i Els Vader vedette in warm Barcelona OVERWINNING (4-3)OP FAVORIET GEACHTE SOVJETS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VER WINNING OP BULGAREN KOMT SIMPEL TOT STAND PAGINA 9 Basis Uithaal LI ZC 'SPORTKRANT MAANDAG 16 JUNI 1986 Het wonder van de Rode Duivels LEON - Met een wrange nasmaak hebben de Russen zich vannacht afgekeerd van het toernooi waarvan ze in de eerste week de smaakmaker waren. In een uitzonderlijk mooie en enerverende wedstrijd voltrok zich in León een klein wonder. De Belgische ploeg, die verscheurd leek door de vele onderlinge ruzies, zorg de voor een niet meer verwachte sensatie. Een plotselinge opleving bracht de ploeg van Guy Thijs langs een van de grootste kanshebbers voor de titel. Rusland ging in de zenuwslopende verlengingen met 4- 3 ten onder en daarmee verdween de eerste topploeg uit het toernooi. Het mocht verbazingwekkend heten dat juist de Belgen tot die meesterlij ke stunt in staat waren. Het verschil in speelstijl was immers zo groot geweest tijdens de eerste schifting. Guy Thijs kon niet meer dan een wankelende ploeg in het veld bren gen die in feite niets meer te zoeken had in de volgende ronde. De Russen schitterden daarentegen met spran kelend voetbal, dat gekoppeld was aan een grote ijver. De 47-jarige coach Valeri Lobanovs- ki werd geroemd om zijn kwaliteiten. Hij moest echter tegen de Russen ervaren dat ook zijn lot in handen ligt van zijn ongetwijfeld begaafde spelers. Zoals van Jakovenko en Za- marov in de opbouw van de aanval len. Zij moesten als spelmakers aan geven waar de Belgen kwetsbaar waren. Het was een eerste vereiste om met die spelers de openingen te vinden in een verdediging die bijna als een muur was opgebouwd. Guy Thijs had die afweer in zijn grote angst voor een afgang zo opgesteld dat het centrum vergrendeld was. Maar dat kon de belegering in het begin van de wedstrijd niet verhinde ren. Toen Jean Marie Pfaff in dat eerste offensief overeind bleef, groeide bij de Belgen de hoop op een wonder. Er was af en toe zelfs ruimte voor een voorzichtige counter en dat leid de na een kwartier spelen tot een eerste kans. Frankie Vercauteren mocht vanaf de linkerkant op doel koppen, maar kreeg de bal niet langs Dassajev. De vrees voor een snelle opening was terecht geweest. De Russen kwamen na vijf minuten spelen al twee keer gevaarlijk dicht bij een eerste treffer. Jean Marie Pfaff redde nog op een harde inzet van Jakovenko en zag Belanov hoog over schieten. Daarna leek het offensief even weg te zakken, maar na een klein half uur kwam de onvermijdelijke stormloop weer op gang. Met korte en flitsende aanvalsstoten drongen de combina ties ineens weer door tot in het strafschopgebied en daar was het Enzo Scifo (links) omhelst Jan Ceulemans die zojuist 2-2 heeft gescoord. alleen nog zoeken naar de schutter die het af zou maken. Igor Belanov, normaal niet eens zeker van een vaste plaats, kreeg die vrijheid in de 28e minuut. Zijn machtige schot sloeg hard en onhoudbaar in de bovenhoek: 0-1. Het moet gezegd: de Russen speel den lang niet zo oogstrelend als in de eerste wedstrijd van het toernooi. Er was kennelijk toch ook een zeker respect voor de tegenstander die gewend is om alleen in uiterste nood zaak zelf aan te vallen. België was pas na de tegengoal bereid om zich bij tijd en wijle in die rol te wagen. Voor het doel van Dassajev brak er plotseling paniek uit toen de wed strijd die kleine wending kreeg. Jan Ceulemans was in de 40e minuut dicht bij de gelijkmaker met een ver schot. En nog voor de rust besloot Eric Gerets een doorbraak op rechts met een schot in het zijnet. Zoals Guy Thijs vooraf had gehoopt bleef de schade beperkt in die eerste helft. Meer dan dat had de coach niet durven wensen en daarom groeide het vertrouwen. Het gevaar was alleen dat de minste hapering onmiddellijk bestraft zou worden door de altijd attente Russen. Met het accent dus iets meer op de aanval groeide België langzamer hand weer in de wedstrijd. Het was bijvoorbeeld opvallend dat Eric Ge rets meer vooraan mocht spelen en dat George Grun af en toe ook opschoof naar de voorhoede. Jean Marie Pfaff werd in de tiende minuut weliswaar gered door de paal bij een schot van Jakovenko. Maar twee minuten later viel het doelpunt aan de andere kant. Frank Vercaute ren lanceerde een van zijn befaamde voorzetten. Enzo Scifo, zo vaak ver guisd in de eerste ronde, stopte de bal met zijn rechter en schoot met dezelfde voet in: 1-1. De schijn van een licht overwicht werd even in stand gehouden, maar werd door de koele Sovjets weer teniet gedaan. Alsof het op bevel ging schoof alles weer op naar de helft van de Belgen. Zo'n twintig minuten voor tijd scoorde Belanov weer tegen: 1-2. Maar nog altijd was het niet beslissend, omdat Jan Ceu lemans zijn ploeg weer op gelijke hoogte schoot: 2-2. Die stand bleef op het scorebord (hoewel Scifo in de slotminuten nog de beste kans kreeg) en toen werd in de verlenging de sensatie compleet. De jonge Stefan de Mol kreeg na dertien minuten een afgemeten voor zet van Gerets en kopte feilloos in: 3-2. Nico Claesen bouwde die onge looflijke voorsprong zelfs nog verder uit en uit een strafschop scoorde Belanov 4-3. De Belgen groeiden in die slotfase echter boven zichzelf uit en mochten tenslotte de mooiste overwinning sinds vele jaren vieren. In de kwartfinale ontmoeten de Bel gen de winnaar van het duel Spanje- Denemarken. Achtste finales WK: Sovjetunie-België 4-3 na verlenging 12-2, 1-0), 28. Belanov 1-0, 56. Scifo 1-1. 70. Belanov 2-1, 76. Ceulemans 2-2,102. Demol 2-3, 109. Claesen 2-4, 111. Belanov 3-4 IstrafschopScheidsrechter: Fredriksson (Zwe). Toeschouwers: 32.000. Gele kaart: Renquin (Bel) Sovjetunie: Dassajev; Bessonov, Bal, Koeznetsov en Demjanenko; Jaremtsjoek, Jakovenko (80. Jevtoesjenko), Alejnikov en Rats; Belanov en Zavarov (73. Rodjo- nov). België: Pfaff; Gerets (113. Leo van der Eist), Grun (100. Clijsters), Renquin en Vervoort; Demol. Scifo, Ceulemans en Vercauteren; Veyt en Claesen. flexico - Bulgarije 2-0 (1-0). 35. Negrete 1-0, il. Servin 2-0. Scheidsrechter: Arppi (Bra), Beschouwers: 110.000. Gele kaart: Arabov Bul). Mexico: Larios; Amador, Feliz Cruz, Qui- Jarte en Servin; Munoz, Aguirre, Boy (De s Cobos) en Negrete; Espana en Sanchez. Bulgarije: Michailov; Arabov, Zdravkov, Dimitrov en Petrov; Sadkov, Jardanov, Kostadinov en Getov (Sirakov); Gospodi- hov en Pasjev (Iskrenov). Met een schitterende uithaal brengt Negrete Mexico aan de leiding. Els Vader na haar recordverbetering in Barcelona. BARCELONA (ANP) - Onder aanvoering van een tot het uiterste gemotiveerde Els Vader heeft de Nederlandse dames atletiekploeg voor de derde maal de Westathletic-wedstrijd gewonnen. In Barcelona toonden de Oranje dames zich voor de tweede achtereenvolgende maal de sterkste van de acht zwakkere Westeuropese atletieknaties, die elkaar om de twee jaar ontmoeten. De Nederlandse heren eindigden als derde achter Spanje en het verrassend sterke Oostenrijk. Voor de Nederlandse heren was het een herhaling van de prestatie van vier jaar geleden in Dublin. Els Vader was in het warme Barce lona de vedette. De 26-jarige sprint ster, die haar baan als fysiothera peute heeft opgegeven, om zich enkele maanden volledig aan de atletiek te kunnen wijden, kwam in de Catalaanse havenstad viermaal in actie. Zij opende het toernooi zaterdag met een nieuw Neder lands record op de 100 meter. Haar tijd van 11,17 seconden, gelopen met een toelaatbare rugwind van 1,13 meter per seconde, is de vierde dit seizoen in Europa gelopen en de zevende wereldseizoentijd. In Euro pa waren alleen de Oostduitsen Heike Drechsler (10,97) en Gladisch en de Russin Sloesjar (beiden 11,09) sneller. Een dag later leek Vader ook op weg naar een nieuwe record tijd op de 200 meter. In het laatste stuk kwam zij echter wat vast te zitten maar eindigde desondanks met 22,96 slechts 0,11 seconden boven haar vijfjaar oude nationale record. Daarnaast fungeerde zij ook nog tweemaal als de basis van de twee estafetteploegen. Met Nelli Coo- man, die voor Vader door haar twee Europese indoortitels een ex tra motivatie is, Martha Derby en Marjan Olijslager, liep de 4 x 100 meter ploeg de derde wereldtijd. Met 43,72 kwam het zeker niet scherp wisselende viertal dicht in de buurt van het inmiddels acht tien jaar oude nationale record. Bij de Olympische Spelen van 1968 mochten Wilma van den Berg, Mie- ke Sterk, Truus Hennipman en Corrie Bakker zich destijds enkele minuten met 43,44 seconden we reldrecordhoudsters noemen. Een dag later liep het kwartet opnieuw dezelfde tijd, wat toen in de Olympische finale de vierde plaats opleverde. Bij de Europese titelstrijd, eind augustus in Stutt gart, moet het kwartet van Barce lona niet alleen in staat zijn een bronzen medaille te veroveren maar ook een nationaal record te lopen. Zondag startte Els Vader met een officieuze 51,4 seconden het viertal op de 4 x 400 meter. Yvonne van Dorp, Tanja van der Wal en Marjo van Agt konden echter het karwei, dat had moeten resulteren in een verbetering van het Nederlandse record van 3.33,01, niet afmaken. In tegenstelling tot de 4 x 100 m ploeg, die zich defini tief voor de Europese titelstrijd plaatste, bleef op de 4 x 400 meter Stuttgart nog een illusie. Sprint trainer Henk Kraayenhof, die vrij wel uitsluitend oog heeft voor Nelli Cooman, motiveerde ongewild Els Vader nog eens extra door te zeg gen dat Nelli Cooman op de 100 meter zeker tot 11,15 in staat zou zijn geweest. Komende donderdag bij de tweede Grand Prix-wedstrijd in Leiden komt het tot een eerste rechtstreekse confrontatie tussen de twee Nederlandse top-sprint- sters. Els Vader had zich boos gemaakt over de opmerking van Kraayen hof. „Ik wilde die 4 x 400 meter eerst niet lopen, omdat ik toch wel wat vermoeid was maar toen ik hoorde wat hij gezegd had, wilde ik wel wat laten zien. Donderdag in Leiden komen wij elkaar tegen. Als ik dan net zo loop als hier, dan zullen wij het wel zien." exico: het resultaat telt (Door Ton de Ruiter) MEXICO CITY - Ivan Vutzov en Bora Milutinovic zijn buren en bijna leeftijdgenoten. De eerste was cen trale verdediger van de Bulgaarse Rationale ploeg, de ander speelde lien jaar aan de zijde van Velibor 4 asovic bij Partizan in Belgrado. Als Ipeler stonden ze tegenover elkaar en kisteren in een niet eens helemaal jiitverkocht Azteken-stadion ont boetten ze elkaar opnieuw als coa- van Bulgarije en Mexico. flet tweetal ging zijn eigen weg, Vut- ov werd assistent van Boskov (ex- Feyenoord) en vanaf 1982 bondstrai- her. Milutinovic kon, omdat het gor dijn pas bij de grens met Bulgarije lievig dichtgetrokken wordt, via Mo naco en Nice naar Amerika trekken. dag voor de wedstrijd zocht de Mexicaanse coach zijn vriend nog op. "a de match van gisteren scheidden wegen opnieuw. Na de 2-0 overwin- Fng van het gastland op Bulgarije in pe achtste finales van het wereldkam pioenschap vertrekt de 45-jarige Vut- fov richting Sofia, terwijl een beeld houwer het gezicht van de Joegoslaaf 1 aan het bestuderen is. Zijn beelte- is komt op de Reforma, de boulevard pan de hoofdstad te staan als na [Mexico, Paraquay, Irak in de eerste londe en Bulgarije in de tweede ook pgen de winnaar van West-Duits- 'jnd-Marokko succes gehaald wordt, 'isschien wordt hij wel de eerste in et goud uitgehouwen Joegoslaaf als Re polsstok, waarschijnlijk via Brazi l's, tot de finale reikt. I-Ik geloof niet dat we wereldkam pioen worden, maar het land dat de titel wil veroveren moet wel eerst van ons winnen", meent de 41-jarige Bora, die al zestien jaar als speler en trainer in het Middenamerikaanse 'land zijn brood verdient. De Joegoslaaf heeft verdienstelijk werk gedaan, vooral aan de onderhandelingstafel. Hij kreeg het gedaan dat de internatio nals zich zonder competitieverplich tingen een heel jaar konden voorbe reiden op dit toernooi. Ondanks be perkte kwaliteiten kun je door hard te arbeiden, veel samen te zijn en veel te spelen (27 interlands in een jaar. 62 oefenduels in totaal) een ingespeelde ploeg formeren die met steun bij het samenstellen van het wedstrijdpro gramma tot de laatste acht reikt. Het team van Milutinovic voegde gisteren echter geen nieuw hoofdstuk toe aan de allerminst rijke voetbal historie van het land. Zestien jaar terug reikte de polsstok ook tot de kwartfinale, daarin was Italië met 4-1 te sterk. Aan te nemen valt dat de eerste krachtige opponent ook dit keer struikelblok wordt. Tot de ster ke voetbalnaties behoort Bulgarije allerminst, een ronde verder geko men door een gelukkige puntenver deling tegen Italië en een teleurstel lende 1-1 tegen voetbaldwerg Zuid- Korea. De ploeg presteert nog niet veel beter dan toen Vutzov er zelf deel van uit maakte. Gehinderd door Eusebio kopte hij in 1966 tegen Por tugal in eigen doel en droeg daarmee daadwerkelijk bij aan de tien neder lagen en zes gelijke spelen die bij de eindronde behaald werden. Op een zege wachtten de Bulgaren al vierentwintig jaar. Spits Mladenov, de zwakke back Markov, de maker van de goal tegen Italië Sirakov en ex- Feyenoorder Andrei Jeliazkov werden door de trainer uit de ploeg gelaten. Het haalde niet veel uit. Bulgarije bleef machteloos, toonde te weinig initiatieven, boeide nooit en gaat zeer terecht naar huis. Negrete met een fabelachtige uithaal in de eerste helft en Raul Servin na de rust brachten met hun doelpunten het Mexicaanse volk in extase. Ze deden de matige verrichting van Hu- go Sanchez vergeten. De treffers ver bloemden ook de zwakheden in de ploeg die zich ten koste van veel te overtredingen staande moet houden. Tegen Paraquay liefst 46. gisteren tegen de nauwelijks terugbijtende Bulgaren toch ook nog zevenentwin tig. Bij het uitverdedigen gaat het leer op de schoen, zoals bij het negende van Bal-op-het-dak. „Schoonheids prijzen worden niet uitgereikt, het gaat om de resultaten en niets an ders", van dat standpunt heeft Miluti novic zijn discipelen kunnen overtui gen. De voorspelling van Hugo Sanchez dat Bulgarije-Mexico het begin was van het echte wereldkampioenschap en dat de voetbalfans het vanaf dit moment op de stoelen niet meer uithouden, kwam niet uit. Slecht voetbal, een achtste finale van een wereldkampioenschap onwaardig. De 47-jarige Braziliaan Romualdo Arppi Filho had er nauwelijks pro blemen mee. Hij trok alleen geel voor Nikolai Arabov, die niet veel meer deed dan gevaarlijk spel plegen. San chez ging neer als de stervende zwaan. Doelman Borislav Mikhailov hield de vedette van Real Madrid in de eerste helft twee keer van een doelpunt af. Voor de van een levensgelange schor sing ontheven doelman leek een hel denrol weggelegd tot het moment dat Negrete samenspel met Javier Aquir- re schitterend afrondde. Vanaf dat moment was Bulgarije een geslagen ploeg, want een tegenstander onder druk zetten kan de elf van Vutzov alleen in eigen huis. De eerste tegen stander van Mexico die daar wel in slaagt is spekkoper, want alleen doel man Pablo Larios is dan nog een serieuze hindernis. De Mexicanen verlaten de hoofdstad en vervolgen het toernooi over zes dagen in Monterrey. Daar zijn de omstandigheden nog meer in het voordeel van de organisator, gewend als de ploeg is aan de warmte en het afdalen van grote hoogte naar de even boven de zeshonderd meter gelegen industriestad. „De beste ploeg komt ook op de maan een ronde verder" is de stelling van Milutinovic en daar kan hij wel eens gelijk in hebben. Langzamerhand moet het verschil in klasse tussen Mexico en de toernooi- favorieten toch de doorslag gaan ge ven. VLISSINGEN - KNVB-bestuurder Joop Jansens (rechts) overhandigt Vlissingen-aanvoerder Ruud Cor- nelis de beker van het district Zuid 1. Vlissingen zegevierde zondagmiddag in de bekerfinale tegen SVV uit Den Bosch. Na 120 minuten voetbal in tropische omstandigheden hielden Vlissingen en SVV elkaar -na twee gelijke spelen in de competitie- voor de derde maal dit seizoen in evenwicht: 1-1. Vlissingen toonde zich beter in het nemen van strafschoppen. Zie verder pagina 13.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 9