Verbetering rechtspositie peuterleidsters snel nodig Nieuwe opleiding voor winkelchef Veel kwaliteit en kwantiteit op Zeeuwse Dag van het Paard 5! Via sluiproutes de Spaanse grens over ACTUELE INFORMATIE OVER VERKEERSDRUKTE PZC/ provincie Tips en ideeën voor de jaarlijkse vakan tievolksverhuizing Twee keer op zelfde dag langehouden agenda Kroonjaar 'JONCL USIE THEMADA G IN KAPELLE: Chaos Gewonde bij auto-ongeluk bij Hulst Twee gewonden bij aanrijding Reeks inbraken in auto's op Schouwen RUIN DIE WERT DA GKAMPIOEN Auto's opengebroken en serie inbraken Groede en Cadzand WET OP LEERLINGWEZEN België West-Duitsland Denemarken Groot-Brittannië Italië Joegoslavië Oostenrijk Zwitserland Frankrijk 1AANDAG 30 JUNI 1986 [APELLE - Het is hoog tijd dat de rechtspositie van peuterleidsters wordt verbeterd. Te veel nog is een leuterleidster een soort vrijwilligster, die met het minimumloon of een onduidelijke vergoeding tevreden moet zijn. )eze ongewenste situatie is mede een gevolg van het feit dat het beroep van peuterleidster nog betrekkelijk jong is. Jaar een belangrijk beroep, want ongeveer de helft van de twee- en driejarige kinderen bezoekt een peuterspeelzaal. )e peuterleidsters zullen zelf in actie moeten komen om een eind te maken aan de positie waarin ze thans verkeren. ïen en ander bleek zaterdag tijdens en themadag in Kapelle van de stich- ing Overleg Kindercentra Zeeland iver het onderwerp 'Peuterleidster... ïen beroep'. Een van de aanleidingen -oor de organisatie van de dag was de telling dat het peuterspeelzaalwerk in de peuterleidsters de erkening noeten krijgen die ze verdienen. Daar GISSINGEN - De gemeentepolitie 'an Vlissingen heeft in de nacht van aterdag op zondag een inbreker in lossenburgh op heterdaad betrapt, let ging om de 20-jarige N. IJ. uit gissingen, die uit een woning vol lens de politie wat goederen, che- iues en giropassen had ontvreemd. )e politie kwam hem op het spoor na ;ips van buurtbewoners. Weliswaar irobeerde hij de sterke arm nog te mtsnappen, maar zijn vluchtpoging nocht niet baten. Zondagmiddag om ïalf twee werd hij na verhoor vrij ;elaten. maar om 16.00 uur kon IJ. vederom van de gastvrijheid van de flisingse politie genieten. Deze keer vas hij aangehouden voor een poging x>t diefstal van een fiets uit de stalling ;an het Bethesda-ziekenhuis. Hulpcentra Noord- en Midden-Zeeland, tel. 01184-14444 look voor milieuklachten). Zeeuwsch-Vlaanderen Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance). SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551, dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 01180-36251, van 10.00-24.00 uur weekends van 20.00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrouwen', tel. 01100-32233. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 01180-38080, dag. van 16-20 uur. zitten momenteel nogal wat haken en ogen aan, zo bleek uit een inleiding van F. van Schagen, functionaris van de Werkgemeenschap Kindercentra Nederland. In de cao voor het wel zijnswerk is weliswaar sprake van peuterleidsters, maar dat geldt dan alleen medewerksters van kinderdag verblijven en peuterspeelzalen die een onderdeel vormen van bijvoorbeeld een instelling voor club- of buurthuis werk. Beide categorieën omvatten landelijk samen ongeveer 700 peuter speelzalen. Voor de leidsters van de veel grotere groep van zelfstandige peuterspeelzalen (ongeveer 3000 in het hele land) is de cao niet van toepassing. Van Schagen noemde de honorering van de leidsters in de zelfstandige peuterspeelzalen 'een chaos'. „Men betaalt wat men wil en wat men kan", zei hij. „Deze situatie kan niet langer blijven bestaan". Het maken van goede omschrijvingen van de verschillende functies in het peuter speelzaalwerk en de mimimum eisen MIDDELBURG - Molenwater, 9.30-17 ïur: Miniatuur Walcheren. LISSINGEN - Grote Tent, Bellamy- )ark, Boulevard of Broken Dreams, !0.3O uur: Orkater met 'De kleine eemeermin'; Paradetheater, 21.15 ïur: Maeno Hiroshi en Miyamoto Kei- co (dans); Opera 21.30 uur: Jaap Blonk; Danspaleis, 19 uur: Tangoles, !2.30 uur: Hit the Pearl; Orangerie, !2.30 uur: Los Ensalados; Britannia, !0 uur: Opening Kunstbeurs Ten foon 86. BERGEN OP ZOOM - Roxy I, 19 en 21.30 uur: Police academy III, a.l.; Roxy II, 19 en 21.30 uur: The Delta force, 16 jr.; Cinem'Actueel I, 20 uur: Runaway train, 12 jr.; Cinem'Actueel II, 20 uur: Teachers, a.l.; Cinem'Actueel III, 20 uur: Out of Africa, a.l. GOES - Grand, 20 uur: Out of Africa, a.l. HULST - De Koning van Engeland, 14.30 en 20 uur: Perfect fit, 18 jr.; 20 uur: The jewel of the Nile, a.l.; 20 uur: Police Academy III, a.l.; 20 uur: Abel, 12 jr. MIDDELBURG - Meccano, 21.30 uur: Runaway train, 12 jr.; Electro, 20.30 uur: Abel, a.l. OOSTBURG - Ledel, 20 uur: Trashy lady, 18 jr. OUDDORP - De Dorpstienden, 13.30 uur: Police academy II en Back to the future, a.l.; 19.15 uur: Desperately seeking Susan, a.l.; 21.45 uur: First Blood II, 12 jr. RENESSE - Het Dorpshuis, 13.30 uur: The Goonies en Breakdance II, a.l.; 19 uur: A view to a kill, 12 jr; 21.30 uur: Dolle pret in het Tiroler bed, 16 jr.; 23.45 uur: Rocky IV, 12 jr. TERNEUZEN - Luxor, 20 uur: Out of Africa, a.l.; 20 uur: Runaway train; Alhambra II, 20 uur: White nights, 16 jr. Tentoonstellingen AXEL - Kindergalerij, 10-18 uur: teke ningen van Gertie Jaquet. HEILLE - Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: oude landbouwwerktui gen. HOOGELANDE - Kapel van St. Maarten, 13-19 uur: figuratieve schil derijen van Loes Bredius. HULST - Streekmuseum, 14-17 uur: 'Oude haventjes'; Stadhuis, 14-17 uur: werken deelnemers baanlozenproject. MIDDELBURG - Zeeuws Museum, 10-17 uur: werken van Bob Pingen; Muziekbibliotheek, 17.30-21 uur: 'Wa termuziek'. OOSTKAPELLE - Zeeuws Museum Nauurhistorie, 10-17 uur: 'Fossiele schelpen'; Molenweg 36, 10-12 uur: Fossielenmuseum. TERNEUZEN - Hal Stadhuis, 8.30-12 en 13-16.30 uur: maritieme werken van Arne Zuidhoek. VEERE - Grote Kerk, 10-17 uur: 'Vee- re en Zeeland'; Stadhuis, 13-17 uur: Oude archiefstukken. VLISSINGEN - Stedelijk Museum, 10-17 uur: 'Een panorama van Vlissin gen anno 1618' en werken scholieren; Reptielenzoo 'Iguana', 14-17.30 uur: expositie levende reptielen, amfibieën en insekten' Britannia: Kunstbeurs (t/m 6-7). UZENDIJKE - Museum, 10-12 en 13.30-17 uur: 'De geschiedenis van de kerken in Zeeuwsch-Vlaanderen'. BRESKENS Krijn de Zeeuw uit Breskens vierde zondag zijn honderdvijfde verjaardag. Met deze hoge leeftijd is De Zeeuw de oudste mannelijke inwoner van Zeeland. Zijn vérjaardag werd in de morgenuren gevierd in de recreatiezaal van het be jaardentehuis 'Ter Schelde' te Breskens. De bewoners en de familie kregen in een versierde zaal koffie met gebak. Namens de gemeente Oostburg kwam wethouder J. Vergouwe de gelukwensen overbrengen. De Zeeuw was zelf maar een uurtje van de partij, want voor hem hoeft het allemaal niet meer. Met zijn gezondheid gaat het redelijk goed. Een gewoonte die hij al jaren heeft is het dage lijks drinken van een liter gele priklimonade. Verder gaat hij naar bed wanneer het hem uit komt. De Zeeuw werd geboren in Ter- neuzen. Na zijn huwelijk woonde hij achtereenvolgens in Hulst, Biervliet en Retranchement. Sinds 1970 verblijft hij in het Breskense bejaardentehuis. De Zeeuw werkte tot zijn pensioen als landarbeider met een onder breking van twee jaar, toen hij aan de aanleg van de tramlijn Cadzand-Sluis werkte. die aan de opleiding moeten worden gesteld, kunnen een aanzet geven om de noodzakelijke veranderingen te bewerkstelligen. De Werkgemeenschap Kindercentra Nederland heeft de kwestie onder de aandacht gebracht bij de vakbonden en de vereniging van besturen van peuterspeelzalen. De laatste stelde zich belangstellend afwachtend op, maar de vakbonden hebben laten GROEDE/CADZAND - Afgelopen za terdag zijn in Groede en Cadzand inbraken gepleegd in een zomerwo ning en in personenauto's. In Groede werd de zomerwoning aan de Cats- weg van A. van de G. uit Gent 'bezocht'. Er werden twee trai- ningsvesten, een joggingvest, een handdoek en een flesje parfum ont vreemd. Men is binnengekomen via een raam aan de achterzijde. Twee tuinstoelen met een voeten bankje ter waarde van 200 gulden werden ontvreemd bij een caravan op camping Groede. De tuinmeubelen zijn eigendom van J. J. K. uit Sluiskil. In Cadzand-Bad werd zaterdag de auto van de Duitser E. M. uit Mull- heim opengebroken. Er werd een handtas met daarin 200 DM en make- upspulletjes ontvreemd. De auto stond geparkeerd aan de Sterntjes laan. Bij de duinovergang Hoogduin te Cadzand werd uit de auto van de Belg L. V. uit Deume een handtas ont vreemd met daarin een paspoort, rij bewijs, 800.000 frank en 26 cheques. Men kon de auto binnen omdat het raampje op een kier stond. weten geen hoge prioriteit te kunnen geven aan de verbetering van de rechtspositie van peuterleidsters. Van Schagen bevestigde op een vraag van een van de belangstellenden dat het zinvol kan zijn dat meer peuterleid sters dan nu het geval is zich aanslui ten bij een vakbond om op die manier deze organisatie te dwingen meer aan de belangenbehartiging van deze le den te doen. Tijdens de themadag werd afgespro ken dat alle Zeeuwse gemeentebestu ren op de hoogte zullen worden ge steld van de problemen rond de rechtspositie van de peuterleidsters. De stichting Overleg Kindercentra Zeeland zal voorts een bijdrage leve ren aan de gegevens die noodzakelijk zijn om een goed beeld te krijgen van de functies in het peuterspeelzaal- werk en de eisen die eraan worden gesteld. HULST - Bij een eenzijdig ongeval op rijksweg 60 raakte zaterdag om 14.50 uur automobilist J. L. uit Berchem (België) gewond. Het ongeluk gebeur de toen L. over rijksweg 60 richting Kloosterzande reed. Ter hoogte van het 'Hoge Huis', tussen Hulst en Ter hole, verloor hij door vermoedelijk te hoge snelheid de macht over het stuur en vloog uit de bocht. L. belandde met zijn voertuig in een sloot. Een arts verleende ter plaatse eerste hulp. De auto werd geheel vernield. BRESKENS - Bij een aanrijding op rijksweg 58 Schoondijke-Breskens zijn zondagmiddag omstreeks half zes twee inzittenden gewond geraakt. Bij de aanrijding waren drie auto's betrokken, die allen in de richting Breskens reden. Bestuurder C. L. M. D. uit Eeklo wilde linksaf slaan naar de Schoondijkse- weg en sorteerde voor. De hem achter op komende auto, bestuurd door A. J. R. uit Terneuzen stopte achter D. Bestuurder J. P. B. uit Breskens zag dit te laat en botste achter op R., die op zijn beurt achter op D. reed. De vrouw van B. liep lichte kneuzingen op. Een inzittende van R. liep een beenwond op. ZIERIKZEE - De rijkspolitie op Schouwen-Duiveland heeft het afge lopen weekeinde vijftien aangiften verwerkt van diefstal uit auto's. Ra dio's, camera's, kleding en autopapie ren vormden de buit. In een aantal gevallen werd bovendien bij het openbreken van de auto's aanzienlij ke schade aangericht. Bij de jachtha ven van Scharendijke werd een surf plank met toebehoren ontvreemd. In Renesse zijn in de nacht van zater dag op zondag twee overtredingen geconstateerd van het verbod op of aan de openbare weg alcohol te ge bruiken. Er is proces-verbaal opge maakt en de drank is in beslag geno men. Aan de Lange Reke in Renesse zijn dezelfde nacht drie auto's wegge sleept die verkeerd stonden gepar keerd. De 105-jarige Krijn de Zeeuw GOES - Op 1 augustus begint in Zeeland een nieuwe opleiding voor de detailhandel: de opleiding voor winkelchef en filiaalbeheerder. De opleiding wordt gegeven in het kader van de wet op het leerlingwezen. Dat wil zeggen dat mensen die werkzaam zijn in de detailhandel eraan deel kunnen nemen. De opleiding zal in Middelburg of Vlissingen worden ge geven. De opleiding is bedoeld voor mede werkers in de detailhandel die ofwel reeds de functie van afdelingchef fi- liaalhouder uitoefenen maar daar nog niet voor zijn gediplomeerd ofwel wil len doorgroeien naar zo'n middenka derfunctie. Ook schoolverlaters kun nen onder bepaalde voorwaarden aan de opleiding deelnemen. De opleiding bestaat uit twee delen: lessen in een streekschool gedurende twee avond en per week voor het theoretische gedeelte en de rest van de week in een leerbedrijf, waar aandacht wordt be steed aan de vertaling van de theorie in praktische beroepshandelingen, Met het leerbedrijf worden afspraken gemaakt over de inhoud van de oplei ding. Dergelijke bedrijven kunnen on der bepaalde voorwaarden subsidie krijgen bij het afsluiten van zoge naamde leerovereenkomsten. De op leiding is samengesteld door de stich ting Opleiding en Vorming Detailhan del op initiatief van de raad voor het filiaal- en grootwinkelbedrijf. SEROOSKERKE (W) De zeventien de editie van de Zeeuwse Dag van het Paard, zaterdag op de terreinen van de manege De Eendracht in Seroos- kerke (W) kende dit jaar volgens de organisatoren zowel een goede kwa liteit als kwantiteit. In de morgenuren werden de paarden en pony's gekeurd. In de middag werd een gevarieerd showprogramma afge werkt, waarbij de verschillende moge lijkheden van de paarden werd ge toond. Voor de eerste maal was op deze Dag van het Paard ook het Friesch Paardenstamboek aanwezig met een officiële stamboekkeuring. Daarbij viel de juryleden vooral Die- wert, een ruin van het Belgische lid van de vereniging U. van de Voorde uit Wachtenbeke op. Diewert verwierf dan ook het dagkampioenschap, 's Middags werd hij bovendien winnaar van het tuignummer voor de con courswagen. De gezamenlijke Zeeuwse trekpaard eigenaren presenteerden zich in de traditionele slotshow, waarbij de vier vierspannen werden gekoppeld tot twee achttallen en later tot een zes- tienspan, aan de hand geleid. Het fjordenstamboek presenteerde zich met een opvoering van het sprookje van Assepoester, het sprin gen door de vuurboog en als tuig- paard voor de showwagen. De New Forestpony toonde zijn kwaliteiten in de dressuurproeven. Het hoogste re sultaat werd in de lichte klasse be haald door Ginny de Schepper met Nathalie. De bestgaande rijpony was Duke Forest Pink Petal, bereden door Jaqueline Wiemes. Dagkampioen tij dens de keuringen werd Ruimzichts Lade Rose van P. Dubbeldam uit Strijen. Uitslagen: Nederlands trekpaard, kam pioenen: merrieveulens: Lesley van Welge legen, P. Maas, Ritthem; hengstveulens: Baron van Welgelegen, P. Maas, Ritthem; -jaarlingen: Carola van de Noordduin, W. Malj aars-Dekker, Domburg; jeugdkam pioene: Regina, A. de Lange, Ritthem; merries: Norma van de Linge, A. Paauwe, Gapinge; reserve kampioen: Petra van de Ossenburg, A. de Lange, Ritthem. Haflingers, kampioenen: veulens: Lieke van de Karnemelkspot, E. M. A. Geluk- Aernoudts, Oud-Vossemeer; jeugd: Monica van de Molendijk, J. F. Verwilghen, Bier vliet; algemeen; Truuske, P. A. Karelse, Heinkenszand; algemeen reserve: Isabelle van de Withoek, E. M. A. Geluk-Aernoudt- se, Oud-Vossemeer; stalgroepen: Stad 'De Heksenketel', familie Van Leewen, Middel burg. Fjordenpaarden, kampioenen: algemeen: Enna, C. Provoost, Domburg; reserve: Elri- ke, S. J. C. Hart, Haamstede. Appalosa, kampioenen: jeugd: Eastside's Freule Fulia, Stal Eastside, Alphen; oude ren: Eastside's Freule Charlotte S Stal Eastside, Alphen. Welsh Pony, sectie A, kampioenen: jeugd: Zonneweide's Jennefer, M. de Rade, Rijs wijk; algemeen: Marisca, J. van Belzen, Ritthem. Welsh Pony sectie B, kampioenen: jeugd: Rietheim's Rian, J. van Belzen, Ritthem; algemeen: Hoekhorst Manuele, M. Hoeke, Dussen. Welsh pony, sectie K, kampioen: Nathalie, N. J. Doornenberg, Bergen op Zoom. Welsh Pony, halfbloed welsh register, kampioene: Mariska, P. A. Karelse, Hein kenszand. Welsh Pony, algemeen kampioene: Natha lie, N. J. Doornenberg, Bergen op Zoom. New Forest Pony: beste veulen: Sansebas- tiaan, P. Dubbeldam en W. de Jong, Dub beldam, Strijen; beste 1 en 2-jarige: Lady Tamara, P. Dubbeldam, Strijen; beste 3- jarige: Nieuwmoeds Olivia, A. B. Martens; beste 4-jarige e. o.(zonder veulen): Mac- Leaane Karina, A. H. Zuiderwijk, Numans- dorp; beste 4-jarige e-o. (Met veulen): Ruim- zicht's Lady Rose, P. Dubbeldam, Strijen; dagkampioen: Ruimzicht's Lady Rose, P. Dubbeldam, Strijen; reserve kampioen: Duk Forest Nutmeg Beauty, C. A. van de Ree; dressuur klasse B: Hablo Reeda, Bas- tiaan Broeksema; dressuur klasse L (1): Nathalie, Ginny de Schepper, (2): Dorien, Lilian Lootens: dressuur klasse M: Astrid van de Veer; bestgaand rijpony: Duke Forest Pink Petal, Jacqueline Wiemes. Shetlandpony, kampioenen: jeugd: Wendy van Grada, M. P. Zorge, Haamstede; reser ve jeugd: Yvonne van Ritthem, A. de Visser, Ritthem; oudere: Parnassia van Biesterveld, Staatsbosbeheer, Goes; reser ve oudere: Tartula van Biesterveld, Staats bosbeheer, Goes; ere-kampioen: Rosa van Biesterveld, Staatsbosbeheer, Goes. Friesch Paardenstamboek: dagkampioen: Diewert, U. van de Voorde, Wachtenbeeke (B); reserve kampioen: Saura, M. Moens, Aagtekerke. File in de aanloop naar de Gotthardtunnel Nederlandse vakantiegangers die zich per auto naar hun vakantiebestemming begeven kun nen op verschillende plaatsen pro fiteren van verbeteringen in het netwerk van doorgaande autowe gen, maar het blijft hier en daar toch nog flink behelpen. Zo is in België de ringweg rond Bastogne nog niet klaar. Het vakan tieverkeer moet zich nog door de stad wringen. Tussen Luik en Bas togne blijft verder een leemte be staan van de Baraque de Fraiture tot vlak voor Houffalize en een van gelijke afstand in het traject Houffa- lize-Bastonge. Na Bastogne zal de autostroom nog steeds over hoofd weg N4 richting Arlon gaan, waarin de passage van Martelange een knelpunt blijft. Een andere belangrijke 'Ardennen- snelweg', de E42 van boven Verviers (aansluiting op autosnelweg E40 Luik-Aken) dicht langs Malmédy en St. Vith naar Steinebrück aan de Belgisch Duitse grens, blijft bij Francorchamps een gat vertonen. Dat gat wordt 'overbrugd' door ter plaatse van een gedeelte van het beroemde circuit gebruik te maken. Op dagen dat daar autoraces zijn moet men met de nodige problemen rekening houden. Pas in 1989 wordt een voltooiing voorzien van dit laat ste stukje over de bekende Hoge Venen (Hautes Fagnes) voorzien. Met deze autosnelweg is ook voor Nederlanders een heel nieuwe vlot te verbinding tot diep in de Duitse Eifel ontstaan, temeer nu ook in Duitsland de aansluitende A60 langzamerhand meer vorm begint te krijgen. De A30 vormt in West-Duitsland een recht toe recht aan verbinding van Nederland met het Teutobur- gerwald, Hannover, de DDR en Ber lijn. Van de Nederlandse grens bij Oldenzaal tot aan Schütorf is de A30 nu ook klaar. Er rest nog een traject van ongeveer dertig km dat over Bundesstrassen en door de stad Rheine (een knelpunt) moet worden afgelegd. Ten zuiden van Nijmegen is de A 57 van de Neder landse grens richting Keulen klaar, op een stuk van zes km vanaf de Nederlandse grens na. Van de Auto bahn A60 die bij de Belgische auto snelweg E40 (Luik-Aken) zal aan sluiten en zo een nieuwe verbinding gaat vormen vvoor Nederlandse vakantiegangers die naar het hart van de Eifel gaan is nu alleen een traject van Prüm tot kort voor Bitburg met één rijbaan gereed. Het jaar 1985 bracht voor Denemar ken aanmerkelijke verbeteringen in twee wegverbindingen naar Kopen hagen: een rondweg zuidelijk van Odense langs, onderdeel van de Al, de autosnelweg van Jutland naar Nyborg, vertrekpunt van de ferry naar het hoofdeiland Sjaelland. Voorts is er een nieuwe brug met een aansluitend stuk autosnelweg bij Vordingen, tussen de eilanden Falster en Sjaelland. kans op opstoppingen, om vlak daarna weer de autoroute richting Beaune te pakken. Sinds eind vorig jaar is in Groot- Brittannië de M 25 de autosnel weg die een grote ring wijd om Londen gaat vormen, zuidelijk van de Britse hoofdstad geheel gereed gekomen. Wie uit de richting Do ver,Folkestone en Sheerness komt en bij Maidstone de M20 is gaan volgen, kan nu helemaal over de autosnelweg (Motorway) door rijden tot de aansluiting met de M3 Londen-Southampton, de M4 (Lon den richting Zuid-Wales en de rich ting Devon-Cornwall en de M40 Londen-Oxford. Van de Italiaanse autostrade A 23 van de Oostenrijkse grens tussen Villach en Tarvisio, richting Udine en Triest is nog maar een stuk van vijfentwintig km van Chiusaforte tot aan Camia gereed gekomen. Er ontbreekt tussen de Oostenrijkse grens en Chiusforte nog een schakel van 34 km. Men is daar dus nog aangewezen op de kronkelige weg S13 door bergterrein en de plaatsen Tarvisio en Pontebba. Na de vele openingen van autosnel weggedeelten van vorig jaar valt er over Joegoslavië nu alleen te mel den dat het 23 km lange traject Cuprija-Pojeta in gebruik is geno men. Daarmee is de autosnelweg tussen Belgrado en Nis gereed. Dit is een belangrijke schakel in de wegverbinding met Griekenland en Bulgarije. In Oostenrijk heeft een forse uit breiding plaats gevonden van het autosnelwegennet. Belangrijk voor Nederland is de 31 km tussen Scharding en Ried. Het verkeer beschikt hier tot het najaar over maar een rijbaan. Op het gedee Ried-Wels na is er nu sprake van een volledige autobahn-route naar Wenen. Begin juli worden trajecten van Arnoldstein (bij Villach) naar de Italiaanse grens (A2) en de AIO van Spittal a.d. Dreu naar Villach- West in gebruik genomen. Deze ingebruikneming en leiden tot dui delijke verbeteringen in de snel wegverbinding van Salzburg zuid waarts naar Karinthië, Noord-oost- Italië en het Joegoslavische Istrië. Het laatste nog ontbrekende stukje snelweg op de noord-zuid rout via de Gotthard is sinds mei openge steld voor het verkeer. Het stuk is nog niet vierbaans. Het gaat hier om het traject Biasca-Gorduno van de Nationalstrasse 2 in het Tessin. Over Frankrijk valt niet zoveel aan nieuwe ontwikkelingen op auto- snelweggebied te melden. Dezer da gen kwam een nieuw stukje auto route gereed tussen Tilchatel en Gémaux, boven Dijon in de A 31 lopend van de Luxemburgse grens via Nancy en Dijon naar Beaune. Maar dat is maar een stuk van een kilometer of zes. De automobilisten moeten nog steeds over de gewone Route Nationale om het centrum van de stad Dijon heen, met alle Deze kaarten geven aan langs welke sluiproutes met Spanje in kan gaan. De snelweg aan de kant van de Atlantische kust is berucht om z'n verkeersvertragingen naarmate men de grens nadert. Er zijn weinig uitwijkmogelijkheden. De sluiproute via de N10 is vaak ook druk net als de douaneposten, zij het minder dan op de snelweg. De sluiproute via Spanje en Herboure is een secundaire weg. De oostelijk lopende sluioroutes zijn voor een deel smal en bochtig en zijn niet geschikt voor caravans, behalve de weg NI 52 viaRipoll, zij het dat er een zeer grote erva caravan-rijden vereist is. In het seizoen zijn niet alle douaneposten 's nachts open. De ANWB kan informatie verschaffen. Op de ANWB-kantoren is voor de leden die per auto naar hun vakantiebestemmingen vertrekken een inlichtingenblad verkrijgbaar met actuele informatie over de te verwachten verkeersdrukte in België, Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland en Ita lië. Ook wordt men geinformeerd over wegen waar zich vertragingen kunnen voordoen. Verder bevat het blad reisadviezen. Zo dienen de automobilisten rekening te houden met de viering van een Vlaamse feestdag in België op vrijdag 11 juli. In verband daarmee zal reeds op donderdag 10 juli sprake zijn van een flinke drukte. In Frankrijk kan het vooral druk worden in het weekein de waarin de feestdag van de 14e juli valt. Om in Duitsland drukke trajecten en daarmee belangrijke knelpunten op de Autobahnen te ontwijken zoals met name in West-Duitsland, wordt aangeraden zoveel mogelijk via de zogenaamde Bundesstrassen te rijden, ook al rijdt men hierbij om. Men volge daarvoor vanaf de Autobahn het desbetreffende nummer van het blauwe 'omleidingsbord'. De meest actuele informatie verstrekt de ANWB vanaf een bandje. Voor binnen landse verkeersinformatie dient men te bellen: 070- 313131 en voor het buitenland is er het nummer 06-91091080. Perpignnn== lePerhhus PraK Jr L lansa Figueras I530m. Puigcerdac c43!3^# Gerona 'Middellandse'. ARCELONA km 40 As, Monfpellier, O ra n ge, Ly o n ^Narbonne^ afkakking Perpignan Nord F RAN KR 'J K Manresad SPANJE Valencia Douanepost mei heel vaak lange files en wachttijden ^■"«^Sluiproutes Doorgaans minder Snelweg drukke douanepost Andere weg Grens Bayonne Guéhhan ATLANTISCHE 2= OCEAAN ShJean-de-Luz - - Cibotirc» [afhakking ShJean-de- luz-Sud Urrugne .Herboure zeer smal Ie weg! NIFT VOOR CA- Z RA VA NS Hendaye Behobie Vera Endarlaza A Zeer drukke douaneposten B Geen drukkedouanepost ^=3Snelweg Sluiproutes -Andere weg Grens 7\ vu DE MO xeen sluiproute via de aftakking Biarritz is on - gunstig veel knelpunten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 7