Heieen Hage: ik was veel te speels om het ver te brengen nu al de eerste zege ADRI VAN DER POEL STERKE WINNAAR ZUIDERZEE TOER Zoetemelk wint in Amsterdam Van 't Westeinde pakt MIEKE HA VIK WINT BIJ DAMES Tour-ploeg van Post AANWINST BIJ DE AMATEURS ZEEUWSE RIJDSTER BLOEIT NU PAS OP PZC/ sportkrant 16 Warmte Dames Bezieling Tour de France Müller MAANDAG 30 JUNI 1986 Broers Van de Klundert heersen in Kruiningen om uit het peloton te geraken, maar verder dan de negende plaats reikte zij uiteindelijk niet. KRUININGEN - Het is inmiddels weer al enkele jaren geleden dat de Brabantse wielrenner Nico van de Klundert tijdens zijn junioren-periode een indruk achterliet, waardoor hij als een onmiskenbaar talent werd aangeduid. Zo schreef hij onder meer de Driedaagse van Groot Axel op zijn naam. Maar de ontwikkeling, die toen ongetwijfeld van hem verwacht mocht worden, is er in feite nimmer gekomen. Echte aanspreekbare resultaten heeft Van de Klundert feitelijk nog niet geboekt bij de amateurs. Vandaar dat de Westbrabander de resultaten bijeen dient te Tïp 1/itslflPPtl sprokkelen tijdens de rits van criteriums, die in deze en de komende periode verreden zal worden. Zaterdag was MttJtwg o ii Nico van de Klundert de snelste in Kruiningen. Maar na zijn overwinning moest Nico van de Klundert onmiddellijk toe geven, dat hij deze bloementuil het meest te danken had aan zijn broer Peter. Deze oudste zoon van de ex- Tour de France-coureur Jacques van de Klundert was zaterdag in Krui ningen samen met Kees de Nooijer en Cees Vleugel ongetwijfeld één van de actiefste coureurs. Hij stond uit eindelijk ook aan de basis van de beslissende wending in de wedstrijd, toen met nog iets meer dan twintig kilometer te rijden er een drie man sterke kopgroep ontstond. Dat wa ren Nico en Peter van de Klundert en Nap Hage. Daarbij was het vooral opvallend dat Peter van de Klundert het meeste op kop kwam. Hage had uiteraard geen belang om de koppo sitie over te nemen. Immers, Peter en Nico van de Klundert zijn broers en bovendien rijden beiden voor dezelf de vereniging. Hage slaagde er ech ter niet om op die manier de overwin ning naar zich toe te halen. Daarvoor maakten de 'Van de Klundert-boys' een té sterke indruk zaterdag. Vooral de weersomstandigheden ble ken zaterdag in het voordeel te zijn van de Brabanders. De hoge tempe raturen eisten immers behoorlijk hun tol tijdens de wedstrijd. Vandaar dat Nico van de Klundert ook sprak van een „uitputtingsslag, die in ons voordeel was. Die hoge temperatu ren liggen ons wel". Uiteindelijk bereikten slechts een handjevol renners de aankomst. Voor velen werd de afstand (100 kilometer) tijdens deze warmte te veel. Een groot aantal renners had dan ook graag gezien, dat de wed strijd was ingekort. Ab Verplanke (de IJzendijkenaar had het overi gens na een twintig kilometer al gezien) en Werner Wieme bijvoor beeld: „Op het laatst was de wed strijd totaal niet interessant meer. Slechts enkele renners waren er toen nog op het parkoers. Als de strijd bijvoorbeeld met twintig ki lometer was ingekort, was dezelfde uitslag er ongetwijfeld gekomen. In die laatste kilometers is er niets meer gebeurd, maar is er wel een behoorlijk aanslag op de conditie van de renners gepleegd". Hoe dan ook, in die slotfase bleven, na een levendige wedstrijd, uiteinde lijk slechts drie renners overeind. Nap Hage en Nico en Peter van de Klundert. Terwijl Peter van de Klun dert het meeste kopwerk voor zijn rekening nam, kon broertje Nico 'uitgerust' de finale in gaan. Zegevie rend kon hij dan ook de aankomst bereiken voor Peter van de Klundert en Nap Hage. De wedstrijd bij de dames werd halverwege in de beslissende plooi gelegd toen Mieke Havik een vernie tigende demarrage plaatste. De te genwoordig in Soest woonachtige Havik nam meteen een voorsprong van meer dan een halve minuut en ondanks een tegenactie van onder meer Conny Meijer en Hanneke Lie- verse bleef zij buiten schot. In de slotfase slaagde Petra van der Stel er, samen met Els Koolloos nog in Amateurs. 1 Nico van de Klundert, Hoo- gerheide (100 kilometer in 2.32.02); 2 Peter van de Klundert, Hoogerheide; 3 Nap Hage, Sint Maartensdijk; 4 John de Crom, Hoogerheide; 5 Kees de Nooijer, Aagteker- ke; 6 Gerard van Antwerpen, Driewegen; 7 Pierre Raas, 's-Heerenhoek; 8 Peter van Acker, Koewacht; 9 Wim van Kooten, Bruinisse; 10 Jan Poleij, Kruiningen; 11 Hans Vis, 's-Gravenpolder; 12 Werner Wie me, Oostkamp(B); 13 Ron Bril, Ossen- drecht; 14 Dirk Uyl, Poortvliet; 15 Mare de Smit, Sluiskil; 16 Martin Stroosnijder, Kruiningen; 17 Hans Harinck, 's-Heer Abtskerke: 18 Peter Geschiere, Grijpsker- ke; 19 Hans Oomen, Etten-Leur; 20 Jacq Becks, Heerle. Dames: 1 Mieke Havik, Soest (60 kilome ter in 1.40.56); 2 Conny Meijer, Vlaardin- gen; 3 Hanneke Lieverse, Hillegom; 4 Moniek de Bruin, Hoogland; 5 Corry Tim mermans, 's-Hertogenbosch; 6 Petra de Bruin, Nieuwkoop; 7 Petra Groen, Nieuw Lekkerland; 8 Heieen Hage, Arnhem; 9 Petra van der Stel, Wemeldinge; 10 Els Koolloos, Lisse; 11 Hilda Schouten, Rot terdam; 12 Cora Becks, Heerle; 13 Moni que Kauffman, 's-Gravenhage; 14 Sabine Flores, Hardinxveld; 15 Jolanda Cools, Sommelsdijk; 16 Betsy van IJken, Baarn; 17 Marietta Zoetewei, Kapelle; 18 Cora Westland, Bussum; 19 Unni Larsen, Noor wegen; 20 Jacqueline Spitters, Roosen daal. in. Ik durf bijna te zeggen dat ik de eerste vijf moet kunnen halen. Meer niet, want daar is de rest gewoon vee! te sterk voor". Dat optimisme wordt gedeeld door Rinus Verboom, die ook dit jaar meegaat als coach. „Ze rijdt beter, ze is ook constanter en ze is koers-slim geworden, zoals wij dat zeggen. Ik heb ze van dichtbij gevolgd in een paar wedstrijden. Het valt me vooral op dat er meer kracht uitgaat van haar demarrage. Heieen was nooit zo flitsend en dat was ook altijd haar grote probleem. Maar ze is ook in dat opzicht vooruit gegaan. Zoals ze vo rige week nationaal kampioen is geworden, dat heeft me echt verrast. Ze weet zelf als geen ander wat de reden is van die stijgende vorm. Heieen Hage nam het tot voor kort niet zo nauw met de voorbereiding op een seizoen. Ze trainde bijvoor beeld in de winter niet door en kwam meestal pas later op gang. „Ik lag maandenlang stil en dat kon natuur lijk nooit goed zijn". De Ronde van Frankrijk heeft daar een gunstige invloed op gehad. Toen twee jaar geleden de eerste aanzet werd gegeven, zette Heieen Hage een slechte gewoonte van zich af. „Ik ging al ver van tevoren trainen om vroeg in conditie te zijn. Eerst veel in de zaal en daarna fietsen". Ze moet nu ook toegeven dat de Tour van belang is geweest voor haar verdere carrière. De Zeeuwse rijdster, die overigens al vijf jaar in Arnhem woont, heeft er de bezieling opgedaan die haar verder op weg kan helpen. „Alles wat er omheen speelde, heeft grote indruk op me gemaakt. Ik ging er naartoe zonder dat ik wist wat het was, maar het hele gebeuren sprak me ontzettend aan. De sfeer die er hangt, al die journalisten die op ons afkwamen. We vonden altijd dat het dames- wielrennen veel te weinig aandacht kreeg. Daar konden we nu ineens verandering in brengen en die kans hebben we gegrepen", beseft ze. Zaterdag reed de voltallige selectie in de voorbereiding op de derde Tour Féminin een criterium in Kruinin gen. Mieke Havik stak er ver boven alle anderen uit in een solo die haar tenslotte ook de overwinning ople verde. Zo af en toe waagde ook Heieen Hage zich in de aanval, maar meestal ging ze schuil in het vrij omvangrijke peloton. Rinus Verboom trekt deze week nog twee dagen naar een trainingskamp. Hij wil in de week voor de start nog wat laatste afspraken maken. Het is alleen de vraag wie zich daaraan zullen houden. Heieen Hage: „Twee jaar geleden is het op ruzie uitgelopen. Ze wilden niet Voor mekaar rijden toen het er op aankwam. Het is ook niet zo eenvoudig om tot afspraken te ko men. Voor de profs ligt dat anders: die worden er voor betaald om voor knecht te spelen. Maar bij ons zijn er verder geen belangen in het spel. We rijden een heel jaar voor onszelf. Ik denk niet dat iedereen dat zo gemak kelijk van zich af kan zetten. We gaan naar de Tour ongeveer met dezelfde ploeg als twee jaar geleden. Ik hoop alleen dat het nu beter zal gaan onder mekaar". KRUININGEN - Ze was nogal ver baasd door een uitspraak die Rinus Verboom een paar weken geleden over haar heeft gedaan. Het was tijdens een wedstrijd in Noorwegen, die gold als aanloop naar de Tour de France. Heieen Hage, een begaafd klimster in het peloton van de da mes, reed zich in die koers weer volop in de kijker. Ze werd winnaar van de bergprijs en stak zo vroeg in het seizoen al in een blakende vorm. „Ik voelde zelf aan dat ik sterker was dan vorig jaar", vertelde ze later. „Ik heb veel meer macht en ik kan ook meer afzien". Rinus Ver boom, de nationale coach van de dames, was er zelf getuige van ge weest. Daarom was het op zijn minst merkwaardig dat hij de klein ste Hage na afloop had geprikkeld met een voorbarige conclusie. De Zeeuwse coach sprak met zijn sterke troef voor de rittenwedstrij- den over haar toekomst. Heieen Ha ge: „Hij stelde vast dat ik goed reed en dat hij veel van me verwacht dit jaar. Maar hij zei ook: ik weet niet of er nog meer uit te halen is. Volgens mij is dit het plafond voor jou". Nico van de Klundert wint de sprint van zijn broer Peter (rechts Nap Hage (op de achtergrondwordt derde. Ze weet nog altijd niet wat er schuil ging achter die opmerking van de coach. „Ik vond het eerlijk gezegd niet leuk", zei ze achteraf, maar het was misschien ook wel opzet geweest van Verboom. Twee weken later reed Heieen Hage in een machtige solo naar de nationale titel op de weg. Het was haar mooiste overwinning tot nu toe. „Ik wist dat ik de beste kon zijn in zo'n zware wedstrijd. Tot nu toe had ik dat alleen nog niet kunnen bewijzen". Heieen Hage, 27 en sinds enkele jaren chemisch analiste in Arnhem, is dus toch veranderd. Ze rijdt al lang niet meer als het schuchtere zusje van Keetie door het peloton. „Ik vind zelf dat ik nog elk jaar beter word", spreekt ze haar coach tegen. „Dat komt omdat ik er meer voor over heb dan vroeger. Ik ben nooit zo'n bijter geweest als Keetie. We hebben een beetje dezelfde stijl, maar daar houdt het mee op. Ik was veel te speels, denk ik, om het zo ver te brengen" Ze reed jarenlang bijna onopval lend mee tussen de wielen. Heieen Hage was in de eerste plaats geen sprintster en dus ook geen echte winnaar. „Ik neem te weinig risico", beseft ze ook nu nog. „Als we met z'n allen op een bocht afgaan, ben ik de eerste die remt. Je moet explosief zijn om te kunnen sprinten en je moet geen gevaar zien. Dat'zijn twee dingen die ik mis. Ik moet het meestal hebben van alleen aanko men en van klimmen. De Tour de France ligt me daarom veel beter dan een gewone vlakke koers". De eerste Tour voor vrouwen was haar zelfs op het lijf geschreven. Ze klom twee jaar geleden mee met de besten en deed zelfs een gooi naar de eindzege. De Zeeuwse belofte moest uiteindelijk met een tweede plaats genoegen nemen. Het moet gezegd: toen was de bezetting nog lang niet zo sterk. Maria Canins, de alleskun- ner, was er nog niet bij en ook Jeanie Longo moest nog verstek laten gaan. Vorig jaar troffen ze elkaar voor het eerst. Heieen Hage ging de confron tatie aan met de besten van de wereld. „Ik vond dat ik bij de eerste tien moest kunnen rijden en dat lukte ook. Nu schat ik het iets hoger Heieen Hage ging zaterdag in de slotronden in Kruiningen in de aanval. HOOFDPLAAT - Nog maar net een maand is Peter van 't Westeinde uit Biervliet actief als amateur-wielrenner. Tot die tijd maakte de Zeeuws- Vlaming deel uit van het trimmers-peloton, waar hij overigens tot de besten gere kend mocht worden. Zijn laatste wedstrijd in die cate gorie, voor eigen publiek, schreef hij op zijn naam. Zijn debuut bij de amateurs maakte Van 't Westeinde in IJzendijke, waar hij indrukwekkend reed. Zondag, in Hoofdplaat, maakte de renner van de wielervereniging Zeeuws-Vlaande- ren duidelijk, dat hij een aanwinst is AMSTELVEEN (ANP) - Peter Post gaat met zes buitenlanders en vier Nederlanders naar de Ronde van Frankrijk. Zijn Tourploeg ziet er als volgt uit: buitenlanders; Phil Ander son (Aus), Robert Millar (Schot), Eric Vanderaerden, Eddy Planc- kaert, Guy Nulens en Eric van Lancker (allen Belg), Nederlan ders: Peter Winnen, Henk Lub- berding, Jos Lammertink en Jo- han van der Velde. Eerste reser ve is Theo de Rooy. Post stelde zijn Tourploeg samen na de Zuiderzeetoer en de wedstrijd in Kalmthout. Van Vliet en De Keulenaer vielen af. voor het amateur-peloton. Op schit terende wijze won hij de 54e ronde van het kermis vierende Hoofdplaat. Met de apotheose in Hoofdplaat werd weer duidelijk dat het Zeeuwse wieier- seizoen dit jaar veel verrassingen te weeg brengt. Daar waar in het verle den vooraf al een lijstje met kansheb bers gemaakt kon worden, blijkt dat vanaf het huidige seizoen niet meer mogelijk. Al eerder schreef Eric Ver- eecken 'geschiedenis'. De renner uit Sint Jansteen kwam tot vorig jaar niet boven de middelmaat uit, maar sinds dit jaar behoort hij tot de op merkelijke coureurs. Vereecken won inmiddels twee wedstrijden (in Hans- weert en Zuiddorpe). Ook Middelkam per Peter Mol heeft intussen al een paar keer geschitterd en vanaf zondag mag ook Peter van 't Westeinde zich in dat rijtje scharen. Van 't Westeinde maakte zondag in Hoofdplaat overigens een zelfverze kerde indruk. „In wedstrijden tot nu toe moest ik voor de meeste amateurs niet onder doen. Alleen in de finale kwam ik nog snelheid te kort", blikte hij op zijn eerste koersen terug. Zo behaalde hij afgelopen zaterdag nog een tweede plaats tijdens een wedstrijd in België. „Daar kwam mijn gebrek aan snelheid nog duidelijk tot uiting. Maar toen al was ik er van overtuigd dat mijn vorm goed is". En om dat gebrek aan snelheid in de finale te 'verbloemen' paste Van 't Westeinde in Hoofdplaat zijn eigen tactiek toe. Hij wachtte de sprint niet af, maar sprong in de laatste kilome ter weg. „Guus Barhorst probeerde het eerst: ik sprong in zijn wiel en de rest twijfelde even. Daar heb ik gebruik van gemaakt en ik heb in de laatste honderden meters zo hard mogelijk door gereden", analyseerde Van 't Westeinde later zijn overwinning. Die slotfase in Hoofdplaat kwam er overigens na een levendige wed strijd, waarin Karei van Goethem en John de Crom de eerste onruststokers waren. Uiteindelijk was het toch een groep van tien man, die de dienst uitmaak te. Van dat dubbele kwintet was Peter van 't Westeinde tenslotte de slimste. Hij maakte gebruik van de afwachten de houding van de sprinters in de kopgroep. Op de eindstreep hield hij uiteindelijk net genoeg over om zijn eerste overwinning bij de amateurs binnen te halen. De uitslag: 1 Peter van 't Westeinde, Bier vliet (80 kilometer in 2.00.39); 2 John de Crom, Hoogerheide; 3 Antoine Goense, Ovezande; 4 Peter van de Klundert, Hoo gerheide; 5 Cees Vleugel, Wemeldinge; 6 Karei van Goethem. Kloosterzande; 7 Ce- riel Hoefnagels, Clinge; 8 Guus Barhorst, Biervliet; 9 Conno van ue Sande. IJzendij ke; 10 Rob Bijvank, Westdorpe; 11 Gerard van Antwerpen, Driewegen; 12 Ronny Vee- ke, Sprundel; 13 Patrick Tolhoek, Yerseke; 14 Jan Maaskant, Sirjansland; 15 Freddy de Muynck, IJzendijke; 16 Hans Moens, Ter- neuzen; 17 Frank Gommers, Philippine; 18 Peter Mol, 's-Gravenpolder; 19 Wilffied de Krijger, Biervliet; 20 Frank Geensen, Ter- neuzen. Peter van 't Westeinde gaat juichend over de streep in de koers van Hoofdplaat. DRONTEN (ANP) - Zes dagen voor de start van de Ronde van Frankrijk heeft Adri van der Poel de vierde Zuiderzee-toer gewonnen. In de eind sprint versloeg de winnaar van de Ronde van Vlaanderen zijn Limburg se medevluchter Jean Habets. Van der Poel en Habets ontsnapten acht kilometer voor het einde van de 250 kilometer lange koers uit de kopgroep van zestien, die al na tach tig kilometer was weggereden. De Belg Eric Vanderaerden was favo riet voor de eindsprint. Na de ont snapping van Van der Poel en Habets probeerden de renners van Post tever geefs de groep bij de twee vluchters te brengen. Uit het verslagen peloton probeerde Gert Jakobs het verloren terrein goed te maken. Hij bleef lang hangen op twee minuten achterstand, maar kwam er nooit bij. De kopgroep ont wikkelde ondanks de hoge tempera tuur een tempo van meer dan veertig kilometer per uur. Daar kon Jakobs als solist niet tegenop. Hij bereikte nog wel de eindstreep. De uitslag is: 1. Adri van der Poel (Hooger heide) 250 km in 6.10.25 (gem. 40,494 km/u), 2. Jean Habets (Sint Geertruid) z.t., 3. Eric Vanderaerden (Bel) op 48 sec., 4. Peter Pieters (Zwanenburg), 5. Jacques Hane- graaf (Schijf), 6. Henri Manders (Drunen), 7. René Beuker (Bussum), 8. Marco van der Hulst (Haarlem), 9. Johan van der Velde (Rijsbergen), 10. Martin Kemp (Made), 11. Leon Nevels (Thorn), 12. Gerrie Knetemann (Huybergen), 13. Jelle Nijdam (Zundert), 14. Henk Lubberding (Voorst), 15. Phil Ander son (Aus), 16. Heddy Nieuwdorp (Yerseke) allen dezelfde tijd als Vanderaerden, 17. Gert Jakobs (Emmen) op 14.53. AMSTERDAM (ANP) - Joop Zoet melk heeft zondag voor 25.000 to schouwers het wielercriterium vo< profs in de Amsterdamse binnensta gewonnen. De wereldkampioen ve sloeg op het Damrak Gerrie Knet mann met banddikte verschil in i sprint. De uitslag is: 1. Joop Zoetemelk (Germigi l'Eveque) 90 km in 2.09.08, 2. Gerrie Knet mann (Huybergen) z.t., 3. Theo Smit (Ha weg) op 10 sec., 4. Jos Lammertink (Wie den) z.t., 5. Hennie Kuiper (Putte) z.t., Adri van der Poel (Hoogerheide) op 28 se 7. Jan Bogaert (Bel) z.t., 8. Fons v) Katwijk (Oploo) z.t., 9. Gerrit Solleveld li Lier) z.t., 10. Peter Stevenhaagen (Haarlei z.t. De Zwitser Jörg Müller heeft zond; de Ronde van Armor gewonnen. De derde en laatste etappe werd g wonnen door de Fransman Philip! Leleu, die in de laatste kilometer v( de rit Hennemont naar Saint-Briei uit het peloton ontsnapte en twf seconden voorsprong had op Müllf de Spanjaard Pedro Munoz en Fransman Marc Gomez. Bernard Hinault kwam zaterdag ni( aan het vertrek voor de tweede eta| pe. De uitslag van de tweede etappe is: Gilbert Duclos-Lassalle (Fra) 202 km 5.27.27, 2. Frank Hoste (Bel), 3 Mare Gom (Fra) 4. André Chappuis (Fra) 5. Philip] Leleu (Fra) allen dezelfde tijd als de wi naar. De uitslag van de derde etappe van t Ronde van de Armor, een rit van Henn bont naar Saint-Brieuc over 175 kilometf is: 1. Philippe Leleu (Fra), 175 kilometer ir uur, 32 minuten en 15 seconden, 2. Jö Müller (Zwi) op 2 seconden, 3. Pedro Mum (Spa) op 5, 4. Marc Gomez (Fra) op 8, Bruno Cornillet (Fra) z.t. Het eindklassement van de Ronde van Armor is: 1. Jörg Müller (Zwi) 14.00.00 ui 2. Philippe Leleu (Fra) op 6 seconden, Bruno Cornillet (Fra) op 9, 4. Mare Gom (Fra) op 13, 5. Pascal Dubois (Fra) op 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 16