Appelboom zonder takken Bewaker Woensdrecht overgeplaatst wegens sympathie vredesactie Pravda noemt Vrijheidsbeeld symbool om honger te lijden VOLGENDE WEEK NIEUW OVERLEG Negen dode zeehonden in Waddenzee Jaruzelski herkozen als partijleider Huisarts De Terp in oktober weer voor de rechter Familie vermoorde Palestijnen eisen onderzoek Israël Ontvoerders in zaak-Osterman ook betrokken bij eerdere gijzeling Register voor tandprothetici ONDERZOEK LEVERDE NOG GEEN RESULTAAT Mitterrand Onderdeel Waldheim deporteerde joden naar kamp Auschwitz 'AST MALLING i AP I - Op het Britse landbouwstation in :ast Mailing is een nieuw soort appelboom ontwikkeld die ieen takken heeft. De boom bestaat uit een stam waaraan lirect bladeren en appels groeien. Binnen vijfjaar moet te eerste commerciële "appelzuïlgaard" operatief zijn. )e bomen, die appelzuilen worden genoemd, zijn ontwik- eld door bestaande commerciële appelsoorten te kruisen iet de Wijcik, een in het wild voorkomende appelzuil uit Canada. Hof vernietigt de Europese begroting VRIJDAG 4 JULI 1986 PZC/ binnen-buiten land Het door de overheid gefinancierde landbouwstation heeft intussen takloze Golden Delicious, Greensleaves en May poles ontwikkeld die de namen Trajan, Telamon en Tuscan hebben gekregen. Omdat de bomen geen takken hebben, kunnen zij dichter op elkaar worden geplaatst en zijn zij eenvoudig machi naal te bewerken. De bomen hebben volgens de weten schappers een hoge vruchtopbrengst. In East Malling wordt ook gewerkt aan takloze pere- en perzikbomen. LUXEMBURG (ANP) - Het Europese Hof van Justitie in Luxemburg heeft de Europese begroting voor 1986 donderdag ïietig verklaard. Volgens het Hof heeft de voorzitter van het ïuropese Parlement, Pierre Pflimlin, ten onrechte zijn hand- ekening gezet onder een begroting die eenzijdig door het parlement was verhoogd. Volgens het Hof had Pflimlin op 12 december vorig jaar niet zijn handte kening onder de begroting mogen jetten omdat de begrotingsprocedure uridisch nog niet was afgesloten. Raad en parlement hadden net zo lang moeten onderhandelen tot zij het over de begroting eens waren geweest. NEW YORK (Reuter) - Het Duitse legeronderdeel waarbij Kurt Wald heim in de Tweede Wereldoorlog diende heeft in juli 1944 de deportatie van 2.500 Griekse joden naar het vernietigingskamp Auschwitz gelast. Dit zou blijken uit een door het Joods Wereldcongres opgespoord docu ment. Het document van het Duitse leger, dat vorige week in een Westduits archief werd gevonden, wordt het eer ste genoemd waaruit blijkt dat de inlichtingendienst van het hoofd kwartier van legereenheid E in de Balkan zelf bevelen voor deportaties van joden gaf. Ongeveer 42.000 Griek se joden werden door de nazi's opge pakt en naar vernietigingskampen gestuurd. Weinigen van hen zijn daar levend uit teruggekeerd. Waldheim, die onlangs tot president van Oostenrijk is gekozen, werkte als luitenant bij deze eenheid. Hij was daar de plaatsvervanger van zijn chef, Herbert Wamstorff. De voormalige secretaris-generaal der Verenigde Na ties heeft bij herhaling verklaard dat hij toentertijd niet op de hoogte was van deportaties van joden naar ver nietigingskampen in Nazi-Duitsland en dat hij ook niet bij dergelijke activiteiten betrokken is geweest. Woordvoerders van het Joods Wereld congres zeiden donderdag in New York en Tel Aviv dat het volledige document zondag of maandag in Is rael gepubliceerd zal worden. Wald heim wordt dinsdag als president beë digd. DEN HAAG (ANP) - De 34-jarige Haagse huisarts D. B. zal woensdag 29 oktober opnieuw voor het ge rechtshof in zijn woonplaats moeten verschijnen. Dit is donderdag door een woordvoerder van het paleis van justitie in Den Haag meegedeeld. B wordt beschuldigd van moord op drie bejaarden, die waren opgenomen in het Haagse verzorgingstehuis De Terp. Zelf heeft de arts altijd over euthanasie gesproken. De Haagse rechtbank veroordeelde B. vorig jaar tot een jaar cel. Zowel het openbaar ministerie als de arts gingen in hoger beroep. In januari eiste de procureur-generaal vier jaar cel. Het hof verwees de zaak twee weken later terug naar de rechter-commissaris. Het was het hof onvoldoende duide lijk op welke datum, waar, onder wiens leiding en krachtens welke be voegdheid de patiëntenkaarten van de arts in beslag werden genomen. De rechter-commissaris wil hierover nu geen mededelingen doen. JERUZALEM (AFP) - De families van de twee door de Israëlische geheime dienst vermoorde Palestijnse kapers hebben het Israëlische Hooggerechts hof gevraagd een onderzoek naar de zaak te beginnen. Dit heeft de Israëli sche pers donderdag gemeld. De advocaat Mohammed Miari, die in de Knesset zit voor de linkse joods/ arabische progressieve lijst voor de vrede, zal de Palestijnse families ver tegenwoordigen. De twee Palestijnse kapers, die door agenten van de gehei me dienst, Shin Bet werden vermoord na de gewelddadige beëindiging van de kaping van een autobus, waren inwoners van Dir el Balah, een dorp op de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Yitzhak Shamir, heeft donderdag tegengesproken betrok ken te zijn bij het veiligheidsschan daal over de moord in 1984 op twee gevangengenomen Palestijnse buska pers. Hiermee logenstraft hij de uit spraak van Avraham Shalom, de voormalige chef van de binnenlandse veiligheidsdienst Shin Bet, die zei dat met toestemming van Shamir de Pa lestijnse guerrillastrijders waren ge dood. Volgens het arrest van het Hof moet de begrotingsprocedure nu hervat worden op het punt waar ze, vlak voordat Pflimlin zijn handtekening zette, was beland. Het geschil tussen de raad en het parlement ontstond eind vorig jaar. Het parlement bepaalde toen tegen de zin van de ministerraad in dat er dit jaar 83,2 miljard gulden zou mogen Pierre Pflimlin, voorzitter van Europees parlement. worden uitgegeven. De ministerraad wilde niet verder gaan dan 81,6 mil jard gulden. Volgens het parlement hield de raad onvoldoende rekening met de toetre ding van Spanje en Portugal tot de EG. Bovendien dreigde er volgens het parlement onvoldoende geld over te blijven om de achterstallige betalin gen uit het Europees Sociaal Fonds en het Europees Regionaal Fonds te verzekeren. Inmiddels heeft de Euro pese commisie al een aanvullende begroting ingediend van 6,25 miljard gulden, mede met het oog op deze uitgaven. Ook de raad is er nu van overtuigd dat er extra geld nodig is. De ministers konden er echter niet mee akkoord gaan dat het parlement eenzijdig de uitgaven verhoogde. Zij wilden graag vastgesteld hebben dat het Europees parlement zich altijd heeft te houden aan het maximum stijgingspercenta ge dat is het percentage waarmee de uitgaven jaarlijks mogen worden ver hoogd. Op dit punt krijgt de raad gelijk. Volgens het Hof had het parlement zich moeten houden aan het Europees verdrag. Daarin staat dat het maxi mum stijgingspercentage jaarlijks wordt vastgesteld door de Europese commissie. Het mag alleen extra wor den verhoogd als daarover overeen stemming is tussen raad en parle ment. De rechters in Luxemburg merken verder op dat zij de indruk hebben dat de standpunten eind vorig jaar dicht genoeg bij elkaar lagen om een ak koord hierover mogelijk te maken. Op het verwijt van het parlement dat de raad „een onvolledige" begroting had ingediend gaat het Hof niet in. AMSTERDAM (ANP) - De milieu-organisatie Greenpeace demonstreerde gisteren nog voor consulaat in Amsterdam tegen de jacht op beschermde walvissen in de Noorse wateren. Noorse OSLO (REUTER)- Noorwegen heeft donderdag aangekondigd dat de commerciële walvisvaart in 1987 zal worden stopgezet. Daarmee geeft Oslo na lang aarzelen toe aan de internationale druk om de jacht op deze bedreigde soorten te sta ken. De andere leden van de Internatio nale Walviscommissie hebben al eerder ingestemd met het stopzet ten van de walvisvaart. IJsland, Japan, de Sovjet-Unie en Zuid-Ko- rea jagen weliswaar nog steeds op walvissen, maar hebben zich in be ginsel bereid verklaard de walvis vaart te beëindigen. De Noorse minister van buitenland se zaken Knut Frydenlund zei op een persconferentie dat de walvis vangst dit jaar veranderd zal wor den en volgend jaar stopgezet. Maar de vangst van walvissen voor we tenschappelijke doeleinden zal wor den voortgezet. Volgens berichten in de pers zou het daarbij gaan om zo'n 200 dieren per jaar. Een woordvoerder van de milieube weging Greenpeace, die met het schip Moby Dick probeert de vangst voor de kust van noord- Noorwegen te verstoren, zei over een radioverbinding dat het besluit "een grote overwinning is voor de De Moby Dick zal opgeven en naar milieubeweging" de protest-actie Oslo varen. De Noorse walvisvangst is al enige tijd beperkt tot dwergvinvissen. In het begin van de jaren '80 vingen Noorse walvisvaarders nog zo'n 2.000 dwergvinvissen per jaar. Het quotum voor dit jaar was nog maar 400. Noorwegen heeft steeds ont kend dat deze soort met uitsterven zou worden bedreigd, maar de wal visvaart is een pijnlijke zaak voor de socialistische regering van pre mier Gro Harlem Brundtland, die voorzitter is van een milieucommis sie van de Verenigde Naties. ROTTERDAM (ANP) - Een of meer van de voortvluchtige Italianen die een maand geleden de 28-jarige Joke Osterman Otto uit Spijkenisse heb ben ontvoerd, zijn ook betrokken geweest bij de gijzeling van een sla gersvrouw in Vlaardingen op 21 april. Volgens de Vlaardingse politie is bij het natrekken van tips vast komen te staan dat de 28-jarige Rotterdammer H.K. die door de Rotterdamse politie is aangehouden op verdenking van uitlokking, in beide zaken informatie heeft verstrekt aan de Italianen. Bo vendien werd bij beide misdrijven gebruik gemaakt van een Volkswagen Passat. De vluchtauto die de daders bij de gijzeling in Vlaardingen ge bruikten werd teruggevonden in de buurt van de Churchilllaan in Amster dam, vlakbij de flat waar naar later bleek mevrouw Osterman is vastge houden. Bij de gijzeling in Vlaardingen werd de vrouw van een vleesgrossier op klaarlichte dag in haar woning over vallen. De daders hielden haar en twee werklieden die in het huis bezig waren, gevangen totdat de vrouw het geld - ruim tweehonderdduizend gul den - overdroeg, dat zij bij haar man had opgehaald om naar de bank te brengen. De vrouw van bankfiliaalhouder Os terman in Spijkenisse kwam na vier dagen vrij, nadat een losgeld van 1,4 miljoen gulden was betaald. DEN HAAG (ANP) - Er komt in ons land een register van tandprothetici. Alleen daarin ingeschreven beroeps beoefenaren krijgen de bevoegdheid tot het voeren van de titel van tand- protheticus. Inschrijving in het regis ter kan plaats vinden nadat de door de overheid erkende opleiding is af gesloten. Dit blijkt uit een voorstel van wet voor deze beroepsgroep, waarmee het kabinet donderdag is akkoord ge gaan. De nieuwe regeling beoogt titel- bescherming. Briefgeheim De rechtspositie van ter beschikking (van de regering) ge stelden ondergaat enige verbetering. Het kabinet is donderdag akkoord gegaan met een voorstel van staatsse cretaris Korte-van Hemel (justitie), waarbij ter beschikking gestelden ge legenheid krijgen tot beklag en be roep over opgelegde bijzondere beper kingen bij briefwisseling, bezoek en bewegingsvrijheid. Herkomst chloorlucht Rijnmond een raadsel In een Lestank krijgt staatssecretaris Van Houwelingen van defensie instructies van rij-instructeur korporaal Ter Staal AMERSFOORT (ANP) - Demissionair staatssecretaris van defensie Van Houwelingen heeft donderdag in Amersfoort de sleutel in ontvangst genomen van de laatst geleverde Leopard li-tank, uit een serie van 445 Leopard H-tanks waarvoor de order in 1979 is geplaatst. De sleuteloverdracht gebeurde uit handen van de hoofd producent van het Leopard Il-project, B. Wollschlager, president-directeur van het in München gevestigde Krauss Maffei. Met de Order is een totaalbedrag van drie miljard gulden gemoeid Zoals gebruikelijk met defensie-orders wilde het ministe rie van defensie de order gehonoreerd zien met Nederlands co-produktie en compensatie in orders voor Nederlandse produkten. Volgens Wollschlager is dat honderd procent gelukt: voor zestig procent is er in co-produktie gewerkt met Nederlandse bedrijven, voor veertig procent is er gecompenseerd. ROTTERDAM (ANP) - De herkomst van de gaswolk die dinsdagavond in Rijnmond stankoverlast veroorzaak te is een raadsel. In eerste instantie ging de directie Noordzee van Rijks waterstaat na de eerste melding er vanuit dat de chloorlucht kwam van de ankerplaats Maas-Noord op de Noordzee. Onderzoek van het Direc toraat-Generaal Scheepvaart en Ma ritieme Zaken van Rijkswaterstaat district Rijnmond sluit dit echter uit. Volgens het hoofd scheepvaartzaken R.J. Reitsma van DGSM Rijnmond lagen er dinsdagavond twaalf schepen op de ankerplaats te wachten totdat zij de Rotterdamse haven konden binnenvaren. Hieronder bevond zich een tankerschip dat LPG vervoerde. Dit gas kan geen Chloorlucht veroor zaken. Onderzoek heeft ook de boortorens op de Noordzee uitgesloten als bron. Na speuringen bij de vertrekkende sche- PIETERBUREN (ANP) - Medewer kers van het Zeehondencentrum in Pieterburen hebben sinds vorige week zaterdag al negen dode zeehon den geteld. In de Zeehondencrêche logeren momenteel zestien zieke zee honden die veelal lijden aan vocht verlies. Dat aantal is groter dan gebruikelijk in deze tijd van het jaar. Leny 't Hart van het Zeehondencen trum heeft geen verklaring voor het grote aantal dode zeehonden. „Moge lijk ligt het aan het warme weer. Maar dat zal sectie moeten uitwijzen. Dat zal vrijdag gebeuren", aldus 't Hart. Toch is ze niet pessimistisch over de zeehondenstand in de Waddenzee. Er zijn dit jaar vrij veel zeehonden in de Waddenzee en ze heeft de indruk dat er tevens meer jonge zeehonden zijn dan in voorgaande jaren. Maar of die indruk juist is zullen tellingen moeten uitwijzen die momenteel worden ge houden. pen hebben evenmin resultaat opgele verd, aldus Reitsma. Bij Rijkswater staat is ook gedacht aan de chloorgas cilinders die een schip een aantal jaren geleden in zwaar weer voor de kust van IJmuiden verloor. De meeste cilinders zijn in de loop der jaren gelokaliseerd en opgeruimd maar er liggen er nog tien op de bodem van de Noordzee. Maar ook die mogelijkheid moet worden uitgeslo ten, zeggen woordvoerders van de DSGM-districten Rijnmond en IJ- mond. Het is volgens hen gezien het getij en de weersomstandigheden van dins dagavond onwaarschijnlijk dat uit de cilinders ontsnapt gas in de rich ting van Rijnmond is komen aan waaien. Onwaarschijnlijk wordt het ook genoemd dat de cilinders nu al doorgeroest zijn. WOENSDRECHT (ANP) - De basislei ding van de vliegbasis Woensdrecht heeft een 21-jarige dienstplichtig sol daat van het luchtmachibeveili- gingssquadron overgeplaatst van Woensdrecht naar de vliegbasis Ypenburg. De betrokkene, Rick Her- rera, heeft sinds eind juni openlijk de zijde gekozen van de bewoners van de vredesactiekampen in Woens drecht. Dat heeft een woordvoerder van de basis donderdag meegedeeld. De contacten die de militair met de activisten onderhield hadden conse quenties voor de beveiliging van de luchtmachtbasis. De bewaker kon zijn functies niet meer optimaal uit voeren. Dat zou diverse keren bewe zen zijn, aldus de woordvoerder van de basis. De soldaat demonstreerde eind juni ook twee maal met de vredesactivisten voor de hoofdpoort van de basis mee. De 21-jarige dienstplichtig soldaat Rick Herrera vindt het 'krankzinnig' dat hij van de ene vliegbasis naar de andere wordt overgeplaatst. De luchtmachtbewaker heeft inmid dels, nadat hem woensdag overplaat sing was aangezegd, een beroep ge daan op de wet gewetensbezwaarden om uit dienst te worden ontslagen. De soldatenvakbond WDM is ontstemd over de gang van zaken rond Herrera. Bijna dagelijks staan mensen van de vredesbeweging Woensdrecht, bewo ners van de actiekampen en van het huis van de stichting Atoomvrijstaat aan de poort kentekennummers te noteren van verkeer dat naar en van het militaire terrein gaat. Sommige personeelsleden van de vliegbasis rijden daarom het werk terrein op en af met afgeplakte kente kens op hun auto. De activisten zeg gen echter uitsluitend kentekens op te schrijven van verkeer dat moge lijk met de bunkerbouw op de vlieg basis belast is. Zo tracht men de besmette bedrijven te lokaliseren. Voerman FNV-bestuurder che mie Ad Voerman, districtshoofd van de Industriebond FNV in Utrecht, wordt per 1 augustus algemeen be stuurder voor de chemische industrie. Hij volgt Paulien van der Linden op, die enkele maanden geleden uit haar functie is ontheven. Voerman, die in 1975 in dienst trad van de Industriebond, krijgt in zijn nieuwe functie vooral met het chemie concern Akzo te maken. Arie Stolk, momenteel districtsbestuurder in Dordrecht, wordt het nieuwe dis trictshoofd in Utrecht. MOSKOU (RTR) - De Pravda heeft donderdag geschreven dat de vrij heid in de Verenigde Staten zoals die wordt gesymboliseerd door het Vrijheidsbeeld voor miljoenen Amerikanen betekent de vrijheid honger te lijden. Het dagblad van de Russische com munistische partij berichtte over de voorbereidingen in New York voor de viering vandaag van de 100ste verjaardag van het monument. Vol gens de Pravda zijn de nabijgelegen kolossale gebouwen van banken, verzekeringsbedrijven en andere concerns kenmerkend gebleken „omdat „vrijheid" in Amerika 100 jaar geleden en nu nog meer de vrijheid is te verkopen en verkocht te worden, de macht van de dollar". „Vrijheid Amerikaanse stijl bete kent „vrijheid" in armoede te leven (34 miljoen mensen), „vrijheid" om honger te lijden (20 miljoen), en „vrijheid" dakloos te zijn (2-3 mil joen)", aldus de Pravda. „In de maatschappij van het vrije onderne merschap spreekt niemand over de sociaaleconomische rechten van de mens". Het artikel, getiteld „vlekken op het gezicht van Lady Liberty", is typerend voor commentaren in de Sovjet-pers waarin de Verenigde Staten regelmatig worden afge schilderd als land van sociale on rechtvaardigheid. De Franse president Francois Mit terrand is gisteren naar de Verenig de Staten afgereisd om samen met de Amerikaanse president Ronald Reagan aanwezig te zijn bij plech- tigheiden rond het Vrijheidsbeeld. Mitterrand, de enige buitenlandse leider die ter' gelegenheid van de plechtigheden voor een bezoek aan New York is uitgenodigd, verklaarde tegenover de Washington Post te hopen dat zijn ontmoeting met Rea gan mogelijke restanten van bitter heid zal doen verdwijnen. Frankrijk weigerde de VS in april doorgang door het Franse luchtruim te geven ten behoeve van de militaire actie tegen Libië. De Franse president, die vannacht al weer naar Frankrijk terugkeert, hoopt tevens dat zijn bezoek vruch ten zal afwerpen voor de betrekkin gen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Hij vertrekt maan dag 7 juli naar Moskou voor een vierdaags bezoek aan de Sovjet- Unie. De Franse president heeft Gorbatsjov reeds drie maal persoon lijk ontmoet. Jaruzelski WARSCHAU (RTR-DPA) - Aan het slot van het tiende congres van de Poolse communistische partij PVAP is donderdag generaal Wojciech Jaru zelski eenstemmig herkozen als par tijleider. Er waren geen tegenkandi daten. Naar het Poolse persbureau PAP meedeelde kreeg Jaruzelski 228 van de 229 stemmen. De enige ste- monthouding is waarschijnlijk van Jaruzelski zelf. Ook na dit congres blijft Jaruzelski de posten van partij leider, staatshoofd en opperbevel hebber combineren. Het tiende partijcongres van de Pool se Verenigde Arbeiderspartij, dat af gelopen zondag in Warschau begon, heeft de positie van de generaal ver der versterkt. Opvallend waren de lovende woorden die de Russische partijleider Michail Gorbatsjov over had voor de sterke man in Polen. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 5