I Le Blanc: Oosterscheldewerken nu financieel onder de knie. almanak Brokx: secretariaat huurcommissie blijft in Goes gevestigd Van Agt: behoefte PZEM aan samenwerking pas na Tsjernobyl Onzeewaardig schip ontsnapt aan politie op Vlissingse rede ',EL GIE ONVER WA CHT VERSTA G PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT atermaatschappij fverweegt regeling )reiding betaling ZEEUWSE O VERLEG MET PNEM EN PLEM NU BEGONNEN Gestolen auto uit Borssele in België teruggevonden Pony mishandeld in Vlissingen PAGINA 13 Dialoogje Natuurschap Overleg Van begin af aan ZEELAND ZATERDAG 7 JUNI 1986 Blanc (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - In het nieuwste en laatste rapport over de Oosterscheldewerken dat de commissie-Le Blanc in juli uitbrengt zijn 'zeker' geen kostenoverschrijdingen te melden. Dit heeft voorzitter L.J.C.M. le Blanc, oud topman van het ministerie van Financiën, tegenover de PZC verklaard. De commissie is in maart '84 door minister N. Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) ingesteld om de Oosterschelde werken - met name de kostbare bouw van de stormvloed kering - financieel door te lichten en besparingen te zoeken. Het laatste rapport, aldus Le Blanc, heeft vooral het karakter van een terugblik op de werkzaamheden. „We willen daarin de zaken nog één keer op een rijtje zetten". Hij voegt eraan toe dat 'we nu echt met recht kunnen zeggen dat we de Oosterscheldewerken financieel onder de knie hebben'. De commissie, die verder bestaat uit A. Glerum (hoogle raar betontechniek aan de TH Delft) en A.M. Schreuders (oud-topman bij Nederhorst) bracht tot dusver twee rapporten uit. Het driemanschap was - in samenspraak met Rijkswaterstaat en de aannemerscombinatie Dos- bouw - de geestelijke vader van het zogenaamde eindbe- stek waarin al het nog resterende werk aan de stormvloed kering is vervat. Bij het verschijnen van het tweede rapport (januari '85) gaf de commissie te kennen met de werkzaamheden te willen stoppen maar de minister gaf er de voorkeur aan dat Le Blanc c.s. tot het eind van de Oosterscheldewerken aanbleven. De commissie heeft de laatste tijd vooral als een soort 'klankbord' voor de projectorganisatie gefunctioneerd, aldus Le Blanc. ervuilde baggerspecie iet in Westerschelde (Van onze Haagse redacteur lEN HAAG - De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) heeft vrijdag een succesje geboekt bij de |aad van State. De Belgische overheid legt zich er bij neer dat er voorlopig geen vervuilde pecie van Belgisch grondgebied in het Nederlandse deel van de Westerschelde wordt estort. In het verleden werden die zaken nogal eens onderhands mondeling geregeld, maar i het vervolg, zo liet de woordvoerder van Verkeer en Waterstaat jhr mr E.W. de Jonge weten fillen de Belgen uitdrukkelijk een baggervergunning bij de Nederlandse overheid moeten anvragen, met alle beroepsmogelijkheden van tegenstanders vandien, als ze hun specie hier cijt willen. bt verbazing van ZMF-woordvoer- |r J.L. de Vries zei de Belgische kpecteur-generaal bruggen en we- ln van het ministerie van Openbare erken en administrateur van de ntwerpse Zeediensten, ir P. Roovers, It hij het daar eigenlijk wel mee eens In zijn. „Voorlopig kunnen wij leven ■et deze oplossing. Maar binnen een jaantal jaren moeten wij weer gaan lkijken hoe we een aanpak vinden lor de specie van de Drempel van Ilo en de Drempel van Frederik", Irklaarde Roovers tegenover staats- ad mr P.J.G. Kapteijn. Juist in die lee gebieden in de buurt van Ant- trpen is de vervuiling van de bodem |t grootst. De Belgen nemen er nu Inoegen mee dat in de nieuwe ver inning wordt vastgelegd dat er al en specie uit de Drempel van Zand- |et - in het Belgisch-Nederlandse ensgebied - in de Westerschelde Irechtkomt. iaatsraad Kapteijn - voorzitter van afdeling rechtspraak - formuleerde |t zó: „De mogelijkheid blijft open aar in beginsel gaat men ervan uit |t het niet nodig is". De Vries was ermee tevreden en vond 'de toezeg- ng duidelijk'. „De ruime interpreta- van de baggervergunning uit het Jrleden is nu niet meer aan de orde daar kunnen we tevreden mee r". pteijn achtte 'onder deze omstan- Igheden' het door de ZMF ingedien- B| verzoek om toepassing van politie- pfrang tegen de Belgen niet meer Idig; het verzoek om een voorlopige orziening te treffen werd ingetrok- |en. inleiding tot de zitting van gisteren is een zogenaamde fictieve weige- ig van minister drs N. Smit-Kroes parkeer en waterstaat) om de Belgen IDDELBURG De Watermaat- happij Zuidwest-Nederland denkt over om in de toekomst vier keer r jaar een rekening te sturen, in P aats van twee keer. Wanneer die geling wordt ingevoerd is nog niet kend. et de gespreide betaling wil de aatschappij voorkomen dat sommi- aangeslotenen hun waterkosten |et kunnen voldoen. Nu al bestaat de iOgelijkheid om bij betalingsmoei- peden een regeling te treffen. Wan- talers moeten dan wel zelf contact .nemen met het waterbedrijf. De |kening moet in ieder geval binnen r maanden na de ontvangst van de rste acceptgiro voldaan zijn. onmiddellijk te verbieden zogenaam de klasse 4-specie terug te storten in de Westerschelde, dit vooruitlopend op het eventueel verlenen van een vergunning krachtens de Wet Veront reiniging Oppervlaktewateren (WVO) aan de Belgen. Sinds 1 mei dit jaar is zo'n vergunningaanvraag verplicht. Het baggeren en storten door de zuiderburen is al tientallen jaren aan de orde omdat de vaargeul van de Westerschelde voor het scheepvaart verkeer naar de havenstad Antwer pen op diepte moet worden gehouden. Pas bij metingen in het kader van de WVO-procedure bleek dat de specie Interessant dialoogje was dat, van de week. Tussen Saskia van vijf en haar moeder, die behalve haar ook nog Karin van drie beheert. Saskia opende. Jullie nemen geen kinderen meer, hè mam?" Hoe kom je daar nou bij", wilde haar moeder weten. Nou", sprak Saskia, Jij zegt altijd: ik word toch zó moe van jullie". GOES - Het secretariaat van de huurcommissie in Zeeland en West-Brabant blijft vrijwel zeker in Goes gevestigd. Staatssecreta ris mr G. Ph. Brokx heeft laten weten dat hij van de voorgenomen verhuizing naar Breda afziet. Daarmee komt hij tegemoet aan bezwaren van gedeputeerde staten en de FNV-Zeeland. Wel houdt hij vast aan een hergroepering, wat voor Goes neerkomt op een drasti sche inkrimping van het perso neelsbestand. Momenteel werken er elf medewer kers op het secretariaat in Goes. De huurcommissie een rijksinstel ling houdt zich vooral bezig met conflicten tussen huurders en ver huurders. In de huidige plannen wordt er vanuit gegaan dat de Westbrabantse districten bij het secretariaat in Breda worden on dergebracht. Dat houdt voor Goes in dat het aantal medewerkers tot vijf wordt teruggebracht. Gedeputeerde mevrouw E. Maris- Koster toonde zich verheugd met het voornemen van de staatssecre taris om het het kantoor in Goes te behouden. „Er verdwijnen toch al zo veel rijksinstanties uit de pro vincie. We hebben erg ons best gedaan om dit voor Zeeland te behouden", aldus de gedeputeerde. Tijdens de voorjaarsvergadering van het FNV-district Zeeland werd een motie aangenomen waarin stel ling werd genomen tegen de ver huisplannen. In een brief aan de vakbeweging laat de staatssecreta ris weten dat het de bedoeling is dat er in elke provincie minstens één secretariaat van de huurcom missie wordt gehandhaafd. ernstig vervuild is met onder meer cadmium, kwik en polycyclische aro matische koolwaterstoffen (PAK's). Tijdens de opvallend druk door Rijks waterstaatsmensen bezochte zitting zei De Vries, mede namens de Stich ting Natuur en Milieu: „We zijn erg geschrokken door deze gegevens, ook al hadden we altijd al onze sombere vermoedens. Vooral in het Belgische deel is de specie zeer sterk verontrei nigd". De Jonge verklaarde dat al sinds 1933 de Belgen jaarlijks toestemming krij gen voor onderhoudsbaggerwerk in de Westerschelde „De vergunning verlening is altijd beschouwd in het licht van het goede nabuurschap van Nederland en België als aangrenzen de oeverstaten", zei hij. Hij sprak van 'een volkenrechtelijke gewoonte' die in de loop der tijd is gevestigd. In november vorig jaar dienden de Belgen in Nederland twee aanvragen in: één voor de storting in de Wester schelde van op Belgisch grondgebied (Schelde) gebaggerde specie en één voor het terugstorten van in de Wes terschelde gebaggerde specie. Roovers benadrukte dat er de komen de jaren geen ernstig vervuilde specie uit de buurt van Antwerpen naar Nederland gaat. Hij wees er op dat de classificatie van de specie voor wat betreft de vervuiling nog in onderzoek is en benadrukte het grote economi sche belang van Antwerpen. Het te rugschroeven van het baggerpro- gramma zou onmiddellijk leiden tot een geringere waterdiepte, waardoor de scheepvaart 'minder vlot en ge vaarlijker' wordt. Zoals gemeld hebben de Belgen altijd gezegd, niet over alternatieve stor tingsmogelijkheden te beschikken. De ZMF vindt opslag op land nodig, met zodanige voorzieningen dat het grondwater niet wordt aangetast. De gerestaureerde kap van de Westkapelse molen De Noorman moest vrijdag vanwege de harde wind 'aan de grond' blijven... WESTKAPELLE Bijna had de gerestaureerde kap van de Westka pelse molen 'De Noorman' vrijdag weer op haar plaats gezeten, maar een windkracht acht gooide roet in het eten. „We schatten", zegt opzichter G. Labruijère van gemeentewerken, „dat de kap al gauw vier a vijf ton weegt. Om zo'n gewicht bij dergelijk weer twintig meter de lucht in te hijsen, vonden we een beetje te link. Want stel dat er iets mis zou zijn gegaan: wij waren dan onze mooie nieuwe kap kwijt geweest, en de eigenaar van de telekraan, zou naar zijn kraan hebben kunnen fluiten, want de verzekering betaalt maar 'tot windkracht 6". Als het weer maandagmorgen beter is, wordt (tussen acht uur en half negen) opnieuw geprobeerd de kap op de molen te krijgen. Labruijre verwacht dat de wieken over een kleine maand ook gereed zijn om weer op hun oude plaats gehangen te kunnen worden. Als dat gebeurd is, is de restauratie van De Noorman zo goed als voltooid. Wat er daarna gaat gebeuren is nog niet helemaal belend. „Misschien komt er een museumpje over mo lens in. We hebben ook plannen om de molen op gezette tijden weer, net als vroeger, te laten draaien." HEINKENSZAND - Een onlangs bij een inbraak in Borssele ontvreemde auto is woensdag aangetroffen in het Belgische Knokke-Heist. Dat heeft de rijkspolitie groep Borsele woensdag vernomen van de politie uit de Vlaamse kustplaats. Van het even eens verdwenen geld uit de loods van Borsselenaar C. D. is echter nog niets teruggevonden. Om de daders van de gepleegde delic ten alsnog te kunnen achterhalen zullen de Belgische speurders tevens de gegevens uit een ter plaatse uitge voerd sporenonderzoek aan hun Ne derlandse collega's doorsturen, zo deelde een woordvoerder van de rijks politie mee. DEN BOSCH (ANP) - „De Provinciale Zeeuwse Elektriciteits Maatschappij (PZEM) heeft tot aan de kernramp in Tsjernobyl nooit behoefte gehad aan samenwerking op het gebied van produktie met de elektriciteitsbe drijven in Limburg en Noord-Bra bant. De Zeeuwen hadden daar geen enkele boodschap aan. Ze voelden zich met hun kerncentrale in Borsse le zo ongeloofelijk sterk dat ze dach ten zelfstandig te kunnen doorgaan. Een geloof dat alleen maar werd versterkt toen duidelijk werd dat er in Borssele wellicht nog een tweede centrale bij zou komen. Dat zei de Brabantse commissaris van de koningin mr A. van Agt vrij dagmorgen in Den Bosch tijdens een commissievergadering uit provinciale staten over de voorgenomen samen werking van de produktiebedrijven van de Provinciale Noordbrabantse Elektriciteitsbedrijven (PNEM) en de Provinciale Limburgse Elektriciteits maatschappij (PLEM). In het verleden werd steeds gezegd dat de PZEM niet deelnam aan het overleg om tot samenwerking te ko men, omdat de juridische structuur van de Zeeuwse maatschappij anders was dan die van de PNEM en de PLEM. „Nu de' kernramp ertoe heeft geleid dat de uitbreiding van kernenergie in Nederland vooralsnog in de ijskast is gezet, is er een nieuwe situatie on- staan", aldus Van Agt. Vrijdagmiddag al vond in Den Bosch het eerste bestuurlijk overleg plaats met Zeeland. „Het zal echter duide lijk zijn dat de overeenkomst zoals die is opgesteld tussen Brabant en Limburg niet helemaal zal worden veranderd als Zeeland besluit mee te doen. De Zeeuwen kunnen van ons niet verlangen dat we weer helemaal opnieuw beginnen", zei de Brabantse commissaris van de koningin. Mr. A. A. M. van Agt W. Don VLISSINGEN Het Filipijnse zee schip 'Mount Data' is donderdag nacht, ondank een verbod van de Scheepvaartinspectie het schip verkeert namelijk in een uitermate slechte staat vertrokken vande rede van Vlissingen, op weg naar het Spaanse Gijon. Het ontsnapte rond één uur aan de rijkspolitie te water, die het schip overigens eer der die dag ook al naar de Vlis singse haven had teruggehaald. Daarvoor had het schip een week aan de ketting gelegen wegens schulden. De Scheepvaartinspectie heeft het schip donderdag op een zestigtal punten afgekeurd. De 'Mount Data' is, volgens de inspectie, niet zeewaardig. De reddingssloepen aan boord van het schip zijn verrot, de brandblusapparaten functione ren niet en ook de pompen aan boord, die het ruim moeten leegzui gen als het schip water maakt, werken niet. Bovendien is er voor de 24 Filipijnse opvarenden amper proviand voor één dag aan boord. Volgens de inspectie duurt de reis naar Gijon ongeveer drie dagen. De scheepvaartinspectie heeft in middels de havenautoriteiten in Gijon op de hoogte gesteld van de ontsnapping. Bij aankomst kan de kapitein van het schip op grond van internationale overeenkomsten worden vervolgd. „Bovendien", zo deelde een woordvoerder van de inspectie in Rotterdam mee, „ver keerde de machinekamer van het schip ook in nogal slechte staat. De kans is aanwezig dat de Spanjaar den het schip niet laten vertrekken voordat de ruimen en machineka mer zijn opgeruimd. Men is daar nogal bang voor milieurampen, ver oorzaakt door schepen." Volgens de rijkspolitie te water is de kapitein weggevaren omdat hij daartoe opdracht had gekregen van zijn rederij, ,,'s Middags was hij ook al op weg, maar toen heb ben we hem er toe kunnen overha len terug te gaan naar Vlissingen. Kennelijk heeft hij daarna weer contact gehad met zijn reder. Vol gens de politiewoordvoerder kon het schip ongemerkt wegvaren om dat het niet in een haven lag afge meerd. „Eer we het ontdekten, en een bemanning bij elkaar hadden, was het schip al buiten de territoria le wateren." De 'Mount Data' heeft ongeveer een week in Vlissingen aan de ketting gelegen. Toen het vanuit Antwerpen over de Schelde voer. werd er door schuldeisers een claim opgelegd. Donderdag werd dat beslag opgeheven. Noord-Brabant en Limburg hebben de deur altijd open laten staan voor Zeeland om aan het overleg deel te nemen, zo betoogde Van Agt. „Zee land had echter absoluut geen animo om mee te doen. Daarom zijn we zonder deze provincie verder gegaan". Tijdens de commissievergadering vrijdagmorgen, werd duidelijk dat Provinciale Staten van Noord-Bra bant het licht op groen zullen zetten voor het bundelen van de produktie bedrijven van PNEM en PLEM. Al leen de PvdA en klein links zijn daar tegen. Die samenvoeging is noodzake lijk geworden, nadat regering en par lement hebben besloten dat het aan tal elektriciteitsproduktiebedrijven in Nederland moet worden terugge bracht tot maximaal vijf. Aan het overleg vrijdagmiddag in Den Bosch namen delegaties van de drie colleges van gedeputeerde sta ten en vertegenwoordigers van de drie betrokken elektriciteitsmaat schappijen deel. Ook de Zeeuwse gedeputeerde W. Don, voorzitter van de Raad van Bestuur van de PZEM, nam aan dat overleg deel. Don verklaarde na af loop in reactie op de opmerkingen van de Brabantse commissaris, dat de PZEM van begin af aan wilde deelne men aan de besprekingen om de pro duktiebedrijven in Zuid-Nederland samen te voegen. „Ik begrijp niet hoe Van Agt kan zeggen, dat wij pas belangstelling zijn gaan tonen na Tsjernobyl", zei hij. Ik oktober 1984 heeft de PZEM vol gens Don schriftelijk aan de PLEM en de PNEM laten weten mee te willen doen. Anderhalve maand later luidde het antwoord dat vanwege de comple xiteit eerst Brabant en Limburg tot overeenstemming wilden komen. Daarna zou er met de PZEM contact worden opgenomen. „En in februari dit jaar heb ik het eerste gesprek gehad met de commissarissen Van Agt en Cremers, dus ver vóór Tsjemo- bul. Toen is de datum voor het overleg van vandaag afgesproken", voegde Don daar nog aan toe. Tijdens dit overleg is afgesproken dat een gezamenlijke werkgroep gaat bestuderen welke knelpunten moe ten worden opgelost als ook de PZEM meedoet aan het samenvoegen van de produktiebedrijven. Die studie moet op korte termijn worden afgerond. VLISSINGEN Onbekenden hebben in de nacht van donderdag op vrijdag in een manege aan de Bosweg in Vlissingen een pony mishandeld. De achterbenen van het dier werden met een touw zo strak mogelijk aan el kaar gebonden en ook rond de buik werd een touw zo strak als mogelijk was, vastgemaakt. De mishandeling werd 's ochtends door de beheerster van de manege ontdekt. Nadat de touwen verwijderd waren, bleven de strien zichtbaar. De politie zal het terrein rond de manege extra in de gaten houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 13