I Stuurgroep werkloosheid praat over voortbestaan Volwassenenonderwijs op arbeidsmarkt richten almanak Zeeland krijgt volgend jaar twee ton minder uit provinciefonds YXAÜ OVER ORDEVERSTORINGEN: PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuw blad over gezondheid ZEEUWSE 99fk Directeur Delta Instituut in Yerseke vertrekt PAGINA 17 :ENESSE - Alle instanties en ondernemers die op een of ndere manier zijn betrokken bij de recreatie in Renesse uilen hun verantwoordelijkheden moeten nemen om eraan ij te dragen dat de problemen met criminaliteit en vandalis- ïe die zich de afgelopen jaren in het Schouwse dorp hebben oorgedaan, worden opgelost. Renesse is vooral een geliefd akantieoord bij jongeren vanwege de uitgaansmogelijkhe- en. Verder valt er - zeker als slecht weer strandbezoek nmogelijk maakt - te weinig te beleven voor de jonge beristen. Daardoor ontstaat verveling die samen met het feit lat alcohol zowel op de campings als in de discotheken en |ars vrijwel onbeperkt verkrijgbaar is tot de problemen leidt lie het beeld van Renesse als rustig gebied voor een actieve |akantie hebben verstoord. Activiteiten Alcohol Rapport Uitzicht Kentering J zc ZEELAND' VRIJDAG 4 JULI 1986 IIDDELBURG - De Zeeuwse Stuur- roep Werkloosheid (ZSW) belegt 'oensdag 9 juli een extra vergade- ing om over het eigen voortbestaan spreken. oals gemeld hebben gedeputeerde ;aten besloten de subsidiëring van het secretariaat van de stuurgroep stop te zetten. Volgens gs zijn er in alle gemeenten goedlopende werklo- zenprojecten, zodat de doelstelling van de ZSW is gerealiseerd. Nieuwe taken moeten volgens het dagelijks bestuur van de provincie niet worden gesubsidieerd. Daarmee wordt in feite het doodvonnis over de stuurgroep uitgesproken. In de extra vergadering, die nm 9.15 uur in het provinciehuis in Middel burg begint, spreekt de ZSW zich over dat gs-standpunt uit. Problemen Renesse breed aanpakken toerist dagelijks pleegt te consume ren, niet wordt genuttigd in de disco's en de bars, maar ergens anders en dan vooral op de campings. Campinghou ders, zo is dan ook de opvatting van de ZCAD-onderzoekers kunnen gewe zen worden op hun verantwoordelijk heid. Dat zelfde geldt trouwens voor de horeca-ondememers, bij wie de artikelen uit het wetboek van straf recht over het verstrekken van alco hol aan kinderen beneden zestien jaar en aan mensen die duidelijk al teveel op hebben nog eens extra onder de aandacht kan worden gebracht len en ander blijkt uit een onderzoek et het Zeeuws Consultatiebureau |)or Alcohol en Drugs (ZCAD) mede verzoek van de rijkspolitie op Ichouwen-Duiveland en financieel Lsteund door de gemeente Wester- chouwen heeft uitgevoerd naar het Ingerentoerisme in Renesse. De on- Jerzoekers hebben jonge fccreanten geobserveerd en gesprek en gevoerd met hen en met politie mensen, horeca-ondememers, cam- jinghouders, de plaatselijke huisarts, en taxichauffeur, een VW-mede- lerkster en de burgemeester van pesterschouwen. Ook is nagegaan op elke manier de pers in 1984 en 1985 landacht heeft besteed aan criminali- eit in toeristische kustplaatsen en jan Renesse in het bijzonder. Het jnderzoek heeft geresulteerd in het jerslag 'Wat zal ik doen deze zomer?', lit het onderzoek blijkt duidelijk het jet grootste deel van de aanzienlijke loeveelheid alcohol die menige jonge niet bevorderlijk voor de gewenste matiging van de consumptie. Op de campings zouden daarom bijvoor beeld kleine kluizen moeten worden verhuurd waarin geld veilig kan worden opgeborgen. Vastgesteld is dat het heen en weer lopen tussen verschillende horeca-ge- legenheden aanleiding vormt tot klei ne conflicten. Dat gependel kan wor den voorkomen door bijvoorbeeld het muntjessysteem (bij binnenkomst in een discotheek moet een aantal mun tjes worden aangeschaft die gelden als betaalmiddel voor consumpties) overal tot aan sluitingstijd te handha ven. De vraag of het algemene sluitings tijdstip van twee uur al dan niet moet worden gehandhaafd vormt al jaren lang een regelmatig terugkerend on derwerp van discussie in de gemeen teraad van Westerschouwen. De on derzoekers vinden het raadzaam toch te overwegen verschillende sluitings tijden voor de horeca-gelegenheden in te stellen. Daarmee kan worden voor komen dat in korte tijd honderden jongeren zich op straat verspreiden. Nagegaan zou ook kunnen worden of de beschikbaarheid van alcohol hou dende dranken in kampwinkels en kantines kan worden beperkt. Te overwegen valt voorts in het kam preglement bepalingen op te nemen over gebruik van alcohol. Het feit dat jongeren, wanneer ze 's avonds naar Renesse gaan, om diefstal te voorko men al hun geld meenemen, is ook Om drankgebruik overdag, dat voortkomt uit verveling, te voorko men zullen geschikte activiteiten op touw moeten worden gezet. Als sug gesties daarvoor worden genoemd een kartingbaan, watersportactivi teiten (zoals skiff, kanovaren, surfen, parasailing en duiken) in de Greve- lingen of aan de Schelphoek, overle vingstochten en verschillende soor ten spelen. Ook 's avonds moet het recreatieve aanbod worden vergroot en vooral verbreed, zodat Renesse 's avonds ook voor ouderen aantrekke- (Slot zie pagina 19 kolom 5) IIDDELBURG - Het samenwer- ingsverband Gezondheisvoorlich- mg en -opvoeding (GVO-Zeeland) eschikt voortaan over een eigen hformatiebulletin. Deze week ver- cheen een nul-nummer, waarin uit- ;g gegeven wordt over het hoe en 'aarom van de GVO. iet is een samenwerkingsverband an de Districts Gezondheidsdienst eeland (DGD), het Zeeuwse Kruis, et RIAGG (Regionale Instelling oor Ambulante Geestelijke Gezond- eidszorg) en het Zeeuws Consultatie- ureau voor Alcohol en Drugs, it de ervaringen tot nu toe blijkt dat veel behoefte is aan praktische ïformatie. Het bulletin maakt onder- ïeer duidelijk wat er aan gezond- eidsvoorlichting in de provincie ge- eurt en welke projecten er opgezet unnen worden. Iedereen die zich eroepshalve met jongeren bezig oudt krijgt het informatieblad toege- ;uurd. GOES - Het het overheidsbeleid met betrekking tot het onderwijs voor volwassenen zal gericht zijn op de snelle ontwikkelingen op de arbeids markt, die een snelle veroudering van de toenmalige scholing veroorza ken. Een regelmatige scholing is der halve noodzakelijk. Het beleid zal daarom worden afgestemd op het zogeheten tweede-kans onderwijs, voor mensen die vroeger geen onder wijs hebben kunnen genieten en op vervolgscholingsactiviteiten. Staats secretaris drs N. J. Ginjaar-Maas van onderwijs en wetenschappen zei dit donderdagmiddag tijdens een bijeen- Een kereltje dat overloopt van bravoure, die 10-jarige Jan- Joost uit Terneuzen. Maar van de week had hij - toen 'ie van school kwam - toch wat minder babbels. Een beetje bedremmeld stapte hij de huiskamer binnen, z'n rapport onder zijn arm. „Hier pap", sprak hij op een bedeesd toontje. En op veilige afstand keek hij met een toe nemende ongerustheid toe, hoe z'n vader met een steeds grimmiger trek rond de mond de cijfers bestudeerde. Het bleef lang stil in de kamer. Tot Jan-Joost zelf die stilte verbrak. ,Ach pap, je moet maar zo denken: als je maar gezond bent, da's het belang rijkste. Dat zeg jij toch ook altijd altijd?". Langzaam brak er een glim lach door op het gezicht van z'n vader. Je hebt nog gelijk ook". En met een milde repri mande stuurde hij Jan-Joost de straat op. Naar z'n vriend jes. Jan-Joost zal het nog een jaar tje over moeten doen. Maar toch: een ventje met een ge zond verstand, dunkt ons. Demissionair staatssecretaris drs N. J. Ginjaar-Maas schudt de hand van drs M. J. Tas, rijksconsulent voor sociale zekerheid. Beiden ontvingen een exemplaar van het cursuspro gramma dat Ree 'De Bevelandenl Tholen' en de Federatie Sociale Werk voorziening hebben samengesteld uit handen van cursist K. Meerschaert (met baard). komst in de kantine van het sociaal werkverband 'De Betho' in Goes. De demissionaire staatssecretaris was speciaal naar Goes gekomen om de overeenkomst tussen de Stichting Fe deratie Sociale Werkvoorziening in Zeeland en de Stichting Regionaal Educatief Centrum 'De Bevelanden- Tholen' officieel te bekrachtigen. Zo als gemeld zijn beide organisaties een scholings-, vormings- en opleidings programma overeengekomen voor medewerkers in de Zeeuwse sociale werkplaatsen. De eerste cursus, die ruim 80 deelnemers telde, is inmiddels afgerond. Eén van de deelnemers, K. Meersschaert, overhandigde de staatssecretaris en drs M. J. Tas, rijksconsulent van sociale zekerheid in de provincie Zeeland, een exem plaar van het cursusprogramma en van de samenwerkingsovereenkomst. Mevrouw Ginjaar-Maas sprak tijdens de bijeenkomst haar waardering uit voor het particuliere initiatief om tot een betere scholing en opleiding te (Slot zie pagina 19 kolom 1) Vanuit de hoogte lijkt Veere Veere gebleven, met trapgeveltjes, klinkerstraatjes en veel kleine groentetuintjes. Uitzicht in Zeeland is nog altijd even mooi Zeeland, land aan de rand van Nederland. Ver van alles? Onzin. Dat vond schrijver Nescio (schuilnaam van J. H. F. Grönloh, 1882-1961) al in de tijd dat Zeeland nog écht ver overal vandaan lag. Herhaaldelijk kwam hij hier en schreef hij erover, "t Eenige dat me spijt is dat je op Walcheren niet eens af en toe een relletje hebt", laat hij hoofdpersoon Japi in het verhaal 'De Uitvreter' (1909-1910) zeggen. Maar toch, vindt Japi: 'De Zeeuwen zijn de beroerdsten niet'. En het landschap is prachtig. Je kunt er zo heerlijk 'aan den waterkant' zitten. Japi is wat men noemt een vreemde kijken naar Walcheren, 'over De snuiter. Het type dat 'geld van je leende, je schoenen opdroeg, para- pluies leende en nooit terugbracht, en die buitenlandse reizen maakte wanneer hij zijn ouwe heer weer had afgezet. Het type dat zich eeuwig zat te verheugen in water, lucht, de wolken en het veld, zich doornat liet regenen zonder het te merken en dan zei: "k geloof dat ik nat ben". 'Gelukkig' woonde hij in Amster dam, maar hij kwam graag naar Zeeland. Een hele onderneming. Eerst met de trein, dan bij Numans- dorp (Voorne Putten) op de boot naar Zierikzee, een reis die ruim zeven kwartier duurde. Daarna nog eens veertig minuten met de boot van Zierikzee naar Kats. Vervolgens met de bus naar Goes en de trein naar Middelburg om tenslotte op het einddoel Veere uit te komen. Eenmaal in Veere kon De Uitvreter zich overgeven aan zijn hobby: sta ren vanaf de waterkant. Kijken naar de waterplas, 'die golft, de wolken weerspiegelt, aldoor anders is en toch gelijk blijft.' Maar Japi deed ook andere dingen. Liggen in de dakgoot van 'Het Hos pitaal' in Veere, bijvoorbeeld, en naar Kreek en 't Veergat en den ingvan de Oosterscheldè en de duinen van Schouwen, naar Goes, de Lange Jan, den toren van Middelburg, de spil van Walcheren, het hart dier wereld.' In een ander geschrift van Nescio. Natuurdagboek 1951, beschrijft hij weer een reis naar Zeeland. Weer gebruikt hij de ponten tussen Nu- mansdorp en Zierikzee en tussen Zierikzee en Kats. Neemt vandaar de bus naar Goes, vervolgens de. trein naar Middelburg en tenslotte de bus naar Veere. Natuurlijk klimt hij weer op 'Het Hospitaal'. Het zicht is die keer slecht. 'Schouwen is nauwelijks te zien, Zierikzee twijfel achtig, Goes niet, Vlissingen nauwe- liks. Maar het Veersche Gat heel blank en zandkreek met hoog water en een prachtige bocht'. Op een balk gezeten, met opgetrok ken knieën, geniet hij van het uit zicht. Hij wordt er zo'n beetje reli gieus van, en voelt zich, zoals hij schrijft, 'haast bij God'. 1986. Grönloh, alias Nescio, is al lang dood. De veerdiensten Numansdorp - Zierikzee en Zierikzee - Kats be staan niet meer. Het traject Amster dam - Middelburg is via de bruggen en dammen een peuleschil. Het tij 'komt en gaat, rijst en daalt' niet meer. Het meer heeft het wilde water verdrongen. Het Hospitaal in Veere staat er nog steedsf al heet het gebouw in de volksmond nu de Grote- of Domkerk (terwijl de officiële benaming overi gens Onze Lieve Vrouwekerk is). Het is niet meer mogelijk zomaar de kerk in te lopen, de treden te beklim men en in de goot te gaan liggen. Da's te gevaarlijk. Bovendien is het oude 'Hospitaal' nu in gebruik als museum. De toren is beklimbaar, zelfs hoger dan in de tijd van Nescio mogelijk was. Het uitzicht is er nog altijd. Gewijzigd, dat wel, maar nog altijd mooi. Walcheren als een groe ne lappendeken, en het Veerse meer, doorkliefd met talloze zeiltjes, glin sterend in de zon. Vanuit de hoogte lijkt Veere Veere gebleven. Trapgevels, klinker straatjes, en veel kleine groentetuin tjes aan huis. Gebogen ruggen wie den hier en daar als vanouds het onkruid. Maar Nescio signaleerde de kente ring al in 1951. Hij omschreef het als 'toeringcar gedoe'. Toeringcars kan ik niet ontdekken. Wel tientallen personenwagens, vanuit de lucht gezien, verscholen onder gestapelde surfplanken. Veere als toeristenplaats. De au tochtone bevolking heeft groten deels plaatsgemaakt voor het wel willend beschaafd Hollandsch pu bliek' waar Nescio het in De Uitvre ter al over had. Veere staat vol met keurige tuinameublementen in zorg vuldig aangelegde tuinen. Nog steeds geen klimaat voor relletjes. Maar even zozeer geldt nog steeds de constatering van Japi in De Uit vreter: De Zeeuwen zijn de beroerd- sten niet'. Annet van Eenennaam (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - De provincie Zeeland krijgt volgend jaar twee ton minder uit het Provinciefonds dan dit jaar. Dit staat in een brief, die staatssecre taris drs M.J.J. van Amelsvoort (bin nenlandse zaken) naar de provinciale besturen heeft gezonden. In totaal krijgt Zeeland 56,1 miljoen gulden; in 1986 ging het om een bedrag van 56,3 miljoen. De provincies, aldus de brief, moeten volgend jaar gezamenlijk 15,6 miljoen gulden extra bezuinigen. Al eerder - in 1984 - was besloten tot een ombuiging van 6 miljoen in verband met perso- neelsbeperking, zodat een totale kor ting van 21,6 miljoen gulden ontstaat. De gevolgen van het ontwerp-regeer- akkoord van 30 juni zijn nog niet in de brief verwerkt. Overigens wijst de bewindsman erop dat volgens de meerjarenraming in het uitkeringsbedrag voor '87 een toe name van één procent is te voorzien. Aan de uitkering wordt voor vergoe ding van nieuwe taken 6,5 miljoen gulden toegevoegd, waaronder 3 mil joen voor museumbeleid. Dit laatste bedrag is het gevolg van de sanering van de specifieke uitkeringen voor de GOES - De directeur van het Delta Instituut voor Hydrobiologisch On derzoek in Yerseke, dr E. K. Duurs- ma, neemt dinsdag 26 augustus offi cieel afscheid van zijn werkkring. Hij is onlangs benoemd tot wetenschap pelijk directeur bij het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee op het eiland Texel. Bij zijn vertrek biedt het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Akade- mie van Natuurwetenschappen de heer Duursma een receptie aan. De bijeenkomst heeft plaats in het Yer- sekse dorpshuis 'De Zaete' aan de Korringaweg en duurt van 13.30 tot 16.30 uur. Aansluitend is er een recep tie. musea. Het betreft een overheveling van de begroting van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cul tuur (WVC). De medeverantwoorde lijkheid van het rijk voor 44 musea wordt hiermee gedecentraliseerd naar de provincies. De vermoedelijke algemene uitkering over 1987 zal volgens Van Amelsvoort 976,6 miljoen gulden bedragen. De uitkering voor 1986 bedraagt waar schijnlijk 981,9 miljoen. De verdeling is als volgt: Groningen (64,4 miljoen), Friesland (77,5), Dren the (61,2), Overijssel (78,3), Gelderland (102,6), Utrecht (65,4), Noord-Holland (114,5), Zuid-Holland (140,4), Noord- Brabant (112,1), Limburg (72,3) en Flevoland (32). De twaalf provincies zijn zeer verbit terd over de nieuwe kortingen op de uitkeringen uit het Provinciefonds. Dat zei donderdag desgevraagd J. H. Boone, gedeputeerde financiën van Zuid-Holland en vice-voorzitter van het Interprovinciaal Overleg (IPO). De Zeeuwse gedeputeerde van finan ciën J.B. Ventevogel was donderdag niet bereikbaar voor commentaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 17