POLITIE VERBIEDT WK-SPEL MIRO Mini-N oordzee in Miniatuur Tindemans: eind maken aan almanak ergerlijke grenscontroles Oorkonde Zeeland Michigan voor commissaris Boertien BINNENKORT DEMONTA GE INSTALLA TIE ielgische bij iuto-ongeluk n Sluis imgekomen Nieuw bos in Zeeland voor houtproduktie PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 'NIET IN BELANG VAN BENELUX' ZEEUWSE }olitie 'betrapt' verkvergunning oegoslaaf zonder Overeenkomst Onheilspellend zc TILBURG (ANP) - Een actie van de supermarkt Miro, waarbij de klanten in alle dertien vestigingen in het land de uitslag van het wereldkampioenschap voetbal konden raden, is door ingrijpen van de afdeling bijzondere wetten van de gemeentepolitie in Tilburg voortijdig beëindigd. Volgens een woordvoerder van dat korps donderdag is het spel in strijd met de Wet op de kansspelen. Het voorspellen van sportuitslagen, waaraan prijzen zijn verbonden, is alleen voorbehouden aan de Neder landse sporttotalisator. De wedstrijd werd gehouden in alle dertien vesti gingen van de Miro in het hele land. Via formulieren moesten de klanten invullen welke voetbalploegen er op de eerste, tweede en derde plaats gaan eindigen in het WK-toemooi in Mexico. De hoofdprijs zou 500 gulden zijn, tweede en derde prijs respectie velijk 50 maal 25 gulden en 100 lede ren voetballen. De organisator van het spel, in op dracht van Miro, is John de Mol produkties in Hilversum. In een reac tie verklaarde woordvoerder Looy- kens in het geheel geen rekening te hebben gehouden met het alleenrecht van de Nederlandse toto. „Ik heb tientallen keren soortgelijke spel letjes georganiseerd, zonder enige moeilijkheden met de politie te heb ben gehad", aldus Looykens. Hij zei dat desondanks ..kinderachtig" te vinden van de politie om een „on schuldig spelletje" te verbieden. De Tilburgse politie hield echter voet bij stuk. Op de laatste dag dat de gratis verstrekte formulieren konden wor den ingeleverd, woensdag 18 juni, werden 1044 ingevulde wedstrijdfor mulieren in beslag genomen en werd proces-verbaal opgemaakt. Bij de Miro in Vlissingen had men het aantal ingeleverde formulieren niet geteld voordat ze naar het hoofdkan toor werden gestuurd. Bedrijfsleider H. M. Klappe kon alleen mededelen dat er sprake was van een 'aanzienlij ke stapel'. Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Zonder aantasting van het landschappelijke karakter is het in grote delen van Zeeland mogelijk nieuw bos en lijnvormige beplantin gen aan te leggen voor houtproduk- tie. Dit blijkt uit de zojuist versche nen Notitie Ruimtelijke Perspectie ven van de Rijksplanologische Dienst (rpd). Met die notitie wordt gepoogd een brede discussie op gang te brengen over de ruimtelijke inrichting van Nederland in de komende tientallen jaren. De uiteindelijke beleidskeuzen op grond daarvan legt de regering neer in de vierde Nota over de Ruim telijke Ordening die in de loop van volgend jaar verschijnt. De RPD wijst erop dat de nieuwe bossen in de nabijheid van de Zeeuw se steden ook een recreatiefunctie kunnen krijgen. De gebieden die de RPD geschikt acht zijn Walcheren, Zuid-Beveland, Tholen, Sint-Philipsland en Schou wen-Duiveland. In Zeeuwsch-Vlaan- deren en op Noord-Beveland moeten geen nieuw bos en lijnvormige beplan tingen worden aangelegd, aldus de notitie. De RPD is bovendien van mening dat het bestaande bos aan de Noordzee kust van Walcheren en Schouwen moet worden uitgebreid. Het stukje Noordzee in Miniatuur Walcheren in Middelburg, waarop heel duidelijk de golfjes te zien zijn. MIDDELBURG - Een stukje Noord zee op mini-formaat is de nieuwste attractie van toeristische trek pleister Miniatuur Walcheren in Middelburg. Het strand, de Veerse Gatdam en de zandplaat Onrust zijn in de maquette duidelijk te herkennen. Ook de getijden wor den nagebootst: om de tien minu ten is het hoog- en laagwater. Bij de maquette horen ook de badgas ten en windsurfers die het strand bevolken. Bij de nieuwe aanwinst staat ook een hydrografische kaart. Daarop is onder meer aangegeven om welk deel van de Noordzee het precies gaat. De golven van de miniatuurzee zijn vijf centimeter hoog, bij het zoutwa tervoorbeeld bij Veere zijn ze tweeë- neenhalve meter. De horizontale schaal van de maquette is 1 op 150, de vertikale 1 op 50. Die afwijkende schalen zijn nodig omdat anders het verschil tussen eb en vloed niet te zien zou zijn. De zandbank valt bij laag water droog, bij vloed steekt hij net niet meer boven de zeespiegel uit. Be halve de getijden is ook de zoge naamde 'refractie' van het water waar te nemen. Dit waterloopkun dige verschijnsel houdt in dat de golven van richting veranderen als ze dichter bij de kust komen. Verder valt op dat de zandplaat grote in vloed heeft op de beweging van het water. De maquette is ontworpen door het Waterloopkundig Laboratorium in de Noordoostpolder, dat ook de twee golfmachines geleverd heeft. Aan het project, dat 120.000 gulden kost, is ongeveer drie maanden gebouwd. Op donderdag 3 juli wordt het officieel geopend door commissaris van de koningin dr C. Boertien. Dat gebeurt om vier uur. Voor die tijd staat Miniatuur Wal cheren nog twee keer in de belang stelling. Woensdag 25 juni besteedt het NOS-programma 'Van gewest tot gewest' aandacht aan de zeldza me paddesoort, die in het park woont en de zaterdag daarop komt de Fiat 500-club naar Miniatuur. Dat is een internationale vereniging van liefhebbers van het kleine Ita liaanse autootje. Die dag zullen er zo'n vijftig Fiats in het park te bezichtigen zijn. VRIJDAG 20 JUNI 1986 (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Volgende week donderdag 26 juni wordt, als de weersomstan- iigheden meezitten, de laatste stalen schuif in de stormvloedkering in de Dosterschelde geplaatst. Dit heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat jekendgemaakt. De zelfvarende bok 'Taklift 4' die de plaatsing uitvoert, moet daarvoor eerst ran de Oosterscheldezijde door de stormvloedkering naar de zeezijde varen. De 'Taklift 4' plaatste eerder alle verkeerskokers, schuiven, dorpelbalken en jovenbalken, vanaf de Oosterscheldezijde. Om te voorkomen dat de bok zichzelf opsluit in de Oosterschelde worden de laatste elementen vanaf de zeezijde geplaatst. Voor deze operatie moet de verkeerskoker die al eerder was geplaatst om het werkverkeer over de kering mogelijk te maken, weer tijdelijk worden verwijderd. Het plaatsen van alle betonelementen, aldus het ministe rie, is ondanks de hoge nauwkeurigheidseisen, het snel stromende water, de soms hoge golven en vaak harde wind binnen het tijdschema verlopen. De eerste verkeerskoker werd geplaatst in mei 1984. Vier maanden later werd de eerste schuif ingehangen en in maart '85 de eerste dorpelbalk geplaatst. December vorig jaar begon men met het aanbrengen van de bovenbalken. Hercules Middelburg verkoopt DMT-fabriek INT-MAARTENSDIJK De rijks- olitie van Tholen heeft woensdag de oegoslaaf T. uitgeleverd aan de remdelingenpolitie. Bij een politie- ontrole, woensdagochtend bij en oeltechnisch bedrijf in Sint-Maar- insdijk, bleek T. niet in het bezit te jn van een werkvergunning. lenstempel van de vreemdelingenpo- tie uit Rotterdam in zijn paspoort londe aan dat de man een bepaalde jd in Nederland mocht verblijven, ïaar alleen als toerist. T. kreeg een roces-verbaal. De Thoolse politie cht het waarschijnlijk dat de man et land zal worden uitgezet, es andere buitenlanders die bij de antrole bij Goedhart geen identi- sitsbewijzen konden tonen, werden reneens voor onderzoek meegeno- ïen naar het bureau. Zij konden ihter later op de dag aantonen in ederland te mogen werken. De con- ole van de politie bij Goedhart vond laats in overleg met de vreemdelin- enpolitie in Rotterdam. LUIS - De 27-jarige Paula Dom uit nokke-Heist is woensdagavond laat mhet leven gekomen toen zij op de leileweg in de gemeente Sluis met aar auto tegen een boom botste. Het :venloze lichaam werd pas donder- agmorgen omstreeks zes uur aange- offen door een voorbijganger. Een jkschouwing heeft uitgewezen dat j aan een nekfractuur is bezweken, c ongehuwde vrouw was woensdag- 'ond naar een cursus in Brugge 'weest en moet op de terugweg naar ais zijn verongelukt. Vermoedelijk is 1 de macht over het stuur kwijt raakt, waarna zij links van de weg gen een boom botste. Het voertuig, 't min of meer dubbelgevouwen te- ■n de boom werd aangetroffen, werd sarbij onherstelbaar vernield. De mevrouw in Nisse werd er eerlijk gezegd een beetje door overvallen toen ze de post van de deurmat raapte. Want daar lag, naast aller hande informatiemateriaal over de voorgenomen opslag van radio-actief afval, een uit nodiging voor een 'open dag' van een nieuw rouwcentrum. Den onheilspellende combina- De, vond die mevrouw. Ze heeft èn de uitnodiging èn het informatiepakket ver scheurd. MIDDELBURG - Het chemische bedrijf Hercules BV in Middelburg is erin geslaagd, zijn DMT-fabriek te verkopen. Met de demontage van de installatie - die drie hectare beslaat - (vordt binnen enkele weken een begin gemaakt. Daardoor wordt het silhouet van de stad Middelburg op korte termijn opnieuw drastisch gewijzigd. Bedrijfsdirecteur P. Bakker en 'R-man C. P. de Vrueh van het Nederlandse Hercules-hoofdkantoor in Rijswijk maakten Jonderdag de verkoop en afbraak van de fabriek voor DMT (dimethyl therefteraat) bekend. n 1966 was Hercules BV het eerste ledrijf dat zich met de DMT-fabriek 'estigde op het nieuwe gedeelte van iet industrieterrein Arnestein in Mid- lelburg. DMT is een grondstof voor de iroduktie van kunstvezels, die hun reg vonden naar kledingindustrie, neubelfabrikanten en de producen- en van bijvoorbeeld kunststof auto- inderdelen. Als gevolg van de econo- nische ontwikkelingen zag Hercules ach echter aan het begin van de jaren achtig genoodzaakt de DMT-fabriek, waar grote verliezen werden geleden, te sluiten. Direct na de sluiting werd begonnen met de uitbouw van de overige produktie-activiteiten. Mo menteel worden in het Middelburgse bedrijf koolwaterstofharsen, gehydro- geneerde harsen en harsderivaten ver vaardigd. Die dienen als grondstof voor onder meer de kleefstoffen-, drukinkt-, verf-, vernis- en kauwgum industrie. Door de uitbreiding van deze activiteiten is het aantal perso neelsleden van Hercules BV in Mid delburg gestegen van 60 -net na de sluiting van de DMT-fabriek- tot 185. Vijf jaar lang heeft het concern ge zocht naar een gegadigde voor de inmiddels twintig jaar oude fabriek. Beide Hercules-woordvoerders wilden om concurrentie-overwegingen niet in detail kwijt door wie de fabriek is gekocht. Wel staat vast, dat de fa- brieksonderdelen na demontage zul len worden overgebracht naar een geheel ander werelddeel. Wie de de montage uitvoert, is nog niet defini tief bekend. „Wel zullen daarbij zoveel mogelijk bedrijven uit de regio wor den ingeschakeld", zegt de heer Bak ker. De DMT-fabriek staat op een drie hectare groot terrein, dat deel uit maakt van het in totaal twintig hec tare metende complex van Hercules. De maximale hoogte van de fabriek is dertig meter. Mede daardoor valt de installatie van ver op. Zowel van de uitvalsweg van Middel burg naar de A 58-opgang bij Nieuw en Sint-Joosland als vanaf de weg van de Zeeuwse hoofdstad naar Arnemui- den en het Veerse Meer is de DMT- fabriek duidelijk zichtbaar. Ook de spoorlijn in de richtingen Vlissingen en Roosendaal voeren vlak langs de installatie. De heer Bakker verwacht, dat het constructiebedrijf dat de fabriek de monteert, nog enkele weken nodig heeft om de vereiste vergunningen in de wacht te slepen. De demontage zelf zal acht tot twaalf maanden in beslag nemen. De DMT-fabriek bestaat vooral uit buizen, pijpen, tanks, warmtewisse laars en instrumenten. Het is niet de bedoeling dat de nieuwe eigenaar de fabriek in zijn geheel opbouwt. „De onderdelen zijn daar met name nodig voor het optimaliseren van de be staande installaties", liet directeur Bakker weten. Hij zei verder dat er nog geen plannen bestaan voor de invulling van het vrijkomende ter rein. MIDDELBURG - Directeur van de Nederlandse Christelijke Reisver- eniging en amateur-genealoog Jan Verdonk onderbrak donderdag morgen zijn speurtocht in Zeeuwse archieven voor een kort bezoek aan Zeelands commissaris dr C. Boer tien in het provinciehuis te Middel burg. Verdonk overhandigde hem een geschreven boodschap van bur gemeester Donald C. Disselkoen van het stadje Zeeland in Michigan (USA), in de vorm van een oorkon de. Twee maanden geleden bood Jan Verdonk op één van zijn reizen naar de VS namens commissaris Boer tien een gebrandschilderd raam, met het wapen van de provincie Zeeland, aan het gemeentebestuur van het stadje Zeeland aan. Ver donk is als amateur-genealoog groot voorstander van versteviging van de banden tussen de afstamme lingen van Zeeuwse emigranten in de VS en de inwoners van de provin cie Zeeland. In dat streven wordt hij ondersteund door de eerste burgers van Zeeland - commissaris Boertien als commissaris der koningin van de provincie Zeeland en burgemees ter Disselkoen als eerste burger van het stadje Zeeland - die nu over en weer geschenken hebben uitgewis seld. Burgemeester Disselkoen liet in zijn boodschap aan de Zeeuwse com- De DMT-fabriek van Hercules in MiddelburgOp de voorgrond is te zien dat men bezig is een gat in het hek te maken, waardoor de onderdelen van de installatie afgevoerd kunnen worden. BRUSSEL (GPD) - De Belgische mi nister van buitenlandse zaken Leo Tindemans wil dat de door velen als hinderlijk ervaren grenscontroles door de Belgische douane zo snel mogelijk ophouden. „Die controles moeten verdwijnen op de manier zoals zij nu worden gehouden. Dit ergert mij", zei Tindemans donder dag. De minister, die momenteel voorzitter is van de Benelux, zei dat deze files en ergernis veroorzakende controles aan de grens tussen Nederland en België 'slecht zijn voor de volkspsychologie'. De mensen zullen daardoor niet meer geloven in het verwezelijken van een van de belangrijkste doelstellingen van de Benelux, het vrije grensver keer. Ook moeten de veel te hoge boetes die nu door de Belgische douane worden opgelegd verdwijnen, zei Tindemans toen hij in Brussel de viering bijwoon de van het 40-jarig bestaan van de Benelux, het samenwerkingsorgaan op handelsgebied van Nederland, Bel gië en Luxemburg. Door een volledig vrij grensverkeer te creëren kan de Benelux gelden als een voorbeeld voor de rest van Europa, zei Tinde mans. Nederland heeft al diverse malen bij de Belgische regering geklaagd over deze controles, die er vooral op ge richt zijn btw-ontduikers op te sporen. De Belgische btw is immers hoger dan de Nederlandse, waardoor veel Neder landse produkten goedkoper zijn. Maar die klachten hebben nog geen effect gehad. De zogenaamde lagere overheden in de drie Beneluxlanden kunnen bin nenkort zelfstandig publiekrechtelij ke grensoverschrijdende overeen komsten afsluiten. Vertegenwoordi gers van België, Nederland en Lu xemburg stonden donderdagmiddag in Brussel stil bij het feit dat een concept-overeenkomst is opgesteld die dergelijke overeenkomsten moge lijk moet maken. Het wachten is nog slechts op de ondertekening van de ontwerp-overeenkomst door de drie regeringen. Minister Tindemans zei donderdag middag in een toespraak dat hij veel belang hecht aan het Beneluxver- band. „Het idee leek achterhaald, maar de laatste jaren speelt de Bene lux een belangrijke rol als proefterrein voor Europese samenwerking", aldus de Belgische minister. Hij pleitte er dan ook voor dat de drie landen meer overleg voeren en vaker gezamenlijk optreden, vooral op het gebied van economische- en veiligheidsvraag stukken. „Als de Benelux niet verder gaat op de ingeslagen weg dan zal de rol van de drie landen afnemen tot die van drie lidstaten in een gezelschap van twaalf', aldus Tindemans, met dat laatste doelend op de EG. Als de concept-overeenkomst van kracht wordt, voorziet die in drie vormen van samenwerking: het sluiten van administratieve ac- coorden tussen betrokken partijen; het instellen van gemeenschappelij ke organen het oprichten van openbare licha men met rechtspersoonlijkheid ter behartiging van gemeenschappelijke belangen. Deze samenwerking kan uiteraard al leen tot stand komen binnen de gren zen van de bevoegdheid van de over heden die grensoverschrijdende over eenkomsten aangaan. In Nederland is de overeenkomst bedoeld voor pro vincies, gemeenten, waterschappen en openbare lichamen zoals bedoeld in de wet gemeenschappelijke regelin gen. Minister Tindemans missaris weten dat het fraaie ge brandschilderde raam voorlopig is ondergebracht in de plaatselijke bi bliotheek, zodat de vijfduizend in woners van het rond 1850 door Zeeuwen gestichte stadje er kennis van kunnen nemen. Uiteindelijk is het de bedoeling dat het raam een plaatsje krijgt in de hal van het stadhuis van Zeeland/Michigan. De heer Verdonk rechtsoverhandigt commissaris Boertien de oorkonde uit Michigan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 29