Grevelingenschap akkoord met meerjaren-inrichting Maatschappelijke dienst z waaide directeur uit Oudste patent op wc dateert uit 1775 OPMERKELIJKE KINDERVRAGEN De Saedeleer houdt vrouwelijke voetbalhaters thuis EG ENS GROTE KANS OP HERHALING iEén jaar geëist voor reeks van delicten Mei was vrij zonnig en warm Baasje mist zonnebril na plas van hond interfinish Zware schade aan auto's bij botsing kruising Absdale W. C. VAN DER STEL WEG BIJ FEDERATIE Alarmpistool in De dertiende... Werkrachting en vuurwapenbezit Het eksklusieve karakter van een Interfinish wand komt niet in z'n prijs tot uitdrukking. DIT JAAR BEGIN KABBELAARSBANK erste prijs voor Muzikant Heikant Bedachtzaam MERDAG 7 JUNI 1986 iefstal met geweld: eis br tegen Middelburger llDDELBURG - De 37-jarige Middelburger A. van S. hoorde vrijdag op de zitting van de Irafkamer van de rechtbank in zijn woonplaats terbeschikkingstelling van de regering (tbr) Igen zich eisen voor twee gevallen van diefstal met geweld. In de nacht van 25 op 26 februari lerd hij twee keer betrapt bij diefstallen in woningen aan de Veersesingel in zijn loonplaats. Beide keren dekte hij zijn aftocht door een bewoner van het huis te lijf te gaan. bnd half elf trof een vrouw hem in de Japkamer van haar huis aan. Ge- Ihrokken rende ze naar beneden. Jar man die daarop de indringer |;de verjagen, kreeg een forse schop Jen de borst van de boomlange Van die boven aan de trap stond. Man vrouw vluchtten door de achter- Jurnaar buiten, gevolgd door Van S. riep dat hij hen nog wel te grazen |u nemen. Zijn buit bestond uit wat llfedelstenen en een bedelarmband. In paar uur. later stal in uit een Idere woning sieraden en twee por- tnonees uit de slaapkamer. De heer |s huizes werd wakker door het Istommel en zag de hem bekende In S. in de deur staan. De indringer It een regen van stompen en slagen 1 hem neerdalen en vluchtte de tuin J Van S. was door een openstaande Ihterdeur binnengekomen. Eigens het psychiatrisch rapport is MIDDELBURG - Officier van justitie mr T. H. W. Stein heeft vrijdag op de zitting van de i rechtbank in Middelburg een jaar gevangenisstraf en negen maanden rijontzegging geeïst tegen de 27-jarige Middelburger J. A. die terecht stond voor verkrachting, bedreiging, vuur wapenbezit en rijden onder in vloed. Vorig jaar juni dwong hij een 19-jarige vriendin onder bedrei ging met een kapmes seksuele gemeenschap met hem te heb ben. Hij had de vrouw belet zijn woning te verlaten en haar naar zijn slaapkamer geduwd waar hij haar op het bed gooide en de kleren van haar lijf trok. Tijdens zijn daad werd hij gestoord door- I dat er iemand belde. Toen er niet werd opengedaan klom de jonge- I man die had gebeld op het bal kon, maar A. jaagde hem daar met het kapmes weg. A. ontkende op de zitting dat hij ook de vrouw met het mes had i bedreigd. Hij erkende wel dat de gemeenschap tegen haar wil had plaatsgehad. Voorafgaand daar aan zou hij erg veel gedronken hebben. Drie maanden eerder had hij in Veere vier jongens in een auto de stuipen op het lijf gejaagd. A. was kwaad geworden omdat hij in het volle licht van de koplam pen van die auto werd gezet, terwijl hij in het holst van de nacht met een busje stilstond bij een benzinepomp even buiten het stadje. Hij gooide een steenbeitel naar de wagen en reed vervolgens zonder licht achter hem aan. In de bocht bij de Campveerse to ren reed hij de wagen klem, draaide zijn portierraampje open en riep: ,,Ik schiet jullie alle vier kapot". Daarbij stak hij iets uit het raam wat een vuurwapen zou kunnen zijn geweest, maar A. zelf hield het erop dat het een hamer was. „Jullie hebben niets gezien", voegde hij er nog drei gend aan toe. A. ontkende pertinent dat er van bedreiging sprake was ge weest. Hij zou zich alleen maar geërgerd hebben aan het onfat soenlijke gedrag op de weg van de vier inzittenden van de wa gen en ze daarover de les gele zen hebben. Op 1 juni van het vorig jaar bleek A. na een aanrijding in Domburg met een alcoholpro millage van 1.96 aan het stuur te hebben gezeten. Het vierde feit in de tenlastelegging was het, bezit van een long rifle, een vuurwapen dat hij in België had gekocht en waarvan hij de loop had afgezaagd. Het werd samen met een voorraad munitie in zijn woning gevonden. Hij verklaar de het wapen te hebben aange schaft voor zelfverdediging. Raadsman mr J. Sap wees erop dat A. in juni vorig jaar een erg moeilijke periode doormaakte door het stuklopen van zijn hu welijk. Hij dronk toen buitenspo rig veel, maar sinds hij een nieu we vriendin heeft zou er veel ten goede zijn veranderd. Mr Sap vroeg een groot deel van de straf voorwaardelijk op te leggen met intensieve begeleiding door de reclassering. Uitspraak 20 juni. Van S. volledig ontoerekeningsvat baar. Toch had de officier van justitie mr. T. H. W. Stain aarzelingen bij het eisen van de tbr, daar de feiten waar voor Van S. terechtstond op zich niet zo ernstig zijn dat ze deze maatregel rechtvaardigen. De psychiater waar schuwde echter dat de kans op herha ling van gewelddaden bij Van S. erg groot is. Bij een eerder vonnis was Van S. akkoord gegaan met een psychiatri sche behandeling in een inrichting die één jaar zou duren. Omdat deze al na drie maanden was afgebroken nam de officier ditmaal zijn toe- (Van een medewerker VLISSINGEN Na het vele koude weer van maart en april heeft de natuur de opgelopen achterstand snel kunnen inlopen dankzij het vrij zonnige en vrij warme weer in mei, waarbij voldoende regen viel. De gemiddelde temperatuur in Oost- Souburg was 13.3 graden, tegen 12.1 graden normaal. Evenals vrijwel over al in de provincie kwamen daar twee zomerse dagen (maximum tempera tuur 25 graden of meer) bij. De hoog ste in Zeeland gemeten temperatuur was 27.1 graden op 2 mei in Kapelle- brug. Als gevolg van het koude water van de Westerschelde, waarvan de temperatuur gedurende de maand mei opliep van 9 naar 14 graden, kwam het kwik in Vlissingen de hele maand niet hoger dan 21.6 graden. Dat was 20 mei. Koud was het aan het begin en aan het eind van de maand. In de vroege ochtend van 31 mei zakte de temperatuur in Kapellebrug tot 1.3 graden. De hoeveelheid neerslag in Oost-Sou burg was 43 millimeter tegen 44 milli meter normaal. Het regende geduren de 24 uur, tegen gemiddeld 37 uur. In Vlissingen viel 41, in Zierikzee 38 en in Ritthem 44 millimeter neerslag. De zon scheen in Vlissingen 235 uur, tegen 210 uur normaal. Zonloze dagen kwamen niet voor. Gemiddeld telt mei twee van die sombere dagen. vlucht tot tbr, omdat deze betere garanties biedt voor een langdurige behandeling. Raadsman mr J. M. E. Schieman was van mening dat Van S. in de eerste plaats gezien moet worden als een gewone drugsverslaafde die moet gaan stelen om aan zijn middelen te kunnen komen. Hij zou zich ook vaak als 'dommekracht' voor het karretje van de wat intelligentere figuren uit het drugswereldje laten spannen. De rechtbank doet 20 juni uitspraak. (Advertentie) BROUWERSHAVEN - De raad van bestuur van het natuur- en re creatieschap 'De Greve- lingen' is vrijdag ak koord gegaan met het meerjaren-inrichtings plan voor de Grevelin- gen. Een groot aantal investeringen in de Gre- velingen zal dit jaar ge beuren, omdat het schap in 1985 een be drag van 1,5 miljoen gulden kreeg toegewe zen in plaats van de verwachte 2 miljoen. In 1986 wil het natuur- en recreatieschap een be gin maken met de re creatieve invulling van de Kabbelaarsbank. De aanleg van een strandje bij de Kabbe laarsbank is in 1985 al financieel afgerond. De bouw voor een aantal toiletgebouwen bij die zandplaats is inmiddels aanbesteed, terwijl de .beplanting in uitvoering is. Wel bestaat er nog onduidelijk over verdere invulling. Plaatsvervan gend voorzitter J. P. Boersma maakte tijdens een vergadering in Brouwershaven bekend dat het schap ervan is uitgegaan dat alle gron den zouden worden overgedragen in erf pacht. „De dienst der domeinen is bereid om gronden over te dragen, maar zodra er winst valt te behalen, willen ze niet meer". Het schap heeft inmid dels in een brief aan het ministerie van land bouw en visserij gesteld dat die situatie voor het schap onaanvaardbaar is. Boersma sprak de hoop uit dat het minis terie zal beslissen over eenkomstig de inzichten van het schap. Een tweetal plannen over de ontwikkeling van een toeristisch centrum met daarbij behorende ver- blijfsaccommodatie zal in oktober worden voor gelegd aan de raad van bestuur. Dit jaar wil het schap ook nog een begin ma ken met het herstel van de oeververdediging bij de Archipel. Verder zal de steiger bij de veer- stoep bij de plaat Hom pelvoet worden ver lengd. SCHEIDINGSWANDEN POSTBUS 285 1250 AG LAREN TEL.:02153-122 44 ABSDALE - Bij een aanrijding, vrij dagmorgen om 8.15 uur op de kruising derde Verkorting-Langeweg tussen Absdale en Axel, raakten twee auto's zwaar beschadigd. Het ongeval ge beurde toen B.O. uit Axel vanaf de derde Verkorting de Langeweg wilde oprijden en daarbij geen voorrang verleende aan autobestuurder L.S. uit Axel. Beide auto's werden weggeta- keld. De chauffeurs bleven ongedeerd. De directeur van de Stichting Federatie Maatschappelijke Dienstverlening op Walcheren W. Chr. van def Stel, hier samen met zijn echtgenote, drukte bij zijn afscheid vele handen tijdens een receptie te zijner ere in de Middelburgse Schouwburg. Ieikant - Mario Willaert uit Hei- Bant heeft tijdens de landelijke FKM- ■ampioenschappen voor solisten en Jeine ensembles te Tegelen de eerste 'js op percussion (compleet slag- erk) behaald. Het Heikantse jeugd- Pent kreeg van de jury 103 punten, ■ario Willaert is leerling aan de Peuwse Muziekschool en krijgt les Pn de heer E. Buyl. Willaert kwam tijdens de kampioenschappen uit in de eredivisie. MIDDELBURG Voor W. Chr. van der Stel (61), directeur van de Stich ting Federatie Maatschappelijke Dienstverlening op Walcheren, is het 'agenda trekken en datum prikken' verleden tijd. Vrijdag nam hij na 25 dienstjaren officieel afscheid in de foyer van de Middelburgse schouw burg. Vanzelfsprekend waren er de nodige toespraken voor de vertrek kende Middelburger, die gebruik maakt van de overgangsregeling om bij een leeftijd van 60 jaar er mee te stoppen. Het hoofdbureau landelijk contact van het ministerie van WVC, drs H. W. Hietkamp was er speciaal voor uit Den Haag gekomen. „Ik heb nogal wat moeite moeten doen om wat gegevens over u te pakken te kunnen krijgen", erkende hij, ,want zoals dat naar goed bureaucratisch gebruik gaat, zijn er nogal wat stukken kwijt". In het kort schetste hij de ontwikke ling van de maatschappelijke dienst verlening van de afgelopen jaren, en de rol die Van der Stel daarin ge speeld had.' Namens zijn dienst bood hij de scheidende directeur een boe- kenbon aan. De heer G. VErhoef, voorzitter van het federatiebestuur, schetste Van der Stel als een bedachtzaam man. „U was een man van grote voorzich tigheid. U zag de zorgen van uw omgeving en die droeg u met u mee en u had altijd tijd voor een gesprek". Namens het bestuur ontving Van der Stel een tuinstoel, waar hij overigens direct in ging zitten. Bovendien kreeg Van der Stel nog een enveloppe met inhoud. Het ludieke gedeelte kwam na de toespraken. Het 'Molenwaterteam' meende dat hun directeur een man was met vele petten op. Vandaar dat ze bij ieder gedichtje dat ze voordroe gen Van der Stel een andere pet opzetten en een van zijn deugden of ondeugden de revue lieten passeren. De heer Van der Stel is overigens nog niet 'echt' vertrokken. „Voorlopig moet hij eerst nog zijn werk afma ken", deelde collega A. Pauwelse de receptiegangers mee. „Er moet nog een nieuwe directeur komen en daar heeft 'Wout', zoals wij hem noemen, nog het een en ander in te zeggen". Namens de colleg's kreeg Van der Stel een fietsenrek voor achter op de auto en uiteraard werd mevrouw Van der Stel in de bloemetjes gezet. Mensen met levenspartners die veel woelen in hun slaap of hartstochtelijk kunnen snurken moeten er niet aan denken wat een ellendige nachten er zouden wachten met meer van die snurkers en woelers in één en hetzelfde bed. Die kans is niet uitgesloten, wanneer je zo massaal de koffer in duikt als het gezelschap op deze foto. Maar liefst zesendertig personen onder de wol in 's werelds grootste bed van zes bij vier en een halve meter. Wie niet in slaap kan komen hoeft geen schaapjes meer te tellen, maar kan met het inventariseren van het aantal bedpartners volstaan. Er bestaan honderdeneen eufemismen van en dat geeft wel ongeveer aan, hoeveel moeite de mensen hebben om over een wc te praten. Schaamtegevoelens of lachlust verhinderen een serieuze behandeling. Maar daardoor wordt wel het historische belang van de aanwezigheid van de wc zwaar onderschat, vindt historicus drs. Maurits van Rooijen. kend: het principe van het waterclo set was al in 230 vóór Christus ontdekt. Het oudste patent voor een wc werd in 1775 afgegeven en de eerste watergespoelde secreten vol deden heel goed. Voor een algemene invoering van de wc waren een riolenstelsel en waterleidingen Hij onderzoekt de geschiedenis van huishoudelijke artikelen en huiselij ke zaken. Op die speurtocht stuitte hij op de wetenschap, dat het pa tent op de wc al stamt uit 1775. De middeleeuwse kastelen hadden in de regel een gemak, een soort balkon met een gat. Zittend op zijn gemak liet de kasteelbewoner zijn behoefte door het gat in de slot gracht vallen. De gewone mens moest het zonder dergelijke vernuf- Ughede„stó"e„.De natuur was z»" dg aanbjeding Vooral in de grote steden was het ontbreken van hygiënische 'beste kamers' hoogst onaangenaam. In de zomermaanden werd de stank ondraaglijk. De vervuilde straten, sloten, grachten en hoven vormden een vruchtbare voedingsbodem voor epidemieën. En dat probleem was des te nijpender omdat vlak naast de beerputten pompen ston den voor het drinkwater... Toch was de oplossing al lang be- noodzakelijk. Tegen het eind van de negentiende eeuw werd in de mees te steden aan deze voorwaarden voldaan. De wc werkte zelfs zo goed dat hij een plaats binnenhuis verwierf. In het kleinste kamertje staat nu een al dan niet modieus uitgevoerde pot met een stortbak en daarnaast een luchtverfrisser en een toiletreiniger. „De plaats is zo bescheiden dat we de grote betekenis ervan zouden vergeten", stelt onderzoeker Mau rits van Rooijen vast. Het is maar dat u het weet: aan staande vrijdag is het de dertiende. Dat wordt dus een dagje van oppas sen. Niet nodeloos onder ladders doorlopen en zorgen, dat geen zwar te katten uw weg kruisen. Tevens oppassen met zout morsen en wan neer u op die dag van plan bent om aan boord van een zeilschip te stap pen vooral niet fluiten, want dat haalt de wind weg. Uitkijken is dus de boodschap. Zodat we vrijdag nacht om twaalf uur opgelucht kun nen zeggen: oef, we hebben het weer gehaald! In Breda is een postorder bedrijf gevestigd dat inspeelt op het onvei- ligheidsgevoel bij de mensen. Vooral het alarmpistool, dat men in de aanbieding heeft, vindt gretig aftrek. Bij duizenden gaan ze over de post naar de afnemers toe. Citaat uit de folder: „De buurman die nog steeds een mooie stevige slag in de armen heeft, mag dan de honkbalknuppel naast het bed heb ben staan, voor minder sportieve typen, die zich bedreigd voelen door het toenemend geweld is er dit 7 schots alarmpistool. Advies: als u aangevallen wordt, schiet en blijf schieten, dan hebt u tenminste kans dat de onverlaat door de herrie meteen in de kraag wordt gepakt. Gewoon in jas- of mantelzak. Geen vergunning nodig". Inderdaad: Bèl, bèl! bèl! bèl, bèl: wel, wel. wel; uitsluitend aanhefwrd nadrukkelijk, ter uitdr v. verbazing of verrassing (aangenaam of onaangenaam) Z eilZ.V W L. v Ax.; G.; Ofl. Iveroud geg, d Sah.; Ogp., meest in samenstell. bèdlnoe, zie aid Uit de krant van vijftig jaar geleden: in Frankrijk is een nieuw beroep ontdekt. Men wordt slachtoffer van een spoorwegongeval en eist daar voor schadevergoeding. De accountantsdienst van de staatsspoorwegen ontdekte dat een man voor de vierde keer een schade- vergoedingseis had ingediend na dat hij drie keer een grote som had geïncasseerd. De man ging als volgt te werk: hij zocht zich in alle gemoedsrust een lokaaltrein uit - omdat die goedko per is - wachtte tot de trein een voor zijn doel gunstige snelheid had be reikt en sprong dan met een door dringende kreet de coup coupédeur uit. Eenmaal brak hij daarbij een arm, een tweede keer een been en bij de derde sprong werd hij slechts licht gewond. De drie 'spoorwegongevallen' lever den hem een uitkering van 23000 francs op. Om nog maar niet te spreken van de prettige weken in het ziekenhuis op kosten van de spoorwegmaatschap pij, zo meldt de krant van 28 mei 1936. Dames met een slank postuur, dat de wijzer op de personenweeg schaal niet boven de 55 kg uit laat komen, kunnen een baantje bij de PTT in Spanje wel vergeten. Ze worden gewoon niet aangenomen. Een sollicitante, die interesse had in een technisch baantje bij het staats bedrijf, slaagde met lof voor de test, maar viel bij medische controle door de mand, omdat het bedrijf een minimum gewicht eiste van 55 kg. En daarvoor kwam de sollicitante zes kg tekort. Spaanse PTT: als werkgever ge woon een lastpost! Er is veel klein leed in de wereld. Zo raakte deze week een inwoner uit Huizen op een zeer curieuze manier zijn zonnebril kwijt. De man was zijn hond aan het uitlaten toen het dier een plasje deed tegen het wiel van een kinderwagen. De bij die wagen behorende moeder sommeerde daarop de baas van de hond de wagen te reinigen. Om haar woorden kracht bij te zetten rukte ze hem, bij wijze van dwang maatregelen, een zonnebril van het hoofd. De man zou de bril - ter waarde van 120 - pas terugkrijgen na het schoonmaken van de kinderwagen. Hij koos ijlings voor die oplossing en spoedde zich naar huis om een doekje te halen. Toen hij terugkeerde bleek de moe der met de kinderwagen te zijn verdwenen. Met medeneming van de zonnebril. De kinderen van deze tijd zijn vroeg rijp, plegen we gemakkelijk uit te roepen. Ze weten alles. Een misverstand, vinden mensen die aan de lijn zitten van de kinder telefoon. Via die kindertelefoon - er zijn er 22 in het land, waarvan eën in Zeeland - komen soms opmerkelij ke vragen binnen. Onderzoekers hebben een tijdlang bijgehouden wat voor soort vragen kinderen over sex stelden. Recht voor z'n raap stelden kinde ren vragen als deze: 'Mag je tweemaal op één dag neu- ken als je maar één pil hebt gi slikt?'. 'Als je met iemand naar bed gaat en moet plassen, wat dan?'. 'Word je ontmaagd als je paard rijdt?'. 'Kan je vrijen met je ogen open of dicht?'. En: 'Kan je pok zomaar een condoom omdoen om te oefenen?' Het onderzoek heeft aangetoond dat een kwart van de zestigduizend vragen, die via de kindertelefoon werden gesteld over sex gaan. An dere vragen gaan over de meest uiteenlopende zaken zoals 'Hoe zet ik mijn dode konijntje op sterk water'. Het valt niet echt op in het barwe- zen. Met zoveel voetbal op televisie zou je verwachten dat menig voet balhater - en daar horen per defini tie nogal wat vrouwen toe - in de avonduren het huis uitvlucht om een veilig heenkomen te zoeken in de kroeg, waar niet naar Mexico wordt gekeken. Maar niks hoor. Geen overdaad aan 'vrouwenca fé's'. Zou het dan toch waar zijn, dat het 'Saedeleer-ejfect' ook niet voetbal fanaten onder de vrouwen thuis houdt? De populaire wk-voetbalcommenta- tor Rick zei het laatst zelf in een interview: „Ik krijg vooral veel brieven van vrouwen en dat verbaast me niet. Die schaapjes zijn jaren door hun mannen 'geterroriseerd' met voet bal op tv. Tegen hun goesting in hebben ze misschien naar honderd wedstrijden moeten kijken, maar met mijn commentaar amuseren ze zich tenminste ook een beetje..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 51