Eksters kennen geen pardon voor eendenkweker Driekwart Burgemeester Hulst opende expositie ZIKV-cursisten Vereniging van Avondscholen wil een kort geding inning lesgelden PZC/ provincie DISCUSSIENOTA 'GRONDTRANSACTIES9: Vandaag strijd om basketbal bekers ¥§99&M irf£g**tffww im Versterking W andeldriedaagse Huisnummers De Rietvliet Politie neemt geweer in beslag V RUIM 25 KUIKENS AL SLACHTOFFER Toename NIEUWE OPZET INSTITUUT ONDUIDELIJK 'ONBEHOORLIJK BESTUUR MINISTER' Chaos Ruim 300 wandelaars liepen Clingse avondvierdaagse 16 Technische school W. -Zws- Vlaanderen Lionsclub presenteert nieuwe wegenkaart ZATERDAG 7 JUNI 1986 Middelburg gebaat bij werkgelegenheidsfonds MIDDELBURG - Als de gemeente Middelburg een werkgelegenheidsfonds instelt waaruit met subsidies nieuwe structurele arbeidsplaatsen worden gecreëerd, dan dient dat fonds een brede doelstelling te krijgen. Directe financiële steun aan het bedrijfsleven zou het vestigingsklimaat in Middelburg kunnen verbeteren en als gevolg daarvan de werkgelegen heid bevorderen. Tot nu toe kwam de gemeente de bedrijven alleen indirect tegemoet door kortingen te verstrekken bij de verkoop van grond. Dat blijkt uit een discussienota van de gemeentelijke werkgroep 'grondtransacties', waar over de commissie economische éa- ken advies moet uitbrengen tijdens een vergadering die maandag 16 juni vanaf 19.30 uur in het stadhuis wordt gehouden. Het college van b en w heeft in zijn vergadering van 3 juni de hoofdlijnen van het discussiestuk onderschreven. Het uitgangspunt van de notitie is dat het de gemeente momenteel ont breekt aan een regeling voor het verle nen van financiële steun aan bedrij ven. De werkgroep wil met het instel len van een werkgelegenheidsfonds de mogelijkheden voor financiële tege moetkomingen ten opzichte van de huidige situatie verruimen. Zo zou de werkgelegenheid bij zich in Middel burg vestigende bedrijven (beginnen de ondernemingen of bedrijven van elders) met maximaal tweeduizend gulden subsidie per nieuwe arbeids plaats gestimuleerd kunnen worden. Ook al bestaande Middelburgse on dernemingen, waarbij nieuwe banen ontstaan door uitbreiding, innovatie of verplaatsing verdienen subsidie, aldus de notitie. Daarnaast vindt de werkgroep steun voor nieuwe werkgelegenheid in de dienstverlenende en toeristische sec toren een overweging waard. Ook perspectiefrijke beginnende bedrijven en risicovolle projecten die op termijn winstgevend kunnen zijn, moeten in aanmerking komen voor een 'finan cieel duwtje in de rug'. Voorts zou de gemeente in de knip kunnen tasten voor het behoud van arbeidsplaatsen bij in moeilijkheden verkerende be drijven, waarbij dit volgens de nota niet moet uitmonden in 'water naar de zee dragen'. Tenslotte acht de Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berich ten, artikelen of commenta ren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Ano nieme inzendingen of stuk ken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats wor den niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 350 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te be korten. Over geweigerde brie ven kan niet worden gecor respondeerd werkgroep het van belang dat het in dienst nemen van langdurig werklo zen wordt bevorderd door een bijdra ge uit het werkgelegenheidsfonds. De subsidie loopt op van duizend tot zesduizend gulden per arbeidsplaats. Per geval wordt beoordeeld of steun wordt verleend en in welke vorm dat moet plaatsvinden, zo blijkt uit de discussienota. De werkgroep adviseert om de kor tingsregeling bij invoering van een dergelijk fonds te laten vervallen. De basis van het fonds kan met het restant van het hiervoor gereserveer de bedrag worden gevormd samen met het aflossingsgeld van de aan de SEOZ (Stichting voor economische ontwikkeling Zeeland) verstrekte le ning. De vraag of een gemeentelijk werkge legenheidsfonds gezien de reeks be staande regelingen van het rijk en provincie (die heeft al een eigen Naar aanleiding van het verslagje in de PZC van 12 mei van de 35e Zeeuwse wandeldriedaagse moet ons het vol gende van het hart. Als wandelaars worden wij niet graag op de tenen getrapt en stellen wij er evenmin prijs op dat men voor onze voeten loopt. Oók niet in de figuurlijke zin van het woord. En dat is in uw verslag toch wel het geval. U geeft een beschrijving van de aankomst, na drie dagen wan delen, en gaat slechts in op de voor stelbare fysieke conditie van de deel nemers. Ons inziens was het beter geweest de voldoening die zo'n presta tie ondanks vermoeidheid en bijko mende verschijnselen geeft, te bena drukken. Daarmee had u de wandel sport een betere dienst bewezen. Nu legt u het accent op het negatieve. Alsof een wandelaar zijn prestatie afmeet aan de bos bloemen die hij ontvangt. En alsof een goede wande laar vóór de aanvang van een drie daagse niet de nodige maatregelen weet te nemen tegen transpiratie en andere, overigens volkomen normale en te verwachten verschijnselen. In dat verband menen wij dat uw artikel tje de wandelsport in een minder goede reuk zet en de 'geïnteresseerde' lezer op het verkeerde been. Fam. G. Versluis Vrijheidslaan 84 Amsterdam Het artikel in de PZC van 6 juni over de wijziging van de huisnummers in het Groenewoud te Vlissingen noopt tot enige reactie onzerzijds. Aanvang 1983 deed zich in de Molenstraat te Vlissingen een identieke problema tiek 'voor. Ten eerste onnodig, ten tweede onlogisch werd de Westzijde van deze straat vernummerd (met dezelfde geschetste gevolgen). Reeds op 3 juli hebben wij een AROB- bezwaar ingediend (Reaktie Gemeen te Vlissingen op 22 augustus 1983). Onze vereniging besloot de procedure niet voort te zetten om de volgende redenen: 1.) onze eerdere ervaringen met het democratisch 'inspraak-AROB-stel- sel'; 2.) de aan de procedure verbonden kosten. Met betrekking tot 1) zij verwezen naar de uitspraak van de betreffende ambtenaar: „Dat verliest u toch". Overigens dient dit artikel slechts tot 'geheugensteun' van de wethouder: den heer W. Wisse. B ewonersvereniging 'De Molenstraat-Vlissingen' G. B. L. v. Kesteren (secretaris). HULST Aan de rk-scholengemeen- schap voor lbo De Rietvliet in Hulst slaagden de volgende kandidaten voor verschillende eindexamens: Metselen C-opleiding: Peter Govaert, Sint- Jansteen; Edwin Hofman, Sint-Jansteen. Metselen B-opleiding: Eddy van der Brug ge, Sint-Jansteen; Benny Delaruelle. Hei kant; Laurents Otto, Koewacht; Freddy Strooband, Vogelwaarde; Giovanni Ver- braeken. Hulst. Timmeren C-opleiding: Ronald van Boven, Clinge; Johnny Cambeen, Sint-Jansteen; Marco de Clippelaar, Vogelwaarde; Dennis Lansu, Clinge; Tanja Lauwereijs, Hulst; Michel d'Olieslagers. Hulst; Walter Schu ren, Vogelwaarde. Timmeren B-opleiding: Tonny Blommaert, Sint-Jansteen; Werner van Geersdaele, Hei kant; Wim Goeree, Graauw; Ronnij Heij- man, Walsoorden; Angelo Jonkheijm. Vo gelwaarde; Reginald Mahu, Vogelwaarde; Theo van Poorten, Nieuw-Namen; Johnny van der Sijpt, Koewacht; Mark van de Vijver, Clinge. Mechanische Techniek C-opleiding: Pascal v. d. Broucke, Hulst; Edwin Hoofman, Kloosterzande; Antoine de Kever, Ossenis- se; Edwin de Koek, Kloosterzande; Eric Mortier, Hulst; Ivan Pauwels, Hulst. LEAO-opleiding: Karin van den Bergen, Kloosterzande; Majangka van den Bergen, Hengstdijk; Kristel Biesbroeck, Hulst; Ni cole van den Brande, Clinge; Paulina de Bree, Hulst; Anouska van Dorsselaer, Hulst; Claudia Fassaert, Koewacht; Nicola Ferket, Clinge; Monique Haulez, Hulst; John Heerspink, Axel; Loes Jansen, Vogel waarde; Sibylla Jonkheijm, Vogelwaarde; Dominique Kegels, Hulst; Myreille de Kra ker, Heikant; Saskia van Leemput, Lams- waarde; Anja van Leuven, Clinge; Heidie Paelinck, Heikant; Silvia de Ruijter. Hulst; Sandy Schelfhout, Vogelwaarde, Chantal Schijvenaars. Kloosterzande; Marjo Ver meulen. Clinge; Monique de Vos, Vogel waarde. LHNO-opIeiding, textiele werkvormen: Fatma Jüriik, Clinge, Sylvia Neyt, Sas van Gent; Anja Pilaet, Clinge; Jennifer Schuer- man, Koewacht; Sandra Smits, Hulst; Mo nique Versteeg, Clinge; Tanja van de Waart, Hulst; Conny de Windt, Hulst; Syl via Zandstra, Hulst. Kris van Slijcken, Heikant; Stefan de Vet ter, Kapellebrug: Edgar Hendrikse, Hulst; Edwin Remorie, Kloosterzande; Mathieu Siewe, Hulst; Marino Thijs, Hulst. Mechanische techniek B-opleiding: Jurgen Andriessen, Kloosterzande; Marino de Ko ning, Hulst; Jurgen Koole, Sint-Jansteen; Martin Lambert, Vogelwaarde; Gunter Leenknecht, Nieuw-Namen; Reggy Mat- thijs, Koewacht; Mare Naessens, Clinge; Leo de Nekker, Heikant; Ronald de Nijs, Walsoorden; Jean Paul de Regt, Hulst. Willem Roelse, Hulst; Michel de Rijk, Wal soorden; Pascal de Schepper, Lamswaarde; Renzo Verras, Paal; Luc Willaert, Clinge; Robbie Wijnacker, Koewacht; Patrick de Bouvré, Vogelwaarde; Angelo de Brouwer, Heikant; Marcel Ivens, Lamswaarde; Alex Lourenssen, Hulst; Freddij Pieters. Nieuw- Namen; Patrick Taelman. Hulst; Jos van de Velde, Hulst. Elektro Techniek C-opleiding: Luc Ber tram, Koewacht; Patrick Elias, Klooster zande; Henny van Eyk, Hulst; Anthony Hendrickx.Hulst; Philip Ivens, Sint-Jan steen; Luc de Maayer, Koewacht; Frank Martens, Hulst; Niko Milojevic, Clinge; Gi- no Todts, Kuitaart; John van Troost, Graauw; Kenny van Waes, Kloosterzande; Mare Bocne, Hulst; Wilfried Compiet, Vo gelwaarde; Albert Labinsky, Hulst; Ken Langeraert, Sas van Gent; Paul Misset. Koewacht; Mario Verbraeken, Hulst; Mark Weesepoel, Kloosterzande. Elektrotechniek B-opleiding: Ad van Al phen, Kloosterzande; Patrick van Arent- hals, Hulst; Dennis Bogaerd, Hulst; Alex Braem, Heikant; Lorenzo v. d. Brande, Heikant; Erick van Gasse, Sint-Jansteen; Mark Gijsel, Hulst; Lorenzo de Kraker, Heikant; John Mariman, Clinge; Jürgen Pharazijn, Clinge; Natasja De Roover, Hulst; Mario Scheffers, Hulst; Emiel Ver fonds voor werkgelegenheid) noodza kelijk is, wordt door de werkgroep met 'ja' beantwoord. Een eigen ge meentelijke regeling zou de concur rentiepositie van Middelburg ten op zichte van andere vestigingsplaatsen kunnen versterken. Anderzijds kan de gemeente met deze regeling voor ieder bedrijf 'maatwerk' leveren. De werkgroep voert voorts het argu ment aan dat Middelburg dan een eigen beleid kan voeren met betrek king tot experimentele bedrijfjes, be ginnende ondernemers, perspectiefrij ke sectoren en kansarme groepen op de arbeidsmarkt. Verder wijst men erop dat een groot aantal bedrijven niet voor de provinciale en rijksrege lingen in aanmerking komt. Ook de concurrentiepositie van Middelburg wordt er met deze regelingen niet beter op. De werkgroep zendt binnenkort nog een notitie aan b en w, waarin voor stellen worden gedaan over een goe de optie- en voorkeursregeling. heyden, Sint-Jansteen; Angelo de Bruijn Hulst; Frank Neve, Hulst; Peter Sloot. Kloosterzande; Rudy Sloot, Kloosterzan de; Jan Warnier, Hulst. L.H.N.O.-opleiding, verzorging: Annique Acke, Clinge; Anja de Bruyn, Vogelwaarde; Sandra Bun, Walsoorden; Daniëlla Cas teels, Hulst; Chantal Compiet, Lamswaar de; Wendy Karremans, Hulst: Veronique van Osselaer, Hulst; Angelina Serrarens, Vogelwaarde; Chantal Verdunnen, Absda- le; Marileen Vergouwen, Hulst; Sandra Baart. Kloosterzande: Annemiek van den Bergen, Kloosterzande; Brenda Blom maert. Hulst: Regina van den Branden, Clinge; Anja van Campenhout, Clinge: Sandrine Demeulier, Sint-Jansteen; Moni que van Dorsselaer, Heikant; Sylvia van Goethem. Kloosterzande; Esther Ivens, Lamswaarde; Anneke Kint, Kloosterzande; Esmeralda Linting, Hulst; WiUeke van Overmeeren, Hulst; Natasja Rombouf, Hulst; Anneke Schouten, Hulst; Natasja van Sikkelerus, Kloosterzande; Nicole van Son, Hulst; Desiree Verhelst, Sint-Jan steen; Nancy Verschuren, Kloosterzande; Mary de Vos, Nieuw-Namen; Caroline van der Werve, Hulst. OOSTBURG - Aan de technische school voor West-Zeeuwsch-Vlaande- ren slaagden de volgende cursisten voor hun (eind)examen: Mechanische techniek A/B-niveau: Aar denburg: Johnny Veldkamp, Alex Verbeke; Breskens: Ralf Neuwald; Hoofdplaat: Erik Bleyenbergh; Sluis: Nick Groosman; IJzen- dijke: Peter Buijsse. Mechanische techniek B-niveau: Aardenburg: Paul van Gaelen; Biervliet: Chris Vonhout; Breskens: Raoul de Meester; Groede: Adrie Risseeuw; Oost- burg: Dennis Jansen; St. Kruis: Johan Lambregts; IJzendijke: Mark van Dieren- donck. Mechanische techniek B/C-niveau: Groede: Cor van de Wege; IJzendijke: Peter Ekkebus. Mechanische techniek C-niveau: Aardenburg: Martin Hol; Breskens: Wim van Oostenbrugge, Johnny Versprille; Hoofdplaat: Alex Steijaert; IJzendijke: Martin Cammaert; Zuidzande: Leo Dekker. Motorvoertuigentechniek A/B-niveau: Biervliet: Jacco van den Broeke; Breskens: Dave Houtzager, Guido van Muiken, Mar cel Schutte; Cadzand: Jacky de le Lijs; Schoondijke: Ab Riemens; Sluis: Frank Baas, Alex Focke; IJzendijke: Marlo De- baere. Motorvoertuigentechniek A/B/C-ni- veau: Oostburg: Erwin de Voogt. Motor voertuigentechniek B-niveau: Aarden burg: Christoph Duthoy, Peter Hubregsen; Biervliet: Jos de Feijter, Gert van Poppel; Breskens: Ronny le Coq, Mike Mookhoek, Ronny Pleyte, Olivier Vervaet; Cadzand: Rudy de Lijser; Eede: John van Hal, Bart Warniers; Groede: Pieter D'hont; Oost burg: Frank Bron; Schoondijke: John de Groote; Sluis: Marco Blaakman, Ronald Faas, Francis Steel, Angelo Vermeesch; IJzendijke: Eddy Robijn; Zuidzande: Fred dy van Houte, Pieter Kools. Motorvoertui gentechniek B/C-niveau: Biervliet: Jan Dekker; Breskens: Johnny van den Berg, Kees Heijboer; Hoofdplaat: Eiwin Scher- beijn; Oostburg: Robby de Witte; IJzendij ke: Maria van Ham. Motorvoertuigentech niek C-niveau: Aardenburg: Dennis Cau- wels. Jaap Jansen: Breskens: Remco Bak ker. Martin Minderhoud. Sjaak Verhage; Groede: Tonny Seen; Oostburg: Davy van Doeselaar, Robby Kareis, Willem-Jan Kesteloo; St. Kruis: Nico Duininck, Johan van de Vijver; Waterlandkerkje: Frank de Maat: Zuidzande: Milco van de Port. Bouw techniek A/B-niveau: Oostburg: Olaf Co- rijn, Patrick Pielaat; Sluis: Edwin Havers: Waterlandkerkje: Carlos Faes. Bouwtech niek B-niveau: Cadzand: Edwin Misilje: Eede: Luc Blondeel; Oostburg: Aswin Ver- meire, Christian Walhout; Schoondijke: Guus de Smit: Sluis: Angelo Goulooze, Edwin de Maillie, Rudy Vermeulen. Bouw techniek C-niveau: Breskens: Patrick van Haneghem; Oostburg: Michel ten Hove, Ronald Knaapen, Monique Schouten; Schoondijke: Willy de Graaf; Sluis: Patrick van den Dries; Zuidzande: Angelo Pielaat. VLISSINGEN - Vandaag (zaterdag) wordt er in het Goese Sportcentrum gestreden om de Zeeuwse basketbal bekers. Slechts drie verenigingen be reikten de finales, namelijk BV Sou burg dat evenals Volharding met drie teams deelneemt en Marathon, waar van twee ploegen zich wisten te plaatsen. De eindrondes beginnen om 14.30 uur, met de finale van de meisjes. Dit wordt een Souburgs junioren onder onsje. Het eerste juniorenteam van de Souburgse vereniging won namelijk de eerste halve finale (99-72) tegen de eigen kadetten, die vervolgens nipt in de tweede wedstrijd zegevierden: 77- 76. De andere finalist is het tweede team van BVS, dat na 58-53 verlies in Vlissingen, thuis de junioren van Ma rathon opzij zette: 55-29. Om 16.00 uur komen de jongens aan bod. In deze eindstrijd ontmoeten wederom twee juniorenteams elkaar, te weten die van Marathon en van Volharding. Marathon plaatste zich eenvoudig. In het eerste halve finale duel verpletterde het de junioren van Dynamo (143-70), zodat de tweede ontmoeting slechts een formaliteit was, die weer een zege (97-83) oplever de voor de Vlissingers. Volharding had het een stuk moeilijker. Welis waar wonnen de Goesenaren het eer ste duel tegen de kadetten van Dyna mo (103-77), maar in de returnwed strijd triomfeerden de jongere hoofd stedelingen: 85-71. In de damesfinale, om 17.00 uur, staan BV Souburg 2 en Volharding 1 tegen over elkaar. Volharding verloor in de ene halve finale met 42-35 van Mara thon 2, maar plaatste zich toch door het resultaat van de andere, waarin het Goese team het verlies wist te compenseren met een 75-60 overwin ning. BV Souburg 2 daarentegen bleek wel tweemaal de sterkste te zijn, al was het verschil niet groot: 36-42 en 41-39. Tot besluit komen om 19.00 uur de heren in actie. Volharding 1 plaatste zich in deze finale ten koste van Dynamo 1, dat tweemaal verslagen werd: 92-79 en 76-78. Tegenstander van de Goesenaren is Marathon 3, dat meer moeite had om een plaats in de beslissende ronde te bemachtigen. De eerste wedstrijden wonnen de Vlissin gers weliswaar van het eerste team van hun eigen vereniging (71-62), maar die gaven zich niet gewonnen. In de ontmoeting daarna leek Marathon 1 het verschil ongedaan te maken, maar strandde uiteindelijk in het zicht van de haven: 68-60. HULST - De Hulster politie trof vrij dag in de bossen bij de Liniedijk in Hulst een vuurwapen aan. Bij nader onderzoek bleek deze flobertbuks van E. M. uit Hulst te zijn. De politie heeft het vuurwapen in beslag genomen en E. M. aangehouden. Roman Hemelsoet kijkt naar zijn kuikens die nog niet door de eksters zijn meegenomen. ZANDSTRAAT - Roman Hemel soet uit Driekwart bij het gehucht Zandstraat maakt de trieste balans op. Ruim 25 kuikens van Kaapse Eenden en vier pauwkuikens zijn de laatste weken het slachtoffer geworden van de eksterplaag waardoor zijn twee hectare groot landgoed al enige tijd wordt geteis terd. „Het loopt werkelijk de spui gaten uit. Op deze manier houd ik niks meer over. Ik kan die kuikens toch niet alleemaal binnenhouden? Nee, het wordt tijd dat de ekster eens goed wordt aangepakt, want het probleem speelt in heel Zee land", aldus Hemelsoet. Volgens de eendenkweker („ik doe het zuiver als hobby") kennen de eksters geen pardon. „Ze komen met een enorme vaart aangevlogen, geven zo'n kuiken dan een flinke steek en gaan er dan met het beest je vandoor." Hemelsoet stelt vast dat een groot aantal vogels en andere kleine die ren niet veilig zijn voor de moordda digheid en brutaliteit van de ek sters. „Ze jatten zo een paar eieren weg uit een hoenderhok. En straks in juli zullen ze zich weer tegoed doen aan fazanten- en partrijzen- kuikens. Enfin ze pakken alles, als je een zilveren lepeltje buitenlegt, dan zijn ze er zo mee vertrokken. Het zijn ongelooflijke beesten, heb je die snavel wel eens bekeken? Het is net een dolk." Hemelsoet heeft de 'eksterplaag' al verschillende malen bij de politie aangekaart. „Ze maken dan wel een rapport op, maar verder wordt daar niks mee gedaan. Ik geloof dat ik de burgemeester van Sas van Gent maar eens aan z'n jasje trek." Er is maar eén oplossing om van de eksters af te komen, zegt Hemelsoet en dat is ze met nest en al 'kapot schieten'. „Kijk, in België wordt er behoorlijk jacht op eksters ge maakt, daar is de overlast ook veel minder. Ik zou ze best hier in de buurt willen afschieten, maar ik krijg geen jachtvergunning van de rayoncommandant van de politie." Hemelsoet heeft de eksters al pro beren te bestrijden met giftige kip- peëieren die hem door een boer werden verstrekt. „Die had de eie ren ingespoten met strychnine. Heel effectief moet ik zeggen. De ekster prikt er een gat in, wil vervol gens wegvliegen met het ei en valt dood neer. Een paar keer is dat gelukt, maar ja die beesten hebben het in de gaten gekregen en ze kijken naar die eieren niet meer om." Een andere oplossing om van de eksters af te komen is volgens He melsoet de populatie van de Kie kendief („de natuurlijke vijand van de ekster") vergroten. „Een groot aantal kiekendieven kweken en die uitzetten in dit gebied", stelt hij voor. Maar het effectiefst is toch de jacht. „Eigenlijk moeten de jagers in Zee land de ekster maar eens aan gaan pakken. De ekster is immers vogel vrij verklaard. Het beest heeft geen enkel nut. Kijk, als je een echte natuurliefhebber bent dan schiet je de ekster af. Anders houden we geen enkele zangvogel meer over." Volgens Peter Maas van de Zeeuws-Vlaamse Natuurbescher mingsvereniging 'De Steltkluut' zal het zo'n vaart niet lopen. Hij neemt het verhaal van Hemelsoet wel serieus, maar vindt het ook vanzelfsprekend dat hij veel last heeft van de eksters. „De eksters concentreren zich op plaatsen waar veel voedselaanbod is. Een plek waar tientallen kuikens rond lopen is voor hen dus interessant. Ik geloof niet dat het echt om een plaag in heel Zeeland gaat, maar aan de andere kant blijkt ook uit onze waarnemingen dat er een toe name is van de eksterpopulatie." 'Een natuurlijk verschijnsel', noemt Maas dat. Bovendien is het zo dat er de laatste tijd wat minder op eksters is gejaagd, stelt hij vast. Maas weet ook dat de ekster een sterke vogel is, die in staat is om te overleven op het moment dat ande re gevederde vrienden het laten afweten. „Dat heeft vooral te maken met het voedselaanbod in de winter. Dat bepaalt de grootte van de popula tie." Maas vindt dat de eksters zeker niet moeten worden afgeschoten. De vo gel is wel degelijk nuttig. Eksters halen inderdaad de nesten van fa zanten leeg, een vogel waar jacht op wordt gemaakt. „Voor de jagers is het wat dat betreft alleen maar makkelijk dat er veel eksters zijn" aldus Maas. De natuurbeschermer zegt dat het niet terecht is om onmiddellijk maar naar het wapen te grijpen op het moment dat 'vogels' overlast bezorgen. „Dezelfde situatie doet zich voor op de vuilstortplaats bij de Koegorspolder. Ik heb begrepen dat er plannen zijn om de meeuwen daar te gaan afschieten. Het is toch logisch dat daar veel meeuwen zijn. er is een concentratie van voed selaanbod. Daarom moeten er maatregelen genomen worden bij de bron. Dus zeg ik: dek het vuil met stukken plastic af." Wat de eksters betreft vindt Roman Hemelsoet op zijn beurt dat er wel degelijk ingegrepen moet worden. „Ik hoop dat de jagers eindelijk eens wakker worden. Er moet iets gebeuren. Ik heb nu pas weer 50 jonge haantjes besteld. Ik hou m'n hart als vast met al die eksters in buurt. HULST Burgemeester mr F. A. W. Jacobs van Hulst heeft vrijdagavond in het Hulster gemeenschapscentrum 'Den Dullaert' de traditionele exposi tie van werken van cursist- en van de plaatselijke afdeling van het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming (ZIKV) geopend. Het ZIKV wordt nog tot I januari 1989 gesubsidieerd door de participerende gemeenten Hulst, Oostburg, Terneuzen en Middelburg. Directrice Annelies Soet - De Moor zag vrijdagavond de toekomst van het instituut echter niet somber in. „Op OOSTBURG - De Vereniging van Avondscholen in Nederland (VAN) wil een kort geding aanspannen te gen het besluit van minister drs. W.J. Deetman van onderwijs om het ko mend schooljaar al een begin te ma ken met de centrale inning van de cursusgelden. Volgens de directies van de dag- en avondscholen is er sprake van onbehoorlijk bestuur, omdat de bewindsman gemaakte af spraken niet nakomt. Eerder werd overeengekomen dat er eerst op een beperkt aantal scholen een proef met de centrale inning zou worden opge start. Zoals gemeld wil de minister voor alle leerlingen van 18 jaar en ouder over gaan tot een betalingsregeling waar bij de overheid als kassier optreedt. Omdat de besturenorganisaties van het voortgezet onderwijs bezwaar maakten tegen een overhaaste invoe ring, gaat de centrale inning op die scholen pas met ingang van het schooljaar 1987-1988 van start. Alleen voor de dag- en avondscholen maakt de minister een uitzondering: die krij gen de nieuwe regeling meteen in augustus opgelegd. „Een absurde si tuatie", vindt vice-voorzitter A. Ver donk van de vereniging van avond scholen uit Oostburg. Er zijn volgens hem sluitende afspraken gemaakt over een proefperiode. „De minister heeft zelfs in de kamer verklaard dat een eventueel negatieve uitkomst van de proef aanleiding kan zijn om van de centrale inning af te zien. En nu krijgen we vrijdag opeens te horen dat de niéuwe maatregel zonder proefpe riode integraal voor de dag- en avond scholen wordt opgelegd. Dat kan niet, dat is onbehoorlijk bestuur", aldus Verdonk. Het argument van de minister dat er zich geen scholen voor de proef heb ben aangemeld klopt volgens de VAN- vertegenwoordiger niet. Hij zegt: „Vo rige week donderdag hebben zich in principe acht scholen bereid ver klaard aan de proef-inning mee te doen. Ze wilden echter eerst op een rijtje gezet zien wat er precies van hen wordt verwacht. Het departement werd gevraagd alles even op een rijtje te zetten. Als antwoord komt dan de integrale invoering van de centrale inning". Verdonk is er van overtuigd dat de overhaaste invoering tot een chaos zal leiden in de administratie. Vele scholen zijn nu al bezig met de in schrijving van nieuwe cursisten. Mi nister Deetman heeft aangekondigd dat het lesgeld van de kandidaten, die zich voor 1 augustus hebben aangemeld, niet door de overheid wordt geïnd. Verdonk daarover: „Dat betekent dat je verschillende soorten leerlingen krijgt. Zoiets werkt de onduidelijkheid in de hand". Het bestuur van de VAN neemt vol gende week dinsdag het definitief besluit over een procedure bij de Raad van State. Voor die tijd probeert de vereniging nog contact met de minister op te nemen. De vice-voorzit- ter verwacht daar weinig van, omdat de formatie van een nieuwe regering alle bewindslieden te zeer in beslag neemt. „Dat kort geding komt er vrijwel zeker, ik schat de kans op meer dan negentig procent", aldus Verdonk. De procedure bij de Raad van State betekent meteen dat de invoering van de centrale inning wordt opgeschort, tot er duidelijkheid in de zaak is en de Raad een uitspraak kan doen. het gebied van kunstzinnige vorming en ook op het terrein van de basisedu catie is zo veel gaande; dat het bijna onmogelijk is om met zekerheid te zeggen hoe de toekomst voor het ZIKV er uit gaat zien. Eén ding is zeker, de afdeling Terneuzen gaat fuseren met de Zeeuwse Muziek school. Deze fusie betekent dat we na '89 niet hoeven te rekenen op subsi dies van de gemeenten. Een andere opzet voor de kunstzinnige vorming zit er dan ook wel in. De komende tijd zullen we dan ook goed moeten na denken en overleggen met ander in stellingen over een nieuwe opzet." Ook de Hulster burgemeester ging in zijn openingsrede in op het voortbe staan van het ZIKV in de nabije toekomst. Wat hem betreft zal gebrek aan financiën niet de belangrijkse reden zijn om tot een andere opzet over te gaan. Jacobs stelde dat ook op het gebied van de kunstzinnige vor ming „de drang tot privatiseren steeds groter wordt". „Wanneer er tot privatisering van het ZIKV wordt overgegaan zullen er van overheids wege uit wel richtlijnen worden uitge stippeld. De handhaving van de kwa liteit van de vorming, de eisten ten aanzien van de te benoemen docenten en de kwaliteit van de te benoemen leerkrachten moeten ook in de nieuwe vormgeving worden gegarandeerd", benadrukte Jacobs. Ook secretaris D. M. Hollaardt van de Hulster ZIKV- afdeling stond stil bij de toekomst van het instituut. De tentoonstelling van werken van de cursisten keramiek, textiele werkvor men, tekenen en schilderen, alsmede van de kinderen van de verschillende kinderateliers in de gemeente trok enkele honderden belangstellenden. Naast de grote collectie werkstukken konden de bezoekers een aantal cur sisten en docenten aan het werk zien. Zo werden demonstraties zijdeschil deren, beeldhouwen, boetseren en kalligraferen gegeven. Voorts werd een videovertoning gehouden over klassieke dans, jazzballet en kinder- ritmiek. De tentoonstelling in 'Den Dullaert loopt nog tot en met zondag 15 juni Het centrum is dagelijks tot in dl avonduren geopend. CLINGE De wandelaars van di Clingse wandelvierdaagse hebbel vrijdagavond hun opdracht vol bracht. Onder de muzikale begelei ding van de tonen van de fanfan Weldoen door Vermaak legden di ruim driehonderd wandelaars laatste kilometer af naar het gemeen schapscentrum Malpertuus. Een regenachtig gebeuren kreeg of deze wijze nog enige glans. Vier d hebben de deelnemers aan de Clings wandelvierdaagse moeten opbokst tegen de neervallende regen. 0J danks het slechte weer waren er get uitvallers te registreren. De wande laars, die de vierdaagse succes?» beëindigden werden in Malpertud opgewacht door de voorzitter van dt Clingse wandelvereniging Frans Pi® schaert en de wethouders van gemeente Hulst W. Kayser en P. Wee maes. Alle deelnemers kregen eet blijvende herinnering aan deze twin tigste Clingse wandelvierdaagse, ES bijzondere vermelding kreeg Mariaï na van Putte, die alle afleveringen v£ de Clingse wandelvierdaagse heffl meegelopen. HOEK - De Lionsclub Oost Zeeuwsch-Vlaanderen geeft maand»! 16 juni een herziene versie van toeristische wegenkaart va:1 Zeedwsch-Vlaanderen uit. De uitgas is tot stand gekomen in samen* king met de VVV Axel die de kaan ook verspreidt. De presentatie van kaart vindt plaats in restaurant V merlust in Axel om 17.30 uur. f

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 50