jvuriïalisten kaalgeschoren en uitgescholden in Suriname Spanning in kabinet Israël over Shamir Rabin dreigt Syrië na bomaanslag in Madrid Aanslag kerncentrale in Beieren verijdeld RRESTA TIE SISUL U BE VESTIGD en op vakantie! het weer in zeeland lechts deel )PEC achter ieuw akkoord Scheuring in ICTO zet door Voorlopige Raad voor Verkeer en Waterstaat 1S:«S»Ï VIER EXPLOSIE VE LADINGEN Wackersdorf Spaanse kustwacht brengt Franse vissersboot op PZC/ binnen-buitenland INT A BARBARA/WASHINGTON/JOHANNESBURG/LONDEN (AP/AFP) President Rea- in heeft opdracht gegeven om het Amerikaanse beleid ten aanzien van Zuid-Afrika aan een euwe beoordeling te onderwerpen. Een hoge regeringsfunctionaris zei zaterdag dat de aluatie niet bedoeld is om wijzigingen aan te brengen in het beleid van "constructieve trokkenheid", maar onder meer om communicatiekanalen te openen met zwarte oppositie- oeperingen in Zuid-Afrika. Vandaag Nautisch bericht Vooruitzichten Laag water Hoog water Vooruitzichten MUNCHEN (AFP/RTR) - De Westduitse politie heeft zater dag vier explosieve ladingen met een totaal gewicht van 40 kilo onschadelijk gemaakt die zich in de buurt van een kerncentrale in Beieren be vond. Dit heeft een woord voerder van de Westduitse recherche zondag meege deeld. T I tANDAG 30 JUNI 1986 S willen contacten net zwart Z-Afrika s onderdeel van de evaluatie zijn op ag niveau al enkele contacten tot and gebracht met leden van het (IONI (RTR/UPI) - De Indonesische nister van olie, Subroto, heeft zon- g tevergeefs geprobeerd de 13 le- n van de OPEC (Organisatie van ie-Exporterende Landen) op een n te krijgen wat betreft de verde lg van de produktieplafonds, nadat meerderheid zaterdag een ak- ord had bereikt over richtprijzen beperking van de produktie. gerije, Iran, Libië en Gabon zijn bij ze onderhandelingen echter niet trokken omdat zij zaterdag al heb- m laten weten de nieuwe afspraken er prijzen en produktiebeperking t te accepteren. Ten opzichte van t vorige produktieplafond heeft de PEC ongeveer 1,6 miljoen vaten per g extra te verdelen, maar alleen al ak zou daarvan 1,1 miljoen opeisen, prijzen zouden van 17 tot 19 dollar r vat (5 tot 7 dollar boven de huidige ijs) moeten worden opgetrokken. Algerijnse minister van olie heeft middels de conferentie verlaten. De ergebleven ministers komen naar rwachting vandaag voor ee laatste tting bijeen. Afrikaans Nationaal Congres (ANC), zei de functionaris. De contacten wer den buiten Zuid-Afrika gelegd. Reagan had tot een heroriëntering van de betrekkingen opdracht gege ven voordat het Huis van Afgevaar digden op 19 juni een wetsvoorstel had goedgekeurd, waarin de algehele terugtrekking van de Amerikaanse belangen in Zuid-Afrika wordt geëist, aldus de functionaris. De Zuidafrikaanse regering heeft za terdag de arrestatie bevestigd van Zwelakhe Sisulu, hoofdredacteur van het blad The New Nation en zoon van de gedetineerde ANC-leider Wal ter Sisulu. Sisulu is een van de weinigen wiens arrestatie bekend wordt gemaakt. De Britse vakbondsfederatie TUC heeft zondag verklaard dat ook twee vooraanstaande Zuidafrikaanse vak bondsleiders zijn gearresteerd in het kader van wat een grootscheepse ac tie lijkt om de overwegend zwarte bonden te onderdrukken. Jay Naidoo, de algemeen-secretaris van de grootste Zuidafrikaanse vak bondsfederatie COSATU is vermoe delijk gearresteerd, evenals Moses Mayakiso, de algemeen-secretaris van de industriebond MAWU. Sinds de afkondiging van de noodtoe stand, op 12 juni, zijn ongeveer 920 vakbondsleden door de politie opge pakt, zo heeft de Labour Monitoring Group, een onafhankelijke organisa tie die zich in Zuid-Afrika bezig houdt middagtemperatuur van ongeveer 25 graden, daarna minder warm en en kele onweersbuien. 'e verlaten de junimaand met zonnig n vrij warm weer. De naam van de laand mag dan wel veranderen, laar het weer doet dat niet. Al dagen- mg ligt er een krachtig hogedrukge- ied boven de Noordzee. Aan dit weer- ysteem hebben we het zomerse weer i danken. Voorlopig houdt het hoge- rukgebied stand, zodat vandaag op- ieuw een zonnige dag verwacht mag oorden. Het kwik stijgt daarbij naar 5 graden. De wind is zwak uit oost, naar draait vanmiddag naar noord ot noordoost en neemt dan toe naar natig en wordt aan de kust af en toe rij krachtig. Door deze winddraaiing .al het vanmiddag vooral aan de loordelijk gelegen stranden koeler oorden. 'ind: oost 2-3, vanmiddag krimpend oord-noordoost toenemend 3-4, aan e kust 4-5 Bft; zicht: goed; tempera- uur kustwater: 18 graden; afwijking iaterstanden: geen afwijking van be- kenismaximum golfhoogte mon- ing Schelde's: minder dan een halve i eter. foor morgen: iet hogedrukgebied weet van geen oijken. Een zwakke onweersstoring rnven België kan later op de dag in iet zuiden van Zeeland voor een okale onweersbui zorgen. Overigens \onnig en een middagtemperatuur •ian 25 graden. Voor woensdag tot en met vrijdag: mensdag zonnige perioden en een ZON EN MAAN 1 juli Zon Maan op 0523 op 0157 onder 2203 onder 1646 uur cm uur cm Maandag 30 juni 1986 137 Vlissingen 03.30 191 15.49 Terneuzen 03.50 203 16.09 147 Zierikzee 05.35 138 18.05 105 Hansweert 04.12 218 16.33 160 Wemeldinge 05.45 147 18.10 114 O.scheldemond 03.40 141 16.10 104 Bruinisse 05.55 152 18.25 117 Dinsdag, 1 juli 16.54 136 Vlissingen 04.30 178 Terneuzen 04.47 190 17.13 146 Zierikzee 06.25 136 18.55 99 Hansweert 05.10 203 17.36 160 Wemeldinge 06.30 146 19.05 108 O.scheldemond 04.40 135 17.55 93 Bruinisse 06.45 150 19.20 112 uur cm uur cm Maandag 30 juni 1986 Vlissingen 09.41 174 22.05 160 Terneuzen 10.01 196 22.26 183 Zierikzee 11.30 105 23.40 95 'Hansweert 10.30 211 22.53 198 Wemeldinge 11.45 119 23.50 107 O.scheldemond 09.40 125 22.05 107 Bruinisse 12.05 125 00.10 113 Dinsdag, 1 juli Vlissingen 10.46 163 23.11 155 Terneuzen 11.05 184 23.30 177 Zierikzee 12.30 110 00.40 97 Hansweert 11.33 200 23.56 191 Wemeldinge 12.45 124 00.55 111 O.scheldemond 10.50 125 23.20 106 Bruinisse 13.05 130 Zuid-Scandinavië: Zonnig en warm, maar woensdag mogelijk een bui. Middagtemperatuur 20 graden aan de Noorse kust tot 27 graden in de omgeving van Oslo en in Zuid-Zweden. Britse Eilanden: Perioden met zon. Middagtemperatuur van 18 graden in Schotland tot 25 graden in Lon den en omgeving. Benelux: 's Avonds een kleine kans op onweer. Middagtemperatuur on geveer 27 graden. Duitsland: Zonnig en warm. Mid dagtemperatuur van 22 graden in het noorden tot 30 graden in het zuiden. Frankrijk: Over het algemeen zon nig, in de namiddag en avond in het westen en noorden kans op een onweersbui. Middagtemperatuur van 21 graden in Bretagne tot ruim 30 graden in het zuiden. Alpengebied: Zonnig en warm. Middagtemperatuur ongeveer 30 graden. Portugal en Spanje: In het noord westen mogelijk een bui, elders zonnig. Middagtemperatuur van 23 graden aan de noordkust tot 35 graden op de Spaanse hoogvlakte. Italië en de Joegoslavische-kust: Zonnig en warm. Middagtempera tuur ongeveer 30 graden. r Weerrapporten 29 juni 20 uur wind C° Aberdeen onbewolkt zo 3 22 Athene onbewolkt zzo 6 27 Barcelona niet ontv. Berlijn onbewolkt nno 5 24 Boedapest zwaar bew. no 1 27 Bordeaux zwaar bew. w 4 21 Brussel onbewolkt nno 4 28 Dublin zwaar bew. nno 2 21 Frankfort licht bew. no 6 28 Genève onbewolkt no 3 31 Helsinki onbewolkt n 4 25 Innsbruck onweer nw 10 29 Klagenfurt regen windst 26 Kopenhagen licht bew. n 6 25 Lissabon licht bew. nw 6 24 Locarno onbewolkt w 1 31 Londen half bew. o 7 29 Luxemburg onbewolkt nno 6 29 Madrid niet ontv. Malaga niet ontv. Mallorca niet ontv. Malta onbewolkt zzw 3 29 Moskou zwaar bew. windst 25 München licht bew. n 4 26 Nice zwaar bew. zzw 2 27 Oslo onbewolkt zo 3 28 Parijs onbewolkt ono 3 31 Praag zwaar bew. nno 5 22 Rome half bew. zw 3 28 Split zwaar bew. 0 3 29 Stockholm onbewolkt n 3 Warschau licht bew. n 8 23 Wenen onweer nnw 5 22 Zurich licht bew. ono 3 29 Casablanca niet ontv. Istanbul onbewolkt windst 23 Las Palmas niet ontv. Beiroet niet ontv. Tel-Aviv niet ontv. Tunis onbewolkt ozo 7 34 met bestudering van de werksituatie in het land. Onder de arrestanten bevinden zich 183 vakbondsafgevaardigden en -lei ders en 740 arbeiders, die werden aangehouden tijdens proteststakin gen tegen de aanhouding van hun leiders. Volgens anti-apartheidsorganisaties zijn de afgelopen twee weken duizen den mensen aangehouden of „verdwe nen". Politieagenten hebben vrijdagavond bij de grens met Botswana vier guer rillastrijders van het ANC gedood nadat zij met handgranaten naar hen hadden gegooid, zo is zaterdag be kendgemaakt door regeringsfunctio narissen. Regeringswoordvoerder Leon Mellet maakte melding van vijf andere do den in een periode van 24 uur. BAARN (ANP) - De scheuring binnen het ICTO (Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening) zet door voort. De afgevaardigden van onge veer twintig van de honderd afdelin gen verlieten zaterdag de vereni gingsraad - bijeen in Baarn - nadat deze met twee derde meerderheid mr. J.L. Janssen van Raay als voorzitter had gehandhaafd. Aanleiding voor hun vertrek was ht feit dat een compromisvoorstel, om een interim-bestuur - zonder Janssen van Raay - onder voorzitterschap van kol. b.d. H. Meijer te benoemen, om formele redenen niet in stemming werd gebracht. Janssen van Raay noemde na afloop het opstappen van deze leden van de verenigingsraad geen verzwakking voor het ICTO. Op een persconferen tie zei hij juridische stappen te over wegen als ze daadwerkelijk mensen zouden oproepen voor het ICTO te bedanken. Vorige maand traden vier bestuursleden af die weigerden nog langer met Janssen van Raay samen te werken. Zij verweten hem dat hij te nauwe banden onderhoudt met het Oud Strijders Legioen (OSL), dat hij het ICTO gebruikt om propaganda te maken voor het Strategisch Defensie Initiatief (SDI) en dat hij de betrek kingen met de kerken verwaarloost. SCHIPHOL (ANP) - Kaal, maar blij terug te zijn uit hun Surinaamse gevangenschap poseren Nieuwe Revu-journalist Pieter Storms (l) en fotograaf Gerard Wessel zaterdagavond met hun ouders op Schiphol. SCHIPHOL (ANP) - De twee jour nalisten van het weekblad Nieuwe Revu die ruim twee weken geleden in Suriname werden gearresteerd op verdenking van „staatsgevaar lijke activiteiten" zijn zaterdag avond teruggekeerd in Nederland. Verslaggever Pieter Storms (31) en fotograaf Gerard Wessel (26) wer den op 11 juni in Suriname gearres teerd omdat zij Ronnie Brunswijk, voormalig lijfwacht van legerlei der Bouterse, geholpen zouden heb ben Suriname uit te vluchten. Daartoe zou de huidige tegenstan der van Bouterse een vervalst Ne derlands paspoort hebben gekre gen. Brunswijk wordt in Suriname gezocht wegens overvallen en bero vingen. Op 19 juni besloot de rechter-com- missaris dat de twee journalisten moesten worden vrijgelaten. Zij ble ven echter in hechtenis in Fort Zeelandia in Paramaribo omdat zij volgens de autoriteiten illegaal in Suriname verbleven. Pieter Storms en Gerard Wessel ontkennen ten stelligste de beschul diging van de Surinaamse autoritei ten dat zij Ronnie Brunswijk (bij naam: Robin Hood) aan een vals paspoort geholpen hebben. „Bruns wijk had al een paspoort toen wij hem ontmoetten in Frans Guyana. Met dit slecht vervalst exemplaar wilde hij naar Nederland reizen. Of hij dat echt gedaan heeft is ons niet bekend", aldus de twee journalis ten. Met kaal geschoren hoofden - om hygiënische redenen, volgens de militairen in Fort Zeelandia - wer den de twee zaterdagmorgen zon der aankondiging vooraf vrijgela ten uit hun eenzame opsluiting. Volgens Storms en Wessel zijn zij in Fort Zeelandia goed behandeld. Wel hadden de twee erg veel moeite met de afmetingen van hun cel: drie bij ander halve meter, vol muskie ten. Mishandeld zijn de twee niet. De militaire verhoren gingen echter gepaard met scheldpartijen. Ook bedreigden ze de Nederlanders met de dood. Storms en Wessel reisden naar Frans-Guyana en Suriname om een reportage over de 24-jarige Ronnie Brunswijk te maken. Met Brunswijk zouden de journalis ten contact leggen vanuit Frans Guyana. Daar gaf Storms op „verte genwoordiger van de stichting Reis kaart" te zijn. Wessels vulde „be drijfsleider" in op zijn visumaan- vraag. Nadat de twee in Frans-Guyana gesproken hadden met Brunswijk trokken zij 's nachts illegaal de rivier <tver naar het dorp van Brunswijk, Moengo-Tapoe. Vervol gens meldde het tweetal zich bij de nationale voorlichtingsdienst. De ze gaf de Nederlanders weliswaar geen officiële toestemming als journalisten in Suriname te werken maar bleek hen dat ook niet te beletten. De verslaggevers waren naar hun zeggen dan ook verbaasd toen zij op 11 juni bij de grens met Frans- Guyana werden aangehouden op verdenking van spionage. Tijdens de verhoren bleek duidelijk dat de autoriteiten de contacten tussen de twee journalisten en Brunswijk ge volgd hadden. De militairen wilden de films en de bandopnamen te pakken zien te krijgen, maar die waren al verstuurd vanuit Frans- Guyana naar Nederland, aldus het tweetal. Volgens Sauer heeft Nieuwe Revu het tweetal vrij moeten kopen: het blad moest de vlucht betalen van twee veiligheidsfunctionarissen die met Storms en Wessel terugvlo gen naar Schiphol. Volgens R. Bak ker van de Nederlandse Vereniging voor Journalisten (NVJ) is het me de aan de druk van de internatio nale journalistenorganisaties te danken dat de twee toch nog vrij snel vrij zijn. JERUZALEM (AP) - Het Israëlische kabinet heeft zondag achter gesloten deuren vergaderd over een onder zoek naar Likud-leider Shamir. Het gaat om de rol die de huidige minis ter van buitenlandse zaken heeft ge speeld om de ware toedracht rond de dood van twee Palestijnse kapers in de doofpot te stoppen. Shamir was premier, toen de Palestijnen werden gedood door leden van de Israëlische dienst. Enkele ministers van premier Peres' Arbeiderspartij herhaalden na afloop van het beraad dat Shamir uitleg moet geven over zijn rol in de zogehe ten Shin Bet-affaire. Het hoofd van de binnenlandse veiligheidsdienst Shin Bet, Avraham Shalom, heeft vorige week al zijn ontslag genomen na de beschuldigingen dat hij feiten over de dood van de twee Palestijnen in april 1984 had achtergehouden. "Na wat er gebeurd is, kan Shamir geen premier worden," zei minister van gezondheid Mordechai Sur zelfs, met een verwij zing naar de positiewisseling tussen Shamir en premier Peres in het na jaar. Shamir en andere ministers van het Likud-blok zijn tegen een onderzoek, omdat zich dat ook zou uitstrekken tot de veiligheidsdiensten waardoor staatsgeheimen bekend zouden wor den. Peres en Shamir hebben zondag on der vier ogen gepraat over de eis om een gerechtelijke onderzoekscommis sie in te stellen. De uitkomst van het gesprek was gisteravond nog niet be kend. De kwestie wordt als een ernstige bedreiging voor de toch al wankele coalitieregering beschouwd. Peres is naar verluid voorstander van een onderzoek. Peres zei volgens de radio dat de affaire geen verband hield met met de wisseling van het premierschap in oktober, wanneer Peres zijn functie moet overdragen aan Shamir. DEN HAAG (ANP) - Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) heeft in Den Haag de Voorlopige Raad voor Verkeer en Waterstaat geïnstalleerd. Deze raad zal zich bezighouden met de coördinatie van de advisering op het terrein van verkeer en waterstaat en met de herziening van de huidige adviesstructuur. Dit heeft het minis terie van verkeer en waterstaat za terdag meegedeeld. Voorzitter van de voorlopige raad is oud-premier mr. B.W. Bieheuvel. Tot vice-voorzitter is benoemd drs. Th.A.J. Meys en als leden zijn be noemd dr. ir. W.F. Schut, mr. Pieter van Vollenhoven en J. Groenendijk. Door de Deltawerken kan het getij in de Oosterschelde soms sterk afwijken van de in deze getijtafel vermelde waterstanden. Dagelijks informatie telefoon Deltaweerbe richt 01110-7056. «r- BOSTON (AP) De 22-jarige Adriana Montiïla die in de Amerikaanse stad Boston dreigde uit de dakrand van een drie verdiepingen hoog gebouw te springen, kon ternauwernood worden gered. Op de linkerfoto proberen hulpverleners haar van het heilloze van haar daad te overtuigen. Op de rechter foto gelukt het de mannen om de jonge vrouw van twee kanten tegelijk vast te grijpen. Zij werd voor onderzoek naar een ziekenhuis overgebracht. De ladingen bevonden zich in vier blusapparaten aan de voet van hoog spanningsmasten op enkele honder den meters van de kerncentrale van Gundremmingen. De beramers van de mislukte aanslag, de tot nu toe onbekende groep „Edel- weiss-piraten", lieten bij de hoogp- spanningsmasten vlugschriften ach ter waarin ze de onmiddellijke slui ting van alle kerncentrales eisen. Honderden anti-kernenergiedemon stranten hebben zaterdagochtend enige tijd vijf grensovergangen tussen Oostenrijk en de Bondsrepubliek Duitsland geblokkeerd nadat de Westduitse grenspolitie hun de toe gang tot het land had geweigerd. De demonstranten wilden deelnemen aan een betoging tegen de bouw van een opwerkingscentrale in Wackers dorf, maar werden op last van de Beierse minister van binnenlandse zaken, Karl Hillerheimer, tegenge houden. Wackersdorf ligt op veertig kilometer van de grens met Oosten rijk. Door de protestactie vormde zich op de snelweg tussen München en We nen aan Westduitse zijde van de grens een kilometers lange file. TEL AVIV (AP) - De Israëlische mi nister van defensie Yitzhak Rabin heeft zondag gezegd dat de Palestijn, die in Madrid is aangehouden in verband met een poging een bom aan boord van een El Al-vliegtuig te smokkelen, beschikte over een Sy- risch paspoort. Rabin liet door sche meren dat Israël militair tegen Syrië in actie zou zijn gekomen als de aanslag was gelukt. In een toespraak op een conferentie over terrorisme aan de Universiteit van Tel Aviv zei Rabin ervan uit te gaan "dat degenen die hem het pas poort verstrekten, wisten aan wie zij het gaven". Zonder Syrië met naam te noemen, waarschuwde hij dat "Israël slechts kan streven naar maximale preventie van terreuraanslagen en maximale schade aan wie probeert het te treffen". Dertien mensen raakten gewond toen donderdag bij de El Al-balie op het Madrileense vliegveld Barajas een bom ontplofte. De Spaanse politie arresteerde een Palestijn, Nasser Hassam el-Ali. Hij had een Syrisch paspoort dat op een andere naam was gesteld. In zijn flat werden chemicaliën gevonden waar mee explosieven gemaakt konden worden. De Spaanse regering zei dat de gearresteerde Nasser Hassam el- Ali waarschijnlijk medeplichtigen had, naar wie nog wordt gezocht. De Spaanse krant El Pais meldde zaterdag dat el-Ali de politie verteld heeft ook betrokken te zijn geweest bij andere aanslagen tegen Israëlische instellingen tussen 1978 en 1983. De aanslagen werden door de krant niet nader omschreven. Volgens El Pais behoort el-Ali tot de PLO-splintergroep Fatah-Opstand van Abu Moussa. Hij zou zijn onder- SAN SEBASTIAN (REUTER) - De Spaanse kustwacht heeft zondag een Franse vissersboot opgebracht die niet ver uit de kust van Spaans Baskenland viste. Het incident had plaats bij de Kaap van Higuer, dicht bij een visserrij ge bied dat omstreden is tussen Spanje en Frankrijk. Het Franse schip is naar de haven van Pasajes gebracht. De kapitein zal in staat van beschuldi ging gesteld worden omdat hij buiten het seizoen op tonijn gevist heeft. Een woordvoerder van de Franse vis sers in Saint Jean de Luz, pven ten noorden van de grens, beschreef het optreden van de Spaanse kustwacht als een wraakactie voor het feit dat Spanje niet. in die zone mag vissen. i vragers hebben verteld dat hij naar Spanje was gekomen na een mislukte aanslag op een El Al-kantoor in april in Parijs. pzc a Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. Vlissingen: Walstraat 56-60, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel.(01184)84000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel.(01180)81000. Goes: Grote Markt 2,4461 AJ Goes, tel.(01100)31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6,4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. Opening kantoren: van maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, (01184) 84000; 's avonds op zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; 's zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 84000; zondag avond v an 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 67,15; franco per post 80,-; per maand 23,10; jaarabonnement 256,-; jaarabonnement franco per post 310,-; losse nummers 1,10 (alle bedragen inclusief 5 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 132 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19,80; ingezonden mededelingen 2Vz x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 17