Stemfraude niet bewezen ondanks intensief speurwerk Jaap van Wallenburg is in de ban van de haan Stichting Recreatie Oranjeplaat mag 16-hectaregebied 'invullen' I 2.80 JAC. HERMANS VAKANTIEVOORDEEL PZC/ provincie VERGUNNING MIDDENSCHOUWEN AANGEVRAAGD OVEREENKOMST HEEFT LOOPTIJD VAN TWEE JAAR I Nieuwe hoogleraar op NCB-leerstoel Staatsbosbeheer denkt nog over aanleg golfbaan bij Haamstede Bromfiets in Breskens gestolen POLITIERECHTER MIDDELBURG Middelburg houdt enquête over inspraak IN DE VOETSPOREN VAN GROOTVADER KRAPPE MEERDERHEID RAAD ARNEMUIDEN I I De goedkoopste Palmolive toiletzeep van Nederland. 11 iWerklozencomité Middelburg wil i stuurgroep behouden Beschikking Vrijkaartje ^DE NIEUWE JAC. HERMANS HEEFTALLES IN HUIS^ PALMOLIVE TOILETZEEP KIPFILET 1.99 OENSDAG 9 JULI 1986 Provinciale waterstaat neemt kwelschermproef ISCHARENDIJKE Provinciale waterstaat Zeeland heeft bij de gemeente Middenschouwen "een vergunning aangevraagd voor het houden van een kwelschermproef in de Flaauwersin laag. De proef vindt plaats in het kader van de kwelscherm-studie van provinciale waterstaat. I Doel van deze proef is de mogelijkheid Ite onderzoeken in hoever de zoute J kwelbelasting op het waterlopenstel- sel kan worden verminderd door het 1 construeren van een scherm van put- Iten die als gevolg van de kweldruk 1 vanzelf overlopen. Het uittredende grondwater wordt afgevoerd via het waterlopenstelsel tEen soortgelijke proef, van mei 1984 tot mei 1985 gehouden bij de Koude- I kerkseinlaag, eveneens aan de .Schouwse zuidkust, heeft in land bouwkundige zin positieve resultaten opgeleverd. Gebleken is dat via een soort scherm van drainbuizen in de grond de druk van zout water in de I MIDDELBURG - Het Werklozen Ak- tiekomitee Middelburg (WAM) is te gen het opheffen van de Provinciale Stuurgroep Werkloosheid. „Juist nu het de stuurgroep gelukt is om alle Zeeuwse organisaties met en voor werklozen om de tafel te krijgen en er eindelijk gezamenlijk plannen ge maakt kunnen worden, juist nu wil len onze vertegenwoordigers van de stuurgroep af', schrijft Ton Besse- link van het WAM aan provinciale staten. Volgens het Aktiekomitee blijkt uit het nieuwe regeerakkoord dat de posi tie van werklozen verder is verslech terd. Bovendien acht het kabinet een aantal van 500.000 mensen zonder baan kennelijk „aanvaardbaar". Besselink noemt het tegen die achter grond „onbegrijpelijk" dat de stuur groep met opheffing wordt bedreigd. Hij wijst tenslotte op de 'krachten bundeling' die in mei tot stand kwam tijdens een bijeenkomst op het vor mingscentrum Het Zilveren Schor. „Dit goede initiatief mag niet afgebro ken worden", meent het WAM, dat de staten „dringend verzoekt" om de ingeslagen weg te kunnen afmaken. GOES - Dr C. P. Veerman (37) uit Nieuw Beijerland is met ingang van 1 september benoemd tot bijzonder hoogleraar aan de Katholieke Hoge school te Tilburg. De bijzondere leer stoel voor de studie der economische en sociale vraagstukken van de land en tuinbouw is in 1946 opgericht door de Noorbrabantse Christelijke Boe renbond (NCB). Als bijzonder hoogleraar was aan de leerstoel verbonden oud-voorzitter van de NCB, prof dr F. W. J. Kriel- laars. Vanwege het bereiken van de 70-jarige leeftijd is hij onlangs terug getreden. De opvolger is verbonden aan de Erasmus Universituteit van Rotterdam. Van de hand van Veer man verscheen een groot aantal pu blicaties, onder meer over landbouw. Zijn proefschrift had als onderwerp 'grond en grondprijs', een onderzoek naar de economische betekenis en prijsvorming van landbouwgrond. De leeropdracht voor prof dr Veerman wordt 'sociaal-economische vraag stukken van land- en tuinbouw op nationaal en internationaal gebied'. De leerstoel is destijds door de NCB opgericht om te bevorderen dat toe komstige economen zich bij hun stu die kunnen oriënteren op landbouw- economische aspecten. HAAMSTEDE Staatsbosbeheer beraadt zich nog over de vergevor derde plannen van de Stichting Golf Schouwen-Duiveland voor de aanleg van een negen-holesbaan op een ter rein van ongeveer 22 hectare gelegen tussen de Hogezoom en de Vroonweg nabij Haamstede. De interne gedach- tenwisseling over deze plannen is nog niet afgerond, aldus adjunct consulent ing W. de Wilde van de directie natuur, milieu en faunabe heer. Voor staatsbosbeheer is momenteel de voornaamste vraag of de baan zonder nadelige gevolgen voor het landschap en de natuur in het be schermd natuurmonument de Kop van Schouwen kan worden ingepast. Daarover praat staatsbosbeheer bin nenkort met b en w van Westerschou- wen. Burgemeester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer heeft onlangs zoals gemeld gezegd zeer positief te staan tegen over de plannen van de Stichting Golf. Zij vindt een golfbaan een goed in het gemeentelijk beleid passende 'al-weer-voorziening' en een mooie aanvulling op de omgeving. „Er zal eerder sprake zijn van een verbetering van de huidige landschappelijke aan blik, dan van een aantasting. Voor de aanleg van de golfbaan hoeft niet één boom te verdwijnen". De Stichting Golf Schouwen-Duive land heeft in principe besloten om de plannen te verwezenlijken mits deze planologisch geregeld kunnen wor den. Doelstelling is het stichten van een openbare baan. Als de plannen doorgaan zal de baan volgens het bestuur niet eerder dan in de loop van het voorjaar van 1988 in gebruik kun nen worden genomen. Overigens is het de bedoeling reeds volgend jaar van start te gaan met een driving- range (oefenbaan). I bodem kan worden tegengegaan. En dat heeft ertoe geleid dat het kwel- scherm daarna in stand is gehouden. Volgens provinciale waterstaat is met betrekking tot de aanvraag voor het houden van een kwelschermproef in de Flaauwersinlaag dan ook op voor hand het oordeel mogelijk dat het effect van verlaging van de grondwa- ter-stijghoogte, door de vermindering van de zoute kwel, positief kan wor den opgevat. Het onderzoeksvoorstel beoogt onder meer na te gaan of met behulp van grotere putdiameters zogenaamde wrijvingsverliezen in de kwelputten tot een aanvaardbaar niveau kunnen worden teruggebracht. Verder is het onderzoek gericht op het uittesten van eenvoudige ontwerpmethodes (onderlinge afstandsbepalingen van de kwelputten). Teneinde de onderlinge putafstand te kunnen bepalen zal het plaatsen van de putten geschieden in twee fasen. In eerste instantie zullen twee waarne- mingspunten en één kwelschermput worden geplaatst, alle in de berm van de inlaagdijk. Zonder dat de kwelput in werking is zal gedurende vier tot vijf dagen de stijghoogte van het grondwater continu worden gemeten. Daarna zal. beginnend bij de laagwa- ter-kentering, de kwelput enkele uren in werking worden gesteld waarbij in de waarnemingsputten de grondwa- terstijghoogte wordt vastgesteld. Aan de hand van de aldus verkregen gege vens kan de onderlinge putafstand BRESKENS Dinsdag is de brom fiets van G. van H. uit Oostburg ontvreemd. De bromfiets stond onaf gesloten aan de Dorpsstraat in Bres kens. Het betreft een zwarte Batavus. De diefstal is gepleegd tussen 7.00 en 16.00 uur. worden bepaald. Verder is het de bedoeling één of meer extra kwel- schermputten bij te boren. De periode benodigd om de putafstand te bepa len bedraagt ongeveer vier weken. Voor de kwelschermproef wordt ge dacht aan een periode van november 1986 tot eind 1988. Volgens provinciale waterstaat zal het landbouwkundig onderzoek er te vens bij gebaat zijn om een raai landbouwbuizen loodrecht op de kwelschermputten te plaatsen. Daar bij zouden dan één of twee putten van diepere peilbuizen voorzien moeten worden. Tegen het verlenen van de vergun ning voor de kwelschermproef in de Flaauwersinlaag kunnen tot en met 26 juni schriftelijke bezwaren worden ingediend bij b en w van Midden- schouwen. Eventuele bezwaarschrif ten kunnen vervolgens nog nader mondeling worden toegelicht tijdens een openbare hoorzitting, onder voor zitterschap van gedeputeerde J. D. de Voogd, op woensdag 6 augustus in het gemeentehuis in Scharendijke (aan vang 14.15 uur). MIDDELBURG - De 56-jarige J. J. O. uit Middelburg, die dinsdag op verdenking van uitkeringsfraude voor de politierechter in zijn woonplaats stond, smaakte het ge noegen om, ondanks een eis van de officier van vier weken gevange nisstraf waarvan twee weken voorwaardelijk, met een vrij spraak de zaal te kunnen verlaten. O. zou in november 1984 zijn in komstenbriefje niet naar waarheid ingevuld hebben, toen hij achter de vraag of zijn gezinsomstandighe den veranderd waren 'nee' had ge schreven. Een sociaal rechercheur had in de voorafgaande twee maan den echter 53 keer geconstateerd dat O. in de woning van zijn vrien din verbleef en niet op zijn eigen adres. Hij at daar, al of niet in haar gezelschap, sliep er en bracht haar in haar auto naar haar werk, zo vermeldde zijn rapport. O. stelde daar tegenover dat hij in die periode gezorgd had voor de vrouw, die verschillende ingrijpen de operaties achter de rug had en als gevolg daarvan slecht ter been was. Hij had daar met zijn maat schappelijk werker van de sociale dienst contact over opgenomen omdat hij wilde weten of zijn uitke ring in gevaar kwam wanneer hij als samenwonende zou worden be schouwd. Op die vraag had hij echter nooit antwoord gekregen en omdat een officiële beschikking uitbleef ging hij ervan uit dat er geen bezwaar tegen de gang van zaken werd gemaakt. De advocaat mr M. W. Dieleman kwam op de zitting met een schrif telijke verklaring van de maat schappelijk werker, waarin deze de gang van zaken bevestigde. Officier van justitie mr D. van der Bel bleef erbij dat O. willens en wetens een onjuist antwoord op de vraag naar de gezinsomstandighe den had gegeven en achtte hem schuldig aan valsheid in geschrifte. Politierechter mr J. D. C. J. Janzen- Van Oosten hechtte zoveel waarde aan de verklaring van de maat schappelijk werker dat zij O. vrij sprak. MIDDELBURG - Middelburg begint na de zomervakantie een onderzoek naar het effect en de reacties op inspraakprocedures. Via een enquête onder inwoners en ambtenaren wil de gemeente nagaan of de uit 1982 daterende inspraakverordening vol doet. Het is de bedoeling dat het onderzoek het karakter krijgt van een steek proef, waarbij Middelburgers worden betrokken, die met inspraak te maken hebben of hebben gehad. Hun zal ondermeer worden gevraagd hoe ze van de zaak op de hoogte raakten, wat ze denken van de duur van de in spraak, of de gemeente rekening hield met hun wensen en hoe het contact met de plaatselijke overheid verloopt. Een deel van het onderzoek is gericht op inwoners, die geen gebruik maak ten van de inspraakmogelijkheden. Zij krijgen ondermeer de vraag voor gelegd waarom ze niet reageerden en of ze daarvan achteraf spijt hebben. Foto links: 'Opa' E. H. du Bois ivoorgrondbij het praalgraf van de Evertsens in de Nieuwe Kerk in Middelburg. MIDDELBURG In de ban van de haan - het zit in de familie. Zijn grootvader, E. H. du Bois, kraste in augustus 1953 zijn naam in de kroon van de Middelburgse Lange Jan, nadat hij Karel's pronkjuweel en de torenhaan had voorzien van een nieuwe lading verf en blad goud. Ook liet hij in de toren een briefje achter. Kleinzoon Jaap van Wallenburg (29) klom mee met de schilders, die in mei en juni het karwei nog eens overdeden. De verzekeringsadviseur maakte hoog boven het stadsgewoel meer dan 100 kleurenfoto's. Een greep uit zijn collectie, aangevuld met histo rische opnamen van het Zeeuws documentatiecentrum en enkele particulieren, is de komende veer tien dagen te zien in de hal tegen over de afdeling bevolking van de Middelburgse gemeentesecretarie. In de ban van de haan. Of eigenlijk: op zoek naar de sporen van opa. „Op een gegeven moment kreeg mijn moeder twee fotootjes in han den. Daarop leunde mijn grootva der uit één van de luikjes van de Lange Jan en zat-ie voor het praal graf van de Evertsens in de Nieuwe Kerk. Dat maakte me nieuwsgie rig", vertelt Van Wallenburg. De E. H. du Bois, die het niet kon laten om na gedane arbeid zijn merkteken achter te laten, overleed begin dit jaar in de gezegende ou derdom van 91 jaar. „Helaas", zegt zijn kleinzoon. Opa Du Bois moet een werkzaam aandeel hebben ge had in het restaureren van monu menten. Want behalve kroon en haan van de Lange Jan bracht hij orgel en plafond van de Nieuwe Kerk in goede staat -precisiewerk, waar Jaap van Wallenburg, die veel belangstelling heeft voor oude din gen, met smaak over kan vertellen. In zijn geval bleek een contactje met wethouder A. Bergshoeff van Middelburg - die hij via familie al wat langer kende - voldoende voor een 'vrijkaartje Lange Jan'. Veer tien dagen lang stond hij met neus en camera bovenop de schilders die de toren in goede staat brachten. „Hoogtevrees? Daar heb ik niks geen last van, hoor". De foto's - in kleur en vaak genomen vanaf let terlijk adembenemende hoogte - bewijzen het. Van Wallenburg wil in het blad 'De Wete' van de heemkundige kring Walcheren binnenkort één of meer artikelen publiceren over de restau ratie van haan en kroon en over de geschiedenis van de abdij. En ver der heeft hij de stille hoop dat de tentoonstelling in de hal van Stad huisstraat 2 (op werkdagen toegan kelijk tijdens kantooruren: 8 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur) hem aan nieuw - oud - fotomateriaal over zijn grootvader helpt. Vertelt: „Ik heb overal gezocht, maar niemand had foto's waarop je hem aan 't werk ziet tijdens de restauraties in de periode '49 tot en met '53. Ook het Docu mentatiecentrum kon me daar niet aan helpen. Toch moet er een foto zijn, waarop je m'n opa in de kroon van de Lange Jan ziet staan, 't Zou leuk zijn als ik die 's te pakken kreeg. Want anders is 't net of je een fabeltje vertelt". ARNEMUIDEN Een „geweldig project", maar ook „een ramp voor Arnemuiden". De leden van de Arne- muidense gemeenteraad waren dins dagavond verre van eensgezind, maar de meerderheid besliste: voor de invulling van het zogenaamde 16-hectare gebied wordt de voorkeur gegeven aan de plannen van de Stich ting Recreatie Oranjeplaat (SRO). Met zes stemmen vóór (cda, pvda en vvd) en vijf tegen (sgp en rpf) volgde de raad hiermee het voorstel van b en w. De SRO krijgt nu zes maanden de tijd om de plannen verder uit te werken. Pas op dat moment wordt duidelijk of het allemaal een haalba re kaart is. De meest lovende woorden voor de plannen kwamen van het CDA. Vol gens fractievoorzitter W. Bezemer gaat het om een zaak van „historisch belang". Hij wees erop dat de 200 bungalows, die in het plan van de SRO zijn voorzien, een welkome aan vulling zijn op het bestaande recrea tie-aanbod van Arnemuiden en dat dit de gemeente „geen windeieren" zal leggen. Scherpe kritiek had hij op burgemees ter M. M. Markusse, die in een minder heidsstandpunt verwoordde dat de SRO-plannen een ernstige bedreiging vormen voor „de huidige structuur van de gemeente, waardoor er ernsti ge immateriële schade zal worden aangericht. Tot wat voor een ont wrichting zal dit leiden?" zo vroeg de burgervader zich af. Hij doelde daar mee vooral op de in het plan opgeno men elk-weer-voorziening, die zeven dagen per week - en dus ook op zondag - open zal zijn en waarin onder meer een zwem- en golfslagbad, ten nisbanen, een restaurant en winkels zijn voorzien. Bezemer vond dat een discussie over de zondagsrust in de raad niet thuishoorde: „Dat mag ieder voor zichzelf bepalen". Volgens hem suggereerde de burgemeester „dat er honderdduizenden 'boosdoeners' en veroorzakers van geestelijke schade door de straten van Arnemuiden zul len gaan dwalen. Een vreemd waarde oordeel over vakantiegangers", meen de de CDA'er. Meer waardering kreeg Markusse van de RPF en van zijn eigen partij, de SGP. „Met grote blijdschap", zo stel de fractie-voorzitter C. Marijs, „heeft één lid van het college zich onttrok ken aan een plan dat op pure zondag sontheiliging uitloopt. Arnemuiden gaat op deze manier naar de afgrond" Behalve het CDA gingen ook VVD en PvdA akkoord met het voorstel. PvdA-fractievoorzitter B.J. de Reu meldde dat zijn partij nu weliswaar instemt met de voorkeur voor de SRO, maar dat hij de haalbaarheid van het plan uiteindelijk „zeer kri tisch" zal bekijken: „Het gaat nu alleen nog maar om de intentie". Hij waarschuwde dat de gemeente Arne muiden met de nu aangekondigde plannen „het Vliegveld Midden-Zee land zal tegenkomen". Van verschil lende kanten - onder meer door gede puteerde mevrouw E. Maris-Koster - is gezegd dat de twee uitbreidings plannen niet met elkaar te verenigen zijn. Wethouder M. A. Stoffels liet weten aanwijzingen te hebben dat het stich tingsbestuur van het vliegveld „niet zo negatief' over de plannen denkt, maar zijn collega-wethouder J. van Belzen dacht daar anders over. Kort vóór de raadsvergadering ont ving de raad een brief van de advo caat van campinghouder J. Buijsrog- ge, die ook een plan voor het 16- hectare gebied had ingediend. „Het plan is onrechtmatig", aldus de jurist, onder meer omdat Buijsrogge een optie op het gebied zou hebben: „Te gen de gemeente Arnemuiden zal een procedure aanhangig gemaakt wor den voor de rechtbank Middelburg. Daarbij zal onder andere schadever goeding worden gevorderd". Verschil lende raadsleden namen „dit soort dreigementen" voor kennisgeving aan, maar met name SGP'er P. W. van Leerdam zag hierin een belangrijke reden om er nog eens voor te pleiten dat de inwoners van de gemeente op geen enkele manier voor deze kosten zullen moeten opdraaien. Advertentie De Hoechst-vestiging in Vlissingen. FNV achter CA O Hoechst fe-.ii.'.wireiV rshii.vwiisa VLISSINGEN De leden van de Industriebond FNV bij de produktie- vestigingen van Hoechst Holland NV in Vlissingen en Weert zijn akkoord gegaan met een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst, met een loop tijd van twee jaar. In deze CAO zijn onder meer afspraken over werkgele genheid vastgelegd, die ertoe bijdra gen dat de komende twee jaar werk gelegenheid geboden zal worden aan totaal ongeveer 192 mensen. Ook is besloten om structureel de positie van langdurige werklozen te verbete ren. Verder is voorzien in loonsverho gingen. De nieuwe CAO, die loopt tot en met april 1988, geldt voor ongeveer 1500 werknemers. Meer werkgelegenheid ontstaat mede door arbeidstijdver korting in de volcontinudienst. Er wordt uitgegaan van een volledige vijf-ploegendienst op basis van 33,6 uur per 1 januari 1988. Voorts spelen een rol het verlagen van de leeftijd voor vervroegde uittreding tot 60 jaar voor de dag-, twee- en drie-ploegen dienst en het aannemen van ongeveer 47 jongeren voor een opleiding met een tweejarig arbeidscontract. Verbetering van de positie van lang durig werklozen gebeurt door middel van zogenaamde werkervaringspro jecten waarin - overigens volgens CAO-voorwaarden - de gelegenheid geboden wordt in Vlissingen met twee maal dertig langdurige werklozen van 25 jaar en ouder een arbeidscontract van één jaar aan te gaan. Tijdens dit contract wordt er een opleiding ver zorgd. die de doelstelling - weer volle dig aan het werk komen - meer binnen bereik moet brengen. In Weert wordt de positieverbetering verwezenlijkt door aanname van vijf tien werkzoekende vrouwen van 35 jaar en ouder met een contract voor twee jaar en een opleiding tot mecha nisch operator en ook voor twintig langdurige werklozen waarvoor de zelfde voorwaarden gelden als in Vlis singen. Tussen de vakbonden en de Hoechst- leiding is afgesproken dat de perso nen met tijdelijke arbeidscontracten, wanneer daarvoor vacatures zijn, bij het bedrijf in vaste dienst kunnen treden. Ook is overeengekomen dat deze inspanning van jaarlijks dus zo'n gemiddeld vijftig extra tijdelijke ar beidsplaatsen, na 1988 voortgezet zal worden. Door de verkorting van de arbeids duur in de volcontinu - van een vijf' vier-ploegendienst op basis van 35,6 uur in 1985 naar een volledige vijf ploegendienst in 1988 - ontstaan er 45 nieuwe arbeidsplaatsen. De uitbrei ding van de VUT voor de dagdienst naar 60 jaar levert ongeveer zes nieu we arbeidsplaatsen op. Totaal in de nieuwe tweejarige CAO derhalve 51 vaste 'nieuwe' arbeidsplaatsen, 95 'tij delijke' arbeidsplaatsen voor langdu rige werkzoekenden en 47 'tweejarige' arbeidsplaatsen voor schoolverlaters. In de overeenkomst is opgenomen dat buiten de werkgelegenheidsaspecten, de lonen per 1 juli 1986 en 1 juli 1987 telkens met een percent worden ver hoogd. In december 1986 zal een een malige uitkering van 1,5% en in de cember 1987 van 1% betaald worden. Volgens de Industriebond FNV verlie pen de onderhandelingen over de CAO zeer moeizaam, vooral vanwege de arbeidstijdverkorting in de volcon tinudienst. Vanaf januari 1986 zijn er zeven gesprekken en pamflettenac- ties gevoerd. K-.II'.'.'J.JJ-I i Is/.II.'.'.UAM J 6 stukken a 90 gram. normaal -430" Deze laagste pnjs van Nederland geldt alleen wanneer u de waardebon bij de kassa inlevert Max 2 aanbiedingen per klant. Geldig t/m zaterdag 12 juli 1986 REMO SHAMPOO KRUIDEN OF IEDERE DAG FLACON 300 ML _VAN 43T 1.79 GEPELDE TOMATEN BLIK 400 GRAM VAN-69" 2 VOOR 99 500 GRAM ?7.45 PERZIKEN KILO Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 12 juli 1986 zolang de voorraad strekt Aanbiedingen in filialen met versaldelmg. A

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 11