevredigend. De uitslag van de Grote Prijs van Enge land Formule 1: 1. Nigel Mansell (GBr> Williams/Honda. 315.450 kilometer in 1 uur, 30 minuten en 38,471 seconden: 2. Nelson Piquet (Bra) Williams Honda op 5.574: 3. Alain Prost (Fra) McLaren Porsche op één ronde: 4. René Arnoux (Fra) Ligier Gitanes op twee ronden: 5 Martin Brundle iGBri Tyrelt Renault. De WK-stand na negen van de zestien races: 1 Mansell 47: 2. Prost 43; 3. Senna (Bra) Lotus-Renault 36; 4. Piquet 29: 5. Rosberg (Fini McLaren-Porsche 17. een zelfde aanpak vroeg". De voor malige dressuurrijdster, die pas in 1983 in New York voor het eerst in een landenwedstrijd uitkwam en vo rig jaar met zes Grand-Prixoverwin- ningen enigszins van zich deed spre ken, heeft haar titel waarschijnlijk dan ook te danken aan een gevarieer de opleiding. „Het feit dat ik op zo veel verschillende paarden heb gere den, is misschien van doorslaggeven de betekenis geweest". Dat uitgerekend deze Canadese, en niet bijvoorbeeld hun voornaamste troef Ian Miller met de hoofdprijs aan de haal ging. was een gigantische verrassing. De 50.000 toeschouwers in het onlangs voor 6 miljoen mark gere noveerde Reitstadion in Bad-Aken klapten zich de handen stuk bij elke hindernis die deze volstrekste outsi der met succes nam, vooral ook om dat ze de eerste vrouw in de geschie denis van het wereldkampioenschap was die de laatste vier bereikte. Ge heel in tegenstelling bijvoorbeeld tot de military, waar amazones als Lucin- da Green Prior-Palmer en Virginia Leng-Holgate op internationale kam pioenschappen in gouden medailles grossieren, was een vooraanstaande rol in de springsport tot voor kort slechts weggelegd voor mannen, die hun vrouwelijke collega's zelfs tot 1955 van dergelijke evenementen weerden. Gail Greenough zorgde daarmee voor een historische overwinning en haar verklaring hiervoor was kort maar krachtig. ..De rijstijl van de mannen is vooral gebaseerd op spierkracht, wij vrouwen doen het meer op gevoel". VLISSINGEN Nieuweling Arjen de Ridder was dit weekeinde de snelste in Spijkenisse bij een wielerwed strijd over 40 kilometer. Jacco Schroevers legde bij de junio ren beslag op de vierde plaats. Marcel Remijn van Theo Middelkamp bereikt dit weekeinde een derde en vierde plaats. In Oost-Eeklo werd hij vierde en in Oostkerk eindigde hij als derd-".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 13