PZC almanak Jongens bekennen overval winkelier Anna-Jacobapolder Onduidelijkheid troef over opzet oeververbinding Visserijdag Vlissingen is nog geen traditie SCHADE EEN MILJOEN GULDEN nstorting tfotorrijder zwaar gewond bij botsing Wto in de slip: rie inzittenden Ewaar gewond ZEEUWSE Zware schade bij botsing Schoondijke Etbyleenfabriek Dow Terneuzen stil na storing Vermoeide surfer 3 km uit kust van Zoutelande opgevist ADVIESORGANEN: BELANGSTELLING WAS REDELIJK Wimpel Twee auto's bij botsing vernield Fietser gewond bij val Corbazol Goes wint vierde selectiefestival Poging paard uit sloot takelen in Middelburg mislukt FNV stemt in met ontwerp-cao van Cokesfabriek PAGINA 5 Hand I MAANDAG 16 JUNI 1986 zeeland: jES - Burgemeester mr W. Blanken van Goes wilde ch zaterdag, tijdens de viering van de binnenstadsfees- niet laten kennen en stapte 's avonds in een _eteluchtballon om, zij het wat verlaat door de wind, een ichtje te maken. Bij een noodlanding op een weilandje i het Sloegebied liet de eerste burger zijn eer voor wat was, en sprong, onaangekondigd, uit het mandje. De urgemeester moest door toevallig in de buurt rondtoe rde Borsselaren naar zijn feestende stad worden ■ruggebracht. lat gebeurde allemaal wel snel. De uitgestelde vlucht e»on rond acht uur. Met een razende snelheid zag de -htgenote van de burgemeester haar man in de richting an het Sloegebied verdwijnen. Zij maakte kalmaan anstalte om de schijnbaar onvervaarde burgemeester per olitieauto te gaan volgen. De ervaren ballonvaarder, bij ie Blanken was ingestapt, merkte echter al snel dat het tochtje al teveel richting Westerschelde ging en zei zijn passagier zich klaar te maken voor een noodlanding. Eenmaal aan de grond koos de burgemeester het zekere voor het onzekere en verwisselde het mandje voor de veilige uitgestrektheid van het industrieterrein. Daardoor ging de ballon weer de lucht in en de verbaasde ballon vaarder kon zijn mand pas weer een kilometer verder laten landen. De burgemeester kreeg hulp van de familie Van den Ende uit Borssele, die de vlucht met de auto had gevolgd en zo vriendelijk was hem even naar Goes te brengen. Op het Kerkplein in Goes kruiste de liftende Blanken het pad van zijn vrouw, die net in de politieauto was gestapt om de halsbrekende toeren van haar echtgenoot vanaf de grond te gaan volgen. Burgemeester Blanken werd in het stadhuis op de Grote Markt ingehaald door een erg vrolijk gezelschap van gemeente- en politieambtenaren. Brand verwoest landbouwschuur iINT-PHILIPSLAND - Een brand in een landbouwschuur aan de Oudepolder in Sint- hilipsland heeft zondagmorgen voor zeker een miljoen gulden aan schade aangericht. De randweerkorpsen van Sint-Philipsland en Steenbergen hebben er tot laat in de zondagmid- ag werk aan gehad. De schuur, eigendom van A. Verwijs, werd helemaal verwoest, evenals e inventaris: een partij aardappelen en een aantal landbouwmachines. De enige levende ave in de schuur, kippen en een haan, was in staat zichzelf te redden. 'anneer de brand ontstaan is, is niet ekend. Duitse toeristen, op weg naar nna-Jacobapolder, zagen de schuur randen en wilden de eigenaar in het oonhuis ernaast waarschuwen. Dat ikte niet omdat de elektriciteitslei- ingen al waren vernield en daarom bel niet werkte. Met steentjes !gen het slaapkamerraam werd de ienhandelaar A. Verwijs uiteindelijk >ch gewekt. Een telefoontje naar de randweer zat er ook niet meer in >dat Verwijs de spuitgasten zelf roest gaan waarschuwen. Om half ;s was het korps van Sint-Philips- ind met een tank-autospuit en stra- n hoge- en lage druk ter plaatse om blussen. Het woonhuis liep, door de unstige wind, weinig gevaar zodat de randweer zich op de schuur kon mcentreren. stenen schuur had een pannendak, aderschoten met stro zodat de vlam- len gevaarlijke instortingen te- LINGE - Bij een frontale aanrijding de Gravenstraat in Clinge is vrij- agavond de bestuurder van een mo- irfiets gewond geraakt. Het ongeluk abeurde rond halfzeven toen een astelauto, bestuurd door L. de R. uit linge, over de Gravenstraat, vanaf Belgische grens richting Zeegat :ed. Uit tegenovergestelde richting iderde een personenauto met daar- ihter motorrijder E. de V. uit Clinge. ij het passeren van de personenauto V. de tegemoetkomende bestel- ïto over het hoofd en er volgde een ontale aanrijding. De motor werd imield en de voorzijde van de bestel- ïto werd zwaar beschadigd. E. de V. erd met zware verwondingen over bracht naar het Sint-Liduinazie- anhuis in Hulst. OES - Bij een slippartij op de tadseweg tussen 's-Heer Hendriks- inderen en Wolphaartsdijk zijn zon- agmiddag de bestuurder en zijn ivee passagiers van een personenau- o ernstig gewond geraakt, e bestuurder, de 20-jarige L. B. uit oes, zag in een bocht af van een ihaalmanoeuvre en raakte daarbij in n slip. De auto vloog een paar keer ver de kop. De inzittenden L. C. K. 10) uit Goes en zijn stadsgenote A. N. 7) raakten beiden ook gewond. Het rietal werd per ambulance overge- racht naar het ziekenhuis Bergzicht Goes. De wrak van de auto moest orden weggesleept. Hij voelde zich wat onthand, die Vlissingse huisvader. Ein delijk had hij de stoute schoe nen aangetrokken om wat vui le karweitjes in huis op te knappen, en dan dit! Uit hygiënische overwegingen had hij zich een paar werk handschoenen aangeschaft, maar klaar om de werkzaam heden aan te vatten, keek hij vreemd op. De ene hand schoen gleed soepel aan, maar de andere correspondeerde op geen enkele wijze met zijn vin gers en duim. Een weeffoutje, dacht de man en spoedde zich terug naar de doe-het-zelf-winkel om zijn be klag te doen. De middenstan der glimlachte discreet en deelde hem in vertrouwen mee: ■■Een beoordelingsfout van mijn assistent, meneer, dit is een paar bestemd voor onze klanten met twee linkerhan den". weegbrachten. Wat later kwam er assistentie van het korps Steenber gen met twee tank-autospuiten. Tot rond half twaalf zondagochten bleven de brandweerlieden in touw. In de middag bluste een kleine ploeg nog enkele uren na. Over de oorzaak van de brand tast de brandweer nog in het duister. De technische recherche zal de zaak onderzoeken. De schuur brandde helemaal uit, de zijmuren stortten in en alleen de topmuren bleven min of meer staan. De kippen, die in hun nachthokken in de schuur door de brand werden overvallen, konden via een loopren naar buiten. Ze kwamen met de schrik en wat geschroeide pluimen vrij. THOLEN - Drie van de vier jongeren uit Bergen op Zoom die vrijdagmiddag werden aangehouden, hebben inmiddels hun aandeel in de overval op de 65-jarige winkelier M. Nelisse in Anna Jacobapolder bekend. Zoals gemeld werd de winkelier, die tevens het PTT-postagentschap aan de Langeweg beheerde, maandagavond laat overvallen, waarbij hij met een mes in de buik werd gestoken. Woensdagavond overleed hij aan zijn verwondingen. Mede dankzij informatie van de bevol king van Anna Jacobapolder slaagde de recherche van de rijkspolitie op Tholen er snel in de vier jeugdige overvallers op het spoor te komen. Getuigen die de vier mannen rond het tijdstip van de overval in Anna Jaco bapolder hadden gezien, konden de politie een vrij nauwkeurig signale ment verschaffen. De overvallers had den zich per fiets verplaatst en twee dagen later werden drie fietsen gevon den in een sloot langs de provinciale weg naar Sint-Philipsland. Deze ble ken in Bergen op Zoom te zijn gesto len. Zodoende sloot het net zich rond het viertal en vrijdag op het eind van de middag werden de jongens aange houden en in verzekerde bewaring gesteld. Uit de verhoren is gebleken, dat één van de vier verdachten het post agentschap in Anna Jacobapolder wist te vinden en in de veronderstel ling verkeerde dat daar makkelijk geld te krijgen was. Maandagavond toog hij op de fiets met de drie anderen naar het Fliplandse dorp. De 20-jarige A. C. L. belde aan en toen de heer Nelisse opendeed, bedreigde hij hem met een mes en eiste geld. De winkelier weigerde daar echter op in te gaan, waarop een vechtpartij ont stond, waarbij L. de man met zijn mes stak. De drie anderen waren buiten blijven staan, maar toen zij in de gaten kregen dat het rumoer van de vechtpartij tot mevrouw Nelisse bo ven de winkel was doorgedrongen, sloegen zij op de vlucht zonder iets mee te nemen. Drie van de vier ver dachten, onder wie L., hebben be kend. OOSTBURG Twee personenauto's zijn zondagmiddag rond kwart voor twee bij een aanrijding op de kruising- Philipsweg-Bredestraat in Oostburg onherstelbaar beschadigd. Bestuur der J. M. D. F. L. uit Wilrijk kwam vanaf de Philipsweg en sloeg linksaf richting Oostburg. Hij verleende daar bij geen voorrang aan de auto be stuurd door R. R. J. uit Oostburg. Alle vier - naast L. zijn dat A. T. (19), A. M. E. (18) en J. T. (17) - worden dinsdag voorgeleid aan de officier van justitie in Middelburg. TERNEUZEN - De produktie van de ethyleenfabriek 1 (LHC 1) van Dow Chemical in Terneuzen is zondag middag omstreeks vijf uur stilgelegd. Dat gebeurde nadat was vastgesteld dat de smeeroliedruk in een van de koelmachines te laag was. De storing werd gesignaleerd via de automati sche beveiligingsinstallatie. Om streeks half acht was de storing ver holpen en werd een begin gemaakt met het weer opstarten van de fa briek. Hoe groot het produktieverlies precies was, kon zondagavond nog niet worden bepaald. ZOUTELANDE - Een uitgeputte jon ge Duitser is zondagmiddag om streeks vier uur in de monding van de Westerschelde uit het water ge vist, waar hij ronddreef op zijn zeil plank. De 16-jarige P. H. werd op zo'n 3000 meter uit de kust aangetroffen door leden van de Stichting tot be houd van onderwaterschatten in Zee land, die daar duikwerk verrichtten. Door de aflandige wind dreigde de jongen steeds verder af te drijven. Hij was zo vermoeid, dat hij het hem toegeworpen touw nauwelijks vast kon houden. Met een sloep die aan boord was van het duikvaartuig van de stichting werd de jongeman terug gebracht naar het strand van Zoute lande. Dat het water met 14 graden nog wat aan de koude kant is, lijkt dit kind aan het strand bij Zoutelande niet te deren. MIDDELBURG - Zonder meer, een heerlijk druk voorzomer weekeinde. Dat concludeerde de provinciale VVV zondagavond aan de hand van de voorlopige cijfers over de toeristische bezetting in Zeeland. Niet alles zat vol, maar veel scheelde het niet. Daarbij bedacht dat de vakantie nog niet echt begonnen is, belooft dat veel goeds. Het weer speelde de recreatie-ondernemers buitengewoon in de kaart. Vooral veel Duitsers zochten de Zeeuwse kust op. De filevorming op de grote doorgaande wegen zondagavond was een bewijs van de grote drukte. Het strand gaf overdag een levendige aanblik. De wind zorgde voor de nodige verkoeling, zodat een windscherm dikwijls noodzaak was. De zee trok alleen de echte zwemmers, het water is met ongveer 14 graden nog aan de kille kant. Maar dat mocht de zonpret niet drukken. De afgelopen twee dagen waren gewoon een lekker voorproefje op de zomer. MIDDELBURG - Er blijven nog veel onduidelijkheden over op allerlei terrein in de plannen voor een vaste oeververbinding onder de Westerschel de tussen Terneuzen en Ellewoutsdijk. Die opvatting geven verschillende adviesorganen van de provinciale planologische commissie. Daarbij wordt aangedrongen op nader onderzoek. De meerderheid van de commissies heeft in dit stadium geen bezwaar het nieuwe tracé in het streekplan op te nemen. Alleen de adviescommissie voor de landschapsbouw, natuurbe scherming en recreatie vindt dat men zonder een nadere doorlichting niet tot een principe-uitspraak kan ko men. Die adviesgroep voor natuurbescher ming met name vindt dat de belangen van landschap en recreatie in de plannen nauwelijks aan de orde ko men. Zo vindt men dat in de beschou wingen onder meer nog moeten wor den meegenomen het drukke recrea- tieverkeer, de effecten van de oever verbinding op de Dammenweg, de gevolgen voor natuur en landschap aan de zuidkant bij Otheense Kreek en Braakman. Men stelt vast, dat de Zak van Zuid-Beveland „landschap pelijk onder zware druk komt te staan": een rechtstreekse verbinding naar Goes of Kapelle is niet in te passen zonder veel schade te doen. Ook bij de adviescommissies, die het nieuwe tracé wel in het streekplan willen opnemen, bestaan nog veel onduidelijkheden. Zo vraagt de agra rische commissie zich af „hoe hoog de realiteitswaarde van het project is". Van meerdere kanten wordt de nood zaak van een veerverbinding Vlissin- genBreskens ook in de nieuwe situa- De vis wordt uitgestort op een tafel om te worden schoongemaakt. VLISSINGEN - Het visserijfeest in Vlissingen moet nog ingeburgerd ra ken. Wat vorig jaar begon als een openingsfeest rond de nieuwe vis mijn kreeg zaterdag een vervolg met een open dag, die voortaan elk jaar wordt gehouden. De belangstelling was redelijk. Het mooie weer en het feit dat het nog even wennen is speelde de organiserende stichting Comité Visserijdagen Vlissingen (CW) ongetwijfeld parten. Maar - zo veel werd wel duidelijk - het begin is er. Met een beetje goede wil heeft Vlissingen net als de meeste andere vissersplaatsen in Zeeland over enkele jaren een groots visserij feest. In de nog nieuw ogende vismijn gaf zaterdag alles wat maar enigszins met vis te maken heeft acte de présence. Vangst, verwerking en verkoop, daar over was volop informatie te verkrij gen. De showstand van de scholenge meenschap De Wellinge sprong in het oog. Een kunstig uitgedoste zeeduivel met een sinaasappel in zijn bek en een grote zonnevis waren voorbeelden van wat de zee te bieden heeft. Kleine haaien en inktvissen, die ook in het ijs lagen uitgestald, trokken veel jeugdi ge bezoekers. Verder waren er twee gamalenpel- sters in klederdracht. Schijnbaar moeiteloos verwerkten ze kilo's gar nalen, die grif aftrek vonden. „Al het goede van de zee", prezen ze hun waar aan. Verder waren er demonstraties fileren en roken. Het optreden van het Scheldeloodsenkoor zorgde 's mor gens dat de stemming er al vlug in kwam. De bemanning van de Vlissingen 7 kreeg de blauwe wimpel uitgereikt. Vishandelaren hebben vastgesteld dat het schip de best verzorgde vis aan wal heeft gebracht. Wethouder T. Meijers overhandigde de CW-wim- pel aan P. de Ridder, mede-eigenaar van de vissersboot. De Vlissingse wethouder schetste de visserij als één van de belangrijkste activiteiten in de havenstad. „De laat ste tien jaar is de omzet van de CLINGE - Het afgelopen weekeinde was het terrein van de schuttersver eniging De Schutterij uit Clinge omgetoverd tot een nederzetting uit het wilde westen in Amerika van de vorige eeuw. Zo'n zeshonderd schut ters uit Nederland en Belgié waren in Clinge aanwezig. De kruitdam pen hingen dan ook laag boven het Niet alleen het schieten, maar ook het koffiezetten tijdens het western weekend in Clinge ging nog op de manier zoals dat ruim honderd jaar geleden in het Wilde Westen gebeur de. terrein van De Schutterij. De deel nemers bekampten elkaar op de onderdelen pistool, revolver en ge weer. Vrijdagmiddag was het jaarlijks te rugkerend westemweekend begon nen, dat tot zondagavond duurde. Op een speciaal ingericht kamnpeer- terrein hadden de deelnemers hun caravan, tent of wigwam gesteld. De uitmonstering van de deelnemers verried, dat er geen gewone schiet wedstrijd aan de gang was. Het was ook niet zozeer de bedoeling om een wedstrijdgebeuren te creëren, maar meer een happening te houden voor zwartkruitschutters. De vele deelne mers waren uitgedost in cowboy- kleding, indianen-uitmonstering of Davy Crockett-kleding. Door het prachtige weer kreeg het kleurrijke schouwspel van de ver schillende uitmonsteringen een bij zondere glans. De publieke belang stelling - in voorgaande jaren over stelpend - was dit jaar beduidend minder. Dit nam niet weg, dat de sfeer, de typische sfeer van een wes temweekend, zeker aanwezig was. Dit werd zaterdag extra benadrukt tijdens de barbecue-avond. De Arizo na Rangers, een country-en-westem- orkest, zorgde voor de muziek. tie beklemtoond. De economische commissie vraagt zich af of het Belgi sche wegenstelsel zal worden aange past bij een VOW: alleen dan is de route voor goederen- en personenver voer optimaal te benutten, meent men. Van groot positief belang acht deze club wel de mogelijkheid de arbeids markten van Midden-Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen te koppelen. Volgens de commissie welzijn, milieu en volksgezondheid van de ppc moe ten een aantal negatieve kanten van de verbinding nader beschouwd wor den. Onder dat voorbehoud kan de overgrote meerderheid ermee instem men dat het tracé in het nieuwe streekplan wordt opgenomen. De pro vinciale planologische commissie spreekt over de VOW-nieuwe stijl op 18 juni. vismijn verviervoudigd. Het ziet er naar uit dat de pas vergrote vismijn alweer te klein is. Er zou nog eens 1000 vierkante meter bij moeten", aldus de wethouder. Verder kondigde hij aan dat er de komende twee jaar drie nieuwe kotters aan de vloot van 23 schepen worden toegevoegd. AXEL - Bij een botsing op de Derde Verkorting in Axel zijn zondagmid dag omstreeks half een twee auto's zwaar beschadigd. W. J. V. uit Vogelwaarde, die uit de richting Kijkuit kwam, kreeg geen voorrang van de van een onverharde weg komende auto, bestuurd door P. G. M. L. uit Sint-Jansteen. L. remde nog wel, maar kwam half op de weg tot stilstand, waarna de auto van V. het voertuig van L. schampte. De auto van V. werd aan de zijkant opengere ten en de neus van de auto van L. liep zware schade op. SLUIS De Belgische fietser N. L. J. van H. uit Sint-Michiels is bij een val zondagmiddag omstreeks half twee gewond geraakt. Hij werd met schaaf- en snijwonden aan zijn hoofd en zijn benen per ambulance overgebracht naar het Sint Antoniusziekenhuis te Oostburg. De man kwam ten val op het fietspad tussen de Draaibrug en Sluis. VLISSINGEN - De Goese Funk/Latin formatie Corbazol is zaterdag win naar geworden van het vierde Hit'm or Loose selectiefestival in de Piek in Vlissingen. De band heeft zich met deze zege onder de finalisten ge plaatst, die op 31 juli tijdens het Rhythm 'n Boose festival om de hoofdprijs zullen strijden. De selectieavond volgens de organisa toren werd redelijk druk bezochtDe formatie Corbazol, die bestaat uit Sunny Annuëls, Albertina Vergou wen, Jan Koopman, Peter Riddersma. Loyd van Aerde, Romeo van Aerde en Sytze Krist, kwam volgens het oor deel van de jury goed los. Ze bewees dat ze in diverse genres thuis is en bracht bijvoorbeeld een actueel strijd lied tegen apartheid in Swahili ten gehore. De Vlissingse reggaeband Dasjan, die bij het publiek veel waardering vond, eindigde op de tweede plaats. De funk formatie Fresh uit Oost-Souburg werd derde. Het vijfde en laatste Hit'm or Loose selectiefestival, in de catagorie Hard Rock/Heavy Metal, vindt plaats op 28 juni in de Piek in Vlissingen. Eerdere winnaars waren de formaties Ex Q's, Draften Blues en Drainpipes. De drie beste zeeuwse bands hebben na de finale van Rhythm 'n Boose als eerste prijs een plaatopname, als tweede een demoband en als derde een presenta tiemap in het vooruitzicht. MIDDELBURG - Middelburgse brandweer heeft zondagmiddag as sistentie verleend bij pogingen een in de sloot gegleden paard weer in de wei te krijgen. Dat lukte niet, ook niet met behulp van een takelwagen. Het ging om een paard van de familie Van der S. uit Middelburg, dat 27 jaar oud was en ziek. Op advies van een dierenarts is het dier afgemaakt. Het kadaver werd naar het aan de overzij de van de wei gelegen abbatoir ge bracht. SLUISKIL - De leden van de Indus triebond FNV zijn in meerderheid akkoord gegaan met de ontwerp-cao, zoals die is overeengekomen tussen de bonden en de directie van de Cokesfabriek in Sluiskil. Belangrijk ste onderdeel van de nieuwe cao: uitbreiding van de arbeidstijdver korting. De volcontinudienst gaat 7 dagen per jaar minder werken (straks gemiddeld 35,5 uur per week). De overige mede werkers krijgen 16 roostervrije dagen, 3 dagen meer dan voorheen. Voorts is de VUT-leeftijd verlaagd tot 61 jaar. Er zijn ook afspraken gemaakt over de scholing van het personeel. Met extra scholing kan worden voorko men dat personeel buiten het proces valt, omdat men de technologische veranderingen niet voldoende heeft kunnen volgen. De werknemers krij gen in de periode van 1 januari '86 tot 31 maart '87 drie loonsverhogingen van 1 procent. En tenslotte is de vuilwerktoestalg met 12 procent ver hoogd. Overigens hebben de volcontinuwer- kers, aangesloten bij de FNV, ander maal gehamerd op een volledige vijf ploegendienst. Ze hebben nu al aan gekondigd dat zij die eis bij de volgen de onderhandelingen keihard zullen bevechten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 5