Officier van justitie lekclt visserijbeleid Jongen (13) rijdt met fiets in sluis Vlissingen Gs:in 1987 ton voor afvoer klein chemisch afval Surfer bij Hengstdijk verdronken Vijf gewonden bij botsing Voldoende werk voor studenten van De Ruyter WEGENWACHT HAD HANDEN VOL Wegenwacht Records Files Voor 2500,- aan horloges gestolen in Krabbendijke Minister: lozing in Albertkanaal is verontrustend JAAR VERSLA G ARRONDISSEMENT MIDDELBURG Drie mannen voor inbraak auto op veer aangehouden Gewicht PAGINA 5 K wallen I MAANDAG 30 JUNI 1986 PZC zeeland: Topweekeindevoor toeristenindustrie MIDDELBURG - Het was een topweekend voor het toeristische bedrijfsleven in Zeeland. Hoeveel mensen er afgelopen zaterdag en zondag zijn geweest is nog niet bekend, maar volgens de directeur van de provinciale VVV, A. C. Bontenbal, waren de accommodaties aan de kust voor 85 procent bezet en in het achterland voor 70 procent. Dat zal de komende week naar verwachting ook zo zijn. Maar de kroon spanden uiteraard de dagjesmensen. Zo stond er zondagmorgen bijvoorbeeld een file van negen kilometer van Middelburg tot Domburg. Omdat deze auto's uiteraard 's avonds in omgekeerde richting werden verwacht, zette de Middelburgse politie de verkeerslichten tweemaal zo lang op groen als normaal. Een woordvoerder: In zo'n ander half uur hadden we de grootste stroom er doorheen". Volgens Bon tenbal kwamen de dagrecreanten met name uit de randstad en uit Brabant en Limburg. In Noord- en Zuid-Holland zijn dit weekeinde de (school) vakanties begonnen en dat was ook goed te merken. Bontenbal: „Ik heb werkelijk geen idee hoeveel mensen er zijn geweest. Mijn erva ring is wel, dat het gemoedelijk en gezellig is gegaan. De toerist had het zichtbaar naar zijn zin, evenals de recreatie- en horecasector". De grote drukte op de weg in Zee land maakte het ook voor de Wegen wacht een druk weekeinde. Vooral zondag hadden de acht Wegenwach ters in het Deltagebied handenvol werk. Bij velen van hen schoot de lunchpauze er bij in. De gemiddelde wachttijd voor weggebruikers die problemen hadden met hun voer tuig bedroeg ongeveer een half uur. De verkeerswacht in het anwb- Wegenwachtstation in Kapelle had zondag aan het begin van de avond al ruim 230 pechgevallen voor die dag geregistreerd. Hij verwachtte te gen middernacht op 300 uit te zullen komen. Niet alleen de drukte heeft invloed op het aantal pechgevallen gehad, maar ook het warme weer. Hittegevoelige onderdelen van mo torvoertuigen zoals koel- en elektro nische systemen vertoonden naar verhouding vrij vaak mankementen. Automobilisten die vanaf rijksweg A 58 naar Zierikzee reden of omge keerd, moesten twee plaatsen passe ren die bij zomerse drukte knelpun ten kunnen worden: het tolhuis van de Zeelandbrug en de sluis bij Kats. Bij de Zeelandbrug viel de drukte mee. Enkele keren stroomden de opstelstroken voor het tolhuis vol. De twee buitenste tolpoorten kon den meestal gesloten blijven. De sluis bij Kats schutte het afgelopen weekeinde ongeveer 900 jachten. Ie dere schutting betekende wachten voor het wegverkeer omdat de brug dan moet worden geopend. De ver keersstroom richting Goes was daar door onregelmatig, reden waarom de Goese politie zondag de verkeers lichten op de kruising Deltaweg- provinciale weg enige tijd met de hand bediende. Was er met name aan de West- Zeeuws-VIaamse kust zaterdag al sprake van een 'topdag', zondag werden alle records gebroken. Een woordvoerder van de rijkspolitie groep Oostburg, die al heel wat meemaakte, verzuchtte zondag avond: „Het is met geen pen te beschrijven. Ja, er was gewoon spra ke van één lange rij blik. Auto's zover het oog reikte." Zowel zaterdag als zondag moest de politie in het kustgebied regelmatig in actie komen om parkeerproble men op te lossen. In totaal werden in het weekeinde zo'n 150 'bonnen' ge schreven. De woordvoerder weer: „Maar het hadden er net zo goed 1000 kunnen zijn. Overal werd gepar keerd. Maar we zijn coulant geweest en hebben alleen die mensen gever baliseerd, die hun auto op een plaats hadden gezet, die echt niet kon. Op een fietspad enzo...." Zondag had de rijkspolitie in Oost burg de handen vol aan het in goede banen leiden van de verkeersstroom. Op drie plaatsen werden 'verkeersre gelaars' ingezet om de vorming van files te voorkomen: het beruchte kruispunt 'Potjes' tussen Zuidzande en Cadzand, bij de molen van Cad- zand en bij het Raadhuisplein in Oostburg. Het gebrek aan extra mankracht speelde de politie overi gens wel parten. Want op het mo ment dat zich ergens in het gebied een ongeluk voordeed, moesten de agenten de verkeersregeling laten schieten. Op de stranden was het overvol. Hetzelfde gold voor de terrassen, de restaurants en andere voorzienin gen voor dagjesmensen. De VVV liet weten dat er nog wel plaats was op de campings, in de hotels en de pensions. In de rest van Zeeuwsch-Vlaanderen was het dankzij het prachtige strandweer, rustiger. Maar op de reguliere aanvoerwegen, zoals rijks weg 61 tussen het Kanaalzonegebied en de kust (een bekende 'sluiproute' vooral voor Belgen) deden zich zon dagochtend wat kop-staat-botsingen voor. Dat was onder meer het geval (tweemaal achtereen zelfs) bij de brug van Sluiskil. In beide gevallen was er sprake van blikschade. De drukte op Walcheren richtte zich vooral op de stranden. Dat beteken de zowel zaterdag en zondag in de morgen en rond 19.00 uur een flinke drukte op de wegen. Zelfs de vier- strooksweg Vlissingen-Bergen op Zoom was zondagavond flink ge vuld. Dat leidde voor de Vlaketunnel tot een file en ook ter hoogte van Lewe- dorp was er zondagavond omstreeks half acht een file. Die was het gevolg van een botsing waarbij twee auto's lichte schade opliepen. Een ketting botsing deed zich verder nog voor op de Sloebrug in Vlissingen waar een automobilist te laat in de laten had dat zich net over de brug een file had gevormd. Het veer Vlissingen-Breskens kon het aanbod dit weekeinde goed ver werken. Volgens een medewerker van de provinciale stoombootdien sten was het in verband met de warmte dit weekeinde ook niet zo druk. Daarnaast waren er deze keer voldoende schepen om de auto's over te brengen. Duizenden zochten zaterdag en zondag verkoeling aan de waterkant. Niet alleen de kust was in trek, ook de oevers van het Veerse Meer, zoals hier bij Kamperland, werden druk bezocht. De stroom strandbezoekers zorgde op verschillende plaatsen in Zeeland voor files op de wegen, zoals hier bij Vlissingen. MIDDELBURG De provinciale VVV onderzoekt momenteel op wel ke manier het toeristische bedrijfs leven het beste kan worden bena derd in het komende seizoen. „We willen proberen de toeristensec tor zover te krijgen dat er voor de boekingen vooraf (huisjes, hotels en campings) een lagere aanbetaling wordt gevraagd. Die is nu vijftig procent van het totaalbedrag. Maar aangezien er steeds meer boekingen op het laatste moment zijn, worden de onderne mers daar behoorlijk zenuwachtig van, omdat ze van tevoren niet we ten hoeveel gasten ze krijgen. Dat late boeken zie je overigens ook steeds meer bij reizen naar het bui tenland. De mensen houden hun geld zo lang mogelijk in hun zak", aldus directeur A. C. Bontenbal. Volgens Bontenbal is de provinciale VVV steeds meer een dienstverle nend bedrijf aan het worden. „Ik denk datje bij een lagere aanbe taling veel meer mensen over de drempel krijgt. Wij promoten de pro vincie en wij moeten zorgen dat er zo veel mogelijk mensen naar Zeeland komen. Niet alleen in het hoogsei zoen, maar ook ervoor en erna. Je kunt nog zoveel promotie bedrijven maar de tragiek van de toerisme- en recreatiesector is, dat je nooit en te nimmer een slecht seizoen als gevolg van rotweer, met geld kunt goedma ken". HENGSTDIJK - De zeventienjarige Olaf de Coene uit Sas van Gent is zaterdag om het leven gekomen toen hij aan het surfen was in het recrea tiegebied De Vogel bij Hengstdijk. Hij is tijdens het varen vermoedelijk onwel geworden en van de surfplank gevallen. Hoewel de plaats waar hij te water was geraakt bekend was, liepen reddingspogingen van om standers op niets uit. De plaatselijke politie en de rijkspoli tie te water uit Temeuzen hebben tot zaterdagavond half twaalf gezocht naar het lichaam van Olaf de Coene. Het dreggen werd zondagmorgen voortgezet en omstreeks twaalf uur wisten de politiemensen het lichaam te bergen. KRABBENDIJKE - Twee mannen hebben in de nacht van zaterdag op zondag zes horloges met een waarde van in totaal 2500 gulden gestolen bij een juwelier in Krabbendijke. De mannen sloegen omstreeks half drie de etalageruit van de juwelier aan de Dorspsstraat in en deden een greep in de etalage. Het lawaai waarmee het inslaan van de ruit gepaard ging, wekte de eige naar van de zaak. Die zette het in- braakalarm in werking, maar kon niet verhinderen dat de twee mannen - beiden ongeveer 1.90 meter lang en gehuld in donkere kleding - met de horloges aan de haal gingen. DEN HAAG - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft haar Belgische collega Olivier van Open bare Werken haar zeer ernstige verontrusting kenbaar gemaakt over het plan om in Tessenderlo langs het Albertkanaal een leiding voor che misch afvalwater in gebruik te ne men. Het ministerie voor verkeer en waterstaat heeft dit zaterdag meege deeld. Het Albertkanaal mondt uit in de Schelde bij Antwerpen. De minister schrijft in een brief te vrezen voor verslechtering van de waterkwaliteit van de Schelde als het afvalwater van Tessenderlo Chemie zonder voldoen de voorzorg wordt geloosd. Er zou volgens Smit-Kroes eerst aan de bron gesaneerd moeten worden om er zeker van te zijn, dat de kwaliteit van het Scheldewater bij de grens niet ver slechtert. De minister wijst erop dat België dat laatste ook aan Nederland heeft toegezegd. MIDDELBURG - Mr J. Huijgen, hoofdofficier van justitie in het ar rondissement Middelburg heeft kri tiek op het visserijbeleid. Hij vindt dat een herziening van de EG-bepa- lingen op visserijgebied het overwe gen waard is. „Ik vraag me af of ze in deze tijd nog wel van kracht kunnen zijn. Het subsidiebeleid voor de bouw van vissersschepen lijkt niet in overeenstemming met het uitgangs punt dat de visvangsten beperkt moeten worden. De nieuwe schepen zijn namelijk groter en hebben een krachtiger motor dan de oude, waar door de vangstcapaciteit automa tisch toeneemt". Dat schrijft Huijgen in het jaarverslag 1985 van zijn arrondissement. Daar kwamen vorig jaar 155 visserijzaken binnen, waarvan de meeste te maken hadden met het overtreden van de vangstbepalingen. In het jaarverslag wordt verder ver meld dat het aantal strafzaken in de misdrijfsector vorig jaar met een half procent is gedaald ten opzichte van 1984. Toen waren het er 4717, in 1985 bedroeg het aantal 4686. Dat wil overi- Het zonnetje brandde weer dit weekend. En dat dreef de vele badgasten aan de overvolle stranden in zee. Aan het strand in Vrouwen polder was een grote groep Oostbrabanders neergestre ken. Enkelen van hen werd de hitte teveel en zij wilden ver koeling in het water zoeken. Binnen de-kortste keren wa ren zij terug. ,AHcmensen, wat zitten hier veel kwallen. Hier ga ik niet zwemmen!", riep één van de Brabanders. Waarop één van zijn metgezel len zei: ,Ach, die beesten doen niets. Anders zou hier heus wel een bord 'Verboden te zwem men' staan". gens niet zeggen dat er vorig jaar in Zeeland 4686 misdrijven werden opge lost, want als bijvoorbeeld een inbre ker na zijn aanhouding dertig kraken bekent dan wordt dat bij justitie beschouwd als één zaak. Ook in het aantal zaken dat door de kantonrechter werd behandeld was het afgelopen jaar een daling te zien: 32.078 tegenover 33.227 in 1984. In de rest van Nederland is de afname ech ter veel groter, een oorzaak daarvoor wordt in het jaarverslag 1985 Van het arrondissementsparket Middelburg niet genoemd. TERNEUZEN - De gemeentepolitie van Temeuzen heeft zaterdagavond omstreeks tien uur drie mannen aan gehouden, die worden verdacht van diefstal. Omstanders hadden vastge steld dat de drie, afkomstig uit Vlis singen en Goes, eerder op de dag hadden ingebroken in een personen auto op de veerboot tussen Vlissingen en Breskens. De rijkspolitie schakelde de gemeentepolitie van Temeuzen in omdat men er vanuit ging dat de drie richting Scheldestad zouden rijden. Dat klopte. De politie kon P. de J. en A. J. uit Vlissingen en P. J. W. de V. uit Goes in de kraag grijpen. Nadat pro ces-verbaal was opgemaakt werden ze zondagmiddag weer op vrije voeten gesteld. Mr Huijgen verwacht dat het aantal strafzaken in de komende jaren zal verminderen, omdat uitbreiding van de Nederlandse politie de komende jaren niet is te verwachten. Hij schrijft in het jaarverslag: „Het aantal ont vangen strafzaken wordt grotendeels bepaald door het aantal actieve op sporingsambtenaren en de hen ter beschikking staande werkdagen. Ik zal mij niet wagen aan een uitspraak over de toe- of afname van de crimina liteit in de toekomst, ik doel slechts op de opgeloste misdrijven en overtre dingen". De hoeveelheid strafzaken nam dus af, maar de dienstverlening als alter natieve straf nam toe, zij het in bescheiden mate. In 1984 werden 28 dienstverleningen opgelegd en vorig jaar waren dat er 49. Het aantal aanmeldingen om voor dienstverle ning in aanmerking te komen be droeg 82. Er werden in 1985 vijftig klachten ingediend tegen het optreden van de Zeeuwse politie. De hoofdofficier neemt ze in behandeling. Mr Huijgen wees er 45 af, omdat hij ze (nagenoeg) volledig ongegrond of onbewezen achtte. De vijf gegronde klachten heb ben niet geleid tot strafvervolging van de betrokken ambtenaren, wel werd in een enkel geval een disciplinaire straf opgelegd. Mr Huijgen concludeert uit deze cij fers dat: „De verdachte wel bereid is om 'wat te nemen' van de Zeeuwse politie, dat hij/zij in het algemeen niet lijdt aan overgevoeldigheid en dat het optreden van het Zeeuwse korps zeer weinig aanleiding tot klachten geeft". VLISSINGEN - Een 13- jarige jongen uit Vlisin- gen, A. J. H., en een opvarende van een jacht, de 52-jarige J. R. uit Sint Michelsgestel zijn zaterdagmiddag ge wond geraakt toen de jongen met zijn fiets de sluis van de Vlissingse binnenhaven inreed. Dat gebeurde omstreeks vijf uur. De jongen reed met enkele vriendjes over het sluizencom- plex. Waarschijnlijk was zijn aandacht zozeer door de jachten getrokken dat hij niet uitkeek waar hij reed. Op die manier be- Het zeilschip 'Patache' van zeezeiler Henk van de Weg in de takels, vlak voor de tewaterlating. landde hij op een in de sluis liggend jacht. Zelf liep hij daarbij verwon dingen op, maar ook een opvarende van dat jacht raakte gewond. Deze kreeg de fiets van de jongen op zich. Ze moesten beide met een ziekenauto worden afgevoerd. MIDDELBURG - Gedeputeerde staten willen voor 1987 bijna een ton ter beschikking stellen voor de afvoer en verwerking van klein chemisch afval. Nu is dat nog ruim 42 mille. Het geld gaat naar de Zeeuwse gemeenten. In veel plaatsen kan het klein chemisch afval, zoals bijvoorbeeld batterijen, oplosmiddelen en verfrestanten, al gescheiden aan de gemeentereiniging worden aangeboden in speciaal daarvoor uitgereikte zakken. MIDDELBURG - „Ik doop u 'Patache' en wens u een behouden vaart". Met deze woorden gaf de Zeeuwse gedeputeerde J. B. Ventevogel zaterdagmiddag het sein voor de tewaterlating van het nieuwe jacht van zeezeiler Henk van der Weg. Vervolgens sloeg de heer Ventevogel een fles champagne (de tweede poging lukte) uit de vrije hand op de kiel van het schip stuk. Kraanmachinist Bertus Louws zette daarna zonder problemen het vaartuig vanaf de loswal van Metaalhandel Tonny Leijnse in Middelburg - dat bedrijf stelde de ruimte beschikbaar voor de bouwers - aan de Kleverskerkseweg in het Kanaal door Walcheren. Dat gebeurde onder het toeziend oog van een groot aantal genodigden onder wie het merendeel vrienden en sponsors van de Middelburgse zeezeiler. Gedeputeerde Ventevogel toonde zijn bewondering voor de zelfwerkzaamheid van Van de Weg en zijn vele helpers. „Het is gebruikelijk dat het provinciaal bestuur wordt uitgenodigd voor dergelijke handelingen als er door de provincie ook een subsidie is verstrekt. Maar hier is helemaal geen subsidie gegeven", concludeerde de Zeeuwse gedeputeerde. Voordat de doopplechtigheid begon, sprak Henk van de Weg woorden van dank aan zijn vele vrienden en sponsors die de verwezenlijking van zijn nieuwe schip mogelijk maakten, door daadwerkelijke inbreng of door financiële of materiële hulp. Samen met zijn vrouw Jenny heeft Van de Weg er zelf ook al zo'n achttienhonderd uur aan gewerkt. De zeezeiler was bijzonder ingenomen met zijn nieuwe jacht, waarmee hij 'zo spoedig mogelijk' weer wil gaan varen. De naam 'Patache' is ontleend aan een klein maar snel zeilvaartuig dat rond 1525 werd gebruikt door ontdekkingsreizigers om een kortere weg van Europa naar de Molukken te vinden. „Het vaartuig ging overigens verloren, maar wij hebben het gewonnen", vond Henk van de Weg. Na de officiële tewaterlating trok het gezelschap zich terug naar het terras dat voor de kantine van de gastvrije metaalhandel voor deze gelegenheid was ingericht. The Salt Lake Jazz Band zorgde daarbij voor de muzikale omlijsting. Inmiddels is gebleken dat de huidige provinciale bijdrage te laag is. Het voorstel van gs moet nog worden behandeld door provinciale staten. Dat vertelde plaatsvervangend mi lieugedeputeerde J. D. de Voogd za terdag in Middelburg tijdens op de manifestatie 'Klein Chemisch Afval', georganiseerd door de 'Gifexpres' van VLISSINGEN - De vraag naar afge studeerden van het maritiem insti tuut De Ruyter is zeer groot. De directeur van dat insituut, R. K. Jackson, zei dit zaterdagmiddag bij de uitreiking van de diploma's aan de geslaagde leerlingen. Alle in totaal 143 scholieren die vorig jaar met een diploma de school verlie ten hebben voor januari 1986 een baan gevonden. Van hen kozen vier leerlingen voor een baan aan de wal. Momenteel is die vraag naar afgestu deerden niet minder, getuige het feit dat een aantal geslaagden bij de di ploma-uitreiking afwezig was omdat ze al varen. In zijn toespraak tot de geslaagden wees de directeur er op dat ze niet alleen veel praktische en theoretische kennis hebben opgedaan, maar ook vorming in het omgaan met meerde ren en ondergeschikten hebben gekre gen. Die vorming was gratis, aldus de heer Jackson, maar wel van onschat bare waarde aan boord van een schip. Jackson stelde verder vast dat beroe pen nogal eens van inhoud verande ren. Als voorbeeld noemde hij de integratie van de stuurman en scheepswerktuigkundige tot mari tiem officier. Ook verliezen beroepen hun betekenis, door technische ont wikkelingen, zoals bij de radiocom municatie. De opleiding aan het insti tuut heeft daar voldoende op inge speeld, aldus de directeur. Hij stond verder stil bij de verschillen de soorten nieuwe appartuur die de school heeft aangeschaft om de tech nische ontwikkelingen bij te kunnen houden. de Nederlandse Milieufederatie. „Over de verdeling van het geld moet nog worden nagedacht. Nu krijgt elke gemeente die inzamelt één gulden per honderd inwoners. Dat moet anders worden, want een kleine gemeente die veel doet, ontvangt veel minder geld dan een grote gemeente die weinig doet", aldus De Voogd. De gedeputeerde deelde verder mee dat de provincie bezig is met een actieplan waarin met name de inza meling van afval uit de kleinere bedij- ven geregeld moet worden. „Dat chemische afval legt letterlijk en figuurlijk meer gewicht in de schaal dan het kleine chemische af val dat de huishoudens produceren". Op de manifestatie voor het Middel burgse stadhuis werd ook het boekje 'Klein chemisch afval uit huishou dens' gepresenteerd. Els Huibregtse van de werkgroep 'Milieu en Huishou den' overhandigde de eerste exempla ren aan De Voogd als vertegenwoordi ger van de provincie en aan mevrouw Caljouw, die werd uitgekozen als re- presentante van de Zeeuwse bevol king. Het boekje werd samengesteld door de werkgroep en de afdeling voorlichting van de provincie. In het boekwerkje wordt op een een voudige manier de problematiek van het klein chemisch afval uitgelegd, wordt vermeld om welke produkten het gaat en hoe ze op een verantwoor de manier kunnen worden opgeruimd. Het is (gratis) verkrijgbaar bij de afdeling voorlichting. BRESKENS - Bij een aanrijding op de kruising 'Roofack' te Breskens zijn vijf personen licht gewond geraakt en twee personenauto's onherstelbaar beschadigd. Bestuurder J. A. F. uit Steenokkerzeel kwam vanaf de Boe- renhol en verleende op de kruising geen voorrang aan bestuurder W. T. A. V. uit Merelbeke, die vanaf de veerboot kwam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 5