kleintjes OMPROMIS OVER EUTHANASIE Jaar cel wegens doden van zwaar ziek zoontje haerEBraEcfc Nederlandse diplomaat Suriname uitgewezen de PZC vandaag Hess in ziekenhuis Vanavond Het CDA vertelt hoe het moet Dynamiet op speelterrein in Eindhoven Zonnig 29e jaargang no. 160 Voensdag 9 juli 1986 „Niets veranderd" Benzine weer goedkoper Media W@/5HMÏUm Opleidingen voor lichamelijk gehandicapten Van der Velde in gele trui Howe LPG Loonsverhoging Zonnig en droog. In de loop van de middag en avond geleidelijk toene mende bewolking. Matige noord westelijke wind draaiend naar west tot zuidwest. Middagtemperatuur 18 graden. PROVINCIAL DEN HAAG (GPD i Er komt een centraal register van alle gegevens die betrekking hebben op motorrijtuigen. De gegevens over kenteken, WA-ver zekering, motorrij tuigenbelasting en verplichte keuring zullen worden gekoppeld. Dit hebben de onderhandelaars De Vries iCDA) en Nijpels (VVD) afgesproken in het definitieve regeerakkoord. Nu bestaan er afzonderlijke registers voor de genoem de gegevens. De politie kan in de huidige situatie wel snel achterhalen op wiens naam een auto staat, maar niet of de eigenaar verzekerd is of belasting heeft betaald. In de toekomst zal met één druk op de knop zichtbaar zijn of de autotmobilist aan al zijn verplich tingen heeft voldaan. Vooral de forse ontduiking van de motorrijtuigenbelas ting en van de plicht zich te verzekeren kan met dit centrale register doeltreffend worden bestreden. De invoering zal in de komende vier jaar gefaseerd plaatsvinden. Eisen kabinet in verleg medici EN HAAG (GPD) - Het tweede kabinet-Lubbers zal in fwachting van een nieuwe wet in overleg met de medische ereld zorgvuldigheidseisen opstellen voor het plegen van uthanasie. Artsen die zich aan deze eisen houden kunnen in at geval een beroep doen op overmacht en zullen niet trafrechterlijk worden vervolgd. at is de kern van het euthanasie- leiden door de wenselijkheid van de voortzetting van de coalitie. „Zij zul len zodanig optreden dat de coalitie ompromis waarmee de fracties van DA en VVD dinsdagavond hebben ngestemd. Het kabinet zal regelma tig overleg plegen met de medische ■ereld om de eisen aan te passen aan Ie uitspraken van de rechterlijke acht. De Tweede Kamer wordt aarover voortdurend ingelicht, oals verwacht gingen beide fracties aar enkele uren vergaderen akkoord et het regeerakkoord. De VVD-frac- ie was unaniem in haar oordeel. Met itzondering van de mediaparagraaf ■as ook de hele CDA-fractie het eens et het akkoord. De Kamerleden einema en Kraayeveld-Wouters ver- -tten zich echter tegen de mogelijke nvoering van een commercieel radio- n televisienet en hebben op dat punt .en voorbehoud gemaakt. "ijpels was zeer tevreden met de tekst ver de zorgvuldigheidseisen inzake "uthanasie. „Deze passage roept zelfs e vraag op of je, als er toch geen 'etgeving komt, niet beter aan die isen kunt vasthouden". Nijpels be- lemtoonde nogmaals dat beide par tijen zich hebben verplicht te probe ren inhoudelijke overeenstemming over het euthanasievraagstuk te be reiken. oor CDA-onderhandelaar De Vries etekent de nieuwe tekst geen ingrj- pende wijziging. „Qua strekking is er vergeleken bij het ontwerp-akkoord niets veranderd. De zorgvuldigheids- isen zijn nu wat duidelijker, wat meer aangekleed". Hij ontkende dat dit een eerste stap op weg naar legalisering van euthanasie zou bete kenen, wat Nijpels juist suggereerde. De verplichting dat het kabinet een initiatief-wetsontwerp moet onderte kenen, een heet hangijzer in het vori ge compromis, is in de definitieve versie geschrapt. CDA-leider Lubbers had zich hier zeer sterk tegen verzet. Het kabinet mag nu in volle vrijheid beslissen of het zo'n wetsontwerp wil ondertekenen of niet. Tegenover deze wijziging staat een door de VVD bepleitte grotere vrij heid voor de fractieleden om te stem men zoals zij zelf goeddunken. In de oorspronkelijke tekst stond dat de fractie zich bij hun stemgedrag over een wetsontwerp dat niet in overeen stemming met het advies van de Raad van State was, zouden laten WEST-BERLIJN (REUTER) - Rudolf Hess, de vroegere plaatsvervanger van Adolf Hitler, is dinsdag vanuit de Spandaugevangenis naar een zie kenhuis in West-Berlijn overge bracht. Hess, die al ruim 40 jaar in de Span daugevangenis zit en die in april 92 werd, had geklaagd dat hij zich niet goed voelde. Daarop vervoerde men hem naar het Britse militaire zieken huis in West-Berlijn. Rond het zieken huis hebben Britse soldaten de wacht betrokken. „Hij heeft gegeten voor hij naar het ziekenhuis gebracht werd. Daar is hij in observatie genomen. Het lijkt niet ernstig te zijn", aldus de woordvoerder. Hess, is wegens oorlogsmisdaden tot levenslange gevanisstraf veroordeeld. (Advertentie) ROTTERDAM (ANP) - De prij zen van benzine, diesel-, huis brandolie en petroleum gaan morgen, donderdag, weer om laag. Benzine wordt een cent goedkoper en de overige brand stoffen twee cent. Dat is dinsdag in Rotterdam bekend gemaakt. De meest voorkomende prijzen aan de zelftankpomp zijn dan 144 cent per liter voor super, 140 cent voor normale benzine en 72,40 cent per liter voor diesel. Voor leveringen van 1500 liter of meer kost huisbrandolie 47,30 cent per liter en petroleum 54,60 cent per liter. Het is de tweede prijsverlaging in een week. De prijsverlagingen zijn het gevolg van de ontwikkeling van de in ternationale produktnoteringen in combinatie met de dollar koers. niet in gevaar wordt gebracht", stond in het eerste concept-regeerakkoord. Dat ging de VVD-fractie echter te ver. Nu heet het dat de fracties zich „met respect voor eikaars opvattingen in de eerste_j?laats zullen laten leiden door de wenselijkheid van voortzet ting van de coalitie, waarbij indivi duele leden de volle vrijheid behou den datgene te steunen wat naar hun oordeel in wetgeving gesteund moet worden". Volgens Nijpels een winst punt voor de VVD. De Vries bestreed dat. „De strekking van de tekst is niet veranderd. Dat betekent dat de VVD niet instemt met wetgeving als het CDA zich daartegen verzet. Boven dien spreekt de WD zich uit tegen het in gevaar brengen van de coali tie". Tegen de verwachting in is er geen wijziging aangebracht in de media- paragraaf in het regeerakkoord. De CDA-fractie had grote bezwaren te gen de mogelijkheid van invoering van een commercieel televisienet, als drie A-omroepen dat willen. De chris ten-democraten waren wel bereid een heel voorzichtige passage op te ne men over de invoering van commer ciële televisie. Toch is er geen wijziging aangebracht in deze paragraaf, waardoor de deur naar commerciële televisie nu open staat. Alleen de CDA-kamerleden Bei- nema en Kraayeveld-Wouters hebben zich tegen deze passage verzet. De rest van de CDA-fractie ging wel akkoord. De omstreden ivoering van een alge mene legitimatieplicht is in het re- (Slot zie pagina 3 kolom 1) Ed Nijpels draagt de voorzittershamer over aan de nieuwe VVD-fractievoorzitter Voorhoeve. De nieuwe politiek leider van de VVD, De Korte, kijkt toe. DEN HAAG (ANP) - Na ruim vier jaar fractievoorzitter van de VVD te zijn geweest heeft de liberale voorman Nijpels die functie over gedragen aan zijn fractiegenoot Voorhoeve. Dat gebeurde dinsdag aan het einde van de fractievergadering van de VVD over het gewijzigde regeerak koord voor een nieuwe coalitie van CDA en VVD. Nu de onderhandelin gen over het programma van het nieuwe kabinet zijn afgesloten leek het een goed moment het fractie voorzitterschap aan Voorhoeve over te dragen, aldus Nijpels na afloop van de fractievergadering van de WD. Voorhoeve werd een kleine twee weken geleden tot fractievoorzitter gekozen tijdens een langdurig nachtelijk beraad van de VVD-frac tie op het ministerie van verkeer en waterstaat. Nijpels heeft het fractie voorzitterschap moeten afstaan in verband met de hevige kritiek die er in de WD bestond op de wijze waarop hij de afgelopen jaren ge functioneerd heeft als politiek lei der van de WD. Voorhoeve, die tot nu toe bekendheid genoot als bui tenland- en defensiespecialist van de VVD-fractie, is overigens niet aangewezen als de nieuw politieke leider van de WD. Die functie zal gestalte gegeven moeten worden door de huidige minister De Korte van binnenlandse zaken, die in het nieuwe kabinet zal moeten gaan optreden als vice-premier. ALKMAAR (ANP) - De Alkmaarse rechtbank heeft dinsdag de 30-jarige P.G. uit Callantsoog wegens moord op zijn vijftien maanden oude zoon tje Koen veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Het vonnis was conform de eis van de officier van justitie. G. doodde op 21 maart 1985 zijn ongeneeslijk zieke zoontje na een „in tensief en emotioneel" beraad en met volledige instemming van zijn echtge note om het kind „een dramatische lijdensweg" te besparen. Het kind leed aan een zeer ernstige spierziekte, bekend als de ziekte van Duchenne, welke volgens de Amster damse hoogleraar Bethlem al voor de puberteit tot volledige invaliditeit en hulpbehoevendheid zou leiden. Vol gens de arts en een collega-specialist uit Den Helder zou het kind voor zijn 25ste jaar door verlamming van de ademhalingsspieren stikken of door aantasting van de hartspier bezwij ken. Geen van beide artsen gaf gehoor aan het verzoek van het echtpaar G. hun kind via euthanasie een dergelij ke lijdensweg te besparen. De rechtbank verwijt G. te hebben beschikt over het leven van een ander, in het bijzonder van een ander die aan zijn zorgen was toevertrouwd. Een dergelijk levensbeëindigend ingrijpen is volgens de rechtbank slechts bij hoge uitzondering gerechtvaardigd. De rechtbank verwierp het beroep op subjectieve overmacht, omdat er geen sprake was van een accuut lijden van het kind. Centrum Beroepsopleidingen Zandbergsweg 111, 6432 CC HOENSBROEK tel. 045-239670 Kurt Waldheim tijdens zijn toespraak tot het parlement. Israël afwezig bij beëdiging W aldheim WENEN (AP) - Kurt Waldheim is dinsdag in het parlementsgebouw in Wenen beëdigd als president van Oostenrijk. In zijn inauguratierede veroordeelde hij het anti-semitisme en riep hij de Oostenrijkers op to lerantie te betrachten tegenover etni sche en religieuze minderheden. Tij dens de plechtigheden vonden op korte afstand van het parlementsge bouw demonstraties plaats. Waldheim is er de afgelopen maan den herhaaldelijk van beschuldigd tijdens de Tweede Wereldoorlog, als officier in de Duitse Wehrmacht, be trokken te zijn geweest bij oorlogs misdaden in de Balkan. Hij heeft dit steeds ontkend. Joodse Oostenrijkers zeiden dat zij ten gevolge van de beschuldigingen aan het adres van Waldheim een toenemend anti-semitisme in het land signaleerden. De opmerkingen van Waldheim lijken er dan ook op gericht te zijn de gemoederen in het land te sussen. Waldheim kreeg na zijn toespraak een staande ovatie, maar veel socialisti sche afgevraagdigden namen geen deel aan het huldebetoon. Israël was niet vertegenwoordigd bij de buitenp- landse diplomaten die de plechtig heid bijwoonden. Na de verkiezings overwinning van Waldheim is de Is raëlische ambassadeur teruggeroe pen. Het is vrijwel zeker dat geen opvolger benoemd zal worden. Niet ver van het presidentieel paleis op de Stephansplatz demonstreerden naar schatting 2.000 mensen, onder wie Oostenrijkse kunstenaars en be kende persoonlijkheden, tegen de in stallatie van Waldheim. Zij hadden uit hout een drie meter hoog paard gemaakt, dat een SA-pet was opgezet onder het motto: "Het paard dat door de wereld wordt vertrouwd". DEN HAAG (GPD) - De Surinaamse regering heeft dinsdag de Nederland se ambassaderaad drs. Erik Klipp het land uitgewezen. Klipp, die al ruim twee jaar op de ambassade in Para maribo werkt, moet het land verla ten "op grond van ongeoorloofde be moeienis met de interne aangelegen heden van Suriname". De maatregel kwam voor Klipp, de tweede man op de Nederlandse am bassade, als een donderslag bij helde re hemel. "Ik wist van niets", zei hij ons in een telefonisch vraaggesprek.,, Het is voor mij niet duidelijk of die maatregel voor mij geldt of voor de hele ambassade". Ambassadeur D.J. van Houten stelde zijn ambassaderaad op de hoogte van het Surinaamse besluit, nadat hij te voren bij minister van buitenlandse zaken Herrenberg was ontboden. Vol gens Klipp is de beschuldiging dat hij zich zou hebben bemoeid met de interne zaken van het land onjuist. Het heeft volgens de ambassaderaad ook niets maken met de zaak van de twee journalisten van Nieuwe Revue die in Suriname vast hebben gezeten omdat zij Ronnie Brunswijk, een voormalige lijfwacht van legerleider Bouterse die een guerrillaoorlog tegen zijn voormalige baas is begonnen, hebben geholpen naar Nederland te komen. Brunswijk zou in Nederland contacten hebben gelegd met het Su rinaamse verzet. Hij zou inmiddels weer zijn teruggekeerd. Klipp moet binnen een week het land hebben verlaten. Hij verwacht dins dag in Nederland aan te komen. Met succes deed Johan van der Velde gisteren in de Tour een greep naar alles wat er in die etappe te winnen was. De Nederlander uit de ploeg van Peter Post won de rit in een sprint met zijn medevluchter Joel Pelier. Hij werd na afloop ook gehuldigd als de nieuwe leider in het klassement. Johan van der Velde zette zijn aanval al in na de eerste kilo meters. Toen het peloton nog in alle rust de kilometers weg trapte, gingen twee eenzame vluchters op avontuur. Ze bouwden een grote voor sprong op en hielden aan de aankomst nog een kleine mi nuut over. Dat was voor de 29-jarige Johan van der Velde ruimschoots voldoende om de gele trui te veroveren. PAGINA 15 De Britse minister van buiten landse zaken Howe heeft het Europese parlement om steun gevraagd voor zijn Afrika-reis. PAGINA 3 Het college van gs van Zee land is tegen een vaarverbod door het Oostgat voor LPG- schepen. PAGINA 9 De nieuwe Hoechst-cao is rond: in het akkoord met een looptijd van twee jaar is ar beidstijdverkorting en loons verhoging overeengekomen. PAGINA 11 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie, achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 11 en 13 Sport: 14 en 15 Bijna zeven weken heeft Lubbers ervoor uitge trokken om de WD er aan te laten wennen dat ze de komende jaren volledig naar de pijpen van het CDA zal moeten dansen. Het eindresultaat van de nieuwe onderhandelingen over het ontwerp-regeerakkoord voor een nieuw kabinet van CDA en WD kleurt deze conclusie in felle kleuren in. Lubbers verzette zich vierkant tegen de euthanasie-paragraaf in de eerste versie van het regeerakkoord, onderhandelaar De Vries werd terug gestuurd naar de tafel van de kabi netsinformateur en vervolgens ging de WD door de pomp. En gisteren was er dan 'volledige overeenstem ming'. De heren trokken een gezicht alsof er niets was gebeurd. In werkelijkheid heeft Lubbers bereikt dat een passage in de tekst is ge schrapt, die een nieuw kabinet er politiek aan wilde binden dat het zijn handtekening zou geven aan euthana- sie-wetgeving, óók wanneer die niet afkomstig zou zijn van het kabinet zelf, maar bijvoorbeeld door aanvaar ding van een initiatief-wetsontwerp uit de Tweede Kamer. Het CDA heeft de WD hiermee precies waar het deze regeringspartner wilde hebben: op een plaats waar geen druk valt uit te oefenen. Verandering van de euthanasie-pa ragraaf was nog het enige echte struikelblok dat het CDA opgeruimd wenste voordat er sprake kon zijn van een kabinet-Lubbers-2 samen met de WD. Nu dat is gebeurd kan informa teur De Koning zijn werk afronden en eindverslag uitbrengen aan koningin Beatrix. Daarmee wordt een informa tie-periode afgesloten, die in verschil lende opzichten eigenaardig was. Het drietal aan tafel nam er royaal de tijd voor en schiep een sfeer alsof er harde knopen werden doorgehakt. Toch zijn de echte moeilijke vraagstukken (eu thanasie, media-wetgeving, de kwes tie van de gelijke behandeling) op de ange baan geschoven en niet wezen lijk opgelost. Bijna niet meer van deze tijd was ook de overdreven geheimzin nigheid waarin informateur en onder handelaars opereerden. De prietpraat waarmee de kiezer het wekenlang moest doen wekte de indruk dat be langstelling voor wat er in politiek Den Haag gebeurt alleen op prijs gesteld wordt wanneer het de heren politici goed uitkomt. Bepaald vreemd was ook de positie van de onderhandelaars. Bij de WD een frac tieleider die in feite dat gezag al niet meer bezat. Bij het CDA niet de lijsttrekker, hoewel zijn schim doorlo pend aanwezig was. De angels uit de voorgenomen sa menwerking tussen CDA en WD zijn nu dus verwijderd. Daarmee kan de formatie van een nieuw kabinet - zonder dat nieuwe problemen opdoe men - binnen een week zijn bekeken. Het gaat nu nog om de poppetjes en de postjes, zoals dat tegenwoordig in het politieke jargon heet. En ook wat dat betreft zal de WD haar plaats moeten weten en zich in veel naar het CDA moeten schikken. Trouwens: de kaarten zijn al voor een belangrijk deel geschud. Voor de WD valt ook in deze laatste ronde op weg naar meere- geren weinig echt te onderhandelen, maar des te meer te accepteren. Het sinds gisteren in functie getreden duo De Korte/Voorhoeve aan de kop van de partij zal genoodzaakt zijn tegen over het CDA een totaal andere stra tegie te volgen dan Nijpels in zijn luidruchtige dagen meende zich te kunnen permitteren. Het kabinet Lubbers-2 wordt voor de liberalen een gevecht op overleven, waarin ze het best nog eens erg moeilijk zou kunnen krijgen. De christen-democraten zul len de WD beduidend minder speel ruimte laten dan in de vorige rege ringscombinatie het geval was. De gang van zaken van de afgelopen weken heeft daarvan al enkele voor proefjes opgeleverd. Lubbers vertelt de WD hoe het moet en het zal steeds opnieuw slikken of stikken worden. vdM. EINDHOVEN (ANP) - Op een speel- terreintje aan de Groenewoudseweg in Eindhoven zijn dinsdagavond ne gen staven dynamiet gevonden. Het speelterrein ligt tegenover het hoofd kantoor van Philips. In opdracht van de Explosieven Op ruimingsdienst EOD werd het trein verkeer op de naast het speelterrein gelegen spoorbaan Eindhoven rich ting Den Bosch en Tilburg enige tijd stilgelegd. De Explosieven Opruimingsdienst bracht één staaf die te gevaarlijk was om te vervoeren, ter plaatse tot ont ploffing. Volgens een woordvoerder van de EOD gaat het om hoogwaardi ge fabrieksmatige springstof van re cente datum. Indien de staven ont ploft zouden zijn, zou forse schade aan de nabijgelegen spoorlijn zijn ont staan, aldus de EOD. Gezien de plaats waar de explosieven werden aangetroffen, een plantsoen tje tussen de spoordijk en een speel terrein, wordt niet uitgesloten geacht dat de explosieven uit een passerende trein zijn geworpen. Hoelang de dyna- mietstaven er gelegen hebben is de politie nog niet duidelijk. Vandaag zal het terrein door de Eindhovense poli tie nauwkeurig worden onderzocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 1