Vijf spelers uitgesloten Havelange en de glimlach van een miljoen dollar ruzies motiveren spelers FIFA GEEFT URUGUA Y (ZWAARGESTRAFT) NOG Wj Moed Martelaarsrol Geen hoge pet Niet zeuren Onzin Karakterspelers Kapot Pap Regime VIAANDAG 16 JUNI 1986 Broeinest van intriges bij Westduitsers (Door Albert Geesing) MORELIA - Rummenigge... Rudi Voller kijkt je aan of hij het n Keulen hoort donderen. Handig omzeilt hij de vraag wat poor de Duitsers nou de meest ideale aanvalslijn is: „Ik denk best dat er anderen ingeschakeld kunnen worden", gaat Voller het tere onderwerp haastig uit de weg, „maar daarvoor moet je niet bij mij zijn". De naam van Karl-Heinz Rum menigge krijgt hij niet over zijn lippen. en aanvalsduo Völler-Rummenigge misschien wel het sterkste ter we- eld en zeker van Europa. De spits van terder Bremen behoort echter tot de Iriekwart van de selectie die 'der alle' als een baksteen heeft laten allen en die partij heeft gekozen voor oni Schumacher. De doelman van FC Köln, in het veld een keeper van wereldformaat, daarbuiten een kam- lioen in het veroorzaken van rellen, beeft de slag om de macht glansrijk ewonnen. De grote verliezer is Rummenigge, die weliswaar honderd procent fit is, maar die nog niet verder is gekomen dan een rol als invaller. In zijn bijna enzame gevecht tegen de 'kliek uit Keulen' kan hij nog slechts rekenen p de steun van het Bayern-trio Au- enthaler-Eder-Höness en het HSV- ;weetal Jakobs-Stein. keek bij wijze van spreken niet op of om. „Ik wil wereldkampioen worden, al het andere is voor mij een teleur stelling". En daarvoor moet alles wij ken. Op een conflict meer of minder kijkt hij daarbij niet. Egidius Braun, die in Morelia de staf van 25 officials aan voert, heeft het er maar druk mee. De kopieën van het ene persbulletin zijn nog niet droog, of het andere conflict dient zich al weer aan. Maar kennelijk gedijen Duitse voetballers het best als ze regelmatig met elkaar overhoop liggen. „Een kleuterschool is er niks bij", klaagt Beckenbauer. „In het veld", verbaast Matthaus zich allang niet meer, „merk je er echter weinig van en is een Duitse ploeg altijd een collectief. Wat er ook gebeurt". Be martelaarsrol van Rummenigge ast voorbeeldig in de reputatie die Duitsers in de loop der jaren ebben opgebouwd. Kennelijk kun- en de toernooivoetballers bij uit- tek niet leven zonder conflicten. Dat egon al in 1974 met de nachtelijke zie om de hoogte van de premie en Ie rel die ontstond na het verlies egen de Oostduitsers. Sindsdien rol len de Duitsers van het ene conflict n het andere. In Argentinië, waar Nederland de toen regerend wereld- ampioen de pas afsneed naar de alve finales, kreeg Helmut Schön de olie laag en moest Hansi Müller het ontgelden. Niet beter verging het iipp Derwall in Spanje en werd Felix Magath het slachtoffer van de ivaliteit tussen de spelers uit Ham- iurg en München, die werden aange- oerd door Paul Breitner. Nu is het de beurt aan Rummenigge, die in 1982 driftig meewerkte aan de laleisrevolutie, maar die nu zelf het kind van de rekening is geworden. De xplosie in het al wekenlang smeulen de conflict kwam vorige week, toen Rummenigge zich niet langer kon beheersen en vernietigend uithaalde aar Schumacher. De diepgekrenkte anvaller van Inter Milan noemde de doelman 'een intrigant' en betichtte der Toni' er openlijk van dat „hij ipelers tegen mij opzet om Allofs en ittbarski in de basis te houden. Hij heeft het nooit kunnen verdragen dat k vorig jaar met Inter twee keer tegen 'C Köln heb gescoord". Dat liet Schumacher, de bezeten doel man, zich geen twee keer zeggen en mepte meteen terug. Het zat hem ;och al in hoge mate dwars, dat Rummenigge als enige toestemming had gekregen voor een column in een londagsblad, nog meer stak het hem dat de ex-speler van Bayern München als enige op z'n hotelkamer wordt lemasseerd. Een vier uur durend ge sprek met Rummenigge aan de ene kant en het FC-Kölntrio aan de ande- 'e kant van de tafel volgde, maar loste weinig op. Tussen hen in Becken bauer, die voor de zoveelste keer tot de ontdekking kwam dat het ambt van bondscoach een hondebaan is. Die ellende heeft Beckenbauer echter over zichzelf afgeroepen, net zo goed als hij in niet geringe mate verant woordelijk is voor de reeks aan con flicten in de voorbije vijf weken. Als voetballer was Beckenbauer een grootheid, die de moeilijkheden met zijn voeten kon oplossen, als leider iaat hem dat veel minder gemakke lijk af en dringt zich de vergelijking op met Cruijff bij Ajax en Di Stefano bij Valencia. Beckenbauer heeft niet zo'n hoge pet op van de huidige voetballichting, maar meldde dat op de verkeerde tijd en plaats. Opmerkelijk is de rol van Schuma cher, die betrokken was bij alle con flicten. Al in het trainingskamp in Kaiserau verklaarde hij de oorlog aan Beckenbauer, die in het oefenduel tegen Joegoslavië de voorkeur gaf aan Stein. Vervolgens kreeg hij het aan de hok met Herget. In het trainings kamp in Morelia blesseerde hij de libero van Bayer Uerdingen zó ern stig, dat die voor twee oefenwedstrij den was uitgeschakeld. Schumacher De twee hoofdrolspelers in de 'ape- rots van Beckenbauer' (citaat Ma gath) zijn een paar uur na het verlies (0-2) tegen Denemarken echter in geen velden of wegen te bekennen. Verstopt op hun hotelkamer in het pompeuze La Mansion Galindo blij ven ze daardoor in elk geval ver schoond van de onzinnige teksten van Beckenbauer. De teamchef-zon der-diploma's maakt zich volstrekt belachelijk met zijn oprecht gemeen de analyse dat „Duitsland ten minste gelijkwaardig was aan Denemarken, zo niet beter" en dat de ploeg „de beste prestatie heeft geleverd tot nu toe op dit WK". Het is een manier om de moed erin te houden. De nukkige Kaiser vertrok al evenmin een spier van zijn gezicht toen hij geconfronteerd werd met de striemen de uitspraken van Sepp Piontek, de Deense bondscoach. „Wij kunnen be ter, maar door het armzalige spel van de Duitsers hoefden wij niet beter te spelen". Beckenbauer op zijn beurt: „Ik kan me niet voorstellen dat Pion tek dat heeft gezegd. En als het wel zo is, dan heb ik daar geen commentaar op". Zoals de teamchef op wel meer vragen het antwoord schuldig blijft als de grond hem te heet onder de voeten wordt. Met hem houden de Duitsers ook parmantig de schijn op dat zij graag van Denemarken hadden willen win nen. In werkelijkheid komt de tweede plaats in de groep Beckenbauer ech ter uitstekend van pas en rekent hij zich al bij voorbaat rijk met de duels tegen Marokko en Mexico in het voor uitzicht. „We zullen Marokko zeker niet onderschatten, maar we zijn sterk genoeg om die ploeg te verslaan. Evenals trouwens Mexico". Dan beho ren de Duitsers, die in 1970 voor de laatste keer als eerste in de groep eindigden, voor de derde keer in twaalf jaar tot het sterkste kwartet en is de finale andermaal binnen bereik. Mazzelaars zijn het en dat zullen ze altijd wel blijven. De enige voor wie dat niet geldt is Rummenigge, die nog nooit een behoorlijk kampioenschap heeft gespeeld en die in Mexico maar moet afwachten of hem die kans nog wordt geboden. „Na afloop van de wedstrijd tegen Uruguay", beklaagt hij zich, „sloeg iedereen mij op de schouder. Toen had ik als invaller belangrijk meegeholpen aan het gelij ke spel. Per wedstrijd wordt de druk nu groter. Want als ik inval en zwak speel, krijg ik iedereen over mij heen. Of ik overweeg om te stoppen? Daar wil ik nog eens rustig over nadenken". Zo vergaat het voetballers bij een WK, zelfs als ze tot de absolute we reldtop behoren. De ene keer word je op handen gedragen, de andere keer zetten ze je naast de vuilniston. Vraag dat maar eens aan Felix Ma gath. Karl-Heinz Rummenigge kan er nu ook over meepraten. Dat is top voetbal anno 1986: hard en meedo genloos, in en buiten het veld. „Dat weet je", zegt Rudi Voller, „daar moet je niet over zeuren. Excuses tellen niet. Ik speel tot nu toe zwak en heb de verwachtingen niet kunnen inlossen. Mensen om mij heen hebben het voorspeld, maar zelf heb ik er nooit zo in geloofd. Door die blessu res ben ik er kennelijk toch niet beter op geworden". tweede plaats heette op papier gunstiger te zijn en daardoor zou de verliezer van de ontmoeting Denemarken-West-Duitsland de grote winnaar 'W'. Niet voor de Deense supporters echter, die een Mexicaanse krant met de Mstorische uitslag als kostbare relikwie mee naar huis zullen nemen. (Door Rob Sprenkels) MEXICO STAD - De FIFA is meer dan alleen maar voetbal, de persconferen tie die Joao Havelange dit weekeinde hield ter gelegenheid van het afsluiten van de eerste ronde van Mexico '86 was daarvan een nieuwe bevestiging. Zo liet de Braziliaanse president van de wereldvoetbalfederatie een glimlach van een miljoen dollar zien, terwijl de Mexicaanse zetbaas Guillermo Canedo verklaarde 'uiterst tevreden' te zijn met de presentie van een Argentijnse vice-admiraal die in eigen land juridisch wordt achtervolgd vanwege fraudes en folteringen. Lothar Matthaeus verpoost zich met zijn vrouw Sylvia aan de rand van het zwembad. In het veld, is zijn mening, is er niets te merken van de intriges binnen het nationale elftal. In Mexico is het al een gewoonte geworden dat bij een persconferentie van Havelange al het scherpgeschut van de FIFA aantreedt. Aan de met een donkerblauw laken bedekte tafel in het internationale perscentrum in Mexico Stad waren dan ook van links naar rechts Hermann Neuberger te zien, Joseph Blatter, Havelange zelf, Guillermo Canedo en Rafael del Castillo, de tweede man van het Mexi caanse organisatie-comite. De eerste netelige vraag kwam van een Spaanse journalist. Havelange werd geconfronteerd met beschuldi gingen die vorige week in het West- duitse weekblad 'Der Spiegel' werden geuit en die erop neerkwamen dat Havelange bij de verkoop van de WK van vier jaar geleden in Spanje een miljoen dollar voor zichzelf had op geëist. Even moest de Braziliaan in zijn ogen wrijven en daarna beweerde Vernietigende oordelen over Zuidamerikaanse schoppers (Door Ton de Ruiter MEXICO - Na de 6-1 nederlaag van Uruguay tegen Denemarken werd de familie van bondscoach Omar Borras bedreigd en in het hotel van de Zuidamerikanen in Toluca wer den eveneens dreigementen geuit in de richting van de 56-jarige sportle raar. De dwaas die de technische leider en zijn familie de dood wen ste heeft dit weekeinde waarschijn lijk een fonds in het leven geroepen waaruit de 35.000 gulden boete be taald kan worden die de voetbal bond van het land kreeg. Vrijdagavond kwalificeerde Uru guay zich voor de tweede ronde door met tien man de Schotten negenen tachtig minuten van doelpunten af te houden. Het gebeurde in een schoppartij die de gemoederen het hele weekeinde bezig hield. Tijdens de rust wilden de reserves van Uru guay met aan het hoofd tweede doelman Rodolfo Rodriguez de Franse arbiter Joel Quiniou te lijf, na afloop noemde bondscoach Bor ras de scheidsrechter een moorde naar, vervolgens werden de FIFA- officials die het incident rapporteer den en ook de voorzitter van het organisatiecomité Herman Neuber ger van partijdigheid beschuldigd. De Duitser las de straf voor: een waarschuwing aan de bond van Uru guay, een boete van 25.000 Zwitserse franken, uitsluiting van het toernooi bij herhaling, waarschuwing aan de trainer en verbanning van Borras naar de tribune voor een wedstrijd. Op 5 juni kreeg Uruguay naar nu bekend werd al een waarschuwing van de FIFA. Neuberger: „Na afloop van de wedstrijd tegen West-Duits- land hebben de Uruguayanen bij de dopingcontrole de toezicht houden de arts beledigd, omdat hij geen maatregelen wilde nemen tegen de Duitse voetballers die twee minuten te laat'arriveerden voor het plegen van een plas". Waarom tegen de Duitsers geen maatregelen werden genomen, is de bevolking van Uruguay via de me dia inmiddels overduidelijk ge maakt: de macht van Neuberger. Zoals in de gekleurde berichtge ving ook uitvoerig werd ingegaan op de rol van de voorzitter van de Argentijnse voetbalbond, Grodona, die als commissaris in het Neza- stadion samen met de Duitse rap porteur Horst Schmidt de wanda den van Uruguay aan het uitvoe rend comité van de wereldvoetbal bond voorlegde. De ploeg van Grodona speelt van avond tegen het buurland, met Bor ras op de tribune en een elftal dat bedreigd wordt door uitsluiting als het cijfer voor gedrag weer onvol doende is. De journalisten uit Uru guay, die na de 0-0 tegen Schotland elkaar huilend om de nek vlogen, zijn het eens met FIFA-voorzittei Havelange die opgemerkt heeft dat een arbiter ook een mens met gevoe lens is, maar ze vragen zich af hoe de Italiaan Luigi Agnolin zich van avond zal opstellen na alles wat gebeurd is. Neuberger vindt dat de spelers, offi cials en pers van het land niet moeten zeuren. „Bij Uruguay-Duits- land had er na dertig seconden al een uitgestuurd moeten worden. Dat was het begin van het toernooi, toen hebben een aantal scheidsrech ters te lang gewacht met het nemen van maatregelen tegen overtreders. Anderen gaven geel bij het kleinste vergrijp. Daar is nu meer lijn in gebracht", aldus de Duitser. bij de een Uruguay heeft inmiddels scheidsrechterscommissie klacht ingediend tegen Quiniou, de Franse arbiter. Officieus heeft men ook verklaard dat de Westduitsers te laat bij de dopingcontrole waren omdat eerst een anti-dopingmiddel geslikt moest worden. „Die mensen verkondigen onzin. Ook ten opzich te van de voorzitter van de Argen tijnse voetbalbond, di? heeft hele maal geen rapport gemaakt van de handtastelijkheden in de rust", zegt Neuberger. „Toen was hij bij de loting die de spelers moest aanwij zen voor de dopingcontrole. Mensen van de FIFA die tussen de reserves en de scheidsrechter sprongen heb ben hun bevindingen meegedeeld". Neuberger kan zich niet herinneren dat tijdens de WK-eindronde eerder een dergelijke zware straf uitgespro ken is. „De FIFA heeft meer op met de landen uit de derde wereld dan met Uruguay dat zo'n rijke voetbal historie heeft" wees een emotioneel bewogen persmuskiet de beschuldi gende vinger. Ook vrijdag na afloop heerste een overspannen stemming, journalisten uit het land wilden op de vuist met cameramensen. Een voorzet voor open doel die door de Schotse coach Alex Ferguson werd ingekopt. „Zoals ze hier tekeer gaan zo handelen ze in de wedstrijd ook. Deze mensen hebben totaal geen respect voor het voetbal. Als het spel zo gespeeld moet worden, dan ga ik graag naar huis. Ik kan het niet over mijn lippen krijgen om ze suc ces te wensen in het vervolg van dit toernooi". Kolonel Hector Juanico had eerder een beroep gedaan op de pers - en dan vooral de Mexicaanse - om zijn spelers eerlijk te behandelen. Nadat een oefenwedstrijd tussen Mexico en Uruguay in Los Angeles in een mas sale vechtpartij eindigde is die be reidheid niet zo groot. Borras zei toen de eerste overtre ding op het toernooi nog gemaakt moest worden en de twee rode en zes gele kaarten aan zijn ploeg nog niet vergeven waren: „als het loopt is het voetbal van Uruguay een lust voor het oog, ik heb geen schop- ploeg. Een paar karakterspelers die hard spelen, maar correct". Op de WK van 1966 was Borras assistent van een ook toen te hard spelende ploeg, in '68 kon hij minder kwaad hls atletiekcoach op de Olympische Spelen, in 1978 werd hij technisch-directeur van de voetbal bond en in 1982 coach van de natio nale ploeg. En in die functie bleef hij bestrijden dat zijn onderdanen lak hebben aan de regels. „Bij Duits- land-Uruguay waren de overtredin gen gelijk verdeeld, 25 om 25. Dene marken heeft meer overtredingen gemaakt dan wij en tegen Schotland was het niet anders". Zou de ernst van de overtredingen met een cijfer gehonoreerd worden of zou de 'Frederikstad van de FIFA' geturfd hebben hetgeen allemaal achter de rug van de arbiter heeft plaatsgevonden, dan zou de coach de cijfers niet gebruikt hebben om de sportiviteit van zijn ploeg te bewijzen. MEXICO-STAD (ANP) - De tuchtcommissie van de FIFA heeft vijf spelers uitgesloten van de wedstrijden voor de achtste finales. Vier van de vijf kregen in de eerste ronde een rode kaart. Bij de geschorsten zijn twee spelers van Uruguay en twee Engelsen. Geschorst zijn: Victor Diogo en Jose Batista (Uruguay), Terre Fenwick en Ray Wilkins (Engeland) en Frank Arnesen (Denemarken). De Irakees Samir Shaker is voor een jaar van internationale wedstrijden uitgesloten wegens spuwen naar scheidsrechter Diaz (Col). Shaker bezon digde zich hieraan na de wedstrijd van zondag tussen België en Irak, die de Belgen met 2-1 wonnen. Zijn ploeggenoten Basil Goergies en Haris Mohammed, die zich eveneens te buiten gingen aan beledingen van de scheidsrechter, kregen twee wedstrijd schorsing opgelegd. De verliezer in de laatste wedstrijd in het Neza-stadion was niet Schot land, maar opnieuw het voetbal. Een oud-speler en een ex-trainer daarover. Bobby Charlton, begaaf de middenvelder van het Engelse team dat in 1966 wereldkampioen werd: „Ik ken en haat de speelwijze van Uruguay uit mijn actieve perio de. Jammer dat de 6-1 nederlaag tegen Denemarken niet voldoende is om ze naar huis te sturen. Een dag als deze verafschuw ik, deze men sen die boven het gezag denken te staan maken het spel kapot. Voet bal heeft reglementen en mogelijk heden om te straffen: doe het dan". Michel Hidalgo, de coach die de Fransen naar het Europees kam pioenschap voerde: „Je bent er niet door de /egels aan te passen. De scheidsrechter lost het niet op door een tweede of derde rode kaart te trekken. De instelling van de spelers en de trainer moet veranderen, daar ligt de oorzaak". Om nog maar eens aan te tonen hoe het voetbal verloedert, Samir Mah- moud van Irak werd voor een jaar geschorst omdat hij na afloop van de wedstrijd tegen België de scheids rechter in het gezicht had gespuugd. Hij kreeg een van de acht rode kaarten in de eerste ronde, daar naast 82 keer geel (in totaal vier jaar terug 99). Zeker is dat vanavond in Puebla de top van de wereldvoetbalbond extra nauwlettend toekijkt bij de achtste finale tussen de twee keiharde Zuid amerikaanse opponenten. Borras gelooft niet dat de strijd tussen de 'broeders van de River de la Plata' zal ontsporen. Diego Maradona heeft zich vertwijfeld afgevraagd of het toernooi na het geweld van de 'Urus' voor hem nog wel een vervolg krijgt, Bobby Charlton ziet een licht punt: „Hoe het ook afloopt, we zijn in ieder geval een schopploeg kwijt". Uruguay heeft zich de woede op de hals gehaald van alle voetballiefhebbers. De wedstrijd tegen Schotland werd een enorme schoppartij. Op de foto wordt Gordon Strachan in de mangel genomen door Jorge Barrios (links) en Wilmar Cabrera. hij in zijn verwarrende Spaans dat hij niet op de hoogte was van die beschul digingen. ..Maar", aldus Havelange, „nu ik het hoor kan ik alleen maar glimlachen, men probeert altijd spek takel te maken en de zaken te ver draaien en ik heb geleerd erom te glimlachen. Deze glimlach is het enige antwoord dat ik kan geven". Een glimlach van een miljoen dollar. Over financiën werd verder zorgvul dig gezwegen. Havelange maakte be kend dat de eerste ronde 1.345.000 toeschouwers heeft getrokken, 37.000 per partij, cijfers die volgens de meeste journalisten de waarheid ver overtreffen. Maar Guillermo Canedo weigerde om enig inzicht te geven over de financiële kant van de zaak. „Dat zal ik na afloop doen", zo beloof de hij, „maar tot nu toe kunnen we erg tevreden zijn". Op de vraag of er nog maatregelen genomen zullen worden om de stadions toegankelij ker te maken voor het minder kapi taalkrachtige Mexicaanse publiek antwoordde Canedo dat de goed koopste kaartjes in Mexico zijn ge houden en dat de mensen die die kaartjes niet kunnen kopen de WK maar via de televisie moeten volgen. Pikant detail: Canedo is behalve pre sident van het organisatie-comité en vice-president van de FIFA ook vice- president van Televisa, de commer ciële televisie-gigant die een dikke vinger in deze Mundial-pap heeft. Volgens sommige geruchten zou Tele visa deze Mundial hebben opgekocht door Havelange geld te geven voor het aanschaffen van een televisie-keten in de Braziliaanse industriestad Sao Pa- oio. Daarom ook een dubbelzinning antwoord van Havelange op de vraag of hij in de nabije toekomst Televisa- programma's via die zenders in Brazi lië zal gaan verspreiden. „U loopt een beetje op de zaken vooruit of u heeft diepe kennis van deze zaken. Ik heb geen banden met een televisie-station in mijn land of in welke plaats van de wereld dan ook. Ik heb geen kanaal, ik bezit op dat gebied niets. Maar als het de dag van morgen zou kunnen ge beuren, dan is er niets wat mij in de weg zal staan. Ik ben tenslotte een zakenman". Een ontkenning die blijk baar de realiteit van de nabij toe komst alvast moet rechtvaardigen. Niemand kon zich aan de indruk onttrekken dat de FIFA-bonzen zich op het ogenblik de baas over de hele wereld voelen en vinden dat ze kun nen doen en laten waar ze zin in hebben. Zo lichtte Havelange per soonlijk toe dat de benoeming van Neuberger tot president van het orga nisatie-comité voor de wereldkam pioenschappen die over vier jaar in Italië worden gehouden, moet worden gezien als een 'erkenning' voor al zijn werk binnen de Westduitse en de internationale bond. Een premie dus, in ieder geval een positie van waaruit Canedo en Televisa op het ogenblik de nodige miljoenen extra weten te slepen. Behalve aantrekkelijk zaken doen is en blijft internationaal voetbal ook tot op zekere hoogte een politieke aangelegenheid. Wat dat betreft kon digde Havelange nogeens aan dat Zuid-Afrika niet tot de FIFA zal worden toegelaten zolang daar een apartheidsregime heerst. Maar niet overal wordt met gelijke maten ge meten en zeker niet door de wereld voetbalbond. Zo wordt Mexico '86 op 'speciale uitnodiging' bijgewoond door een vertegenwoordiger van het bloeddorstige Argentijnse regime uit de jaren zeventig. Het gaat om de inmiddels gepensio neerde vice-admiraal Carlos Alberto Lacoste, de zetbaas van het Argen tijnse leger bij de organisatie van de WK in 1978. Hij wordt momenteel in eigen land juridisch vervolgd omdat er indertijd grote fraudes zouden zijn gepleegd en ook omdat mensenrech tenorganisaties bewijzen hebben gele verd dat Lacoste, die zelfs een paar dagen waarnemend staatshoofd was toen de junta onder leiding van gene raal Roberto Viola werd afgelost door de junta van generaal Leopoldo Gal- tieri, direct betrokken is geweest bij folterpraktijken. Toen Havelange werd gevraagd hoe het mogelijk is dat de FIFA een speciale uitnodiging uit schrijft voor een massamoordenaar gaf hij het woord aan Canedo. En diens antwoord deed de meer dan 200 samengedrongen journalisten in eer ste instantie stomverbazen, daarna kwam het tot een bedeesd fluitcon cert. „De FIFA heeft niets te maken met het bezoek van buitenlanders aan Mexico. Lacoste is hier omdat hij een speciale genodigde van mij is. Ik ben heel verheugd over zijn aanwezigheid, want hij was een grote dirigent bij het kampioenschap van '78. Daarom werd hij uitgenodigd en daarom is hij hier'. De FIFA is meer dan alleen maar voetbal. Soort zoekt soort. Ook de Argentijnse generaals dachten dat ze de hele wereld aankonden totdat ze in 1982 tijdens de Falkland-oorlog een lesje kregen van de Britten. En mochten er nog twijfels bestaan over de voorkeur van de FIFA, de wereld kampioenschappen voor de jeugd zullen volgend jaar worden gehou den in Chili, het Zuidamerikaanse land dat sinds 1973 op brute wijze wordt geregeerd door generaal Au- gusto Pinochet en waar de afgelopen maanden bijna dagelijks razzia's hebben plaatsgevonden om de golf van volkse protesten op bepaald niet zachtzinnige manier de kop in te drukken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 11