L Kees Hoogesteger in laatste wedstrijd nog uit veld gestuurd Handbalafdeling Zeeland heeft nauwelijks bestaansrecht PZC/ sportkrant 16 Record Fanatisme Verzadigd Sentimenteel Werklust Braakneigingen VOORZITTER: Elitair Gezicht MAANDAG 16 JUNI 1986 Het Nederlandse dameshandbalteam neemt donderdag 19 juni afscheid van de Vlissingse Diana Niemantsverdriet. Dat gebeurt met een officiële interland in Vlissingen tegen Tsjechoslowakije. De 107-voudig internatio nal zal die dag overigens zelf niet meer in actie komen in verband met zwangerschap. Jammerwant ik heb nog nooit een interland gespeeld in VlissingenEerder dit jaar speelde Diana Niemantsverdriet haar laatste interland in Oost-Duitsland. „Ik wist op dat moment nog niet dat ik zwanger was". Het afscheid van de huidige EMM-speelster komt hoogst onverwacht. In december wordt in Nederland immers het WK gehouden en in een eerder stadium kondigde Diana Niemantsverdriet aan daar haar loopbaan te beëindigen. De gezinsuitbreiding is niettemin zorgvuldig gepland. De Vlissingse heeft namelijk haar buik vol van de gebrekkige organisatie rond de nationale ploeg. i B CU Het was een fantastische periode (Door Koen Mijnheer VLISSINGEN - Het zag er allemaal zo mooi uit. Vorig jaar keerde Diana Niemantsverdriet terug op het oude nest bij het Middelburgse EMM. Ze verruilde ere- voor eerste divisie, maar haar plaats in het nationale team zou niet in gevaar komen, zo verzekerde bondscoach Jan Kescemethy haar, mits ze haar niveau zou behouden. Het was de ideale oplossing voor de Vlissingse international. Na een periode van zeven jaar waarin ze vele duizenden kilometers aflegde om buiten de provinciegrenzen op het hoogste niveau uit te kunnen komen, was ze het reizen immers meer dan beu. De toezegging van de Tsjechische bondscoach, dat hij haar zou blijven selecteren, kwam als een geschenk uit de hemel, want na bijna honderd interlands was de sportieve honger van Diana Niemantsverdriet nog altijd niet gestild. Vorig jaar maart verklaarde ze nog: „Het WK dat in 1986 in Nederland wordt gehouden, daar heb ik m'n zinnen op gezet". Nu, ruim een jaar later, staan de zaken er heel anders voor. Diana Niemantsverdriet bereidt zich in plaats van op het WK voor op het moederschap. Ze is inmiddels vijf maanden zwanger en deelname aan het WK in december is uitgesloten. „Het is een bewuste keuze geweest. Ik kan me met een aantal zaken rond het Nederlands team niet verenigen". Daarmee is er vrij abrupt een einde gekomen aan de interlandcarriere van de Zeeuwse speelster. In de afgelopen jaren speelde ze 107 keer in het Oran je-shirt en daarmee benaderde ze het Nederlandse record van haar oud- clubgenote Hannie de Kok (111 inter lands) tot op een haar. „Het was leuk om op dat record te jagen. Ik heb altijd een doel voor ogen moeten hebben, maar om nou te zeggen: dat is het. Nee, ik geloof het niet. Het was wel leuk geweest om dat record in handen te hebben, maar als ik na het WK gestopt was, was ik het ook zo weer kwijt geweest aan Carla te Velde, de keepster". Voor de 28-jarige EMM-speelster is het een afscheid met pijn in het hart. Het WK voor A-teams in eigen land had een schitterende afsluiting kun nen zijn van een opmerkelijke inter landloopbaan. „Als alles normaal was verlopen had ik ook gewacht op het WK, maar dat is niet het geval. Je moet niet denken, dat ik zomaar heb bedankt. Leo (haar man, red.) en ik hebben daar eerst uitgebreid over gesproken", aldus Diana Niemants verdriet, die er niets voor voelt bij haar afscheid nog wat vuile was buiten te hangen over misstanden bij het handbalverbond. „Dat heeft geen enkele zin". In de loop van het gesprek wordt niettemin duidelijk waar de schoen wringt. De Vlissingse tophandbalster heeft sterke twijfels over de voorberei ding van het Nederlands team op het WK in eigen land. Zonder het met zoveel woorden te zeggen vreest ze zelfs voor een afgang. „Het zit er in dat het Nederlands team straks wegge schoten wordt, omdat er iets schort aan de aanpak". Ze zet vooral vraag tekens bij de in haar ogen gebrekkige voorbereiding van Oranje. „Dat heb ik van begin af aan gepushed, er zijn gesprekken over geweest, maar er is nooit iets aan gedaan. Begin dit jaar speelden we in Oost-Duitsland. De ploegen, die daar meededen waren stuk voor stuk al twee jaar bezig met de voorbereiding op het WK. In Ne derland is er pas sinds drie weken een vaste groep. Dat is vrij laat vind ik". kant achter haar besluit een punt te zetten achter haar loopbaan in het Nederlands team, maar moeilijk zal het nog wel worden, zeker op het moment dat het WK met rasse schre den nadert. De sfeergevoelige EMM- speelster zal vooral de gezelligheid missen. „Het zal nog wel het nodige hartzeer geven. De groep die nu speelt is een leuk stel meiden, maar het gaat straks toch om de prestaties en die kun je eigenlijk nauwelijks verwach ten. Het zou al schitterend zijn om een wedstrijd te winnen, maar dat zie ik nog niet zo snel gebeuren. Ik denk ook niet dat het WK dezelfde opleving te zien zal geven als die bij het WK- volleybal. Misschien gebeurt juist het tegenovergestelde. Dat zou dan de consequentie zijn van een slechte voorbereiding'. De betrokkenheid spreekt nog altijd uit de woorden van de oud-Hellas en oud-Quintusspeelster, die niet louter de beschuldigende vinger wijst, maar ook bereid is de hand in eigen boezem te steken. Tenslotte heeft ze een paar matige seizoenen achter de rug, nadat ze tot twee keer toe tot handbalster van het jaar was gekozen. Ze bereikte langzamerhand het punt van verzadi ging, geeft ze nu ook zelf toe. „Zo'n voorbereiding op een WK is verschrik kelijk zwaar. Daar kijk je tegen op en dat speelt mee bij de beslissing die je neemt. Ja, je kunt zeggen dat ik een beetje verzadigd ben, maar er zijn andere oorzaken geweest die voor mij de doorslag hebben gegeven". „Er zullen best mensen zijn, die nu beweren dat ik de boel in de steek laat, al zullen ze dat nooit recht streeks tegen mij zeggen. Dat soort dingen leg ik naast mij neer. Ik denk dat je dat ook wel moet doen. Nog maals, ik heb bewust gekozen. Ik vind dat je je in eigen land optimaal op een WK moet kunnen voorberei den. Ik weet dat de middelen in Nederland beperkt zijn, maar die kun je wel optimaal gebruiken", ver klaart de Vlissingse („ik denk dat ik zelf alles uit m'n carriere heb gehaald wat er in zat"). Voor het moment staat ze nog vier Diana Niemantsverdriet Oranje mag dan tot het verleden behoren, EMM kan het komend sei zoen nog rekenen op de inbreng van de oud-international. Na de bevalling („begin november") wil Diana Nie mantsverdriet zo snel mogelijk weer in actie komen. „Het liefst speel ik de tweede helft van het seizoen weer", aldus de Vlissingse, die het afgelopen jaar weliswaar een stap terugdeed „maar nog altijd vier avonden in de week met handbal bezig was, want dat fanatisme heb ik nog wel. Ik train nu jeugd bij EMM. Dat is een van de ambities die ik tot nu toe nooit heb kunnen verwezenlijken. Ik zie wat in die junioren. Ik wil bepaalde speel sters motiveren en er straks een goed seniorenteam van maken". Het spreekt dan ook in het voordeel van Diana Niemantsverdriet, dat ze ook op een lager niveau bereid is zich volledig in te zetten. „Eigenlijk ben ik altijd verschrikkelijk verwend ge weest. Vooral bij Hellas ben ik vier jaar lang door en door verwend. Ik hoefde daar amper nog te denken. Ik kreeg daar zoveel kleding dat ik er een winkel mee had kunnen beginnen. Bij Quintus was het al iets minder en bij EMM vergt het weer wat meer aan passing. Ook op speltechnisch vlak. Dat is ook een van de redenen waar om ik een matig seizoen achter de rug heb. Toch was het een leuk en gezellig jaar. Ik heb niet de indruk dat er tegen mij opgekeken werd. Gelukkig niet en het zou mij verbazen als zou blijken dat sommige speelsters er anders over denken. Voor mij was het ook een verademing om op tien minu ten van de sporthal af te zitten na al die jaren reizen". Toch had ze „al die jaren voor geen goud willen missen". Het mogen dan tropenjaren geweest zijn met veel snelheidsovertredingen en haastige -ongezonde- maaltijden in de auto, voor Diana Niemantsverdriet was het een tijd lang haar leven. „Ik kan niet zo gauw iets bedenken wat ik niet meegemaakt heb. Misschien had ik een paar jaar later geboren moeten worden, dan had ik de Olympische Spelen van 1992 nog mee kunnen maken.... Nee, voor mij is het een fantastische tijd geweest. Ik kan daar best een beetje sentimenteel over doen. Ik heb nog best wat contacten in Den Haag en als er eens iemand overkomt voor een weekend en we halen herinneringen op, dan vind ik dat hartstikke leuk". „Rancunes heb ik niet. Nooit gehad ook trouwens, dat is nergens voor nodig. Ik vind het wel jammer dat het zo is gelopen. Ik hoop nu alleen dat anderen straks profijt hebben van de dingen die ik in de afgelopen tijd heb aangedragen. Ik kan in de toekomst gelukkig zonder problemen naar wed strijden van het Nederlands team gaan kijken. Zo slecht zijn de verhou dingen echt niet, dat zoiets niet meer zou kunnen". „Ondanks alles is het sportief toch een mooi jaar voor me. Ik ben hele maal sportgek en van het WK voetbal heb ik nog niet een wedstrijd gemist. Straks krijgen we Wimbledon nog en de Tour de France, dus dat zit wel goed...". KRABBENDIJKE - Uit de mond van Kees Hoogesteger klinkt het als een wat wrange mop, maar onge loof maakt al snel plaats voor ver wondering als de 38-jarige speler uit Krabbendijke verhaalt over zijn laatste officiële voetbalwedstrijd voor de plaatselijke club. In zijn 31-jarige carrière was hij nooit uit het veld gestuurd, maar - alsof de duivel er mee speelde - in zijn laatste competitiewedstrijd was het zover. Met de reserves van Krabbendijke speelde hij tegen Borssele. Wegens ruw spel kreeg Hoogesteger eerst een officiële waarschuwing en toen hij vervol gens een doorgebroken Borsele-spe- ler rond diens middel greep moest de routinier van Krabbendijke het veld verlaten... Hij beschouwt het niet eens als een smet op zijn carriére.„Ik heb altijd keihard gespeeld, maar ik heb nooit bewust een speler onderuit ge schopt. Tegen Borsele pakte ik die ventrond z'n middel, anderen had den 'm misschien onderuit ge schopt, maar zo ben ik nooit ge weest", aldus Kees Hoogesteger, die vele jaren ëén van de kleurrijkste spelers op de Zeeuwse velden was. Zaterdag nam hij officieel afscheid als actieflid van Krabbendijke. In een wedstrijd van het oud-Zeeuws elftal, samengesteld door Ton Uit- terhoeve, tegen oud-Krabbendijke, kreeg Kees Hoogesteger ongeveer tien minuten voor tijd een applaus- wissel. Het betekende voor de routi nier een laatste gang naar de kleed kamer na een langdurige en succes volle voetballoopbaan. „Ik ben eigenlijk al 31 jaar lid van Krabbendijke. Ik heb me aange meld toen ik zeven was. Ze zeggen hier dat ik pas 28 jaar lid ben, maar je weet hoe dat gaat: vroeger werd er nog wel eens met kaarten ge knoeid. In die tijd voetbalde je echt de hele dag. Voor de school inging, tussen de middag in het speelkwar tier, na school, je was altijd met die bal bezig. Je deed niets anders". Hoogesteger doorliep met speels ge mak de jeugdelftallen, maar op z'n zestiende kwam er een kink in de kabel. Op aanraden van zijn vader ging hij varen op de binnenvaart. Twee jaar lang kwam er niets van voetbal, maar na een paar wedstrij den in het tweede scoorde Hoogeste ger bij zijn debuut in het eerste het winnende doelpunt tegen Kapelle. „Ik ben sindsdien nooit meer uit het eerste elftal geweest". En dat laatste is - op z'n zachtst gezegd - verwonderlijk. Nadat hij werk had gevonden op het veer Kruiningen-Perkpolder had Hooge steger nauwelijks gelegenheid om te trainen en wanneer de mogelijkheid zich wél voordeed, was hij vaak in geen velden of wegen te bekennen omdat hij „andere dingen te doen had". „Ik heb toch nooit veel moeite gehad om te spelen zonder training. Ik moest het toch vaak van m'n werklust hebben en ik kon vrij veel met een bal. Er zijn maar weinig spelers, die zonder training toch kunnen presteren. Dat vereist 200 procent inzet". Het is vooral door die instelling gekomen, dat Kees Hoogesteger zich moeiteloos op een vrij goed niveau heeft kunnen handhaven. De besnorde verdediger was jarenlang de gangmaker bij Krabbendijke en dat dankte hij vooral aan een 'over- mijn-lijk-instelling'. „Ik kon nog wel eens kafferen op anderen. Som migen hebben daardoor een hekel aan me gekregen. Soms konden ze me buiten het dorp horen schreeu wen. 's Avonds schaamde ik me daar trouwens wel eens voor. Dan kwam ik thuis en dacht ik: wat heb ik nu weer gedaan. Maar aan de andere kant heeft elk team een dominerende figuur nodig. Ik heb jaren gehad waarin ik alles kon met een bal en dan geef je anderen ook weinig reden om iets terug te zeg gen". Zonder training, maar op karakter, Kees Hoogesteger tijdens zijn afscheidsduel in gevecht met Lieven van Belzen (links). verwierf Hoogesteger zich op vrij late leeftijd („ik was 27 of 28") een plaats in het Zeeuws elftal. „In die tijd was het alleen Middelburg, Vlis singen en Amemuiden wat de klonk sloeg. Van deze kant werd alleen Leo van Ast van Yerseke geselecteerd, maar toen het Reimerswaalelftal kwam opzetten kwamen ze ook hier kijken. Die tijd met het Zeeuws elftal was hartstikke leuk. Spelen tegen Feyenoord, Beveren, Lokeren en het Belgisch elftal... In Yerseke speelden we tegen Lokeren waarin Preben Larsen toen nog speelde. Dat bleek een heel gewone voetbal ler te zijn als je 'm maar flink op z'n voeten zat. Je kijkt veel te snel op tegen dat soort spelers". Het Reimerswaalelftal met spelers als Adrie van de Parel, Ronnie Schrier en Hans Felius en het spe len in de tweede klas („tegen die Rotterdamse clubs met 600 a 700 toeschouwers langs de lijn") er vaart Kees Hoogesteger als hoogte punten in zijn carrière, die de laat ste jaren niet over rozen ging. Zo botste hij nog wel eens met jongere spelers, die zijn instelling niet deel den en bovendien kampte hij met een nogal eigenaardig lichamelijk ongemak. „De laatste zeven, acht jaar heb ik bijna elke wedstrijd over moeten geven. Ik adem nogal slecht door m'n neus en als ik dan een droge keel krijg en moest hoesten, gaat dat vaak gepaard met braakneigingen. Meestal ging ik dan even naar de zijlijn om over te geven en wat te drinken. Nee, de mensen hebben daar nooit veel van begrepen. Dan was het van: 'zeker te veel gezopen Hoogesteger'. Dat is ook één van de redenen geweest om er een punt achter te zetten". „Nee, ik denk niet dat ik het voetbal erg zal missen. De laatste jaren had ik er al een beetje afstand van genomen. Het plezier ging er een beetje af. Buiten het veld zijn het allemaal beste kerels bij Krabben dijke, maar in het veld missen ze de juiste instelling. Je voetbalt met jongens, die er minder voor over hebben dan jij en daar gaat je eigen spel ook onder lijden". Zaterdag was het definitief welletjes voor Kees Hoogesteger, die in de toekomst alleen nog actief zal zijn als trainer van de C-jeugd. Het deed hem goed dat de club hem nog een officieel afscheid aanbood („hoewel ik net zo lief met stille trom was vertrokken"). Veel oude bekenden troffen elkaar op het zonovergoten veld van Krabbendijke, waar zo'n 300 toeschouwers de wedstrijd beke ken tussen een oud-Zeeuws team en oud-Krabbendijke dat in een doel puntrijke wedstrijd zegevierde met 7-5. Doelpuntenverloop1-0 en 2-0 Jan Blok; 3-0 Danny Blind3-1 Kees van der Sluis; 3-2 Daaf Francke; 3-3 Hans Felius; 4-3 Piet Jobse; 4-4 Wim Dekker; 5-4, 6-4 en 7-4 Omi Tramper; 7-5 Jan de Block. KAPELLE - Jack van der Endt, voor zitter van de afdeling Zeeland van het Nederlands Handbal Verbond heeft zaterdag in Kapelle de zelfstan digheid van die afdeling ter discussii gesteld. „De hamvraag is voor mij in hoeverre de afdeling Zeeland no| bestaansrecht heeft. Met twaalfhon derd leden, twaalf verenigingen en het ontbreken van doorstromini naar de senioren is het terecht daai over na te denken. Wij komen nie verder dan het regelen van de lopen de zaken en er zijn geen middelen on er meer aan te doen", luidde di sombere vaststelling in zijn ope ningswoord, waarin hij tevens zi. vertrek aankondigde. De huidige voorzitter, die wegens hel aanvaarden van een baan in de pro vincie Utrecht zijn functie neer moe leggen, heeft ruim drie jaar gepro beerd orde op zaken te stellen Zeeland en te komen tot een groei var het aantal leden. „Dat is namelijk enige oplossing voor het probleem' hield hij de clubafgevaardigden op di algemene jaarvergadering in Vroone in Kapelle voor. In zijn balan van drie jaar voorzitterschap kwan hij echter tot de conclusie dat he handbal in Zeeland nog altijd eei zorgenkindje is. „Dat komt onder meer door de pu blieke opinie, die niet positief is ove handbal. Voor Nederlandse begrip pen vindt men het te hard. Verde dreigt het een elitaire sport te woi den. De contributies zijn te hoog, ooi al omdat de huur voor accommoda ties fors is", aldus Van der Endt. Het werk dat het afdelingsbestuu moet doen om de winkel draaiende houden staat in geen verhoudmi meer tot het aantal beoefenaren, zijn opvatting. In de wandelgangei voegde hij daar nog de suggestie aai toe Zeeuwsch-Vlaanderen in de Belgi sche competitie te laten speler Schouwen-Duiveland bij Rotterdai te voegen en de rest van Zeeland een andere afdeling onder te brengen Het klonk als het laatste noodsignaa van een kapitein, die een zinkem schip verlaat. Aan boord blijven no bemanningsleden achter, die met d moed der wanhoop het water uit d ruimen pompen. Met uiterst beperkt middelen, zo bleek ook zaterdag een te meer. Ondanks het feit dat handba in verhouding tot andere sportei kostbaar is, vroeg het afdelingsbf stuur toch om een contributieverho ging om de begroting nog enigszin sluitend te krijgen. Geen geld on extra dingen te doen, zoals het voere: van een stimuleringsbeleid, maakt penningmeester Anton van der Poe snel duidelijk. „Zodra iemand he waagt beter zijn best te doen, blijf il met een groter tekort zitten. Als ééi van de commissies er te hard tegen aan gaat, loopt het financieel fout' merkte hij mismoedig op. De vergadering ging akkoord met he voorstel de contributie zodanig aant passen dat er voor het komend j: een sluitende begroting is. Voor he geven van nieuwe impulsen zal d afdeling Zeeland echter bij de natie nale bond moeten aankloppen, waa het geld ook niet voor het oprape ligt. NHV-bestuurslid Loek Kielhor was zelfs speciaal naar Zeeland s men om een bedelpreek te houdei Die had als resultaat dat Zeelan bereid is om -wanneer daar volgen weekeinde tijdens de Verbondsvergi dering om gevraagd wordt - eenmalige bijdrage van 1,25, maa twee gulden per lid aan het NHV ove te maken. Dat geld vroeg de armlast ge afdeling weer terug, zoals men i: het „voorzittersoverleg" ook al ee: appèl heeft gedaan op het solidari teitsprincipe. Rijkere afdelingen, zoi den anderen financieel moeten he pen. Ondanks de weinig rooskleurige f nanciële positie van de Zeeuwse f deling zal men toch doorgaan me activiteiten als school - en minihani bal en de stages voor adspirantei Bouwen aan de basis die in de tof komst, aldus Van der Endt, de afde ling toch weer een recht op bestaa moet geven. Aan het slot van de bijeenkoms bedankte Cees de Ridder namens d bestuursleden de aftredende vooral ter voor zijn inzet. Hoofdbestuurslid Kielhorn stelde dat de afdeling Zee land mede dankzij voorzitter Van de Endt „weer een gezicht heeft gekre gen. Wij, in Zaltbommel, hebben e altijd vertrouwen in gehad dat onde zijn leiding weer iets op de rails zou worden". De functie van Van de Endt wordt tijdelijk waargenome door Henk Snijders uit Ouwerkerk. HHSÜÜHB ■■■üHüi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 16