Kapelle Uitvaart Viktor IV nekkramp gevallen Warm weer oorzaak deVZC vandaag OPSLA G NIJPEND PROBLEEM Glibberslang terecht Huurverhoging mogelijk naar 4 procent Walvisvaart Renesse Miljoenen Delta week Tour de France VROOMS DREESM ANN IN ZEELAND GEEN MELDINGEN Zonnig 29e jaargang no. 156 Vrijdag 4 juli 1986 Criminaliteit en j eugd toer isme Gas door daling olieprijs voor grootverbruiker opnieuw goedkoper Beperkter Bedreiging Bikini's Aanvankelijk zonnig. Later op de dag toenemende bewolking. Een matige later vrij krachtige zuidwestelijke wind. Middagtemperatuur omstreeks 21 graden. PROVINCIAL Er is gisteren een opmer kelijk rapport versche nen over een al even opmer kelijk fenomeen van deze tijd: de criminaliteit onder jeugdige toeristen en meer speciaal onder de in Renesse vakantievierende jeugd. Beleidsmakers in recreatiege meenten zullen, als zij het ruim hon derddertig pagina's tellende boek werk hebben gelezen, tot de conclusie komen, dat zij tot dan heel weinig wisten over de vrijetijdsinvulling van grote groepen jongeren. Het rapport: Wat zal ik doen deze zomer? van drie bij het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs gedetacheerde onderzoekers is een eerste weten schappelijke poging de problematiek van het jongerentoerisme op oorzaak en gevolg te onderzoeken. In dit 'ver slag van een onderzoek naar het jon gerentoerisme in Renesse, zomer 1985' wordt een verrassend heldere analyse gegeven van de problemen. Het is de grote verdienste van de onderzoekers van het ZCAD dat zij zich in de achtergronden hebben ver diept, waardoor het beeld uiterst scherp kon worden ingevuld. Het dertienhonderd inwoners tel lende dorp Renesse in de gemeen te Westerschouwen heeft de afgelopen jaren de reputatie opgebouwd van een kustplaats, waar het jongerentoeris me voor de nodige opschudding heeft gezorgd. Mede gestimuleerd door overvloedig gebruik van alcohol brachten groepen jongeren gedurende de zomervakantie een geweldsgolf op gang, die nauwelijks in te tomen bleek. Op topdagen zo'n tienduizend aan elke sociale controle onttrokken jongeren, bezorgden het dorp een ne gatieve publiciteit. Ruzies, vechtpar tijen, diefstallen en vernielingen ver sterkten het beeld van een bij nacht en ontij dolgedraaid toeristendorp. Het eertijds als familiebadplaats zo geroemde Renesse was synoniem aan vakantiegeweld. Het begrip 'kustvan- dalisme' - ook in Noord-Holland wer den ernstige problemen met vakantie vierende jongeren gesignaleerd - deed twee jaar geleden zijn intrede. De jeugd, die in zo'n grote getale zijn vakantie in Renesse komt doorbrengen is niet anders dan de doorsneejeugd in Nederland. Het pro bleem met deze jongeren is, dat zij een aantal dagen, een week of soms nog langer onder de sociale controle van thuis uit zijn. Dat leidt nogal eens tot normoverschrijdend gedrag, waarbij alcohol de grote katalisator is. Die nieuwe vrijheid, die ongebondenheid van deze in hoofdzaak 17-, 18- en 19-jarigen, versterkt door het functio neren in een groep, moet gevierd worden. Dat 'vieren' loopt soms gi gantisch uit de hand. Het zijn, zo hebben de onderzoekers kunnen vast stellen, slechts enkele raddraaiers - 1 op de 1.000 jongeren zeggen zij - die de rest meeslepen. Een opmerkelijk ge geven is, dat de jongeren over het algemeen een goede verhouding heb ben met de politie. Niet-conflictueus, zo beschrijft het rapport de verhou ding politiejeugd. Dat zich deson danks toch zoveel problemen voor doen, wordt geweten aan het overma tig alcoholgebruik en de wijze waarop deze verre van nuchtere jongeren door de 'raddraaiers' worden gemanipu leerd. Juist dat alcoholmisbruik was voor het ZCAD aanleiding het onder zoek in 1985 te starten. Geheel los van dit onderzoek be gon de politie op Schouwen vorig jaar een actieplan, waarbij het accent kwam te liggen op voorkomen van moeilijkheden. Preventief bezig zijn werd het motto van de politiemannen, die doelbewust de tot dan gevolgde lijn van confrontatie en repressie los lieten. Het resultaat daarvan is ge weest, dat de criminaliteit vorig jaar een kwart minder was dan in 1984. Het rapport van het ZCAD onder schrijft deze gedragslijn van de poli tie. De onderzoekers concluderen op goede gronden dat de weg naar min der vandalisme en geweld moet wor den gezocht in een verdere uitbouw van dit soort preventieve maatrege len. Voorzichtig geven zij wegen aan, zich daarbij bewust van het feit dat zij geen recreatiedeskundigen zijn. Hun aanbevelingen zijn er met name op gericht de problemen op inventieve wijze te lijf te gaan, waarbij symp toombestrijding niet voorkomt, maar de oplossing wordt gezocht door de oorzaken bij de bron aan te pakken. Deze aanbevelingen verdienen daar om een brede aandacht. Uitvoerig wordt in het rapport de rol van de pers - met name regio nale en landelijke kranten - beschre ven. Hoewel het om een uiterst boeiend onderdeel uit het rapport gaat, tonen de onderzoekers zich hier niet van hun sterkste kant. De grote objectiviteit en afstandelijkheid in vrijwel het gehele rapport, wordt niet gevolgd in het hoofdstuk over de pers. De kwalificaties die zij geven verra den een emotionele betrokkenheid, die wetenschappers vreemd moet zijn. De boodschapper ontsnapt bij hen maar ternauwernood aan een veroor deling. De teneur van hun opmerkin gen is dat 'de pers een - soms te - negatief beeld' heeft geschetst. Wie echter de verslagen van politiemen sen en andere betrokkenen leest over de gebeurtenissen in de zomers van 1984 en 1985 kan niet onder de conclu sie uit dat zich zeer ernstige zaken hebben voorgedaan in Renesse. Daar hebben de kranten - terecht - mel ding van gemaakt. Relschoppen komt zelden positief over. Dim Deze waarschuwing uit de Vliegasu nie BV in haar jaarverslag over 1985. De problematiek is zelfs zo urgent geworden, dat commercieel directeur ing S. Prins van de Vliegasunie het niet denkbeeldig acht, dat kolencen trales binnen afzienbare tijd tijdelijk buiten bedrijf moeten worden gesteld, omdat men het afval nergens kwijt kan. Ing Prins zei dat donderdag in Den Bosch op een persconferentie, waar het jaarverslag van de Vliegasu- nie werd gepresenteerd. De Vliegasunie (aandeelhouders: PZEM, PNEM, PLEM, PGEM en GEB Rotterdam) coödineert de afzet van het kolenafval. Een groot deel van de GRONINGEN (ANP) - De gas- prijs voor grootverbruikers zal in het derde kwartaal van 1986 opnieuw naar beneden gaan. De daling bedraagt ruim negen cent en de nieuwe prijs komt daardoor op 20,9 cent per kubie ke meter. Ook de aardgasprijs voor de glastuinbouw daalt met ingang van het derde kwartaal. Deze prijsverlaging houdt ver band met de daling van de stookolieprijzen in de twee voorafgaande kwartalen, zo deelde de Gasunie donderdag in Groningen mee. De prijs per kubieke meter was 31,1 cent en wordt nu 21,4 cent. Door de daling is de prijs voor grootverbruikers en voor de glastuinbouw weer ongeveer op het niveau van 1979. Nooit eer der was de prijs voor het aardgas voor grootverbruikers en glas tuinders in de jaren tachtig zo laag. Minister Ruding van financiën wil overigens de gasprijs voor tuinders drastisch verhogen. Zijn voorstel wordt vandaag in het kabinet besproken. (Zie pagina 3) kolenreststoffen wordt gebruikt voor industriële doeleinden. Het overschot wordt opgeslagen in depots. In 1985 werd ruim 84 procent (383.700 ton) van de totale produktie aan vliegas in de industrie gebruikt. Vooral de cement- industrie is een grote afnemer. Het restant (in 1985: ongeveer 70.000 ton) is naar opslagplaatsen afgevoerd. In het jaarverslag constateert de Vliegasunie dat de mogelijkheden om de overtollige vliegas kwijt te raken, steeds beperkter worden. In de afgelo pen drie jaar is in totaal 330.000 ton vliegas, waarvoor geen industriële be stemming kon worden gevonden op meerdere plaatsen gedeponeerd. Het gaat daarbij om stortplaatsen in het Belgische Rumst, de 'Staartjeswaard' in het Gelderse Beuningen (bij Nijme gen) en twee tijdelijke opslagplaatsen bij kolencentrales. Zowel de opslag plaats in Rumst als die in Beuningen is inmiddels echter gesloten. Met de sluiting van die stortplaatsen is vol gens de Vliegasunie een 'ontoelaatba re druk' ontstaan op de overige op slagdepots. En de Vliegasunie voor ziet, dat de overschotten aan vliegas straks nog aanzienlijk zullen toene men, als de tot kolenstook omge bouwde centrales op de Maasvlakte en in Borssele in gebruik genomen worden. Volgens prognoses zal de vliegaspro- duktie de komende twee jaar bijna verdubbelen. Daarnaast komt er een stroom gips op gang uit de rookga sontzwavelingsinstallaties van onge veer 250.000 ton per jaar. Volgens de Vliegasunie heeft de overheid tot nu toe de ogen gesloten voor deze proble matiek. ,,Dit zal er binnen afzienbare tijd toe leiden, dat het stoken van kolen voor de produktie van elektrici teit in Nederland in ernstige mate kan worden belemmerd", aldus het jaarverslag. Technisch directe ir F. Stibbe van de Vliegasunie sprak gisteren tijdens de persconferentie van een 'accute be dreiging voor centrales om kolen te kunnen blijven stoken'. Stibbe rekende donderdag voor, dat er rond het jaar 2000 miljoenen kolen- reststoffen zullen zijn, die ergens op geborgen moeten worden. Volgens de Vliegasunie zal de overheid daarom (en mede omdat de uitbreiding van DEN HAAG (GPD) - In verscheidene gebieden van Nederland komt de laatste tijd op vrij grote schaal nek kramp (hersenvliesontsteking) voor. Het betreft een ontsteking die door een virus wordt veroorzaakt. Het is een vrij onschuldige soort die snel weer bedwongen kan worden. Het grootste aantal gevallen werd gemeld in de provincies Limburg (16) en Utrecht (tegen de 20). In de Zaan streek en Kennemerland werden 6 gevallen geconstateerd. In Limburg kwam 1 geval van de gevaarlijke meningococcen-meningitis voor, in Friesland 2 en in Noordholland 3. Deze worden echter niet door een virus veroorzaakt maar door een bac terie. In Zeeland was gisteren nog geen enkel geval van nekkramp beken, zo liet de Inspectie Volksgezondheid in Middelburg weten, maarde ontwik kelingen worden nauwlettend in het oog gehouden. Het warme weer van de laatste tijd is niet vreemd aan de verspreiding van de nekkramp. Het ministerie van volksgezondheid ziet geen reden tot het treffen van bijzondere maatrege len maar wijst er nog eens op dat door een goede hygiëne het euvel kan worden voorkomen. Vooral kinderen worden besmet van de ziekte. Vermoed wordt dat in veel gevallen de ziekte wordt overgebracht wanneer kinderen met elkaar spelen in (opblaasbare) badjes. Het virus huist in de darmen. Het is daarom van veel belang dat men na een bezoek aan het toilet goed de handen wast en erop toe ziet dat kinderen dat ook doen. Veel mensen dragen het virus bij zich zonder dat zij er last van hebben. Onder bepaalde omstandigheden kan echter door het virus een ontsteking ontstaan die overslaat naar het her senvlies. De betrekkelijk ongevaarlijke virus- meningitis hoeft door de huisartsen en ziekenhuizen niet bij de genees kundige inspecties van het ministerie van volksgezondheid te worden aan gemeld. Bij constatering van nek kramp die door de gevaarlijke menin- gococcen-bacterie wordt veroorzaakt, moet de inspectie wel worden gewaar schuwd. Deze meningitisvorm kan dodelijke vormen aannemen en is even besmet telijk. Deze bacterie huist in het neusslijmvlies en wordt gemakkelijk door hoesten en proesten overge bracht. Ze kan met medicijnen echter ook goed worden bestreden. daders alsnog te pakken. Drie auto's waarvan zij gebruik hadden gemaakt werden teruggevonden. Minister van Staatsveiligheid Robert Pandraud zei later voor de radio dat rekening wordt gehouden met de mo gelijkheid dat de overval is gepleegd door de linkse terreurgroep Action Directe. Hij kondigde aan dat filialen van de centrale bank in het hele land extra zullen worden beveiligd. DEN HAAG (GPD) - De onderhande laars van CDA en VVD overwegen de jaarlijkse huurverhoging vast te stel len op vier procent. In het concept regeerakkoord wordt nog voorge steld de komende jaren de huren met jaarlijks twee procent te verhogen. Een van de twee fracties wil dit percentage echter verdubbelen. Dit zou tot gevolg kunnen hebben dat er minder bezuinigd hoeft te worden op volkshuisvesting. Dit bleek donderdag bij de hervatting van de gesprekken tussen De Vries (CDA) en Nijpels (WD) over rege ringssamenwerking tussen de twee partijen. De onderhandelaars besteedden don derdag bijna negen uur aan een be spreking van het grootste deel van de sociaal-economische paragraaf van het regeerakkoord. Het ging vooral over ondergeschikte punten. Over de hoofdlijnen bestaan er tussen CDA en WD nauwelijks meningsverschillen. Het ziet er overigens niet naar uit dat de WD haar zin zal krijgen op het punt van lastenverlichting. De libera len hadden voorgesteld extra te bezui nigen om daarmee een belastingverla ging in de jaren na 1987 mogelijk te maken. Maar volgens CDA-onderhan- delaar De Vries zal het afgesproken bezuinigingsbedrag van 18,5 miljard niet of nauwelijks gewijzigd worden. Vanochtend bespreken De Vries en Nijpels eerst het meest controversiële onderwerp, de euthanasie. Het is nog onduidelijk of de twee onderhande laars nog voor het weekeinde ook op dit punt tot overeenstemming kun nen komen. Noorwegen heeft aangekon digd dat de walvisjacht in 1987 zal worden stopgezet. PAGINA 5 De problemen die in de zomer vakantie in Renesse ontstaan zullen breed moeten worden aangepakt. PAGINA 17 het aantal kerncentrales onzeker is geworden) actief moeten meewerken om een plaats in te richten voor de langdurige opslag van de onvermijde lijke overschotten van kolenreststof fen, die de komende jaren zullen ont staan. De Vliegasunie zélf heeft daar voor nog geen locatie op het oog. Er wordt gedacht aan bovengrondse op slag. Maar de opslag in (bijvoorbeeld) zoutkoepels wordt niet uitgesloten. De Vliegasunie praat al geruime tijd met het betrokken ministerie (VROM) over deze problematiek. Maar, zei directeur Prins, het overleg verloopt uiterst traag. Er zijn welis waar mogelijkheden om de overtolli ge vliegas naar het buitenland (bij voorbeeld België en Noord-Frank rijk) af te voeren, maar dat is nog afgezien van de morele bezwaren die daar tegen bestaan - een uitermate kostbare zaak. AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam vond gisteren de uitvaart plaats van de kunstenaar Walter C. Gluck (zich noemende Viktor IV en Bulgar Finn en bijgenaamd 'De Koning der Hippies'), die vorige week op 57-jarige leeftijd verdronk bij het repareren van zijn woonboot (omgeven door vlotten met plaggenhuttenin de Amstel. De Amerikaanse Viktor IV woonde vanaf het begin van de jaren zestig op deze woonboot, die vanwege haar bizarre uiterlijk jarenlang een toeristische attractie vormde. Op een vlot werd de overleden kunstenaar vanaf zijn woonboot naar de begraafplaats Zorgvlied aan de Amstel gebracht, begeleid door een vloot scheepjes met vrienden en belangstellenden. B en w van Middelburg willen dat 'Den Haag' het geld dat wordt herverdeeld na ophef fing van de BKR ook ten goede laat komen aan provinciale hoofdsteden en andere cultu rele centrumgemeenten. PAGINA 19 Vandaag is de openingswed strijd van de Deltaweek, twee honderd jachten hebben inge schreven waaronder de Phi lips Innovator. PAGINA 22 Vanmiddag start in Parijs de Ronde van Frankrijk, veel wielersupporters hopen op een spannend duel tussen Hi- nault en Fignon met als outsi der de Columbiaan Herrera. PAGINA 23 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 7 Provincie: 17, 18, 19, 20 en 21 Sport: 22 en 23 PASADENA (ANP/AFP) - Ameri kaanse en Britse sterrenkundigen hebben een hemellichaam ontdekt dat verder dan alle andere bekende objecten van onze Aarde verwijderd is. Het is een 'quasar' waarvan de onvoorstelbare afstand tot de Aar de 12,4 miljard lichtjaren bedraagt. (Een lichtjaar staat voor de afstand die het licht in een jaar kan afleg gen. De snelheid van het licht be draagt 299.722.458 meter per secon de.) Quasars, die zich in de uithoeken 3HM van het heelal ophouden, zijn radio bronnen die een enorme hoeveel heid energie produceren, vermoe delijk meer dan 100 miljard sterren bij elkaar. Sinds 1963, toen de eerste quasar werd ontdekt, heeft men er zo'n 3.500 opgespoord. De naam quasar is een samentrekking van de woorden quasi-stellar radio source, ofwel een op een ster lijken de radiobron. De nieuwe quasar bevindt zich in het sterrenbeeld Maagd. Hij is ont- dekt met een Britse radiotelescoop die in Australië staat opgesteld. Bij het observeren van quasars kijkt men in de bronnen van het heelal, want het licht dat zij uitzen den is miljarden jaren onderweg voordat het in de buurt van de Aarde arriveert. Zo was het licht van de pas ontdekte quasar circa 12,4 miljard lichtjaren oud en dus aan zijn reis begonnen toen ons zonnestelsel, waarvan de ouderdom op 4,6 miljard jaar wordt geschat nog lang niet geboren was. WÊÊÊÊÊÊÊÊiÊÊÊBÊÊÊÊÊÊÊÊUÊÊÊÊÊKÊÊËmnÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊmmI Afval rem voor kolencentrales (Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH - De elektriciteitsproduktie van de Nederlandse kolencentrales dreigt ernstig in gevaar te komen, indien de overheid niet op korte termijn met een oplossing komt voor het nijpende tekort aan opslagmogelijkheden voor het afval (vliegas) van de kolencentrales. (Advertentie) Diverse modellen. In uni en gedessineerd. Vele kleuren. Maten 36tfm 44. SAINT-NAZAIRE (AP) - Bankover vallers hebben in Frankrijk donder dag 88 miljoen franc (meer dan 31 miljoen gulden) buitgemaakt. De mannen beroofden een filiaal van de Franse nationale bank in Saint-Na- zaire. De zes gewapende overvallers dron gen woensdagavond de woning bin nen van de kassier van de bank en dwongen de man hen het filiaal bin nen te laten, voor het personeel arri veerde. Toen de kassier zich verzette, werd hij in de zij geschoten. Zijn toestand is niet ernstig. De bankrovers wachtten in het filiaal tot het personeel 's morgens om acht uur arriveerde en dwongen de bank- employees vervolgens de kluis leeg te maken. Rond Saint-Nazaire werden wegver sperringen aangebracht in de hoop de ROTTERDAM (ANP) - Eén van de twee ontsnapte wurgslangen in Rotterdam-Zuid is terecht. Eigenaresse mevrouw Van Keeken besloot na ongeveer twee weken haar schouw te slopen om te kijken of de python Glibber daar verborgen zat. Na klopsignalen te hebben gegeven werd de schouw aan de rechterkant opengemaakt. Glibber was terecht!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 1