Delta instituut fuseert met instelling onderzoek der zee AXEL ZUINIG OP DIALECT Geharrewar Provinciale en Zeeuws-Vlaamse VVV \0M SCHADECLAIMS UIT DE WEG TE GAAN PZC/ provincie STAAT DER NEDERLANDEN LENING 1986 21 schadeclaims lazend GEEN GEVOLGEN VOOR MEDEWERKERS DIHO Benoeming Gewenning Gifspuit VRIJDAG 20 JUNI 1986 V erhuur oesterpercelen is een jaar uitgesteld (Van onze Haagse redacteur IpEN HAAG - Staatssecretaris H. Koning van financiën heeft de individuele verhuur van I testerpercelen in de Grevelingen een jaar uitgesteld om eventuele schadeclaims van de I Vereniging van oesterkwekers en -exporteurs (Vervoex) uit de weg te gaan. I pit blijkt uit antwoorden van de demissionaire bewindsman op schriftelijke vragen van het RPF-Tweede Kamerlid M. Leerling. Het ministerie van financiën had het laatste woord over de uitgifte, aangezien het hier gronden betreft die eigendom zijn van de Staat (domeingron- I jien). I Leerling had in zijn vragen het ver- moeden geuit dat Koning geen oester- I-percelen individueel wilde verhuren. Hij vond dat die beslissing moeilijk te Lijmen viel met de toezegging van Staatssecretaris A. Ploeg (visserij) tij- |<iens de begrotingsbehandeling van ([visserij (afgelopen december), dat de ■•monopoliepositie van de Vervoex dit lijaar zou worden doorbroken. Koning I laat nu weten dat de begin-datum van I de uitgifte van de oesterpercelen I'vordt verschoven van 1 mei '86 naar 1 '87. Koning benadrukt dat die beslissing niets te maken heeft met I visserijbeleid, maar alles met privaat- 1 rechtelijke overwegingen van de j Staat als grondeigenaar in het Greve- llingenmeer. Uit oogpunt van 'zorgvul digheid' tegenover 'belanghebben- laen' besloot hij tot uitstel 'teneinde I eventuele aansprakelij kheidsstellin- Igen te voorkomen'. De woordvoerder Van het ministerie van financiën laat desgevraagd weten dat het hier gaat tm 'eventuele schadeclaims die inge diend zouden kunnen worden door bijvoorbeeld de Vervoex'. goals bekend heeft Ploeg de Tweede üamer tijdens de begrotingsbehande ling toegezegd een advies te formule pen aan Koning over de verdeling van cestergronden onder 15 bedrijven in Verseke. Daarmee zouden de bestaan- tóe oesterconcessies van de Vervoex voorgoed verleden tijd worden. Die bdviezen, zo blijkt uit het antwoord, (éijn in februari en maart uitgebracht. Een woordvoerder van het ministerie Lan landbouw en visserij zegt dat het advies van Ploeg neerkwam op: vast houden aan de datum 1 mei '86. ,,De Staatssecretaris van financiën heeft Bat advies niet opgevolgd", aldus de fegsman. wat met oesters te maken heeft hoog hebben gehouden". Voor de nieuwko mers die soms 'als een beer in de porceleinkast' tekeer gaan op de zorg vuldig door Vervoex in de vingers gekregen exportmarkt voor oesters heeft hij maar weinig goede woorden over. „De nieuwelingen komen niet verder dan Antwerpen en Brussel, waar ze met duivenschieterij cliënten bedienen die wij al twintig jaar bedie nen. Daar komen alleen maar proble men van die we op den duur allemaal gaan merken" Hij wijst erop dat sommige van de nieuwelingen afkomstig zijn uit de mossel- en kokkel visserij, die 'altijd door de overheid is beschermd terwijl de oestersector vogelvrij is'. De Ver- voex-voorzitter: 'Of je moet alledrie de sectoren beschermen of ze alledrie vrijlaten'. Kamerleden als H. Eversdijk (cda), H. van Rossum (sgp) en Leerling, die 'steeds zo vriendelijk waren om vra gen aan de regering te stellen', hebben volgens Verwijs nooit de moeite geno men om bij de Vervoex in Yerseke op bezoek te komen om zich de zaken te laten uitleggen. „En dat geldt voor de heer Eversdijk in het bijzonder". Advertentie bedrag koers rente aflossing inschrijving storting leningvoorwaarden open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 24 juni vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 1 augustus op 1 augustus 1996 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld 24 juni a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 1 augustus 1986 kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissionairs Zijn de schadeclaims inderdaad een leeel gevaar waardoor uitstel ge- Lenst is, of slechts een voorwendsel kan Koning om voorlopig niet te boeven tornen aan de machtspositie Lan de Vervoex? Leerling zegt dat pat 'zich aan mijn waarneming ont trekt'. Wat is het geval? Het contract vaarin de Vervoex-concessies zijn beregeld mocht hij niet inzien. Leer ling diende daartoe een verzoek in bij landbouw en visserij, liet departement zei geen bezwaar te nebben tegen inzage, maar, zo vertel- pe men, er was ook toestemming van pe Vervoex nodig. Leerling vroeg die toestemming (schriftelijk) maar kreeg lan de Vervoex nul op het rekest. „Nu Ik de inhoud van het contract niet pen, kan ik niet beoordelen of de lerwachting dat er schadeclaims ko pen reëel is". geheimzinnigheid troef dus. Een pDA-collega van Leerling zou al ge- 1 hebben dat de zaak 'van de zotte J is. De zakelijke belangen van Ver- |oex zijn zeer groot; ze heeft volgens eerling jaarlijks zo'n tien miljoen ulden te verdelen. Is er sprake van Jen ongezonde relatie tussen ministe- lies en Vervoex, waarbij Haagse amb- jenaren door de Yersekse vereniging lijn bewerkt? Leerling sluit zulks niet pit, zo laat hij doorschemeren, 'maar t heb geen aanwijzingen dat er niet- Jegitieme middelen zijn gebruikt". Hij Jindt het een slechte zaak dat er Indanks druk van de Tweede Kamer lueen negatief besluit is gevallen. „Ik find dat jammer en onbegrijpelijk Ik letreur ook dat er bij landbouw niet loldoende haast is gemaakt. Men leeft niet het uiterste gedaan wat ledaan kon worden. Vijf nieuwe be- Irijven zijn gedupeerd doordat het lolgende oesterseizoen voor hen ver- pren is". Het RPF-Kamerlid wijst Jrop dat de Dienst der Domeinen op |5 april een brief aan die bedrijven Ichreef met de droge mededeling dat |e een individuele verdeling per 1 mei p6 wel konden vergeten. Een opgaaf lan redenen ontbrak. „Dat was hele- jiaal te gortig. Het is nogal bruut om lijf dagen voor de ingangsdatum met len dergelijke brief te komen". YERSEKE - Het Delta instituut voor hydrobiologisch onderzoek (DIHO) in Yerseke zal in de toekomst nauw samenwerken met het Nederlands instituut voor onderzoek der zee (NIOZ) in Texel. Het is.de bedoeling dat beide instituten binnen afzienba re tijd onder een gezamenlijke koepel worden gebracht. Het Yersekse insti tuut zal als een zelfstandige vestiging onder die koepel blijven bestaan. De fusie met het NIOZ zal geen gevolgen hebben voor de medewerkers van het DIHO. Wel zullen de taken van de beide instituten op termijn meer op elkaar worden afgestemd. Een en ander bleek donderdagmidag tijdens de indienststelling van een nieuwe laboratoriumvleugel in het complex aan de Yersekse Vierstraat. Voorzitter dr L. R. Mur van de com missie van beheer opende het labora torium. Hij stelde in zijn toespraak vast dat voor het Delta instituut een koerswijziging nodig is in verband de toekomstige samenwerking met het NIOZ. Dr Mur voegde eraan toe dat het einddoel van het DIHO nog niet in zicht is en hij meende dat het insti tuut in Yerseke naast het NIOZ een eigen plaats kan innemen. Aanleiding voor de fusie tussen het DIHO en het NIOZ is de wens de in de loop der jaren in Yerseke opgebouwde kennis zo goed mogelijk te behouden. Eigenlijk was het van begin af aan al de bedoeling geweest dat het Delta instituut een onderdeel van het NIOZ zou worden. Omdat evenwel volgens het oorspronkelijke Deltaplan het grootste deel van de riviermonden en zeearmen zoet zou worden is daarvan afgezien. Het is nog onduidelijk welke overkoe peling voor het DIHO en het NIOZ zal worden geconstrueerd. Het Delta in stituut is een onderdeel van de Ko ninklijke Nederlandse Academie van Wetenschapen. Het Nederlands insti tuut voor onderzoek der zee wordt beheerd door de Nederlandse Dier kundige Vereniging. De huidige directeur van het Delta instituut, dr E. K. Duursma, gaat per 1 september al naar het NIOZ. Hij volgt dan prof dr H. Post als weten schappelijk directeur op. De benoe ming staat overigens los van de fusie tussen het Yersekse en het Texelse instituut. Dr Duursma is bijna 10 jaar directeur van het DIHO geweest. In de toekomstige structuur zullen het Delta instituut en het Nederlands instituut voor onderzoek der zee een driehoofdige leiding krijgen, waar van Duursma deel zal uitmaken. Op 28 augustus zal in Yerseke afscheid worden genomen van de directeur. De nieuwe laboratoriumvleugel is be stemd voor de werkgroep schor-oeco- systemen van het Delta instituut. De werkgroep verricht al vele jaren on derzoek aan plantengemeenschappen van de schorren in zuidwest Neder land. Met name wordt aandacht be steed aan de veranderingen als gevolg van het Deltaplan. Met behulp van experimenten in het veld en in het laboratorium wordt kennis vergaard op grond waarvan voorspellingen kunnen worden gedaan over bijvoor beeld de gevolgen van het manipule ren met de stormvloedkering in de Oosterschelde of de vervuiling van de Westerschelde. Het laboratorium is ingericht in een voormalig garage complex. De schorrenwerkgroep be schikt nu over 15 vierkante meter tafelruimte, waarop met ded meest geavanceerde apparatuur kan worden gewerkt. eerling heeft inmiddels contact ge- ad met de gedupeerde Yersekse be- rijven. „Men is daar razend, dat reekt vanzelf. Het besluit van Ko- ing betekent niet alleen een jaar ertraging maar kost ook zeer veel |eld. Men vindt dat de regering met we monden spreekt. Staatssecreta- !s Ploeg zegde immers toe dat er een 'dividuele verdeling zou komen, aar zei er niet bij dat er kennelijk allerlei haken en ogen aan vast ten". tussen wordt in kringen rond het tanenhof gezegd dat de dans om de [esterpercelen voorlopig nog niet ten nde is. Ingewijden in de ambtelijke ereld menen te weten dat de vraag of ongezonde contacten zijn, voldoen- le beantwoord is als men zich de psitie van Vervoex voorstelt wanj- F?r Koning het advies wél had opge- 'lgd. e heer P. K. M. Verwijs, voorzitter n de Vervoex, verwijst de geruchten aar het rijk der fabelen. „Ze zijn lkomen uit de lucht gegrepen", zegt niet nadruk. „Ik ben een vrij tainerend type maar als puntje bij |aaltje komt mag iedereen komen ijken hoe wij te werk gaan". Verwijs ~dt dat het besluit van Koning 'van 'jsheid getuigt'. „Al verschillende ren wordt van verschillende kanten hacht de Vervoex in een kwaad licht te stellen. Men vergeet ech- dat wij de laatste twintig jaar als I uge het vaandel van ongeveer alles Catia Cucchiarini. Haar werkterrein heeft zich even verplaatst naar een zonnig terrasje aan de Kanaalkade in Axel. Ze heeft haar papierwinkel op een tafeltje uitgespreid. Geen twijfel mogelijk, dit is de 23-jarige Catia Cucchiarini uit Italië, bezig met haar taalsociologisch onderzoek. Kortgeleden heeft ze de stad Triest, waar ze een opleiding volgt voor tolk/vertaalster, verlaten, om neer te strijken in het Land van Axel. Daar is ze aan de slag gegaan met een vragenlijst met meer dan 100 vragen. Doel van haar onderzoek (een eindexamenopdracht) is een beeld te krijgen van taalgebruik en de taalattitude van de bewoners van het Land van Axel. „En daar hoort ook Terneuzen bij", zegt ze met een keurig Nederlands geschoolde tongval, voorzien van een charmant accent. Catia stelt voorop dat haar onder- van het onderzoek. Maar ik heb wel zoek zich niet toespitst op de In houd van het dialect en verschillen die daarin bestaan tussen bijvoor beeld Axelse en Terneuzense dia lectsprekers. „Ik kan die verschillen hier en daar wel waarnemen. Maar voor mij heeft het geen zin om me daar echt in te verdiepen. Wat het Nederlands betreft blijf ik toch al tijd een zekere achterstand hou den." Ze is meer geïnteresseerd in de manier waarop de autochtone be volking met het dialect omgaat en daarnaast wil ze weten in hoeverre men waarde aan het dialect hecht en wat de invloed op het dialect is van een gewijzigde inwonerssamen stelling. Terneuzen is immers over spoeld met import en dat kan op lange termijn toch gevolgen hebben voor het spraakgebruik van de ge boren en getogen Terneuzenaren. Gewapend met 200 enquêteformu lieren is ze nu al dagen op pad in het Axelse. Een vijftiental interviews heeft ze er inmiddels opzitten. De ondervraagden worden geconfron teerd met vragen of ze vaak dialect spreken, of ze dat alleen thuis doen en of ze hun taalgebruik aanpassen als ze in gesprek zijn met mensen van zeg maar boven de Moerdijk. Catia vindt het wat voorbarig om uit beperkte aantal interviews dat ze nu heeft gedaan, al conclusies te trekken. Wel is duidelijk dat er zeker in Axel zelf nog behoorlijk dialect wordt gesproken en Axe laars ook zuinig zijn op hun dialect. „Maar dan heb ik het zuiver over mensen die hier ook geboren zijn." Uiteraard heeft ze een bepaald ver wachtingspatroon van de resulta ten van het onderzoek, maar al te veel wil ze daar niet over loslaten. „Nee, als ik nu al ga zeggen wat er uit komt, zou dat misschien een nadelige invloed hebben op de rest een hypothese. Ik geloof dat jonge mensen vergeleken met ouderen een andere houding hebben ten aanzien van het dialect. Ze gaan naar school, ze reizen, kijken veel televisie en ze lezen regelmatig een boek. Het is dus mogelijk dat ze meer naar de standaardtaal neigen dan naar het dialect." Catia gelooft echter niet dat het dialect daarom als een minderwaar dig taalgebruik beschouwd mag worden. „Absoluut niet, in het dia lect kun je vaak bepaalde dingen veel precieser aangeven dan in de standaardtaal." Catia vindt het terecht dat het begrip ABN niet langer be staat. „Je kunt Algemeen Neder lands spreken, maar geen Alge meen Beschaafd Nederlands, want dat zou de indruk wekken dat iedereen die dialect spreekt onbe schaafd is in z'n taalgebruik." Voor het onderzoek komen alleen jonge en oudere mensen in aanmer king. Mensen in de leeftijd van veertig tot vijfenveertig jaar val len er buiten. Door het contrast in leeftijd verwacht Catia een duide lijke beeld te krijgen van de 'taal attitude' in het Land van Axel. Andere belangrijke voorwaarde voor deelname aan het onderzoek is dat de ondervraagden ook daadwer kelijk dialect spreken. Probleem voor de onderzoekster is het vinden van serieuze onderzoekskandida- ten. Onder de vijftien ondervraag den bevond zich ook Terneuzenaar Johan de Vries. Een man die eigen lijk de personificatie van het dialect in de streek vormt. „Het was een heel vriendelijk mannetje, ik heb heel leuk met hem gepraat en kreeg zelfs nog een boek van hem cadeau. Dat vond ik heel leuk." Helaas lopen niet alle contacten zo soepel. „Sommige mensen die ik bel reageren tegen het onbeschofte af. Die gooien de telefoon er al op op IC het moment dat ik nog sta te pra ten." Toch heeft Catia geen negatie ve indruk van de bewoners van het Land van Axel. „Nee, ik vind de mensen hier best gastvrij." Die gastvrijheid leverde Catia een pen- sionadres op. Gedurende het onder zoek verblijft ze in Axel. Hoe lang ze nog bezig is met de interviews weet ze niet. „Ik heb niet echt een limiet gesteld. Kijk, bij sommige mensen heb ik de vragenlijst in een kwartier afgewerkt, terwijl ik met andere mensen soms twee uur zit te pra ten." In elk geval wil ze de resultaten van het onderzoek in een scriptie ver werken en die in december bij de docenten van de school in Triëst'C inleveren. „In februari tijdens de examens zal ik mijn onderzoek ver dedigen", aldus Catia. Het onderzoek is overigens slechts een klein onderdeel van haar studie. In haar opleiding heeft ze Neder lands als bijvak gekozen. Als hoofd vak heeft ze Engels. Het onderzoek dat Catia nu in het Land van Axel doet wordt begleid door een afde ling van de universiteit van Nijme gen die zich in het bijzonder bezig houdt met dialecten. Ook dialecten- deskundige mevrouw Van den Broecke-De Man uit Vlissingen is als adviseuse bij het onderzoek be trokken. Na haar studie wil Catia aan de slag als vertaalster, het liefst bij de Euro pese Gemeenschap. „Ik wil ook best in Nederland gaan werken", zegt ze. Catia weer echter nu al dat de Nederlanders een beetje moeite zul len met haar 'ingewikkelde' achter naam 'Cucchiarini'. „Maar ach, zo moeilijk is die naam niet, in het Nederlands betekent Cucchiarini gewoon 'lepeltjes'." Waldemar Ysebaert De nieuwe laboratoriumvleugel van het Delta instituut in Yerseke, die donderdag in dienst werd gesteld AXEL - Het botert niet tussen de streek-VVV Zeeuwsch-VIaanderen en* de Provinciale vereniging voor vreemdelingenverkeer. Dit bleek eer der deze week tijdens een vergade ring van de Zeeuws-Vlaamse VVV in Axel. Vice-voorzitter P.T.A.M.R. Apers viel tijdens deze bijeenkomst het bestuur van de provinciale VVV in felle bewoordingen aan. Hij bracht tijdens de bestuursvergadering een aantal punten naar voren die eerder tijdens een bijeenkomst van het da gelijks bestuur van de provinciale organisatie onderwerp van gesprek waren geweest. Omdat de vergade ringen van de Provinciale VVV ach ter een besloten karakter dragen en er volgens adjunct-directrice M. de Muynck - Hovestadt het gevaar be stond dat feiten die nog niet open baar gemaakt mochten worden ter sprake zouden komen, ging zij tijdens de vergadering in het Axelse stad huis in het verweer. „In feite kan er nauwelijks gesproken worden over een echt conflict," zei Apers donderdagmiddag, „waar het eigenlijk om draait is het verschil in bestuursvorm. Bij de totstandkoming van de streek-VW Zeeuwsch-VIaan deren hebben we statutair vast laten leggen dat de vergadering van de vereniging openbaar zouden zijn. De provinciale VW vergadert echter achter gesloten deuren. Omdat ik zitting heb in beide besturen beschik ik over de notulen van de bijeenkom sten van het provinciale bestuur. Tij dens de vergadering stelde ik naar aanleiding van deze verslagen enkeie vragen aan de vertegenwoordigster van de provinciale VVV en volgens haar kon ik dit niet doen," aldus Apers. MIDDELBURG - De 35-jarige Middel burger C. A. J. C. en zijn bejaarde buurman waren beiden dol op tuinie ren. Hun perceeltjes tuingrond grens den aan elkaar en men zou verwach ten dat hun gedeelde liefhebberij tot hartelijke betrekkingen tussen hen tweeën zou leiden. Hun opvattingen over de verzorging van hun gewassen liep echter zo ver uiteen dat daar geregeld ongenoegen uit voortkwam. De 93-jarige buurman hield van een keurig verzorgde bloe mentuin waar geen onkruid en onge dierte de orde mocht verstoren. C. is juist iemand die de natuur graag zijn gang laat gaan en liet allerlei wilde kruiden die ongevraagd in zijn tuintje groeiden rustig staan. Dat zou nog geen conflictstof hebben opgeleverd als er maar geen chemi sche bestijdingsmiddelen hadden be staan. Maar de oude heer roeide rigo- reus alles uit wat hij niet in zijn tuin vond thuishoren. Met name slakken en bladluizen moesten het ontgelden. Op een kwade dag in september trof C. zijn dierbare stukje grond geheel geruïneerd aan. Hij stelde vast dat er met een bestrijdingsmiddel moest zijn gewerkt in een veel te hoge dosis, waardoor een deel van de planten groei het loodje had gelegd. Hij kwam tot de conclusie dat zijn buurman hem deze streek had geleverd en wist niets beters te doen dan zijn woede en verdriet over de ravage per brief af te reageren. In dat epistel noemde hij buurman een 'asociale zak' en daar mee overschreed hij de normen van het fatsoen. De oude heer deed aangif te van belediging. De klacht werd door justitie gehono reerd met een girokaart aan het adres van C. met het verzoek honderd gul den aan het parket over te maken. Daar ging hij niet op in en zo kwam het dat hij zijn zaak donderdag voor het hekje van de politierechter in zijn woonplaats bepleitte. ,Ik vind het onrechtvaardig dat ik moet betalen terwijl hij mijn tuin vernield heeft", liet hij de heren van justitie weten. Hij zou ongetwijfeld aangifte van de vernieling hebben gedaan als hij hard had kunnen ma ken dat zijn buurman er de hand in had gehad. Maar omdat hij hem niet op heterdaad met de gifspuit had kunnen betrappen was dat niet mo gelijk. „Maar niemand anders kan het gedaan hebben", zo besloot hij zijn betoog. Officier van justitie zei blij te zijn dat C. zijn zaak zelf was komen toelichten. Hij achtte de belediging weliswaar bewezen maar eiste alleen een voor waardelijke boete van honderd gul den. Politierechter mr G. H. Nomes vonniste overeenkomstig de eis, zodat C. per slot niets hoeft te betalen. Overigens ontkende Apers niet dat de samenwerking tussen de Zeeuws- Vlaamse en de provinciale VW nog niet altijd even soepel verloopt. „De top van de provinciale vereniging is door de komst van directeur A. G. Bontenbal en de nieuwe promotiemé- dewerker vernieuwd. Wij zijn in deze regio pas in een andere samenstelling begonnen en als je alles bij elkaaj- neemt, kun je stellen dat we in een gewenningsperiode verkeren," steldie Apers. Volgens de vice-voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse afdeling bestaat er in deze regio door het kordate optre den van de nieuwe directeur de in druk dat hij voorbij zou gaan aan on2e belangen." Nou ja, dan doemt de Zeeuws-Vlaamse mentaliteit van ,we worden weer gepasseerd' weer op, hetgeen misschien geheel onterecht is," benadrukte Apers. De Axelse wethouder en WV-be- stuurder geloofde echter dat beide instanties in de nabije toekomst el kaar wel zullen vinden. „Het is een kwestie van naar elkaar toegroeien en dat vergt wat tijd, maar in Middel burg moeten ze wel beseffen dat de streek VW in deze regio haar eigen bevoegdheden heeft en dat die auto nomie een voorwaarde is tot het goed functioneren van de vereniging," stel de hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 31