-niveau niet populair ij de lbo-scholieren agenda Jeugdvereniging viert jubileum met reünie imi Zeem Nieuwe wijk Tragel Hulst ontving eerste bewoners Westdorpe voetballers naar Belle )NDUIDELIJKHEID OVER HERKANSING De Vaart 'GEEN CLUB VAN HEILIGE BOONTJES' Jammer GROTE ANTIEKBEURS Concertzaal Zierikzee AXEL HULST KILD RE CH T OPLEVERING WONINGEN Rigoureus Vreemd Binnenvaart- avondschool u IaTERDAG 14 JUNI 1986 JlISSINGEN Een beperkt aantal leerlingen van het lager beroepson derwijs in Zeeland heeft dit jaar tebruik gemaakt van de mogelijk heid om in bepaalde vakken op D- Eiveau af te studeren. Per school gaat let om maximaal dertig scholieren. Schoolleiders noemen als reden voor ie beperkte deelname 'de nieuwig- Eeid'. Tot vlak voor de examens be- ftond er volgens hen onduidelijkheid Iver bijvoorbeeld de herkansingsmo- lelijkheden. En ook het onderwijs in le laatste schooljaren was nog niet op |et D-niveau afgestemd. Over het ügemeen vinden de lbo-schoolbe- Ituurders de toevoeging van het D- liveau aan het lesprogramma een Irima zaak. pot 1986 konden leerlingen van het j)0 uitsluitend examen doen op A-, en C-niveau. Bij het mavo-onder lijs geldt het C-, en D-niveau. Kinds 1986 kunnen lbo'ers voor de lakken Engels, Nederlands, wis- en latuurkunde ook examen doen op D-niveau. [olgens een woordvoerdster van het ninisterie van onderwijs en weten schappen is de maatregel ingesteld lm de doorstromingsmogelijkheden [oor lbo'ers naar het middelbaar be roepsonderwijs te verbeteren. IWij hebben er", zegt wis- en natuur- Itundeleraar J. van Berg van de Goese Scholengemeenschap 'Groot Stelle', [bij de leerlingen nog niet echt op [angedrongen om examen te doen op )-niveau. Vlak voor de examens was Ir nog veel onduidelijk. Inmiddels leten we dat leerlingen het examen [oor een bepaald vak in eerste instan tie op C-niveau kunnen maken, en bij goede resultaten, tijdens de herkan sing op D-niveau kunnen overschake len. Omgekeerd zijn er ook mogelijk heden: Een leerling die tijdens het eerste examen met een D-niveau te hoog heeft gegrepen, kan in het twee de tijdvak voor hetzelfde vak examen doen op C-niveau. We kregen dit pas op het allerlaatste moment, vlak voor de examens, van het ministerie te horen". Achteraf vindt hij dat jammer. „Als we de examenregels ruim van te voren hadden gekend, zouden veel meer leerlingen het hebben aange durfd om het D-niveau te proberen". Als andere reden voor de beperkte deelname noemt L. Adriaanse, adjuct- directeur van de 'Klarenbeek'-lts in Middelburg, het late tijdstip waarop de uitbreiding van het aantal exa menniveaus bekend werd: „We kre gen dat in november 1984 te horen. De leerlingen die nu examen hebben ge daan, zaten toen al een paar maanden in de derde klas. Vanaf het derde leerjaar worden leerlingen per vak in niveau-groepen gedeeld. Het nieuwe D-niveau kon toen dus niet meer worden ingepast. Het is voor sommige leerlingen een beetje riskant om exa men te doen op een niveau waarvoor ze niet geschoold zijn". Op sommige scholen werd dit jaar helemaal geen gebruik gemaakt van de mogelijkheid om op D-niveau exa men te doen. Over het algemeen vinden de school- Advertentie zat. van 11.00-22.00 uur zo. van 11.00-17.00 uur. ZATERDAG MIDDELBURG - Molenwater, 9.30-17 uur: Miniatuur Walcheren. ZIERIKZEE - Concertzaal, 11-22 uur: Antiekbeurs. ZOUTELANDE - 'De Hoge Hilt', 15 en 19 uur: festival showkorpsen. Concerten BROUWERSHAVEN - St. Nicolaas- cerk, 19.30 uur: Zangavond Schou- wen-Duivelandse koren. GOES - Grote Kerk, 20 uur: het Zeeuws Orkest m.m.v. Annegeer Stumphius (sopraan) en Adriaan van Limpt (tenor). OOSTBURG - N.H. Kerk, 20 uur: Lenteconcert gemengd koor Jubilate. VEERE - Grote Kerk, 20 uur: de 'Ruyterstadsingers' en kinderkoor 'De Notekrakers'. YERSEKE - N.H. Kerk, 20 uur: orgel concert door Jaap Zwart jr. ZONDAG MIDDELBURG - Molenwater, 9.30-17 uur: Miniatuur Walcheren. ZIERIKZEE - Concertzaal, 11-17 uur: Antiekbeurs. Concerten BERGEN OP ZOOM - Kerk van de Goddelijke Voorzienigheid, 15.30 uur: orgelconcert door Bram Beekman. VLISSINGEN - Flying Dutchman, 16 uur: kwartet Theo Phil. BERGEN OP ZOOM - Roxy I, zat. 19 en 21.30 en zon. 14, 16.30, 19 en 21.30 uur: Never say never again, a.l.; Roxy II, zat. 19 en 21.30 en zon. 14 en 16.30 uur: Dubbel zo lekker, 18 jr.; zon. 19 en 21.30 uur: Laat me genieten, 18 jr.; Cinem' Actueel I, zat. 19.30 en 21.30 en zon. 14, 18.30 en 21.30 uur: Out of Africa, a.l.; Cinem'Actueel II, zat 19 en 21.30 en zon. 14, 16.30, 19 en 21.30 uur: Spies like us, aX; Cinem'Actueel III, zat. 19 en 21.30 en zon. 14, 16.30, 19 en 21.30 uur: Abel, 16 jr. GOES - Grand, zat. en zon. 19 uur: A chorus line, a.l.; zat. en zon. 21.30 uur: Blast fighter, a.l.; zon. 14 uur: Taran en de toverketel, a.l. HULST - De Koning van Engeland, zat. 19 en 21.30 en zon. 13.45, 16.15, 19 en 21.30 uur: The jewel of the Nile, a.l.; zat. 19 en zon. 14.30 en 21.30 uur: Dames, 18 jr.; zat. 19 en 21.30 en zon. 16.15, 19 en 21.30 uur: Teachers, a.l.; zat. 19 en 21.30 en zon. 13.45, 16.15 en 19 uur: Never say never again, a.l.; zat. 21.30 en zon. 16.15,19 en 21.30 uur: Hot Chili, 16 jr.; zon. 13.45 uur: De troetel beertjes, a.l. MIDDELBURG - Meccano, zat. en zon. 15 uur: Taran en de toverketel, al.; zat. en zon. 20 uur: Absolute beginners, a.l.; 22.30 uur: The Berlin affair, 16 jr.; Electro, zat. 20.30 uur: Himatsuri. OOSTBURG - Ledel, zat. 19.15 en zon. 14 en 20 uur: Weird science; zat. 21.30 en zon. 16.30 uur: Getting lucky, 18 jr. TERNEUZEN - Luxor, zat. 14, 19.30 en 21.45 en zon. 13.45, 16, 19 en 21.15 uur: Teachers; zat. 14, 19.30 en zon. 13.45 en 19 uur: Absolute beginners; zat. 21.45 en zon. 16 en 21.15 uur: The Berling affair, 16 jr. VLISSINGEN - Alhambra I, zat. en zon. 20 uur: Out of Africa, a.l.; zon. 14 uur: De troetelbeertjes, a.l.; Alhambra II, zat. en zon. 19 en 21.30 uur: Abel, a.l.; zon. 14 uur: Out of Africa, a.l. Tentoonstellingen ARNEMUIDEN - Spoorstraat 14, zat. 10, 12, 14 en 16 uur: oudheidkundig museum. leiders de nieuwe mogelijkheid een uitstekende aanvulling op het onder wijs. „Een prachtkans", meent F. G. Scheijon, van de lts 'Schouwen-Dui- veland'. „De kansen van de lbo'ers op de arbeidsmarkt worden door de mo gelijkheden om in theoretische vak ken op mavo-niveau examen te doen, verbeterd". Mevrouw A. van Morrel- gem van de IJzendijkse lhno-school 'Maria Ancilla': „Je kunt er bij de leerlingen meer uithalen. De leerkwa- liteiten van leerlingen kunnen beter worden uitgebuit". Maar Adriaanse van de 'Klarenbeek'- lts in Middelburg ziet ook een scha duwzijde. „Wij zijn bang dat de positie van de lbo'ers die niet op D-niveau zitten, verslechtert. Hun doorstro mingsmogelijkheden naar bijvoor beeld het middelbaar beroepsonder wijs nemen af." Vogelvrienden - De vereniging 'De Zeeuws-Vlaamse Vogelvrienden' uit Axel helpt mee aan de actie 'Axel helpt Nepal'. Vandaag (zaterdag) staat in het cultureel centrum 'De Halle' een volière met een groot aan tal tropische vogels. Het publiek zal door deskundigen van de vereniging over het kweken van deze vogels uitvoerig worden voorgelicht. Tevens zal men posters verkopen, waarvan de opbrengst ten hoede komt aan de actie. Voorzitter Rini Fenijn t rechtsen Wim Marijs van de jeugdvereniging 'Eben Haezer' tonen de nieuwe wimpel van hun jubilerende club. SINT-ANNALAND - De Meestoof, zat. 15-17 uur: 'Klederdrachten op tr6§6ls' SINT ANNA TER MUIDEN - vm gemeentehuis, 14 en 17 uur: werken div. kunstenaars. AXEL - Kindergalerij, zat. 10-18 uur: tekeningen van Gertie Jacquet. BERGEN OP ZOOM - Markiezenhof, 14-17 uur: 'Lucie van Dam van Isselt' (Um 10/8). BRESKENS - vm Wit-Gelekruisge- bouw, zat. 10-12 uur: collectie fossie len, mineralen en curiosa. BROUWERSHAVEN - Sint Nicolaas- kerk, zat. 13.30-16 uur: 'Nepal waar de goden onder de mensen leven. GOES - Museum voor Zuid- en Noord- Beveland, zat. 11-16 uur: 'Goes in haar Sas'; Grote Kerk, zat. 10-16 uur: 'Col lectie Zeeland', aankopen provinciale kunstcolletie; Lunchcafé, zat. 9-18 uur: werken van John Mes (t/m 30/6). HEILLE - Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 en zon. 13-17 uur: oude land bouwwerktuigen. HOOGELANDE - Kapel van St. Maarten, 13-19 uur: Werken Janny ten Broeke. HULST - Streekmuseum, zat. 14-17 uur: 'Oude haventjes'. KATTENDIJKE - Galerie Ilona Schmit, 14-18 uur: 'Jugendstill bron zen plastieken' en buxus. MIDDELBURG - Zeeuws Museum, zat. 13.30-17 uur: 'Aanwinsten 1985, een keuze'; Vleeshal, zon. 13-17 uur: Richard Heft, 'Libretto '86' een instal latie; Galerie 'De Wijnstock', zat. 11- 12.30 en 14-17 uur: werken van Tie Hof en Tessa Braat; Kunstuitleen, zat. 13.30-17 uur: werken van Bea de Vis ser (t/m 28/6); Balans 17, zat. 11-16 uur: Beeldhouwwerk van Elsa Westland (t/m 5/7); Kloostergangen Abdij, zat. 10-17 uur: 'Walcheren 40 jaar droog'; 'Zeekleilandschap'; Gemeentelijk In focentrum Maisbaai, zat. 13-17 uur: Info invulling Vitrite-terrein. OOSTBURG - Galerie 66, 14-17 uur: Kunst uit Japan, 'Art-unindentified' (t/m 29/6). OOSTKAPELLE - Zeeuws Museum Natuurhistorie, 10-17 uur: 'Fossiele schelpen'; Molenweg 36. zat. 14-17 uur: fossielenmuseum. SINT JANSTEEN - Speelgoedmu seum, 13-17 uur: Bakelieten voorwer pen. TERNEUZEN - Galerie Trouvaille, zat. 9-17 uur: werken van Eliane v.d. Walle; Galerie Nummer 7, zat. 14-17 uur: 'Indigo natuurlijk blauw'. VEERE - Grote Kerk, 10-17 en 14-17 uur: 'Veere en Zeeland'; De Schotse Huizen, 10-17 uur: werken van Anke de Keizer, 'Schilderijen in sluiertech niek'. VLISSINGEN - Stedelijk Museum, zat. 13-17 uur: 'Jean Francois Brouwe- naar, een kunstenaar uit het volk' (t/m 15/6); Galerie Moreno, zat. 13.30-17.30 uur: werken div. kunstenaars; Reptie lenzoo 'Iguana', 14-17.30 uur: exposi tie levende reptielen, amfibieën en insekten; 'De blaeue Acolije', zat. 13.30-17 uur: maritieme schilderijen. IJZENDIJKE - Museum. 14-17 uur: 'De geschiedenis van de kerken in Zeeuwsch-Vlaanderen. Fil vertoning Het open jongeren centrum 'Kontrast' in Hulst vertoont vandaag, zaterdag, de muziekfilm 'Stop making sense' van de Ameri kaanse popformatie 'The Talking Heads'. De vertoning in activiteiten centrum 't Houtenkwartier begint om 21.30 uur. Ruilbeurs De Kieldrechtse Ver zamelaarsvrienden houden zondag in zaal Het Centrum een ruilbeurs van postzegels, oude munten, stickers, lu cifersmerken, oude ansicht- en prent briefkaarten, sigarenbandjes en bid prentjes. Tijdens de beurs is er ook een stand waar artis- en soubrypun- ten geruild kunnen worden. Tevens is er een minitentoonstelling van prent briefkaarten van kantwerksters door P. Verbeek uit Kieldrecht. De ruil beurs begint om 09.00 uur. NIEUWVLIET - Wie herinnert zich niet het bonte gezelschap van zingen de en swingende Amerikanen dat een wereldhit had met het liedje YMCA. Inderdaad, een indiaan, een bouw vakker, een politieman en een Heli's Angel vormden de wat frivole perso nificatie van de wereldorganisatie van christelijke jonge mannen. Niet vreemd dus dat de organisatie door het publiek - dat plotseling gecon fronteerd werd verentooien, borstha ren, lederen pakken en ontblote bo venlichamen- de organisatie meteen denigrerend etiketteerde als een 'ho mofielenclub'. Heel dat verhaal komt weer naar boven op het moment dat Wim Marijs van de West-Zeeuws-Vlaamse jeugd vereniging Eben Haëzer het nieuwe vaandel van de vereniging ontvouwt. Daarop prijken de letters YMCA en CJV. Marijs geeft uitleg: Young Men Christan Asscociation' en 'Christelijk HULST De Hulster nieuwbouw wijk Tragel kreeg vrijdagavond zijn eerste bewoners. Vorige week wer den de eerste acht huurwoningen van de Hulster woningbouwvereniging aan de Wagnerstraat opgeleverd en toegewezen aan de nieuwe bewoners. Die konden vrijdag voor het eerst hun voordeuren openen, maar niet voordat burgemeester mr. F. A. W. Jacobs van Hulst met enig ceremo nieel de sleutels had overhandigd. De eerste sleutelbos was bestemd voor het uit Noord-Brabant afkomstige echtpaar Kuycks. Terwijl de heer kuycks de sleutel in het slot stak overhandigde directeur H. Hageman van de Hulster Woningbouwvereni ging mevrouw kuycks een bos bloe men. Boeketten waren er ook voor de overi ge nieuwe huurders van de woningen aan de Wagnerstraat, van wie het merendeel overigens niet uit de regio Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen afkom stig is. In de loop van volgende en de daarop volgende week worden de andere zes tien huurwoningen van de Hulster Woningbouwvereniging door de nieu we bewoners betrokken. De huizen zijn gebouwd door het aannemersbe drijf Van de Poel uit Terneuzen en het ontwerp is van het Hulster architec tenbureau Van Driessche en Bolssens. Directeur Hageman van de woning bouwvereniging liet weten dat er voor de nieuwe woningen zeer veel belang stelling bestaat. „Niet alleen voor bewoners, maar ook andere woningbouwcoörperaties heb ben veel intersse in dit woningtype, omdat er bij deze huizen veelvuldig gebruik is gemaakt van kunststof materialen, die niet alleen de bouw kosten hebben gedrukt, maar ook daadwerkelijk een functie hebben als isolatie", aldus Hageman. De directeur vertelde verder dat het de bedoeling is om medio september met de bouw van nog eens 27 huurwo ningen in Tragel te beginnen. „Die zullen dan in het voorjaar van 1987 opgeleverd worden". Burgemeester Jacobs wenste tenslotte de nieuwe bewoners 'veel woongenot toe in de gemeente Hulst'. Hoewel de Wagner straat nu bewoners telt moet er nog het een en ander gebeuren aan de bestrating en aankleding van de straat. Wethouder G. A. van de Voor de van openbare werken benadrukte dat met deze werkzaamheden weldra begonnen zal worden. Jongeren Verbond'. Als Eben Haëzer zijn we aangesloten bij het CJV en dat is weer onderdeel van de YMCA". Dat liedje kent hij inderdaad, maar hij heeft er nooit bij stilgestaan. In de loop van het gesprek over Eben Haë zer (de club viert dit weekeinde, z'n- 125 jarig bestaan) ruimt voorzitter Rini Fenijn alle vooroordelen, voor zover die ook regionaal mochten be staan, uit de weg. „Waar het op neer komt is dat wij een open jeugdorganisatie zijn. Bij ons is alles bespreekbaar, ook homofilie. Kijk. als je ergens over praat, wil dat nog niet zeggen dat je het ermee eens bent. Iedereen kan bij ons z'n mening ventileren, dat is het uitgangspunt". Fenijn helpt ook een ander misver stand uit de wereld. Eben Haëzer is geen club van 'Heilige Boontjes'. „Het geloof is slechts een van de dingen waarmee we ons bezig houden. Mis schien zou je het een uitgangspunt kunnen noemen, maar als je een par tijtje badminton speelt, ben je toch niet echt religieus bezig". Niettemin is het geloof op vaste tijden onderwerp van gesprek. In de regel discussiëren de leden van Eben Haëzer op zondag middag over zaken die meteen ver band houden met bijbel en gods dienst. „Op die bijeenkomsten komen de meest uiteenlopende maatschap pelijke onderwerpen aan de orde. Die hebben in de regel toch raakvlakken met het geloof. Je kunt het geloof toch ook beschouwen als een maatschap pelijk verschijnsel. Denk nu niet dat wij daar staan te preken voor eigen parochie. Er komen ook niet-kerkelij- ken bij ons over de vloer. Jonge mensen die ook hun mening kwijt willen. Eben Haëzer is echter in de eerste plaats een oecumenisch gezel schap. Je vindt bij ons jeugd van allerlei kerkgenootschappen". lens, ook als het om het geloof gaat, te uiten". Eben Haëzer wil de hokjesgeest, zeker als het om geloofsrichtingen gaat, zoveel mogelijk doorbreken. Onston den in vroeger tijden uit onvrede allerlei kerkgenootschappen, de jeugdvereniging wil weer een geest van eenheid kweken, maar wel op zo'n manier dat iedereen z'n eigen identi teit kan behouden. „In de praktijk komt het dus neer op het accepteren van eikaars mening", aldus Fenijn. „Nee, wij voelen niets voor een enge hokjesgeest". De voorzitter wijst erop dat de jeugd vereniging ook voortdurend werkt aan een vernieuwingsproces binnen de kerken. „We nodigen regelmatig sprekers uit en leden van kerkbestu ren en leggen ze dingen voor die naar onze mening anders zouden kunnen. Vaak krijgen we te horen dat die mensen er dan over na zullen denken, maar uiteindelijk hebben we als ver eniging wel duidelijk invloed. Het zijn immers onze leden die over een jaar of twintig deel zullen uitmaken van die kerkbesturen. Voor ons staat in elk geval vast dat de jeugd moet stimule ren tot verandering". Fenijn geeft toe dat er in het verleden nogal eens door het gros van de jeugd vreemd werd aangekeken tegen een club als 'Eben Haëzer'. „Dan denk ik aan zo'n tien jaar gele den, toen ik zelf pas op de middelbare school zat. Toen werd het raar gevon den datje serieus met het geloof bezig was. Het was toen ook moeilijker om daar voor uit te komen, het is immers toch ook iets heel persoonlijks. Nu is dat geen enkel punt meer. Je ziet het ook aan allerlei sekten die een grote aanhang hebben. Nu zijn wij natuur lijk geen sekte, maar het is wel duide lijk dat je vandaag de dag best de ruimte hebt om je ideeën en gevoe- CADZAND - „Het voeren van een actief werkgelegen heidsbeleid in Zeeland zet alleen zoden aan de dijk op het terrein van de industrie in de havenschapgebieden en in de sector toerisme", zei gedeputeerde J. B. Ventevogel vrijdagmiddag bij de opening van de nieuwe sporthal in Hulpcontra Noord- en Midden-Zeeland, tel. 01184-14444 (ook voor milieuklachten). Zeeuwsch-Vlaanderen Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance). SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551, dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 01180-36251, van 10.00-24.00 uur weekends van 20.00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrouwen', tel. 01100-32233. Homoseksualiteit - COC regio Walcheren, ook voor huwelijk en homofilie, tel. 01184- 11641 of 10821. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 01180-38080, dag. van 16-20 uur. De confetti vloog in het rond, toen gedeputeerde J. B. Ventevogel met het werpen van een bal in een korf de nieuwe sporthal in Cadzand opende. Cadzand. Voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen betekent dat volgens hem kiezen voor de ontwikkeling van het toerisme of lijdzaam een kwalitatieve achteruitgang van de streek accepteren. Bij de realisering van de sporthal, die de naam 'Sporthal Cadzand' heeft gekregen, is dan ook uitgegaan van een tweeledige functie: sport en recreatie, liet burgemeester mr C. T. Spijkerboer van Oostburg weten. De gedeputeer de verrichtte de opening door een bal door een korf te gooien, waar vervolgens met een knal confetti uit werd geblazen. De gedeputeerde prees verder in zijn toespraak het kabinetsbeleid, dat investeren weer aantrekkelijk maakt, ook op het gebied van toerisme. Hulde bracht hij aan de ondernemersgeest van de gemeente Oostburg, die stimu leerde tot het investeren in nog braak liggende recreatieve bestemmingsplannen. De nieuwe sporthal, die bijna twee miljoen gulden heeft gekost, meet 35 bij 34.5 meter. De hal is geschikt voor de meeste zaalsporten, behalve zaalvoetbal. Voorzitter J. Wielakker van de algemene sport- en ontspanningsvereni ging Cadzand (ASOC), die het beheer over de hal heeft, complimenteerde de vrijwilligers, die samen zo'n tweedui zend uur in de totstandkoming van de sporthal hebben gestoken. Hij had echter nog wel wat kleine wensen, zoals de aanpassing van de toegangsweg. De voorbereidingen voor de sporthal begonnen in 1982, toen het oude gymnastieklokaal aan vervanging toe was. Van het aanvankelijke idee om er een dorpshuis annex gymlokaal van te maken, werd afgestapt en werd gekozen voor een accommodatie die voor Cadzand als recreatieve speerpunt van belang zou kunnen zijn. September vorig jaar sloegen de wethouders A. de Feijter en J. Vergouwe de eerste paal. De hal beschikt over twee tennisbanen, twee volleybalvelden en acht badmintonvelden. Voorts zijn er twee squash-courts in het complex ondergebracht. De opening van de sporthal wordt deze week gevierd met verschillende activiteiten en demonstraties. Na afloop van het seizoen zal de hal een week worden gesloten, omdat de vloer in de zaal is afgekeurd. Er zal dan het nodige gedaan moeten worden aan de op sommige plaatsen te gladde ondergrond. In feite is Eben Haëzer 125 jaar geleden ontstaan omdat er behoefte was aan verandering. Maar die ver andering was wel rigoureus. De jonge mannenvereniging Eben Haëzer ont stond uit onvrede met de hervormde kerk. Wouter de Smit uit Cadzand was de oprichter. Het groepje jongen mannen sloot zich uiteindelijk aan bij de Vrije Evangelische Kerk en dat was een geheel nieuw verschijnsel in Nieuwvliet. Het genootschap heeft tot op heden vier kerkgebouwen in west Zeeuwsch- Vlaanderen. En de jeugdvereniging houdt nog steeds z'n bijeenkomsten in het kerkgebouw te Nieuwvliet. Wim marijs laat de verdere geschied- neis van de vereniging de revue passe ren. „In 1889 werd de meisjesvereni ging 'Weest Vreedzaam' opgericht. Pas in de jaren zestig zijn de meisjes- en jongensclub samen gegaan". Ma rijs wijst erop dat veel jongens en meisjes die elkaar binnen Eben Haë zer hebben leren kennen, ook met elkaar getrouwd zijn. Fenijn vindt dat een goede zaak. „Je hoort zoveel van echtscheidingen, maar hier gaat het in hoofdzaak toch om goede huwelij ken". In de loop van de (beginljaren ont stonden er rond Eben Haëzer allerlei andere clubjes en gezelschappen, zo als de muziekvereniging 'Excelsior'. Later zijn de meeste clubs weer opge gaan in Eben Haëzer. De vereniging bestaat nu uit drie groepen, verdeeld naar de leeftijdsklassen 8 tot 12 jaar, 12 tot 15 jaar en 15 jaar en ouder. Eben Haëzer heeft momenteel 55 leden. Dit weekeinde wordt het 125-jarig bestaan van de vereniging gevierd. In de schuur van Michielsen in Nieuw vliet is er van 14.00 tot 21.00 uur een bazaar. Zondagochtend is er een spe ciale eucharistieviering in de Neder lands Hervormde Kerk in Zuidzande. De dienst begint om 10.30 uur. Voor ganger is godsdienstleraar J. Sinke uit Oost-Souburg. Zondagmiddag houdt Eben Haëzer een reünie voor leden en oud-leden (en bestuursleden) in de schuur van Michielsen in Nieuw vliet. Zij krijgen een programma met dans, muziek en toneel voorgescho teld. De reünie begint om 14.00 uur. TERNEUZEN - Aan de scholenge meenschap voor beroepsonderwijs 'De Vaart' in Terneuzen slaagden de volgende kandidaten voor het exa men in de verschülende afdelingen. De geslaagden zijn: Klas timmeren 4B: A. C. van Buren, E. P. R. d'Hont, R. S. van der Linden. S. J. de Visser. P. H. J. W. de Wolf; timmeren 4C: M. E. M. Allonsius, W. Donze. E F. M. Galle, H. J. de Haan. C. C. de Maree. J. J de Ritter. W. P. C. van Rumste, J. G. de Zeeuw; schilderen 4B: R. Bevelander. M. R. J. van Dijk. J. Lindner; schilderen 4C: A. A. A. de Block, L. A. A. Koorevaar, P. J. C. Naessens, P. J. van de Voorde, R. P. Vos; metselen 4B: P. S. Dharmoputro, W. J. Zegers; metselen 4C: J. P. Bruggeman, J. C. van Cadsand. M. L. Corthals. P. C. A. de Putter, A. Schieman, M. M. Schram. P. J. M. de Putter; brood banketbakken 4B: J. P. J. R. de Kind, E. A. M. Lauret, E. J. D. van Poecke, S. J. Risseeuw, M. A. S. Sutterland, K. G. Ton; brood'banketbakken 4C: P. M. D. Arens, A. J. Breepoel, M. A. Dees, T. M. P. den Dekker, S. C. A. Heijboer, A. G de Koeijer, L. Nieuwenhuize, L. M. J. Otto, S. J. C. Risseeuw, D. L. R. Seghers; koken/serveren 4B: I. J. J. van Grol, D. E. L. d'Hert, R. G. J. van Hulle. A. A. Jansen, J. G. E. Malefason. P. E. Verseput, R. Vrolijk, J. J. E. Wuijtack, M. O. Colle: koken/serveren 4C: J. P. van de Ameele, R. F. W. A. de Block, D. A. J. de Bok, P. J. J. T. Caessens, G. F. Dieleman, M. D. M. van Goethem, J. W. G. Herman, A. Joos, R. L. de Maat, M. J. Mohnen, M. A. C. Neve, B. Rademaker, C. E. E. Schauwaert, G. J. H. Spuesens. A. B. G. van Stevendaal. F. J. Th. Stevens, M. J. Vermeule, B. H. IJsebaert, M. A. Meeusen; koken/serveren 4D O. Boulahouache, M J Brand. M. de Jonge. P W Koemans, H Pasveer. J. Picavet. S. de Wilde, N van de Vlis; elektro 4B: J. van de Broecke, D. Brustle, J. P Folkersma. C. G. Groothaert, F. J Julliot, M C E Ploegmakers. J A. P. de Poorter, C. A. Poortvliet, M. Scharmga. R. P. S Sterk man. J. P. A. Sijnesael, W J Zegers; elektro 4C-A: W de Feijter, J A. M Heijnen, B Hosgor. A. Korstanje, F. J. Meertens, M Meeusen, E A. E. Notschaele. J. van Ouden. C P Shu. J. A. Verduün, J. J J. Verstraten; elektro 4C-B J. C. M. Audenaerd. P C. de Blaeij, J. C. Bogerd, N. Boksic, M. P. den Doelder, N. van Es, R. de Groote, J. A. Hamelink. J. H Hamelink. J. F. Klaassen, P. Kool, M. J. Ch. Moes, S. P. D. de Muijnck, M. C. van Overdulve. W. J. de Putter, R. R. van Rijn, R. P. A. de Schepper, J. S. Simonse. M. Smallegange. R. W. Speel. P. R. E. Spuesens, J. J. Trippert. J. R. E. Verschelden, C. P. A. Vervaeck, A. Wieland, P. A. L. Wille, D. de Zoete; installatietech niek 4B: G. P G. Agosti. P R. A. Brugge man. A. A. Kolijn; installatietechniek 4C: M. J. M. Dierickx, A. Mei; procestechniek 4B: B. P. Jansen, J. A. P. Vantricht, M. P. Th. Voermans; procestechniek 4C: A. Berk hout, A. L. C. de Clerck, E. A. Dieleman, M. P. Faas, R. P. W. van Hecke, E. T. van Hoorn, P. A. J. Hubregsen, H. M. P. Martijn, F. A. C. M. Samijn, R. L. Vanhijfte, A. A. Colijn; mechanische techniek 4B: M. A. R. Babijn, R. F. J. Compiet. E. K. Dees, P. M. Domanig, R. Jansen, G. R. Jones, B. Koo ien, F. Th. R. Morcus, R. P. Noordijk, L. A. A. van Pamelen, E. Pijpelink, R. Ploegaert, M. A. Schot, R. L. van Veldhoven, M. H. Verhage, M. J. Verhelst; mechanische tech niek 4C: W. Bauer. M. de Bokx, M. W. van Broekhoven, R. N. J. Buijck, W. Dekker, M. M. J. Duerinck, J. P. G. Harms. A. P. Kooyman, J. J. A. de Krijger, H. J. J. de Leijser, M. Mastenbroek, W. H. P. Matthijs- sen, A. P. Mendelts, J. P. Oele, A. C. J. Pieters, J. de Ritter. M A. Roose, M. Roose, E. A. de Smet. A. J. W. Sol, S. Trippert, W. Uiterwijk. E. A. M. de Waal, B. E. Wijnacker, D. van Wijck: motorvoertuigentechniek 4B: B. Bergsma, P. F. Boeijan, M. T. Bondewel, R. A. J. Burm, P. H. Dallinga, A. G. A. Joziassen, W. R. C. Maes, C. Nieuwenboom, M. J. Ommerbom, E. R. van der Peijl, J. M. de Pooter, F. F. S. Rosseau. C. Saglam; motorvoertuigentechniek 4C: K. Atmaca, F. N. J. v. d. Bergen, F O. H. van de Bossche, M. F. M. de Bruyn, S. Dauwe, F. G. J. M. d'Hanis, E. de Frel, M. Gericke, N. v. d. Hiele, W Kaptein, A. J de Koeijer, L. Koole, D. Lauret, M. Mirri, J. J. Molewijk, C. J. Naefie, M. Pijpelink, D. J. E. van Regen- mortel, M Scheele, J. W. C. Scheepens, P. L. R. Segers, T. L. A. van Steenhuijse, M. Troost, K. de Vries, A. W. Schoot; landbouw 4B: M. M. Baecke, M. L. A. van Bannisseht, W. C. de Blaey, E. A. M. Boeding, R. R. W de Boer, W. J. van Cadsand, G. T. Duvekot, D. Guiijam, R. M. A. van Kampen, R. A. Sponselee, T. A. L. de Waal; landbouw 4C: A. van Alten, A. J. C. Borm, J. de Fouw, D. M. Harding, P. F. van de Hoofd, G. Neels, G. W. L. Sloot, P. J. van de Velde, J. C. Wfjna; bouwtechniek 4G: J. W. C. Focke, P. van Hoecke, M. L. Tange, J. O. Verhage, P. G. G. van de Voorde; mechanische techniek 4G: H. P. de Bruijn, F. J. M. Duerincks, W. J. Gazan, L. L. de Graaf, J. Hamelink, G. D. Harte, W. I. P. Hermans, J. Kaptein, A. M. V. Pironti, P. E. R. Tieleman, F. A. Verhelst, J. M. Verhelst, S. H. J. M de Vliegere, J. R. A. van Waesberghe, A. L. J. Wagenaar. VLISSINGEN - Aan de Binnenvaart- avondschool in Vlissingen slaagden de volgende leerlingen voor hun exa men: Voor het diploma schipper alle binnenwa teren: R. van Aerde, Sas van Gent; C. van Belzen, Amemuiden; A. Fransen, Hans- weert; J. van de Linden, Vlissingen; W. A. v. d. Heijden, Bergen op Zoom; J. Lock, Vlissingen; C. de Munck, Vlissingen; A. de Noofier, Middelburg; J. L. de Nooijer, Vlis singen; R. A. G. Schoones, Vlissingen; W. van Veen, Wemeldinge. Voor het diploma schipper rivieren, kana len en meren: J. H. Dijkema, Wemeldinge en M. N. van de Pas te Kapelle. Voor het diploma redegebieden: P. J. Coomans, Scharendijke; J. G. M. Gerritse, Goes; P. C. Jonkman. Vlissingen; T. van Leeuwen. Middelburg; V. H. Meijer. Goes; G. M. van Schellen Goes en P. M. van Waardenberg te Goes. Voor de aantekening assisteren zeesche pen: A. de Nooijer te Middelburg. SAS VAN GENT - Het B-team van voetbalvereniging RIA uit Westdorpe brengt morgen, zondag een bezoek aan de Sasse zusterstad Belle in Noord-Frankrijk. Het gaat om een tegenbezoek, de Fransen zijn vorig jaar in Westdorpe geweest. Op het programma staat een ontvangst op het stadhuis van Belle, een uur later is er een lunch in het clublokaal van de voetbalvereniging van Belle. Om 15.00 uur volgt de voetbalwedstrijd. Het Sasse gezelschap dat naar Belle gaat bestaat uit 36 personen. TUINBOUWVEILING ZEELAND Marktbericht van de coöperatieve tuin bouwveiling Zeeland d.d. 13-06-1986. Toma ten kg, kl 1 B 14,80; A 14,40-14,80; andijvie kg, kl 1 A 0,47-0,53; bloemkool st, kl 1 gr 1.70-3,10, fn 0,70, mi 1.10; kl 2 gr 1.60; rabarber, kl 2 0,17-0,24; snijbonen glas kg, kl 1 fn 7,30; uien bos kl 1 pi 0,69-0,70, 0,38; selderij bos, kl 1 0.48; peulen, kl 1 14,80; aardbeien glas ds. x 200 gr., kl 1 1,47-1,62; kl 2 0,89-1,46; frambozen glas doos x 150 gr. kl 1 4,00-4,20; kl 2 2,70; rode bes doos x 150 gr. kl 1 2,00; vroege aardappelen kl 1, mi 1,60-2,40, kr 1,50-1.70; late aardappelen, kl 1 mi 0,13, bo 0,18. Aardappeltermijnmarkt Datum 13/6. Bintje 35-50 mm opw., april: laten 1820, bieden 1800, slot 1800; stemming apriL november: kalm; openstaande posi ties april: onveranderd 150; dag. april: 5 x 1800; week. april: 6. Bintje 50 mm opw.. april: laten 3000, bieden 2690, slot 3000; november: laten 2500, bie den 2450, slot 2450; stemming april/novem ber: kalm; openstaande posities april: +11 is geworden 2169; november: 102; omzet: april 1 x 3000; 3 x 3040; 17 x 3030; 4 x 3000; 21 x 3000; dag, april 45; week, april 128.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 45