KISSINGER GEEFT COLLEGE VOETBAL RECORD AANTAL TOESCHOUWERS MARADONA EREBURGER VAN BUENOS AIRES PZC/sP°rtkrant 13 overvallen Door schaamte Eindronde WK 2002 in China GELUKSFACTOR SPEELDE GROTE ROL Lotto 26 Cijferspel 26 W5-spel Belgische lotto Duitse lotto Vooruitgang Geluksfactor Oorlog Arbitrage Sigaretten Joop van der Reijden MEXICO-STAD - Diego Maradona heeft in z'n eentje Mexico '86 gered. Klein van stuk, maar groot in zijn voetbaldaden stak de Argentijn met kop en schouders boven de rest uit. Bij hem verbleekten de andere leden van de Argentijnse ploeg tot middelmaat en deden Platini, Rummenigge en Socrates eerbiedig een stap opzij. Aan zijn weergaloze acties en doelpunten dankte de voetbalwereld het dat de Mexicanen nog iets overhielden aan het door de money-makers vergiftigde toernooi. De gastvrije Mexicanen hadden een beter lot verdiend. Want op een enke le uitzondering na voldeed de Mun- dial niet aan de hooggestemde ver wachtingen en kon het toernooi niet in de schaduw staan van de eerdere aflevering (1970) in het land der Azte ken. Sindsdien ging het met het we reldvoetbal snel bergafwaarts en kon Mexico '86 niet het bewijs leveren dat een kentering ten goede in aantocht is. Alle optimistische geluiden van FIFA-president Joao Havelange ten spijt. Om die negatieve spiraal te doorbreken zal het voetbal zich eerst moeten bevrijden van het commercië le juk. Maar het is even ondenkbaar als de status van financiële onafhan kelijkheid voor het straatarme Mexi co. Toch schonk dit toernooi meer bevre diging dan dat van vier jaar geleden. Daar was echter niet zo gek veel voor nodig, voor wie zich nog de vernieti gende kritieken herinnert, die toen unaniem werden uitgesproken. Waar in Spanje hooguit een vijfde deel van de 52 wedstrijden het aanzien waard was, gold dat in Mexico voor mini maal een kwart van de ontmoetin gen. Geen opmerkelijk verschil, maar wel een vooruitgang. En dan ben je al gauw geneigd tot een wat milder oordeel. Een kinderhand is tenslotte gauw gevuld in tijden van kommer en kwel. De landen die zich op de borst mogen kloppen dat dit toernooi niet hele maal in het water viel, waren op de eerste plaats Denemarken, Argentinië dank zij Maradona, en de Sovjet-Unie. Dat gold toch in mindere mate voor Frankrijk en Brazilië. Hun onderlinge krachtmeting vormde weliswaar het absolute hoogtepunt van dit WK, in de drie weken daarvoor speelden de Fransen en Brazilianen net iets te berekenend en niet sprankelend ge noeg om hun faam waar te maken. Adel verplicht. Beide landen verdien den het desondanks niet op zo'n wre de manier uit het toernooi te worden gestoten. Een geducht verlies voor het mam moet-evenement betekenden de on verwachte uitglijders van de Denen en de Russen. Zij moesten veel te vroeg naar huis en hadden ten minste recht op een plaats bij de laatste acht. Het veel te naieve Denemarken moest echter boeten voor de blunders van Arnesen en Olsen, de Russen werden het slachtoffer van de arbi trage en de eigen verdedigingsfouten. België, dat behalve verdedigen nog nooit iets nieuws aan het voetbal heeft toegevoegd, werd daardoor de sensatie van het toernooi. Op het laatste moment ingescheept voor Me xico overleefde dit land twee verlen gingen en struikelde het pas in de halve finales over Maradona. Of de voetbalwereld echter gelukkig moet zijn met de plotselinge opleving van een stel kibbelende Belgen, mag in twijfel worden getrokken. Dat zelf de geldt voor de Westduitsers, die nooit de finale hadden mogen berei ken en dat deden met een doelsaldo (plus twee) om van te huilen. Van de zes wedstrijden wonnen de grootste geluksvogels ter wereld er slechts twee (Schotland, Marokko), waar de ongeslagen Brazilianen in vijf wed strijd negen punten verzamelden en 'slechts één tegendoelpunt moesten incasseren. De opzet van een toernooi zal toch moeten zijn dat de beste twee over blijven. Dat was in Mexico van geen kant het geval, doordat het toeval en de geluksfactor doorslaggevend wa ren. Vooraf voorspelde Hermann Neuberger, het brein achter deze structuur, dat vanaf de achtste fina les elke wedstrijd een finale zou zijn. Daarin had de Westduitser ten dele gelijk en leverde deze opzet met België-Sovjet-Unie, Frankrijk-Brazi- lië, Denemarken-Spanje, Argentinië- Uruguay en Frankrijk-West-Duits- land een paar interessante ontmoe tingen op. Dit systeem bood echter geen kans op herstel en kon het eveneens gebeuren dat drie van de vier kwartfinales vanaf de penaltys tip moesten worden beslist. Specta culair voor de tv-kijker, maar ont nuchterend en een gruwel voor elke voetballer. Speltechnisch bracht dit toernooi weinig noviteiten, of het moeten de voortdurende positiewisselingen zijn waarmee Denemarken, Argentinië en brutaal waren en dat de gele kaart nog niet eens bestond. Nu het resul taat echter boven alles verheven is en de schoonheid van het spel daar aan ondergeschikt is gemaakt, geldt de wet van de prairie en lijkt alles geoorloofd. Het zal daarom niemand verbazen dat het aantal spelers dat in Mexico voortijdig de kleedkamer moest opzoeken (acht) en dat met geel werd bestraft (121) beduidend hoger lag dan in Spanje (99). Dat aantal had echter veel hoger kunnen en moeten zijn, als de scheidsrechters wat minder door de vingers hadden gezien. Terecht was de arbitrage in Mexico het mikpunt van kritiek. Te vaak kwam het voor dat arbitrale dwalin gen een wedstrijd beslissend beïn vloedden en mogen Spanje, Algerije en de Sovjet-Unie zich terecht bekla gen dat hun een goed resultaat door de neus is geboord. Maar wat wil je ook als er scheidsrechters mogen op draven die het topvoetbal hooguit van de tv kennen en die Zico niet eens van Platini kunnen onderscheiden. Dat waren de spelers die het in Mexi co hadden moeten maken, maar die het glansrijk moesten afleggen tegen Maradona. Een betere was er in Mexico niet. Pas op afstand gevolgd door Schumacher, Josimar, Julio Cesar, Edinho, Amo- ros, Fernandez, Jacovenko, Arnesen, Belanov en Elkjaer-Larsen. Dat zijn de spelers die naast de Argentijn het meest op de voorgrond traden en welk aantal heel wat hoger lag dan in Spanje. Een wereldelftal dat er zijn mag, maar ook een ploeg waarin de balans ontbreekt. Goede voetballers kunnen het echter altijd met elkaar vinden. Het goede voetbal hebben de 2,8 miljoen toeschouwers in de sta dions te weinig gezien. En daar mag Havelange best anders over denken. MEXICO-STAD (SID) - De wereldti telstrijd in Mexico heeft een record aantal toeschouwers naar de sta dions getrokken. De 52 duels werden in totaal door 2.407.431 liefhebbers bekeken. De vergelijking met eerdere toernooien loopt echter scheef omdat Mexico pas het tweede toernooi is waarbij 52 duels werden gespeeld. Gekeken naar het aantal toeschou wers per wedstrijd, wordt de eerste plaats nog steeds ingenomen door de titelstrijd van 1950 in Brazilië. Daar kwamen in de 22 wedstrijden gemid deld 60.773 kijkers naar de stadions. Mexico steekt daar met 46.297 wat schril bij af. In Mexico-Stad werd de Socrates, op de foto tijdens een training van de Brazilianen in Mexico, bleef diep in de schaduw van Maradonna. BUENOS AIRES ANP/SID) - Diego Armando Maradona viel zaterdag een hoge eer ten deel. De aanvoerder van het Argentijnse voetbalelftal werd nog voor de finale om het wereldkampioenschap onderscheiden als ereburger van Buenos Aires. Het gemeentebestuur van de Argentijnse hoofdstad zal hem na afloop van het toernooi huldigen. De voetballer is pas de tweede topsporter die ereburger van Buenos Aires wordt. De eerste was de legendarische autocou reur Juan Manuel Fangio. de Sovjet-Unie de tegenstander in verwarring brachten. De voetbalwe reld kreeg echter wel de bevestiging dat de specifieke buitenspeler niet meer bestaat en dat die taak is over genomen door middenvelders en op komende verdedigers. Met uitzonde ring van Engeland (Lineker-Beards- ley) is er bovendien bijna geen land meer dat met twee spitsen speelt. Dat plaatst de voetbalvisie in Zeist in een opmerkelijk daglicht. Met de speelstijl die Rinus Michels voor ogen staat zou hij in Mexico lelijk op de koffie zijn gekomen en moet de bondsmanager zich vooral zorgen gaan maken over de technische zwakte van de vaderlandse vleugel verdedigers. Die hebben de toekomst en krijgen nog de ruimte om aanval lend iets te ondernemen. Maar even onzinnig is de gedachtengang in Zeist om van hoog tot laag een speel stijl te ontwikkelen waaraan je de voetballer ondergeschikt maakt. Er staat tenslotte niet elke dag een Van Basten en Gullit op. Hoe duur de doelpunten worden en vooral het voorkomen daarvan, het heeft het hedendaagse topvoetbal be heerst, heeft Mexico '86 nog eens pijnlijk onderstreept. Met een totaal van 132 in 52 wedstrijden tegen 137 in Spanje lag het gemiddelde opnieuw lager en is het aantal nagenoeg gelijk aan dat van 1974, het minst produk- tieve WK-toernooi dat ooit werd ver speeld. Die cijfers steken al erg schril af bij het moyenne (5,39) van 1954, toen voetbal nog op de eerste plaats een spel was en de commercie zich er nog verre van hield. Dat waren ook de jaren dat de over tredingen heel wat minder hard en In alle standen was Maradona de absolute uitblinker van het WK-toernooi in Mexico. Karl-Heinz Rummenigge links), hier tijdens de wedstrijd tegen Marokko, kon zijn grote faam in Mexico ook niet bevestigen. finale bijgewoond door 114.660 toe schouwers. De statistiek van toeschouwersaantallen (achtereenvolgens jaar, plaats, totaal, duels, gemiddelde) is: 1930 Uruguay 434.000 18 24.139 1934 Italië 395.000 17 23.235 1938 Frankrijk 483.000 18 26.833 1950 Brazilië 1.337.000 22 60.773 1954 Zwitserland 943.000 26 36.269 1958 Zweden 868.000 35 24.800 1962 Chili 776.000 32 24.250 1966 Engeland 1.614.677 32 50.549 1970 Mexico 1.673.975 32 52.312 1974 West-Duitsland 1.774.022 38 46.685 1978 Argentinië 1.610.215 38 42.374 1982 Spanje 1.856.277 52 35.698 1986 Mexico 2.407.431 52 46.297 WASHINGTON (ANP/AFP) - De communistische landen behalen in het algemeen weinig succes in de eindronden van het wereldkam pioenschap voetbal door de „ver starring in het systeem, die de creativiteit van hun elftallen schaadt". Dat zegt Henri Kissinger in de zondagseditie van de Was hington Post. In het artikel „Voetbal, spiegel van het leven" laat Kissinger, voormalig minister van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, uitvoerig zijn gedachten gaan over de voet balstijlen en de hartstochten die het voetbalspel oproept. Volgens Kis singer is het geen toeval, dat Frank rijk de meest offensieve en meest elegante equipe is. „Het Franse voetbal weerspiegelt de levensstijl. Het is weer een grootmacht in het voetbal". Aan de andere kant is Kissinger niet verrast door het feit, dat de communistische landen in Mexico niet prat kunnen gaan op succes sen. „Sinds 1954, toen Hongarije in de finale verloor van West-Duits land, heeft een communistisch land nooit meer de finale bereikt. Dat is een gevolg van de stereotiepe plan ning, de onveranderlijkheid in de geleide economie, die de onmisbare creativiteit in het nationale elftal verwoest", die de finale van 1962 tussen Brazilië en Tsjechoslowakije in Chili vergeet te vermelden. Het succes van de Westduitsers ligt volgens Kissinger aan de zeer zorg vuldige voorbereiding van de Henry Kissinger Mannschaft. „Het elftal heeft zich voorbereid zoals de Westduitse be velhebbers zich prepareren op een oorlog". Volgens de staatsman, die geboren werd als Duitser en daar zijn jeugd doorbracht, is het West duitse succes geen onverdeeld ple zier voor een volk, dat het nationa le gevoel aan de borst koestert. „Brazilië lijdt niet aan zulke opvat tingen. Zoals in de politiek is het individualisme in het voetbal ge koppeld aan de buitengewone capa citeiten van de spelers. Op die basis worden de noodzakelijke maatrege len genomen om tot succes te gera ken, maar zoals gewoonlijk zijn de prestaties wisselvallig". In de stijl van de Italiaanse elf herkent Kissin ger de „nationale overtuiging, vast geroest door de wederwaardighe den uit de geschiedenis, dat moeilij ke strijd om te overleven gefun deerd moet zijn op een zorgzaam omspringen met krachten voor de voornaamste levenstaken". Voorts schrijft hij, dat de aandoen lijke verrichtingen van de Britse deelnemers hun basis vinden in 'de weigering om zich de tactische be vindingen van de moderne tijd ei gen te maken'. Kissinger eindigt zijn college met het uitspreken van de wens dat de eindronde van het wereldkampioenschap in 1994 in de Verenigde Staten zal worden gehou den. Door Albert Geesing) MEXICOSTAD - De verveling onder de voetbalbonzen in Mexico heeft toch nog tot iets geleid. Beter laat dan nooit is de FIFA tot inkeer gekomen en heeft zij ingezien dat een wereldkampioenschap niet onge straft over een periode van vier we ken kan worden uitgesmeerd. Met de organisatie in Italië zijn de eerste gesprekken op gang gebracht om de duur van het toernooi in te korten tot 23 dagen. „We vragen ons af', hield Joao Have lange het monstertoernooi van Span je en Mexico.tegen het licht, „of vier weken voetbal wel aanvaardbaar is voor een organisatie, de pers en de televisiekijkers". Met geen woord rep te de FIFA-voorzitter over de voetbal lers om wie het op de eerste plaats gaat. Beslist is er echter nog niks. Maar als het even kan en de televisie geen roet in het eten gooit, zullen de 36 wedstrijden in de eerste ronde negen dagen in beslag nemen tegen 14 nu. Onbehouwen en autoritair in zijn optreden als altijd ging Havelange in zijn afsluitende persconferentie de benarde vragen uit de weg en gaf hij een ontwijkend antwoord. In plaats daarvan stak hij uitvoerig de lof trompet op de organisatie en prees hij het niveau van de arbitrage, dat een gemiddeld rapportcijfer had ge kregen van 8,2. Sportief noemde Ha velange Mexico '86 een doorslaand succes, met goed en positief voetbal, dat 700.000 toeschouwers meer had getrokken dan vier jaar eerder in Spanje. Kribbig bestreed Havelange echter de onrechtvaardigheid van het systeem en vond hij het de gewoonste zaak van de wereld dat bijvoorbeeld Brazilië, zijn eigen vaderland, door strafschop pen was uitgeschakeld. „Mensen die het systeem aanvallen, laten zich lei den door persoonlijke gevoelens. Het is echter niet de schuld van de FIFA, maar van de landen zelf. Strafschop pen horen bij de spelregels, al hon derdjaar. Iedereen had gelijke kansen en wie die mist, heeft zich technisch en psychisch niet goed voorbereid". Naar het oordeel van Havelange ont wikkelt het voetbal zich ook positief en heeft het toernooi in Mexico aan getoond dat deze in de verdrukking geraakte wereldsport op de goede weg is. Even kreeg hij het Spaans benauwd, toen hem werd gevraagd hoe de FIFA een sigarettenfirma kan tolereren als sponsor terwijl Have lange zelf altijd de mond vol heeft over de jeugd. Zijn verweer was even veelzeggend als nietszeggend: „Ik ben 70 jaar en heb nooit gerookt, terwijl er in mijn jeugd toch ook al reclame voor sigaretten werd ge maakt". Voor geld doet de FIFA alles. DEN HAAG (ANP) - De resultaten van de trekkingen van de sportprijs- vragen in Nederland, België en West- Duitsland zijn: De winnende combinatie is: 1-12-27- 31-34-41 Reservegetal: 5 Aantal deelnemers: 544.326, inleg ƒ2.418,275,00, prijzengeld ƒ1.148.680,00 Het winnende getal is: 97 42 44 Aantal deelnemers: 236.816, inleg 355.230,00 prijzengeld 143.337,00. Het W5 spel werd zondag op de renbaan van Duindigt gespeeld. De winnaars in de koersen zijn: eerste koers: nummer 3 (Amazone Cede, G.van Eykelenborg), tweede koers: nummer 5 (Adrienne, W.Swart), derde koers: nummer 5 (Wevento. J.Batist), vierde koers: nummer 11 (Yogi Bear, R.Kromkamp), vijfde koers: nummer 2 (Walko B, C.Wortel). Winnende reeks: 3-5-5-11-2. Omzet 186.319,50. Uitbetaling: 13.973,90. De winnende combinatie is: 3 - 5 -10 - 15 - 20 - 37. Bijkomend nummer: 42 Jokemummer: 7166968 De winnende getallen zijn: 1 - 3 - 31 - 37 - 40 - 45. Reservegetal: 48. Spel'77: 5740925. -) I AAN DAG 30 JUNI 1986 Onthutst vloog Alain Danet, de voorzitter van het Parijse organisatiecomité 1992 uit zijn stoel op en riep met een verwil derde blik in z'n ogen, anderhal ve toon te hoog uit: „Une desa- stre véritable". De Nederlandse delegatie bekeek enigszins af standelijk, zelfs met enig leed vermaak, de totale ontreddering van de anders zo zelfbewuste Parijzenaar. Duitsland had - opnieuw - Frankrijk uit het toernooi om de wereldcup gestoten nadat de Fransen op onnavolgbare wijze Italië en Brazilië te hebben ge wipt. Heel dom, heel dom om dan van het matige Duitsland te ver liezen. EEN RAMP! Naar aangenomen mag worden uit sympathie voor onze zuiderburen merkte een der Ne derlanders op: „Kop op Alain, een mooie Westeuropese finale toch: België-Duitsland". Het monterde de wakkere bepleiter van de Franse olympische kan sen voor 1992 niet op, integen deel. In het gigantische Aztekensta dion vervloog luttele uren later het leedvermaak van de Neder landers na de rust en voltrok zich aldus nu voor de Belgische fans opnieuw, EEN RAMP. Niet van deze planeet noemde Rinus Michels later de solo van de kleine voetbaltovenaar Mara dona. Menotti kwam terug in het hotel echter niet verder dan de zure constatering dat de Belgen Maradona helemaal niet had den gedekt. Geen schaduw van Pele of Cruijff. Maar ja Menotti had voor het toernooi zich nogal laatdunkend over de nieuwe verlosser van het Argentijnse voetbal uitgelaten. En in een dergelijk zonnetje worden de druiven nu eenmaal snel zuur. door Welk een stadion. Als je er lang inzit krijg je onwillekeurig hoog tevrees. Geen wonder dat er 115.000 mensen in kunnen merk te een verwende Hollander op. Je zit in kinderstoeltjes. Een dik ke Mexicaan naast me, hebben ze eruit moeten bikken. Veel sfeer. Een constante consumptie van bier, cola, popcorn, worstjes en ijs. Niet noodzakelijk in deze volgorde maar wel constant. De tijdig gearriveerde bezoeker moet zeker gedurende het eerste half uur uitsluitend opstaan om dat natuurlijk niet iedereen met een motoragent voor de auto naar het stadion gebracht is. Toch luid claxonerend van de linker- naar de rechterbaan la verend en omgekeerd werd ge poogd door de onafzienbare ver keersstroom het stadion tijdig te bereiken. Hetgeen kennelijk niet iedereen was gelukt. Mensenkin deren wat een verkeerschaos. Alhoewel: één dag eerder was het op het Dominicaanse eiland waar de Centraal Amerikaanse en Caraibische Spelen geopend zouden worden, zeker niet min der. Slechts door kilometers lang met groot licht en de hand op de claxon op de linkerbaan het tegemoetkomende verkeer te trotseren maakte de Domini caanse chauffeur het mogelijk het grootste deel van het bonte openingsfeest bij te wonen. Samaranch, de voorzitter van het Internationale Olympische Comité opende ook deze spelen. Vervolgens vloog een ieder naar Mexico om zich onmiddellijk in het gewoel om de gunst van het lederen monster te storten. Na een succesvolle persconfe rentie rond de kansen van Am sterdam op de Spelen van '92 met veel sprekende, schrijvende en beeldende journalisten 's avonds in de Sonna Rosa, echt Mexicaans eten. Heel smakelijk, toch goedkoop. Discussies met de andere uitsluitend Mexicaan se gasten over de rampzalige afwezigheid van Nederland en de eliminatie van Mexico en Bra zilië. Goedgeluimd vervolgens weer de natte buitenlucht in. Bijna struikelend over een jonge Mexicaanse vrouw die met een baby in de armen op de droge plek onder de luifel van het restaurant zit. Met naast zich een iets ouder kind slapend on der een dun dekentje. Het jonge vrouwtje accepteert de aalmoes van de plotseling door grote schaamte overvallen vreemde ling met dankbaarheid in de donkere ogen. Hetgeen het besef van de wanhopige en bizarre tegenstelling alleen nog maar duidelijker maakt. De realiteit van Mexico 1986: EEN ECHTE RAMP! Alleen Maradona redt Mexico '86 (Door Albert Geesing LONDEN (AFP) - Joao Havelange, de voorzitter van de wereldvoetbalbond FIFA, wil de eindronde van de strijd om het wereldkampioenschap voet bal in 2002 onderbrengen in de volks republiek China. Tot nu toe werd het eindtoemooi afwisselend in een Europees of een Zuidamerikaans land gehouden. Ha velange wil deze gewoonte doorbre ken. De strijd om de wereldtitel in 1990 vindt in Italië plaats en Marokko heeft zich kandidaat gesteld voor de organisatie in 1994.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 13