Strengere instructies voor scheidsrechters Henk Houwaart zoekt in Mexico naar een kanjer Mulder I 'bel gen komen niet meer verder V Recordaantal toeschouwers Redding voor Engeland Gary Lineker Herstellen Rodriguez Genghini MEXICO IN ZETEL NAAR KWARTFINALES Han Berger Voor mensen die van wonen weten Kenneth Brylle Verveling ATERDAG 14 JUNI 1986 De eerste ronde is geëindigd zoals hij begon: weinig span ning en veel tempoloos en te behoudend spel, waarbij tevens de arbitrage afgleed naar een gênant niveau. Over-gein- strueerde scheidsrechters uit de meest exotische landen geven gele kaarten voor allerlei kleine vergrijpen, maar tegen degenen die blessures veroorzaken wordt veel te weinig opgetreden. Het is onthutsend om te zien hoe aan slagen op artistieke spelers als Laudrup, Francescoli, Marado- na etc. getolereerd worden. Ho pelijk stijgen spel- en arbitrage- peil tijdens de tweede ronde aan zienlijk. Een tweede ronde of liever acht ste finales, die in ieder geval qua spanningsveld veel meer teweeg gaan brengen. Immers, er wordt nu overgeschakeld naar het zo genaamde „knock-out"-systeem en dus levert iedere wedstrijd hoe dan ook een winnaar op die doorgaat naar de laatste acht, terwijl de verliezer naar huis kan. Dit laatste is in bepaalde gevallen jammer, omdat naar mijn mening nu te vroeg een aantal favorieten reeds zal af vallen. Dit is bijvoorbeeld het geval wanneer aanstaande dinsdag in Mexico-City Frankrijk en Italië tegen elkaar spelen. De Europe se of de wereldkampioen zal dan uitgeschakeld worden. Ik ver wacht dat Frankrijk de dupe zal worden. Het elftal is nog steeds gegrondvest op dezelfde pijler als tijdens de succesvolle EK van 1984. Het middenveld is van uitzonderlijke klasse. Een we reldkampioen waardig. Voorin mist Frankrijk echter nog steeds een of twee aanvallers van een dergelijk niveau. Ook in de ver dediging ontbreekt de echte klasse. De vleugelverdedigers zijn opbouwend en aanvallend goed maar verdedigend onvol doende en het centrum Bossis- Battiston is te middelmatig om wereldkampioen te kunnen wor den. door Verder is er bij Frankrijk niet meer sprake van een echt collec tief. Tijdens de wedstrijden valt mij op dat een aantal spelers elkaar slecht verdraagt. Zo krijgt Fernandez slechts een bal van Platini als er echt geen enkele andere oplossing meer is en doet Platini tevens verdedi gend veel te weinig voor het team. Italië schat ik hoger in hoewel het ook nog geen spran kelend spel heeft laten zien) om dat het wel een collectief vormt, wel een spits heeft van wereldni veau die op belangrijke momen ten scoort Altobellien verdedi gend veel stabieler is. Een andere wedstrijd die te vroeg komt is het duel Denemar ken tegen Spanje. Ook hier zal een favoriet of gevaarlijke outsi der afvallen, waarbij ik toch zeer sterk hoop dat dit lot Denemar ken niet beschoren zal zijn. Nu ik toch in het koffiedik kijk kan ik eigenlijk meteen wel zeg gen welke laatste acht naar mijn verwachting zullen overblijven: Mexico verder zullen ze overi gens niet komen), Sovjet-Unie, Argentinië zij moeten alleen met zoveel kwaliteit eens wat meer spitsen gaan opstellen dan al leen Valdano), Brazilië, Italië, Duitsland, Denemarken en En geland. Engeland is tot slot nog een extra bespiegeling waard. Nog net op tijd en dan nog deels toevallig zijn zij omgeschakeld naar een speelwijze waarmee ze toch nog enig succes kunnen boeken op deze WK. Hun onver beterlijk superioriteitsgevoel, daar waar het voetballen be treft, had hun ook nu weer bijna de kop gekost. Ze geloven echt dat ze veruit de beste ter wereld zijn en dat hun manier van spe len alleen zaligmakend is. Na twee onthutsende vertonin gen ging tegen Polen het roer om: twee beweeglijke, voetbal lende en snelle spitsen (Lineker en Beardsley) en eindelijk een uitgebalanceerd en combine rend in plaats van een „hollend", middenveld met één leider in de persoon van Hoddle. Engeland heeft hierbij het „geluk" dat Rob- son geblesseerd raakte en Wil- kins een rode kaart kreeg. Als dat middenveld met drie „lei ders" was blijven staan was men eruit gevlogen. Brazilië moet trouwens ook gaan waken voor die situatie: Socrates, Junior, Falcao en Elzo zijn allen min of meer spelbepaler en ook Zico is weer nagenoeg fit. Een zeer moeilijk probleem voor Tele Santana, ik ben benieuwd hoe hij dit gaat oplossen. Dan moet de televisie echter wel mee blijven doen, anders is de lol voor de multi-nationals er snel af. In ruil voor de beelden van de vierjaarlijkse voet balparty moet de tv echter wel 55 miljoen dollar neertellen plus voor elk land nog eens zo'n slordige 50 mille per wedstrijd voor een commentaar positie. Met zoveel geld op zak zijn de entreegelden nog slechts bijzaak en maakt een organisatie zich echt geen zorgen om de bezetting van de tribu nes. Behoudens een enkele ontmoeting hebben de Mexicanen tot nu toe ech ter weinig gemist en voldeed het overgrote deel van de 36 wedstrijden totaal niet aan het opgeblazen ver wachtingspatroon. Zowel sportief als speltechnisch bevatte de eerste helft van dit monster-evenement voorna melijk teleurstellingen en steeg de angst om te verliezen royaal uit boven de wil om te winnen. Dat mag je de hinnpnhi li middelburg, kromme weele 21-23 tel. 01180-14077 MEXICO STAD (Reuter/ANP) - Scheidsrechters moeten eerder en strengere maatregelen nemen tegen hard spel. Die opdracht heeft de FIFA de arbiters in de tweede week van de eindronde om het wereldkampioenschap verstrekt. Volgens een woordvoerder van de wereldvoetbalorganisatie hebben de scheidsrechters onvoldoende gevolg gegeven aan de instructies, die de FIFA voor aanvang van het toernooi uitvaardigde. „De scheidsrechters hadden eerder kaarten moeten geven", verklaarde Guido Tognoni in Mexico-Stad. „Wij wilden graag dat technische voetbal lers meer in bescherming genomen zouden worden". Na enige dagen van al te lankmoedig fluiten besloot FI- FA-secretaris Sepp Blatter in te grij pen. „Wij wilden een stringentere na leving van de regels". Naar de mening van Tognoni heeft Blatters ingreep succes gehad, „Het niveau van de scheidsrechters is hoger dan in de eindronden van het recente verleden. Er wordt ook betrekkelijk eerlijk ge voetbald". Met die stelling is lang niet iedereen het eens. Evaristo Macedo, de Brazi liaanse bondscoach van Irak, eist het aftreden van Harry Cavan, de voorzit ter van de scheidsrechterscommissie van de FIFA. Macedo acht de Noord ier verantwoordelijk voor het naar zijn mening inconsequete optreden van de scheidsrechters. Drie Irakezen waren voor de laatste wedstrijd tegen het gastland Mexico geschorst. Maar gewelddadig voetbal werd volgens de Braziliaan niet aangepakt. Macedo gaat ver in zijn kritiek: het merendeel van zijn collegas deelt in grote lijnen zijn opvatting. Onsportie ve en gemene acties worden niet of veel te licht bestraft, terwijl spelers die tijdrekken, wat al te uitbundig een doelpunt vieren of wagen het woord tot de arbiter te richten door de aangesprokene op de bon wordt ge slingerd. Miguel Munoz mokt bijna twee weken na dato nog over de beslissing van de Australiër Chris Bambridge om Span je in het duel met Brazilië geen doel punt toe te kennen. Uit televisiebeel den kan worden opgemaakt dat de bal na het schot van Michel via de lat de doellijn passeerde. Ook over de scheidsrechters van de andere twee wedstrijden van Spanje in de eerste ronde is de toch altijd mild oordelen de Munoz niet erg te spreken. (Door Ton de Ruiter) MEXICO-STAD - De aanwezigheid van Henk Houwaart bij het wereld kampioenschap voetbal in Mexico wordt door de trainer van Club Brug ge noodzakelijk geacht voor zijn ont wikkeling. „Voor een trainer die de top wil halen, is het belangrijk dat hij bij zo'n toernooi aanwezig is. Je legt contacten, je praat met collega's over het voetbal dat gespeeld wordt, je doet nieuwe oefenstof op, tactisch word je wijzer". Houwaart is naar het land van de Mundial gereisd in het gezelschap van spelermakelaar Arie Lagendijk en van de Nederlandse trainers in Belgische dienst: Arie Haan en Aad de Mos. Ze verblijven in hetzelfde hotel in de uitgaanswijk van de hoofdstad. Houwaart heeft met De Mos de stretcher uitgeklapt en geniet op de derde verdieping aan de rand van het zwembad van de zon. De gloeiende bol wil in de ochtend nog wel arbeiden, in de middag regeert de regengod van de Azteken: Tlaloc. „Wat me opgevallen is", zegt Henk Houwaart, trainer van de Belgische bekerwinnaar, terwijl De Mos in slaap dommelt, „is de vrijheid van de spe lers. Ze kunnen gaan en staan en doen en laten wat ze willen. Ik kan me voorstellen dat je tien dagen voor een wedstrijd een pint drinkt, maar niet zo kort voor de partij. Ik ben zelf een jongen die graag bier drinkt, maar zo vlak voor de wedstrijd was ik niet te verleiden. Wij zaten altijd in een klein afgelegen dorp, je kon van het balkon springen, maar wat moest je dan nog. De Belgische ploeg zit midden in de stad. De tijd dat de trainer de kamers afging en de spelers met kleren aan onder de dekens lagen is voorbij, de instelling is veel professioneler. Zou het gebeuren, dan schopte ik op de training hun darmen op een hoop, ze spelen ook met mijn geld". ..Wat me wel deugd deed. was het feit dat de jongens van Club Brugge. Jan Ceulemans, Frank en Leo van der Eist en Hugo Broos met elkaar optrokken. Het zegt alles over de goede verstand houding. Anderlecht-spelers* zie je niet bij elkaar, die komen ook niet op Arie Haan af voor een praatje. Die hebben een heel jaar rommel gehad, die hebben elkaar stijf gescholden". Henk Houwaart, die in Nederland voetbalde bij ADO en FC Twente, vindt het een goed toernooi. „De tijd van 'dat is een zwak broertje, die eten we op' is over. Speel je niet geconcen treerd, dan maak je een misstap. Te hard vind ik het wèl. De scheidsrech ters bepalen de grens, die ligt in Zuid-Amerika hoger dan bij ons. Ik heb overtredingen gezien, die niet eens bestraft werden met een waar schuwing, waarvoor je in België be slist rood krijgt. Het is me ook opge vallen dat bijvoorbeeld in het Azte kenstadion honderdduizend mensen zitten en er niets gebeurt, geen vech ten, geen misère. Als de Mexicanen de overwinning vieren op België, dan sluiten ze de wegen af en laten de mensen plezier maken. Bij ons is het: wegwezen, oprotten". Dat spelersmakelaar Ger Lagendijk zich in het gezelschap bevindt, is niet toevallig, drie trainers hebben van hun club de machtiging om een 'kan jer' aan te schaffen. Houwaart heeft zijn voorhoede zien vertrekken, Willy Wellens naar Beerschot en de vijfde WK-geselecteerde Jean-Marie Papin naar Marseille. Voor de Fransman heeft Brugge Kenneth Brylle en een smak geld gekregen. „Op mijn ver langlijstje stond Brylle niet. Die Deen heeft bij Anderlecht vier seizoe nen geweldig gespeeld, moest na een jaar weg bij PSV, en na een seizoen weg bij Marseille. Wat is er met die jongen aan de hand, vraag je je dan af. Pas 26 jaar. Maar ja, goed voetbal len verleer je nooit". De man die met Brylle de aanval moet vormen is Mladenov, de spits van het Bulgaarse elftal. „Spelers van dat elftal mogen ais beloning voor hun prestaties na het wereldkampioen schap naar het buitenland, ongeacht de leeftijd", beweert Ger Lagendijk, die net aangeschoven is. De Bulgaren zitten in hetzelfde hotel als de Belgen, die volgens Henk Houwaart niet ver der komen. „Het wordt tijd dat er een nieuwe ploeg geformeerd wordt. Dat moet binnenkort toch gebeuren, een aantal spelers wordt een dagje ouder, een paar ook hebben hun beste tijd gehad. Erwin Vandenbergh was een geweldi ge spits, maar het is over. Vercauteren haakt veel te vaak met blessures af. Hij lijkt al wat versleten. De jonge generatie moet nog veel leren, dat zal aanpassing vergen. Eigenlijk denk ik niet dat Thijs nog aan die verjonging begint, hij blijft tot het Europees kampioenschap van 1988 en draagt het dan over aan George Heylens". Voor de functie van Belgisch bonds coach komt Houwaart niet in aanmer king, het is niet aan te nemen dat de voetbalbond na Guy Thijs weer een trainer aantrekt zonder papieren. Houwaart voetbalde zes jaar bij Brug ge, anderhalf jaar bij FC Antwerp, trainde Roeselare, Aalst, Kortrijk, Cercle Brugge en Club Brugge. Bij de laatste club is hij twee jaar werkzaam en heeft nog een verbintenis voor vijf seizoenen. „Brugge wilde een trainer die bij de familie behoort, die ze tien jaar kun nen houden. Ik zit goed. word vrijgela ten, ik pak af en toe de telefoon en vertel de voorzitter hoe het gaat. Ze hebben nooit last van mij en er gaat ook nooit een speler klagen bij de beheersraad. Ach, trainen leer je niet op school, dat leer je in de praktijk. Aad heeft alle diploma's, hij heeft alles geleerd van het menselijk li chaam en van blessures. Ik heb twee doktoren en twee masseurs in dienst bij Brugge en als een voetballer een kwetsuur heeft, weet ik het door mijn ervaring soms nog beter wat er gebeu ren moet". HAARLEM GPD) - Een 45-jari- ge Portugees heeft tijdens een ruzie donderdag een oor afgebe ten van een 25-jarige Haarlem mer. Dat gebeurde op de Boter markt, hartje stad, waar de Haarlemmer een winkel heeft. Toen de Portugees met zijn vrouw langskwam, maakte de Haarlemmer een laatdunkende opmerking over de kwaliteiten van het Portugese elftal in de wedstrijd tegen Marokko tijdens de wereldkampioenschappen voetbal in Mexico. Portugal ver loor van Marokko. Volgens de politie ging de op merking in de trant van "voet ballen kunnen jullie ook al niet, dus waarom ga je niet terug naar je eigen land". De Portu gees vloog de Haarlemmer daar op in de haren en beet hem de rand van de oorschelp af. De winkelier raapte de oorschelp op en heeft die er in het zieken huis weer laten aanzetten Het bestuur van FC Barcelona stelt pogingen in het werk de Engelse spitsspeler Gary Line ker bij Everton los te weken. Volgens berichten in Monterrey zouden de Spanjaarden een transfersom van omgerekend ongeveer 3,5 miljoen gulden heb ben geboden. Lineker, die tegen Polen een hattrick scoorde, kwam aan het begin van het vorige seizoen voor 3 miljoen gulden over van Leicester City naar Everton. Gary Lineker staat in de belang stelling bij Barcelona. Ondanks zijn schouderblessure moet Bryan Robson bij de Engel se selectie in Mexico blijven. Dat heeft bondscoach Bobby Robson beslist. „Hier in Mexico ben ik de baas", aldus de coach, die daar mee ingaat tegen het verzoek van Bobby Charlton, directeur bij Manchester United, om Bryan Robson naar huis te laten gaan om daar te herstellen van rijn blessure. De op papier eerste doelman van Uruguay, Rodolfo Rodri guez, heeft krachtige kritiek geuit aan het adres van coach Omar Borras. Rodriguez, volle dig hersteld van een blinde darmoperatie, die hij eind april onderging, is kwaad, dat hij niet werd opgesteld tegen Schotland. ■Jk had er tegen de Denen eigen lijk al in moeten staan", aldus Rodriguez, die tien jaar aan voerder was. „Dan zou het mis schien ook niet tot een dergelijk debacle zijn gekomen". De Franse international Ber- no-Td Genghini gaat het komen de seizoen waarschijnlijk voor Bervette Genève spelen. Donder dag kwam de 28-jarige speler van AS Monaco tot een akkoord met de Zwitserse club. Genghini 's overigens in Mexico nog niet voor de Franse ploeg in actie gekomen. WK-toernooi volgt wetten logica niet Door Albert Geesing) MEXICO STAD - Het wereldkampioenschap voetbal valt morgen (zondag) van het ene uiterste in het andere. Uitgesmeerd over een periode van twee weken waren er niet minder dan 36 wedstrijden nodig om het aantal landen terug te brengen van 24 naar 16, in de komende vier dagen wordt dat aantal maar meteen gehalveerd. Dat is allemaal nog daaraan toe als in de veel te lange aanloop naar het eigenlijke toernooi tenminste het kaf van het koren was gescheiden. Maar helaas en onvermijdelijk door de commerciële invloed zijn er nog zoveel kleine ploegen overgebleven, dat niet de beste maar de meest bevoorrechte landen in de race om de wereldtitel blijven. Hoe onrechtvaardig en tegen alle wet ten van de logica in de toernooistruc- tuur is, bewijst Frankrijk-Italië. Waar het draaiboek prima voorziet in een relatief gemakkelijke tegenstander voor Mexico, dat bovendien in het Azteca-stadion mag spelen, wordt het toernooi al in de achtste finales be roofd van de wereld- of Europees kampioen. En wat te denken van de Hongaren en de Portugezen, die kwa litatief toch beduidend hoger moeten worden aangeslagen dan het gastland maar die in Lissabon en Boedapest tandenknarsend moeten aanzien hoe Mexico in zetel naar de kwartfinales wordt gedragen. Het gaat misschien net iets te ver om de wereldvoetbalbond ervan te be tichten dat zij vals spel heeft gespeeld bij de loting media december vorig jaar. Toch heeft het er alle schijn van dat alles is gedaan om het organise rende land te bevoordelen. Hoe is anders de groepsindeling te verkla ren, die Mexico bij voorbaat een plaats bij de laatste 16 garandeert. Net zo goed als Courtney, toch niet de eerste de beste in scheidsrechters- land, opmerkelijk mild voor Mexico was in de vulgaire schoppartij tegen Paraguay. Die ontmoeting was het ergste voor beeld, maar niet de enige wedstrijd waar de grenzen van het voetbalfat soen royaal werden overschreden. In het 'jaar van de scheidsrechter', een bedenksel van de FIFA, hadden de provocaties en de hardheid van Mexi co, Irak, Spanje, Uruguay en vooral Zuid-Korea veel zwaarder bestraft moeten worden dan nu het geval was. Wonder boven wonder betaalden de Italianen, toch experts op dat gebied, de Zuidkoreanen niet met gelijke munt terug, zodat een veldslag maar net achterwege bleef. Blind voor de realiteit als de scheidsrechterscom missie is, zal zij in haar oneindige wijsheid echter de schijn ophouden dat het kwaad met vier rode en bijna 70 gele kaarten toereikend is be straft. spelers niet eens zozeer kwalijk ne men, maar veel meer de voetbalbon zen en -trainers, die zich voor een karretje laten spannen. Nog even, en Ernst Happel krijgt gelijk dat het topvoetbal op zijn laatste benen loopt. Toch waren er in de eerste twee weken ook een paar lichtpuntjes. Het kan echter geen toeval zijn dat uitge rekend een WK-debutant nog niet is aangetast door het virus van de angst. Gelijk het Nederlands elftal in 1974 zorgde Denemarken voor een verfrissende impuls en ging die ploeg nog wel het veld in om te winnen in plaats van om niet te verliezen. Dat zelfde gold al in veel mindere mate voor de Sovjet-Unie, dat door een wervelende start furore kon maken tegen Hongarije, maar dat onmiddel lijk in de remmen kneep toen Frank rijk de tegenstander was. Evenmin als de Fransen kon het als favoriet voor de wereldtitel getipte Brazilië in de eerste twee wedstrijden niet imponeren en kreeg de ploeg pas iets van zijn glans terug in de afslui tende groepswedstrijd tegen de Noordieren. Van een iets beter gehalte waren de wedstrijden van Argentinië, dat al vooraf terecht beschouwd werd als een van de voornaamste kandida ten voor de wereldtitel. De meeste lof verdient misschien echter wel Enge land dat twee keer achtereen op de koffie kwam, maar dat net bijtijds het wapen van de aanval hanteerde en die moed beloond zag met drie treffers van Lineker. Dat zijn er twee minder dan de Italiaan Altobelli, de topscorer na twee weken, die met zijn vijf tref fers ver uit steekt boven het povere gemiddelde van net iets meer dan twee doelpunten die per wedstrijd werden gescoord. De sensatie van het toernooi is onte- genzeggelijk Marokko dat er als eer ste Afrikaanse land in slaagde door te dringen tot de tweede ronde van een wereldkampioenschap en nota bene voor Engeland, Polen en Portugal als eerste in de poule eindigde. Mede gelet op de eerdere prestaties van Algerije is het de hoogste tijd dat de verdeling van de WK-zetels wat beter in overeenstemming wordt gebracht met de krachtsverhoudingen. Dat zal ten koste moeten gaan van Europa, dat nu nog 14 zetels bezet, maar dat al in de eerste ronde vier deelnemers (van de zes) kwijtraakte. De Brazilianen kregen pas op het eind van de voorronden iets van hun glans terug. Toen keerde ook Zico even terug in de ploeg: hier met Josimar rechts en Alemao (links). Zes keer werd er rood getrokken en meer dan 70 keer geel. Dat kon er allemaal nog best bij in een toernooi waarin de sponsors tot nu toe ook heel wat meer aan hun trekken zijn gekomen dan de toe schouwers in de vaak half lege sta dions en de televisiekijker thuis. Tot vervelens toe verschijnen in Mexico tijdens de wedstrijden de namen in beeld van de 12 sponsors, die de FIFA elk 12 miljoen dollar hebben toege stopt. En voor die 330 miljoen gulden wil je natuurlijk wel iets terugzien. Dat krijgen ze dan ook in overvloed van de sport, die zich steeds gemak kelijker laat prostitueren. De volgen de stap zal zijn dat er gestreden wordt om de Coca Cola-cup of de Philips-beker. MEXICO-STAD (SID) - In de strijd om het 13e wereldkampioenschap voetbal in Mexico zal het toeschou wersaantal voor het eerst in de ge schiedenis boven de twee miljoen uitkomen. Volgens de organisatie zijn er voor de 36 wedstrijden in de openingsronde ruim 1.350.000 kaar ten verkocht, wat een gemiddelde van ruim 38.000 toeschouwers per wedstrijd oplevert. Een aantal dat overigens nog ver achterblijft bij het gemiddelde van Brazilië in 1950. Daar kwamen per wedstrijd gemid deld 60.773 mensen naar de stadions. De drukst bezochte ontmoeting was die tussen Mexico en Paraguay in het Azteken Stadion, toen meer dan 110.000 toeschouwers de kassa pas- g00J"^0jQ Met een ongekende ijver bereiden de Italianen zich voor op de volgende wedstrijd in het toernooi: dinsdag tegen Frankrijk. Rechts Altobelli en links Bergomi. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 9