Jaar rijontzegging voor aanrijding onder invloed Lof voor F. Dousma bij afscheid Vijftig jaar geleden kreeg V lissingen pier PZC/ provincie ILEKTRO- EN INSTALLA TIETECHNIEK Leuren met Jan van Gent verwondert vogelasiel Voorzichtig juichen... Informartie-avond Ipen school-cursus Diefstal uit auto's in Vlissingen Jaar voor dealen en mishandelen van vriendin RECHTBANK MIDDELBURG: WISKUNDEKNOBBEL VOORAL PRIVILEGE VOOR DE MANNEN 15 Koe koos vrijheid Tandenborstel met dieptewerking Suikerunie en deodorant VTERDAG 14 JUNI 1986 rbeidsbureaus beginnen echnische opleidingen MIDDELBURG - De Gewestelijke Arbeids Bureaus (GAB's) in Midden-Zeeland en het project Reroeps Kwalificerende Educatie (BKE) in Goes beginnen in september met opleidingen joor electro- en installatietechniek. Dat doen ze omdat er een grote vraag bestaat naar leschoolde vakmensen in die richtingen. lot vorig jaar was het scholingsbeleid |an de GAB's uitsluitend gericht op Ie wensen van de werkzoekende, nu laat het bureau meer marktgericht te jerk. Dat wil zeggen dat het aanbod fan opleidingen afgestemd wordt op |e vraag naar vaklui. Met de opleidin- fen worden laaggeschoolde volwasse- |en in staat gesteld om een diploma halen. Het gaat daarbij vooral om lussiNGü-M net vormingscen trum voor Onderwijs en Vorming (oor Volwassenen (VOV) in Vlissin- |en houdt dinsdagavond een infor- latie-avond over de Open School- lursussen. De cursussen worden ge leven in samenwerking met de leeuwse Dag- en Avond Scholenge meenschap (ZDASG) in Vlissingen en JVestkapelle. Volwassenen vanaf 18 jaar, die niet lieer dan twee jaar voortgezet onder- Jvijs hebben gevolgd, kunnen zich foor de cursussen opgeven. Onder werpen zijn onder meer maatschappe lijke thema's als arbeid, gezondheid In onderwijs, aangevuld met taal, (ekenen en engels. De cursus omvat (wee dagdelen (avonden en ochten- ïen) per week. Er wordt gewerkt in froepen van 10 a 15 personen. De naximale deelnameduur is twee jaar. De informatie-avond begint om 20.00 Lur in het VOV-gebouw, tegenover [iet Bethesdaziekenhuis. MIDDELBURG De beheerster van het Middelburgse vogela siel vindt het onbegrijpelijk dat Cor Forrer uit Breskens enkele dagen heeft moeten 'leuren' met een uitgeputte Jan van Gent en voor het dier geen geschikte opvangplaats wist te vinden. „Klaarblijkelijk weten een hele boel mensen in Zeeuwsch- Vlaanderen nog niet dat ze der gelijke dieren ook bij ons kwijt kunnen", zei een gepikeerde Lia ten Hoorn van het vogelopvang centrum vrijdagmiddag. „Ik betreur dit ten zeerste, om dat we toch in ons driejarig bestaan behoorlijk aan de weg hebben getimmerd. In 1985 heb ben we meer dan 500 vogels opgevangen en verzorgd. In het wild levende vogels, dus geen parkieten en kanaries, maar wel huismussen, spreeuwen, evenals zeevogels en zelfs roofvogels, die we vervolgens overbrengen naar het roofvogelcentrum in Ouwer- kerk", legde ze uit. Volgens haar heeft Forrer gebeld met de verkeerde mensen. „Ie mand die weet heeft van de opvang van vogels had hem ge lijk naar ons doorverwezen en dat is nu helaas niet gebeurd. Ik hoop dan ook dat dergelijke ge vallen zich niet meer voordoen en dat mensen in Zeeuwsch- Vlaanderen die zitten opge scheept met uitgeputte of zieke vogels ons even bellen. Dan la ten wij de dieren ophalen", bena drukte Ten Hoorn. Het vogelasiel in Middelburg is dagelijks geopend van 10 tot 16 uur geopend, met uitzondering van de zondagen. Het is onderge bracht in park Torenvliedt en alle in het wild voorkomende vogels met mankementen kun nen er i^recht. Overigens werd de Jan van Gent in tegenstelling tot wat Forrer eerder liet weten, niet terug uit gezet in de vrije natuur. De grote zeevogel werd door de assisten tes van dierenarts Pol van de Vijver uit IJzendijke, die uitein delijk voor tijdelijke opvang had gezorgd, overgebracht naar het natuurreservaat bij het Belgi sche Knokke. Daar zal de Jan van Gent de komende weken kunnen opknappen, terwijl des kundigen een oogje in het zeil houden. Na enkele weken kan de zeevogel dan weer worden uitge zet. mensen met een lagere beroepsoplei ding of mavo, etnische minderheden en vrouwen. Er worden dus geen hoge eisen aan de vooropleiding gesteld. De scholings projecten worden bovendien aange past aan de mogelijkheden en voor kennis van de cursisten: mensen die aan een lagere technische school elec tro techniek gevolgd hebben krijgen niet dezelfde cursus 'electro' als ie mand die mavo heeft. De eindtermen zijn wel voor iedereen hetzelfde. Stages nemen een belangrijke plaats VLISSINGEN Donderdagnacht zijn in Vlissingen uit twee auto's dief stallen gepleegd. Uit een auto, gepar keerd aan de Hobeinsteeg, werd een handtasje met persoonlijke papieren en een fototoestel gestolen. Uit een auto op het parkeerterrein van het Bethesda-St.-Jozephziekenhuis wer den een radio, een booster en casset tebandjes ontvreemd. in bij de opleidingen. Bij electrotech- niek is dat, afhankelijk van de vaar digheden die de cursist al heeft, twee tot vier dagen per week en bij installa tietechniek twee of drie. Er wordt acht tot zestien uur per week besteed aan theorie. Om de drempel niet te hoog te maken zijn de kosten laag gehouden. Boeken en reiskosten bijvoorbeeld worden vergoed. Bovendien kan de opleiding gevolgd worden met behoud van uit kering en is er voor de studerenden een versoepeling van de sollicitatie plicht. Vanaf volgend j aar sluiten het aanbod van opleidingen en de vraag naar vakmensen nog beter op elkaar aan. Dan begint namelijk de Primaire Be roepsgerichte Volwassenen Educatie (PBVE), een project waarin behalve de arbeidsbureaus ook de instellingen die zich bezighouden met volwassene neducatie meedoen. De bedoeling is dat het GAB door marktonderzoek signaleert in welke beroepen het meeste werk te vinden is. Werkzoe kenden die wel geïnteresseerd zijn maar een verouderde of te lage oplei- SPUI - Bij een ongeval op de Spuidijk in Spui (gemeente Axel) is vrij dagmiddag omstreeks drie uur een personen auto zo goed als geheel vernield. De bestuurder en zijn 4-jarig dochter tje kwamen met de schrik vrij. Het ongeluk gebeurde toen een tractor, be stuurd door I. D. uit Ter- neuzen, vanuit een uitrit de Spuidijk op wilde rij den. De in de richting Terneuzen rijdende per sonenauto, bestuurd door J. D. uit Terneuzen, moest daardoor een uit wijkmanoeuvre maken. De automobilist verloor daarbij de macht over het stuur en de auto sloeg over de kop. Het voertuig kwam op zijn dak in de berm terecht, maar de inzittenden konden ongedeerd naar buiten kruipen. Foto: De over de kop geslagen auto. met op de achtergrond de tractor die de inleiding tot het ongeval vormde. ding hebben kunnen dan bijgeschoold worden bij een van de instituten die bij de PBVE aangesloten zijn. Als er behoefte is aan een opleiding die nog nergens in Zeeland gegeven wordt dan vraagt het GAB één van de scholen daarvoor te zorgen, zodat er toch voldaan kan worden aan de vraag naar geschoolde arbeiders. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft vrijdag de 23-jarige E. G. A. P. uit Rilland-Bath veroor deeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden waarvan drie maan den voorwaardelijk voor handel in heroïne, cocaïne en amfetamine en voor zware mishandeling. De officier had twee weken eerder achttien maanden geëist voor drugshandel en verkrachting, maar dat laatste werd door de rechtbank niet bewezen ver klaard. Wel was volgens de rechtbank komen vast te staan dat hij de vrouw in kwestie - zijn 21-jarige vriendin - had mishandeld door haar met zijn broe kriem af te tuigen. Zij had verwondin gen over het hele lichaam. De relatie tussen P. en zijn vriendin werd al lange tijd beheerst door drugsge bruik. De Middelburgse mevrouw R. M. werd veroordeeld tot acht weken waarvan vier weken voorwaardelijk, een jaar rijontzegging en 300 gulden boete. Zij reed in juli vorig jaar op de Stations straat in haar woonplaats een fiets- ster aan terwijl zij onder invloed van drank was (1.66 promille). Na de aanrijding reed zij door zonder zich om het ernstig gewonde slachtof fer te bekommeren. Zij reed in een onverzekerde auto. Bij de behande ling van haar zaak had de officier een langere gevangenisstraf geëist: drie maanden waarvan één maand voor waardelijk. MIDDELBURG - De Middelburger H. J. L. (40) stond vrijdag voor de meervoudige strafkamer van de recht bank in zijn woonplaats voor het veroorzaken van een verkeersongeluk terwijl hij zwaar onder invloed van alcohol was (2.89 promille). Hij had bovendien kalme ringsmiddelen gebruikt. Op 't Zanddorp botste hij frontaal op een tegenligger omdat hij zijn wagen niet op de rechter weghelft kon houden. Een passagiere van de aangereden auto werd daarbij ernstig aan haar ogen gewond. Beide auto's liepen zware schade op. Een geluk bij een ongeluk was nog dat de auto waar L. bovenop vloog net was weggereden en nog maar een zeer geringe snelheid had. De botsing had plaats rond het middaguur. L. verklaarde die dag nog maar één flesje bier gebruikt te hebben. Zijn hoge promillage zou veroorzaakt zijn door overvloedig drankgebruik in de nacht ervoor. De officier van justitie mr J. C. P. M. Boogers eiste drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, 150 uur dienst verlening en een jaar rijontzegging voorwaardelijk. Mr Boogers was bereid de dienstverlening als alternatief voor een onvoorwaardelijke vrijheidsstraf te accepteren omdat L. nog een schoon strafblad heeft. De Terneuzenaar K. L. D. (26) moest zich ook verantwoor den voor een ongeval dat plaatshad terwijl hij onder invloed was (1.43 promille). Komend van Zaamslag vloog hij op de Reuzenhoeksedijk bij Terneuzen uit een scherpe bocht waarna zijn auto in een vijf meter lager gelegen sloot belandde. De man die naast hem zat liep hierbij hersenletsel op en zal volgens het medisch rapport een blijvende handicap aan het ongeluk overhouden. D. zelf bleef ongedeerd. D. zelf stelde dat de drank van geen invloed was geweest op het gebeurde. Hij zou verblind zijn door een tegenligger en daardoor het zicht op de bocht gemist hebben. Volgens de officier was het echter onmogelijk dat koplampen van een tegenligger hem uit een zodanige hoek hadden beschenen dat hij daarvan hinder kon ondervinden. Hij eiste twee maanden gevangenisstraf en negen maanden rijontzegging waarvan vier maanden voorwaardelijk. Hij hield daarbij rekening met het feit dat D. zijn werk niet zonder rijbewijs kan doen. Raadsman mr J. de Bliek stelde dat D.'s schuld aan het ongeluk en met name aan het letsel van zijn passagier niet bewezen kan worden. De jongeman zou al eerder een ongeluk hebben gehad met als gevolg een hoofdwond die blijvende schade had veroorzaakt. De rechtbank doet in beide zaken uitspraak op 27 juni. GOES - „Een steekproef van Frits Dousma's activiteiten kan niet repre sentatief zijn voor wat hij allemaal in zijn loopbaan als ambtenaar heeft gedaan". Dat zei directeur landelijke gebieden en kwaliteitszorg ir. W. Z. van der Meer vrijdagmiddag in het landbouwcentrum te Goes tijdens het officiële afscheid van hoofd alge meen beheer F. Dousma. De 64-jarige Kapellenaar gaat volgende maand met vut. •■Een frisse wind gaat waaien op de vijfde etage van het landbouwcen trum", had Van der Meer kort daar voor opgemerkt over het weggaan van Dousma. Hij doelde hiermee echter niet op het functioneren van de amb tenaar, maar op de dikke rookgordij nen waarin deze zich tijdens zijn werk zaamheden placht te hullen door het opsteken van zware havanna's. Dous ma's arbeid was immers van hoge kwaliteit, stelde de directeur, en bo vendien had niet alleen Zeeland ervan geprofiteerd. „Van de Zoutkeet in Goes tot de Martinitoren in Gronin gen, zo kan de loopbaan van Dousma ook omschreven worden", aldus Van der Meer over diens verschillende standplaatsen in het land. De oorlog, de watersnood en verscheidene reor ganisaties had Dousma volgens hem ambtelijk goed doorstaan. Eveneens wees hij op de maatschappelijke veel zijdigheid van Dousma, die onder meer bestond uit activiteiten in ker kelijk verband en sinterklaas spelen. L. van Popering, stafmedewerker van de dienst waartoe de vertrekkende ambtenaar behoorde, deed de vele toehoorders kond van Dousma's be kendheid als 'de kalk-koning van Groningen', welke majesteitelijke ti tel hij verwierf door de verstrekking van kalk aan boeren ter verbetering van de bodemstructuur in het noor den. Verder kenschetste Van Popering hem als een punctueel man. „Hij was steeds precies op tijd op zijn werk, maar hij wilde ook op tijd zijn koffie, zijn eten en terug naar huis". Volgens inspecteur ir. H. Okma van de landinrichtingsdienst was Dousma als mens niet los te zien van zijn taak, die uiteenliep van personeelsbeleid tot het bepalen van kantoor-inventa ris. „Met zijn relativerende opmerkin gen was hij altijd een rots in de branding. Bovendien was hij na het tijdperk van de herverkavelingen met minder geld in staat veel te doen", prees hij Dousma. P. Steltman, hoofd in- en externe betrekkingen van staatsbosbeheer en tevens bekend van het televisiepro gramma 'Ja Natuurlijk', achtte vooral Dousma's werk als landelijk bestuurs lid van het comité nationale boom feestdag van belang. Veel van diens voorstellen waren landelijk uitge voerd, legde hij uit. „De overheid hand in hand met de burgerij, daar is Dousma een toonbeeld van", zei Stelt man in verband met educatief vrijwil ligerswerk over de natuur, ten bate van de jeugd. Behoort u ook tot degenen, die geen voetbal op televisie meer kunnen zien? Dan hebben we hier nog een plaatje dat deze sport weer in een geheel ander daglicht plaatst. Nog even wat over het voetbalge- beuren. Je wilt als Mexicoganger niks missen van de wedstrijden, je hebt met die hitte wel trek in een pitje, maar je wilt ook weer niet eindeloos lang in de rij staan voor een pint. Hoe los je dat op? Door een gehelmde drankvoorziening te ma ken, zoals een vindingrijke suppor ter die heeft ontworpen. V/el stil zitten natuurlijk en vooral voor zichtig juichen. Vijftig jaar geleden, in juni 1936, vond de opening van de Vlis- singse wandelpier plaats. De lengte van de pier bedroeg honderdvijftig meter en werd gevormd door zes overspanningen van vijfentwintig meter. Aan het eind van de pier bevond zich het hoofd, achthoekig van vorm, met een oppervlakte van vijfhonderd vierkante meter, met in het midden een paviljoen. Al eerder was er in Vlissingen een plan ontvouwd voor een pier. Die gingen meer in de richting van een aanlegplaats voor pleziervaartui gen, zestig meter oostwaarts van Britannia'. De bouw kon toen niet doorgaan omdat de nodige fondsen Een Westduitse koe die naar Oost- Duitsland was afgedwaald heeft en kele ministeries in de BRD en in de DDR een hoop werk bezorgd. Zij moeten ingeschakeld worden om het dier terug te bezorgen bij zijn eigenaar, een boer in het grensdorp Gartow, in het noordoosten van de Bondsrepubliek. De koe, die de kwaliteit van het gras aan de Oostduitse kant van de grens wel eens wilde keuren, werd gepakt door de grensbewakers van de DDR. Zij stelden hun ministerie van landbouw op de hoogte, dat hen verwees naar Buitenlandse Zaken. Door zijn ministerie verwittigd, in formeerde de Oostduitse permanen te vertegenwoordiger in Bonn de kanselarij daar ter stede en vervol gens de overheid van Gartow. die de koe twee weken na haar defectie ophaalde. Het dier heeft haar argeloze avon tuur met de dood in het slachthuis moeten bekopen: in de Bondsrepu bliek was men te bang dat zij in de DDR met een virus was besmet. „Als je de volgende keer je tanden poetst, hang dan liever een touwtje aan de borstel". Dat was de wijze raad die een arts in De Pere in de Amerikaanse staat Wisconsin gaf aan een jeugdige patiente, die bij hem was gekomen ter verwijdering van een ingeslikte tandenborstel. De 14-jarige Kerry Shea had verteld dat de borstel uit haar hand was geschoten, toen zij achter in haar mond aan het poetsen was,zoals men op de televisie had aangera den. De moeder van het meisje stond er versteld van hoe snel de dokter de tandenborstel met een lange slang uit de maag van haar dochter had gevist. 'Languit'het maandblad van de KLM, de Klub van Lange Mensen, doet in het juninummer verslag van de jubileumviering van een zuster vereniging in V/enen. Ook een gala bal behoorde tot de feestelijkheden. En hoe gingen de deelnemers daar heen? 'In 't lang', zo meldt het clubblad. ontbraken. 'Hoewel de gemeente Vlissingen toch f 12000 als subsidie in het vooruitzicht stelde' De pier zou uiteindelijk zonder eni ge financiële steun van de overheid tot stand komen. Ter gelegenheid van de opening van de pier kwam 'coöperatie de Broe derband' met een speciale reclame aanbieding: een wollen badcos- tuum voor 110 ct. En banketbakker Van der Linde presenteerde voor het eerst de specialiteit 'Schelde'- piertjes, 'een heerlijk boterkoekje in luxe trommeltje, inhoud 3 1+ ons, kosten 80 ct. 'Wacht u voor na maak'. Tupv ergunning Daags voordat de opening plaats vond brak de gemeenteraad van Vlissingen zich nog het hoofd over de uitgifte van een tapvergunning voor op het wandelhoofd. Zo verklaarde de heer Van Oorschot (sdap) zich tegen het voorstel. 'In België geldt een algeheel tapverbod voor sterke drank, ook voor de badplaatsen'. Het raadslid Paap (vb): „Als men in België sterke drank verlangt en dit op de daar gebruikelijke manier vraagt, krijgt men het verlangde". Het voorstel werd met 14-4 stem men (Van Oorschot, Marijs, Sorel en Woltering) aangenomen. 'Vrolijke gezichten, wapperende vlaggen en... behoorlijk weer over dag' meldde de krant daags na de opening van de pier in de kop Over het weer in de avonduren viel niet naar huis te schrijven, getuige de melding: 'dame op de pier door de koude bevangen'. bel! bil. bét1 wel wel. wel. uitsluitend aanhefwrd nadrukkelijk, ter uitdr v. verbazing of verrassing (aangenaam of onaangenaam)' Z.eil.; Z.V.W L. v Ax G OA veroud., geg d. Sah Ogp meest in samenstell bèümoe. zie aid.) De Suikerunie haalt zich nog wel eens de kritiek van actiegroepen op de hals, maar men ziet het zelf ook met lede ogen aan: de geurproble- matiek blijkt moeilijk te bestrijden. „Wij proberen er het nodige aan te doen. maar we kunnen toch moei lijk met een deodorant gaan werken", zegt een woordvoerder in het huisorgaan van de Suikerunie. Een actiegroep heeft zelfs een video band gemaakt over de Suikerunie. De titel luidt: 'Het stinkt oorverdo vend'. Zegt de woordvoerder van de Sui kerunie: „Het is goed dat er actie groepen zijn. Zij remmen ons af, wij hén'. Ouders van dochters die het op school slecht doen in het vak wis kunde: niet langer schelden. Uw vrouwelijke vruchten kunnen er niets aan doen. Onderzoekers in Amerika zijn er achter gekomen, dat de aanleg voor wiskunde bij jongens groter is dan bij meisjes. En dat zou aan de hormonen liggen. Die mededeling moet hard aanko men voor de strijders en strijdste voor de gelijkheid der geslachten. Maar zo breed hebben jongens met wiskundeknobbels het ook weer niet. Het onderzoek heeft tevens aange toond dat jongeren die wiskundig begaafd zijn vaker linkshandig zijn, allergieën hebben en bijziend zijn. Steeds meer Amerikaanse zieken huizen gaan over op het gebruik van wegwerptelefoons op ziekenza len omdat de toestellen vaker dan ooit worden gestolen. De wegwerptelefoons zijn van het simpele type dat voor 15 tot 20 gulden ook in Nederland verkrijg baar is. Ze bestaan uit één stuk, kunnen hangen en liggen, hebben een klein geheugen en zijn, omdat de Amerikaanse ziekenhuizen dat eisen, uitgerust met een aanpassing voor gehoorapparaten. Normale telefoons kosten in Ameri ka vijftig tot zestig dollar. Het idee om wegwerptelefoons te gebruiken kwam uit de ideeënbus van een ziekenhuis. Een medewerker van de technische dienst vond het wel wat onlogisch dat hij een goed deel van zijn tijd moest doorbrengen met het repareren van stukgegooide en het vervangen van gestolen telefoons. In een ziekenhuis in Amerika wordt de patient voor de keus gesteld geen telefoon te hebben naast het bed, er een van huis mee te brengen, of er voor acht dollar een te kopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 43