Accountant: verzekeraars dragen al jaren niets af aan de fiscus Nederlands voorstel voor controle chemische wapens Defensie smeet afgelopen jaren geld over de balk Strikwerda vertrekt als voorzitter KKN TOPMAN NEDERLANDSCHE BANK: Rusland lanceert 8 kunstmanen tegelijk nemen steeds verder toe Woningraad: leegstand en huurachterstand Dollar daalt tot net boven 2,50 Ploeg sluit de makreelvisserij Fysiotherapeuten moeten particuliere, tarieven verlagen Gynaecoloog: in Nederland weinig reageerbuisbaby's TE DURE SCHOONMAAKCONTRACTEN PZC/binnen-buitenland 2 ZATERDAG 7 JUNI 1986 AMSTERDAM (ANP) - Bij ruim de helft van de woningbouwverenigin gen neemt de leegstand nog steeds toe (51 procent) en stijgt het aantal mensen dat met huurachterstand kampt (56 procent). Dat zijn uitkom sten van een onderzoek onder 187 leidinggevende functionarissen van woningcorporaties die het beheer voeren over 760.000 huurwoningen. Directeur N. van Velzen van de Natio nale Woningraad, de grootste centrale van woningbouwverenigingen, heeft de resultaten van het onderzoek vrij dag bekendgemaakt. Van de onder vraagden meldde twaalf procent dat de leegstand afneemt en 21 procent dat de huurachterstanden verminde ren. Volgens Van Velzen blijkt hieruit dat bezuinigingen op de volkshuisvesting uit den boze zijn. Temeer daar tachtig procent van de directeuren en be stuurders de leegstand, de ontwikke ling van de woonlasten en de slechte staat van onderhoud van veel wonin gen als het grootste probleem voor de komende jaren zien. Als dan toch moet worden bezuinigd kunnen volgens 66 procent van hen nog het beste het programma voor nieuwbouwwoningen en de subsidies op koopwoningen worden verlaagd. Woningen specifiek voor alleenstaan den en twee personen zouden hele maal niet meer gebouwd moeten wor den, want er is geen vraag meer naar, aldus het onderzoek. AMSTERDAM (ANP) - De koers van de Amerikaanse dollar is vrijdag opnieuw enkele centen gedaald. Het koersverlies sinds maandag is daar door gekomen op ongeveer elf cent en de grens van 2,50 gulden is bijna bereikt. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd vrijdag voor de dollar een officië le middenkoers vastgesteld van 2,5135 gulden, ruim 2,5 cent minder dan de 2,5395 gulden van donderdag. De slot- koers was met ongeveer 2,5025 gulden nog een cent lager. De Nederlandse banken hebben hun advieskoersen met drie cent verlaagd tot 2,57 gulden bij verkoop van dollars en 2,45 gulden bij het terugkopen daarvan. Abortus Griekenland In Grie kenland is abortus gelegaliseerd. Elke vrouw kan nu zwangerschap tot de twaalfde week zonder meer onderbre ken. Het ziekenfonds vergoedt de in greep. JERUZALEM (AFP/UPI) - Duizenden joden en isla mieten hebben vrijdag elk aan een zijde van de Klaagmuur in Jeruzalem de „hereniging" van de stad in 1967 herdacht. Israëlische politietroepen verspreidden groepjes radi cale joodse betogers (foto) die trachtten door te dringen tot de Tempelberg, die onder beheer staat van de islamieten. In totaal liepen in de nachtelijke uren naar schatting 10.000 joden, onder wie de onlangs aangekomen Sovjet dissident Anatoli Sjtsjaranski, naar de Klaagmuur om de 19e verjaardag van de internationaal nooit aanvaar de „hereniging" van Jeruzalem te herdenken. In het Arabische deel van Jeruzalem vierde de bevol king het eind van de islamitische vastenmaand Rama dan met gebeden. Er werd geprotesteerd tegen de Israëlische bezetting. Rond de Palestijnse vluchtelingenkampen in West- Beirut werd vrijdag een staakt-het-vuren in acht genomen ter gelegenheid van „Jeruzalem Dag", de laatste vrijdag van de vastenmaand. Sinds de strijd om de controle over de kampen tussen Amal en de Palestijnen 16 dagen geleden opnieuw uitbarstte, zijn zeker 88 mensen omgekomen en werden meer dan 370 gewond. DEN HAAG (ANP) Demissionair staatssecretaris Ploeg van landbouw en visserij heeft met ingang van jongstleden woensdag de makreel visserij in de zogenoemde westelijke wateren gesloten. Hij doet dat omdat blijkt dat de vissers met een speciaal makreeldocument hun toegestane vangsthoeveelheid in deze wateren van 31.170 ton hebben „volgevist". De westelijke wateren zijn de wateren ten westen van Schotland, de Ierse Zee, West-Ierland en de Porcupine Vank, de zuidkust van Ierland, het Bristolkanaal, Engels Kanaal, de Golf van Biskaje, Noord-Azoren en de niet- EG-zone in de Noorse Zee en de Faeröer. Er is alleen nog een klein quotum, 1.200 ton, over in het Skage- rak, Kattegat, Oostzee en een deel van de Noorse Zee. Dochter Philips Philips Kommu- nikations Industrie (PKI), een onder deel van de Westduitse Philips-orga- nisatie, zal haar dochteronderneming Feiten und Guilleaume Energietech- nik afstoten. (Advertentie) I I tel. 01189-1900, b.g.g. 1965. Reserveringen: diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspecialiteit HILVERSUM (GPD - Door vier gaten in de wet op de vennootschapsbelas ting dragen de grote verzekerings maatschappijen zoals Amfas, Delta- Lloyd en Aegon al jaren niets meer af aan de fiscus. Dat blijkt uit een vertrouwelijke notitie van het minis terie van financiën. De voorzitter van de Vereniging van Overheidsaccountants, M.A. Clarijs, verklaart in het VPRO-programma Gouden Bergen, dat morgenavond wordt uitgezonden, dat deze onvolko menheden in de wet al sinds 1970 bekend zijn. Een werkgroep van top ambtenaren deed in 1982 bij het aan treden van het eerste kabinet-Lub- bers elf dringende aanbevelingen om de gaten te dichten. Volgens Clarijs heeft staatssecretaris Koning met ne gen van die punten niets gedaan. Clarijs verklaart in de uitzending dat de ambtenaren wel willen, maar dat de politiek het laat afweten. Daar door loopt de schatkist jaarlijks drie tot vijf miljard mis. Ook op het terrein van de inkomsten belasting schort er nog wel wat aan. Gouden Bergen wist enkele maanden geleden beslag te leggen op een ge heim rapport, waarin de fiscus een groot aantal constructies uit de doe ken doet op welke wijze belasting kan worden ontdoken. Professor Stevens verklaarde aan de hand daarvan dat 'belasting naar draagkracht' en 'de sterkste schouders dragen de zwaar ste lasten' niet meer dan een mythe, een illusie is. Ook het door de commissie-Oort ge lanceerde belastingplan rekent niet met deze onrechtvaardigheid af. Pro fessor Hofstra, lid van deze commis sie, geeft dat volmondig toe. „Ons systeem is eenvoudiger. Het schetst een nieuwe structuur. Naar al die AMSTERDAM (ANP) - S. Strikwerda legt op 3 oktober het voorzitter schap neer van het Ko- mitee Kruisraketten Nee (KKN), zo heeft zij vrijdag bevestigd. „Drie jaar actievoeren is genoeg geweest. Nu met de verkiezingen achter de rug, is de si tuatie veranderd. Er moeten nieuwe vredesi nitiatieven worden be dacht en daar horen nieuwe gezichten bij", zo zei Strikwerda vrij dag. Drie jaar geleden was Strikwerda de eerste KKN-voorzitter. In de KKN zijn vredesorgani saties, vakbonden en politieke partijen verte genwoordigd. In 1979 trad Strikwerda voor Sienie Strikwerda het eerst voor het voe; licht tijdens de eerste grote demonstratie naai aanleiding van het dub- belbesluit rond de kruis raketten. Later kreeg z grote bekendheid in he land door haar aandeel in de grote demonstra ties tegen de kruisraket ten in Amsterdam e Den Haag. Ook was i een stuwende kracht achter het volkspeti- tionnement vorig jaar. Wie Strikwerda in okto ber als KKN-voorzittei opvolgt is nog onduide lijk. Zelf blijft ze actief ia het vrouwenvredeswerk en gaat ze haar tijd vul len met onder meer om roepwerk. mooie constructies moet maar bij de uitvoering worden gekeken. Daar hebben wij ons niet over gebogen". Het ministerie van financiën is op het ogenblik bezig om na te gaan hoe de Wet op de Vennootschapsbelas ting op het punt van de vrijdom voor de verzekeraars kan worden veran derd. De operatie is echter, mede door de lange-termijnstrategie van de ondenemingen, zo ingrijpend dat ze niet in een handomdraai kan wor den uitgevoerd. „Maar er is bewe ging", aldus vrijdag een woordvoer der van het ministerie. DEN HAAG (ANP) - Nederland zal de Geneefse ontwapeningsconferentie later deze maand een scenario voor leggen voor de inspectie van chemi sche fabrieken waar grondstoffen voor chemische wapens kunnen wor den vervaardigd, zo is vrijdag van gezaghebbende zijde in Den Haag meegedeeld. Op uitnodiging van de Nederlandse regering hebben deskundigen uit ruim veertig landen de afgelopen da gen in Den Haag van gedachten ge wisseld over de manier waarop de naleving van een internationaal ver bod van ontwikkeling, productie en opslag van chemische wapens moet worden gecontroleerd. De deelnemers aan dit overleg hebben aan de hand van een bezoek aan de Shell Chemie- installaties bij Rotterdam kunnen na gaan hoe Nederland zich deze inspec tie voorstelt. Na vijftien jaar chemische wapens- overleg in Geneve is controle op de naleving het voornaamste struikel blok voor de totstandkoming van verdrag dat dit soort wapens verbiedt. Het voornaamste probleem bij inspec tie is dat voor commerciële doelein den chemicaliën worden geprodu ceerd, bijvoorbeeld voor gebruik in de landbouw, die ook als grondstof voor gifas kunnen dienen. De meeste delegaties, aldus gezag hebbende kringen in Den Haag, von den de Nederlandse aanpak interes sant, maar achtten het nog te vroeg om nu al te zeggen dat dit ook inderdaad de methode is die zou moeten worden gevolgd. De Verenigde Staten en de Sovjet- Unie zijn het niet eens over routine inspecties en inspecties die kunnen worden verlangd wanneer het moeden bestaat dat het verdra! wordt geschonden. De leider van de Sovjet-delegatie bi het Geneefse overleg over een verbot op de chemische bewapening heed vrijdag gedreigd dat de produtó van nieuwe Amerikaanse strijdgas sen wel eens het einde zouden k® nen betekenen van de onderhandeld gen. Tegelijkertijd zal de Sovjet-l® militaire tegenmaatregelen treffen zo suggereerde de onderhandelaï tijdens een bezoek aan Nederla# voor de conferentie over chemisch wapens. ----- m De leider van de Sovjet-delegatie1 het Geneefse overleg over een verW op de chemische bewapening, ViW Israeljan. UTRECHT (GPD) - Vanwege een groot aantal gevallen van geelzucht gaat de openbare basisschool aan de Troelstralaan in Utrecht al op vrijdag 20 juni, twee weken voor het begin van de zomervakantie, dicht. Burgemeester en wethouders hebben dit besloten, omdat het tot nu toe niet is gelukt om de geelzucht, die vanaf december op de school heerst, de kop in te drukken. Zeker één leerkracht, dertig leerlingen en diverse ouders hebben de besmettelijke ziekte opgelopen. Het gaat om Hepatitis A, een vorm van geelzucht, die geen direct levensgevaar oplevert. De gemeente rekent erop dat na de acht weken dat de Prof. dr. G. van der Leeuwschool dicht zal zijn, de ziekte onder controle is. Die periode is namelijk gelijk aan de incubatietijd van Hepatitis A. Nadat de ziekte vlak voor de Kerstvakantie werd geconstateerd, heeft het schoolteam geprobeerd met verschillende hygiënemaatregelen uitbreiding ervan tegen te gaan. Zo hebben de leerkrachten twee keer per dag de toiletten ontsmet, schoon ondergoed voor de kinderen gekocht en hebben ze leerlingen op de school gewassen. Tekort stijgt na '90 ook bij forse bezuinigingen DEN HAAG (ANP) - Zelfs bij een ombuiging in de komende kabinetsperiode van 20 a 25 miljard gulden bestaat, gezien de onzekerheden in de ramingen van het Planbureau, de kans dat de overheidsschuld als percentage van het nationaal inkomen ook na 1990 nog zal stijgen. Daarom is naast een niet te krap gemeten ombuigingsbedrag een uitermate strak begrotingsbeleid noodzakelijk. Dat houdt in dat nieuwe wensen van ministers zoveel mogelijk dienen te worden vermeden. Deze sombere boodschap was vrijdag afkomstig van directeur Wellink van de Nederlandsche Bank. Hij sprak tijdens een studiedag over „De grote operaties in de publieke sector: door- UTRECHT (ANP) - Met ingang van woensdag (11 juni) moeten fysiothe rapeuten hun tarieven verlagen. De tariefsverlaging, waarover geruime tijd is onderhandeld, is nodig omdat de huidige tarieven volgens de parti culiere ziektekostenverzekeraars te hoog zijn. Volgens het COTG, het orgaan dat de tarieven vaststelt, gaan bijvoorbeeld de tarieven voor massage en oefenthe rapie omlaag van 26,20 naar 23,40 gulden per bezoek, inclusief een toe slag voor gebruik van de praktijk ruimte. De toeslag voor behandeling aan huis gaat omlaag van circa 20 gulden naar 15,25. Volgens het COTG betekent de tariefsverlaging een kos tenbesparing van 20 tot 30 miljoen gulden per jaar. Een woordvoerder van het Genoot schap van Fysiotherapeuten zei dat het een behoorlijke inkomstenderving betekent terwijl de fysiotherapeuten sinds jaar en dag juist streven naar een forse verhoging van hun inkomen. gaan maar hoe?", van het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuitga ven. Wellink noemde de doelstelling van de grote politieke partijen om het overheidstekort tot 5,5 procent terug te brengen in 1990 „hooguit een tus senstap". Hij achtte het wenselijk elke kans aan te grijpen deze doelstel- Speciale beleningen Vrijdag heeft De Nederlandsche Bank de geld markt verruimd met f 4356 miljoen aan speciale beleningen, zo is uit de markt vernomen. Zij dragen een rente van 6,2 procent en lopen van 6 tot 20 juni. Op de inschrijvingen is 100 pro cent toegewezen. ling eerder te bereiken, „gezien de risico's en onzekerheden" binnen de economie. Stabilisatie van de schuldquote (die mede dreigt op te lopen door toene mende rentelasten) in de komende vier jaar vergt een netto-ombuigings bedrag van 20 a 25 miljard gulden. Dat betekent dat van deze ombuigin gen géén deel opnieuw mag worden uitgegeven voor nieuw beleid. De bankdirecteur ziet de komende jaren geen ruimte voor een (hernieuw de) koppeling van de ambtenarensa larissen aan de loonontwikkeling in de marktsector. Terugdringing van het overheidstekort is naar zijn me ning onmogelijk zonder in te grijpejr in ontwikkeling van overheidssalaris- sen en uitkeringen. Regeringscommissaris voor de reor ganisatie rijksdienst Tjeenk Willink zei dat vaste afspraken over beschik bare geldmiddelen en aantallen af te laten vloeien ambtenaren (taakstel lingen) „misschien wel het enige dwangmiddel zijn dat politieke Den Haag heeft om de werking van de overheid te verbeteren". Zij zijn in zekere zin een vervanging van het marktmechanisme, zo zei hij. MOSKOU (ANP) - De Sovjet-Unie heeft vrijdag acht kunstmanen met één raket in een baan om de Aarde gebracht. De- satellieten. Kosmos-1748 tot en met 1755, zijn uitgerust met wetenschappelijke instrumenten voor ruimte onderzoek, zo meldt het persbureau Tass. Een negende kunstmaan, Kosmos-1756, is vrijdag afzonderlijk gelanceerd. Ook deze satelliet is bestemd om gegevens in de ruimte te verzamelen, aldus Tass. UTRECHT (ANP) - Nederland heeft, vergeleken met de rest van West- Europa, een achterstand in het aan tal reageerbuisbevruchtingen, ter wijl de techniek in Nederland juist erg goed is ontwikkeld en in het buitenland bewondering oogst. Dat schrijft de gynaecoloog dr. W. van der Velden in het artsenblad Medisch Contact. Op 1 april waren in Nederland 48 kinderen, die buiten het lichaam van de moeder zijn verwekt, geboren. Nog eens 62 vrouwen waren in verwach ting van een reageerbuisbaby. In En geland, voorloper in Europa, waren er op dat moment al 1000 reageerbuis kinderen en 200 zwangerschappen. Ook België is Nederland ver voor met 300 babies en 100 zwangerschappen. In Frankrijk en West-Duitsland zijn de resultaten ongeveer hetzelfde als in België. PORT RIGLEY (AP) 'Een geluk bij een ongeluk' is voor de gehandicapte Amerikaan Edward Shiflett een gezegde met een bijzondere betekenis geworden. Na een ongeluk op zee werd hij na twee dagen vrijwel ongedeerd uit het water van de Golf van Mexico opgepikt. Dat Shiflett zich al die tijd drijvende had weten te houden, dankte hij aan zijn kunstbeen. Zo kon hij na zijn redding in ieder geval met een glimlach op zijn gezicht zijn vrouw het hele verhaal zelf vertellen. DEN HAAG (GPD) - Defensie heeft de afgelopen jaren naar schatting tien miljoen gulden over de balk gesme ten door „slordige administratie" en „verkeerde kostenberekeningen". Geruchten dat ook van fraude sprake zou zijn werden gisteren door een defensiewoordvoerder ontkend. Hoofdschuldige is de huishoudelijke dienst van het departement. Het grootste verlies, 2,5 miljoen over 1985 en vermoedelijk vanaf 1980 per jaar een soortgelijk bedrag, is geleden doordat sinds 1980 te dure contracten zijn afgesloten met bedrijven die de vijftig defensiegebouwen schoonma ken. Vanaf midden jaren zeventig waren er bovendien onregelmatigheden in de administratie van het garagebedrijf van het ministerie. Die hebben tot mei '86 een strop van naar schatting ruim 300.000 gulden opgeleverd. Volgens een defensiewoordvoerder is de administratie van het garagebe drijf nu weer op orde gebracht. Volgens de woordvoerder is een deel van de contracten inmiddels weer overgeheveld naar het Rijks Inkoop Bureau (RIB). De resterende contrac ten zijn bijgesteld. Door gefaseerde overdracht zal het RIB na 1988 weer alle contracten voor onderhoud van defensiegebouwen afsluiten. Omdat was komen vast te staan, dat ook auto's van derden bij het garage bedrijf in onderhoud waren genomen, heeft de marechaussee een onderzoek verricht. Dit heeft echter geen strafba re feiten aan het licht gebracht. Er zijn evenmin disciplinaire maal regelen genomen tegen verantwoor delijken, ook al omdat deze volgens defensie moeilijk zijn te traceren Formeel is de (demissionaire) defen sieminister De Ruiter verantwoorde lijk. De Kamerleden Frinking (CDA en Van den Bergh (PvdA) hebbel gisteren desgevraagd dan ook aange kondigd De Ruiter over deze kwestie „kritisch te zullen ondervragen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 2