het weer Russen bieden verdere reductie raketten aan Suriname houdt journalisten aan Politie Breda pakt grote drugsbende op Reagan: burgeroorlog woedt in Zuid-Afrika Kort geding verzekering studenten tegen Staat Eerste ondergrondse museum ter wereld ANDAA G UITSPRAAK KORT GEDING in ze«iand NOG GEEN REACTIE VS Volgend jaar start bouw uraniumfabriek Lubbers wil sober kontakt met Waldheim Vandaag Vautisch bericht looruitzichten Hoog water Laag water IJERDAG 14 JUNI 1986 PZC/ binnen-buiten land 'TERLO (ANP) - Het nationale park de Hoge Veluwe ijgt volgend jaar het eerste ondergrondse museum ter reld. Het gaat om een meer dan 300 vierkante meter 0te ondergrondse „kijkdoos", van waaruit het publiek der meer het complete wortelstelsel van een forse boom n worden getoond. Alleen al daarvoor is een zaal van bij tien meter nodig. heeft professor W. Eijkelenboom, hoogleraar bouw- inde aan de Technische Hogeschool (TH) in Eindhoven, ijdag op een persconferentie in Otterlo meegedeeld. ior het ontwerpen van de ondergrondse expositieruim te, die een investering vergt van zeker een miljoen gulden, heeft de TH onlangs een prijsvraag uitgeschreven. De bedoeling is, dat in het museum met behulp van de meest geavanceerde technische middelen een volledig beeld wordt gegeven van alles, wat zich in de bodem afspeelt. Aandacht zal onder meer worden geschonken aan bodemvorming, bodemprofielen, geologie, voedings stoffen- en waterhuishouding, bodemflora en het dierenle ven ondergronds. Het Nationaal Park de Hoge Veluwe, hoopt medio volgend jaar met de bouw van het ondergrondse complex te beginnen. Dat moet het sluitstuk worden van de viering van het 50-jarig bestaan van het park. 7NVgeen actie ilokkade Akzo LMELO (GPD) - De Industriebond FNV vindt poortblokkades in het algemeen niet chtmatig, maar weigert toe te geven dat van zo'n actie sprake is in de staking bij Akzo Zout hemie in Hengelo. Het zouttransport kan weliswaar niet doorgaan, maar dat komt omdat de loorwegen daartoe zelf op grond van hun reglement hebben besloten. i wordt een zonnig weekeinde. <or vele mensen de gelegenheid om ris een zomers kleurtje te krijgen. n krachtig hogedrukgebied heeft 1derland en omgeving als verblijf- lats gekozen. Een oostelijke wind at steeds warmere lucht aanvoe- i. Hierin stijgt de temperatuur naar merse waarden. Vandaag wordt het graden en zondag bereikt het kwik fs de 25 graden. Deze temperaturen irden net na het middaguur ge- ald. Daarna zorgt een invallende 'wind voor enige afkoeling. nd: oost tot noordoost 2 tot 3, nmiddag draaiend noord toene- nd 3 tot 4, zicht: goed, temperatuur stwater: 15 graden, afwijking wa slanden.geringe verlagingen, ma- num golfhoogte monding Scheldes: nder dan een halve meter. ior morgen: zonnig en droog. Mid- gtemperatuur 25 graden. Later in middag koeler door een matige •id van zee. In de avond een naar dig tot vrij krachtig toenemende id uit oostnoordoost. or maandag tot en met woensdag: andag zonnig en warm met een ddagtemperatuur van 25 graden, naf dinsdag koeler en kans op een len- of onweersbui. ZON EN MAAN juni EK 1400 ui lan juni n lan op 0518 op 1322 op 0518 op 1443 terdag, 14 junj ssingen 07.10 175 19.39 156 meuzen 07.29 197 19.58 178 'rikzee 09.25 103 21.35 93 nsweert 08.03 213 20.29 193 meldinge 09.40 117 21.45 107 icheldemond 07.25 127 19.55 109 •inisse 09.55 123 22.00 112 ndag, 15 juni E.K. 14.00 ssingen 08.13 169 20.41 151 meuzen 08.32 190 21.00 172 'rikzee 10.15 105 22 J 5 95 nsweert 09.03 208 21.29 189 meldinge 10.25 118 22.30 108 icheldemond 08.25 125 20.45 109 linisse 10.45 124 22.50 114 andag, 16 juni ssingen 09.20 170 21.45 152 rneuzen 09.41 192 22.06 175 rikzee 11.10 107 23.15 96 nsweert 10.08 209 22.33 191 meldinge 11.20 120 23.30 110 'Cheldemond 09.25 125 21.45 111 linisse 11.45 126 23.50 115 cm uur terdag, 14 juni ssingen •neuzen 'rikzee nsweert Heldin ge ïcheldemond linisse ndag, 15 juni E.K. 14.00 ssingen 'neuzen rikzee isweert meldinge «cheldemond inisse 'andag 16 juni 01.13 01.36 03.30 02.01 03.40 01.40 03.55 02.04 02.27 04.20 02.50 04.25 02.30 04.40 182 191 144 206 151 143 156 180 190 138 205 146 140 151 ssingen "neuzen rikzee nsweert meldinge cheldemond •inisse 03.05 03.26 05.05 03.47 05.10 03.20 05.25 179 189 134 205 143 138 148 13.28 13.51 15.55 14.15 16.00 14.15 16.15 14.24 14.45 16.40 15.07 16.50 14.50 17.00 15.28 15.47 17.25 16.07 17.35 15.55 17.50 „Het is een handig middeltje geweest, maar er is niets onrechtmatigs aan als aan de machinist gevraagd wordt niet verder te rijden". Dat betoogde mr M. Steenberghe vrijdagmiddag namens de bond in het kort geding dat Akzo had aangespannen om een eind te maken aan wat zij noemt de onrecht matige blokkade van goederentrei nen. Volgens de bond hebben de actievoer ders niet het vervoer van zout tegen gehouden. maar hebben de spoorwe gen vanwege de aanwezigheid van postende stakers in de buurt van de rails besloten de lokatie niet op te rijden. De reglementen van de NS verbieden de machinst door te rijden als de doorgang wordt versperd en daar ligt juist de kern van de zaak, zo betoogde mr R. Duk namens Akzo Zout Che mie. „Er is dus bewust zo geageerd dat de trein niet door kon gaan. Daarmee heeft de industriebond de NS-reglementen feitelijk misbruikt", zei hij. Duk vond dat de bond bezig was met een woordenspelletje door te ontken* nen dat deze een blokkade zou heb ben opgeworpen. Om dit te onder steunen citeerde hij interviews met enkele bondsbestuurders op de radio waarin deze zelf spraken van een blokkade en toonde hij een foto uit Dagblad Tubantia. De foto toont actievoerders die op de rails staan, waarbij tussen de rails een paaltje in de grond bleek geslagen. De Akzo-advocaat noemde de blokka de een „minder fraai middel, waar naar al gauw gegrepen wordt als de vakbeweging niet op massale steun voor haar acties kan rekenen. Zo kan met een gering aantal mensen toch succes worden geboekt". De advocaat van de industriebond bestempelde deze uitspraak als „stemmingmake rij". Duk vroeg vice-rechtbank president mr H. Talsma of hij de bond wil gelasten een einde te maken aan de blokkade van het treinvervoer (en de vertragingen van vrachtwagens), op straffe van een dwangsom van een miljoen gulden. Volgens ACZO is het vervoersschema deze week al achter geraakt en dreigt er een zouttekort te ontstaan bij het eigen bedrijf in de Botlek en bij een externe klant in Tessenderlo, België. Mr. Talsma doet om tien uur vanochtend uitspraak. De centrale ondernemingsraad (COR) van Akzo Nederland BV heeft vrijdag bij meerderheid besloten het overleg met de Akzo-directie op te schorten vanwege het conflict tussen Akzo en de Industriebond FNV over de invul ling van de cao. De meeste COR-leden geven vanwege de acties bovendien voorrang aan het aanwezig zijn op hun „werkplek" boven deelname aan overleg. Volgens de Industriebond FNV is het aantal stakers bij de drie Akzo-vesti- gingen in Delfzijl, Emmen en Henge lo vrijdag, de derde stakingsdag, toe genomen van 1.500 tot 1.900. Bij Enka (kunstvezels) in Emmen, waar vol gens de bond donderdag door 1.200 man werd gestaakt, kwamen er vrij dag 300 stakers bij. Bij AKZO in Delfzijl nam het aantal stakers met 50 man toe tot 250 en in Hengelo bleef het aantal stakers op hetzelfde ni veau als donderdag: daar staakten 160 personeelsleden. onder 2202 onder 0208 onder 2202 onder 0220 PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - De Suri naamse militaire poli tie heeft deze week twee Nederlandse journalis ten gearresteerd op ver denking van spionage. Het gaat om een ver slaggever en een foto graaf van het weekblad Nieuwe Revu, die enke le dagen geleden via Frans Guyana naar Su riname zijn gegaan. Een woordvoerder van de militaire politie ver klaarde donderdag te genover het Surinaamse persbureau SNA dat het tweetal, Pieter Storms en Gerard Wessel, is aangehouden in de plaats Albina langs de rivier de Marowijne, die de grens met Frans Guyana vormt. Na hun arrestatie zijn de twee overgebracht naar Para maribo. Het Surinaamse minis terie van buitenlandse zaken heeft de Neder landse ambassade in de hoofdstad donderdag in gelicht over de arresta ties, zo deelde het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag mee. De ambassade heeft on middellijk gevraagd de arrestanten te normale consulaire bijstand te mogen verlenen, maar tot nu toe is geen verte genwoordiger van de ambassade bij hen toe gelaten, aldus het minis terie. Volgens Hans Wilbrink, adjunct-hoofdredacteur van Nieuwe Revu, heb ben de journalisten afge lopen dinsdag vanuit Frans-Guyana nog tele fonisch contact gehad met de redactie van het weekblad. Toen lieten zij weten van plan te zijn naar Suriname te gaan en zich te melden bij het ministerie van voorlich ting in Paramaribo, al dus Wilbrink. In Paramaribo is verno men dat de journalisten contact hebben gehad met Ronnie Brunswijk, een gewezen lijfwacht van legerleider Bouter- Gerard Wessel ISLAY SCHOTLAND (AP) Dit zijn de resten van een Twin Otter van Loganair die bij een poging om een noodlanding te maken verongelukte op een heuvel op het Schotse eiland Islay. Aan boord waren 14 passagiers De piloot kwam om het leven en de tweede piloot raakte ernstig gewond. se, tegen wie al enkele weken een opsporings bevel loopt. Pieter Storms BONN (REUTER) - De Sovjet-Unie heeft de Verenigde Staten een aan zienlijke vermindering van het aan tal strategische raketten aangeboden in ruil voor de belofte dat Washing ton zich de komende 15 tot 20 jaar zal houden aan het ABM-verdrag, dat afweersystemen tegen kernraketten verbiedt. Dit hebben Sovjet-diploma- ten vrijdag in Bonn gezegd. De Amerikaanse regering weigerde commentaar te geven op de berichten over het voorstel, dat de Sovjet-Unie afgelopen dinsdag indiende. Volgens de Sovjet-functionarissen heeft de Sovjet-Unie voorgesteld het aantal strategische kernkoppen aan beide zijden te verminderen tot onge veer 6.000. Dit is 40 procent minder dan beide partijen nu hebben. Onder het voorstel mogen de Verenig de Staten 1.650 „overbrengingssyste men" (raketten of bommenwerpers) houden, terwijl de Sovjet-Unie het aantal moet verminderen tot maxi maal 1.250 systemen. Tegenover journalisten verklaarde de leider van de Sovjet-delegatie bij de onderhandelingen in Geneve, Vik tor Karpov, dat de Sovjet-Unie ook ALMELO (ANP) Ultra Centrifuge Nederland (UCN) begint volgend jaar in Almelo met de bouw van een nieuwe fabriek voor de verrijking van uranium voor kerncentrales. De nieuwe hal, SP 5 genoemd, krijgt uiteindelijk een capaciteit van 2.000 ton scheidingsarbeid per jaar. Dit heeft UCN vrijdag meegedeeld. Voor de uitbreiding van het verrij kingscomplex in Almelo heeft het bedrijf in het kader van de Kernener giewet vergunning van de ministeries van economische zaken, VROM en sociale zaken. Vanaf volgende week ligt het plan ter visie. Aan het eind van de jaren negentig zal de totale capaciteit van de uramium- verrijking in Almelo 3.500 ton schei dingsarbeid per jaar bedragen. Deze capaciteit is afgestemd op de order portefeuille van Urenco, het gezamen lijke uraniumverrijkingsproject van Nederland, de Duitse Bondsrepubliek en Engeland. Het gaat in totaal om tien miljard gulden aan orders die gelijkelijk over de drie Urencopart- ners worden verdeeld. heeft aangeboden de Franse en Britse kernarsenalen buiten beschouwing te laten bij een tussentijds akkoord over de middellange-afstandsraket- ten in Europa. Beide landen moeten dan wel beloven dat zij hun aantallen kernraketten niet zullen uitbreiden. Karpov, die de Westduitse regering heeft ingelicht over het nieuwe Sov jet-voorstel, liet verder doorscheme ren dat de Sovjet-Unie misschien be reid is tegemoet te komen aan de eis van de Amerikaanse regering dat de zogenaamde „vooruitgeschoven sys temen" de bommenwerpers in Euro pa en op vliegdekschepen -- niet mee gerekend worden in een nieuw ak koord over de strategische wapens. De Amerikaanse regering maakt een zorgvuldige studie van de nieuwste Warschaupactvoorstellen voor een drastische vermindering van de strijd krachten in Europa, zo heeft de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, vrijdag in ant woord op Westeuropese journalisten verklaard. De journalisten spraken met Schultz via een gesloten TV- circuit. Shultz was niet bereid commentaar te geven op het voorstel om een troepen vermindering met een bepaald aantal in een eerste fase, te laten volgen door reducties met een bepaald, voor beide partijen gelijk, percentage in een tweede fase. SINT WILLEBRORD (ANP) - De rijkspolitie in het district Breda heeft vrijdag een internationale drugsbende ingesloten. Bij huiszoekingen op tien adressen in Sint Willebrord, Rijsbergen, Roosendaal en Etten-Leur zijn in totaal twaalf personen aangehouden, onder wie de vermoedelijke organisa tor en financier, de 43-jarige J. E. uit Sint Willebrord. De zoekactie leverde 180 kilogram hasjiesj en 50 kilogram amfetamine op, met een dealerswaarde van twee miljoen gulden. E. is eerder met justitie in aanraking geweest voor drugshandel. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie district Breda bevinden zich onder de arrestanten - onder wie twee Engelsen en een Belg - enkele kopstukken uit de nationale en internationale drugswereld, alsmede vier vrouwen. De rijkspolitie houdt rekening met nog meer aanhoudingen. De twaalf zijn vrijdag nog voorgeleid aan de officier van justitie. Volgens districtscommandant B. Lutken van de rijkspolitie Breda is ondanks de overschrijding van het toegestane budget van dit jaar, met het onderzoek doorgegaan. Voor de rest van 1986 zal een dergelijk groot onderzoek bij de huidige financiële stand van zaken niet meer worden gedaan en worden uitgesteld tot er volgend jaar genoeg geld voor is, aldus Lutken. Hij kwam eerder deze week in het nieuws door het treffen van bezuinigings maatregelen binnen het politiekorps, waardoor bij voorbeeld geen bloedproe ven bij dronken rijders meer worden gedaan. uur cm 144 155 106 169 115 104 119 139 151 102 166 112 102 115 14C 151 10C 166 111 105 114 °r de Deltawerkeri kan het getij in de Verschelde soms sterk afwijken van de deze getijtafel vermelde waterstanden. Wlijks informatie telefoon Deltaweerbe- w 01110-7056. WASHINGTON/ADDIS ABABA/ NEW YORK (AFP/RTR/DPA/UPI/ GPD) - President Reagan heeft vrijdag tijdens een perslunch in het Witte Huis gezegd dat de voort durende gewelddadigheden in Zuid-Afrika „niet langer alleen maar een strijd tussen de zwarte en blanke bevolkingsgroep is: zwar ten bevechten zwarten. Wat wij nu zien is een openlijke burgeroor log". Eerder op de dag deed Reagan een beroep op alle partijen in Zuid- Afrika om maximale terughoudend heid te betrachten in de dagen voorafgaand aan de tiende verjaar dag van de opstand in Soweto. Hij deed een beroep op zijn Zuidafri- kaanse ambtgenoot Botha om vreedzame protesten van de zwar ten toe te staan bij de herdenking van Soweto op maandag. De Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) drong er bij de lid staten op aan de zwarten in Zuid- Afrika militaire hulp te geven bij hun strijd tegen de Zuidafrikaanse regering. De Verenigde Naties en de Europese Gemeenschap zullen zich beraden over de crisis in Zuid-Afri ka. Ondertussen neemt de druk toe op de Britse conservatieve regering van premier Thatcher om economi sche sancties tegen Zuid-Afrika te treffen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, George Shultz, zei op een persconferentie die recht streeks werd uitgezonden naar Eu ropese hoofdsteden dat Washington ondanks de veroordeling van de noodtoestand tegen sancties blijft. Minister Van den Broek van buiten landse zaken zal maandag zijn col lega's van de EG voorstellen scher pe maatregelen te nemen tegen Zuid-Afrika naar aanleiding van de noodtoestand die donderdag is af gekondigd. Van den Broek doet dat in zijn hoedanigheid van voorzitter van de EG. Maandag komen de twaalf ministers in Luxemburg bij elkaar om de situatie in Zuid-Afrika te bespreken. Als de twaalf landen van de gemeenschap niet tot over eenstemming komen is het niet uitgesloten dat Nederland eenzijdi ge maatregelen neemt, zo liet pre mier Lubbers vrijdag na het kabi netsberaad weten. Een groot aantal anti-apartheidsor ganisaties en politieke partijen zal de Nederlandse bevolking oproepen aanstaande maandag geen Shell- benzine te tanken. Dit uit protest tegen de aanwezigheid van de mul tinational in Zuid-Afrika. De geza menlijke organisaties zullen de ko mende dagen advertenties plaatsen waarin het publiek wordt gewezen op de rol van Shell in Zuid-Afrika. DEN HAAG (GPD) - Minister Ruding van financien moet zijn belofte aan het parlement nakomen, dat stude renden maar voor de helft worden aangeslagen bij de komende premie verhoging voor de particuliere ziek tekostenverzekering. Dat eist de Stu dentenverzekering SSGZ in een kort geding tegen de staat, dat donderdag 19 juni dient voor de president van de rechtbank in Den Haag. De omstreden premieverhoging is een gevolg van de stelselwijziging van de ziektekostenverzekering, waartoe het parlement dit voorjaar heeft besloten. De SSGZ (Stichting Studenten Ge zondheids Zorg) meent dat studeren den, gezien hun doorgaans zeer lage inkomen, door deze maatregel one venredig zwaar worden getroffen. Hun premies zouden op den duur met honderden guldens per jaar omhoog gaan. Ruding beloofde tijdens de behande ling van de stelselwijziging dat stu denten bij de noodzakelijke premie verhoging maar voor 50 procent zou den worden „meegewogen". Maar nu blijkt dat hij deze belofte niet nakomt. Ter compensatie zouden studenten die in aanmerking komen voor een aanvullende lening bovenop hun ba sis-studiebeurs, deze lening met 100 gulden mogen uitbreiden. „De hele lening moeten zij echter wel met rente terugbetalen. Bovendien komt bijna de helft van de studenten niet voor zo'n aanvullende lening in aanmer king", aldus de SSGZ. DEN HAAG (GPD/AFP/DPA) - Pre mier Lubbers vindt dat de 'noodzake lijke kontakten met de president van Oostenrijk sober moeten worden ge houden'. Hij vindt echter niet dat de verkiezing van Waldheim tot presi dent van Oostenrijk moet leiden tot verslechtering van de betrekkingen met dat land. „De betrekkingen tussen Nederland en Oostenrijk worden door meer be paald dan onze opvattingen over de persoon van het staatshoofd", aldus Lubbers gisteren na afloop van de ministerraad. „Wij stellen prijs op goede betrekkingen met dat land. Ik zou mij echter kunnen voorstellen dat Waldheim niet wordt uitgenodigd voor de ingebruikneming van de Oos- terscheldedam". De nieuwe Oostenrijkse kanselier Franz Vranitzky heeft vrijdag zijn kabinet voorgesteld. Vranitzky moest vier nieuwe ministers vinden ter ver vanging van de bewindslieden, die samen met kanselier Fred Sinowatz na de verkiezingsoverwinning van de omstreden presidentskandidaat Kurt Waldheim waren opgestapt. Minister van buitenlandse zaken wordt de internationaal secretaris van de socialistische partij SPÖ, Pe ter Jankowitsch. De staatssecretaris van het ministerie van handel, Erich Schmidt, wordt de nieuwe minister van landbouw. Hij treedt in de plaats van Günther Hai- den, die zware kritiek kreeg wegens het wijnschandaal van vorig jaar. AMSTERDAM (ANP) - Een unieke vloot van 35 oer-hollandse ronde- en platbodemjachten zal begin juli in New York de jubileumviering rond het vrijheidsbeeld opluisteren. Dit heeft de Stichting Operation Sail New York- Holland vrijdag bekend gemaakt. De 35 schepen worden maandag met een dokschip overgevaren van Amsterdam naar New York. Op 3 juli woont de vloot de onthulling van het 100 jaar bestaande en onlangs gerestaureerde vrijheidsbeeld door president Reagan bij. Die dag begint ook de Operation Sail New York, waaraan de Nederlandse vloot deelneemt. Een dag later, 4 juli, wordt de zeilparade van 250 grote zeegaande zeilschepen gehouden. Aan deze parade, die van de ingang van de New Yorkse haven naar het meest noordelijke deel van Manhattan zal varen, nemen praktisch alle nog varende vierkant getuigde zeilschepen van de wereld deel, aldus de Stichting Operation Sail New York-Holland. Tijdens die Parade of Sail zullen de platbodems in admiraals formatie varen langs Government Island en daarbij een saluut brengen aan Reagan. Foto: het eerste schip vaart het dokschip fiinnen. PZC Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. Vlissingen: Walstraat 56-60, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (01184)84000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180)81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100)31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. Opening kantoren: van maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, (01184) 84000; 's avonds op zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; 's zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 84000; zondag avond v an 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 67,15; franco per post 80,-; per maand 23,10; jaarabonnement 256,-; laarabonnement franco per post 310,-; losse nummers ƒ1,10 (alle bedragen inclusief 5 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 132 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19,80; ingezonden mededelingen 2'/2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractpri|zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 3