Virgin Atlantic Challenger verovert de Blauwe Wimpel Kroon op werk van Diego Beraad over verdeling van ministersposten Politie treedt hard op bij betoging in Poznan BLOEMKOOL EN VARKENSLEVER Nikon deVZC vandaag LANGE FILES NAAR STRANDEN Sigaretten en shag goedkoper! Aanslag Apartheid Visserijbeleid Broken Dreams Ontmoedigd Brons Fransen Maradona TT Assen MINDER V VD-STAA TSSECRETA RISSEN Mannen met valse dollars ter waarde van 1 miljoen in Veere aangehouden s Aanhoudend zomers 129e jaargang no. 152 laandag 30 juni 1986 I sport rara AMNESTIE DEEL DISSIDENTEN Bloemkool, per stuk Varkenslever, 500 g 2 £25 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Dankzij de lage dollar kost een pakje Texas filter in hard box slechts f 2,50. Texas-shag, halfzwaar, mild en zwaar kost ook f 2,50. Dat lijkt wel tax-free! Koop nu, voor de vakantie,Texas! Zonnig en een middagtemperatuur van 25 graden. Een zwakke, in de middag matige tot vrij krachtige wind, draaiend van oost naar noord oost. Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. ROVINCIAL In de Westduitse deelstaat Beieren is in het afgelopen weekeinde een aanslag op een kerncentrale verijdeld. PAGINA 3 De Verenigde Staten willen nauwere betrekkingen met de zwarte oppositie in Zuid-Afri- ka. PAGINA 3 De Middelburgse hoofdofficier van justitie Mr. J. Huijgen pleit voor herziening van de EG- bepalingen op visserijgebied. PAGINA 5 The Boulevard of Broken Dreams in Vlissingen: hoge kwaliteit, weinig belangstel ling. PAGINA 8 Terwijl de Argentijnse spelers uitbundig feestvierden na hun zege op West-Duitsland in de WK-finale, bliezen de Duitse spelers zwaar aangeslagen de aftocht. Bondscoach Franz Beckenbauer stelde nader hand dat zijn ploeg na de 2-2-stand de fout maakte om massaal te blijven aanvallen. PAGINA 11 De 'reserves' van het Franse nationale voetbalelftal grepen zaterdag hun kans in de troostfinale tegen België. Zon der onder andere sterspeler Michel Platini werden de Rode Duivels na verlengingen met 4-2 verslagen. Frankrijk ver overde hierdoor het brons. PAGINA 12 Het dertiende WK-voetbaltoer- nooi zal het persoonlijke bezit van Diego Armando Marado na worden. De Argentijn gaf met zijn weergaloze acties en doelpunten glans aan het toer nooi, dat met name in de eer ste ronde enkele beschamende wedstrijden opleverde. PAGINA 13 Het zat de zijspancombinatie StreurlSchnieders zaterdag op het eigen circuit in Assen andermaal niet mee. Het Ne derlandse duo kreeg tijdens de TT opnieuw af te rekenen met pech en moest tot teleurstel ling van de vele toeschouwers uitvallen. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Kunst- en cultuur: 8 en 9 Sport: 11, 12, 13, 14, 15 en 16 ST. MARY'S (AP) - De motorboot Virgin Atlantic Challen ger II van de Britse miljonair Richard Branson is er zondag in geslaagd om meer dan twee uur af te halen van de tijd waarmee het Amerikaanse passagiersschip United States in 1952 als snelste schip ooit de Atlantische Oceaan overstak. De Challenger deed drie dagen, acht uur en 31 minuten over de overtocht en verkreeg daarmee de Blue Riband Blauwe Wimpel), een onderscheiding die oor spronkelijk werd toegekend aan stoomschepen. Het oude record was drie dagen, 10 uur, 40 minuten. De Challenger passeerde om 20.34 uur Nederlandse tijd de eindstreep bij Bishop's Rock voor de zuidwest-kust van Engeland. De 35-jarige zakenman en zijn vermoeide, zes koppende tellende bemanning voeren door naar de haven van St. Mary's, op de Scilly Eilanden waar een menigte hen stond op te wachten. Zij vertrokken donderdag uit New York en gunden zich geen slaap. Bransons eerste poging, in mei 1985, mislukte, toen de oorspronkelijke Virgin Atlantic Challenger 221 kilometer voor Bishop's Rock zonk. Topdrukte kust slaat records DEN HAAG/VLISSINGEN (GPD) - De stranden langs de Noordzeekust en het IJsselmeer hebben gisteren een topdag beleefd. Tegen twaalf uur in de middag waren alle stranden van Scheveningen tot en met IJmuiden en tussen Nijkerk en Harderwijk aan het IJsselmeer al mudvol mensen die in of bij het water verkoeling zochten. Volgens de Politieverkeerscentra- le in Driebergen is het niet eerder voorgekomen dat het zo druk was op de stranden. „Op een enkele staanplaats na, was er geen stukje strand meer over", aldus een woordvoerder van de verkeerscentrale. Ook voor de Zeeuwse toeristenindus trie was er sprake van een topweek- einde. Met name de Zeeuws-Vlaamse kuststrook kreeg te maken met een recorddrukte. Ook in de rest van Zeeland was het erg druk, maar de stranden en recreatiegebieden kon den de stroom dagjesmensen goed aan. De drukte op de wegen naar de kust begon al vroeg in de ochtend. Rond half elf waren vele wegen naar de stranden overvol en ontstonden al leen al op de grote toevoerwegen files langzaamrijdend of stilstaand verkeer met een totale lengte van tussen de 100 en 150 kilometer. „Het was één horde verkeer richting strand", aldus de woordvoerder. „Het leek wel of heel Nederland verkoeling zocht bij het water". Om twaalf uur gaf de verkeerscentrale het advies aan de strandliefhebbers bestemming Hollandse kust om maar thuis te blijven of ergens anders heen te gaan, want er was geen doorkomen aan. Tegen het middaguur sloot de Wasse- naarse politie zelfs de toevoerwegen naar het strand af en werden de badgasten doorverwezen naar Kat wijk en Noordwijk. Maar daar waren volgens de Politieverkeerscentrale op dat moment alleen nog maar staan plaatsen over. Behalve de kust, kregen ook de stran den rond het IJsselmeer, plassen en meren in het binnenland en de grote recreatiegebieden veel mensen te ver werken. „Alle plekjes aan het water waren bezet", zei de woordvoerder van de verkeerscentrale. „Maar langs de Noordzeekust werden de records geslagen: op sommige stukjes strand waren zoveel mensen bij elkaar, dat er geen zand meer was te zien". De soms tropische warmte bezorgde de Wegenwachtstations van de ANWB langs de kust gisteren handen vol werk aan auto's die het in de hitte begaven. Meest voorkomende vorm van pech waarmee automobilisten hadden te kampen: koelingsproble- men. De thuisreis van roodverbrande dag jesmensen verliep volgens de Politie verkeerscentrale gespreid. Om half vijf noteerde de centrale de eerste drukte van de terugtocht, rond half acht waren er files met in totaal 60 kilometer, maar daarna begon de ver keersstroom af te nemen. In Zeeland waren de doorgaande wegen rond vijf uur vol en was er sprake van langzaamrijdend en stil staand verkeer. Rond tien uur 's avonds behoorden de 12 files in Zee land echter al tot het verleden. Zie ook pagina 5) MEXICO STAD - Het nationale voetbalelftal van Argentinië heeft gisteren tijdens het wereldkam pioenschap voetbal in Mexico de kroon op het werk gezet. In een spannende Finale versloegen de Zuidamerikanen de onverzettelij ke Duitsers met 3-2, waardoor Ar gentinië de wereldtitel veroverde. Argentinië maakte zondag voor ruim 114.000 uitzinnige toeschou wers in het Azteken-stadion in Me- xico-Stad de favorietenrol waar. Hoewel sterspeler Diego Maradona in de finale minder opvallend ac teerde dan in voorgaande wedstrij den, was de Argentijnse ploeg toch te sterk voor West-Duitsland. De equipe van bondscoach Franz Beckenbauer kwam overigens goed terug na een 2-0-achterstand. Rum- menigge en Voller schoten de Duit sers in de tweede helft langszij, maar vijf minuten voor het einde deelde de Argentijn Burruchaga de genadeklap uit. Een dolgelukkige Diego Maradona toont de wereldbeker aan het publiek. PAGINA SCHEVENINGEN (ANP) - In Scheveningen was het zo druk, dat er vanuit de lucht gezien tussen de krioelende badgasten bijna geen zand meer zichtbaar was. DEN HAAG (ANP/GPD) - De fracties van CDA en VVD in de Tweede Kamer zullen zich deze week beraden over de meest gewenste verdeling van de ministersposten in het nieuw te vormen kabinet en over het aantal staatssecretarissen. Het fractieover- leg heeft dinsdag of woensdag plaats. Tijdens een (kort) overleg zaterdag morgen van informateur De Koning met de onderhandelaars De Vries (CDA) en Nijpels (VVD) werden beide onderwerpen wel besproken, maar werden geen afspraken terzake ge maakt. Volgens De Vries was er sprake van een verkennende bespreking, waarbij over en weer de in de fracties levende wensen en verlangens naar voren wer den gebracht. Beoogt vice-premier De Korte (VVD) gaf daarnaast een toe lichting over het rapport van hem en minister Deetman (CDA, onderwijs) om het aantal staatssecretariaten te halveren. Het ziet er overigens naar uit dat de WD in ieder geval een forse veer zal moeten laten bij de toedeling van de staatssecretariaten. In het nieuwe ka binet lijkt het CDA zeker twee keer zoveel onderministers te zullen krij gen als de liberale partner. De vermin dering van het aantal zal dan ook vooral ten koste gaan van de WD. De woordvoerder van de informateur maakte na afloop van het overleg bekend dat De Koning alleen nog maar over de verdeling van de minis tersposten zal spreken wanneer hij de indruk krijgt dat dat nog problemen kan opleveren voor de totstandko ming van het nieuwe kabinet. Maar zowel De Vries als de liberale onder handelaar Nijpels verklaarden dat de nog bestaande verschillen over de toedeling van de ministersposten 'overbrugbaar' lijken. Het concept-regeerakkoord zal door De Koning vandaag worden gezon den naar de fracties en door hem worden overlegd aan koningin Bea trix. Vermoedelijk woensdag zal dui delijk zijn welke wijzigingen de twee coalitiepartijen aangebracht willen zien. Zaterdag zou de informateur dan zijn eindverslag kunnen indie nen, waarna Lubbers de formatie werkzaamheden kan overnemen. De Vries en Nijpels hebben afgelopen week overigens een brief aan het zittende kabinet gestuurd, waarin zij vroegen nog geen besluiten te nemen over extra lastenverzwaringen. Zij achten het verstandiger dergelijke be slissingen uit te stellen tot augustus wanneer het oude of nieuwe kabinet toch het dekkingsplan moet vaststel len. WARSCHAU (UPI) - Terwijl de Poolse partijleider Wojciech Jaruzelski op het zondag in Warschau begonnen congres van de Poolse communistische partij een gedeeltelijke amnestie voor politieke gevangenen beloofde, sloeg de politie in de westelijke stad Poznan een betoging van ongeveer 5000 kerkgangers met de wapenstok uiteen. Advertentiei Elke maandag en dinsdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Advertentie PRQPCIAT SOESTDIJK (ANP/GPD) „Namens heel velen" heeft Prins Bernhard zondag van het bestuur van de Stich ting Verjaardag Prins Bernhard voor zijn vijfenzeventigste verjaardag een aantal geschenken gekregen. Zo ont ving de prins een bijzondere leerstoel in de internationale aspecten van natuurbescherming aan de rijksuni versiteit van Utrecht. Voorzitter W.A.H.C. Boellaard van de stichting zei dat de leerstoel een ui ting van bewondering en dank is voor het onvermoeid en succesvol werken van de prins voor de natuurbescher ming. Hij bood de jarige tevens een schilderij aan waarop de prins is afge beeld in het uniform van de generaal der grenadiers. Het door J.C. Brin- kworth vervaardigde schilderij is vol gens Boellaard een herinnering aan het vele dat de prins in oorlog en vrede voor het verzet en krijgsmacht heeft gedaan. Prins Bernhard heeft sinds de oorlog Nederland „bijzondere diensten bewe zen". Dat zei demisionair premier Lubbers zondag in een korte toe spraak voor radio en televisie. Tijdens de oorlog, zo zei Lubbers heeft prins Bernhard zijn vrouw „voortreffelijk bijgestaan" en bij de „onverzettelijke koningin Wilhelmina" veel respect verworven, maar ook vrienden voor het leven gemaakt. Aan de vooravond van de verjaardag van de prins kwamen oud-verzetST strijders, vroegere pilotenhelpers, Engelandvaarders, dragers van bij zondere koninklijke onderscheidin gen en oud-militairen, naar Soestdijk om prins Bernhard hulde te brengen. Daarbij waren ongeveer 3000 mensen aanwezig. Na het defilié volgde een ontspannen samenzijn met prins Bernhard en prinses Juliana. Prins Bernhard bracht zondag zijn verjaar dag in huiselijke kring door. In de kathedraal van Poznan waren eerder duizenden gelovigen bijeenge komen om er tijdens een mis te luiste ren naar een preek van de kardinaal primaat, Jozef Glemp. Na de plechtigheid gingen duizenden op mars naar het centrum. Daar ston den echter honderden politiemannen klaar om hen uiteen te drijven. Er is melding gemaakt van talrijke aan houdingen. De dag tevoeren waren ernstige ongeregeldheden in Poznan uitgebleven toen ongeveer duizend mensen herdachten dat dertig jaar geleden een opstand in de stad bloe dig werd neergeslagen. De menigte in Poznan riep: "Wij wil len Lech maar niet Wojciech", een verwijzing in rijm naar de grondlegger van Solidariteit, Lech Walesa. De belofte van amnestie van Jaruzels ki was zo geformuleerd dat het scheen dat in ruil ervoor een belofte van trouw zal moeten worden afgelegd. Eerbiediging van de grondwet, aldus de generaal, wordt ook gevraagd van de kerk. Hij zinspeelde hiermee op de aanvallen die talloze katholieke pries ters vanaf de preekstoel doen op het regime. Eerder veroordeelde dissiden ten lijken van de amnestie uitgeslotn. (Advertentie) Prins Bernhard drukt zaterdag de hand van een van de vele mensen, die hem tijdens de officieuze viering van zijn verjaardag op Soestdijk alvast willen feliciteren. Volgens kerkelijke bronnen zijn er in Polen ruim 300 politieke gevangenen. Het eerste Poolse partijcongres sinds de crisis rond het vakverbond Solida riteit in 1981, werd dit weekeinde bijgewoond door de Russische partij leider Michail Gorbatsjov. Diens aan wezigheid wordt gezien als een blijk van waardering voor de wijze waarop Jaruzelski de afgelopen jaar zijn greep op het land heeft verstevigd. MIDDELBURG - De tactische recher che van de rijkspolitie in Middelburg heeft, naar in verband met het onder zoek pas zondag werd meegedeeld, vrijdag in Veere twee mannen aange houden, van wie er een in het bezit was van valse dolarbiljetten. De man had 4000 biljetten van 100 dollar bij zich (ongeveer 1 miljoen gulden). De mannen, de 23-jarige R. B. en de 38-jarige J. C. van de M., beiden uit Amsterdam, werden aangehouden op het Oranjeplein in Veere. De rijkspoli tie beschikte over informatie dat de valse dollarbiljetten die B. bij zich had daar aan iemand zouden wor den overhandigd. Voor het zover kwam rekende de politie het tweetal in. Het afgelopen weekeinde verrichtte de politie huiszoekingen in de wonin gen van beide mannen in Amsterdam. Die leverden echter niets op. De her komst van het valse geld is niet bekend. B. en Van de M. worden dinsdag voorgeleid aan de officier van justitie in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 1