Zico: beste voetballer ter wereld bestaat niet PZC/ sportkrant HONGAREN 'BELEEFD EN INGETOGEN' ONTVANHN Rustkuur voor Papin dataflmw Matennaaier PSV-ER: HET WAS EEN BLACK OUT VAN MIJ STOPPER Lotto Cijferspel Belgische lotto Duitse lotto Spiel '77 W-5 spel 10 Giechelig Zorgen Parallel Akkoord RESULTAAT MOET BOVEN SCHOONHEID GESTELD WORDEN Sabotage Werkelijkheid MAANDAG 16 JUNI 1986 Op het gebied van voetbal ben ik toch al een dikke veertig jaar door de wol geverfd, ik kan het Nederlands elftal tamelijk emotieloos zien verliezen, ik be hoor niet tot de mensen die 's avonds geen hap door hun keel kunnen krijgen als hun club 's middags heeft verloren (ik kan me niet eens voorstellen dat zul ke mensen bestaan, hoewel, het hangt misschien sterk af van wat je voorgeschoteld krijgt maar in de nacht van vrijdag op zaterdag heb ik toch een paar uur lang de slaap niet kunnen vatten omdat het voortdurend door mijn hoofd draaide: „Wat walgelijk!" Het lijkt een sterk woord in dit verband, maar ik vind het echt walgelijk, zoals Frank Amesen door de Belgische scheidsrech ter bijna had ik flapdrol ge schreven!) Ponnet buitenspel werd gezet. Amesen is een jon gen die van en voor voetbal leeft. Voor het eerst in zijn bestaan is Denemarken nu tot de eindron de doorgedrongen. Amesen mag er bij zijn, sterker nog: hij is een van de belangrijkste troeven in de voorhoede. Geweldig toch!? Daar kun je als speler alleen maar van dromen. En wat doet die kwast van een Ponnet? Hij stuurt hem nog geen minuut voor het einde van de wedstrijd Denemarken-West-Duitsland het veld uit, met een tweede gele kaart (is rood). Schorsing verze kerd! Nou, dan zal hij het er wel naar gemaakt hebben, zult u zeggen, het was waarschijnlijk een beestachtige wedstrijd en Amesen heeft als een varken gevoetbald! Welnee, geen sprake van. Het was een wedstrijd om des keizers baard, beide landen waren al naar de volgende ron de gepromoveerd, en in feite was het voor beide voordeliger om te verliezen, want dan kwamen ze in de achtste finale tegen een zwakkere tegenstander. Toch maakten ze er nog een 'wed strijd' van, vooral de Denen, hoewel de Duitsers voor het har- nico scheepmaker dere voetbal zorgden, vooral te gen Prében Larsen Ponnet greep een paar keer niet in) en tegen Frank Amesen. Drie keer werd hij heel fors neergelegd! De eerste keer op de rand van het strafschopgebied, maar Ponnet dorst blijkbaar geen strafschop te geven en draaide toen de zaak radicaal om: Amesen kreeg de vrije schop tegen plus een gele kaart! Wegens simuleren!Dan ben je, als scheidsrechter, toch van de ratten gebeten! Het ver baasde me dat de trainer van Denemarken Amesen toen niet naar de kant haalde, want het is kwaad voetballen met een gele kaart en zo'n Ponnet op je hie len! Dat bleek in de laatste mi nuut. Amesen werd door Matthaeus in de tang genomen, Matthaeus hield met zijn benen het been van Amesen vast, deze, geïrriteerd (fout!, fout!, uiterste zelfbeheersing hoort ook bij het profvoetbal!), mkte zijn been met een terugtrapbeweging los, en Matthaeus rolde omver als een aangeschoten konijn, of mis schien kan ik beter zeggen: als Frankie Vércauteren, toen Wim Kieft hem even duwde. Maten naaiers, worden zulke voetbal lers genoemd. Zij proberen door vertoon van commedia dell'arte hun tegenstander een gele of rode kaart aan te naaien. Een beetje scheidsrechter weet dat juist bij zulke schermutselingen nooit gewonden, nooit blessures vallen, die vallen als een speler in volle vaart getorpedeerd wordt (zoals Amesen drie keer gebeurde), of als hij van achte ren tegen zijn enkels wordt ge trapt (zoals Preben Larsen in dezelfde wedstrijd eenkeer of drie overkwam), maar omdat dat duw- en trapwerk bij onder ling gekrakeel altijd zo makke lijk te constateren valt zijn de slechte scheidsrechters er meest al als de kippen bij om een rode of gele kaart te geven. Dan kun nen ze verstek laten gaan als het er werkelijk op aan komt. Een scheidsrechter, die zo'n speler eerst al een hoogst dubieuze gele kaart heeft gegeven en in een verder tamelijk vriendschappe lijk verlopen wedstrijd ook nog zijn kans grijpt dezelfde speler naar de kleedkamer te sturen voor zo'n strubbeling, is een ma tennaaier in optima forma. Je kunt zeggen: Amesen is zijn maat niet, toen Amesen nog in België voetbalde heeft hij Ponnet wel eens een waardeloze scheidsrechter genoemd, maar de waarheid, en niets dan de waarheid, mag toch gezegd wor den? Hij had toen al gelijk, en hij heeft nu nog veel gelijker! CULEMBORG (GPD) - De bedevaart voor de armen in Mexico is voor cabaretier Freek de Jonge begonnen met lijden. Tijdens zijn eerste voet balwedstrijd voor het goede doei is hij in elkaar getrapt. Dat gebeurde in het Olympisch Stadion, bij een tref fen tussen elftallen van Rembrandts- plein en Leidseplein. Voetbal is een harde sport. Vooral aan het eind van het seizoen beweegt menige voetballer zich moeizaam voort op krukken. Daarom viel Freek zondag nauwelijks op bij de voetbal vereniging Vriendenschaar in Culem- borg, althans niet langs de lijn. Wel in het veld, waar hij een pijnlijke poging deed de aftrap te verrichten. De om roeper vroeg clementie voor de ge blesseerde cabaretier, die in zijn nada gen als voetballer nog een leuk partij tje speelt bij het Amsterdamse Zee- burgia. „Freek schiet nu links, maar normaal is hij rechts, hoewel gelukkig niet met alles". In een grijs pak, zij het met zwarte sokken en beige linnen schoenen, is Freek aanzienlijk minder opvallend dan op het toneel. Daar lijkt de bril nog dikkere glazen te hebben, de gesublimeerde lelijkheid te accentue ren, die bij zijn zwarte humor hoort. Maar tussen de mensen op de sport dag van de voetbalclub heeft hij vrien delijke ogen, die vooral mild staan als hij met kinderen praat. Hij vraagt aan een jochie van acht, professioneel in een glanzend shirt met rugnummer, of z'n vriendje goed kan voetballen. „Kan hij goed schieten? Wordt hij een grote?". „Freek, jij houdt van humor". Een gezette man in trainingspak grijpt de komiek beet in een poging amicaal te zijn en laat hem een plaatje zien dat, omgekeerd, porno is. „Dat wil jij zeker wel hebben he". Freek laat hem, glim lacht op een afstand. Gene lijkt er te bestaan om voor een tientje met Freek op de foto te gaan. Vrouwen worden er giechelig van als hen dat wordt voorgesteld. Mannen weten er helemaal geen raad mee. Als het deze week ook elders zo gaat met de kant-en-klaar-kieken zal het de opbrengst voor het ontwikkelings werk van de Novib in Mexico druk ken. Freek zelf is daar optimistischer over. Hij denkt dagelijks (zondag was hij in Utrecht) tenminste tweedui zend keer op de foto te gaan. Hans Hijman, de jeugdleider van het derde elftal van de pupillen, wil liever niet weten dat zijn opwelling om meteen op de actie van Freek in te spelen de cabaretier heeft doen be sluiten naar Culemborg te komen. Eigenlijk wil de jeugdleider, die per soonlijk bedrijven afging om geld los te peuteren, liever z'n naam niet in de krant. „Want er zijn mensen die bewe ren dat ik de actie Gast aan Tafel voetbal steun om zelf in de belangstel ling te komen. Zoals er mensen zijn die niets gaven onder het mom van: ,,'t Blijft toch allemaal aan de strijk stok hangen. Bij sommige bedrijven, en zeker niet de kleinste, zeiden ze dat er al geld was overgemaakt, maar 4, bleek niet waar. Dezelfde smoes dn mensen hebben als hen een collect* bus onder de neus wordt gedouwd „Ik ben van meet af aan fel tegen i wereldkampioenschappen voetbal i Mexico geweest. Ze kunnen het geli daar beter besteden aan de armen aan de slachtoffers van de aardbe vingsramp die nog steeds in kommer volle omstandigheden verkeren. E gaan zelfs verhalen dat voor di slachtoffers bestemd geld is gebruik om stadions te bouwen. Als ik FIFA was zou ik me rot schamen" Van ruim vijftig bedrijven in Culeij borg kreeg hij iets meer dan driedui zend gulden. Dat is per bedrijf relatie minder dan de beste voetballers var Vriendenschaar opbrachten: 150 gul den. Bij elk doelpunt dokten ze voo het goede doel. De pas gepromoveei de Culemborgers toonden zich daar mee ware kampioenen. Arnesen: rode kaart niet goed te praten (Door Albert Geesing) QUERETARO - Tussen Ajax en PSV liggen voor Frank Arnesen twaalf jaar topvoetbal. Nooit maakte de Deen het in al die jaren zo bont, dat hij voortijdig de kleedkamer op moest zoeken. Maar uitgerekend in de weken die voor hem het absolute hoogtepunt moeten worden van een glansrijke voetballoopbaan overkwam hen? dat twee keer. Eerst in Columbia, in een oefenwedstrijd tegen Paraguay, vrijdagavond in Mexico tegen West-Duitsland. Uren later, terwijl de Deense interna tionals de overwinning (2-0) op de West-Duitsers vieren met liters bier, kan de PSV'er zich nog altijd voor het hoofd slaan. „Wat ben ik stom ge weest", excuseerde de PSV'er zich tegenover zijn ploeggenoten, die hij stuk voor stuk zijn verontschuldigin gen had aangeboden. „Die eerste gele kaart was een black-out van de scheidsrechter, de tweede van mij. Bij die eerste werd ik wel degelijk gepakt, bij die tweede weet ik niet eens of ik Matthaus wel heb geraakt". Aanvoerder Morten Olsen repte zich na afloop van de wedstrijd onmiddel lijk naar de kleedkamer van scheids rechter Ponnet. Helemaal vergeefs was die missie niet, want de eerder zo onverbiddelijke Belg liet weten dat het om twee keer geel ging. Heimelijk moet Ponnet echter wel hebben ge dacht aan de weinig vleiende teksten van Arnesen over hem in diens perio de bij Anderlecht. „Het vervelende is vooral", trok Arnesen het boetekleed aan, „dat die gele kaart van mij tegen Paraguay uitvoerig in de groep is besproken. Dat soort dingen, heeft Piontek ons toen gewaarschuwd, mo gen in Mexico onder geen beding gebeuren. Wij zijn Frimann en Bertel- sen al kwijt door blessures en nu kom ik daar nog eens bij". dicht gedaan en „heb ik mij echt zorgen om haar gemaakt". Mede als gevolg van een zonnesteek en met 40 graden koorts had de ploegleiding de echtgenote overge bracht naar het spelershotel, waar een arts bij de hand was. Dit weekeinde was ze weer zover opgeknapt dat ze met de andere spelersvrouwen naar Denemarken kon terugkeren. Het siert Amesen dat hij die omstandig heid niet wilde aanvoeren als excuus, „Eigenlijk", treurde Arnesen verder, „heb ik er ook geen verklaring voor. Misschien is het de druk geweest, misschien de ziekte van Kate, ik weet het echt niet. Maar goed te praten is het natuurlijk niet". De ziekte van zijn vrouw zou best wel eens van invloed geweest kunnen zijn op het even domme als terecht bestrafte vergrijp. De nacht voor het duel met de Duitsers had Arnesen geen oog SALTILLO (Reuter) - José Tor res heeft de consequenties ge trokken uit de vroege uitscha keling van Portugal bij de strijd om de wereldtitel voetbal in Mexico. De Portugese bonds coach, sins 1984 in dienst, dien de zondag zijn ontslag in, dat direct werd geaccepteerd. De hoofdreden was volgens Tor res niet de uitschakeling voor de tweede ronde, maar dat hij meer tijd wil besteden aan zijn familie. „Ik heb behoefte aan rust. Ik heb al zo veel tijd besteed aan het voetbal, mijn familie komt nu eens op de voorgrond. Het was een moeilijke beslissing maar ik denk dat ik het juiste heb ge daan", was de verantwoording van Torres voor zijn niet geheel onverwachte besluit. maar zich meteen realiseerde hoe groot de klap was die hij de Deense ploeg heeft toegebracht. Tegen de Duitsers was de bijna 30-jarige mid denvelder een van de absolute uitblin kers, die Denemarken woensdag avond tegen Spanje maar moeilijk kan missen. Arnesen was de zesde speler die in de eerste helft van het toernooi van het veld werd gestuurd. Dat aantal ver baast Morten Olsen niks. „Tot nu toe is er veel te hard en te taktisch gevoetbald. De mensen hebben ge woon te weinig voetbal gezien". Vol gens de aanvoerder is Denemarken een der weinig positieve uitzonderin gen. En dat moet zo blijven, vindt Morton Olsen, die een parallel trekt met 1974. „Iedereen sprak jaren later nog over het Nederlandse voetbal, over de wereldkampioen had nie mand het". Dat voorbeeld staat de bij Anderlecht vertrekkende libero nog steeds helder voor de geest. „Je mag het idealistisch noemen, maar ik vind dat wij reclame moeten maken voor het Deense voet bal. Je moet spelen op een manier waar de voetbalwereld iets aan heeft. Daarom hebben wij tevoren ook afge sproken dat wij hier ons eigen spel zullen spelen en dat hooguit iets zul len aanpassen. Want in dit klimaat en op deze hoogte kun je niet hetzelfde tempo hanteren als in Europa. Tot nu toe is ons beide gelukt, positief voet bal en goeie resultaten. Met deze ploeg kunnen we ver komen, maar we kunnen net zo goed in de achtste of de kwartfinales onderuit gaan". Frank Arnesen praat in de lobby van het hotel in Queratero met Spanjes Ricardo Gallego. De Deense bondscoach Sepl Piontek wond zich hevig op over de aanwezigheid van de Spanjaarden in hetzelfde hotel. BOEDAPEST (AP) - De Hongaarse voetbalploeg, die in de eerste ronde van het wereldkampioenschap in Me xico werd uitgeschakeld, is zondag door een paar honderd supporters „beleefd maar ingetogen" begroet bij de terugkeer in Boedapest, aldus de Hongaarse televisie. Het enige wapenfeit waarop de Hon garen konden bogen was een 2-0 over winning op debutant Canada. De ploeg verloor met 6-0 van de Sovjet-Unie en 3-0 van Frankrijk en kon met de nadelige doelcijfers 2-9 zijn biezen pakken. Daags na de door Jan Mölby exact voorspelde winst op de Duitsers ont stond er opnieuw het nodige tumult in het hotel van de Denen. In het gezelschap van een fiks aantal jour nalisten arriveerden de Spaanse voetballers die onderdak wilden in hetzelfde hotel, maar daarbij stuitten op de hardnekkige weigering van Sepp Piontek. De spelers maakten er geen punt van, echter wel de bonds coach van de Denen, die dreigde het hotel te verlaten. Andere hotelac commodatie in Queretaro was er ech ter niet, zodat de Spanjaarden op het laatste moment besloten La Mansion Galindo niet te verlaten en twee keer op en neer te vliegen naar Monterrey. Voor Piontek bleef er toen weinig anders over dan mokkend akkoord te gaan. GUANAJUATO (SID) - Jean-PieriJ Papin zal dinsdag ontbreken in I Franse elftal, dat in de achtste finalel in Mexico-Stad zal spelen tegen Itl lië. De spits van Club Brugge raaktl zaterdag tijdens de training geblel seerd aan de knie. Hij kreeg eel rustkuur van een week voorgeschm ven. Hij wordt vervangen door ül cheteau, die met Stopyra de aanv| zal vormen. Ook de opstelling van doelman Jof Bats is dubieus. De sluitpost landskampioen Paris St Germain lie! in het duel tegen Hongarije een tail blessure op, die maar langzaam gfl neest. Pas in de loop van de speelda| neemt trainer Henri Michel de beslii sing. Eventuele vervanger is Albe| Rust, die ondanks zijn 32-jarige 1 tijd over weinig internationale ervl ring beschikt. Voor Frankrijk kwal hij tot dusver alleen uit in het Olynf pisch elftal. De Italiaanse coach Bearzot heeft oo| blessureproblemen. Aanvoerder rea werd zaterdag het zoveelstl slachtoffer van de wraak van Moctl zuma, de buikloop. Daarnaast liepel twee veteranen, Paulo Rossi en Marei Tardelli, blessures op bij de traininf Het duo, lid van de ploeg die vier ja^ geleden in Spanje de wereldtitel1 overde, kwam overigens tijdens d| voorronde niet in actie. (Advertentie) Na de training van Brazilië staat Zico, vanachter een hoog hek, de wachtende verslaggevers te woord. computer-toepassingen damplein 30/32 middelburg 0118037700 Winnende getallen: 12 - 15 - 25 - 34 - 35 - 41. Reservegetal 16. Aantal deelne mers: 555.359. Inleg: 2.490.542,-. Prij- zenbedrag: 1.269.576,-. Winnend getal: 017931. Aantal deel nemers: 241.318. Inleg: 361.977,-. Vaste prijzen. Winnende getallen: 11 -14 -18 -19 -29 - 42. Reservegetal 10. Jokernummer: 6515856. Winnende getallen: 5 - 17 - 18 - 22 - 28- 47. Reservegetal 36. Het winnende getal van Spiel'77 is: 4012708. Juiste voorspelling: 14-2-4-5-12 Uitslagen: eerste koers: 1. nummer 14 (Zevira Oostland, G. H. Huigen! tweede koers: 1. nummer 2 (All or Nothing, H. W. Schoonhoven); derde koers: 1. nummer 4 (Zozo Nevele, J van Exter); vierde koers: 1. nummer 5 (Yzeren Hein, R. Kromkamp); vijfde koers: 1. nummer 12 (Yogi Bear, C. Kamminga). Omzet: 70.916,-. Uit kering: ƒ11.019,70. LEON - Voetbalfans kunnen soms erg opdringerig zijn. Trainers en spelers, die tijdens het wereldkampioenschap voetbal onder grote spanning leven, kunnen dat vaak maar moeilijk verdragen. Maar er zijn uitzonderingen. Zoals dit kereltje dat in Leon parmantig op de Belgische bondscoach afstapte met het verzoek een handtekening te plaatsen op zijn bal. Die kreeg hij natuurlijk, met een aai over zijn bol als extraatje. (Door Albert Geesing) GUADALAJARA - De Braziliaanse supporters in 'Fiesta Americana' konden hun geluk niet op. Uitbundig vierden zij de terugkeer van Zico, de vrijwel door iedereen afgeschreven sterspeler, die halverwege de tweede helft tegen Noord-Ierland zijn WK- debuut in Mexico maakte. De magi strale hakbal, die de inleiding vorm de tot de derde treffer, was voor zijn aanhangers een reden te meer om volledig in vervoering te geraken. Met zijn onverwachte terugkeer in het Braziliaanse elftal stelde Arthur An- tunes Coimbra tegelijk de pessimis ten in het ongelijk die hem al hadden afgedankt en herleefde de hoop op de wereldtitel. „Tegen de Noordieren heb ik aangetoond dat ik weer fit genoeg ben om te spelen. De knie is weer helemaal in orde. Ik heb ook totaal geen pijn of een reactie gevoeld. Het wereldkampioenschap is voor mij be gonnen en als het aan mij ligt ben ik er vandaag (maandag) tegen Polen vanaf het begin bij". Het was diezelfde knieblessure die vorig najaar zoveel stof deed opwaai en in Italië. Bij Udinese, de club die hem vier jaar geleden voor zo'n klei ne zeven miljoen gulden naar deze provinciestad haalde, verdacht men Zico van sabotage toen hij in novem ber terugkeerde naar Brazilië. Die verdachtmaking bleek ten onrechte, want pas in februari speelde hij zijn eerste wedstrijd bij Flamengo, de club die hem altijd na aan het hart heeft gelegen en waar hij nog ten minste vier jaar wil voetballen. In Mexico hebben de Brazilianen nu hun hoop gevestigd op de bijna 33- jarige rasvoetballer, die bijna una niem wordt beschouwd als de beste speler ter wereld. Dat zegt Zico weinig tot niets. „Wat is dat, de beste voet baller ter wereld?", vroeg hij zich meer dan eens af. „In het hedendaag se voetbal wordt vaak te pas en te onpas met superlatieven gegooid. Dat is absurd, want zo'n speler bestaat niet. Ik ben nog nooit een voetballer tegengekomen die alle onderdelen van het spel tot in de perfectie be heerst. Pas als die speler opstaat, mag hij zich de nieuwe Pele noemen". Naar het oordeel van Zico zal die er echter nooit meer komen, omdat on der de omstandigheden waaronder nu gevoetbald moet worden er geen su pervedette meer zal opstaan. Dat vraagt ook om een andere aanpak. Triest maar waar. „Bij dit wereldkam pioenschap", herhaalt Zico nog eens, „moet het Braziliaanse elftal zich ook meer bezorgd maken om het resultaat dan om de schoonheid van het spel. Om wereldkampioen te kunnen wor den heb je op sommige momenten iemand nodig die er niet voor terug schrikt om een smerige overtreding te begaan. In Spanje misten we zo ie mand". Dat soort uitspraken worden hem in eigen land niet in dank afgenomen. Evenmin door Tele Santana, de bondscoach, die zich door de jaren heen een vurig pleitbezorger toonde voor clean voetbal. „Met dat soort idealisme kom je niet ver", denkt Zico. „Kijk maar naar Italië, dat vier jaar geleden een speler in de ploeg had als Gentile, die er nooit voor terugdeinsde een tegenstander on deruit te halen en die daar ook nooit spijt van had. Dat is helaas de werkelijkheid". Die Italianen zullen Zico nog hooguit in Mexico op zijn weg kunnen ont moeten. Een forse belastingschuld is er de oorzaak van dat hij zijn gezicht in Italië nooit meer kan laten zien. Spijt van zijn Italiaanse periode heeft Zico echter niet. „Ik ben er als een held binnengehaald, ze hebben van mij ook als van een held afscheid genomen". Dank zij de financiële steun van een stel industriëlen in Rio de Janeiro, die vijf miljoen gulden overmaakten op de bankrekening van Udinese, kunnen de Brazilianen weer gemeten van zijn ongeëvenaarde voetbalkwaliteiten. Als Zico Brazilië nu ook nog aan de wereldtitel kan helpen, is het feest compleet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 10