Rotterdam krijgt foto-archief OPEN DAG HORTUS Rechter verbiedt blokkade Spectaculaire daling aantal geslaagden theorie rijbewijs Khadafi is volgens Engelse krant ziek bij Akzo GEWELD IN ISRAEL LAAIT OP Man doodt echtgenote en zichzelf Vliegtuig stort neer: twee doden Twee gevangenen uit Schutterswei Alkmaar ontsnapt Bosbrand in 't Gooi Vrijgevestigde fysiotherapeuten gaan toch staken Nieuwe Surinaamse zaakgelastigde Drie doden bij brand in Japans warenhuis Vandaag Vooruitzichten Te weinig boodschap aan christelijke waarden bij nieuwe VVD'ers in Kamer Nautisch bericht Hoog water Laag water MAANDAG 16 JUNI 1986 PZC/ binnen-buiten land ARTS DAGEN IN HOOFDKWARTIER TEL AVIV - Het geweld in Israël tussen fanatieke religieuze groeperingen en niet- godsdienstige joden is het afgelopen weekeinde weer opgelaaid. Tegenstanders van de joodse fundamentalisten bekladden zaterdagnacht de hoofdsynagoge van Tel Aviv en andere gebedshuizen met hakenkruizen en anti-religieuze leuzen. Israëlische kranten maakten zondag op de voorpagina's in dit verband unaniem een vergelijking met progroms, de aanvallen op joden in Rusland ten tijde van de Tsaar. Verder vernielden anti-religieuze groepen honderden gebedenboeken en andere heilige attributen van bij- belsemenaria (yeshiva's) in Jeruzalem en Tel Aviv. In de Israëlische hoofd stad bestormde een woedende menig te zaterdagavond een busje van een ultra-orthodoxe begrafenisonderne mer. Uit wraak gooiden gelovige ex- ZOERSEL, BELGIë (ANP) - Een Bel gisch sportvliegtuigje is zondagmid dag bij het vliegveld van Oostmalle op de grens met Zoersel in de omge ving van Antwerpen kort nadat het was opgestegen neergestort. Hierbij kwamen de twee inzittende Belgen om het leven. Het toestel kwam naast de landingsbaan terecht. Het ongeluk was te wijten aan een motorstoring. De slachtoffers zijn een 46-jarige beroepsmilitair uit Bras- schaat en een 25-jarige leerling-piloot uit Ranst. Beiden waren op slag dood. Het sterke hogedrukgebied dat ons fantastisch weer tijdens het weekein de bezorgde, trekt zich wat naar Scandinavië terug. Het is niettemin ook vandaag nog bepalend voor het weer in de regio. Bovendien nemen de luchtdrukver schillen af, waardoor er vandaag niet zoveel wind zal zijn als gisteren. Er wordt warme lucht uit Duitsland aangevoerd, waarin de temperatuur tot dichtbij de 30 graden kan oplopen. Dat zou dan de eerste tropische dag van het jaar betekenen. tremisten in de buurt van het incident alle ruiten van een bioscoop aan dig gelen. Het vandalisme in religieuze plaat sen wordt beschouwd als een reactie van geseculariseerde joden die de straatterreur en het godsdienstige gedram van de fundamentalisten meer dan zat zijn. De afgelopen maanden staken de ijveraars voor een op de bijbel gefundeerde staat tientallen abri's in Jeruzalem in brand of spoten die vol met verf, uit protest tegen aangebrachte reclame borden met een vrouw in badpak of een man in een zwemslip. Maar op den duur keken de fanatieke gelovi gen niet zo nauw meer en vernielden zij voor honderdduizenden guldens aan bushuisjes waarop slechts een pot met mayonaise stond afgebeeld. Het geweld beperkte zich in eerste instantie tot het religieuze ghetto van de „charidiem' (streng orthodoxen) in het Jeruzalemse stadsdeel Mea Sja'ar- iem en de directe omgeving. Maar allengs spreidde het door blinde na volging van de bijbel geinspireerde geweld zich uit over de rest van het land. Wat al jaren broeide, ging letter lijk branden. De linkse politieke partijen Rats (Bur- HILVERSUM (ANP) - De nieuwe WD-lichting in de Tweede Kamer heeft te weinig boodschap aan christelijke waarden. Het CDA heeft hieraan en aan de „onaangename" uitspraken van Den Uyl over christe nen een flink deel van zijn verkie zingswinst te danken. Dit heeft drs. A.M. Oostlander, directeur van het wetenschappelijk instituut voor het CDA zondag gezegd voor de Avro- radio. Oostlander verwacht dat VVD en PvdA hun lering zullen trekken en de christelijke waarden, „die zo sterk in deze natie zijn verwikkeld", met meer respect gaan benaderen. Hij denkt daarbij onder meer aan het euthana sievraagstuk. Oostlander meent dat de huidige commissaris van de koningin in Fries land, Hans Wiegel, het in zijn tijd beter heeft gedaan. „Hij heeft niet zijn heil gezocht in het tegen de haren instrijken van christen-democraten. Volgens Oostlander zal het met de WD beter gaan als de invloed van het type Wiegel sterker wordt, met name onder de nieuwelingen in de VVD- fractie. gerrechten) en Mapan (een afgeschei den socialistische partij) hebben aan gekondigd een organisatie in het le ven te roepen om het religieus extre misme langs legale weg te bestrijden. Zij vrezen dat de godsdienstige onver draagzaamheid van dit moment het begin is van een veel ernstiger ver schijnsel: dat van het streven naar een theocratie. Premier Peres van Israël zei zondag avond op een partijbijeenkomst in Tel Aviv dat het geweld van beide kanten met kracht zal worden bestre den. ALKMAAR (ANP) - Omstreeks een uur zaterdagmiddag zijn uit de Alk- maarse gevangenis „Schutterswei" twee door de politie als „vuurgevaar- lijk" omschreven gedetineerden ont snapt. Een uitgebreide zoekactie heeft zater dagmiddag geen resultaat gehad. Vol gens woordvoerders van „Schutters wei" en de Alkmaarse politie zijn de 25-jarige H.R. en de 30-jarige J. de R. (beiden afkomstig uit de regio Rotter dam) veroordeeld wegens omvangrij ke vermogensmisdrijven. Zij moesten nog bijna een jaar van hun straf uitzitten. Volgens de woordvoerders hebben vijf gedetineerden getracht te ontsnap pen. De uitbraak van drie van hen mislukte, omdat een vluchttouw brak toen de drie er tegelijk aan hingen. Zij vielen terug op de luchtplaats en konden daar door bewaarders worden overmeesterd. De twee ontsnapten hebben een raam kapot geslagen, een touw naar buiten geworpen en konden daarlangs via het dak te ontvluchten. Volgens de woordvoerders hebben zij voor het touw en twee gereedstaande vlucht auto's hulp van buiten de gevangenis gehad. BLARICUM (ANP) - Op de grens van Blaricum en Huizen in het Gooi is zaterdagmiddag door een brand een kleine twee hectare bos en heide verbrand. In verband met de recente droogte en de heersende wind rukte de brand weer van Huizen en Blaricum met groot materieel uit. De brand woedde tegenover het revalidatiecentrum De Trappenberg, terwijl er ook enkele villa's in de buurt stonden. Door het ingrijpen van de brandweer bleef de schade berperkt tot verbrande na tuur. uur cm Maandag 16 juni Vlissingen Terneuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Oscheldemond Bruinisse Dinsag, 17 juni Vlissingen Terneuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Oscheldemond Bruinisse Door de Deltawerken kan het getij in de Oosterschelde soms sterk afwijken van de m deze getijtafel vermelde waterstanden. Dagelijks informatie telefoon Deltaweerbe- hcht 01110-7056. 03.05 03.26 05.05 03.47 05.10 03.20 05.25 04.10 04.31 06.00 04.51 06.10 04.15 06.25 179 189 134 205 143 138 148 181 192 132 207 142 138 146 15.28 140 15.47 151 17.25 100 16.07 166 17.35 111 15.55 105 17.50 114 16.34 146 16.54 157 18.40 104 17.15 172 18.45 115 16.45 112 19.00 118 EINDHOVEN (ANP) - Minister Brinkman van wvc heeft besloten een foto-archief in Rotterdam te ves tigen. Als lokatie voor een nationaal natuurhistorische presentatie heeft Brinkman Leiden aangewezen. De demissionaire minister heeft dit za terdag meegedeeld in Eindhoven, waar hij de tentoonstelling 50 jaar Van Adde-museum opende. Aan de Stichting het Nederlandse Foto-Archief zal jaarlijks een subsidie van 300.000 gulden worden verstrekt, aldus een bekendmaking van het mi nisterie van WVC. Het foto-archief heeft als voornaam ste taak het conserveren van negatief materiaal. Voor de realisering van een foto-instituut met een bredere taak stelling ontbreken vooralsnog de fi nanciële middelen, aldus de minister. Zijn keuze voor Rotterdam wordt vooral ingegeven door cultuur-politie ke overwegingen, zoals de spreiding van landelijke culturele voorzienin gen. Bovendien is hij van mening dat in Rotterdam een gunstig klimaat heerst voor de fotografie. Evenals bij de keus voor het in Rotter dam te vestigen foto-archief het geval was, hebben vooral cultuur-politieke overwegingen zoals de spreiding van landelijke culturele voorzieningen, bij deze beslissing een rol gespeeld. Voorts was doorslaggevend dat Lei den al twee rijksmusea op dit gebied heeft, aldus de bewindsman. Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben zaterdagmiddag laten weten onthutst te zijn over het besluit van minister Brinkman van WVC om het foto-archief - op basis van vooral Amsterdamse collecties - in Rotterdam te vestigen, zoals eerder met het Architectuurmuseum is ge beurd. Het besluit de nationaal na tuurhistorische presentatie in Leiden onder te brengen doet naar de mening van B en W van Amsterdam geen recht aan het voorstel van Amster dam als basis voor dit museum de vermaarde Hortus Botanicus in de hoofdstad te nemen. AMSTERDAM (ANP)- In het kader open dag in de Hortus Botanicus hebben diverse horti hun poorten zaterdag gratis of sterk gereduceerd geopend. Het was de derde open dag in successie. Foto: In de Amsterdamse hortus krijgt het publiek een uitleg bij de Ginko boom. Synagoges beklad EDE (ANP) - De Nederlandse Vereni ging van Vrijgevestigde Fysiothera peuten (NNWF, 1.800 leden) heeft zaterdag alsnog besloten komende woensdag mee te doen aan de staking uit protest tegen de tariefsverlaging. Dit heeft NVVF-woordvoerder Salo Muller zaterdag meegedeeld na af loop van de ledenvergadering in Ede. De NWF liet eerder deze week weten niets voor een eendaagse staking te voelen, omdat daarmee de patiënten worden gedupeerd. Een meerderheid van de zaterdag aanwezige leden is op dit standpunt teruggekomen. De ac tie is bedoeld als protest tegen de tariefsverlaging die afgelopen woens dag is ingegaan. Door onder meer de tarieven voor massage en oefenthera pie te verlagen van 26,20 gulden naar 23,40 gulden en de toeslag voor behan deling aan huis van 20 gulden naar 15,25 gulden denkt het Centraal Or gaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG) jaarlijks 20 tot 30 miljoen gulden op de fysiotherapie te kunnen besparen. In Nederland zijn zo'n 15.000 fysiotherapeuten werkzaam, van wie de helft in loondienst is en de andere helft vrijgevestigd. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, (01184) 84000: 's avonds op zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden: 's zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 84000; zondag avond v an 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 67,15; franco per post 80,-; per maand 23,10; jaarabonnement 256,-; jaarabonnement franco per post 310,-; losse nummers f 1,10 (alle bedragen inclusief 5 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 132 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19,80; ingezonden mededelingen 2V2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Middelburg. SCHEVENINGEN (ANP) - De negende editie van het Internationaal Fokker Vliegfeest werd dit weekeinde gehouden op het Scheveningse stand. Hoogtepunt was hetvliegen van de grootste vlieger ter wereld, een matras van 550 m2met afmetingen van 36 bij 16 meter. Tachtig helpers waren nodig om deze gigant de lucht in te krijgen. RIJSWIJK (ANP) - Het slagingsper centage voor het theorie-examen voor het rijbewijs is in 1985 spectacu lair gedaald. Dat schrijft de stichting Centraal Bureau Rijvaardigheidsbe wijzen (CBR) in het zaterdag uitge brachte jaarverslag. Het CBR wijt de daling van het aantal geslaagden (van 68 procent over 1984 naar 58 procent in 1985) aan het feit dat het nieuwe theorie-examen veelal wordt onderschat en doordat het aantal vragen in 1985 tot ruim 1800 is uitge breid. Daardoor in het „uit het hoofd leren van de vragen" praktisch on mogelijk geworden. In totaal vroegen in het verslagjaar ruim 580.000 mensen een examen aan. Dat waren er 19.000 meer dan in 1984. Het CBR verstrekte bijna een kwart miljoen rijvaardigheidsbewijzen in 1985. Voor het B-examen (88,5 procent van het totaal aantal praktijk-examens) slaagde 39,8 procent. Dat is het hoog ste percentage in 19 jaar, aldus het CBR. De jongste kandidaten scoor den hierbij het hoogst, en vrouwen bleven ongeveer 10 procent achter bij de mannen. Het CBR heeft in 1985 meer dan anderhalf miljoen geneeskundige ver klaringen afgegeven ten behoeve van de eerste aanvraag voor het rij-exa- men en voor een vernieuwing van het rijbewijs. In 7.644 gevallen werd een geneeskundige verklaring afgegeven met een kortere geldigheidsduur dan de gebruikelijke vijf jaar. In de loop der jaren kreeg het CBR de beschik king over 450.000 dossiers van wegge bruikers die volgens hun eigen verkla ring iets mankeren dat de rijvaardig heid beïnvloedt. In contrast met deze feiten staat de recente politieke besluitvorming over de Wet Verlenging Geldigheids duur Rijbewijzen, zo schrijft het CBR. De nieuwe wet voorziet niet langer in een vijfjaarlijkse vernieu wing, en dus ook niet meer in een periodieke medische toetsing. LONDEN (AP) - De Londense Sunday Times heeft bericht dat de Libische leider Moammar Khadafi ziek is. Zijn naaste medewerkers zouden druk op hem uitoefenen om de macht over te dragen. Volgens het blad werd dinsdag een specialist in 'stemming-bepalende medicijnen' van het ziekenhuis Habra in Tripoli ontboden naar Khadafi's hoofdkwartier in de woestijn op 100 kilometer van de hoofdstad. Vrijdag zou de specialist zich nog steeds in het hoofdkwartier hebben bevonden. Khadafi had woensdag een bijeen komst in Tripoli zullen toespreken, maar liet verstek gaan. Wel verscheen hij kort op televisie, maar volgens deskundigen was het een video-opna me en zag hij er verward en ziek uit, aldus de Sunday Times. Eén diplomaat zou volgens de Sunday Times hebben gezegd dat Khadafi's medewerkers niet het systeem willen veranderen en dat het in hun belang is om Khadafi als nominaal leider te handhaven, omdat zij hun macht aan hem ontlenen. Libië is onder bepaalde voorwaarden bereid een verdrag met de landen van de Europese Gemeenschap te sluiten over de bestrijding van terrorisme. Daartoe moet er wel vooraf overeen stemming bestaan over de de precieze definitie van terrorisme. Dit heeft de Advertentie secretaris van het Libische Algemene Volkscongres, Muftah al-Usta Omar, zaterdag gezegd tegen een groep Westduitse sociaal-democratische le den van het Europese parlement die sinds vrijdag in Tripoli op bezoek is. Het is de eerste keer sinds de Ameri kaanse luchtaanvallen op Libië in april dat Europese functionarissen een bezoek brengen aan dit land. Die aanvallen waren een vergelding voor een aanslag op een door Amerikaanse soldaten gefrequenteerde discotheek in Berlijn, die door de Verenigde Sta ten aan Libië werd toegeschreven. Voorzitter - Tot algemeen voorzit ter van de Katholieke Onderwijs Vak organisatie KOV (41.000 leden) is za terdag door de ledenvergadering in Eindhoven gekozen drs. C.L.J. van Overbeek uit Etten-Leur. Hij is de opvolger van de in februari overleden N. Snel.-Van Overbeek (40) is leraar politiek en economie, decaan en stu dieleider van de afstudeerfase aan de katholieke academie voor de journa listiek in Tilburg. PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Paramaribo heeft vrijdag be kendgemaakt dat de Nederlandse re gering toestemming heeft gegeven tot de vestiging van drs. Carlo Spier als zaakgelastigde in Den Haag. De zaakgelastigde is de hoogste verte genwoordiger van de Surinaamse re gering in Den Haag. De voorganger van Spier, drs. Lachmising, is in april om onbekende redenen naar Parama ribo teruggeroepen. RIJSSEN (ANP) - Een 66-jarige inwo ner van Rijssen heeft zaterdag zijn 61-jarige vrouw om het leven ge bracht en daarna zichzelf gedood. Volgens de politie leed de man al jarenlang aan depressies. De politie was gealarmeerd door een buurman, die het echtpaar dobd had aangetroffen. TOKIO (UPI) - In een voorstad van Tokio zijn zaterdag bij een brand in een warenhuis drie mensen om het leven gekomen. Op het moment van de brand waren circa 1.000 mensen in het pand. De brand begon in de kelder van het zeven verdiepingen tellende gebouw, aldus de brandweer. De vlammen bereikten de bovenste verdiepingen van het gebouw niet maar wel ontwik kelde zich op de eerste verdiepingen veel rook. Het koste 160 brandweer mannen vijf uur om het vuur te blus sen. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. Vlissingen: Walstraat 56-60, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (01184)84000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180)81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel.(01100)31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. Opening kantoren: van maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 8.00 tot 10.30 uur. uur cm uur cm Maandag, 16 juni vlissingen 09.20 170 21.45 152 Terneuzen 09.41 192 22.06 175 Zierikzee 11.10 107 23.15 96 Hansweert 10.08 209 22.33 191 Wemeldinge 11.20 120 23.30 110 Oscheldemond 09.25 125 21.45 111 Bruinisse 11.45 126 23.50 115 Dinsdag, 17 juni Vlissingen 10.25 178 22.51 162 Terneuzen 10.45 201 23.12 185 Zierikzee 12.15 108 00.25 94 Hansweert 11.12 217 23.39 201 Wemeldinge 12.25 122 CO.25 109 Oscheldemond 10.25 129 22.40 115 Bruinisse 12.45 128 met hakenkruizen Wind: oost, later zuidoost, 3 tot 4, zicht: goed, temperatuur kustwater: 15 graden, afwijking waterstanden: een geringe verlaging, maximum golf hoogte monding Scheldes: vrijwel geen. 17 juni Zon op 0518 onder 2203 Maan op 1607 onder 0231 ALMELO (ANP) - De Industriebond FNV mag geen blokkades uitvoeren bij de toegangen van Akzo Zout Che mie in Hengelo. Dit heeft de vice- president van de rechtbank in Alme lo, mr. H. Talsma, zaterdag bij vonnis in kort geding bepaald. De directie van AKZO had het kort geding vrij dag aangespannen omdat het bedrijf grote schade lijdt nu treinen en vrachtauto's het terrein van AKZO niet kunnen oprijden. Mocht de FNV in strijd met de uit spraak handelen, dan verbeurt men een dwangsom van 250.000 gulden per dag. De blokkade-acties zijn hierna gestaakt. De vice-president zegt in zijn vonnis dat voldoende aannemelijk is gewor den dat er sprake is van blokkades en belemmeringen van het goederenver voer bij AZC in Hengelo. De Industriebond FNV verwacht niet dat het verbod op blokkades veel invloed op de acties bij AKZO Zout Chemie zal hebben, aldus een woord voerder zaterdag. „Een verzachting van de acties is niet waarschijnlijk. We zijn met de Vervoersbond FNV in gesprek om te kijken of deze bond het werk van de machinisten van de zout- treinen besmet wil verklaren". AKZO noemt de uitspraak „volko men logisch" en betreurt het dat een kort geding nodig was om „deze evi dent onrechtmatige actie" verboden te krijgen. Volgens de industriebond verlopen de stakingen bij AZC in Hengelo en Delfzijl en Enka Emmen voorspoe dig. Voor morgen: ook morgen is nog een groot deel van de dag hogedrukin- vloed met warm en zonnig weer. In middels maakt zich via het Kanaal wel een buienstoring op, die ons tegen de avond mogelijk met onweer en windstoten bereikt. De wind draait tijdens het passeren hiervan naar noordwest en er volgt een flinke af koeling van meer dan tien graden. Voor woensdag tot en met vrijdag: er ontwikkelt zich opnieuw een hoge drukgebied boven de Noordzee en er volgt een herstel van het weer. De wind wordt noordelijk, alhoewel het droog en zonnig blijft, wordt wel een koele periode ingeluid. (Van onze correspondent

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 3