Iy» Rapport: aparte dienst nodig voor afvoer van chemisch afval Raad Zierikzee moet beslissen over omstreden gemeentegarantie Enthousiasme bij operaconcert Nieuwe hoofdveld van Wolphaartsdijk open kunst WISSEL PZC/streek KRITIEK OP MIDDENSTANDS CENTRALE Kalmpjes REINIGINGSDIENST SCHOUWEN-DUIVELAND: Eerste ronde van Goese competitie zomeravondvoetbal GEMEENTE WISSENKERKE ADVERTEREN DOET VERKOPEN VOOR BOUW LUXE BEJAARDENWONINGEN MAANDAG 16 JUNI 1986 •v i Eén wanklank op zeer druk binnenstadsfeest in Goes GOES - Naar schatting 60.000 mensen hebben gedurende de hele lange, hete zaterdag het derde binnenstadsfeest in Goes meegevierd. Al tijdens de opening, door burgemeester mr W. Blanken rond tien uur, waren honderden mensen verzameld op alle kleine en grote pleinen en straten in de Goese binnenstad. Er was dan ook overal wat te doen en de weergoden zetten de talrijke vaste, en gelegenheidsterassen in het zonnetje, waar tot laat in de avond een stoel niet langer dan een halve seconde onbezet bleef. Ver na het sluitingsuur van het feest, rond zessen, namen zo'n 300 bezoe kers genoegen met een staanplaats rondom de terassen op de Grote Markt. Nadat de binnenstadsfeesten vorig jaar letterlijk in het water vielen en in 1984, de eerste keer, met een matig weertje werden gevierd, bleek drie maal voor de organisatoren scheepsrecht; 'Zeer geslaagd', vonden de organisatoren, ambtenaren van de gemeente Goes. Voor de binnenstadsfeesten hanteert de gemeente het systeem van een vergunningloze dag. Wie wat verdie nen wil (en geen gigantische loterijen opzet of al te sterke drank verkoopt), kan zijn gang gaan. Zo kon de bezoe ker straatmuzikanten, dweilorkestjes, kunstenmakers, fotografen en kame len aantreffen maar ook ongeveer alle Goese en Bevelandse verenigingen, die de gelegenheid te baat namen om door verkoop en donateursacties wat extra geld in kas te krijgen. De enige wanklank was, volgens een woordvoerder van de gemeente, de houding van de leden van de Goese Middenstands Centrale. Hen was ver zocht via een formulier kenbaar te maken welke activiteiten zouden wor den ondernomen. Daarop kwam wei nig respons. Om zorg te dragen dat in het standwerk geen gaten zouden vallen, plande de gemeente op plaat sen waar winkeliers niet voornemens leken naar buiten te treden, andere kramen. De stralende dag deed veel winkeliers toch besluiten om voor de gevels een deel van het koopwaar uit te stallen. Daardoor kregen de organi satoren, vlak voor de aanvang van het feest, nog een heleboel geregel op hun dak om te voorkomen dat de sfeer zou bederven. van 5 tot 25 gulden en een broodje zilver van 1 kilogram. Ruim 80 kinde ren groeven in de moordende hitte - de bouwschuttingen zorgden wel dat er geen zuchtje wind op het terrein kwam - naar de schatten. Joost Schoe uit Hoedekenskerke bleek de meest getalenteerde speurneus want hij Het schatgraven bleek een succesvol onderdeel van het binnenstadsfeest in Goes te zijn. stuitte al na vijf minuten graven op het broodje zilver, dat een waarde van ruim 500 gulden vertegenwoordigt. Door de hele stad werd ook actie gevoerd voor Nepal. In het kader van de provinciale actie Zeeland helpt Nepal werden verkopingen van boe ken en platen, verlotingen wedstrijd jes en andere kermisactiviteiten ge houden. De organisatoren van de Ne- palacties zetten hun activiteiten voort tijdens de Kadefeesten in juli om de gigantische voorraad aan boe ken en door de middenstand be schikbaar gestelde, prijzen om te zet ten in geld voor scholingsprojecten in het Aziatische ontwikkelingsland. De talrijke muziektenten en podia, die de gemeente door de hele stad neerzette, werden de hele dag bezet met dansdemonstraties en optredens van muziekgezelschappen. De ge scheiden opzet van podia voor elec- tronisch versterkte popmuziek, werd de organisatie in dank afgenomen door een groot aantal jongeren, dat zorgde voor een permanente overbe volking van de Bocht van Guinea, de Beestenmarkt en een deel van de Grote Markt. Achter gesloten deuren, in de Grote Kerk, de Prins van Oranje, jongeren centrum Het Beest en in allerlei hore cagelegenheden, ging het feest tot laat in de avond door. De dienst gemeentereiniging kon echter op tijd beginnen met de schoonmaak van de binnenstad omdat de straatfestivitei ten rond zes uur werden afgerond. Voor het overige verliep de dag op vallend rustig. De grote mensenmas sa bewoog zich kalmpjes langs de attracties en de Goese gemeentepoli- tie, bijgestaan door de reservepolitie, bewoog zich ertussendoor. Maar werk was er voor de geüniformeerde Goesenaren niet aan de winkel, ook al omdat de hele stad autovrij was gemaakt. De belangstelling van het publiek concentreerde zich, zoals ook in vori ge jaren, 's ochtends vooral op de kindermarkt op het kerkplein, waar bijna 300 kinderen 'de duvel en z'n ouwe moer' te koop aanboden. Met vooroorlogse prijzen van een stuiver tot een gulden, gingen veel zakenlui- in-de-dop in de slag met het publiek en later tevreden naar huis. Succesvol was ook het schatgraven. Op het terrein van het inmiddels gesloopte voormalige stadskantoor had het ge meentebestuur schatten begraven: plastic doosjes met waardebonnen Verkleed als prinsesjes en ridders genoten deze leerlingen van de basisschool Zonnemaire tijdens de historische optocht. BROUWERSHAVEN - Door de ver sierde straten van Brouwershaven trok zaterdagmiddag onder grote belangstelling een historische op tocht in het kader van het 700-jarig bestaan van de smalstad. Ongeveer twintig versierde wagens, die allen een spreuk of spreekwoord uit beeldden, werden door de eveneens in historische kledij gestoken jury gewaardeerd. De jury bestond uit burgemeester C. Slabbekoorn van de gemeente Brouwershaven, wet houder S. C. J. B. Loschacoff - de Kanter en wethouder Ph. J. van Ast. De eerste prijs werd toegekend aan de christelijke basisschool De Schouwe uit Brouwershaven. Het muziekkorps Nut en Uitspan ning van Zonnemaire opende de stoet. Daarachter kwam de peuter speelzaal met een wagen vol met verklede peuters, die het gezegde 'op de grote trom slaan' uitbeeld den. Prinsessen en ridders van de basisschool Zonnemaire bliezen hoog van de toren en een hele dorpskade met boot, nettenboeten- de vrouwen voor hun huisje en een stuurman aan wal van de jeugd groep van de gereformeerde kerk volgde. Een copie van de eerste gemotoriseerde garnalenvissers- boot uit 1932 'De Pionier' ging voor- af aan de drie wagens van de christelijke basisschool De Schou we, die met lansiers te paard en hertog en hertogin 'een lans braken' en met een marktplein inclusief schandpaal, monnik en bedelaar 'van alle markten thuis' was. De koets met Jacoba van Beieren en Frank van Borselle ontbrak ook niet. Verder trokken nog de tennisvereni ging met 'wie kaatst mag de bal verwachten', de bond van platte landsvrouwen met 'niet te veel hooi op de vork nemen' en de brandweer met 'pompen of verzuipen' voorbij. De Algemene Sportvereniging van Brouwershaven, tevens organisator van de optocht, kwam met een uitbeelding van de spreuk 'jong geleerd, oud gedaan'. De oude brandweerkar uit 1800, getrokken door een brandweerauto uit 1944 trok veel belangstelling, evenals de oude tractoren. 'Elk vogeltje zingt zoals het gebekt is' was de mening van het Smalstadskoor. De mede werking van de muziekverenigin gen Conamore uit Noordgouwe, Crescendo uit Dreischor, de drum band Apollo uit Brouwershaven en de Schouwse dansgroep Nehelennia gaf nog een extra demensie aan het spektakel, 's Avonds hield het Smalstadskoor een grote zang avond in de Sint Nicolaaskerk, waar ongeveer 650 zangers van alle koren van Schouwen-Duiveland aan deel namen. De rommelmarkt op het Kerkplein in Goes had niet over belangstelling te klagen. GOES - De eerste ronde van de Goese competitie zomeravondvoetbal is af gewerkt. Nu bijna alle teams elf wedstrijden hebben gespeeld zullen er twee groepen worden gevormd, die elk een halve competitie zullen spelen. De kampioen van de eerste groep is dan tevens de kampioen van de Goese competitie. Keuringsdienst Zeeland boekte zijn eerste succes en versloeg Combinatie NS met 4-0. Parbo trok de zaken weer enigszins rechts door Jager-Tolhoek te verslaan met 'korbalcijfers': 7-6. De uitslagen: WCZ 1-Parbo 2-2; PTT-Ge- meente Goes 1-1; De Jager Tolhoek-VVGP 1-5; Combinatie N S.-Keuringsdienst 0-4; Parbo-FC Bevelanden 4-2; WCZ 1-PTT 0-1; WCZ 2-Bussel Boys 0-8; Keuringsdienst- Gemeente Goes 0-5; Parbo-Jager Tolhoek 7-6. Het wedstrudprogramma: maandag 16 juni, 19.00 uur: Inter Scaldis-De Jager Tol hoek; dinsdag 17 juni, 19.00; Bussel Boys- WCZ 1; 20.00: WGP-Combinatie N.S.; woensdag 18 juni, 19.00: De Jager Tolhoek- Keuringsdienst; 20.00 uur: VVGP-Combi- natie N.S.; donderdag 19 juni, 19.00: Bussel Boys-Parbo, 20.00: Inter Scaldis-PTT; vrij dag, 20 juni, 19.00: FC Bevelander/Pompe- WCZ 2; 20.00: WGP-De Jager Tolhoek. ZIERIKZEE - De Stichting wonin gen en woongebouwen voor bejaar den op Schouwen-Duiveland wil nog steeds een gemeentegarantie van Zie rikzee voor de bouw van 32 bejaar denwoningen aan het Jannewekken. Die garantie werd al in een eerder stadium gevraagd maar geweigerd. In de gemeenteraad van Zierikzee was geen meerderheid te vinden voor het verlenen van zo'n garantie omdat het de bouw van nogal luxe en zeer prijzige woningen betreft. Bij de aan vraag werd indertijd gesteld dat de doorgang van de bouw afhankelijk was van de gemeentegarantie. Er ontstond wrijving tussen de stich ting en de gemeenteraad toen bleek dat de bouw, met een garantie van de woningbouwvereniging Beter Wonen, wel door kon gaan. De raad vernam dat uit de pers en vroeg de stichting om opheldering. De stichting gaf in een brief vervolgens niet de gevraagde informatie maar een veeg uit de pan in de sfeer van: 'waar bemoeien jullie je eigenlijk mee'. De raad werd daarop wrevelig maar het college vroeg an dermaal om informatie en kreeg die ook. Daarbij zat ook het visje dat de stichting uitwierp naar alsnog een gemeentegarantie. Het zou de stich ting, op de lange termijn, zo'n 800.000 gulden schelen. Wethouder L. J. van Gastel en burge meester T. H. de Meester voelen er wel voor om de stichting die acht ton te doen besparen. De wethouders J. Groen en P. de Rijke denken er echter niet over. De overweging van Zierik zee om de garantie te weigeren was dat het rijk geen contragarantie zou stellen voor de gemeentegarantie. Dat gebeurt nog steeds niet. De raad heeft in feite nimmer een beslissing geno men over de garantieaanvraag. Al in de commissie financien sneuvelde het voorstel, zodat het college het niet in de raad bracht. Tijdens de gemeente raadsvergadering op maandag 23 juni mag de gemeenteraad eindelijk een beslissing nemen in de zaak waarover zoveel is gesproken. De raad krijgt dan ook een voorstel om ruim 4.500 gulden beschikbaar te stellen voor de eerste twee fasen van een saneringsonderzoek van een ter- reintje aan de Gravenstraat. Daar vervuilde een sloopbedrijf de grond op sommige plaatsen dusdanig dat een deel van de grond als chemisch afval moet worden aangeduid. Een deel van de grond kan betrekkelijk eenvoudig worden gesaneerd, een ander deel zal moeten worden weggegraven en van een folie worden voorzien en het meest verontreinigde stuk moet wachten tot een oplossing is gevon den voor het afval van de verschillen de gifbelten. De grond die daarvan daan komt is sterk verontreinigd met arseen, cadmium, koper, lood en zink en kan niet eerder worden afgegraven dan wanneer de provincie, die het grootste deel van de kosten voor haar rekening neemt, een plaats heeft ge vonden om de grond als chemisch afval te dumpen. De vergadering wordt gehouden in het stadhuis in Zierikzee en begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - Om te komen tot een verantwoorde afvoer van chemisch afval, is het wenselijk een aparte dienst in het leven te roepen, die zich bezighoudt met de technische zaken rondom die problematiek. Dat is een van de conclusies van het interim rapport van de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland, die een jaar geleden begon met een proefproject voor intensivering en handhaving van de wet chemische afvalstoffen (WCA). Het rapport heeft de veelzeggende titel 'het zijn de kilo's die de tonnen maken'. Binnen het proefproject zijn niet alleen de producenten onder zocht, die vallen onder de WCA maar ook de huishoudens en kleinere be drijven. Gebleken is dat juist het chemisch afval van particulieren drukt op de stortplaatsen en de riool zuiveringsinstallaties. De WCA heeft geen betrekking op particulieren en ook niet op kleinere bedrijven. Een vergaande vereenvoudiging van de wet en een dito verbreding verdient voigens het rapport aanbeveling. Om dat de wet mede gebaseerd is op concentratie van verontreinigende stoffen, is dikwijls niet duidelijk of de WCA al dan niet van toepassing is. Duidelijk is wel dat de overheid pro ducenten van chemisch afval niet per afgeleverde hoeveelheid moet laten betalen. Dat zou de illegale lozing slechts stimuleren. Over wie de inza meling en vernietiging wel moet beta len spreken de onderzoekers zich niet uit. In het proefproject is dat gedaan door de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland, het ministerie van VROM en de provincie. De vestiging van depots voor de bedrijven en de regel matige inzameling bij particulieren zou, zo veronderstellen de onderzoe kers, de gescheiden verwerking van chemisch afval moeten tegengaan. Omdat het probleem van het che misch afval grote raakvlakken heeft met de belangen van gemeenten, wa terschappen en andere overheids- en dienstverlenende instanties, zou een aparte technische commissie met ve tegenwoordigers uit die verschillen™ geledingen, zich moeten gaan toele gen op de gestroomlijnde regeling Vi inzameling, controle en hergebru van chemisch afval. In ieder geval de hoeveelheid chemisch afval, die een gebied als Schouwen-Duivelai wordt geproduceerd, veel hoger d: in het algemeen wordt aangenome De raad van bestuur van de Reir gingsdienst bespreekt het interii rapport donderdag 26 juni in Ker werve. De vergadering begint o 16.00 uur. Dan komt ook een voorst aan de orde om het proefproject m drie maanden te verlengen. Het i nisterie heeft daarvoor al toestel ming gegeven. WOLPHAARTSDIJK - Met een des kundige aftrap, heeft de Goese wet houder M. F. van Tooren-Loerakker zaterdag het nieuwe hoofdveld van de voetbalvereniging Wolphaarts dijk geopend. De VV Wolphaartsdijk vierde tegelijk het 40-jarig jubileum met een wedstrijd tussen jonge en oudere leden. De jonge leden wonnen met 5-3 van de veteranen op het RECITIFICATIE De burgemeester van Wissenkerke brengt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 26 van de wet op de ruimtelijke ordening ter openbare kennis dat met ingang van 17 juni 1986 geduren de één maand ter gemeentesecretarie te Wissen kerke voor een ieder ter inzage ligt het bij besluit van de gemeenteraad van 7 april 1986 vastgestel de bestemmingsplan 2e herziening 'Bebouwde kom Wissenkerke II'. Bij de vaststelling van het bestemmingsplan zijn wijzigingen aangebracht in het ontwerp-bestem- mingsplan zoals dat ter inzage heeft gelegen. Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeente raad hebben gewend en een ieder die bezwaren heeft tegen de wijzigingen, welke bij de vaststel ling van het bestemmingsplan in het ontwerp zijn aangebracht, kunnen gedurende bovenge noemde termijn van één maand bij het college van gedeputeerde staten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg bezwaren indienen tegen dit bestemmingsplan. Wissenkerke, 16 juni 1986. De burgemeester voornoemd, P. Wisse. nieuwe veld, dat aan alle KNVB- eisen voldoet. De VV Wolphaartsdijk heeft erg lang om een nieuw hoofdveld moeten zeu ren. Het oude hoofdveld, dat aan de KNVB-eisen voldeed en ook nu nog in gebruik blijft, moest dienen voor alle elftallen van de vereniging en dat zijn er erg veel voor een doorsnee dorps- qlub. In 1984 gaf de gemeente Goes het startsein voor de aanleg van een nieuw hoofdveld over het oude oefen- veld heen. Tijdens de aanleg door de Heidemij, zorgde het weer voor nog meer oponthoud zodat de club lang omhoog heeft gezeten met alle wed strijden en trainingen op één veld. Wedhouder Van Tooren, die voorzit ter P. J. de Wild namens de gemeente een cadeaubon overhandigde, wenste in een toespraak de VV Wolphaarts dijk een zonnige toekomst en veel nieuwe jeugdleden toe. Namens de KNVB en de afdeling Zeeland kwam H. W. Hoogerland met veel goede wensen voor de jubilerende vereni ging. Hij bracht een jubileumtegel en een bondsvlag mee, die dan ook met een kon worden gehesen. De VV Wolphaartsdijk speelde zater dag voor het eerst op het nieuwe veld en voorlopig ook voor het laatst. Het gras mag, zoals op alle voetbalvelden, in de zomermaanden niet worden ge bruikt. Wanneer dat eindelijk kan, aan het begia van het nieuwe seizoen, zullen de elftallen spelen met een nieuwe wedstrijdbal, die ing G. E. M. H. de Maat van de Heidemij tijdens de feestelijke bijeenkomst ter beschik king stelde. De VV Wolphaartsdijk vierde de ingebruikname van het veld en het jubileum 's avond met een barbecue en een dansavond in de kantine. GOES: MARIA MAGDALENAKERK Zeeuws Orkest onder leiding van Louis Stotijn met medewerking van Annegeer Stumphius, sopraan en Adriaan van Limpt, tenor; werken van Rossini, Verdi, Fauré en Bizet. De zomerserie van het Zeeuws Orkest, die dit jaar in het teken staat van de opera, speelt zich uit sluitend af in kerken. Noem eens een paar opera's waarvan de handeling zich (voor een deel) afspeelt in de kerk... Een quizvraag voor doorge winterde operafreaks. De oplossing: 'Die Meistersinger' en 'Tosca' hebben een eerste acte die zich afspeelt in een kerk. Het Zeeuws Orkest heeft bij zijn operatoernee langs Zeeuwse kerken niet geprobeerd de discrepantie tus sen repertoire en ruimte weg te werken. Onbekommerd werden het 19e eeuwse boudoir van Violetta en de arena van Carmen onder de goti sche gewelven van de Goese Magda- lenakerk neergezet. Het moet gezegd, dat de organisato ren velen een plezier hebben gedaan' met dit operaprogramma. Vooral na de Traviata- en Carmenfragmenten reageerde het 'kerkvolk' uitbundig enthousiast. Het staartje van het Car- menduet moest zelfs gebisseerd wor den! Dit repertoire, waarin de extre men van vervoering en wanhoop, haat en liefde op een niet mis te verstane wijze worden geëxposeerd, maakt bij het publiek een even heftige reactie los. Annegeer Stumphius heeft zich in de loop van de tijd ontwikkeld tot een kunstenares met een onmiskenbare allure en presentie. Haar stem bezit vooral in de laagte en in het midden gebied een blauw-zilverig rond tim bre. Ze zet haar stemmiddelen ge nuanceerd in. Haar Violetta-aria kreeg door een geraffineerd mezza voce de nodige distinctie, terwijl het gebruik van het borstregister in het Carmenduet zeer effectvol was. In de aria van Micaela 'Je dis que rien' kon men bij Annegeer Stumphius een prachtige beheersing van de brede frasen en een fraai gesteunde hoogte bewonderen. Wij wensen 'onze' Anne geer veel suces toe met haar verdere carrière. Distinctie is niet het meest voor de hand liggende adjectief om de verrichtingen van tenor Adriaan van Limpt te karakteriseren. Ongetwij feld bezit deze zanger een stem i duizenden, maar de hantering vam zeldzame materiaal kan men ni bepaald subtiel noemen. In de di matische confrontatie Carmen-D José was zijn ongenuanceerd fortis mo nog wel te pruimen, in het Ti viata-duet daarentegen werd de guur van de aristocratische Alfrei tot een Napolitaanse volkszanger. De artistieke onhandigheid, het hoo tepunt van de Carmenfinale te bis ren, had ik van een theaterman i Van Limpt niet verwacht. Het emoti nele culminatiepunt van de avoi werd zodoende verdubbeld en oi kracht. Overigens deed het noncii lante podiumgedrag van Adriaan v: Limpt afbreuk aan het optimale efle van deze operamuziek! Genoeg mopperd. Laten we wel zijn, een ter met het materiaal van Adriaan Limpt is even zeldzaam als de Java se parbula. De jacht op bedreig diersoorten is verboden... Het orkest heeft zich met verve in voor hen niet alledaagse reperto geweerd. Op sommige moment vooral in de Alfredo-aria en in 1 Carmenduet miste men de alertln en het theaterinstinct van een ope: orkest. In de Micaela-aria daaren gen wist Stotijn een fraai orkestdet tot stand te brengen. De soliste 1 terecht de solo-blazers in het appla delen. Ik kreeg de indruk dat orkestopstelling een optimaal conti tussen koper en strijkers in de w stond. Overigens is een extra woo van lof voor de blazerssectie zeker zijn plaats. Het serene cello-ensenit aan het begin van de Guillaume Te ouverture werd sonoor en bezonk gerealiseerd. In de ouverture 'La for del destino' en in de toneelmuziek TArlésienne' werden de min- en pi' punten van de Goese kerk als conce ruimte weer eens duidelijk gepr° leerd. De strijkers klonken mild toch gedefinieerd. De houtblazers* licht iets te weinig geprononcee: Het koper kwam wat hol en tra: over. Misschien leidt een expenme met een andere opstelling tot f bevredigender resultaat. Leen de Broetö T

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 18