Terneuzenaar te boek tussen beroemdheden van de wereld Afstudeerproject over tweede haven in Braakman bekroond Veel nieuwe attracties op de Goese Kadefeeste A. VAN PROO YEN IN AMERIKAANSE UITGA VE Sport met de 'kazen losVoet I® m De Bruinvis in Sas van Gent houdt zwemweek Inbraak in auto in Oostburg VAN HEA O-STUDENT FRANK DE REU UIT HOEK VAN 17 TOT EN MET 19 JULI ïosVoet M Vakopleiding Bouwbedrijf reikte diploma's uit JosVoet Bo Z AAM SLAG Prijs Huur bij ons de gepaste wagen Cadeau-idee?? U vindt er vele in onze accessoiresshop VRIJDAG 4 JULI 1986 De heer A. van Prooyen met het Amerikaanse boek, waarin hij wordt vermeld tussen vijfduizend beroemdheden van de wereld. TERNEUZEN - „Ja, ik ben er eigen lijk best trots op om m'n naam te zien staan tussen allerlei beroemde we reldburgers", zegt Terneuzenaar A. van Prooyen over het feit dat hij is opgenomen in het Amerikaanse boek 'Five thousand personalities of the world', oftewel: 'Vijfduizend be roemdheden van de wereld'. In het voorwoord van het boekwerk schrijft uitgever J. M. Evens dat er voor opname in het boek slechts dié men sen in aanmerking komen, die erken ning verdienen voor hun voorbeeldi ge daden. Welke criteria de uitgever precies aanlegt is bij Van Prooyen niet bekend. „Ik heb de indruk dat men nog al willekeurig te werk is gegaan. Een top-vijfduizend van be roemdheden is het in ieder geval niet." De voorbeeldige daden bestaan in het geval van Van Prooyen uit zijn activi teiten als componist en pianist. Hij OOSTBURG - De deelnemerslijst van het Nederlands kampioen schap krulbollen doornemend valt het op, dat de strijd zaterdag in Oostburg zich hoofdzakelijk af speelt tussen Zeeuwsch-Vlamin- gen. De sport met de 'kazen' is ooit over komen waaien uit België en is kennelijk in het stukje land onder de Westerschelde blijven steken. Hoogstens in de zomer bij de toeris- tenbollingen wil nog wel eens een vreemdeling trachten de hegemo nie van de Vlamingen te doorbre ken, maar bij een poging daartoe blijft het meestal. Krulbollen: een zeven meter lange en drie meter brede baan waarop aan beide zijden één staak staat. De ploegen van drie personen proberen hun bol zo dicht mogelijk bij de staak te rollen. De beste drie bollen worden beloond met 1 punt. Het trio dat het eerst 9 punten heeft wint de partij. Het is dus in tegen stelling tot een koning- en keizers- bolling, geen persoonlijk kampioen schap, maar een team van drie strijdt voor de zegepraal. Toch moeten heel wat wedstrijden afgewerkt worden alvorens de beste teams bekend zijn. Bij de secretaris van de organiserende vereniging: 'Raak tegen Staak' hebben zich een week voor de wedstrijd al een hon derd deelnemers gemeld. Een res pectabel aantal volgens Piet de Poorter. „Een aanzienlijk deel be staat uit mensen van onze eigen club. Niet minder dan dertig leden van 'Raak tegen Staak' zijn zater dagmiddag van de partij". Onder hen ook een aantal dames en enkele jeugdige leden, zoals de 15- jarige dochter van de secretaris met haar vriendinnetjes. Was vroeger het bollen vooral een cafésport, (in België is het dat zeker nog), in onze contreien wordt het al meer en meer gespeeld op gemeentelijke banen. Deze wijziging van lokatie-beeld heeft er voor gezorgd dat ook dames en jeugdigen eerder er toe overgaan het bollen te beoefenen. De trai ningsavond is dan meer een familie uitje. Bollen is ook voor het zwakke geslacht een niet te zware opgave, al moeten de rugspieren het wel kunnen opbrengen om (zoals zater dag) vele uren lang bezig te zijn in gebogen houding. De eerste worp wordt om 14.00 uur verricht door voorzitter Appie Blaauw op de baan gelegen aan de Quarles van Uffordweg te Oostburg (Finlandwijk). Pas in de avonduren verwacht men met het programma rond te zijn en kan VVV-secretaris Ouwendijk de prijzen overhandi gen. Op de bolbaan in Oostburg wordt enthousiast getraind voor het Nederlands Kampioenschap krulbollen dat zaterdag wordt gehouden. OOSTBURG De zwemvierdaagse in de gemeente Oostburg had deze week ruim zeshonderd deelnemers. Dat zijn er tweehonderd meer dan vorig jaar. De goede weersomstan digheden zijn er de oorzaak van, dat veel meer mensen aan het zwemeve- nement deelnamen. In het IJzendijkse zwembad 't Water gat doken 160 zwemmers in het water voor de vierdaagse. Bloemen waren er gisteren in IJzendijke voor de 61- jarige A. van de Sande, die voor de twaalfde keer deelnam. De bloemen kreeg hij omdat hij jarig was. Hij was niet de oudste deelnemer in IJzendij ke. Dat was de 63-jarige mevrouw M. Impens te beurt. Het kleinste aantal deelnemers was aanwezig in het instructiebad te Groede. Daar kwamen dagelijks 47 mensen om de vijfhonderd meter af te leggen. Recordhouder wat het aantal deelne mers betreft was het zwembad 'De Veste' in Breskens. Onder de 176 zwemmers bevond zich mevrouw kreeg daar internationale bekendheid mee. Bovendien is hij directeur van de Terneuzense muziekschool Drie jaar geleden heeft hij op verzoek van The American Biographical Insti tute (de uitgever) zijn gegevens opge stuurd naar Amerika. Eerst dacht hij dat het ging om een van de vele prijzenfestivals die volgens hem enkel commerci"ele bedoelingen hebben. „Maar een tijd geleden kreeg ik be richt dat mijn naam en een korte levensbeschrijving waren opgenomen in het bewuste boek. Ik heb de uitga ve toen besteld want het is natuurlijk leuk om je naam te vinden tussen beroemdheden als Simone Veil en Bernstein." Hij geeft wel toe dat de uitgevers van het boek commerci"ele bijbedoelingen hebben gehad bij de samenstelling. Achterin staat namelijk een tiental pagina's met namen van mensen die alleen al vermeld worden omdat ze jaarlijks contributie betalen. Van Prooyen is er wél van overtuigd dat het onderdeel waar hij in genoemd wordt ('vijfduizend beroemde wereld- burgs') geen truc is van de uitgevers om het boek te verkopen. Dat zou je misschien kunnen stellen omdat men er immers van verzekerd is dat de vermelde personen ieder een boek kopen om aan vrienden en bekenden te laten zien. „Nee, ik zie dat niet zo. Beroemdheden als Simone Veil en Pik Botha zouden dit zeker niet doen en toch staan ze vermeld." Hij geeft overigens wel toe dat het boek handig inspringt op de ijdelheid van de genoemde personen die niet zo ontzettend beroemd zijn. „Maar alles is ijdelheid, dus kan dit er ook nog wel bij," zegt de Terneuzenaar „En ik sta er natuurlijk niet voor niets in. Ik ben in bepaalde muziekkringen in de we reld bekend. Ik heb lezingen gegeven voor de radio en bijvoorbeeld in Mon- treux, en er zijn over heel de wereld werken van me uitgevoerd." Van Prooyen onderkent ook zeker de gebruikswaarde van het boek. „Bij elke persoon staat namelijk het huis adres. Zo ben ik tien jaar geleden via een soortgelijke Engelse uitgave in contact gekomen met de beroemde componist Stockhausen. Ik heb hem toen geschreven dat ik in het boek stond waar hij ook in genoemd werd. Stockhausen heeft me toen een brief geschreven, iets wat hij nooit gedaan zou hebben wanneer ik niet in dat boek had gestaan." Advertentie) fTn JAAR VERTROUWD VAKM/ VAKMANSCHAP. NET EVEN ANDERS, Gebruikte wagens met garantie Nu ruime keuze In onze showroom Fred van Eedenstraat 1 TERNEUZEN Tel 01150-13456 Hof te Zandeplein 17 KLOOSTERZANDE Tel 01148 1412 Punt, die met haar 74 jaar de oudste deelnemer in Breskens was. In het Schoondijkse bad 'De Molen kreek' kwamen honderd zwemlusti- gen hun baantjes trekken. Mevrouw M. Geelhoed was met haar 63 jaar de oudste deelneemster. De oudste van alle deelnemers dook in het overdekte zwembad 'De Veer- hoek' in Oostburg in het water. De 79-jarige P. van Voren nam daar voor de zesde keer deel aan de zwemvier daagse. In Oostburg namen 130 perso nen aan de vierdaagse deel. Enkele vaste bezoeksters van het zwembad in Breskens, bezig aan de laatste baantjes tijdens de zwemvierdaagse. SAS VAN GENT - De zwemclub De Bruinvis houdt in het zwembad van Sas van Gent haar jaarlijkse zwem- week. De Sasse vereniging begint zondag met een wedstrijd voor niet- startvergunninghouders. Het zwem- festijn wordt zaterdag 12 juli beslo ten met een groots Bruinvisbal in de 'Speije' in Sas van Gent. Hieronder het programma van De Bruinvis zwemweek: Zondag 6 juli zwemwedstrijd voor niet-startvergunninghouders, aan vang 14.00 uur. Maandag 7 juli start zwemvierdaagse, aanvang 17.00 uur (elke avond tot 19.00 uur). Rekordpoging (tobbeva ren), aanvang 19.30 uur vrije inschrij ving. Dinsdag 8 juli zwemvierdaagse, aan vang 17.00 uur. Zwem-in, aanvang 19.30 uur. Woensdag 9 juli schoolzwemmen, aan vang 13.30 uur. Zwemvierdaagse aanv., 17.00 uur. Rekordpoging, aanv. 19.30 uur. Donderdag 10 juli zwemvierdaagse, aanvang 17.00 uur. Verenigingsesta fette (deelname alle verenigingen Groot Sas), aanvang 19.30 uur. Vrijdag 11 juli ludiek waterpolo Savok tegen Bruinvis, aanv. 19.30 uur. Re kordpoging aanv. 19.30 uur. Prijsuit reiking rekordpoging om 20.15 uur. Zaterdag 12 juli zwemwedstrijd voor startvergunninghouders (Piet de Vries-trofee), aanvang 10.00 uur. Hotel de la Bourse waterpolotoernooi met deelname van Heerlerheide (Lim burg); GZV uit Gent (B); Stormvogel uit Vlissingen; Scheldestroom uit Breskens; Bruinvis uit Sas van Gent. Aanvang 12.30 uur. Veteranen waterpolo wedstrijd, aan vang 17.00 uur. Bruinvisbal in de 'Speije' in Sas van Gent, aanvang 20.00 uur. OOSTBURG In de nacht van woensdag op donderdag is ingebro ken in de personenauto van L. uit Oostburg. Hij vond zijn auto donder dagmorgen met het portierraam open. Men had het dashboardkastje leeggehaald, waar onder meer een rijbewijs en een paspoort in lagen. De auto stond geparkeerd aan de Brede- straat in Oostburg. Geslaagd - Aan de stedelijke aca demie voor schone kunsten in Sint Niklaas behaalde Joop Wolfert uit Zaamslag zijn einddiploma fotografie hoger kunstonderwijs. Frank de Reu bij de Braakmanhaven, waarnaast volgens de plannen een nieuwe haven zou moeten komen. HOEK - Moet ier ge ïnvesteerd wor den in een tweede Braakmanhaven bij Terneuzen? Dat is de vraag die centraal stond in de scriptie van Frank de Reu uit Hoek. Hij maakte de scriptie als afstudeeropdracht voor het Hoger Economisch en Ad ministratief Onderwijs (HEAO) Vlissingen in de richting Be drijfseconomie. Het 47 pagina's bel lende onderzoek was van een der mate hoog niveau dat de Service Groep Post-Heao'ers (een vereni ging van afgestudeerde Heao'ers) het bekroonde als het beste afstu- deerprodukt van 1986. De uitgebreide literatuurstudie en de gesprekken met deskundigen waren voor Frank (21) aanleiding om te concluderen dat het voorlo pig niet nodig is geld vrij te maken voor uitbreiding van het Terneuzen se havengebied in de huidige Pauli- napolder. Er liggen al enkele jaren plannen op tafel om het Terneuzense haven complex uit te breiden met een haven ten noordwesten van de Braakmanhaven. In de schetsen van het Havenschap Terneuzen wordt de bewuste haven al aange duid met de naam Paulinahaven. Het havenschap gaat er van uit dat het honderd hectare grote terrein gebruikt zou moeten worden voor de vestiging van overslagbedrijven en voor een verdere uitbreiding van de industrie. Voor Frank was dit plan, dat zich overigens nog in een zeer pril sta dium bevindt, aanleiding om te kijken naar de haalbaarheid ervan. Allereerst onderzocht hij hiervoor het beleid van de overheid in bin nen- en buitenland op het gebied van de havens. Frank ontdekte dat de overheidsinvesteringen de laat ste jaren zijn afgenomen als gevolg van overcapaciteit in de havens en geldgebrek. „Ik heb daarna gecon cludeerd dat de overheid best geld kan investeren in de havens, maar dan moet het wel rendabel zijn. De havenuitbreiding in Vlissingen is daar een slecht voorbeeld van. Daar zijn er twee havens bijgekomen, maar er een ontzettend groot ge deelte wordt niet gebruikt en is dus onrendabel," zo verklaart Frank. Vervolgens ging de onderzoeker kijken hoe de naburige havenge bieden zich ontwikkelden. Hieruit bleek dat de betekenis van kolen in het havengebied steeds belangrij ker is geworden en dat de schepen die de kolen vervoeren groter zijn geworden. „Voor Terneuzen is dat van belang omdat de haven daar namelijk geen schepen kan ontvan gen die zwaarder zijn dan 65.000 ton. De komst van de Paulinahaven zou daarvoor een uitstekende uit komst zijn; het plan van het haven schap gaat er namelijk van uit dat die haven wél geschikt moet zijn voor grotere schepen." Er zijn echter nog andere mogelijk heden voor de opvang van grotere schepen. Het sluizencomplex in Terneuzen zou namelijk vergroot kunnen worden. „Deze oplossing is ontzettend duur maar heeft als voordeel dat Belgi"e hier voor een groot gedeelte aan meebetaalt om dat ook de haven van Gent hiervan profiteert," verklaart Frank. Als derde oplossing noemt hij de op vang van grote schepen in de nieu we havens van Vlissingen die ge schikt zijn voor mammoetschepen. Hierna heeft Frank de specifieke situatie van Terneuzen bekeken. Zijn onderzoek toonde aan dat er in Terneuzen een geringe hoeveelheid terrein beschikbaar is voor de vesti ging van bedrijven. Daarentegen bleek dat er in Vlissingen nog wel ontzettend veel grond over is. „En dat is van belang want zes van de negen bestuursleden van het Ha venschap Terneuzen zitten ook in het Havenschap Vlissingen zodat zij geen toestemming zullen geven voor een uitbreiding van de Terneu zense haven". Op basis van van het grote ruimte overschot in de Vlissingse haven en vanwegen de grote overcapaciteit voor kolen en erts in West-Europa verwacht Frank de Reu niet dat er op korte termijn begonnen zal wor den met de aanleg van de Paulina haven. „Pas bij een groei van de economie, waardoor er grotere sche pen gebruikt zullen worden, komt de uitvoering misschien in zicht. Maar dan nog kan Terneuzen kie zen tussen de Paulinahaven en het vernieuwen van de sluizen." Niette min heeft hij al wel een ruwe kos- tenanalyse gemaakt. „Als je ziet dat de twee nieuwe havens van Vlissin gen 62 miljoen hebben gekost dan verwacht ik dat de aanleg van het Terneuzense havencomplex tussen de zestig en honderd miljoen gulden gaat kosten." Dit bedrag steekt volgens Frank gunstig af tegen de kosten van een nieuw sluizencom plex. „Dat zal een veelvoud zijn van de kosten voor een nieuwe haven omdat ook het kanaal hiervoor ver nieuwd moet worden." Het eindexamenwerkstuk van de jonge econoom is door de vereni ging van oud-HEAO'ers, in samen werking met de Kamer van Koop handel en een grootwinkelbedrijf, uitgeroepen tot 'de scriptie van het jaar'. De prijs bestond uit een waardebon van driehonderd gul den. Voor een beoordeling van de vereniging komen alleen werk stukken in aanmerking die door de HEAO zijn becijferd met een 8 of hog—er. „Wij vonden dat het onderzoek van Frank praktisch bruikbaar is en het speelt boven dien in op de actualiteit. Daarnaast is het werkstuk zo helder geschre ven dat het ook door een niet- ingewijde gemakkelijk gelezen kan worden," verklaart A. Maljaars na mens de beoordelers. Waar de jonge onderzoeker overi gens in zijn scriptie geen rekening mee heeft gehouden is het stand punt van de milieu-organisaties te genover het plan om de Paulinapol- der, die voor een groot deel bestaat uit schorren, te veranderen in een haven. J. J. M. Lievens van de natuurbeschermingsvereniging 'de Steltkluut' zegt dat de keuze voor de Paulinahaven wel erg ongeluk kig is. „De slikstranden in dat ge bied zijn van wezenlijk belang voor de trekvogels. Dat geldt niet alleen voor vogels uit de streek maar ei genlijk voor dieren uit heel Europa die het gebied als 'tussenstation' gebruiken. Wij spreken ons niet uit of er een nieuwe haven moet komen, maar met de gekozen locatie zijn we het in ieder geval niet eens," bena drukt de Zeeuwsch-Vlaamse vogel liefhebber. GOES - Een tochtje met een rond vaartboot, een kunstmanifestatie door studenten van de kunstacade mie uit Rotterdam en de aanwezig heid van de sailingbarge 'May', een oud vrachtschip uit het Engelse Pin Mill, zijn enkele nieuwe attracties bij de traditionele Goese kadefeesten, die zich van donderdag 17 tot en met zaterdag 19 juli afspelen rond de kaden in de binnenstad. Maar ook een zingende ijscoman, luis terend naar de naam Freddi Comelli, is een nieuwe bezienswaardigheid. Comelli zal behalve het laten trillen van zijn stembanden, donderdagmid dag 18 juli allerlei vreemd ogende maar gratis ijsjes uitdelen aan voor bijgangers. De lekkernijen haalt hij tevoorschijn uit zijn antieke ijscokar. Deze attractie is mogelijk door de sponsoring van een restaurant. Op de actieve deelname van de bezoe kers wordt een appèl gedaan met de strijd om de darts-kade bokaal en het kampioenschap schaken en dammen. Mannetjes- en vrouwtjesputters kun nen zich meten bij het touwtrekken. Dit jaar nemen met name ploegen deel van horecagelegenheden uit Goes en omgeving. De hengelaars begeven zich in wat rustiger vaarwater. Aan de Krukweg bij Wilhelminadorp kunnen zij vrij dags proberen iets aan de haak te slaan en zo de prijs voor de grootste kanjer in de wacht te slepen. Liefheb bers van bijna alles wat zwemt kun- (Advertentie) «4444« IT 75 JAAR VERTROUWD VAKV 75 JAAR VERTROUWD VAKMANSCHAP NET EVEN ANDERS Fred van Eedenstraat 1 TERNEUZEN Tel 01150 13456 j. Holle Zandeplein 17 KLOOSTERZANDE Tel 01148- 1412 i nen zaterdag terecht bij de visafslag bij het Visperk of de eerste mosselen proeven. Aan hongerigen die zeeban ket versmaden, wordt donderdag een kopje soep uitgedeeld bij het 'Soe- puus'. Vrijdag is jeugddag. Kinderen kun nen prijzen winnen bij een tekenwed strijd en verder genieten van de clowns Appie en Flappie. Andere jeugdactiviteiten zijn een kinder- dansshow, oude en nieuwe kinder- TERNEUZEN - De Regionale Oplei dingscommissie Zeeuwsch-Vlaande- ren van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf reike donderdag in Ter neuzen de diploma's uit voor de oude en de nieuwe opleiding. R. Simons van de opleidingscommis sie zei in zijn toespraak dat de nieuwe opleiding, die nu twee jaar bezig is, na een inwerkperiode goed begint te draaien. Hij benadrukte echter wel dat er problemen zijn bij de aanwas van leerlingen. Bij de afdeling Terneu zen van de bouwopleiding Zeeland gaan er in het komende jaar twintig leerlingen van strat. De geslaagden: voor Timmeren voortgezette oplei ding: D. de Braai; F. de Braai, W. de Dauw, J. Dekker; J. Ferket; M. de Moor; T. Verhelst; M. Vink en A. Zegers. voor Metselen voortgezette opleiding: M. Meertens; P. Nicolaas en J. Scher- beijn. voor het Algemeen vormend onder- wijs: D. de Braai; W. de Dauw; J. Dekker; J. Ferket; M. de Moor; M. Vink; A. Zegers; M. Meertens en J. Dieleman. spelen en een poppenkastvoorste ling. Evenwichtskunstenaars kunnen ee gooi doen naar de eerste prijs bij h' boegsprietlopen, dat vrijdag van; 14.00 uur bij de Sint Maartensbru wordt gehouden. Een ander waterfe tijn is de 'Ganzenrace', een zeilwe strijd op de Oosterschelde. De fees1 en antiek- en curiosamarkten zijn b de dertiende Goese kadefeesten oo weer traditioneel vertegenwoordig Aan folklore is ook gedacht met d demonstratie van Zeeuwse kledei drachten, waarbij de nodige mond linge informatie wordt verstrekt De muzikale noot komt dit jaar ond meer van The Coverband, die donde dag vanaf 13.30 uur oude en va bekende nummers vertolkt, 's Avond bestijgt de jazz-band Break Out podium. Een dag later ook weer j van de Goese Salt Lake Jazz Band Antwerpse groep 't Jazzke - elk ja* komen ze weer - en de dansgroe Birdland ronden vrijdag de kadefee ten af. Op de Grote Kade (donderda en vrijdag) en op de hoek Bierkad Turfkade zorgt een Goese disco elk! dag voor live-muziek. Wie daar zijn haar kunsten vertoont is nog nie bekend. De kadefeesten, waarvan d organisatie in handen is van stichtin De Goese Kaden, worden vrijda feestelijk afgesloten met het onts ken van zogenaamde stakellicht# toortsen die in noodgevallen op sche pen worden gebruikt. (Advertentie) 75 JAAR VERTROUWD VAKMANSCHAP NET EVEN ANDEfS Fred van Eedenstraat 1 TERNEUZEN Tel. 01150-13456 V Hof te Zandeplein 17 KLOOSTERZANDE Tel 01148 '4'h

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 32