Dragen van valhelm zou verplicht moeten zijn Records in Moskou RIK SMITS VALT OP MET SPECTACULAIRE DUNKS PZC/sP°rt AKKERMANS WINT IN WESTDORPE Nederlandse ploeg snel in Rijnland Wim Arras won koers Ronde van Zoutelande FC Köln legt Olsen vast Lendl blijft nummer één Tennisploeg tegen Israël Winst voor Ter Riet Hans Cornells I in middenmoot Nationale titel in L-springen voor Zeeuwse WERELDRECORD OP 6.01 METER JURYLID WIM JEREMIASSE: Toine van Mierlo naar AA Gent 14 Boeiend Geen blaam Uitslagen Beloofde land WOENSDAG 9 JULI 1986 Rob Bijyank komt centimeters tekort WESTDORPE - De teleurstelling was op het gezicht van Rob Bijvank te lezen. De amateur uit Westdorpe had zijn zinnen gezet op het kermis-criterium dat dinsdagavond in zijn woonplaats werd verreden. In een adembenemende finale moest hij het uiteindelijk afleggen tegen de snelle Brabander Tonnie Akkermans. Bijvank werd met slechts enkele centimeters verschil geklopt in een duel dat de wedstrijd in Westdorpe in sportief opzicht een schitterende apotheose bracht. Geen afspraken in die finale: dat was duidelijk. Terwijl de speculaties toch wel in die richting gingen. Tonnie Akkermans reed ogenschijnlijk een voudig de prestatieprijs bij elkaar en dat werd door de vele toeschouwers vertaald in een afspraak tussen Ak kermans en Bijvank. De plaatselijke favoriet zou voor eigen supporters wel mogen winnen. „We hebben geen af spraken gemaakt. Wie wilde winnen moest zijn eigen kans maar gaan. We hebben er trouwens niet eens over gesproken", zei Bijvank na de wed strijd. De Westdorpenaar wilde wel, maar kon niet. „Natuurlijk had ik voor eigen publiek graag gewonnen, maar dat is altijd veel moeilijker dan op vreemd terrein. Er gaat altijd een bepaalde druk vanuit". Slechts centimeters kwam Bijvank uiteindelijk te kort in die fraaie finale van de ronde van Westdorpe. Een wedstrijd die overigens vanaf het be gin boeiend is geweest. Een opvallen de rol was er ook weggelegd voor Frank Kersten. De jonge amateur van Jo van Aarle LAHNSTEIN (SID) - De Nederlandse amateurwielerploeg heeft dinsdag in Lahnstein (West-Duitsland) een tijd rit over 2,6 kilometer gewonnen. De Oranje-renners reden het parcours in 3.08,2 en waren 0,4 seconde sneller dan de Oostduitse ploeg. Italië ein digde op de derde plaats. De ploegentijdrit was één van de drie onderdelen van de proloog van de Ronde van Rijnland-Palts. De Oost duitser Olaf Ludwig won de individue le rit en start woensdag in de gele leiderstrui. De Nederlandse renner Tom Cordes eindigde op de tweede plaats in de puntenwedstrijd. De voornaamste uitslagen: Proloog indivi dueel 1 Ludwig (OD1). 2. Wuller (WD1), 3. Popp (Oos). 4 Lesnievski (Pol), 5. Stutz (Zwii, 9. Rob Harmeling (Ned). Puntenwedstrijd 1 Kappes (WDll 25, 2. Tom Cordes (Nedl 17. 3. fiarth (ODD 13. 4 Jentzsch (OD1) 5. 5. Theisen (WD1) 4, Pa trick van Passel (Ned) 2. Ploegenrijdrit: 1. Nederland 3.08,2, 2. Oost- Duitsland 3.08,6, 3. Italië 3 13.9. SLEIDINGE (ANP) - De Belg Wim Arras, die de Ronde van Frankrijk zaterdag wegens overschrijding van de tijdslimiet moest verlaten, heeft dinsdag een profkoers over 154 kilo meter in Sleidinge Belgiëgewonnen. De renner van de ploeg Schuiten was in de eindsprint sneller dan zijn land genoten Ludo Schurgers en Jan van Camp. Henri Manders uit Drunen eindigde op de achtste plaats. ZOUTELANDE Vandaag (woens dag) wordt de negende ronde van Zoutelande voor amateurs gereden. Er komen zeventig renners aan de start onder wie vrijwel alle Zeeuwse toppers. De wedstrijd begint om 19.00 uur en gaat over een afstand van 100 kilometer. Enkele bekende namen zijn: John de Crom, Antoine Goense, Karei van Goethem, Nico van de Klundert, Wil lem-Jan van Loenhout, Tommy Post, Bob Rasenberg, Toon van der Steen, Rainier Valkenburg, Werner Wieme en Ab Verplanke. VLISSINGEN De 14-jarige Astrid van der Veer uit Veere is Nederlands kampioen in het L-springen gewor den. De Zeeuwse reed met haar pony Machmoed in Apeldoorn, waar de nationale titelstrijd ponyrijden werd gehouden, in de barrage een foutloos parcours. Hierdoor bleef ze de concur rentie voor en mocht zij de eerste prijs in ontvangst nemen. KOPENHAGEN (SID/AFP) - De bijna 37-jarige Morten Olsen speelt het komende seizoen bij l.FC Köln, de club van trainer Georg Kessler in de eerste Bundesliga. Olsen, (succesvol bij de Belgische kampioen Anderlecht en het Deense nationale elftal en ook door Neder landse verenigingen begeerd, teken de gisteren het contract. Aanvankelijk had Olsen zijn oude beroep als drogist willen gaan uitoefe nen. De transfervrije Deen verdient bij Köln een jaarsalaris, dat rond de 500.000 mark (515.00 gulden) ligt. (eerder dit jaar winnaar van de Om loop van Zeeuwsch-Vlaanderen en de morele winnaar van de strijd om het Nederlandse kampioenschap een paar weken geleden) was verschillen de malen in het voorste gelid te vinden, maar kon er niet in slagen een beslissende bres te slaan. Die marge werd wel gemaakt door het tweetal Peter van de Klundert en Tonnie Akkermans. Dit Brabantse duo nam snel een ruime voorsprong, maar onder impuls van vooral Werner Wieme en Rob Bijvank werden ze achterhaald door onder anderen Guus Barhorst, André de Bruyn, Pe ter Hofland, Wies van Dongen, Frank Kersten en Nico van de Klundert. Een ijzersterke kopgroep. Dat bleek later wel, want ondanks tegenacties van Eric Vereecken en Arrold Kurvink bleef deze groep van veertien buiten schot. In de aanloop naar de finale sprongen Rob Bijvank en Tonnie Akkermans weg. Frank Kersten probeerde nog wel orde op zaken te stellen, maar slaagde daar niet in. Bijvank en Ak kermans mochten om de bloemen spurten. De uitslag. 1 Tonnie Akkermans, Zevenber gen (90 kilometer in 2.13.58); 2 Rob Bijvank, Westdorpe; 3 Peter van de Klundert, Hoo- gerheide; 4 Peter Hofland, Roosendaal; 5 Nico van de Klundert, Hoogerheide; 6 Lu- cien Gödde, Hendrik Ido Ambacht; 7 André de Bruyn, Sint Willebrord; 8 Frank Kerst en, Geldrop; 9 Louis van Mook, Oosterhout; 10 Twan de Braber, Fijnaart; 11 Werner Wieme, Oostkamp (B>; 12 Wies van Dongen, Breda; 13 Guus Barhorst, Biervliet; 14 Harry Akkermans, Zevenbergen; 15 Jan Mobach, Sluiskil; 16 Eric Vereecken, Sint Jansteen; 17 Theo van der Velde, Rijsber- gen; 18 Niels Schrauwen, Terheijden; 19 Bas de Wit, Zegge; 20 Cor Vervaet, Walsoor den. Enkele renners zijn in het begin van de koers uit het peloton ontsnapt. Het bleef echter bij die schuchtere poging. Sergei Boebka weer hoger met polsstok HILVERSUM (ANP) Voor de 27-jarige Mar- cella Mesker, Neder lands beste tennister, is het seizoen voorbij. Vrijdag werd Mesker aan haar knie geope reerd. Het herstel zal zeker enkele maanden duren. De Haagse pupil van oud-bondscoach Fred Hemmes verdraai de tijdens het toernooi van Wimbledon haar rechterknie in de partij tegen de Amrikaanse Lori McNeil. Een onderzoek in het ziekenhuis van Hilver sum bracht vorige week aan het licht, dat de kruisband van de knie was gescheurd. De onfortuinlijke Mes ker, eerder dit jaar win nares van het toernooi in Oklahoma City, loopt door haar blessure een aantal grote toernooien mis. De nummer nege nendertig van de we reldranglijst zou deze maand in Praag de fina le van de Federatie-cup spelen. Ook het Neder lands kampioenschap op de Scheveningse Metzbanen, begin au gustus, gaat aan haar voorbij MOSKOU (ANP) - Voor het eerst sedert hij 26 mei 1984, toen hij in Bratislava wereldrecordhouder pols stokhoogspringen werd, heeft Sergei Boebka voor de eerste keer het we reldrecord voor eigen publiek verbe terd. De toeschouwers in het Lenin- stadion in Moskou, waar gelijktijdig met de Vriendschapsspelen een wed strijd van het IAAF Grand Prix- circuit werd afgewerkt, zagen de 21- jarige Boebka in zijn eerste poging over 6,01 meter gaan. De Rus verbe terde daarmee zijn op vijf dagen een jaar oude wereldrecordrecord, op 13 juli 1985 sprong hij in Parijs zes meter, met één centimeter. Overigens stond het polsstokhoogspringen niet op het Grand Prix-programma van dit jaar. Wel een Grand Prix-nummer was de 100 meter horden voor dames. De Bulgaarse Jordanka Donkova won de horden-sprint in 12,40 seconden, de beste wereldseizoenprestatie. De Bul gaarse, die dit seizoen bij een vorige Grand Prix wedstrijd in Bratislava 14 juni) 12,51 seconden had gelopen, be naderde het inmiddels zes jaar oude wereldrecord van de Poolse Grazyna Rabsztyn tot op vierhonderdste se conde. De Oostduitse Cornelia Osch- kenat, aanvoerster van de wereld ranglijst 1986 met 12,50 seconden, werd tweede in 12,62 seconden. De Amerikaanse Olympische kampioene Benita Fitzgerald slaagde er niet in zich voor de finale te kwalificeren. Sergei Boebka, die in 1983 in Helsinki als 19-jarige en volledig onbekende de eerste wereldkampioen polsstokhoog springen werd, begon de wedstrijd in Moskou op een hoogte'van 5,70 m. Hij ging vervolgens, eveneens in zijn eer ste poging, over 5,85 meter. Boebka op dat moment nog alleen over in de wedstrijd liet de lat op 6,01 meter leggen. Hij nam die hoogte in zijn eerste aanloop. Met zijn nieuwe we reldrecord bewees de sportstudent uit Donetzk, dat zijn uitspraak van een ROOSENDAAL (GPD) - De ver wondingen aan het hoofd die Jos Lammertink overhield aan zijn zware val aan het einde van de vierde etappe van de Tour de Fran ce heeft nog eens duidelijk ge maakt dat het dragen van een valhelm geen overbodige luxe is. Toch zijn er maar weinig renners in de Tour die met een valhelm hun hoofd proberen te beschermen te gen ernstig letsel. In Frankrijk, maar ook in landen als Italië, Span je, Zwitserland en Portugal hebben de coureurs immers een vrije keuze in het dragen van een valhelm. Merkwaardig genoeg schrijft het regelement van de UCI (Union Cy- clisme International) wel voor dat de renners tijdens baanwedstrijden in welk land dan ook met een valhelm dienen te rijden. In Neder land, België, Luxemburg en Duits land gelden die regels ook voor alle wegwedstrijden. Dat is één van de voorwaarden waaraan de betreffen de wielerbonden moesten voldoen om zich aan te kunnen sluiten bij een verzekeringsmaatschappij. De verzekering keert een eventuele schadeclaim niet uit als de renner geen valhelm draagt. In andere lan den, waaronder Frankrijk dus, zijn de verzekeringsmaatschappijen een stuk soepeler. „Toch is het onbegrijpelijk dat het dragen van een valhelm in een evenement als de Tour de France niet verplicht wordt gesteld", zegt het Nederlandse internationale ju rylid Wim Jeremiasse. „Op de weg zijn de gevaren voor de renners veel groter dan op de baan", vervolgt Jeremiasse, die vorig jaar zelf deel uitmaakte van het jurykorps in de Tour. Tour-baas Felix Lévitan kan de renners niet verplichten in zijn Ron de een valhelm te dragen. Jeremias se: „Zolang de verzekeringsmaat schappijen de huidige situatie ac cepteren treft de Tour-organisatie bij ongevallen geen enkele blaam. Ik vind het dan ook onbegrijpelijk dat de renners zichzelf niet beter beschermen. Ze klagen er de hele week over dat het zo gevaarlijk fietsen is in het peloton, maar er zijn maar weinig renners die er op eigen initiatief toe zijn overgegaan om wel met een helm op te rijden. Van mij mag de UCI vandaag nog beslissen dat er overal een helm gedragen moet worden, maar dat gaat niet zomaar. In dat geval is er namelijk sprake van een reglementswijziging en die moet eerst weer goedgekeurd worden door de FICP, het overkoe pelend orgaan van de internationa le bonden". De renners zitten echter niet te wachten op zo'n aanpassing van het reglement. In het peloton heerst nogal wat aversie tegen het Wim Jeremiasse pleit voor het dra gen van valhelmen tijdens wieler koersen. dragen van een helm. Zo'n ding gaat irriteren omdat het een verve lend gevoel geeft aan het hoofd. Bij warm weer gaan de renners er nog eens extra door zweten. „Het is het een of het ander", zegt Jeremiasse. „Ik vergelijk het altijd met het dragen van autogordels. Daarvan zien veel mensen het nut ook niet in, totdat ze zelf een keer wat meemaken. Dan denken ze er plot seling heel anders over". In het professionele wielrennen zijn de laatste jaren een paar ernstige ongelukken gebeurd, waarbij een valhelm mogelijk voor een betere afloop had kunnen zorgen. Twee jaar geleden verongelukte de Portu gees Joaquim Agostinho in zijn land toen hij in een eindsprint een overstekende hond niet meer kon ontwijken. Agostinho raakte buiten kennis en overleed enkele weken later. In de Ronde van Italië liep dit jaar de jonge Italiaanse neo-prof Ravasio ernstig hersenletsel op bij een valpartij. Ook hij moest het met de dood bekopen. „Het kan geen toeval zijn dat deze ongelukken zijn gebeurd in landen waar het dragen van een valhelm nog niet verplicht is. Lammertink is er nu nog tamelijk goed van afgeko men, maar ik moet er niet aan denken wat er allemaal kan gebeu ren als er in de Tour in een massa spurt iets mis gaat", zegt Wim Jere miasse. Het jurylid merkt daarbij nog op dat in Nederland weliswaar het dra gen van een valhelm verplicht is, maar dat veel renners hun helm verkeerd dragen. „Bij driekwart van de Nederlandse renners mankeert er iets aan. Het heeft alleen maar effect als de bandjes van de helm strak langs de oren en strak onder de kin goed vastzitten. Helaas con stateer ik nogal eens dat je bij veel renners de helm zo van het hoofd kunt schuiven. In zulke gevallen biedt een helm nog geen enkele zekerheid over een redelijk goede afloop bij een valpartij". maand geleden in een interview, dat een hoogte boven de zes meter geen probleem zou zijn, geen grootspraak was. Voor een voortreffelijke prestatie op de eerste dag van de Grand Prix wedstrijd zorgde ook de Amerikaanse Pam Marshall die de 200 meter won in 22,12 seconden, waarmee zij achter Heike Drechsler (OD1), die op 29 juni bij de Oostduitse kampioenschappen in Jena het wereldrecord van landge note Marita Koch met 21,71 seconden evenaarde, de tweede plaats op de ranglijst van dit jaar inneemt. De Poolse Eva Kasperczyk werd in een nieuwe nationale recordtijd van 22,13 seconden tweede. Van uitstekend gehalte was ook de prestatie van de Russische kogelsto ter Sergei Smirnov, die tot 21,79 meter kwam. De 3000 meter steeple chase werd in de eindsporint beslist tussen de Oostduitser Melzer en de Ameri kaan Marsh. Melzer won in 8.23,06. Marsh finishte ruim achttiende secon de later. Vandaag worden de andere nummers van het Grand Prix programma afge werkt. De voornaamste uitslagen van de eerste dag van de Grand Prix-wedstrijd in Mos kou zijn: Heren: 1500 m: 1 Jakovlev (Sov) 3 39.96. 2. Lotarjev (Sov) 3.40.18. 3 Scott (VStl 3.40,31. 4. Spivey (VSt) 3.40.41 3000 m steeple chase: 1. Melzer (ODD 8.23,06, 2. Marsh (VSt) 8.23,92, 3. Matjoesjen- ko (Sov) 8.25,73, 4. Boinet (Ken) 8.28,20, 5. Glinskin (Sov) 8.29,51, Danoe (Sov) 8.30,74 4 x 400 m: 1. Sovjetunie 3.01.25, 2. Ver.Sta- ten 3.01,47, 3. Ivoorkust 3.13.51 polsstokhoogspringen (geen GP nummer): 1. Sergei Boebka (Sov) 6,01 m (WR), 2. Gataoellin (Sov) 5,80 m, 3. Bell (VSt) 5,75 m kogelstoten: 1. Smirnov (Sov) 21,79 m, 2. Gavroesjkin (Sov) 21,09 m, 3. Brenner (VSt) 20,62 m, 4. Tafralis (VSt) 20,32, 5. Bojars (Sov) 20,11 m Dames: 200 m: 1. Pam Marshall (VSt) 22,12, 2. Eva Kasprczyk (Pol) 22,13, 3. Elvira Barbasjina (Sov) 22.27, 4. Gwen Torrence (VSt) 22,53, 5. Randy Givens (VSt) 22,61, 6. Christine Cazier (Fra) 22,71, 7. Julie Cuth- berth (Jam) 22,88, 8. Maja Azarasvili (Sov) 23,01 5000 m: 1. Olga Bondarenko (Sov) 15.03,51, 2. Svetlana Oelmasova (Sov) 15.05,50, 3. Cindy Bremser (VSt) 15.11,78, 4. Svetlana Goeskova (Sov) 15.17,90, 5. Patti-Sue Plum- mer (VSt) 15.20,88, 6. Gabriele Veith (OD1) 15.21,90, 7. Elena Zoepijeva (Sov) 15.23,25, 8. Marina Rodsjenkova (Sov) 15.31,99 100 m horden: 1. Jordanko Donkova iBul) 12,40 (beste wereldseizoenprestatie), 2. Cor nelia OschkenatMODl) 12,62, 3. Ginka Za- gortsjeva (Bul) 12,72, 4. Laurence Elloy (Fra) 12,75, 5. Natalia Grigorjeva (Sov) 12,86, 6. Kirsten Knabe (ODD 12,86, 7. Vera Akimova (Sov) 12,91, 8. Elena Politiko (Sov) 12,97 4 x 400 m (geen GP numnmer): 1. Ver.Sta- ten 3.21.22 (beste wereldseizoenprestatie), 2. Sovjetunie 3.21,99 speerwerpen: 1. Petra Felke (ODD 70,78 m, 2 Trina Kostjoesjenkova (Sov) 61,28 m, 3. Natalia Jermolovitsj (Sov) 60.58 m Sergei Boebka sprong gisteren een nieuw record voor eigen publiek. MOSKOU (TASS) - De Russin Erika Salocmae heeft dinsdag tijdens de wielerwedstrijden van de Vriend schapsspelen in Moskou op de baan van Krylatskoye het wereldrecord op de 200 meter met vliegende start verbeterd en gebracht op 11,489 se conden. Het oude wereldrecord stond sedert vorig jaar met 11.494 seconden reeds op haar naam. Saloemae verbeterde het record in de kwalificatie-ritten De uitslag van de 1000 meter tijdrit bij de heren is: 1 Bremanis (Sov) 1 min. 03,57 sec. 2. Msjedlisjvili (Sov) 1.04,58, 3. Hanske (ODD 1.05,42; atletiek tienkamp: 1. Degtar jev (Sov) 8322 punten. 2. Apaitsjev (Sov 8244. 3. Lasj (Sov) 8082, 4. Petersson (ODi 8060. Ook op de 200 meter met vliegende start bij de heren werd het wereldre cord verbeterd. De Oostduitser Mi chael Hübner kwam tot een tijd van 10,224 seconden. Het oude wereldre cord was met 10,249 seconden in han den van de Rus Sergei Kopilov. Na de wedstrijden van dinsdag voert de Sovjetunie het medaille-klasse ment aan met 25 gouden, 34 zilveren en 25 bronzen plakken. De score van de Verenigde Staten is: 25-21-27. Roe menië neemt de derde plaats in (6-2-3) en Oost-Duitsland staat vierde met PARIJS (AFP) - Ondanks zijn verlies in de Wimbledon-finale tegen Boris Becker staat Ivan Lendl nog steeds als eerste genoteerd op de ATP-we reldranglijst. Becker steeg door zijn succesvolle optreden in Londen van de zesde naar de vierde plaats. John McEnroe is gezakt naar de zevende positie. De top-5 van de maandag uitgebrach te ATP-lijst: 1. Ivan Lendl Tsj2. Mats Wilander Zwe3. Yannick Noah (Fra), 4. Boris Becker (WDl), 5. Jimmy Connors (VSt). DEN HAAG (ANP) - Nederlands besteI tennisser Michiel Schapers zal uitho l men voor de nationale ploeg tijdemi de Davisbeker-ontmoeting tegen Is rael van 18 tot 20 juli in Den Haag.l Het team bestaat verder uit Mennol Oosting, Huub van Boeckel en Tom\ Nijssen. PERUGIA (Reuter) - Hellas ter Ritf! heeft zich geplaatst voor de tweed\ ronde van het internationale tennis! toernooi in Perugia (Italië). Zij ver-1 sloeg de Zwitserse Karin Stampfli me/I 6-2, 6-1. Nicole Jagerman won met 641 6-1 van Karin Bakkum. Karin MoosI werd uitgeschakeld in de eerste rondel van een internationaal tennistoernooi in Baastad door de Zweedse A?anc| Lindström: 1-6, 1-6. VLISSINGEN Hans Cornelis uil Groede is bij het wereldkampioen! schap triathlon in het Zweedse Saderl op de 57e plaats geëindigd. Hij realif seerde een tijd van 10.47.48 uur. Er waren in totaal 150 deelnemers! Winnaar werd Scott Tinley uit ameri-l ka in de wereldrecordtijd van 8.27.4(1 uur. Beste Nederlander was Gregof Stam met een vijfde plaats. GENT (ANP) - De 28-jarige Toine varl Mierlo speelt de komende twee seizoef nen voor de Belgische eersteklassei AA Gent. Van Mierlo, afgelopen sei zoen spelend voor het gedegradeerd! MVV, neemt bij Gent de plaats in varj een andere Nederlandse spits Cees Schapendonk, die niet tot overeen stemming kon komen met de Beid sche ploeg. SANTA CRUZ (GPD) - Blaast het Nederlands basketbalteam, op mon diaal niveau gezien, zijn partij mee vanaf pakweg de tweede rij, in elk geval één van zijn spelers springt daar letterlijk en figuurlijk ver bo venuit. Dat dan voorlopig vooral wat zijn lengte betreft, want met zijn 2.20 meter is Rik Smits samen met de overigens op zijn retour zijnde Sow- jet-Rus Vladimir Tkachenko de lang ste man die deelneemt aan het we reldkampioenschap basketbal, zoals dat momenteel in Spanje wordt afge werkt. En omdat hij ook in Amerika, waar Smits voor Marist College uitkomt, zijn (lengte)maat nog niet is tegenge komen, mag binnen korte tijd gespro ken worden over de langste amateur basketballer ter wereld. Alleen de Nigeriaan Manute Bol, die uitkomt voor de Amerikaanse profploeg de Washington Bullets, is met zijn 2.24 meter nog net iets groter. In Spanje, waar Oranje in Groep D op Tenerife debuteert tijdens het tiende WK, is Rik Smits in elk geval een bezienswaardigheid. Er gaat geen uur voorbij of de een of andere eilandbe woner dan wel toerist wil met hem op de kiek. Of dat nu is in het peperdure hotel Maritiem in Puerto de la Cruz - waar alle spelers en officials zijn on dergebracht - of in de splinternieuwe sporthal van Santa Cruz dan wel gewoon op straat; overal wordt de blonde reus aangegaapt of nage staard. De bescheiden, pas 19-jarige Eindho- venaar, die zich vanwege zijn specta culaire dunks meteen mateloos popu lair maakte bij de merendeels Spaan se en o zo fanatieke toeschouwers, laat al die poespas wat gelaten over zich heen komen. „Dat heb je nou eenmaal als je groot bent", haalt hij zijn schouders op. „De mensen kijken tegen je op. Daar moet je maar mee leren leven". Opvallend facet in het geval van Rik Smits is dat hij ondanks zijn niet geringe afmetingen tot voor vorig jaar in Nederland compleet over het hoofd werd gezien. Weliswaar kwam hij drie jaar geleden uit voor het nationale kadettenteam, maar eigenlijk nie mand in basketballand had ooit van Rik Smits gehoord. „Kon ook haast niet", grijnst hij, „want ik was weg voor ze het in de gaten hadden". Naar Amerika dus, het beloofde land voor elke basketballer ter wereld. En dus ook voor Rik Smits, hoewel die op dat moment pas 17 jaar was en in feite net twee jaar het spelletje voor de echt grote jongens had ontdekt. Onder het motto: 'je bent lang en wil wat', solliciteerde Smits in eel Amerikaans basketbalblad naar etl beurs op een universiteit. De reacti(| waren niet om over naar huis schrijven. Alleen Louisiana Stal University wilde hem eventueel W.I bij een kleine school onderbreng'! Als een soort optie op de toekomsj Door tussenkomst van Neerlands t te basketballer aller tijden, Kefl Akerboom, kwam de eigenlijk veel'I jonge en van elke ervaring gespeeni Smits in contact met de assistent coach van Marist College, een Joeg! slaaf van origine die het Europsl basketbal door en door kent en ook! Tenerife aanwezig is. „Zonder meol maar een keer in actie te hebt! gezien, kon ik komen. Hij zag het vol wat betreft mijn lengte blijkbaar hfj maal zitten". Dat er nog behoorlijk wat werk aanfl winkel is, realiseert Smits zich ova gens heel goed. Nu al door kennij aangemerkt als een toekomstige sfj Ier in de NBA - de AmerikasT profcompetitie, waar het gemidde^l jaarsalaris rond de 300.000 dollar 1 draagt - weet Smits dat als hij ooit* ver wil komen, er nog een lange «SJ te gaan. Met name aan kracht nu nog tamelijk tengere 2-meter-nl!| flink moeten winnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 18