Zwakke start NEC Nieuwe anti-climax voor duo Streuer/Schnieders Voor Boet van Duimen absoluut de laatste Wayne Gardner had beste dag uit zijn motorleven L UBS REA GEREN NEGA TIEF Arbiter na wedstrijd gedood Ludo Peeters snelste in Kalmthout TT-uitslagen Becker komt eerste week Wimbledon goed door 'rovoceren Overwinning voor Toon van der Steen Verlies FC Luik WEER GEEN WINST OP EIGEN CIRCUIT Twee rijders in ziekenhuis AUSTRALISCHE COUREUR WON 500 CC Eigen vijand rWTTJ Vlasjenka Dubbeldam boekt overwinning J AAN DAG 30 JUNI 1986 n Sectiebestuur wil deinere eredivisie 5EIST (ANP) - Ondanks heftige tegenstand van de meerderheid van de betaalde clubs moet le eredivisie met ingang van het seizoen 1987-1988 niet bestaan uit achttien, maar uit zestien earns. Dit standpunt heeft het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB ingenomen na wee recente zittingen. Het besluit is gepubliceerd in het bulletin betaald voetbal, dat ;aterdag met een uitgebreide bijlage bij de verenigingen in de postbus belandde. Voor het tomende seizoen ligt een plan klaar voor een nacompetitie in de hoogste klasse voor ïuropees voetbal, dat evenwel pas kan ingaan als de UEFA goedkeuring verleent. )e eerste reacties van clubbestuur- Iers op de inkrimping waren over het ilgemeen negatief. „Ik verwacht, dat op ons initiatief op zeer korte ermijn een buitengewone ledenver- ;adering wordt uitgeschreven", zei 'oorzitter Sprengers van eredivisie- ;lub VVV. Sprengers is woordvoerder (an de twaalf zuidelijke clubs, die in nei met een alternatief plan zijn :ekomen, dat binnen het betaald 'oetbal met instemming werd be- ;roet. „Het sectiebestuur zou het wel »ens erg moeilijk kunnen krijgen. Na tuurlijk is het een legaal besluit. Maar :erst suggereren, dat de clubs in- ipraak hebben en dan als het ware 'en paleisrevolutie ontketenen, nee, lat kan niet". Dok niet-zuidelijke clubs waren op sijn zachtst gezegd verbaasd over het standpunt van het sectiebestuur. Sprengers telefoneerde met onder an- ieren Dé Stoop, voorzitter van het ;epromoveerde FC Den Haag. „De jrovocerende houding van het sectie- jestuur moet dringend worden ge- :orrigeerd", meende Stoop, die per sé sen buitengewone vergadering wen ste. „Het bestuur maakt tamelijk eel fouten, zie de affaires rond Sony- Philips, FilmNet en toch ook Been- ïakker. Nu dit weer. We leven toch in en democratisch land?". ,Wat heeft het nog voor zin peilingen houden onder de clubs", vroeg' /oorzitter Bontenbal van Excelsior iich af. Secretaris Kesler van FC rwente: „Het sectiebestuur heeft zijn sin doorgedreven. Voor veel clubs verdwijnt een flink deel van de inkom sten als er minder wordt gespeeld". Voorzitter Aalbers van FC Utrecht had het over waanzin. „Het sectiebe stuur moet niet alleen letten op de sportieve, maar ook op de financiële kant. Twee divisies met elk zestien clubs zou in de toekomst denkbaar zijn, maar nog niet in dit stadium, waarin velen financieel gezien moei lijk zitten". Voorzitter De Vries van FC Groningen, tevens sectiebestuur der, was positiever: „Er komen span nendere duels, die de klim naar de top bevorderen. In het belang van het voetbal moeten we dit plan accepte ren. Het gezond verstand dient te overwinnen". De meeste critici willen, ondanks de vakantieperiode, het liefst in de loop van juli in een buiten gewone vergadering bijeen komen. „We zoeken en krijgen denk ik gemak kelijk ten minste tien clubs, die de handen ineen slaan", meldde Stoop. Het algemeen belang gaat volgens het ARNHEM (ANP) - De 16-jarige Anne- Marie Benschop is in de vierde ronde ondanks een remise tegen Mieke van Eist alleen aan de leiding gebleven in het schaaktoernooi om het Neder lands schaakkampioenschap voor dames. Het topduel tussen Corrie Vreeken en Cathy van der Mije ein digde na 26 zetten in remise. De uitslagen van de vierde ronde zijn: Anne-Marie Benschop - Mieke van Eist 0.5-0,5, Corrie Vreeken - Cathy van der Mije 0,5-0,5, Jeannette Mulder - Erika Belle ,5-0,5, Heieen de Greef - Ada van der Giessen 1-0, Carla Bruinenberg - Patricia de Wit 1-0, Jessica Harmsen - Astrid Riemslag 0.5-0,5, Arjette Cameron - Franziska Sel- tneier 0,5-0,5, Pernette Cameron - Sylvia de Vries 1-0, Cochita Palmert - Ivy Mesman- Roodzant 1-0, Heieen Hollenberg - Ester de Kleuver 0-1, Renate Limbach - Cora van Gent 0,5-0,5, Marjolein Theunissen - Karin Prins 0-1, Annie Meijer - Karla de Paauw 0-1, Inge Reisberman - Sopja Soldy 0-1, Masjenka Dubbeldam - Silvia de Beer 1-0. Stand aan de kop na de vierde ronde: 1. Benschop 3,5 pnt, 2. De Greef, Van der Mije, Bruinenberg, Vreeken, Van Eist en Mulder 3 pnt. VLISSINGEN - Toon van der Steen uit Bruinisse was zondag in het ama teurcriterium van Standaardbuiten de snelste. De Zeeuw versloeg Paul Barten en Rob Sienders. De wedstrijd ging over 90 kilometer. Arjen de Ridder won de wedstrijd bij de nieuwelingen. Er waren 85 vertrek kers. sectiebestuur boven het individuele belang. Nederland moet weer een toonaangevende voetbalnatie wor den, is het motto, dus met ruimte voor Oranje en internationale wedstrijden en verbetering van het spelpeil door minder krachtsverschil. In het bulle tin betaald voetbal heeft het sectiebe stuur zich met een verwijzing naar de reglementen al voorbereid op de te verwachten storm van protest. „De vaststelling van de promotie- en de gradatieregeling is aan het sectiebe stuur opgedragen. Het sectiebestuur is van mening, dat het na de hoorzit ting van 15 mei en de algemene vergadering van 26 mei zijn eigen verantwoordelijkheid moet nemen". De zuidelijke woordvoerder Spren gers realiseerde zich dat wel, maar mobiliseerde in het weekeinde des ondanks zijn achterban. „Wij leggen ons zeker niet neer bij het bestuurs- voornemen. Voor de eredivisieclubs, maar vooral voor de eerste divisie, waarvoor dit plan de doodsteek bete kent. Promotie wordt moeilijker, de gradatie wordt ineens een dreiging". Het plan van de groep-Sprengers ging ook uit van wijzigingen, met een verscherpte degradatieregeling en een nacompetitie om een plaats in het toernooi om de UEFA-beker, maar met behoud van het huidige aantal clubs (37). Het standpunt van het sectiebestuur YAOUNDE (AFP/SID) - Een scheidsrechter uit Kameroen is zaterdag overleden aan de ver wondingen, die hij opliep na een voetbalwedstrijd. De leidsman gaf in Kumba, in het zuidwesten van Kameroen, vlak voor tijd de tegenpartij van de plaatselijke club een beslis sende strafschop, waardoor de bezoekers zich handhaafden in de tweede nationale liga. Na afloop van het duel werd de scheidsrechter door woedende spelers, officials en supporters van de thuisploeg zo ernstig mis handeld, dat hij op weg naar ziekenhuis overleed. is gebaseerd op het begin mei uitge lekte plan van de werkgroep competi tiezaken onder voorzitterschap van Jacques Hogewoning. In dezelfde maand keerde de meerderheid van de verenigingen zich twee keer tegen het idee. Eerst in een onderlinge bijeen komst te Utrecht, daarna in de officië le vergadering betaald voetbal te Zeist. De werkgroep is in het leven geroepen met de bedoeling te onderzoeken, hoe de competitie aantrekkelijker kan worden gemaakt en hoe er meer ruim te kan worden gemaakt voor inter landwedstrijden. Behalve Hogewo ning, tevens ondervoorzitter van het sectiebestuur, hadden technisch di recteur van de KNVB Rinus Michels, secretaris Jan Huijbregts, de be stuursleden Bouwer (Sparta), Ker- kum (Feyenoord), Ruts (PSV) en Van Eijden (Ajax), manager Dorjee (Vites se), Van Duivenbode (VVCS) en Van der Lugt (WON) zitting in de com missie. Enkele verontruste clubbe stuurders wezen in het weekeinde op het feit, dat de modale betaalde ver enigingen in tegenstelling tot de top clubs wel erg mager waren vertegen woordigd in de commissie. Jacques Hogewoning. Advertentie KALMTHOUT (ANP) - Ludo Peeters heeft zondag in Kalmthout de Grote Prijs Odiel Lambrechts gewonnen. De Belg uit de ploeg van Jan Raas versloeg na 242 kilometer de Nieuw- zeelander Eric McKenzie, de Belg Bruno Geuens en Theo de Rooy uit Spaubeek in de sprint. De wedstrijd in Kalmthout ging voor een deel over Nederlands grondge bied. Na tien kilometer ontsnapte Eddy Planckaert. De sprinter uit de ploeg van Post reed 120 kilometer alleen voorop met een maximale voor sprong van 7 minuten. Nadat hij was ingelopen, verdween Planckaert ge lijk uit de koers. Er ontstond een kopgroep van zeventien renners. Post had vier renners vooraan, onder wie de Australiër Phil Anderson. In Kalm thout moesten nog vijf ronden gere den worden. In de warme verbrokkel de de groep steeds meer. Uiteindelijk bleef een kopgroep van zeven renners over. Na een uitval van De Rooy won Peeters de sprint tegen McKenzie. De uitslag is: 1. Ludo Peeters (Bel) 242 km in 6.09.00, 2. Eric McKenzie (NZ1), 3. Bruno Geuens (Bel), 4. Theo de Rooy (Ned), 5. Ludo de Keulenaer (Bel), 6. Paul Haghedoo- ren (Bel), 7. Alan Peiper (Aus) allen z.t. als de winnaar, 8. Phil Anderson (Aus) op 2 min., 9. Nico Emonds (Bel), 10. Theo Appel doorn (Ned), 11. Marc Sergeant (Bel) allen z.t. als Anderson, 12. Marc van Geel (Bel) op 2.20, 13. Mare Dierickx (Bel), 14. Roger Ilegems (Bel), 15. André Meeuwissen (Bel), 16. Frank Vandevijver (Bel), 17. Eric van Lancker (Bel) allen z.t. als Van Geel. ZEIST (ANP) - Het sectiebestuur ziet het voetbalseizoen 1986-1987 als tus senstation teneinde de eredivisie in te krimpen tot zestien clubs. Hoe ziet de feitelijke promotie-degradatiere geling er nu uit? In het zaterdag verschenen bulletin betaald voetbal staat, dat de eerste divisie vanaf volgend jaar zal bestaan uit twintig clubs, één meer dan nu. De vier onderste plaatsen in de eredivisie worden 'gevaarlijk'. Aan het einde van het seizoen 1986-1987 degraderen de nummers zeventien en achttien zoals gebruikelijk uit de eredivisie en promoveert de nummer één van de eerste divisie. De nummers vijftien en zestien uit de hoogste afdeling spelen tegen de vier periodekampioenen uit de eerste divisie in een speciale com petitie om één plaats in de eredivisie. De als laatste geëindigde ploeg in de eerste divisie degradeert naar het amateurvoetbal. De voorlaatste club komt in aanmerking voor degradatie, indien een amateurclub op grond van de doorstroomregeling tot het betaald voetbal wordt toegelaten. Onder de eerste divisie zou een klasse van onaf- hankelijkken moeten komen onder de verantwoordelijkheid van het betaald voetbal. Daarom wil het sectiebestuur snel om de tafel zitten met de ama teursectie. Voor het seizoen 1987-1988 is de pro- motie-degradatieregeling als volgt ge regeld: de kampioen van de eerste divisie promoveert automatisch, de nummer zestien, dan hekkesluiter, van de eredivisie degradeert automa tisch. De eerste divisie telt vijf perio des - in plaats van vier, zoals nu - waarvan de kampioenen met de num mer vijftien uit de ereklasse strijden om één plaats. NIJMEGEN (ANP) - NEC is de serie wedstrijden in het kader van de Intertotocompetitie zwak gestart. De Nijmeegse ploeg verloor zaterdag avond de thuiswedstrijd tegen MTK Boedapest met 0-3. De Nijmegenaren konden het in de eerste helft nog vrij redelijk bijbenen, maar na de hervatting brak gebrek aan ervaring de danig verjongde for matie van trainer Popovics danig op. De openingstreffer van MTK na negen minuten was een cadeau van Pay- mans. De Nijmeegse voorstopper speelde lichtzinning terug op keeper Brookhuis. Turtoczki liet zich dit bui tenkansje niet ontnemen. In het vervolg van het eerste bedrijf was Radstaat twee keer dicht bij de gelijkmaker. In het eerste geval werd zijn treffer echter afgekeurd wegens buitenspel en de tweede keer bracht Lörincz redding op de doellijn. Na de wisseling had NEC wel het initiatief in handen, maar de uitvallen van MTK Boedapest waren levensgevaarlijk. In de slotfase leidde een schitterende combinatie tot het tweede Hongaarse doelpunt. Kekesi was uiteindelijk de man die Brookhuis geen schijn van kans gaf. NEC probeerde nog een tegendoelpunt te maken. Szeibert zorgde er echter in de laatste minuut voor dat de overwinning van de Hon garen nog meer gestalte kreeg. NEC-MTK Boedapest 0-3 (0-11. 9. Turtoczki 0-1, S0. Kekesi 0-2, 88. Szeibert 0-3. Scheids rechter: Van der Laar. Toeschouwers 300. Fortuna Düsseldorf won zondag voor de Intertoto-competitie met 3-0 van thuisclub FC Luik. Bij rust stonden de Westduitsers met 2-0 voor. Vorig seizoen eindigde Fortuna als derde in de tweede Bundesliga. In de beslis singsronde om promotie verloor de ploeg van Borussia Dortmund. De stand: 1. MTK Boedapest 1-2 (3-0); Fortuna Düsseldorf 1-2 (3-0); 3. NEC 1-0 (0-3); FC Luik 1-0 (0-3) Het duo Streuer/Schnieders gaat hier nog aan de leiding voor de Franse zijspancombinatie Alain Michel en Jean-Marc Fresc. ASSEN (GPD) - „Nou, volgend jaar maar weer, he, Streuertje", deed Bernard Schnieders een weinig overtuigende poging zijn sip voor zich uit blikkende maatje wat op te beuren. Zelf was Schnieders er weliswaar ook „spuugzat" van, maar, vond hij, „het is nu eenmaal niet anders". En: „Je kunt wel blijven zitten treuren, maar dat heeft geen enkele zin. Volgende week is er op Francorchamps een nieuwe race en dan gaan we er weer dapper tegenaan". In het Belgische zullen beide Asse naren ongetwijfeld weer hoge ogen gooien, maar voor de absolute be kroning van hun al met veel palma res opgesierde carrière - het winnen van de Dutch TT - moeten zij opnieuw tenminste één jaartje ge duld hebben. Op de laatste zater dag van juni 1987 volgt de zoveelste De uitslag van de 80cc race, 12 ronden, 73,608 kilometer, 6e van 9 races tellend voor het wereldkampioenschap 1986: 1. Martinez (Spa) Derbi 31 minuten en 3,05 seconden (142,234 km/uur); 2. Herre- ros (Spa) Derbi op 9,57 seconden; 3. Spaan (Ned) JVM Casal op 11,68; 4. Nieto (Spa) Derbi op 18,55; 5. Dörflinger (Zwi) Krauser op 19,55; 11. Van Kessel (Ned) Krauser op 1.37,29; 14. Smit (Ned) BZ op 1.44,51; 17. Besseling (Ned) CJB op 1.45,53; 19. Koopman (Ned) Ziegler op 2.08,99. 12 coureurs uitgevallen. Stand WK, na 6 van de 9 races: 1. Martinez 72; 2. Herreros 59; 3. Dörflin ger 53. De uitslag van de race in de 250cc, over 18 ronden, 110,412 kilometer, 6e van 11 tellend voor het wereldkampioenschap: 1. Lavado (Ven) Yamaha 42.13,19 (156,910 km/uur); 2. Mang (Wdl) Honda op 4,59 seconden; 3. Pons (Spa) Honda op 5,95; 4. McLeody (Gbr) Armstrong op 7,87; 5. Wimmer (Wdl) Yamaha op 14,44; 17. Doorakkers (Ned) Honda op 1.09,41; 21. Van der Wal (Ned) Assmex op 1.34,45. 14 coureurs uitgevallen. Snelste ronde: Wimmer 2.19,07 (158,786 km/uur), baanrecord. Stand WK, na 6 van de 11 races: 1. Lavado 72 punten; 2. Mang 51; 3. Pons 47. De uitslag van de zijspanrace, 16 ronden, 98,144 kilometer, 3e van 8 races om het wereldkampioenschap: 1. Michel/Fresc (Fra) LCR Krauser 38.44,55 (151,994 km/uur); 2. Webster/ Hewitt (Gbr) LCR Yamaha op 10,10 seconden; 3. Kumano/Diehl (Jap/Wdl) Yamaha op 34,64; 4. EglofCEgloff (Zwi) LCR Seel op 43,19; 5. Abbott/Biggs (Gbr) Windle Yamaha op 45,99. Stand WK, na 3 van de 8 races: 1. Michel en Streuer 30 punten; 3. Abbott en Webster 24. De uitslag van 125cc-race, 16 ronden, 98.144 kilometer: 1. Cadalora (Ita) Garelli 39.30,04 (149.077 km/u), 2. Gresini (Ita) Garelli op 0,26 seconde, 3. Gianola (Ita) MBA op 27,25; 15. Eggens (Ned) LCR-EGA op 2.02,67; 22 en laatste Spek (Ned) MBA op 3 ronden. Stand WK, na 5 van de 11 races: 1. Cadalora 61 pnt, 2. Gresini 54, 3. Gianola 42. De uitslag van de race in de 500cc- klasse, over 20 ronden, 122.680 kilome ter, 6e van 11 races om het wereldkam pioenschap 1986: 1. Gardner (Aus) Honda 45.17,78 (162.503 km/u); 2. Mamola (Vst) Yamaha op 3,63 seconden; 3. Baldwin (Vst) Yamaha op 10,06; 4. McElnea (Gbr) Yamaha op 10,14; 5. C. Sarron (Fra) Yamaha op 20,43; 6. Roche (Fra) Honda op 32,64; 7. Haslam (Gbr) Honda op 39,96; 8. Burnett (Gbr) Honda op 47,25; 9. De Radigues (Bel) Honda op 1.07,70; 10. Garriga (Spa) Cagi- va op 1.34,32; 12. Van Duimen (Ned) Honda op 1.55,11; 16. Pajic (Ned) Honda; 20. Punt (Ned) Honda. Stand WK, na 6 van de 11 races: 1. Eddie Lawson (Vst) 72 punten; 2. Gardner 64; 3. Mamola 59; 11. Van Dul- herkansing. In Engeland, West- Duitsland, Zweden, Oostenrijk, Bel gië, Frankrijk, kortom in ieder land waar een zijspan Grand Prix op het programma staat, hebben Streuer en Schnieders al op de hoogste trede van het erepodium plaatsge nomen. Alleen in de Grote Prijs van Nederland, in Assen nog wel, op het circuit dat ze als hun broekzak kennen, wil het maar niet lukken. Uitgerekend daar gaat er steeds van alles mis. In 1981 crashten de plaatselijke favorieten. In 1982 besloeg het vizier van stuurman Streuer, waardoor met plaats vijf genoegen moest wor den genomen. In 1983 viel eensklaps de benzinepomp van hun driewieler uit. In 1984 hadden zij dan eindelijk de TT kunnen winnen, maar in dat jaar stelden zij zich tevreden met de tweede plaats achter Rolf Biland, omdat toen het behalen van de wereldtitel (hun eerste) centraal stond en daarom geen enkel risico genomen kon worden. En, om de opsomming compleet te maken, vorig jaar zorgden veel te snel slijtende remblokjes voor een desillusie. Wonder boven wonder slaagde Streuer erin de bolide, die in de laatste ronde geen rem meer had, in de baan te houden. Maar de voorsprong van meer dan twintig seconden verdween uiteraard als sneeuw voor de zon. De derde plaats was uiteindelijk hun karige deel. Zaterdag bereikten de tweevoudige wereldkampioenen, die gemakke lijk de snelste trainingstijd op de klokken hadden gebracht en ander maal als torenhoog favoriet van start gingen, de finish niet. Een kapotte ontsteking wierp deze keer roet in het eten. Zou er voor hen dan toch echt een vloek op de TT rus ten? Schnieders: „Daar begint het wel op te lijken, hè. Liggen we riant op kop, gaat-ie wéér kapot. Pof, pof, pof, een paar knallen en het was gebeurd. Zo'n ontsteking gaat nooit kapot - wij hebben bovendien ook nog de beste die er is -, alleen nu net wel. Hoe is het mogelijk hè. Iedereen had er op gerekend dat we zouden winnen, ik ook, en als we geen pech hadden gekregen, was dat ook zeker gebeurd". Op het gloeiend hete asfalt van het circuit van Drenthe leek de race voor Streuer en Schnieders inder daad een wassen neus te gaan wor den. Vooral toen Rolf Biland, al jaren lang hun grootste rivaal en de afgelopen vier jaar winnaar in As sen, zijn driewieler al na één ronde met een slippende koppeling de pits binnen reed. Met nog zeven rondjes voor de wielen en ruim zeven secon den voorsprong op het Franse kop pel Alain Michel Jean-Marc Fresc leek er voor S en S geen vuiltje meer aan de lucht. Maar satanisch grijn zend was het mechanische pechdui- veltje in Assen opnieuw spelbreker. Na zijn overwinning in Assen is Alain Michel in de WK-tussenstand naast Streuer gekomen. „En die is nog niet van mij af', verklaarde de kleine Fransman na afloop strijd lustig. ASSEN (ANP) - De 56e TT van Assen leverde ondanks de record gemiddeldes in de races, nauwe lijks serieuze valpartijen op. De relatieve veiligheid van het vrij wel permanente motorcircuit werd er mee bewezen. Slechts in de 500cc bleken twee rijders bij onderzoek in de mobiele kliniek en het Wilhel- mina-ziekenhuis van Assen ver wondingen te hebben. De Brit Kenny Irons liep een bek- kenfractuur op. De ex-Zuidafrikaan Dave Petersen, tegenwoordig met een Zimbabwees paspoort en een licentie uit Hongkong, brak een arm. De ambulances waren in Dren the op de zaterdag vooral voor publieksdoeleinden zeer druk bezet. ASSEN (ANP) - Boet van Duimen was na de 56e Dutch TT zonder twijfel. „Zeer zeker", klonk het uit zijn mond, toen de Ammerzoder na afloop werd gevraagd of het nu echt zijn laatste TT was geweest. „Ik voel mij niet meer sterk genoeg voor de competitie", was de moti vatie van de 38-jarige coureur, die zijn slechtste resultaat in tien jaar Assen behaalde. Van Duimen, sinds 1971 actief als coureur, werd in de 500cc-race twaalfde. „Dit warme weer is niet mijn specialiteit", ver ontschuldigde de erkende regenrij der zich. In 1977, het jaar van de TT-zege van Wil Hartog, reed Van Duimen zich in de 500cc-klasse voor het eerst bij de voorste tien; hij werd vijfde. In de jaren erna toonde hij vooral in eigen land steeds aan de beste privé- coureur ter wereld te zijn. In 1978 en '83 werd hij achtste, in '82 zesde, in '79, '80 en '85 (een laatste uitschieter in een stortbui) werd hij telkens vierde, in 1981 tenslotte werd hij tweede. In dat jaar leek Van Dui men in Assen op weg naar de stunt, zoals Hartog en Middelburg eerder hadden verwezenlijkt. De winst in het bijna traditioneel natte hoofd nummer van de TT ontglipte hem in de laatste ronden. De enige Grand-Prixzege uit de loopbaan van Van Duimen bleef daardoor die in Finland van 1979, op het toen nog voor Grote Prijzen gebruikte circuit van Imatra. In de regen bleef de Nederlander de fa- brieksrijders Roberts, Sheene, Ma mola en Hartog voor. ASSEN (ANP) - Sinds zaterdag heeft Wayne Gardner niet alleen zijn slechtste, maar ook zijn mooiste herinneringen aan het circuit van Assen. De 26-jarige Australische coureur won zaterdagmiddag het hoofd nummer, de 500cc, van de befaamdste race-dag van Europa, de Dutch TT. De beste dag uit zijn motor sportleven was een feit. Drie jaar eerder had Gardner het circuit op de Drentse hei als een gebroken man verlaten. In zijn eerste Grand Prix in de 500cc-klasse was hij betrokken geraakt bij het ongeval met de Italiaanse wereldkampioen Franco Uncini. Bij Bedeldijk, de haakse bocht die sinds de modernisering van het circuit slechts parkeerruimte biedt, raakte Gardner in de eerste ronde de van het wegdek kruipende Uncini aan het hoofd. De Italiaan, die voor de ogen van miljoenen tv-kijkers als een wentelwiek over het asfalt sloeg, bleef voor dood liggen. De onervaren Wayne Gardner, zoals de coureur on danks zijn zes jaar Australische, Britse en Japanse race-ervaring toen werd genoemd, verdween spoor slags naar huis, naar Woollagong, en zou nooit meer naar Europa zijn teruggekeerd. „Als Franco Uncini overleden was, hadden ze me nooit meer gezien. Dan was ik zeker gestopt. Uncini knapte echter onverwacht op. Hij werd weer helemaal gezond. Ik had een lopend contract met een Britse renstal en op aandrang van de firma ben ik toen toch weer teruggekeerd naar Euro pa". Er gingen drie jaren voorbij tussen de naarste en de mooiste dag in het leven van de coureur Gardner. De winst in Assen, de eerste van een Australiër in de koningsklasse op het Drentse circuit, was niet alleen door het verdringen van het herinnering-Uncini iets speciaals. „Assen is de beste Grand Prix om te winnen. Dat is een gulden regel in onze sport. Het circuit is het moeilijkste, je krijgt met al die bochten geen moment rust en het publiek is het beste. Nergens zijn er zoveel mensen en iedereen wordt toegejuicht. De atmosfeer is heel speciaal. Zeker voor de winnaar", aldus Gardner, die zijn vader, moeder en vriendin had laten overko men. LONDEN (ANP) - De Wimbledonkam- pioen is nog in de groei. Letterlijk en figuurlijk. Sinds vorig jaar is de inmiddels achttienjarige Boris Bec ker vier centimeter langer geworden. Of hij tegelijkertijd dichter bij de volwassenheid is gekomen, moet hij in de tweede Wimbledonweek laten zien. Te beginnen in de achtste finales met de revanche voor de nederlaag in Parijs tegen Mikael Pemfors. Het mannetje Pemfors doet alsof hij op gravel staat, komt geen stap naar voren, maar jaagt wel zijn passeersla- gen met fabelachtige precisie langs de tegenstander. „Ze hebben me gezegd, dat het drie jaar zou duren voor ik een bal op gras zou slaan, maar dat valt nogal mee", constateerde de Amerikaanse Zweed zaterdag vergenoegd. „Alleen moet je me niet vragen hoe je een volley moet slaan. Tegen Giammalva (2-6, 6-4, 6-3, 6-1) ben ik misschien drie keer aan het net geweest en dat wil ik zo houden". Becker is optimistisch. „Duitsland wint op twee fronten: in Mexico en hier in Londen", heeft de rossige tie ner zich al laten ontvallen. Daarbij is het zelfs mogelijk dat het tot een geheel Duitse finale komt, want in de bovenste helft marcheert Eric Jelen; dienstplichtig soldaat uit Trier, nog altijd mee. Hij zit in de groep Krishnan, Van Rensburg en Zivojinovic, waaruit met honderd procent zekerheid een niet- geplaatste speler naar de halve finales overgaat. Dat is al voor de tiende achtereenvolgende maal het geval. John McEnroe opende de reeks in 1977, gevolgd in 1978 door Tom Ok- ker. Tot veler verrassing is Boris Becker de eerste week goed doorgekomen. De Argentijn Bengoechea, de 35-jarige Tom Gullikson en zaterdag de 31- jarige Australiër Paul McNamee heb ben hem nauwelijks de maat kunnen nemen. McNamee kreeg zaterdag een set - de derde - in de schoot geworpen, omdat het Westduitse fenomeen zich even verstapte, dubbele fouten produ ceerde en een voodoo-dans op het centre-court uitvoerde. „Het had hem de partij kunnen kosten", vond de Australiër. „Becker is zeker goed ge noeg om Wimbledon te winnen, maar hij wordt zijn eigen vijand, als hij zichzelf zo onder druk blijft zetten". Becker weet waarvoor hij het doet, of wellicht ook niet. De miljoenen, die Ion Tiriac heeft losgepeuterd bij Pu- ma, Deutsche Bank, Philips, Coca Cola, Ellesse en Ebel en waarvan de manager dertig procent opstreek, zijn grotendeels aan hem voorbijge gaan. Er is een leven voor in de plaats gekomen, waarbij nauwelijks plaats is voor sociaal leven en vriendschap. Becker accepteert het, omdat hij wil winnen. In dat opzicht denken vijftien ande ren er precies zo over. Zelfs Miloslav Mecir, die niet alleen Schapers regel matig terugwerpt, maar ook bekend staat als Zweden-killer. De Slowaak trof op baan twee een slaapwandelen de Stefan Edberg en greep zijn prooi, zoals een kat een vogeltje verorbert: 6-4, 6-4, 6-4. Mecir wordt dan ook niet voor niets „De Grote Kat" genoemd. Het ene ogenblik knipperen zijn door een Trotski-baardje omlijste ogen sla perig in de zon, het volgende ogenblik staat hij daar, waar de bal komt. „De baan moet wel heel traag zijn geweest", veronderstelde Edberg. „Bij elke slag had hij een zee van tijd om aan te leggen". I, Boris Becker retourneert een bal in zijn wedstrijd tegen Paul McNamee. De uitslagen zijn: dames: enkelspel, derde ronde. Martina Navratilova (VSt) - Kristin Kinney (VSt) 6-0, 6-2. Hana Mandlikova (Tsj) - Iva Budarova (Tsj) 6-2, 6-0. Gabriëla Sabatini (Arg) - Barbara Gerken (VSt) 6-2, 6-1. Bettina Bunge (WD1) - Patty Fendick (VSt) 6-2, 6-3. Raffaella Reggi (Ita) - Claudia Kohde-KUsch (WD1) 4-6, 1-6. Carling Bas- sett (Can) - Marie-Christine Calleja (Fra) 6-4, 6-2. Lori McNeil (VSt) - Elise Burgin (VSt) 6-3, 6-2. Isabelle Demongeot (Fra) - Terry Phelps (VSt) 6-3, 6-2. Heren. Enkel spel, derde ronde. Henri Leconte (Fra) - Greg Holmes (VSt) 6-4, 6-2, 7-6. Mikael Pernfors (Zwe) - Sammy Giammalva (VSt) 2-6, 6-4, 6-3, 6-1. Dames: enkelspel, derde ronde: Kathy Jordan (VSt) - Melissa Gur- ney (VSt) 6-4. 6-1. Chris Evert-Lloyd (VSt) - Kathleen Horvath (VSt) 6-4, 6-1. Manuela Malejeva (Bul) - Elisabeth Smylie (Aus) 7-6, 6-1. Betsy Nagelsen (VSt) - Katerina Maleje va (Bul) 6-4, 6-1. Catarina Lindqvist (Zwe) - Elisabeth Minter (Aus) 3-6, 7-6, 6-3. Robin White (VSt) - Anne Hobbs (GBr) 6-4, 6-2. Helena Sukova (Tsj) - Anne Minter (Aus) 6-1, 6-4. Heren: enkelspel, derde ronde: Miloslav Mecir (Tsj) - Sefan Edberg (Ze) 6-4. 6-4, 6-4. Mats Wilander (Zwe) - Mark Kratz- mann (Aus) 6-4, 6-4, 2-6, 6-1. Brad Gilbert (VSt) - Milan Srejber (Tsj) 7-5, 6-7, 6-3, 6-3. Pat Cash (Aus) - Jay Lapidus (VST) 6-1, 6-4, 6-7, 7-5. Dames: enkelspel, derde ronde: Dianne Balestrat (Aus) - Jo Durie (GBr) 5-7, 6-3. 6-2. Heren: enkelspel, derde ronde: John Fitz gerald (Aus) - Wally Masur (Aus) 7-6, 7-6. 5-7, 6-4. Boris Becker (WD1) - Paul McNamee (Aus) 6-4, 6-4, 4-6, 6-4. T

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 15