X Westduitsers aangeslagen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Duitse hoop Rampzalig Dood spoor Vorstelijk kans onmiddellijk in el kaar geslagen te worden. MEXICO STAD - „Per don Bilardo Gracias", het dertig meter lange spandoek in de Argen tijnse landskieuren be vatte geen handtekenin gen van de grootste te genstanders van de huis arts. De ruimte op het dundoek zou in het begin van het toernooi te klein geweest zijn, een maand later loopt degene die zijn pen pakt om een krabbel te zetten onder een anti-Bilardo-actie de Glansrol 'SPC MAANDAG 30 JUNI 1986 'mÊÊÈimmmm De verslagenheid bij de Duitsers is groot na afloop van de finale. Lothar Matthaus tvoorgrondKlaus Allofs en Andreas Brehme treuren om het verlies. Argentijnen grijpen goud Door Albert Geesingi MEXICO STAD - Als geslagen honden dropen ze af. Terwijl Argentinië temidden van de gezellige puinhoop in het imposante Azteken-stadion werd gehuldigd als de terechte wereldkampioen, bliezen de Duitsers ontmoedigd de aftocht. Teruggekomen vanuit een volstrekt verloren positie en met een verlenging in zicht, hadden zij vijf minuten voor afloop alsnog hun meesterschap (3-2) moeten erkennen in Diego Armando Maradona en de zijnen. Het was niet meer dan gerechtigheid. Brown is wereldkampioen, net als doelman Pumpido die op dit wereld kampioenschap niet heeft kunnen to nen dat hij beter is dan zijn voorgan ger Fillol. Brown een voortreffelijke voorstopper, Ruggeri en Cucciuffo bezorgden hem meestal een rustige middag. De opponenten waren meestal zo druk naar het zoeken van een middel om Maradona uit te scha kelen dat het aanvallende deel ver waarloosd werd. Pas bij een 2-0- voorsprong, toen de Argentijnen gin gen denken aan het over de eind streep brengen van het goede resul taat, kwamen de problemen. Dat was het geval tegen de Engelsen die met het hoofd van toernooi-topscorer Ga ry Lineker centimeters van de gelijk maker waren, het gebeurde tegen de Belgen die te zwak waren om te profiteren en de geschiedenis her haalde zich in de finale toen Rum- menigge en Voller weer hoop in de Duitse harten brachten. Voor even, want aangever Maradona stuurde Burruchaga weg voor de win nende treffer. In de schaduw van de Napoli-vedette bewees de speler van FC Nantes zijn grote klasse. De diri gent op het middenveld, dat in de bebaarde Batista een kilometervreter had, in Giusti een meedogenloze man dekker en een Olarticoechea en Enri que waterdragers met kwaliteiten. Met Maradona die zich veelvuldig liet terugzakken en Valdano als hulp speelden zij het Duitse middenveld zoek. Daar werd de basis gelegd voor de wereldtitel. Een succes dat zelfs Bilar- do vooraf niet kon bevroeden. Een half jaar voor het wereldkampioen schap riep hij dat hij wel goede voet ballers had maar geen team en nu stond zijn aanvoerder daar met de wereldbeker, na afloop dolgelukkig meldend dat niet hij maar het team de wereldtitel binnengehaald had. „Na die onverwachte 2-2 hebben we als ploeg formidabel teruggeknokt. En dat", herhaalde Bilardo steeds maar weer, „heb je nodig om anno 1986 succes te halen". Tovenaars, arbei ders en misdadigers. Bilardo: „Willen Brazilië en Paraguay op een volgend wereldkampioenschap meer preste ren dan zullen ze op die punten hard moeten werken". De karakteristiek is: West-Duitsland - Argentinië 2-3 (0-1). 22. Brown 0-1. 47. Valdano 0-2. 73. Rummenig- ge 1-2, 82. Voller 2-2, 85. Burruchaga 2-3, Scheidsrechter: Arppi Filho (Bra), toe schouwers: 114.660 (uitverkocht). Geel: Matthaus, Briegel (WD1), Maradona, Olarticoechea, Enrique, Pumpido (Arg). West-Duitsland: Schumacher; Jakobs; För- ster. Eder, Berthold; Matthaus, Magath (61.Hoeness). Brehme, Briegel; Rummenig- ge, Allofs (46.Völler). Argentinië: Pumpido; Brown; Ruggeri, Cucciuffo, Giusti; Batista. Enrique, Burru chaga (89. Trobbiani), Olarticoechea; Val dano, Maradona. Het was immers op zich al een compleet wonder dat de record- finalist (vijf keer) in Mexico tot de eindstrijd, was doorgedrongen en daarin zowaar nog uitzicht kreeg op de wereldtitel. Maar hoe bewon derenswaardig de wilskracht van de Duitsers ook mag zijn, het was niet op de eerste plaats de eigen verdienste dat deze zwakke en veel te harde finale een onverwachte en sensationele ontknoping kreeg. Dat dankte 'Der Manschaft' aan Jose Luis Brown, de libero van de Argentijnen, die de zegetocht tot het bittere einde wilde meemaken.' Zijn beslissing om door te spelen met een ernstige schouderkwets uur en het passieve optreden van bondscoach Bilardo was weinig professioneel en voor de Argentij nen rampzalige gevolgen kunnen hebben. De vervanger van Pasarel- la, de enige speler die in 1978 ook deel uitmaakte van de toenmalige wereldkampioen, verging van de pijn en was nog amper in staat zijn verdediging te organiseren. Bilar do had echter moeten weten dat Duitse voetballers vechten tot ze er bij neervallen en zich niet eerder gewonnen geven voor ze terug zijn in de kleedkamer. In een poging te redden wat er nog te redden viel besloot Franz Bec- kenbauer na de 2-0-achterstond de aanval te versterken met Dieter Hoeness, nadat hij halverwege Al lofs al had vervangen door Rudi Voller. In zijn rol als onruststoker kleunde Hoeness er meteen fors in en bezorgde hij de Argentijnse verdediging handen vol werk. Op dat moment had Bilardo moeten ingrijpen maar wilde hij de finale voor zijn doelpuntenmaker niet bederven. De gevolgen konden niet uitblij ven. Tot twee keer toe was de chaos voor het doel van Pumpido compleet bij hoekschoppen van Andreas Brehme. Eerst kopte Vol ler de bal door naar Karl-Heinz Rummenigge, die er nog net een voet tegenaan kon krijgen, vervol gens bracht Voller de Duitsers naast Argentinië. Door de schrik verlamd keken de Argentijnen hul peloos om zich heen. Maar dankzij de veelzijdigheid van Maradona liep het amateuristische gedoe uit eindelijk nog met een sisser af. Die klap kwamen de Duitsers niet meer te boven en daardoor bleef de Argentijnen maar net de loterij van een verlenging bespaard. Die extre speeltijd zou ook volstrekt niet in overeenstemming zijn ge weest met de aard van de wed strijd. Geholpen door een blunder van Toni Schumacher, die een vrije schop van Burruchaga totaal verkeerd beoordeelde waardoor Brown simpel het voorhoofd tegen de bal kon drukken, was de drie voudige finalist heer en meester. Op het middenveld kwamen de Duitsers totaal niet aan bod en liepen zij als een stel blinde kippen achter hun tegenstanders aan. Felix Magath, tot deze finale een van de meest constante Duitsers, wist niet waar hij het zoeken moest en belande op een dood spoor. Zijn compagnons op het middenveld vonden al evenmin het antwoord op de snelle positie wisselingen van Enrique en Bur ruchaga. De op Maradona na beste speler van de nieuwe wereldkam pioen dook overal op en manifes teerde zich gisteravond als de beste Argentijn. Aan aanvallen kwamen de Duitsers daardoor nauwelijks toe en lagen Rummu- nigge en Alofifs stevig aan de ket ting bij het hard en vaak meedo genloos ingrijpende duo Ruggeri- Cucioffo. De hamvraag was echter hoe de Duitsers het gevaar-Maradona zouden neutraliseren. Aanvanke lijk zag het er naar uit dat Becken- bauer geen speler aan de ere-bur- ger van Buenos Aires had opgeof ferd. Dat bleek een misvatting. Om de schijn te vermijden en kennelijk bevreesd dat Maradona al vroeg in de wedstrijd te stevig zou worden aangepakt, bleef Lothar Mat- thaeus de eerste vijf minuten wat bij hem uit de buurt, maar kroop hij steeds dichter naar de sterspe ler van deze WK toe. Dat ging echter wel ten koste van de eigen aanval. „Onze tactiek was erop gericht", erkende Beckenbauer later grif, „om Maradona uit de spits weg te houden. Daar heb ik Matthaeus bewust voor opgeofferd. En nie mand zal durven beweren dat hij dat slecht heeft gedaan". Een spe ler van het kaliber Maradona is echter kien genoeg om aan te voelen wat hij in zo'n situatie moet doen. Al tevoren had Bilardo met zijn vedette afgesproken dat Mara dona zich in dat geval wat zou terugtrekken om zodoende ruimte te scheppen voor Enrique en Bur ruchaga en dat hij van achteruit de aanval zou voeden. In zijn rol als aangever gedijde Maradona ook even goed als afma ker. Bij alle drie doelpunten stond de vijfvoudige WK-schutter aan de basis en leverde hij zodoende een vorstelijke bijdrage in de fina lewinst. Hij trad dan misschien wat minder op de voorgrond dan in de duels met Engeland en Bel gië, de gave pass waarmee hij tien minuten na de rust Enrique de vrije ruimte instuurde tekende nog eens zijn grote klasse. Jorge Valdano zocht vervolgens be heerst de verste hoek en passeerde de uit zijn doel gekomen Schuma cher kansloos: 2-0. Het duel leek beslist en de Argen tijnen konden zich gaan opmaken voor de huldiging. Als zoveelste.in de rij vergisten zij zich echter eerlijk in de veerkracht van de Duitsers, die nog nooit van opge ven hebben gehoord. Teneinde raad grepen de Argentijnen maar naar het wapen van tijdrekken en kregen Olarticoecha, Enrique en Pumpido prompt het geel. Beter zou het echter zijn geweest wan neer de zwak arbitrerende Brazi liaan Filho wat minder tolerant was opgetreden tegen het getrek en geduw en de vaak keiharde overtredingen over en weer. In totaal begingen de Argentijnen 26 overtredingen tegen de Duitsers 23 en zagen zes spelers het geel. „De grootste fout die wij hebben gemaakt", verweet Beckenbauer naderhand zijn spelers, „dat wij na die 2-2 weer massaal in de aanval zijn gegaan. Ik zag wat er ging gebeuren, maar ik kon ze niet meer tegenhouden". Die naieviteit brak de Duitsers op. Vanaf de eigen helft stuurde Maradona de voluit sprintende Burruchaga weg en zag hij vervolgens van afstand toe hoe Briegel, die zijn laatste interland speelde hem vergeefs achtervolg de. Ook Schumacher was vervol gens kansloos tegen de beheerste schuiver van de Argentijn. Ver weg van zijn ploegmakkers verwerkte Karl-Heinz Rummunig- ge de tweede gemiste kans op een wereldtitel binnen vier jaar in z'n eentje. Terwijl Briegel zich ver na sluitingstijd nog steeds mateloos opwond over de arbitrage van Fil ho vocht Rummunigge tegen de tranen. De troostende woorden van Helmut Kohl naderhand in de kleedkamer hielpen al evenmin. „Ik was niet in topvorm doordat ik twee keer geblesseerd ben ge weest. Maar als je voor de tweede keer zo dicht bij een wereldtitel bent en het gaat beide keren fout, dan is dat een hard gelag. „Tevoren", beurde Beckenbauer zijn aanvoerder op, „had nooit iemand verwacht dat wij met de ze ploeg zover zouden komen. Dat is een hele prestatie. Ik hoop nu alleen dat dit resultaat een posi tieve uitwerking heeft op de Bun- desliga. Deze finaleplaats bete kent voor het Duitse voetbal een enorme stap vooruit. Het is nu de taak aan de clubs in de Bundesli- ga om daarvan te profiteren en op deze weg verder te gaan. Pas dan is alles wat we hier hebben be reikt winst". Valdano scoort het tweede doelpunt voor Argentinië. Doelman Schuma cher (zittend) is verslagen. De uitstekende Argentijnse verdediger Josë Luis Brown schreeuwt het uit nadat hij het eerste doelpunt heeft gescoord. Het linnen doek in het Azte kenstadion gaf de situatie uit stekend weer. De opvolger van Menotti werd bekriti seerd en afgemaakt door de media. Perdon Bilardo. Hij herhaalde steeds maar dat je met technisch voetbal alleen in 1970 nog wereldkampioen ion worden, maar dat zestien jaar later alleen succes be reikt kan worden met een mengeling van tovenaars, ar beiders en misdadigers. De voetbalvechter van de jaren zestig kreeg het gelijk aan zijn zijde. Gracias Bilardo. Met Maradona dit keer in de rol van aangever en niet als afmaker werd in de derde WK-finale met Argentinië (1930 en 1978) het tweede voetbalgoud binnengehaald. In de eindstrijd was de inbreng van de knechten duidelij ker zichtbaar dan de voorgaande zes (Door Ton de Ruiter duels, toen alle roem terecht kwam bij de donkere krullenbol Maradona. Gis teren was het de dag van George Valdano, de voortdurend ruimte ma kende aanvaller van Real Madrid die de tweede treffer achter Schumacher schoof, van George Luis Burruchaga, de technisch begaafde middenvelder van het Franse FC Nantes, verant woordelijk voor de winnende treffer, van Jose Brown vooral. Twee maanden terug wilde hij met voetballen stoppen, nu kuste de laat ste man met Ierse voorouders de wereldbeker. In hun kritiek op Bilar do vergaten de media Jose Brown niet. De keren dat hij bij afwezigheid van Daniel Passarella de rol van de WK-aanvoerder in 1978 overnam, werd steeds weer herhaald dat die Brown niet in de ploeg thuishoorde. De prestaties van de kopsterke 29- jarige verdediger gaven daar enig recht toe. Drie jaar international, meestal bankzitter, in totaal 14 inter lands. Voetballen in Colombia, uitge leend aan Boca Juniores omdat hij niet voldeed. Weer teruggestuurd naar de club in Bogota en voor slechts 75.000 gulden verkocht aan Deportiva Espanol in Argentinië. Ook daar kon Jose Brown geen glans rol vervullen. Zijn supportersclub tel de inmiddels nog maar een lid, Carlos Bilardo. Hij behield zijn vertrouwen in het weeskind, doorstond de helse kri tiek toen hij hem opnam in de groep van 22. Bilardo ging verder en zette de 1.83 lange en 81 kilo zware Brown tegen Zuid-Korea in de basis toen bleek dat Passarella niet kon spelen wegens maagklachten en later een spierscheuring en een zweer aan de dikke darm. Jose Brown behoorde met doelman Pumpido, voorstopper Ruggeri, middenvelder Giusti, aan valler Valdano en de ster van het dertiende WK-toernooi Diego Mara dona tot de Argentijnen die vanaf de eerste tot de laatste seconde mee speelde. Brown moest daarvoor wel stevig op de tanden bijten. Met een uit de kom geschoten en weer in zijn normale toestand geduwde schouder haalde hij het einde. Brown en Bilardo na men een enorm risico. Had Burrucha ga vijf minuten voor het einde zijn ploeg niet op een 3-2-voorsprong ge zet, dan had de oppositie het als sneeuw voor de zon verdwijnen van de 2-0-voorsprong op de blessure en het niet vervangen van Brown ge schoven. Dat Brown, voor wie een club in de Bundesliga belangstelling heeft, de partij wilde afmaken is logisch gezien zijn verhouding met Bilardo. Voor de eerste maal speelde de ouderwetse auszputzer, die van inschuiven op het middenveld nog nooit gehoord heeft, ook aanvallend een rol. In de 22e minuut van het WK-toernooi deed hij iets wat hem de 562 voorgaande minu ten gewoon verboden was. Brown waagde zich over de middenlijn en kopte de openingstreffer achter Schu macher. Op het moment dat Brown zijn feestje vierde, moet hij gedacht hebben aan twee maanden terug, toen de kritiek hem teveel was en hij de voetbalschoenen in het ravijn wilde gooien. Getekend door de emoties viert Diego Maradona de eindzege temidden van de vele toeschouwers op het veld. De absolute ster van het toernooi kon zijn tranen na afloop niet meer bedwingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 11