Marokkaanse koning elftal om nieuw wonder Beker voor Vlissingen Els Vader vedette in warm Barcelona PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WER WINNING OP BULGAREN KOMT SIMPEL TOT STAND MEXICAANS GEZEGDE: O VER DE WAARHEID KAN ONDERHANDELD WORDEN Verdrinken Uithaal Jan Keizer leidt Denemarken-Spanje Hoge cijfers voor arbiters: 8,6 MEXICO STAD (ANP) - De absolute waarheid is een il lusie. De Mexicaanse waar heid is een andere dan de onze. De benadering is ook anders dan in Europa gebrui kelijk is. Een gezegde in het grootste Spaans-sprekende .land van de wereld zegt: „Over de waarheid kan al tijd onderhandeld worden". Dat uitgangspunt moet de Internationale Voetbal Fede ratie aanspreken. Het is een gegeven, dat het aantal gele kaarten, vergeleken met Spanje 1982, na 36 wedstrij den met meer dan vijftig procent is gestegen, van 52 naar 82. Dat het aantal rode kaarten, daarbij inbegrepen de twee die spelers uit Irak kregen na de wedstrijd tegen België, bijna verdrievoudigd is. Van drie naar acht. De conclusie is, vol gens Europees denken, heel eenvou dig. Het voetbal in Mexico overtreft op alle mogelijke manieren het toe laatbare. Joao Havelange vertelde echter za terdag tijdens zijn persconferentie, dat de scheidsrechters beter optre- 'den. Hij stelde zelfs, dat de rapporta ge van commissarissen en inspec teurs bij de 36 wedstrijden, die tot nu toe hebben plaats gevonden, een gemiddeld cijfer van 8,6 hebben op geleverd. ,,De scheidsrechters zijn dus goed, zij zijn erg attent op ge weld", concludeerde de voorzitter van de FIFA. Scheidsrechtersbaas Harry Cavan, uit Noord-Ierland, zal zijn voorzitter nooit tegenspreken. De gepensioneerde vakbondsman, voorzitter van vier commissies, met een dagvergoeding van 750 Zwitserse franken (duizend gulden) indien voor de FIFA op pad, volgt de lijn die de grote baas uitzet. Die lijn houdt in, dat zo veel mogelijk landen scheids rechters moeten kunnen leveren, dat ieder continent met tenminste één arbiter moet zijn vertegenwoordigd. En dat ieder een beurt krijgt in de eerste ronde. „De nominaties van scheidsrechters, commissarissen en inspecteur", stelde Havelange, zijn door de commissie tot nu toe één stemmig genomen. Wij hebben bij de aanwijzingen wel rekening gehouden met het gewicht van de wedstrijd". Waar de FIFA geen rekening mee houdt is dat grensrechters van naam als Christov (Tsj) en Esposito (Arg) de kleinere scheidsrechters, zoals Jesus Diaz (Col), of Shizuo Takada (Jap) bij respectievelijk de wedstrijden België - Irak en Alge rije - Spanje, met graagte laten verdrinken. Op het moment van de wedstrijd is de collega-scheidsrech ter geen collega, maar een concur rent voor de aanwijzing bij een eventueel volgende wedstrijd. De FIFA staat ook niet geheel buiten verdenkingen. Door bijvoorbeeld een Argentijnse commissaris aan te stellen bij Uruguay - Schotland en bij Engeland - Paraguay. In beide gevallen is Argentinië, normaal ge sproken, de volgende tegenstander van de winnaar van die duels. De internationale federatie laat zijn aangesloten bonden via een scherp kwalificatiesysteem toe tot de eind ronde van het wereldkampioen schap. De drijfveer van het systeem is tweeledig. Ieder continent moet zich kunnen kwalificeren, maar voor al: de sterkste landen behoren in de eindronde te komen. Voor de scheidsrechters geldt die regeling niet. De FIFA haalt niet de beste 36 van de duizend arbiters die op de lijst staan naar het wereldkampioen schap, maar laat per land ten hoog ste één man toe. De selectie is geo grafisch, niet kwalitatief. Omdat de kleintjes ook mee moeten kunnen doen, net zoals de derde wereld op het veld. En wat is het resultaat: EL CERRITO (AP) - De Marokkaan se koning Hassan II, een fervent aanhanger van de voetbalploeg van zijn land, heeft de spelers opgeroe pen tot een nieuw wonder in de tweede ronde van de strijd om de wereldbeker, waarin de Marokka nen het moeten opnemen tegen West- Duitsland. Maar ongeacht de uitslag van die wedstrijd, heeft de koning de ploeg al een vorstelijk welkom be loofd bij terugkeer uit Mexico. Dat heeft teamofficial Antaki 'Ben Barek' Abdallah zaterdag gezegd. Marokko heeft zich als enige Afri kaanse deelnemer aan een wk-toer- nooi tot nog toe geplaatst voor de tweede ronde. De ploeg eindigde vorige week door een 3-1 overwin ning op Portugal bovenaan in groep F. Die kwalificatie leidde in de hoofd stad Rabat en andere Marokkaanse steden tot uitbundige feesten. De Poolse aanvoerder Zbigniew Bo- niek voorspelde dat Marokko sterk genoeg is om ook West-Duitsland te verslaan. „Ze spelen goed voetbal en kunnen de Duitsers verrassen. Ma rokko heeft een sterke verdediging en kan ook profiteren van de hitte, waaraan de Duitsers niet gewend zijn". Canada en Irak bleven puntloos, Zuid-Korea en Algerije haalden er één en Marokko vier. De FIFA schroomt niet statistische vervalsing toe te passen. Mexico, als organise rend land, is hier namelijk niet via de zone Concacaf (Midden- en Noord- Amerika en het Caraibisch gebied), maar wordt in de resultaten wel met graagte meegeteld om duidelijk te maken dat het de kleintjes zo goed gaat. Mexico heeft immers vijf pun ten gehaald, waarvan twee tegen een ander mini-land (Irak). MEXICO-STAD (ANP) - De Neder landse scheidsrechter Jan Keizer zal tijdens de tweede ronde om het wereldkampioenschap de laatste wedstrijd in de achtste finales lei den. De FIFA wees Keizer aan als arbiter van Denemarken-Spanje op woensdag 18 juni in Queretaro. In de eerste ronde leidde de Nederlander Argentinië-Italië. De scheidsrechters voor de achtste finales zijn: 16 juni: Brazilië-Polen: Volker Roth (WD1); 16 juni- Argentinië-Uruguay: Luigi Agnolin (Ita); 17 juni: Italië-Frankrijk: Carlos Es posito (Arg); 17 juni: Marokko- West-Duitsland Zoran Petrovic (Joe); 18 juni: Engeland-Paraguay: Jamal Al-Sharif (Syr); 18 juni: Denemarken-Spanje: Jan Keizer (Ned). Mexico: het resultaat telt Door Ton de Ruiter) IEXICO CITY - Ivan Vutzov en lora Milutinovic zijn buren en bijna eeftijdgenoten. De eerste was cen- tale verdediger van de Bulgaarse ationale ploeg, de ander speelde 'en jaar aan de zijde van Velibor 'asovic bij Partizan in Belgrado. Als peler stonden ze tegenover elkaar en isteren in een niet eens helemaal itverkocht Azteken-stadion ont- 'oetten ze elkaar opnieuw als coa- hes van Bulgarije en Mexico. Iet tweetal ging zijn eigen weg, Vut- t>v werd assistent van Boskov (ex- 'eyenoord) en vanaf 1982 bondstrai- er. Milutinovic kon, omdat het gor- ijn pas bij de grens met Bulgarije tevig dichtgetrokken wordt, via Mo- aco en Nice naar Amerika trekken. to dag voor de wedstrijd zocht de lexieaanse coach zijn vriend nog op, a de match van gisteren scheidden e wegen opnieuw. Na de 2-0 overwin ing van het gastland op Bulgarije in e achtste finales van het wereldkam- ioenschap vertrekt de 45-jarige Vut- °v richting Sofia, terwijl een beeld- ouwer het gezicht van de Joegoslaaf 1 aan het bestuderen is. Zijn beelte- ls komt op de Reforma, de boulevard an de hoofdstad te staan als na lexico, Paraquay, Irak in de eerste °nde en Bulgarije in de tweede ook 2gen de winnaar van West-Düits- 'nd-Marokko succes gehaald wordt, 'isschien wordt hij wel de eerste in et goud uitgehouwen Joegoslaaf als Polsstok, waarschijnlijk via Brazi- e, tot de finale reikt. Ik gek )f niet dat we wereldkam pioen worden, maar het land dat de titel wil veroveren moet wel eerst van ons winnen", meent de 41-jarige Bora, die al zestien jaar als speler en trainer in het Middenamerikaanse land zijn brood verdient. De Joegoslaaf heeft verdienstelijk werk gedaan, vooral aan de onderhandelingstafel. Hij kreeg het gedaan dat de internatio nals zich zonder competitieverplich tingen een heel jaar konden voorbe reiden op dit toernooi. Ondanks be perkte kwaliteiten kun je door hard te arbeiden, veel samen te zijn en veel te spelen (27 interlands in een jaar, 62 oefenduels in totaal) een ingespeelde ploeg formeren die met steun bij het samenstellen van het wedstrijdpro gramma tot de laatste acht reikt. Het team van Milutinovic voegde gisteren echter geen nieuw hoofdstuk toe aan de allerminst rijke voetbal historie van het land. Zestien jaar terug reikte de polsstok ook tot de kwartfinale, daarin was Italië met 4-1 te sterk. Aan te nemen valt dat de eerste krachtige opponent ook dit keer struikelblok wordt. Tot de ster ke voetbalnaties behoort Bulgarije allerminst, een ronde verder geko men door een gelukkige puntenver deling tegen Italië en een teleurstel lende 1-1 tegen voetbaldwerg Zuid- Korea. De ploeg presteert nog niet veel beter dan toen Vutzov er zelf deel van uit maakte. Gehinderd door Eusebio kopte hij in 1966 tegen Por tugal in eigen doel en droeg daarmee daadwerkelijk bij aan de tien neder lagen en zes gelijke spelen die bij de eindronde behaald werden. Op een zege wachtten de Bulgaren al vierentwintig jaar. Spits Mladenov, de zwakke back Markov, de maker van de goal tegen Italië Sirakov en ex- Feyenoorder Andrei Jeliazkov werden door de trainer uit de ploeg gelaten. Het haalde niet veel uit. Bulgarije bleef machteloos, toonde te weinig initiatieven, boeide nooit en gaat zeer terecht naar huis. Negrete met een fabelachtige uithaal in de eerste helft en Raul Servin na de rust brachten met hun doelpunten het Mexicaanse volk in extase. Ze deden de matige verrichting van Hu- go Sanchez vergeten. De treffers ver bloemden ook de zwakheden in de ploeg die zich ten koste van veel te overtredingen staande moet houden. Tegen Paraquay liefst 46, gisteren tegen de nauwelijks terugbijtende Bulgaren toch ook nog zevenentwin tig. Bij het uitverdedigen gaat het leer op de schoen, zoals bij het negende van Bal-op-het-dak. „Schoonheids prijzen worden niet uitgereikt, het gaat om de resultaten en niets an ders", van dat standpunt heeft Miluti novic zijn discipelen kunnen overtui gen. De voorspelling van Hugo Sanchez dat Bulgarije-Mexico het begin was van het echte wereldkampioenschap en dat de voetbalfans het vanaf dit moment op de stoelen niet meer uithouden, kwam niet uit. Slecht voetbal, een achtste finale van een wereldkampioenschap onwaardig. De 47-jarige Braziliaan Romualdo Arppi Filho had er nauwelijks pro blemen mee. Hij trok alleen geel voor Nikolai Arabov, die niet veel meer deed dan gevaarlijk spel plegen. San chez ging neer als de stervende zwaan.. Doelman Borislav Mikhailov hield de vedette van Real Madrid in de eerste helft twee keer van een doelpunt af. Voor de van een levensgelange schor sing ontheven doelman leek een hel denrol weggelegd tot het moment dat Negrete samenspel met Javier Aquir- re schitterend afrondde. Vanaf dat moment was Bulgarije een geslagen ploeg, want een tegenstander onder druk zetten kan de elf van Vutzov alleen in eigen huis. De eerste tegen stander van Mexico die daar wel in slaagt is spekkoper. want alleen doel man Pablo Larios is dan nog een serieuze hindernis. De Mexicanen verlaten de hoofdstad en vervolgen het toernooi over zes dagen (n Monterrey. Daar zijn de omstandigheden nog meer in het voordeel van de organisator, gewend als de ploeg is aan de warmte en het afdalen van grote hoogte naar de even boven de zeshonderd meter gelegen industriestad. „De beste ploeg komt ook op de maan een ronde verder" is de stelling van Milutinovic en daar kan hij wel eens gelijk in hebben. Langzamerhand moet het verschii in klasse tussen Mexico en de toernooi- favorieten toch de doorslag gaan ge- VLISSINGEN - KNVB-bestuurder Joop Jansens rechtsoverhandigt Vlissingen-aanvoerder Ruud Cor- nelis de beker van het district Zuid 1. Vlissingen zegevierde zondagmiddag in de bekerfinale tegen BW uit Den Bosch. Na 120 minuten voetbal in tropische omstandigheden hielden Vlissingen en BW elkaar -na twee gelijke spelen in de competitie- voor de derde maal dit seizoen in evenwicht: 1-1. Vlissingen toonde zich beter in het nemen van strafschoppen. Zie verder pagina 13. MAANDAG 16 JUNI 1986 lexico - Bulgarije 2-0 (1-0). 35. Negrete 1-0, 1. Servin 2-0. Scheidsrechter: Arppi (Bra), oeschouwers: 110.000. Gele kaart: Arabov Bul). lexico: Larios; Amador, Feliz Cruz, Qui- arte en Servin; Munoz, Aguirre, Boy (De os Cobos) en Negrete; Espana en Sanchez, lulgarije: Michailov; Arabov, Zdravkov, limitrov en Petrov; Sadkov, Jardanov, 'ostadinov en Getov (Sirakov): Gospodi- iov en Pasjev (Iskrenov). Met een schitterende uithaal brengt Negrete Mexico aan de leiding. BARCELONA (ANP) - Onder aanvoering van een tot het uiterste gemotiveerde Els Vader heeft de Nederlandse dames atletiekploeg voor de derde maal de Westathletic-wedstrijd gewonnen. In Barcelona toonden de Oranje dames zich voor de tweede achtereenvolgende maal de sterkste van de acht zwakkere Westeuropese atletieknaties, die elkaar om de twee jaar ontmoeten. De Nederlandse heren eindigden als derde achter Spanje en het verrassend sterke Oostenrijk. Voor de Nederlandse heren was het een herhaling van de prestatie van vier jaar geleden in Dublin. Els Vader was in het warme Barce- minuten met 43,44 seconden we- lona de vedette. De 26-jarige sprint- reldrecordhoudsters noemen, ster, die haar baan als fysiothera- Een dag later liep het kwartet peute heeft opgegeven, om zich opnieuw dezelfde tijd, wat toen in enkele maanden volledig aan de de Olympische finale de vierde atletiek te kunnen wijden, kwam in plaats opleverde. Bij de Europese de Catalaanse havenstad viermaal titelstrijd, eind augustus in Stutt- in actie. Zij opende het toernooi gart, moet het kwartet van Barce- zaterdag met een nieuw Neder- lona niet alleen in staat zijn een lands record op de 100 meter. Haar bronzen medaille te veroveren tijd van 11,17 seconden, gelopen maar ook een nationaal record te met een toelaatbare rugwind van lopen. Zondag startte Els Vader 1,13 meter per seconde, is de vierde met een officieuze 51,4 seconden dit seizoen in Europa gelopen en de het viertal op de 4 x 400 meter, zevende wereldseizoentijd. In Euro- Yvonne van Dorp. Tanja van der pa waren alleen de Oostduitsen Wal en Marjo van Agt konden Heike Drechsler (10,97) en Gladisch echter het karwei, dat had moeten en de Russin Sloesjar (beiden 11,09) resulteren in een verbetering van sneller. Een dag later leek Vader het Nederlandse record van 3.33,01, ook op weg naar een nieuwe record- niet afmaken. In tegenstelling tot tijd op de 200 meter. In het laatste de 4 x 100 m ploeg, die zich defini- stuk kwam zij echter wat vast te tief voor de Europese titelstrijd zitten maar eindigde desondanks plaatste, bleef op de 4 x 400 meter met 22,96 slechts 0,11 seconden Stuttgart nog een illusie. Sprint- boven haar vijfjaar oude nationale trainer Henk Kraayenhof, die vrij- record. wel uitsluitend oog heeft voor Nelli Cooman, motiveerde ongewild Els Rnviv Vader nog eens extra door te zeg- gen dat Nelli Cooman op de 100 Daarnaast fungeerde zij ook nog meter zeker tot 11,15 in staat zou tweemaal als de basis van de twee zijn geweest. Komende donderdag estafetteploegen. Met Nelli Coo- bij de tweede Grand Prix-wedstrijd man, die voor Vader door haar jn Leiden komt het tot een eerste twee Europese indoortitels een ex- rechtstreekse confrontatie tussen tra motivatie is, Martha Derby en de twee Nederlandse top-sprint- Marjan Olijslager, liep de 4 x 100 sters. meter ploeg de derde wereldtijd. Els Vader had zich boos gemaakt Met 43,72 kwam het zeker niet over de opmerking van Kraayen- scherp wisselende viertal dicht in hof. „Ik wilde die 4 x 400 meter de buurt van het inmiddels acht- eerst niet lopen, omdat ik toch wel tien jaar oude nationale record, wat vermoeid was maar toen ik hoorde wat hij gezegd had, wilde ik Bij de Olympische Spelen van 1968 wei wat laten zien. Donderdag in mochten Wilma van den Berg, Mie- Leiden komen wij elkaar tegen. Als ke Sterk, Truus Hennipman en ik dan net zo loop als hier. dan Corrie Bakker zich destijds enkele zullen wij het wel zien." Els Vader na haar recordverbetering in Barcelona.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 9