ANDERSON START IN ZWITSERLAND Jan Riemens rekende niet op selectie Zeeuws elftal Ruud Cornelis afwezig Rooks blijft aan leiding in Luxemburg Alom vallen geluiden van teleur stelling te horen over datgene wat de WK tot nu toe te bieden had. Begrijpelijk, want erg veel goed maar vooral aantrekkelijk voetbal was er nog niet te bewonderen. Te wanhopen hoeft men echter nog niet, want de meeste WK-toemooi- en komen langzaam op gang. Veel teams kijken de kat uit de boom en hebben als enige uitgangspunt dat de volgende ronde bereikt moet worden. Aangezien ook de tweede plaats in de poules hiervoor vol doende is en voor een aantal teams ook nog de derde plaats, wordt er in de openingsronde meer gere kend dan gevoetbald. Verder wordt er dan ook nog (te) veel rekening gehouden met de hoogte en de hitte. Vooral de favorieten willen krachten sparen voor de beslissen de fase van het toernooi en deze ronde met een minimum aan ener gie overleven. DE FINALE TEGEN LENDL oortvarende start ohn van der Wiel NK-schaken Eerste plaats voor Caroline Hontepen Vieuw fabuleus Yereldrecord discuswerpen \NMIDDAG TEGEN ENGELSE PLOEG HET IS EEN CLICHEMAAR WIJ ZIJN EEN VRIENDENPLOEG' Sport op tv Bindende factor Prima groep MERDAG 7 JUNI 1986 ikael Pernfors niet te stuiten IRIJS (ANP/AFP/RTR/SID) - Ook de Franse lieveling :nri Leconte heeft de opmerkelijke opmars van Mikael irnfors op treurend Roland Garros niet kunnen stuiten. De veed, nummer 27 op de wereldranglijst voordat hij naar trijs reisde, duldde in herfstige omstandigheden - twee er moest het duel wegens regen worden onderbroken - ichts één set tegenspraak. set won de als achtste geplaatste onte met 6-2. Het bracht hem in waan, dat hij niet hetzelfde lot als is Becker in de kwartfinales be- :fde te ondergaan. De Franse tyboy vergiste zich echter deerlijk, t als tegen de Westduitse kam- len van Wimbledon steeg het spel Pernfors tot grote hoogte, hoger eder geval dan de krachten en de ode van Leconte reikten. De 22- ige Zweedse Amerikaan sloeg de nogelijkste .ballen en won de vol- ide sets met 7-5 7-6 en 6-3. de finale wacht hem echter een Ier van een heel ander kaliber. ,VERSUM (ANP) - John van der is de campagne ter herovering zijn nationale schaaktitel irtvarend begonnen. 26-jarige, onlangs in het huwelijk reden grootmeester, won vrijdag :ele uren na de door de demissio- re staatssecretaris Van der Reij- i verrichte opening met zwart van er Gelpke. Het was zijn zevende itereenvolgende zege als men de dsprint van zes uit zes van vorig r meetelt. Ondanks die krachtsin- nning raakte hij met een half it verschil de titel kwijt aan Paul der Sterren, die in de wilde ningsronde ook al van zich deed eken met winst tegen oud-kam en Gert Ligterink. uitslagen van de eerste ronde zijn: IBoersma (Groningen) - Gert-Jan de r (Amsterdam) 1/2-1/2; Rudy Douven dhoven) - Rini Kuijf (Boskoop) 0-1; 1 van der Sterren (Amsterdam) - Gert «rink (Groningen) 1-0; Peter Gelpke deni John van der Wiel (Leiderdorp) 1 Flip Goldstern (Amsterdam) - Hans I (Amsterdam) 0-1; Peter Scheeren Idhoven) - Piet Peelen (Amstelveen) Ivan Lendl behoefde zich niet bijster in te spannen om Johan Kriek van zich af te houden. De in de Verenigde Staten levende Tsjechoslowaak gun de de tot Amerikaan genaturaliseer de Zuidafrikaan slechts drie schame- LUXEMBURG (ANP/Reuter) - De Belg Jeff Lieckens heeft vrijdag de derde etappe van de Ronde van Luxemburg gewonnen. Steven Rooks behield de leiding in de algemene rangschikking. De Deen Sören Lilholt is tweede op een seconde. De derde rit over 163 kilo meter werd beheerst door Belgische sprinters, die met zes man bij de eerste tien vertegenwoordigd waren. De uitslag is: 1. Jeff Lieckens (Bel) 163 km in 4.24.32, 2. Ludo Schurgers (Bel), 3. Dirk Clarysse (Bel), 5. Frits Pirard (Ned), 6. Jelle Nijdam (Ned). Algemeen klassement: 1. Steven Rooks (Ned) 8.29.02, 2. Sören Lilholt (Den) op 1 seconde, 3. Willem Wijnants (Bel) op vier seconden, 4. Johan Capiot (Bel) op vijf seconden. 5. Harald Maier (Oos) z.t., 9. Jelle Nijdam op negen seconden. Ie games: 6-2 6-1 6-0. Het duel, tijdens een temperatuur van slechts veer tien graden gespeeld, nam slechts een uur en een kwartier in beslag. Uitslagen: Heren enkelspel, halve finales: Ivan Lendl (Tsj) - Johan Kriek (VSt) 6-2, 6-1, 6-0. Mikael Pernfors (Zwe) - Henri Leconte (Fra) 2-6, 7-5, 7-6 (7-4). Gemengd dubbelspel, halve finales: Rosalyn Fairbank/Mark Edmondson (Zaf Aus) - Beth Herr/Jorge Lozano (Vst/Mex) 4-6 7-5 6-3 Herendubbelspel, halve finales: Tomas Smid/John Fitzgerald (Tsj/Aus) - Paul McNamee/Heinz Günthardt (Aus/ Zwi) 6-3 3-6 6-2 4-6 8-6. Damesdubbelspel, halve finales: Steffi GratGabriela Sabatini (Wdl/Arg) - Claudia Kohde/Helena Sukova (Wdl/Tsj) 1-6 7-6 (9-7) 6-3. ROOSENDAAL - Tijdens een avond atletiekwedstrijd op de kunststofban in Roosendaal kwamen enkele Zeeuwse atleten in actie. Op de 800 meter dames behaalde Caroline Houtepen van Dynamo'70 een overwinning in 2.32.7. Irene Pos (Dynamo) eindigde na veel kopwerk gedaan te hebben op een tweede plaats in 2.34.5. Inge den Boer (Delta Sport) werd in deze race zesde in 2.42.1. Op de 800 meter heren verbeterden Hermen van de Weel en Simon de Voogd beide van Dynamo, hun per soonlijke records met tijdens van res pectievelijk 2.01.0 en 2.05.5. Rien de Wilde van AV'56 uit Goes liep de 3000 meter steeple chase in een acceptabe le tijd van 9.49.0. UEUBRANDENBURG (SID) - Ie Oostduitser Jürgen Schuit leeft vrijdag tijdens atletiek- vedstrijden in Neubranden- lurg met een afstand van 74 neter en 8 centimeter een ïieuw fabuleus wereldrecord [evestigd op het nummer dis- (uswerpen. Schuit, afkomstig uit Schwe- in, verbeterde het oude re- ord van de Sovjetrus Joeri )oemsjev met niet minder lan twee meter en 22 centime- er. Het record stond sinds 29 nei 1983 (Moskou) op 71,86 neter. AMSTELVEEN - Phil Anderson maakt aanstaande dinsdag in de Ronde van Zwitserland zijn rentree op het internationale wielerpo- dium. Peter Post heeft vrijdag na een positief advies van teamarts Kees Rein van den Hoogeband be sloten zijn Australische kopman, die vrijwel het gehele seizoen we gens een ernstige blessure uitge schakeld was, op te stellen voor die loodzware rittenkoers. „We gaan hem testen", liet Peter Post weten. „Ik ben al blij dat ie mand zijn vak weer kan uitoefenen. In de eerste plaats voor de man zelf. Pas daarna denk ik aan de ploeg. Wat het wordt weet ik niet. Ik reken nergens op, dan kan het alleen maar meevallen. Of hij ook de Tour rijdt kan ik nu dus nog niet zeggen". Zo'n voorspelling laat ook teamarts Van den Hoogeband uit Maastricht zich niet ontlokken. „Na overleg met professor Veys uit Gent, de behande lend geneesheer van Anderson, zie ik geen reden hem nog langer buiten competitie te houden". Van den Hoo- genband wil liever niet reageren op de uitlating van Anderson dat de teamarts ten onrechte in de open baarheid zou hebben gebracht dat hij de ziekte van Bechterev heeft. „Het probleem is dat we het over een ziekte hadden die verschillende na men heeft. Het heeft geen zin daar over te discussiëren. Hij is maanden uit de roulatie geweest en dat zegt genoeg over de ernst. Ik ben vooral blij dat hij zo positief op de therapie heeft gereageerd. Daarom hebben dokter Veys en ik besloten dat hij nu voluit belast mag worden en dan zullen we zien wat het wordt". ÜELBURG - In de selectie voor Zeeuws elftal, dat vanmiddag halfvier in Middelburg aan- dt tegen het Engelse Medway komen op zijn minst twee illende namen voor. Met Seroos- mogen Jan Riemens (31) en er den Hollander (20) weliswaar gkijken op een voortvarend sei- maar dat dit duo uiteindelijk de beste veertien of vijftien ers van Zeeland deel zou gaan laken - daarop had eigenlijk land bij de Walcherse club gere- 1 „Pieter is een talent, dat nog rijpen", zei Jan Meulmeester renmiddag bijvoorbeeld, „en heeft zijn beste jaren toch al er de rug". teuze van de 31-jarige Jan Rie- heeft Meulmeester nog het st verbaasd. De spitsspeler was eizoen niet beter op dreef dan re jaren en scoorde ook minder verwacht mocht worden. „Jan lens heeft pieken gehad, zowel boven als naar beneden", zei Meulmeester, „en eigenlijk is dat verwonderlijk ook. Hij is tenslot- dertig alweer gepasseerd en 'ndien kan hij door zijn werk 'n of nooit trainen", dan ook lijkt de selectie van Jan lens na dertien seizoenen Se- serke min of meer een late er- ing voor de kwaliteiten die Jan ïens wel degelijk heeft. „Ergens ik dat ook zo", gaf hij deze week °e, „maar laat ik oppassen wat S- Anders denken de mensen dat in mening ben dat ik al veel gekozen had moeten wor- Jaar terug werd de spits van °skerke al eens eerder opgeroe- voor een optreden met de wse selectie, toen een groot a' anderen geblesseerd was, nadien hoorde Jan Riemens meer wat. Ook voor hem n de uitnodiging van de tecnhi- vommissie onlangs dus als een verrassing. „Ik had wel verwacht dat er van Serooskerke een of twee geselecteerd zouden worden", liet hij weten, „en op zich zou dat wel terecht zijn, maar aan mezelf heb ik eigenlijk geen moment gedacht. Tenslotte ben ik ook al 31". Riemens geeft overigens toe 'wissel vallig te hebben gespeeld'. „Maar dat is bij mij altijd al zo geweest. Ik ben nu eenmaal spitsspeler en als spits ben je toch in belangrijke mate af hankelijk van een ander. Voor mij staat vast, dat ik een lekker seizoen heb gespeeld met een leuk elftal". De selectie van Pieter den Hollander lijkt er een met het oog op de toekomst. De linkerverdediger is pas 20 jaar oud en maakt nog maar twee seizoen deel uit van het eerste van Serooskerke.Den Hollander maakt zich dan ook geen illusies voor een basisplaats. .Eugene Fagg zal nog wel spelen", veronderstelde hij giste ren, „maar Eugene stopt aan het eind van dit seizoen en misschien kan ik me in de kijker spelen voor zijn plaats als ik mag invallen De verdediger had al evenmin als Jan Riemens gerekend op een selec tie, maar is er uiteraard niet minder blij om. „Eigenlijk ben ik een links half en ben ik noodgedwongen links back gaan spelen. Als je dan na een half seizoen al voor het Zeeuws elftal wordt gekozen is dat toch een bekro ning...". Pieter den Hollander debuteerde vo rig jaar onder Dick van Westen in het eerste van Serooskerke. Aanvanke lijk speelde hij linkshalf .later - toen hij in militaire dienst zat en niet altijd kon meetrainen - als linksach ter. Onder Jan Meulmeester werd Den Hollander weer middenvelder, om later in het seizoen - door blessu res gedwongen - toch weer in de defensie verzeild te raken. Daar lijkt hij vooralsnog het best tot zijn recht te komen. „Van achteruit kun je sneller opko men", heeft Den Hollander al erva ren, „vooral toen Serooskerke op zijn best speelde kon ik vaak mee gaan. Later werd dat minder, ook omdat ik zelf wat terugzakte. Maar dat is voetbal: als het team minder goed speelt, dan draai jezelf ook minder". MIDDELBURG - De selectie van het Zeeuws elftal voor de wedstrijd tegen Medway Area (vanmiddag in Middelburg, aanvang 15.30 uur) is bijna «elijk aan de selectie, die een aantal weken terug werd bekendge maakt. Ruud Cornelis( die aan de bekerwedstrijd tegen NAC-C een ge zwollen oog overhield) en Henk Ot- tens ontbreken weliswaar, maar voor het overige is iedereen be schikbaar. Cornelis en Ottens wor den vervangen door Henk de Nood en Hugo Crucq van Arnemuiden. De wedstrijd tegen het Engelse Med way Area (een selectieteam uit de omgeving van Londen) is voor het Zeeuws elftal een hernieuwde ken nismaking met het Britse voetbal. Vorig jaar reisden de beste Zeeuwse voetballers naar Londen - de wed strijd van vanmiddag is daarvan het gevolg. Medway Area keert zaterdag avond alweer terug. De Zeeuwse selectie ziet er als volgt uit Jaap Meerman, Ron van Dam, Johnny Spaans en Frans Schaap lAllen Vlissin- gem, Eugène Fagg, Adriaan Nieuwenhuy- se en Stoffel Schipper lOostkapelle), Pie ter den Hollander en Jan Riemens /Se rooskerke i, Chris Schroevers, Johnny Jas- perse, Henk de Nood en Hugo Crucq iArnemuidenen Paul Schipper iMiddel burgi. Preben Larsen in actie tijdens de wedstrijd tegen Schotland. Larsen het bindmiddel in de Deense voetbalmelange (Door Albert Geesing) QUERETARO - De veiligheidsbeambten voor de streng bewaakte ingang van hotel Juilica kijken alsof ze water zien branden. Toch het een en ander gewend in een land waar het voetbalchauvinisme in deze dagen geen grenzen kent en de overwinning op België een dag eerder uitzinnig is gevierd, slaat de Deense betrokkenheid met de nationale ploeg kennelijk alles. Het gezicht strak in de plooi vergeten ze op slag alle instructies en kunnen de zes van top tot teen in het rood-wit gestoken Deense supporters het „heilige der heiligen" ongehinderd betreden. Op de binnenplaats van het hotel, waar het gazon er heel wat verzorgder uitziet dan een dag eerder de grasmat in het pal aan een gigantische krot tenwijk grenzende Neza-stadion, wor den de supporters met open armen ontvangen. Niet zozeer door de offi cials, die met een schuin oog toekij ken, wel door de spelers, perfect aan voelend hoe je met supporters moet omgaan. „Sinds de EK in Frankrijk", hebben de spaarzame bezoeken vanuit Vero na naar zijn vaderland Preben Elk- jaer-Larsen geleerd, „is heel Denemar ken voetbalgek. Je kon de laatste maanden geen krant openslaan of er werd wel over Mexico geschreven. Er zijn zelfs hele stripverhalen over het Deense elftal en de WK in omloop". Wie anders dan hij, de maker van het winnende doelpunt tegen Schotland, kan het stralende middelpunt zijn van het opgewekte Deense voetbalge zelschap. In het veld is hij een egoist van het zuiverste water, een bulldo zer, keihard, maar bovenal koel en gretig. Daarbuiten ken je hem amper terug en is Preben Elkjaer-Larsen de zachtzinnigheid en vriendelijkheid zelve. Dan is hij de bindende factor in de door Sepp Piontek met veel zorg en toewijding bereide voetbalmelan ge uit Scandinavië. Supporters zul len bij hem ook nooit tevergeefs aankloppen, net zomin trouwens als journalisten. VLISSINGEN De televisie be steedt dit weekeinde ruime aan dacht aan verschillende sport evenementen (onder andere open Franse tenniskampioen schappen en WK-voetbal). Zaterdag Nederland 2, 13.00 uur, Jeugd Olympische Dag'86. Nederland 1,18.30 uur, Veronica- sport. Nederland 2, 19.55 uur, recht streeks verslag van Spanje- Noord-Ierland. Nederland 2, 21.50 uur, samen vatting Jeugd Olympische Dag. Nederland 2, 23.50-01.50 uur rechtstreekse reportage van Po- len-Portugal. In de pauze een samenvatting van Mexico-Para guay. Belgie 2, 14.00-19.00 uur, open Franse tenniskampioenschap pen op Roland Garros. België 2, 19.30 uur, samenvat ting van Marokko-Engeland. België 2,19.45 uur, rechtstreekse reportage van Mexico-Paraguay. België 2, 22.00 uur, uitgebreide samenvatting Noord-Ierland- Spanje. België 2, 23.35 uur, samenvat ting van Mexico-Paraguay. België 2, rechtstreeks verslag van Polen-Portugal. Zondag Nederland 2, 15.00 uur, open Franse tenniskampioenschap pen. Nederland 2, 18.45 uur, Studio Sport. Nederland 2, 19.55 uur, recht streeks verslag van West-Duits- land-Schotland. Nederland 2, 20.45 uur, Amster dam en de Olympische Spelen. Nederland 2, 21.50 uur, samen vatting van België-Irak. Nederland 2, 23.55-01.50 uur, rechtstreekse reportage van Uruguay-Denemarken. België 2, 15.00-18.00 uur, open Franse tenniskampioenschap pen. België 2. 19.00 uur, Sportweek end. België 2, 19.30 uur, samenvat ting van Polen-Portugal. België 2, 19.45 uur, rechtstreeks verslag van België-Irak. België 2, 22.00 uur, uitgebreide samenvatting van West-Duits- land-Schotland. België 2, 23.35 uur, samenvat ting van België-Irak. België 2, 23.45 uur, rechtstreekse reportage van Uruguay-Dene marken. Danish Dinamite. De kapitale letters op het shirt van een van de pakweg 2500 voetbalfanaten die een lening hebben afgesloten om het WK-debuut van Denemarken van dichtbij te kun nen meemaken, blijkt regelrecht van toepassing op deze unieke spits. Twee jaar geleden vestigde Elkjaer-Larsen, 29 inmiddels, tijdens het Europees kampioenschap in Frankrijk de aan dacht op zich van Hellas Verona, dat hem overnam van Lokeren en prompt kampioen van Italië werd. Pas toen begreep FC Twente welke kapitale misser zij had begaan door een paar jaar eerder niet in te gaan op het aanbod van Hennes Weisweiler, de toenmalige trainer van FC Köln, om de Deen naar het stadion Diekman te laten overkomen. Het handelsmerk van de 54-voudig international, die bij AS Roma een driejarig contract kon ondertekenen maar koos voor het geld van Verona, is het maken van doelpunten. In de Belgische competitie was hij altijd wel goed voor 22, 23 treffers. In zijn eerste jaar bij Verona kwam hij tot acht doelpunten, in het afgelopen seizoen produceerde hij er negen. „Voor Italiaanse begrippen", taxeert hij dat aantal, „zijn dat er heel veel. Dat Van Basten er vijfendertig maakt zegt ze in Italië niks. Die maakt er in de Italiaanse competitie vijf of zes, meer niet. Ik geef het je te doen", verwijst de Deen naar de granietharde verdedigers in de Italiaanse competi tie, „als je elke zondag negentig minu ten lang een vent in je nek hebt, die alles doet wat God verboden heeft om jou het scoren te beletten". Desondanks groeide Elkjaer-Larsen uit tot een van de betere spitsen in het Europese voetbal. „Als je je krachten wilt uitproberen moet je naar Italië gaan. Wie daar kan voet ballen en overeind blijft, kan overal ter wereld spelen. Betere mandek kers dan in Italië zijn er niet. Noem mij eens verdedigers die sterker zijn dan Gentile, Brio of Cabrini. Karl- Heinz Förster misschien, maar dat is dan ook een mannetje met wie ik volgende week nog wel eens last zou kunnen krijgen. Maar voor de rest... Ik zou het niet weten". Schotland moest drie dagen geleden tot zijn schade en schande erkennen dat het geen grootspraak is. Door een gebrek aan conditie sjouwend, waar door een tegenstander nog wel eens in slaap wil dommelen, sloeg Elkjaer- Larsen op de hem bekende manier toe. Zoals hij eerder in de aanloop naar deze WK acht van de vijftien Deense treffers voor zijn rekening nam en daarmee een vorstelijk aan deel had in de kwalificatie voor Mexi co. Zelf blijft hij er nogal nuchter onder: „Het is heel normaal, dat ik vaak scoor. Daar ben ik voor inge huurd, dat verwachten de mensen ook van mij. Preben Elkjaer-Larsen is een van de 46 Deense voetballers, inclusief de acht die in Amerika indoor-soccer spelen, die in het buitenland zijn geld verdiend. Op doelman Troels Ras mussen na spelen alle basisspelers buiten Denemarken. In het trainings kamp is Nederlands echter voor een uurtje de voertaal en begroeten de ex-Ajacieden Olsen, Lerby, Arnesen en Mölby je alsof ze je al jaren kennen. Maar ook de Feyenoorders Nielsen en Eriksen, de MVV'er Busk, de ex- PSV'er Brylle, die nu bij Olympic Marseille speelt, en de Anderlecht- spelers Morton Olsen en Frimann, die voor de rest van het WK-toernooi door een enkelblessure is uitgeschakeld, begroeten je in het verre Mexico in het Nederlands. En niet te vergeten natuurlijk Preben Elkjaer-Larsen, die juist de onge dwongen sfeer binnen de ploeg van globetrotters prijst als de basis van het succes van deze unieke generatie voetballers. „Het lijkt misschien een cliché, maar dit is echt een vrienden- ploeg. Iedereen heeft alles voor ieder een over, zowel in het veld als daar buiten. Het is nog steeds een prima groep, maar dat mag ook wel als je anderhalve maand met elkaar op moet trekken. Natuurlijk heerst er binnen de ploeg een bepaalde concur rentie, maar buiten het trainings plein merk je daar niks van. Maar dat kan natuurlijk veranderen als de resultaten tegenvallen". Dan loopt er echter nog altijd iemand rond als Sepp Piontek, een Duitser, die echter wonderbaarlijk goed past tussen de Deense ploeg en die zich de losse levensstijl van de Denen snel heeft aangemeten. Elkjaer-Larsen noemt hem een vakman, „die prima heeft aangevoeld hoe hij met Deense voetballers om moet gaan" en die sinds 1979 jaarlijks zo'n slordige 60.000 kilometer aflegt om zijn inter nationals overal in Europa aan het werk te zien. „Voor ons hij geen meneer Piontek, maar gewoon Sepp. En zo hoort het ook", vindt Elkjaer- Larsen. „Je kunt niet zes weken met elkaar werken als de trainer als een soort halfgod boven de groep staat". Het enige dat in deze weken immers telt is het resultaat, daar draait alles om. Dat bepaalt ook of de sfeer goed is of slecht. „Daarmee hebben we al enige ervaring opgedaan bij het EK in Frankrijk. Voor mij was dat de omme keer in mijn loopbaan, voor andere spelers kan dat net zo goed gelden. Een Europees en een wereldkam pioenschap is een grote etalage, waar de hele voetbalwereld naar kijkt. Als je daar goed presteert, is dat goed voor de ploeg en jezelf. Wij hebben er ook een ploeg voor om bij dit WK goed te presteren. Met Lerby, Olsen, Laudrup en Arnesen hebben we ge noeg spelers die zelf iets kunnen on dernemen en die een wedstrijd kun nen beslissen. Maar het is wel onze laatste kans, want over vier jaar is een groot deel van deze ploeg te oud". (Door Han Berger Zoals gezegd zal daar in de volgen de ronden verandering in komen omdat dan het knock-out-systeem gehanteerd zal gaan worden. De verliezer ligt er dan uit zodat er iedere wedstrijd een beslissing ge forceerd zal moeten worden. Aan trekkelijk waren tot nu toe dan ook vooral de wedstrijden waarin lan den speelden die de handrem niet hadden aangetrokken. Canada verrastte daardoor in English style tegen Frankrijk dat door onder schatting van de tegenstander bij na onderuit ging. Ook de sympa thieke Denen trokken zich van alle theorieën niets aan en speelden hun eigen gebruikelijke spel. Fel in de duels en veel energie verbruiken bij balbezit. Waar mogelijk zochten de Denen hun afspeelmogelijkheden naar vo ren waar hun spitsen Larsen en Laudrup imponeerden. Jammer al leen dat Sören Lerby in het Deense elftal zo weggestopt wordt, links achterin, maar deze ploeg speelt in ieder geval met het 'hart' en niet alleen met de pocket calculator in de hand. En ook nu viel weer op dat de spelers bereid zijn om voor elkaar veel vuil werk te doen. Op basis van deze ingrediënten blijven de Denen voor mij toch een team dat dit toernooi voor aangename verrassingen kan blijven zorgen. En verder was daar natuurlijk de Sovjet-Unie in de eerste wedstrijd tegen Hongarije. Er is al veel over gezegd, maar het was ook werkelijk imponerend wat dit met enkele 'gastspelers' versterkte Dy namo Kiev liet zien. Voor mij is dit land een grote favoriet voor de wereldtitel. Ik kom daar zo nog op terug. Door omstandigheden wer den bepaalde gedeelten van de wedstrijden der grote favorieten nog redelijk interessant. Zo was Italië-Argentinië voor rust zeker het aanzien waard als gevolg van de snelle achterstand van Argenti nië. Na de gelijkmaker van Maradona werd dit met name in de tweede helft het soort wedstrijd dat voor de objectieve kijker die attractief spel wil zien zo teleurstellend is. Er spelen dan twee teams waar een grote roep van uitgaat en die beide niet willen verliezen. Gevolg is wei nig aanvallende risico's, veel spe len op balbezit /dus een laag tem po), maar vooral ontzettend weinig speelruimte en veel overtredingen. Toch komen deze beide landen weer ver in het toernooi. De 'nieu we' Argentijnse ploeg herbergt naast de gevestigde namen als Val- dano en Maradona een aantal gro te talenten zoals Borghi, Burrucha- ga en de verdediger Ruggeri. Italië verrastte mij door het opstel len van drie echte aanvallers (Con ti, Galderesi en Altobelli) terwijl er in de eigen competitie vaker met een dan met twee aanvallers wordt gespeeld. Verder imponeert Di Gennaro van Verona mij als een nieuwe spelbepaler, en zijn er dui delijke en logische afspraken in de ploeg. Ook Duitsland moest een hele tijd vol gas om de opgelopen achterstand tegen Uruguay goed te maken. En hoe men ook over onze oosterburen denkt, ze deden dat de tweede helft toch op een manier die respect verdient. De topklasse van weleer is er niet meer, maar de mentaliteit zal wel altijd blijven evenals het hoge gemiddelde. Hier door zal er rekening gehouden die nen te worden met Duitsland. Dat behoeft niet met onze andere buren. België speelde te laf en veel te angstig tegen de zwaar overge waardeerde Mexicanen. Beide teams komen niet ver al is het thuisvoordeel voor Mexico mis schien een hele grote pré. Ook Spanje had veel te veel ontzag voor Brazilië dat van een middel tech niekveel te veel het doel maakte en slechts in de tweede helft tegen Spanje bij vlagen even loskwam. En daar zit hem nu het grote verschil met de Sovjets. Zij zijn technisch ook perfect maar benut ten dit middel om in het hoogste tempo bij het doel van de tegen stander te komen. Ze hebben ver der de snelheid, de conditie en de discipline om dit negentig minuten vol te houden. Hun grootste wapen is echter hun snelle omschakeling. Zijn ze de bal kwijt dan begint iedereen direct te verdedigen en denken ze half en half in bezit te komen dan liggen er al weer drie of vier in de volle sprint richting vijandelijk doel. Verder hebben de Sovjets het be kende Oostblok-minderwaardig- heidscomplex van zich af geschud. Dat was een van de opvallende aspecten aan Dynamo Kiev dit seizoen. Waar en tegen wie ze ook speelden, het liet ze Siberisch. Ze hebben een grenzeloos vertrouwen in hun eigen kunnen. Onvoorziene dingen daargelaten is deze ploeg voor mij de grote favoriet!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 9